Hotel „DEN BURG". Advertentiën. Ingezonden Modadcellng, ZONDAG 16 SEPTEMBER 1923 DINER B%—7 uur. f 1.50 p. c. Puzzle-wedstrijd. Grunwald bij den uitgever Egner alhier een daarna op gelijke wijze nog 100.000, ALIDA M. PETERSEN WIJNDELS T. L. SUK Ï.JU LÏWXu MENU: Zalm Schelp Tomatensoep Ossenhaas Groenten Aardappelen Ananas pudding Vruchten Augustus en vroeg om 200.00Q brandkast- zegels. De directeur moest verklaren dat hfl die niet in voorraad had, maar dat hij bereid was ze aanstonds aan te vragen. Hij vroeg in Haarlem de zegels aan, maar daar werd mee gedeeld!, dat ze niet mochten worden ver strekt zonder toestemming van het hoofd bestuur. Toen den laten Sept. die besteller van de zegels met zijn twee ton aan het loket te Bus- sum verscheen deelde de directeur van dat nosws-antoor. hem mede, dat hij hem niet aan de zegels kon helpen. Dit wordt ons medegedeeld als een eigen aardige bijzonderheid inzake de gedraging van het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie ten opzichte van ziin eigen mede- deeldng betreffende den verkoop van zegels. PLAATSELIJK NIEUWS. Vertrek Pelikaan. Het vertrek van het oncterzee-d-epötschip „Pelikaan" en de onderzeeboofcen „K- II" en „K. VII" heeft plaats ajs. Dinsdag 11.30 uur. De „K. VIII" vertrekt uit Vlissingen en zal zich in de Noordzee bij de andere booten aam sluiten. De fiottdelle staat onder bevel van dien kapitein-luitenant ter zee E. W. Wissma®, commandant van die „Pelikaan" De sous-chef van den Marinestaf, kapitein- luit. ter zee H. P. Prilfevitz, zal den Minister van Marine 'bij1 het vertrek vertegenwoordigen. De bloemententoonstelling. Ofschoon het aantal inzenders op deze ten toonstelling niet zoo groot is als 'andere jaren, belooft zij toch zeer interessant te wordlent Voor een niet gering dteel' is dit te danken aan de prachtige en kostbare inzending van den stads tuinman Elinga. Deze, bekend cactus-liefheb ber, heeft een zeer uitgebreide verzameling van deze wondere bloemen, die hij met groote liefde en zorg kweekt. Hij heeft eenige der fraaiste exemplaren ter opluistering ingezonden, en zij vormen een 'belangrijk onderdeel van deze ten toonstelling. Wij hebben enkele namen geno teerd, maar er zijn er natuurlijk veel meer. Zoo ziet men er de zeer zeldzame eoheveria carun- culata, waarvan ui ons land slechts zeer enkele exemplaren bestaan, de grillig-gevormde opun- tia Scheen, de echino scopa candida, wier var. cristata het uiterlijk heeft geheel door rijp be dekt te zijn, de mam. rhodantha, die ai' begint te bloeien, de echino Leninghausü, enz., enz. De heer Elinga kent al zijn kinderen biji naam en toenaam, weet er de bizonderheden van, en zal het erg prettig vinden als men zijn gansche verzameling eens komt kijken (Wilhelmina- straat 4). Behalve deze zijn er de inzendingen van de verschillende deelnemers. Wij' kunnen natuur lijk daarover niets medtedeellen, omdat wij dan op het oordeel' van de jury zouden vooruitloo- pen. Maar in ieder geval is de tentoonstelling een bezoek waard. Behalve de cacteeën van den heer Elinga, zijn nog een drietal andere inzen dingen ter opluistering ingezonden. De tentoonstelling, die hedenmiddag geopend wordt, is tót en met Zondag te bezichtigen, en de entrée is slechts 10 cent Serenade. Door het Stedelijk Muziekcorps werd Don derdagavond aan de nieuw-benoemde wet houders, de heeren Grünwal-d, van Breda en Verstegen een serenade gebracht. Tengevolge van het mooie weer bracht dit een enorme meinschenmenigte op de been. De stoet begaf zich van de werf port door Bier straat en Spoorstraat, allereerst naar de Ko ningstraat, waar voor de etalage van den heer Taaie werd halt gemaakt. Hier lagen n.L uit gestald de beide in het concours te Koog aan de Zaan behaalde zilveren