IE COURANT J. J. H. KOOPMAN Heerenregenjassen, BONT-GARNITUREN COLLIERS, MOFFEN, MANTELS MANTELVOERING Tweede Blad. BONTWERKERS-FOURNITUREN, vanaf 9 gulden 75 ct. DEMIE naar maatvanaf f 25 Prima Ratiné-Jassen naarmaal, zuiver wol, vanaf f 30. I.GRUNWALD REPAREEREH EN MODENNISEEREN VIN PELTERIJEN VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923. BUITENLAND. EEN STAATSGREEP IN SPANJE. Wie meenen mocht, dat er, nu de kwestie tusschen Griekenland en Italië, alsmede de toestand aan de Riihr tot eenige optimisme aanleiding geven, wat licht komt aan den pö- litieken horizont, vergist zich: nog steeds rommelt het en flitst er de bliksem, en de stormwind steekt op en buldert om ons heen. Nu komen uit het zonnige Spanje weer de somberste berichten, terwijl heel de Balkan weder was het ooit anders? in gloed en vuur staat De toestanden in Spanje zooals die zich thans hebben ontwikkeld, kwamen voor den ingewijde niet overwacht. Reeds lang gistte en woelde het; groeiend verzet tegen de actie tegen Marokko was er de oorzaak van, De tragedie van de boerenmiliciens, die bij het zien van het Bchip, dat hen naar het ge vechtsterrein in Marokko zou brengen krankzinnig werden, zal ieder licht begrij pen. De Spaansche boer begrijpt zijn bescha vende taak in Marokko niet. Hij heeft slechts een ideaal, het land te verzorgen, waar hij trouwens dikwijls genoeg te lijden heeft van de groote beeren. Hij leest geen krant, hij hoort met afschuw de verhalen van de kame raden, die uit Marokko terugkwamen. Tot ze ook hem op een dag het witte oproepings bevel thuisbrengen, en hij de hel in moet, waarvan de anderen vertelden. De situatie is inderdaad heel moeilijk voor de regeering. Voor groote operaties heeft men geen geld meer beschikbaar, terwijl bo vendien de inwendige toestand van het land van dien aard' is, dat een krachtdadige voort zetting van den oorlog in Marokko directe, vreeselijke gevolgen in Spanje kan hebben. Doet men niets, dan worden de Mooren aan vallers en krijgen de ooriogszuchtigen gelijk. De oorlogspartij won meer en meer terrein, een kabinetscrisis stond voor de deur, de ko ning moest de onderling twistende ministers tot rede brengen en hun verzoeken alle twis ten in 's lands belang op zij te zetten. Drie ministers namen hun ontslag, daartoe ge noodzaakt door de veranderde politiek van het gouvernement. Intusschen breidde zich de onrust meer en meer uit. Een ex-kapitein van het Spaansche leger is thans hoofd der communistische partij. Het leger zelf is een troep soldaten, die zonder uitrusting op Melila wordt gedi rigeerd. In het land vertrouwt men hun geen geweren en munitie meer toe. Zwaargewa pende !en zwaarbetaalde beroepsmilitairen begeleiden hen. Zelfs de regeering is bang voor de angst wekkende snelheid, waarmede men den af grond intulmelt. De beide hoofdfactoren, die den toestand in Spanje beheerschen, zijn de oorlog in Ma rokko en de desorganisatie in het leger en in de staatkunde. Het onderdrukken van het schrikbewind te Barcelona door de regeering, verbolgde de syndicalisten aldaar, die om louter tactische redenen gingen heulen met de separatistische beweging in Oatalonië. Maar het optreden van die regeering te Bar celona was evenmin naar den zin van de con servatieve en militaire partij, die opschorting verlangden van de grondwettelijke vrijheden, ten einde de Spaansche syndicalisten voor goed ten onder te brengen. De militaire partij is voorts op de regee- rtng gebeten wegens haar vervolging van de officieren, die voor de Spaansche dèbflcle in Marokko verantwoordelijk werden gesteld, en de laatste Spaansche tegenspoeden in het Mooreniand wierpen olie op het vuur van de militaire juntas. Bovendien heerscht ontevre denheid bij den middenstand