HELDERSCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. BOND DEN DAM. VAN EEN SERENADE. GEMENGD NIEUWS. Botsing tnsschen trekpaard, motor en tram. Belasting ontduiking. Smokkelwaar In een kindertrein. Twee loggers vergaan? De waarde van gebouwen. Abonnementsgelden ln natnrai Vergiftiging door paddestoelen. Een roofhol in Haarlem- De loco-burgemeester van Beverwijk! Liefde en geld. Geen gebrek meer aan dienstmeisjes. De roofmoord ln den trein bij Schuttorf. De toepassing van het drankverbod ln de V. S. Zeer ongunstige resultaten. Een stad verwoest Met een rook-gordijn werkende drank smokkelaars. INGEZONDEN. De openbare Schoolcollecte. UIT DEN OMTREK. Schagerbrug. Een nabetrachting. Oranje op het tooneel. Een merkwaardige Jijn". Men kan te veel van het goede krijgen! Men gaat, waar men het nog eens heeft over die jubileum-feesten, Icht heel spoedig over die schreef! Maar.... mét erkenning en eerbiedi ging van dit gevaar, móét ak toch nog een korte nabetrachting houden. We staren nog, in die straten, op half-ontta- kel'de versieringen; slierten serpentines hangen nog van vele daken en boomtakken neer. Hier en daar hangen de tapijten nog over die ven ster-kozijnen uiit en staan de feestmasten nog overeindEn de melodie van het oude Wil helmus zweeft nog door de lucht; met en bene vens natuurlijk die van het nieuwe, maar niet minder populaire: Houdt er dien moed maar in!" i Over d)e feiten van de af geloop en feestweek zélf, heeft dit blad U al voldoende ingelicht. Ik behoef er niet meer op terug te komen. (Terugkomen wil ik alleen iepeen ver wondering en verbazing, die zich tijdens de feesten van velen hier heeft meester geimaakt Voor velen toch is vooral de „stemming" een openbaring geweest.... De Hollander is^ aan de oppervlakte althans, een wat stugge, min of meer verlegen persoon lijkheid), die daarbij lang niet wars Is van cyni sche crittek op „het eigene". Daarbij- ls hij, vooral aan die bittertafel, oen hartstochtelijk politicus, die het vanachter z"n krant en met z'n sigaar in dien mond altijd veel beter weet dan zijn eigen, aan-de-regeering-<djn<ie landlgee mooten. Nergens ter wereld' ook toont de mensch zooveel gebrek aan nationaal zelfbesef, naast zooveel lust aan politieke haarkloverijen en •partijschappenu Bedenk dam nog, dat, voor wat Amsterdam betreft, „rood" een kleur is, die tot zélfs in het Stadsbestuur favoriet is, en men zal begrijpen, dat men wed eenigszlns bevreesd was voor de uitwerking van het oranje". Hoezeer bleek die vrees er naast en.op- pervlakkigl Niet zoodtat had het oranje zich, den eersten dag dér feestweek al, over de stad verspreid in tallooze vormen, als daar zijn: vlaggen en guirlandes en winkel-étalages en lampions, of er leefde uit den ondergrond van de volksziel een oude, dood-gewaande liefde op. En hoe „rood!" ook dikwijls in verstandelijk ge redeneer, toch 'brak het aloude: „t Is Oranje, 't blijft Onoje, t Is Oranje bovenl" uit het hart los. Eet Oranje-Koningschap, een fct M, dat zich zeer wel met een gezonde ontwil' -ing der democratie verstaat, bleek, hoe anders de schijn ook soms mocht wezen, ter gelegenheid van dit herdenkingsfeest, vaster dan ooit in het Hol- landlaeh hart geworteld. Men zfel mij misschien van een verblind oor deel beschuldigen. Mij, op mijn beurt, verwij ten, dlat ik me door dienf schijn heb latjen van» gen.... „Zie je dan niet", zal men zeggen, den verzot is op brood, ma-ok, dn de -eerste „dat het volk nu eenmaal, sim-N overoude tij plaats op.spelen?! Zet van andere dan van officieels „Oranjié"-rijde een even groot; feest, met een even groots massa-regie op touw, en je zal zién, dat er even goed si - nmi-ng ls en vroolijkheid' en