lauwerkransen. Tevens,had de heer Taaie een photograüe van het'corps in een lijst van brood gezet. Over de postlbrug ging het 'hierna naar de woning van den heer Grünwald. Daarna begaf de stoet, omstuwd van honderden men- schen, zich langs kanaalweg en Kerkgracht naar de bouwzaal, waar op dat oogenblik wethouder Verstegen aanwezig was. Na ook hier een vroolijk nummer te hebben ge speeld, trok men verder, naar de Hoofd gracht, waar de wethouder, de heer Van Breda woont. Te omstreeks 10 uur was een en ander af- geloopen. De stoet van het muziekcorps, voorafgegaan door de blinkende schelleboo- men, en door de lichten der fakkels omringd, maakte een fantastischen indruk. Het onweer. ïn den afgeloopen nacht ontlastte zich bo ven onze gemeente een hevig onweer. De bui, die uit het Zuiden kwam, trok over onze stad noordwaarts, en was bizonder zwaar. De windsnelheid, bedroeg hedenmorgen 4 uur 2 M.; omstreeks 5 uur werd een windstoot op- geteekend van 13.5 M. Gedurende het onweer viel een groote hoeveelheid regen, n.1.14 imM. Het vuur was op sommige oogenblikken niet van de lucht af. Van den dijk af werden een tweetal bran den op Texel waargenomen, waaronder een hevige. De bestrating van de Keizerstraat. Naar wij vernemen heeft de kwestie van de bestrating der Keizerstraat zich eenigs- zins anders toegedragen dan wij mededeel den. Ter voorkoming van misverstand mee- nen wij goed te doen het juiste verloop der zaak even mede te deelen'. De bestrating der Keizerstraat moest vernieuwd worden en toen werd door de Oommissie voor Pu blieke Werken aan B. en W. geadviseerd; tevens deze verbeteringen aan te brengen. Extra kosten brengt dit werk niet mede, om dat de kosten betaald worden uit den hier voor bestemden post. Als andere hoofdstra ten aan de beurt van vernieuwing zijn, zou de consequentie medebrengen, dat zij ook op dezelfde wijze worden bestraat. Mocht de Raad bij de begrooting een extra-post hiervoor voteeren, dan zou de vernieuwing natuurlijk dadelijk kunnen geschieden, waarmede natuurlijk het algemeen aspect der binnenstad en het verkeer zeer gebaat zouden zijn. Maar dat zal, gezien den finan- cieeien toestand onzer 'gemeente, vooralsnog wel tot de vrome wenschen' behooren. Geen Rijksultkeeringen aan de gemeenten? Naar De Telegraaf verneemt, hebben Ged. Staten namens den Minister van Binnen- landsohe Zaken aan het gemeentebestuur van Amsterdam een schrijven1 gezonden^ waarin medegedeeld wordt, dat, wegens den zorgvollen toestand van 's rijksfinanciën, de regeering geen vrijheid heeft kunnen vinden voorstellen te doen om aan de ge meenten boven1 de uitkeering van de wet van 24 Mei 1897 een nooduitkeering te ver strekken. Voor Amsterdam beteekent dit, naar het blad heeft berekend, een verschil van 3 millioen, welke komt te vervallen, en dus op andere wijze moet worden aangevuld. Ook op de begrooting over 1928 komt een derge lijk bedrag voor, en, als de regeering bij haar standpunt blijft, komt dit eveneens te vervallen, zoodat de hoofdstad dan 64 ton minder ontvangt. Dientengevolge is het niet onmogelijk, meent de Telegraaf, dat de ver menigvuldigingsfactor der belastingen al daar weder zal moeten worden verhoogd. Indien de maatregel wordt toegepast op alle gemeenten, zal ook Helder een aanzien lijk minder bedrag ontvangen, n.1. ongeveer 66000,Het gemeentebestuur alhier heeft hieromtrent evenwel nog geen schrij ven ontvangen. Bij de samenstelling der begrooting is echter, naar wij vernemen, reeds op deze mindere ontvangst gerekend. „Jachln". Voor het op 12 en 13 September jl. gehou den examen voor de acte bewas rschoolonder- wijzeres, uitgaande van de Vereeniging voor Voorbereidend' Lager Onderwijs „Jachdn" al hier, slaagden de dames O. E. J. Kemna, G. Roosendaal en