en den handel wegens de hooge uitgaven voor oorlogsdoel einden in Marokko. Zelfs de Kamer van Koophandel te Madrid drong met klem aan op besnoeiing der uitgaven. Merkwaardig genoeg gaat echter thans de revolutionaire beweging in Oatalonië van de militairen uit Er zijn evenwel nog andere factoren ook: er is in Spanje een separatisitische beweging gaande, een streven om zich los te maken van West-Europa en van westersche cultuur. Men wenscht eigen cultuurontwikkeling, men wil vrijheid en heeft idealen. De laatste berichten spreken van ernstige verwikkelingen in Oatalonië; verschillende garnizoenen zijn in opstand gekomen. Te Barcelona is de staat van beleg afgekondigd; de bevelvoerende generaal zette verscheiden gouverneurs af. Het garnizoen van Barce lona en van verschillende andere steden zijn in vollen opstand tegen de regeering. In verschillende garnizoenen zijn pamflet ten verspreid, waarin wordt gezegd, dat Spanje in de grootste moeilijkheden verkeert, welke te wijten zijn aan het gemis van mo reel der regeering, de rampzalige Marok- kaansche kwestie en het in gebreke blijven van het openbaar gezag. Volgens de bladen zou de omwenteling zich Vrijdag j.1. hebben gemanifesteerd, doch de regeering, die van de plannen ln kennis werd gesteld, trof preventieve maatregelen, waarop door de organisatoren de beweging is vervroegd. De regeering heeft verklaard in haar ge heel op haar post te zullen blijven en slechts voor geweld te zullen wijken, Overigens wenscht zit geen enkele mededeeling te doem De bladen erkennen algemeen, dat de toe stand ernstig is. Naar een telegram uit Londen meldt, wordt de regeering van alle kanten aangevallen. Madrid!, 14 Sept. De Spaansche regeering is afgetreden, omdat de koning geweigerd heeft mede te werken tot het onderdrukken van dun militairen opstand. Madrid, 14 Sept. Na een onderhond met den koning heeft de premier, markies Alhuce- mas, de volgende verklaring afgelegd1: Ik heb aan den koning het onmiddellijke ontslag voorgesteld van de kapiteins-generaal van Barcelona en Saxagossa, benevens van alle andere militairen, die dn deze dagen op den voorgrond zijn getreden. Ik heb vervolgens voorgesteld bet parlement onmiddellijk bijeen te roepen t r beraadslaging over, en vaststel ling van de verantwoordelijkheden, niet alleen van de staatslieden der regeering, maar ook van alleni, die haar beletten te regeeren. De koning antwoordde mij, dat het noodza kelijk was, dat hjji zich nauwkeurig op de hoogte stelde en rijpelijk nadacht alvorens een ant woord te geven. Ik heb hij den koning onmiddellijk het ont slag van het kabinet ingediend dat deze heeft aanvaardt Barcelona, 14 Sept. Kapitein-generaal Pri mer» de Rdvera heeft verklaard, dat hij een telefonisch onderhoud met den koning heeft gehad. Deze aanvaardde een directoire, door de militairen voorgesteld, en dat ondier voorzitter schap zal worden geplaatst van den kapitedn- genleraal van Oatalonië. 'De koning aanvaardde het voorstel' van den kapitein-generaal om den staat van1 beleg tot geheel' Spanje uit ite breiden. De 'kapitein-gene raal zal, door den koning geroepen, hedenavond naar Madrid' vertrekken, iMadridl, 14 Sept. De koning belastte Pri- mero de Rdvera met de vonmling van een kabinet De staat van beleg zal, gedurende enkele uren slechts, voor heel Spanje worden gepro clameerd. Het toekomstige directoire is reeds benoemd. Madrid', 13 Sept De besturen der socia listische partij' en van het algemeene vakver bond hebben eeni oproep tot de arbeiders ge richt om de beweging der militairen niet te steunen, maar integendeel te boycotten. Volgens de „Etoile Beige", heeft de kapi tein-generaal van Barcelona tegenover een journalist nog de volgende verklaringen af gelegd: Indien