verheuging. Ik ontken, dit als antwoord' de werking van de „massa-regie" -niet Ik ontken nog veel minder de belustheid op „spelen" onverschil lig van welke zijde die dan ook georganiseerd worden. Maarik blijf er, desalniettemin Wj, dat 'hier, in de stemming onder d'e massa's „iets" -tot uiting kwam, een saamhoorig- heids-gevoel, een binding»aan-Oranj-&, die niet ,te verklaren zijn, enkel en alleen als een van buitenaf opgewekte echo van de stem van pro pagandisten of „massa-regisseurs". Het is natuurlijk een kwestie van „aanvoe len".Met uiterlijke verschijnselen valt hier niets te bewijzen.Maar, wie zich niet voor goed -in de een of andJere theorie heeft toten vangen, -moet erkend hebben, dat hier een kant van onze vaderiandöche volksziel naar boven kwam, die men, vooral in de laatste -jareni, van uit de studeerkamer of vanaf de politieke spreek-tribune, dikwijls faalde te zien. Inderdaad: ging men alleen af op die uiter lijke verschijnselen, men zou gemakkelijk een kijk kunnen krijgen, die diametraal tegenover gesteld a-an de mijne ls. Moeilijk zou tnen er iets anders uit kunnen distileeren dan een be wijs voor de onechtheid, d'e opgeschroefdheid, het kunstmatige van deze feestvierdlerij. Spreken we allereerst even over het „offi- eieele, ter gala-voorstelling in den Stadsschouw burg aan de Koningin voorgezette stuk „De Kroniings-linde". Een gelegenheidsstuk, een maak-werk van de slechtste soort, dat ónder deed', mijlen onder deed zelfs! voor die meest middelmatige revue van Ridlo of Henri ter Hall Het hing van rijmelarij als: „Een meisje van ÜTk Nadert in haar schoonste jurk", aan elkaar. Onbegrijpelijk blijft dat iemand als Charivarius, deze scherpzinnige „priester van den Holltafechem humor", die bij a-ndere gelegenheden zoo fel en onmeedoogendi alle onechtheid en smakeloosheid hekelen kan, aan het in elkander flansen van dit onding heeft kunnen meewerken. Achteraf was het misschien toch nog zoo gek niet geweest het oorspronkelijke plan om „Mijlpalen" te geven, maar uit te voeren. Liever nog een smaakvol stuk, dat niet ter zake deed, dan een wél' ter zake-dóend, van het gehalte dezer „Kroramgs- todle"! 't Spreekt vanzelf, dat ook in de andere thea ters de weerslag op de feesten tot uiting moest komen. Waar blijkbaar de, boven-aangeduide stemming anders te verborgen leeft, dan dat zij in een nieuw oorspronkelijk tooneelwerk een beeld zich scheppen kom het nieuwe gezelschap van Adolf en Fm-ts Bo meester zich nog het best uit het dilemna door, zonder de een of andere in elkaai geflanste pro- toog -of een pasklaar gemaakt voorspel, het —Sr - lTTrr~~Tr*TTrii'n'irff iHIHHKWW nnini-iwwfwrn oude „Kind van Staat" van Schimmel voor het voetlicht te brengen. „Comoedia" deed in het Centraal Theater met „Oranje boven op het Dak" een nieuw experiment. Deze klucht toch, spelend in.... de goot van „de Bijenkorf", op den' dag van den intocht, is niets anders dan een spontane improvisatie van de acteurs en actrices zelve. Een geschreven tekst bestaat er niet en ieder dier medespelenden „maakt" een eigen -typetje, terwijl het dan verdér aan- de inspiratie van het oogenblik wordt overgelaten, wat er zooal zal, gebeurenDaarmede werd, heel in de verte wed, maar toch, -teruggegrepen naar een oer ouden vorm van „het tooneel", waar altijd, tus- schen een heel mager „handeKmgen"-geraamte in, door de spelenden zelf het vleesch en bloed werd aangebracht. Al ds 't dan wel wat al te zwaar op de hand en ver gezocht om deze ver tooning te gaan vergelijken met de vroegere „comoedia dell'arté", zooals een scherpzinnig criticus dat in een onzer bladen dteedl! -Vanuit een op het tooneel1 nagebootst dak venstertje komen langzamerhand