L. Snoek, en voor het- theore- tisch gedeelte de dames G. A. v. d. Poll, O. Bak ker en H. de Waal. Aangezien dit het eerste exaotnfen is, dat hier •ter stede voor het diploma Bewaarschoolonder wijzeres is gehouden, düene het volgende: Aan het examen werd! deelgenomen door 1 leerlingen van den cursus, waarvan 5 dóel-na- men aan het volledig examen en 2 voor het theoretisch gedeelte daarvan. De uitkomst is zeer verblijdend en mag een succes genoemd worden voor de Vereeniging „Jachm". Ook het Gemeentebestuur van Helder steunde op lof waardige wijze het streven om het bewaar- sehoolonderwjjs op behoorlijk peil1 te brengen en komt een woord van dank toe, evenals het onderwijzend' personeel aan den cursus ver bonden onder directie van den heer P. Storm, Hoofd der Chr. M.u.l.o.nschool. Als gedelegeer den van het Gemeentebestuur, bij het afnemen van het examen, fungeerden de heeren B. Th. Avenarius, Hoofd der Gemeentelijke M.u.l.o.- school, en de dames I. M. Boer en Mevr. E. A, Hutjes geb. v. d. Ploeg, resp. Hoofden van de Fröbelscholen aan de Laan en de Visch- markt. Toen de uitslag bekend was, nam de heer Avenarius het woord en complimenteerde de Vereeniging „Jachin" met dit -mooie resul taat en w-enschte, dat in de toekomst deze cur sus nog veel goede vruchten- mocht afwerpen voor het Voorbereidend Lager Onderwijs, te vens den dank van de gedelegeerden brengend voor de aangename samenwerking ondervon den. De Vereeniging hoopt dan ook op den inge slagen weg -voort te gaan en de meisjes, die zich tot dezen tak van het onderwijs voelen aangetrokken, tevens een perspectief te ope nen als onderwijzeres d'oor het beschikbaar stellen van eene acte, waarmede zij' zich overal kunnen presenteeren als hier ter plaatse geen voldoende vacature bestaat. Wij verwijzen be langstellenden naar de advertentie voor aan melding, voorkomende 'in dit blad; en spreken den wensch uit, dat velen zich zullen opgeven voor den nieuwen cursus. Bij den Puzzle-wedstrijd, uitgeschreven door „Heldria", Koningstraat, Bloemstraat, en Weezenstraat, zijn 36 goede oplossingen ingekomen. De eerste prijs werd 'toegekend aan B. Prins, Keizerstraat 45. De prijzen werden verder verloot lui tegen woordigheid van tien oplossers. Alle prijzen worden afgehaald, behalve van mej. P. Scheuke, Bonselaarsweg 40, Trusje v. Erp Taalman—Kip, Binnenhaven 1, beiden een tablet chocolade. M. Gauer, Hoofdgracht 16, een reep chocolade. Witte Bioscoop. „Dronken Lot" is een wel heel nare titel voor een romantisch verhaal, bewerkt naar een ro man van Jules Mary. De geschiedenis is iett- wait Fransch-romantisch, -dat wil zeggen een beetje luchthartig behandeld; er komen een paar heel erge onwaarschijnlijkheden in voor, die uitsluitend ter wille van de -intrigue aldus zijn vervaardigd, waardoor het verhaal aan waarschijnlijkheid' inboet. Maar het heeft een ernstige diep-tragische ondergrond en, men volgt met spanning het verloop der geschiede nis. Het is een verhaal' in vervolgen en men zal gaarne 'het verlóóp volgen van de tragische lotgevallen' dier heldin. De tweede 'groote filim betreft de wetenschap pelijke opnamen, van een reis döor Belgisch Congo, die een.ZweedSch prins -heeft onderno men. Tal van ethnogralische bizonderheden mak-en deze film zeer aantrekkelijk; ook van dó fauna diezer streek krijgen we een -goed beeld. De operateur is er in geslaagd zeer mooie opna men te maken van dó inheemsche dieren, die wij 'in hun natuurstaat zien-; olifanten, nijlpaar den:, tal van vogels, voorts het typische wrat- varken, enz„ te veel om te noemen. Ook van de bevolking krijgen we een- goeden indruk; we zien ze in hun dagelijksch werk zoowel als bij feest en'dans. Het grappige element vormt een alleraar digst dierenverhaal, dat 'jóng