onze beweging triomfeert, zal een nieuwe politiek worden ingewijd, welke een krachtige onderdrukking der communis tische agitatie en der separatisten zal om vatten, voor zoover deze groepen onwettig optreden. Maar tegelijkertijd zal men, iets wat de politici nimmer tot stand hebben kun nen brengen, een humane wetgeving ten gunste der arbeiders invoeren en een gewes telijke wetgeving, welke zonder de natio nale eenheid aan te tasten, de vrije ontwik keling der landstreken verzekert. Wat Marokko betreft, zullen wij trachten het plan van den staf, dat door de regee ring is goedgekeurd, te verwezenlijken. Daar na zullen wij onze actie in Marokko beper ken om het land te ontlasten van den buiten gewonen druk tengevolge van de campagne in Marokko. Op het gebied der internationale politiek zijn wij voornemens een politiek van vrede te voeren door de vriendschappelijke betrek kingen met alle vreemde landen te handha ven. Imperialistische plannen zijn ons vol komen vreemd. W}j verwachten, dat de bevriende volken met sympathie een beweging zullen zien ont staan, gericht tegen de immoraliteit, die Spanje ten verderve zou lelden. De aanleiding tot dié beweging is de kop pigheid der regeerinv om geen minister tot heen gaan te nopen, dien zij het volk en den koning opdringen. Zonder deze stijfhoofdig- heddi zou de bewegir" wellicht nimmer zijn uitgebroken. De militaire omwenteling ls snel geslaagd en tot nog toe zonder bloedvergieten. Blijkens bovenstaande berichten, is het ministerie op aandrang van den Koning afgetreden. De Koning is d'oor deze gebeurtenis blijkbaar niet verrast, of beter gezegd, daarmede zeer ingenomen. Een bericht uit Madrid zegt tenminste, dat de Koning gisterenmorgen, bij' zijn aankomst in Madrid er welgemoed en geenszins veront rust uitzag, terwijl hij glimlachend groeten wisselde met gezaghebbende personen. DUITSOHLAND. (Vervolg van het le Blad). De houding van Frankrijk tegenover DultschlamL Parijs, 14 Sept. Hoewel er in enkele hnk- sche bladen op wordt aangedrongen, dat na Stresemann's rede de Fransche regeering een tegemoetkomende houding zal toonen om DuitscMand!, dat feitelijk het faillissement van het lijdelijk verzet erkend heeft, het opgeven daarvan gemakkelijker te maken, os niet te ver wachten, dat Frankrijk eenig initiatief zal ne men alvorens van Duiitsche zijde definitieve en welomlijnde voorstellen Zijn gedaan. 'De Duitsche bladen publiceeren een statis tiek over de gewelddaden aan Rijm en Roer. Tot eind Augustus zijn gedood 121, ter dood veroordeeld 10 personen, tezamen vrijheid straffen voor ongeveer 1600 jaar opgelegd'. De gezamenlijke boeten bedragen 1.6 'bilMoen mark en 111000 francs. Van huis en hof ver dreven zijn 145.000 personen, waarvan uitgezet 131.000. In het Pruisische bezette gebied zijn 209 scholen, bezocht door 427.000 scholieren, in beslag genomen. Beleren en hef Rijk. Naar aan d'e „Voss. Ztg." uit MOnchen wordt gemeld, heeft de Reiersche regeerism? na een breedvoerige bespreking met de coa litie-partijen verklaard, dat zit het kabir>r+- Stresemann en zijn buitenlandsche oolitiek met alle middelen zal steunen en tn politiek opzicht alle machtsmiddelen in handen heeft om de orde in het land te verzekeren. Hef lijdelijk verzei Elberfeld, 14 Sept De ambtenaren-bond in Rijn- en Roergebied heèft geconstateerd, dat het dé wensch van alle ambtenaren in het be- mgezonden mededeeling, BONTWERKER WESTSTRAAT 17 Groote sorteering In Skunks, Seal, Oppossum, enz. (Fehbuik, Hamster) Speciaal adres voor als kopvormen, oogen, neuzen, staarten, enz. zette gebied is, zoo spoedig mogelijk tot gerei- gelde economische verhoudingen te komen, maar het zal onwrikbaar zijn eenig wapen van het lijdelijk verzet in de hand te houden, tot