veel en veler lei kjjkngragen zich op den rand' van het too neel wat de goot-rand verbeeldt, zetten en schommelend met hun voeten in de zaal, die voor dat oogenblik den Dam met het Paleis voorstelt, reageéren zij op diverse wijzen op hetgeen daar onder hen- zich afspeeltJor- daan-meiden, een aangeschoten soldaat, een deftig' provinciaal echtpaar, een gezelschap Enigelschen, Franisébten en Duitschers onder leiding van een Oook's gids, zitten alen min of meer broederlijk en zusterlijk na-ast -elkaar en deze artisten, die zich hterin, geheel naar eigen fantasie en opvatting vrij kunnen toten gaan, maken er inderdaad een vrootijke grap van, waarin de kwinkslagen- op dlingen-van-den-dag natuurlijk niet ontbreken-- Zoo maakte vooral de deftige tante, die, dn enthousiasme ontstoken, telkenmaal opstond om het „Mocht nog vader Willem leven.galmend te decto- meeren, maar die evenzoo veel- malen dloor de andere groot-bevoHfers teruggedrongen op haar hoogen zetel enl met een „ben je gek, mensch", of „houdt op met je gijntjes", dien- mond ge snoerd werd, onder de toeschouwers groeten opgang!.En dan verder geven d'e 'bioscopen natuurlijk nog allerwegen „de intocht" en gaat er, ook in Flora een Oranje-stuk: „De paitog- trekkers van Amsterdam en Oranje". 0 Langzamerhand keert, met dat al, het gewone normale loven terug en daarmede ook de mo gelijkheid de dingen, die stiller aandacht vragen wat meer van nabij te bezien. Gaat men zoo de overzichtstentoonstelling in het Stedelijk Museum langs, dan val één groote Ujn in ontwikkelingsgang der schilderende gees ten der toatete 35 jaar -merkwaardig op. In het begin van dit tijdvak, ten tijde der Haagsche school der Marissen, van- Mesdag en Lsraels heerschte een poëtiséerend (realisme, dat véér alles, aandachtig-indringend, „de sfeer" zocht van het Hollandsch landschap of hét Hol- landsrii „gezin". Stil, eerbiedig hielden zij zich in uii toch vooral niets te missen van1 wat die sfeer hen te zeggen had!, en daarna, trachtten zij - ri gedhldige, voorzichtige techniek, het be*..o, dat in hen was opgestaan, op het doek te bréngen.... Toen kwamen de revohition- nairen: Van Gogh, toter -Breitner en anderen. En zij braken veelal de sfeer, de techniek en schreeuwden, ais 't ware, in hun werken' om ,gnenschelijkheid". een grootere, vrijere men- schelijkheid..Afgronden kwamen open, vergezichten doemden op waarin vele mo derne navolgers verdwaald zijn met een kramp achtig él aan in de lucht.... -De talentvolsten «n sterksten dezer latéren' echter zagen, in den allerlaafeuen tijd uit die afgronden, aan den einder van die vergezichten, weer verrijzen: beelden, die men een -tijd tong dkjod gewaand hadl, maar die, hoe anders a,t modernen vorm herboren óók, toch aan 's enschen diepste wezen ten grondslag liggen.En zoo ziet men d'an bv i het allerlaatste werk van Jan 'Sludjiters, o» i| markant voorbeeld te noemen, oeroude voorstellingen in nieuw ge waad opt Het is, „ooals gezegd, een zéér opvallende lijn in den ontwikkelingsgang onzer schilder kunst. Het is hier de plaats niet op dit merkwaardig verschijnsel vierder in te gaan. Het zij! alleen als feit, dat nader te bepeinzen valt, geconstateerd. Standje, zegt de Duitseher. Eigenlijk waren hot er twee, serenades, bedloel ik. Nog eigen- likker drie, maar een ervan ls gesupprimeerd, afgelast. Laten we gemakshalve spreken van één serenade, dlie we dan serenade en gros zulten noemen. 