en oud boeit en bekoort. Het verstandige paard doet alles wa-t zijn meester van 'hem verlangt; de misdadigers brengt hiji op, dte gelieven voert hij in elkan ders armen. Het 5s het best zelf eens te gaan zien. De eerste tocht van de „Dorus Rijkers". Onder dezen titel heeft de heer Levy vlugsohriftje het 'licht doen zien, waarin h| het verhaal der jongste stranding, waarbi; de nieuwe „Dorus Rijkers" haar waterdoop ontving, door een der opvarenden laat ver tellen. De schrijver is er wel In geslaagd den rechten volkstoon te vinden; hij vertelt .levendig en pakkend, en zijn betoog aan het slot Is ontroerend en gevoelig, zonder tot .sentimentaliteit te worden. Het onopge smukte verhaal van de wederwaardigheden van Willem Mulder en de zijnen, zal door velen, zeer velen in en buiten onze gemeente met aandoening, en sympathie worden gele zen, —dat durven wij te verzekeren, en de heer La Lau zal, als penningmeester van de Vereeniging „Moed, Volharding en Zelf opoffering" de goede vruchten daarvan in zijn kas plukken, dat durven wij óók te verzekeren. Het geschriftje is 15 cents verkrijgbaar. Het Spoorstraat-Comité. Het SpoorstraateOomité verzoekt ons plaatsing van het volgende: Nadat op Dinsdagavond 11 dezer besloten is, het batig saldo, zijnde vijf-en-zeventig gulden, aan die redders van de Reddingboot „Dorus Rijkers" ten geschenke aan te bieden, vond op 14 dezer d-e afrekening plaats van genoemd comité, ten overstaan van de heeren redders. Nadat de voorzitter, de heer Plujjlaar, dit sym pathieke plan (z|jn plan) had toegielich-t, werden bij monde van dien voorz. die -blauwe ridders der zee met ongeveer de volgende speech gehuldigd: Wij hebben ook schipbreuk geledlen met den jongstenstorm, wat betreft onze versiering, lampions, enz.; -toch hebben wij; feest gevierd, het Oranjefeest, terwijl gij mannen, helden der zee, ronddobberdet op de woeste golven. Dat het daar spookte op het blauwe veldi, hebben wij gezien aan onze palen, aan onze vlaggen Vanwege het onstuimige weder hebben wij een batig saldo dn kas. Wij' hebben gemeend, omdat de ouden -van dagen en de kind eren reeds onthaald zijn, niet beter dat batig saldo -te kun nen aanwenden, dan het te verdleelen onder uw zessen, die met eigen levensgevaar te trotsee- ren, zich op de woeste golven lieten slingeren, terwijl wij en gansch Helder feest vierden. Aanvaardt dan, geachte redders, di-t overschot der kas, niet als een bekroning, niet a-ls een gift, maar als een surprise voor U weggelegd door 't Spoorstraat-Oamité, na U nogmaals van harte proficiat te hebben gewenscht met deze zoo gunstig (geslaagde eerste vuurproef der „Dorus Rijkers". Na onthaald te zijn op een biertje en wat sigaren, dankte een der -redders zichtbaar aan gedaan. Fin dan te weten en uit hun mond te hooren, dat d+fde eerste belooning is voor hun moedige daad! Geen wonder, dat het Spoorstraat-Comité trotsch is op dit, zijn besluit. Na nog eenigen -tijdl gezellig te hebben ge- causeerd' en uit de monden der redders het ware verhaal te hebben gehoord' van de zeer, zéér moeilijke redding en opoffering hunner zijds, gingen- èn redders èn comité, na nog vele malen hun dank te hebben betuigd, zéér tevre den' huiswaarta Wat ls een bebouwde kom? De kantonrechter te Middelburg heeft een autobestuurder ontslagen van rechtsvervol ging, die met meer dan 15 K.M. snelheid had gereden in een deel der -gemeente Koude- kerke, waar duidelijk een waarschuwings bord stond. De kantonrechter overwoog dat dit de.el van de gemeente niet tot de be bouwde kom kan worden gerekend, omdat er aan de eene zijde slechte weiland is en aan de andere zijde van den weg eerst wei land, dan een vijftal buizen, en ten slotte weer weiland. Verslag dier Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Augustus 1923. M a n n e m. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 banketbakker, 1 conciërge, 2 electriciens, 11 grondwerkers, 1 'incasseerder, 2 loopjon gens ben, 18 jaar, 1 loop-knecht, 24 losse werk lieden, -2 metselaars, 2 opperlieden, 2 schilders, 2 steenbikkers, 67 transportarbeiders, 1 win kelbediende, 1 ijzergieter, 9 -timmerlieden. Totaal 129 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 banketbakker, 1 betonwerker, 4 broodhak kers, 1 boekhouder, 1 conciërge, 4 electriciens, 1 granietwerker, 36 grondwerkers, 1 koksleer ling ben. 18 jaar, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 kleermaker, 3 loopknechte, 1 loopknecht ben. 18 jaar, 2 landarbeiders, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 29 losse werklieden, 5 losse werk lieden -ben. 18 jaar, 3 -metselaars, 1 ovenbou wer, 1 opzichter-teekenaar, 1 opperman, 1 rei ziger, 2 smid-bankwerkers^ 1 stoker, 2 schil ders, 1 straatmaker-handlanger ben. 18 jaar, 2 steenbikkers, 1 schoenmaker, 14 timmerlieden, 2 -timmerlieden ben-. 18 jaar, 37 -transportarbei ders, 1 winkelbediende ben. 18 jaar, 1 ijzer gieter. Totaal 168 personen. Geplaatst werden: 1 banketbakker, 1 conciërge, 2 electridiiens, 20 grondwerkers (waarvan 9 te Brussel), 1 in casseerder, 24 losse werkliedten, 1 'loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 2 metselaars, 2 op perlieden, 3 schilders, 2 steenbikkers, 8 tim merliedten, 67 transportarbeiders, 1 Sjzergieter. Totaal 137 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 3 dagdienst'bodien, 5 dagmeisjes, 5 dienstbo den intern, 2 noodhulp dienstboden, 1 keuken- werkmeisje, 10 werksters. Totaal 26 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 1 ass. -huishouding, 4 dlagdlienstboden, 3 dagmBisjesi, 6 dienstboden intern, 1 noodhulp dienstbode, 15 werksters. Totaal 32 personen. Geplaatst werdlen: '8 dagd'ienstbodten, 2 dagmeisjes, 3 dienstbo den intern, 1 noodhulp dienstbode, 9 werksters. Totaal 18 personen. UH het Politierapport. Rijwielverduistering. Uit Amsterdam werd naar hier overge bracht iemand, die gesignaleerd stond we gens verduistering van een rijwiel, in isep- tember 1921 gepleegd. Na verhoor is bi] op vrjje voeten gesteld» Meer ruimte noodlg? Door een bewoner van de Schagenstraat werd aangifte gedaan, dat door een vracht auto van de firma Korver het voor zün win kel hangende zonnescherm was stukgeredpn» Een onderzoek wordt ingesteld. Weer een gevaarlijke hond. Door een bewoonster van de Bassingracht werd aangifte gedaan, dat zij Donderdag avond op een rijwiel over genoemde gracht rijdend was aangevallen door een- hond, die haar zoo goed als nieuwe mantel ernstig be schadigde. De eigenaar, door de politie hierover aan gesproken, verklaarde over de schade te zul len overleggen en den hond; die reeds eerder last veroorzaakte, te zullen afmaken. Hier op zal worden toegezien. Naar Alkmaar. De bekende A. v. d. R., in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap, werd Don derdag j.1. voorzien van reisgeleide en een enkelen reis naar Alkmaar, aangezien bleek, diat hij nog een rekeningetje met de justitie te vereffenen had. Treurig. Telefonisch werd de politie ervan in ken nis gesteld, dat Donderdagmiddag op het strand te Huisduinen een doode lag. Bij on derzoek bleek, dat deze aan een bloedspuwing was overleden, zonder dat verlichting kon worden geboden. Hét stoffelijk overschot werd, nadat Dr. Rienks dien dood had gecon stateerd, per brancard naar de woning over gebracht. Volksoploop. -Donderdagmiddag ontstond in de Koning- dwarsstraat een volksoploop, naar aanlei ding van een woordentwist van een man en een vrouw over een geldkwestie in de woning van laatstgenoemde. Door de (po litie werd de