dat de vrijlating van alle gevangenen en de terugkeer van alle uitgezetten is gewaarborgd, alsook dat het Rijnland en het industriegebied onder Duiitsche hoogheid zullen blijven. Parijs» 14 September. De bijzondere cor respondent van de Times te Keulen schrijft. Het is hier in politieke kringen voor niemand aan twijfel onderhevig of met het naderen van den winter zal het lijdelijk verzet geheel in een storten. Alle verwachtingen Van de bevolking berusten' in een snel tot stand te brengen overleg met Frankrijk, Men weet, dat men van Engeland' geen enkele actie te wachten heeft Ernstige mijnongevallen. Berlijn, 14 Sept Op verschillende dioor de Franschen in bedrijf genomen Duitsche mijnen bij Raudel hebben op 11 en 12 Sep tember ernstige ongevallen plaats gehad!, waar bij 62 arbeiders (bij één ontploffing alleen 40), om bet leven rijn gekomen. De bladen voegen aan dit bericht toe, dat deze ongelukken het gevolg rijn van de ongeschiktheid der Fran schen. 1 De stad! Leipzig failliet Faillissement door het gemeente bestuur aangevraagd. Het gemeentebestuur van de stad Leipzig heeft het faillissement van de stad' aangevraagd. Een delegatie ls naar Berlijn gezonden om voorschotten bij' de Rijksregeering aan te vra gen* opdat de crisis kan worden overwonnen. 750.000 mark port voor één brief. De Duitsche tarieven van post, telegraaf en telefoon, zullen op 20 September opnieuw wor den verhoogd'. Ziehier eenige der nieuwe tarie ven. Stadsbriefkaart 50.000, blnnenlandische briefkaart 100.000 mark, stadsbrief 100.000, binnenlandsche brief 250.000 mark, aangetee- kende zending 200.000 mark, telegrammen met een vaste taxe van 400.000 mark voor 200.000 mark per woord, locale telefoongesprekken 250.000, buitenlandsche briefkaart 450.000, buiteniandlsche brief 750.000 mark. Bankbiljetten van 100 mlllioenen mark. De bankbiljetten van 100 mffiioen mark zui len weldra in omloop worden gebracht. Ze zijn, evenals de bankbiljetten van een» millioen, op wit papier gedrukt Ze rijn echter iets grooter, namelijk 86 mM. breed en 150 mM. lang. ITALIË EN GRIEKENLAND. De N. Roti Ot van gisterenavond be spreekt de algemeene toestand in deze bran dende kwestie als volgt: Het eerste bericht, uit Parijs ons toeko mende, over den aard der „oplossing" die de Gezantenraad voor de kwestie van de ontruiming van Korfoe en aanliggende eilanden' gisterenavond gevonden heette te hebben, laat nog twijfel toe aan de aanvan kelijke verzekering dat „de kwestie gere geld is op voor Italië en Griekenland bevre digende wijze". Mag men immers afgaan op bet telegram van Havas, dan zal aan de Italiaansche regeering gevraagd worden (of is of wordt gevraagd) Korfoe op 27 dezer te ontruimen, welke datum ook de uiterste termijn is dien Griekenland gesteld had voor het ten, einde brengen van zijn onder zoek naar den moord. De taak die de Gezan tenraad echter op zich genomen had, was igezegde ontruiming zoo (Spoedig (mogelijk te bewerken, of althans dienaangaande een bindende verklaring van Italië los te krij gen, die de ongerustheid van den Volken bond over de begane inbreuk op zijn statuut (art. 10 waarbij de leden elkaar over en weer de ongereptheid van hun gebied waarbor gen) zou wegnemen. Daarvan zou, altijd vol gens de bewoordingen van het communiqué van Havas, nog niets gekomen zijn, want het doen van een vraag aan Italië om die ont ruiming van wege den Gezantenraad moge niet zonder zedelijke beteekenis zijn, wij ko men niet uit de onzekerheid, zoo lang wij niet weten, hoe het antwoord van de regee ring te Rome hierop luidt. Daar Italië mede in den Gezantenraad vertegenwoordigd is, beteekent het trouwens slechts dat alleen Engeland, Frankrijk en Japan de vraag doen en de Gezantenraad in deze niet als een