't Stedelijk Muziekkorps levert zulke sere- mades-ern-gros. Trots kapot-gebtozen lippen en leeg-gepompte tongen. De serenade werd ge bracht aan de wethouders. D. w. z. de heer Verstegen deed niet mee. Niet aardig van dien heer, zult u zeggen. Ach ja, je hebt van die mensohen, die niets -gevoelen voor humor, en voor -homogeniteit van -het Dagediijksoh Bestuur. IWant humor zit er in de geschiedenis, en homogeniteit ook. Eerst kreeg de heer Grun- wald een nummertje. Dat hoort -ook zoo, omdat deze heer -thans officieel oudste wethouder is. Vóór men aan de waning van dezen wethouder was, had reedis de Koningstraat geprofiteerd van de serenade. Dat was bedoeld voor den heer Taaie, die in zijn étalage een photographie, gevat in brood-lijst, benevens de door het Ste delijk Muziekkorps in Koog aan de Zaan be haalde lauwertakken had neergelegd. Toen- ging het, met vliegende vaandels' en slaande trom naar den- Kanaalweg. Fantastisch flakkerden de fakkels, hevig -marcheerde het corps, om stuwd door dromm en mensch en, door de straten. Dronken -Lot was er ook -bij, stak boven de menschen- uit. i Op den Kanaalweg stond men- weer stil. Toen begon het: Lease ftehlen meine Lieder.... Je werd er stil van. Van alles maak je mee op zoo'n tocht. „Ze lijken wel gek, -meneer". Dat was één commu nis opinio. „Waarvoor gebeurt dat?" vroeg een ander. „Wegens de wethoudersverkiezing", ant woordde No. 3. .„Wethoudersverkiezing? wethoudersverkie- zing?" bromde No. 4, „ze hadden het zaakje tocfi al voor elkaar in dén Raad". Deze opmer ker was natuurlijk een lezer van den- heer Schoeffelenberger. Die krantenschrijverij ook! ,,'t Is zeker ter wille van een subsidie", insi nueerde een ander. ;Welnee, uit hoofde hunner verdiensten", liet een zesde zich hooien. Intusschen hadden een- paar honderd men schen e^n reuzeiistrop. Want op den Polder weg -hadden ze allemaal deuren en ramen open gezet, en alles wat ter been was, stond' ervoor. Bovehdlien waren er ettelijke honderden, die ,,'t m-uziel^" voor de woning des heeren Ver stegen afwachtten. Wat er evenwel kwam, geen- muziek. De woning van dien wethouder feg dm schemer ge huld; een laaggedraaid ganglichtje brandde; donker waren de vensters. Aan den hoogen, blauwen hemel pinkten eenige sterren. Geluid van rangeerende wagens verbrak de avond stilte; bet licht der booglampen- op het rangeer terrein zette de omgeving, in gloed Geen muziek. Een vijftal kleine jongens be gonnen te zingen van de Zilvervloot* Ach ja, dlie zilvervloot. Hadden we die maar hier. Als ik eens Piet Hein was, en ik bracht de zilver vloot hier binnen, zou ik dan ook oen serenade krijgen? Plof. De booglampen op het emplacement gaan uit, sléchts de verlichte vensters van het gebouw zelf blijven schijnen» Wat donker wordt het nu. „Komt d-e muziek?" „Ik geloof, dat ik wat hoor." Maar de muziek kwam niet. Dan maar weg, en eens gekeken op de Hoofdgracht -Als ik de Weststraat nader, hoor ik de mu ziek al. „Liebchen, komm zu mir", voor de woning van den heer Van Breda. Ach neen, het ds niet dit M-ed dat zij speelt, het is. heffl iets andiers. Hoera, het iis de „Zilvervloot", maar de woorden zijn anders. Luister: W. 0„ W. O., -Zijln- naam die is Van B. Zijn daden bennen groot.... „Nou moeten ze nog naar den Polderweg, meneer", zei iemand tegen me. 7 „Naar den Polderweg?" „Ja, naar mieneer Verstegen." „O, juist". Maar ze gingen niet naar den Polderweg. Met een sierlijken zwaai draaiden ze die Werf- poort in: de serenade was geëindigd De fak kels werden gedoofd, en het uitgehoste publiek ging dankbaar, maar niet voldaan naar huis. Ik wil alleen maar zeggen, dat -het niets aardig van meneer Verstegen was. De heeren Van Breda en GrumwaW wietien iwat een mensch toekomt, maar van den heer Verstegen valt het ine tegen, heel erg. Gistermiddag voeren in de Drentsche Hoofdvaart bijl Hoogersmilde een m eik- schuit, die door een paard, dat naast de tramrails naast de vaart liep, weid voortge