man uit de woning verwijderd en de volksoploop verstrooid; waarna de rust was weergekeerd. Rijwiel ontvreemd. Vrijdagmiddag werd ten nadeele van een bewoner van de Emmastraat een rijwiel uit een timmermanswerkplaats aan de Govers- dwarsstraat ontvreemd, waar naar een on derzoek wordt ingesteld. Meisje aangereden. Op de Ruijghweg is gistermorgen door een auto, waarin een dokter zat, nabij de Fabrieksgracht een 5-}arig meisje, dat plot seling van achter een vrachtwagen vandaan kwam, aangereden. Het meisje, dat beide armen brak, werd door den dokter naar het ziekenhuis ter verpleging overgebracht. Een onderzoek heeft plaats. LUCHTVAART. Een vliegongeluk bij Londen. Een vliegtuig van den dienst Manchester- Londen is In de nabijheid van Londen naar omlaag gestort, waarbij 8 passagiers, als mede de bestuurder en de mecanicien om het leven zijn gekomen. OOST-INDIE. Het politieschandaaL Het boekonderzoek heeft uitgewezen, dat Van Rossen vóór 1922 aan achtergehouden tractementon 165.000 heeft verduisterd en Het vreemdelingenverkeer ln Noord- Hol land's Noorderkwartier. De hoefijzer-correspondent van het Alg. Handelsblad maakt een rondreis door het Noorderkwartier. Op zichzelf niets bizonders, zal men zeggen. Intusschen zijn de opmer kingen, die hij in een „Woord vooraf' maakt omtrent de inlichtingen, die hü over ver- schiliende steden moodig had, wel belangrijk. Allereerst, zoo zegt hij, hebben we ons ge wend tot het bureau van het Vreemdelingen- verkeer in de Hooge Nieuwstraat te 's-Gra- venhage. Ontvangst door een zeer voorko mende dame. We deelden ons reisdoel mede en vroegen gegevens over Hollands Noorder kwartier, over Alkmaar, Hoorn, Enkhui7^- Medenblik en wat er ten Noorden daarvan nog meer bezienswaardigs mocht wezen. Ook over de Wadden, waarheen we (toen nog) eveneens hoopten te gaan. Welnu, men had, in de Hooge Nieuwstraat, niets, volstrekt niets. Het eenige dat we, door de byzonut-i welwillendheid van de dame-beambte, te 1p° mee konden krijgen, was een gids voor Ter schelling, echter het eenige, het dienst-exem- plaar, dat men had. Geen bemoedigend be^iu. Nu, we konden onze gegevens dan wel in Alkmnar of in Bergen vinden. Poging bij het vreemdelingenverkeers bureau te Bergen-Binnen, waar we logeer den. Weer een allervoorkomendste jonge dame. Weer een minimale oogst. Gidsen van Hoorn, Enkhulzen, Medembllk? Niet te krij gen. Van Alkmaar dan ten minste? Oók niet. Het eènige dat we bult maakten, was een gids van Den Helder..,, waaraan we die minste behoefte hadden. Ofschoon niet bemoedigend of vriendo- lijk voor onze woonplaats, ia het aan den an- deren kant aangenaam te zien, dat onder al deze steden in den kop van Noord-Holland, onze gemeente blijkbaar de actiefste is. Te Alkmaar ging het den heer Elout niet veel beter. Er la^en lm het vreemdeLln^en- bureau gidsen en gegevens over allerlei stre- ken in ons land, maar niet over de jjewMisch- te streken en plaatsen. In de steden zelf kreeg do heer Elout later de gewenschte gidsen en inlichtingen' gedeel telijk. De schrijver deelt eon en ander mede ten bewijze van de klaarblijkelijk slechte organi satie van het vreemdelingenverkeer. Mag men niet verwachten dat men in een iiifonnar tiebureau althans de gidsen kan krijgen koopen; dien van Alkmaar hebben w|j in het Alkmaar8che bureau immers natuurlek ook gekocht welke in den boekhandel te krijg z|1n? Dat men e-r op 't'-allerminst kan verne men welke gidsen er bestaan «n welk© de beste zijn? Dat men er aanwijzingen1 kan krij gen omtrent de beste rondredsroute? Ia hot nu waarlijk niet te verhelpen dat iemand te Alkmaar geen gidsen kan krijgen over zulke uiterst bezienswaardige, dichtbij geleeen plaatsen als Hoorn, Enkhuizen en Medem- blik, dat iti©ïi hom t© Botuöh