aaneengesloten lichaam optreedt Wel is hij dit daarentegen in het verdere besluit, om de Grieksche cautie van 6Q millioen lira als zoengeld voor den moord aan Italië te la ten vervallen, indien op 27 dezer uit het rap port der internationale oommissie van toe zicht op het Grieksche onderzoek mooht blijken dat Griekenland niet allen mogelij- ken ijver heeft betoond om de moordenaars op te sporen en te straffen. Zulk een be sluit kan alleen genomen zijn op aandrang van den Italiaanschen gezant, want het voegt aan de redelijke nota, die de Gezantenraad naar Athene gezonden en welke de Griek sche regeering verklaard heeft te aanvaar den, thans een dreigement toe, dat tot nieu we verwikkelingen1 kan voeren. Zijn de schuldigen namelijk op 27 September niet gevonden (waar eenige kans op zou zijn, indien het vermoeden der Grieken juist ls, dat de moordenaars uit het Grieksche ge bied gevlucht zijn), dan kan de internatio nale oommissie in haar meerderheid1 mis schien van meening zijn, dat Griekenland niets tot hun opsporing onbeproefd heeft gelaten, maar is er alle kans op, dat de Itali aansche regeering, gegeven haren gemoeds toestand, het daar niet mee eens is, de cautie toch opeischt en, in geval die haar niet uit betaald wordt, Korfoe als „onderpand" in handen houdt. Of hier werkelijk kans op bestaat, zal pas stellig 'kunnen blijken uit het antwoord1 van Italië op de vraag van den Gezantenraad, maar gerust erop dat het weer niet ontwijkend zal zijn en een achter deurtje openlaten, zijn wij geenszins. En te Genève, waar de crisis in den Volkenbond latent blijft, zou men hiervan den terugslag zien. Onder de groote mogendheden is het belang van Engeland er nog altijd het nauwst bij betrokken, dat Italië op Korfoe de tradities van Venetië, dat eens alle Ioni sche eilanden heeft beheerscht, niet gaat voortzetten, aan welke tradities Mussolini dadelijk na de „pandneming® herinnerd heeft. Wat de Gezantenraad» besloten heeft, lijkt een compromis, sterk ln het voordeel van Italië, waarvan men af te wachten heeft, of het tot de onverwijlde ontruiming van Kor foe leidt, dat op het oogenblik ook een stra tegische stelling in handen van Italië ls bij een verscherping van het geschil met Zuid- Slavië over Fiume. De beslissing der Gezantenconferentie. Parijs, 14 Sept De gezantenconferentte heeft den Volkenbondsraad den tekst doei. toekomen van haar besluit inzake de rege ling van het Grieksch-Italiaansche conflict. Korfoe zal worden ontruimd, zoodra dli- voorwaarden, vervat in de nota van 8 Sept., zullen zijn vervuld. Havas meldt nog, dat Griekenland' uiter lijk 18 Sept. verontschuldigingen moet heb ben aangeboden. De ontruiming van Korfoe. Genève, 14 Sept De door de Gezanten conferentie te Parijs bereikte overeenstemming over de ontruiming van Korfoe in ieder geval op 27 September heeft te Genève algemeen een gUTistigen indlruk gemaakt. Parijs, 14 Sept. De „Débats" wenscht dien Gezantenraad van harte, geluk met de regeling van d'e kwestie van Korfoe. Welke ook, zegt zjji, dé uitkomsten van het onderzoek zullen zijn, dé Italiaansche troepen en schepen zullen 27 September op zijn laatst teruggeroepen worden. Er zal een zuiver finan- cieele boete aan Griekenland 'Opgelegd' worden. In geval dit te weinig 'ijver aan den dag mocht leggen bij het opsporen van de schuldigen. Dit is een uitstekende regeling, want zij» stelt elk gevaar voor een verlenging van de bezetting ter zijde. DE RAMP IN JAPAN. Dr. P. A. Roeper Bosch spreekt in de N. Roti Cti als zijn oordeel uit, dat „Japan in politiek, militair en eoonomisch opzicht wel ernstg beschadigd maar geenszins 'gebroken uit deze ramp te voorschijn zal treden. De kracht van dit land, door alle eeuwen heen steeds zwaar door de elementen geteisterd, school niet in de thans ingestorte gebouwen zijner verwoeste steden, maar in de volhar ding en het aanpassingsvermogen van dit volk van naarstige en sobere werkers." Osaka. Het totaal aantal slachtoffers ln alle geteisterde streken van Japan bedraagt waarschijnlijk P/a millioen, waaronder meer dan 200.000 dooden. De materieele schade ls moeilijk te schatten^ maar bedraagt vrij ze ker enkele duizenden mlllioenen yens. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Kobe heerscht onder de bui tenlanders in Japan algemeen de meeninp'. dat de aardbeving voor Yokohama de doods klok heeft geluid als belangencentrum voor het buitenland. De stad zal in de toekomst slechts nog aanloophaven zijn. Tokio zal ech ter, naar men verwacht, van de aardbeving profiteeren, daar de verwoesting den grond heeft geëffend voor den- aanleg van een mo derne stad met breede en geregelde straten, moderne gebouwen en andere verbeteringen, die anders nog jaren en jaren op zich had den moeten laten wachten. BINNENLAND, Verlaging der Ministerasalarlasöa. Naar het „Utr. DagbL" verneemt, heeft die Ministera-ad besloten tot verlaging van sala rissen der ministers met 20 De daartoe noodige maatregelen erullen binnenkort worden -""troffen. Opheffing tram Alkmaar—Beverwijk. De tramdiensfl van Alkmaar op Beverwijk zal op fl October ajs. worden opgeheven. De groote parade. Aan de hulde door de Nederiandsche weer macht Maandag 19 dezer op de Leusdemsche Heide aan de Koningin te brengen, zullen van d'e Nederiandsche Marine aan het defi- leeren deelnemen: een compagnie mariniers uit Rotterdam met de beschikbare tamboers en pijpers; een compagnie bestaande uit een sectie adelborsten en drie secties matrozen; en voorts de marine stafmuziek uit Den Helder. Mede zal hieraan worden deelgeno men door het Marine-luchteskader van 15 vliegtuigen in verband. Op den terugtocht te pUn. 2 uur zal dit eskader hoven Amster dam vliegen. Ingezonden mededeeling. PRIMA waterdicht! Laat bij ons Uw DEMIE aanmeten! Schitterende Stoffen! KEIZERSTRAAT 116 (boven). Alleen deze week gelden deze prijzen. Tijdelijke stopzetting der werkverschaffing Ln Drente en verlaging der uurloonen. Uit Emmen wordt aan de TcL geschreven, dat inzake de werkverschaffing ingrijpende maatregelen zullen worden genomen. In alle Drentsche gemeenten, met uitzondering van Emmen, zal de werkverschaffing op order van den minister van Arbeid deze week worden stilgezet. Deze maatregel schijnt verband te houden met een quaestie tus schen de landbouwers en de arbeiders, werkzaam bij de aardappeloogst. Over de hierbij» uit te keeren loonen kunnen werk gevers en werknemers het blijkbaar niet eens worden. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt tegen den winter het uurloon 'bij de werkverschaffing opnieuw te verlagen. De Giro-Chaos. 'e-Gravenhage, 13 Sept De directie van den Postchèque- en Girodienst heeft uit ver schillende plaatsen personeel van dezen dienst naar hier laten komen ten einde dit bedrijf weer op gang te helpen brengen. De ontvanger der registratie te Zeven bergen kreeg na 12 dagen een afrekening van zijn giro-rekening. Het saldo was niet m inder dan 30.000 te hoog. Het nummer der rekening was als geld bedrag bij het saldo getrokken! Verloren geraakte adviezen. Wat de directie er van zegt 's-Gravenhage, 14 Sept. Naar aanleiding van onze mededeeling betreffende het ver loren raken van een groot aantal adviezen bij den Postchèque- en Girodienst heeft een verslaggever van de TeL een gesprek ge had met de directie van dezen dienst ter nadere informatie. De directie kon niet ontkennen, dat ér ad viezen, verloren zijn geraakt meer dan oir- baar kan worden geacht, maar meende, dat het niet op tijd aankomen van