trokken. Uit de richting Meppol kwam- een motorrijder, met op de duo een dame. Toen het motorrijwiel juist het paard passeeren zou, sprong dit over- de rails, met het ge volg dat de motorrijder er mede in botsing kwamen m-et het rijwiel neerviel. Op het zelfde oogenblik passeerde een tram, die het paard overreed, dat later afgemaakt moest worden. De motorrijder en do dame,' die op d'e duo zat, werden ernstig gewond. De toestand van den motorrijder is tb-nng redelijk, die van de d-ame zeer ernstig. -Tegen P. H. Litjens te Druten, die bij aangifte voor inkomsten- enoorlogswinst belasting 90,000 te laag had opgegeven werd voor de rechtbank te Tiel drie maan den geëischt Men meldt uit Old'efazaal, 13 Sept.: Vanmorgen kwam hier een extra-trein uit Boedapest aan met 600 kinderen, bestemd voor hot R.K. Huisvestingscomité in Den Bosch. De Nederlandsche douane heeft een onderzoek in den trein ingesteld en daarin een groote hoeveelheid smokkelwaar ont dekt, als kisten Tokayerwijn, sigaretten, Rus sische eau de cologne, oonjac enz. De trein is met groote vertraging doorgegaan. Vijf begeleiders van den trein zijn evenwel te Oldenzaal vastgehouden en zullen naar Boe dapest worden teruggezonden. Een nader bericht meldt, dat do smokke laars behoorden tot het personeel van don trein. Hel comité noch de begeleiders der kinderen hadden hiennedie iets uit te staan. Ini vjsscherijkringen te Umuidén wordt daar aangenomen, dat de ongeveer 14 dagen geleden van daar naar de visscherij uitge zeilde treilloggers KW. 142 Jacok en KW. 46 Mercurius dOor den storm overvallen en met man en muis vergaan zijn. (Scheepvaart). De Ooster-bioscoop te Rotterdam is publiek verkocht voor 306.500. Dit gebouw heeft enkele jaren geleden bijl opbouw pLm. 700.000 gekost. In Oostfriesland zijn de uitgevers thans begonnen voor het abonnementsgeld der cou ranten -allerlei goederen aan te nemen. De Bremervörder Zeitung b.v. vraagt per maand 20 ponden rogge als vergoeding voor de toe zending der courant. Zondag j.1. gebruikte het gezin van den timmerman J. Bahrn, die een kenner van champignons zou zijn, met zijn vrouw en dochtertje, gelijk hij dikwijls deed, een hoe veelheid paddenstoelen. Het 4-jarig zoontje voind ze niet lékker en wilde dan ook niet mee-eten. Den Volgenden nacht werden drie personen uit het gezin ongesteld. Gistermor gen te negen uur overleed de 32-jarige moe der en drie uur later het 8-jarige dochtertje. De man, die ook zeer ongesteld was. is naar Diaoonessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. De Haarlemsche recherche deed Donder dagmiddag met zeven ploegen, elk van twee man, een inval in een perceel aan het Don kere Begijnhof. Daar arresteerde zij drie vrouwen en drie mannen, die betrokken wa ren geweest bij een berooving, indertild in dat perceel gepleegd, waarbij iemand uit Winschoten van 2000 ontlast werd. Twee dier aangehoudenen legden een bekentenis af. Van het geld waren reeds meubelen en Bieraden gekocht, die door de recherche in beslag werden genomen. Vier der aangehou denen zijn in verzekerde bewaring gehouden. Men schrijft uit Beverwijk aan het Hbl.': De wethoudersbenoemingen, waarover tien maal gestemd is moeten worden blijven hier nog heel wat stof opwerpen. Bet nieuwe college van B. en W. heeft een der beide pas gekozen wethouders tot loco burgemeester aanwezen en wel iemand, die reeds bijna 80 veroordeelingen wegens be» leediging enz. te zijnen laste heeft. Er wordep. pogingen aangewend om bij den Comissaris der Koningin gedaan te krijgen, d-at deze wethouder niet tot waarnemend burgemeester zal worden aangewezen. Deze wethouder is bij de jongste verkiezin gen als „wilde R.K." met een zoo groot aan