zolfg ov©r Alk- maar niets kon geven en dot m,en in de Hooge Nieuwstraat in Den Haag over het Slïts? Noorderkwartler had, volstrekt Vraagt do schrijver terecht. VnïfJS jaar relsden we aan den anderen kant van de Zuiderzee. Door Friesland. Wat hebben we toen een gegevens gekregen! Van het Leeuwardensche VreomdelingenbureaJ en van anderen. Nog nadat we thuis waren werden ze ons toegestuurd. Over alles en nog Zouden de West-Friezen aap dezen kan-t van F levo nu zooveel minder aotief zijn ge worden dan hun stamgenooten aan den Oost- Rectificatie. In ons nummer van Donderdag komt voor een bericht, dlat die Jaarbeurs te Utrecht dep 12en dezer geopend is ©n tot 26 Ootober, go. opend zal zijn. Dit moet echter tot 26 Septem ber zijn» LAATSTE BERICHTEN. Rome, 15 Sept. Alle gevaar voor hét voort- duren van de crisis in verband met de Fmme-kwesti© schijnt -geweken te zijn. De Italiaansohe rogeering heeft geheel nieuw© voorstellen gedaan. Zoowel te Belgrado als te Rome is men thans van meening, dat onderhandelingen wenschelij'k zijn. De re geering te Belgrado heeft voorloopig afgo- zien van het Inroepen van arbitrage. Madrid, 15 Sept. Te Madrid, waar door generaal Cobo, kap.generaal van Madrid, de staat van beleg is afgekondigd, heerschte gisteren rust. Ook In het overig gedeelte van Spanje werd de orde gehandhaafd» De zaken blijven geopend en de gewone werkzaamhe den hebben plaats. Kapitein-generaal de Riberos ls op weg naar de hoofdstad» Er wordt nadruk op ge- legd, dat de beweging uitsluitend gericht Ia tegen de thans afgetreden regeering. Alle rangen van het leger blijven onvoorwaarde lijk trouw aan den koning. De directoire heeft zijn werkzaamheden begonnen. Cobe, de president van het directoire, heeff benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, dm ex-directeur van den veiligheids- dienst, Milsan Depriega. Vriendin: En Bete verwacht je man nu dat je hem z.g. gehoorzaam zijn zult? Jonge vrouw: Welnee! Hij Is toch al eens getrouwd geweest! Onderwijzeres: Wie van de kinderen heeft wel eens 'n ooievaar gezien? Alle kinderen steken dm vinger op, be halve Keetje. Keetje, heb jij nog nooit 'n ooievaar ge- zien?.... Nee, juffrouw zegt Keetje.Als bi) ons de ooievaar komt, moet ik altijd naar Grootmoeder toe!. Den 23sten September a.s., hopen, zoo de Heer wil en zij leren C0ENRAAD BOT en JANNIE QRAAFF, den dag te herdenken dat z|j voor 12} Jaar In den Echt werden verbonden. Receptie 23 September a.s. i tusschen 3—5 uur n.m. Binnenhaven 9 a. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren HENDRIETTE ANT0NIA, Dochter van J. A. KRAAK en J. C. KRAAK—Müller. Helder, 12 September 1923. Torenstraat 14. In plaats van kaarten. Verloofd en i. F. VAN EGM0ND. Helder, 15 September 1923. fietrouwd: W. KWINKELENBERG le Offl. K.P.M. en T. DEKKER. Helder. 13 September 1923. Getrouwd C0ENRAAD CHR. K00MAN en NIES VAN ES. Zwolle, 12 Sept. 192S. Getrouwd: en AU NEUS, welke, mede namens wederz|jd- sche Familie hun hartelljkan dank betuigen aaD Familie, Vrienden en Collega's, voor de vele blij ken van belangstelling, b|j hun huweiyk ondervonden. Helder, IS September 1923. Heden overleed plotse ling m|jn innig geliefde Echtgenoot, de Heer FREDERIK FELKERS, in den leeftijd van ruim SC jaar. Helder, 13 Sept. 192S. 81uisd|jkstraat 40. Namens z|jn bedroefde Wed, H. ÏELKERS Veldman. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg z|jn dank aan do Directie der ,Wltte Bioscoop", voor het ontvangen Rijwiel. F. A. BTÜRK. De bemanning van de redding boot „Dorus Rijkers" betuigen hun hartelljkan dank voor de gift die z|j ontvingen van het „Feest comité Spoorstraat" en den genoeglijken avond die hun in Hótel „De Toelast" bezorgd werd.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6