vele advie zen bij velen de meening! heeft doen post vatten, dat zij zoek zijn. Gezien den chaoti- schen toestand en de moeilijkheden met da postkantoren, wilde de directie echter niet tegenspreken, dat het absoluut onmogelijk was dait een groot aantal adviezen verloren zijn geraakt. De directie vertrouwt, dat deze adviezen te eeniger tijd nog terecht zullen komen. ZJj doet, naar zij ons verzekerde, al les om de moeilijkheden te boven te komen en heeft bijvoorbeeld tusschen het locale Haagsche Girokantoor en het Hoofdgirobu- reau een aparten dienst doen instellen, die machtigingen' uitreikt, waarbij van adviezen geen gebruik behoeft te worden gemaakt. Het opzoeken van de fouten in <ie rekenin gen neemt echter veel tijd in beslag. Dank zij den buitengewonen ijver en toewijding van het personeel ls men op het oogenblik zoo ver, dat vandaag de ontvangen afreke ningen van 10 tot 12 September kunnen wor den afgedrukt. Men begint dus op te schie ten. Van alle zijden komt thans hulppersoneel aanzetten en iedere trein brengt nieuwe krachten, die dadelijk aan het werk worden gezet. Dat de voorbereidingen der reorganisatie niet goed geregeld zouden zijn geweest, ont kende de driectie ons pertinent Als alles was uitgevoerd, zooals op het programma was vastgesteld, had de zaak [gemarcheerd. Tegen slagen ln het begin, omstandighe den, die men niet had kunnen voorzien, heb ben een funesten invloed uitgeoefend op den verderen gang van zaken. Het was thans een sprong in bet duister, wat het aannemen van werkkrachten betreft ©n gezien de bezuiniging bij het Rijk, kon men geen 200 menschen gaan aannemen, als men meende met 100 man toe te kunnen. De directie verzekerde ons ten slotte, dat de toestand niet hopeloos ls. Vol hoop gaat hij de toekomst tegemoet Zif twijfelt geen moment of de centralisatie zal slagen. Het komt thans in de eerste plaats aan op de pliohtsbetrachting en toewijding van hot per- soneeL Bezoek van Nederiandsche journalisten aan het voormalige Yzerfront De coxt. van de Mi. Rott GIL te Brussel meldt: Het bezoek van Nederiandsche journalis ten aan het voormalige Yzerfront ia thans definitief op 24, 25 en 26 September gesteld. Een vijftig journalisten, onder leiding van den heer Hans, voorzitter van den Neder iandsche Journalistenkring, zullen den 24sten dezer te Antwerpen aankomen en aldaar dioor de Antwerpsche journalisten en door het ooi lege van Burgemeester en Wethouders ten stadhuize worden ontvangen. De drijvende brandkast In de „Staatscourant" van 24 Augustus maakte de directeur-generaal der P. en T. bek kend dat met ingang van 1 Septemi - de ver koop van brandkastzegels op de tantoren der posterijen zou worden gestaakt De na genoemden datum bij het publiek voorhan den brandkastzegels, aldus luidde het be richt kunnen tot en met 81 October tegen andere op de post-, bij- en hulppostkantoren verkrijgbare zegels en postwaarden en dea- gewenscht tegen gereed geld worden inge wisseld. Naar aanleiding van dit bericht vervoegde zich een postzegelverzamelaar aan het post kantoor tej Bussum op den morgen van 81 De Koning kiest de partij der op standelingen. Eet aftreden der regeering. De koning aanvaardt een directoire onder leiding van den kapitein- generaal van Barcelona. Staat van beleg in geheel Spanje. De socialistische partij en het vak verbond verklaren zich tegen de militaire beweging. Verklaringen van den kapitein- generaal van Barcelona. Het program der nieuwe beweging. Tegen de communisten. Frankrijk eischt welomlijnde voorstéllen. Ondersteuning van Stresemann. Twee-en-vijftig dooden. De tekst der nota. Spoedig herstel te verwachten. Eet lot van Yokohama. Dlreote Import uit het buitenland.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5