tal stemmen gekozen, dat zelfs no. 2 van zijn lijst nog raadslid is geworden. Hij deed zich in den Raad vooral kennen als oppo sant téfeeri de R.K. Staatspartij en wel in zeer democratische richting, maar veroor zaakte tevens dikwijls de heftigste tooneelen in de raadszaal. Te Sti-Maartensdijk woonde -een 32-jarige architect samen met een 29-jarige vrouw. Den 14den Februari j.1. was de architect niet thuis, maar toe hij des middags onverwacht terugkwam, vond hij een notaris uit Utrecht in teedere omhelzing met de vrouw. De architect greep een vleeschmea en dreigde daarmee den notaris. Hij verwondde hem daarbij1 aan den neus. Daarna bedreigde de architect den bezoeker, dat hij aan diens vrouw en aan den Raad van Notarissen zou mededeelen, hoe hij den notaris in zijn huis gevonden had- Do notaris liet zich op die m'anier dwingen een schuldbekentenis van 60.000 ten voor- deele van de vrouw te teekenen. De eerste 20.000 zou 1 Maart betaald worden en daar na zou ieder jaar 5000 voldaan worden. De eerste maand werd werkelijk het eerste hedrag betaald; d'e vrouw zette het geld op een bank. Maar toen kwam aan het licht, d-at die 20.000 door afpersing verkregen waren. De justitie stelde een onderzoek in, als ge volg waarvan de architect en de vrouw wer den gearresteerd. Het tweetal stond later terecht voor de Utrechtsche rechtbank, die den architect wegens afpersing tot 8 jaar, de vrouw we gens heling tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeelde. Gister werd hun zaak door het Amster- damsch Gerechtshof in hooger, beroep bo- bandeld. De behandeling geschiedde met ge sloten deuren. Het O. M. edschto tegen dien architect bevestiging van het vonnis van de rechtbank, maar met aftrek van preventieve hechtenis, en tegen da vrouw 1 jaar gevan genisstraf. Het Duitsche politietoezicht heeft een waarschuwing verspreid om Duitsche meis jes te waarschuwen tegen het zoeken van een betrekking als dienstbode in Nederland, aangelokt door de hooge valuta, omdat dn Nederland de vraag naar dienstboden verre beneden het aanbod ©n dus teleurstelling voor de meisjes te vreezen is. Daarbij loopen ze gevaar in handen te vallen van meisjes handelaren, die ze zoeken te overreden naar Zuid-Amerika te gaan. Het echtpaar Pompier, te Osnabrück, welks zoon medeplichtig is aan den roofmoord in don trein bij: Sohlittof, heeft een bezoek van rouwbeklag gebracht aan mevr. de wed. Ru ben in het ziekenhuis te Schüttorf. Toen de heer P., die werkmeester is op fabriek, van de vreeseiijke misdaad van zijn zoon hoorde, werd' hij door een beroerte getroffen. De familie P. staat te Osnabrück gunstig be kend. f D© procureur-generaal Daugherty heeft aan den president een rapport uitgebracht over de toepassing van het drankverbod ge durende 41 maanden, welke hij noemt een der meest /tragische episoden van de heele geschiedenis van Amerika. Hij wijst op de ontzettende reeks van misdaden bij de overtreding van het drank verbod gepleegd, waaronder moorden, sa menzweringen, corruptie en' omkooperij zelfs van leden der rechterlijke macht en van de balie, personen, van wie men mocht ver wachten, dat zij de wet zouden naleven. Corruptie kwam ook voor onder de hooge staatsambtenaren en vooraanstaande parti culiere personen. Voorts meldt de procureur-igeneraal, dat sedert de toepassing van het drankverbod meer dan 90.000 vervolgingen wegens over treding zijn ingesteld, waarop 72.647 veroor deelingen zijn gevolgd. In de laatste 23 maanden werden in het geheel meer dan 3000 jaar gevangenisstraf opgelegd en 'boe ten ten bedrage van 12.300.000 dollar. Sedert de toepassing der wet bedroeg het aantal vervol-gingen per dag gemiddeld 73 en ver leden jaar 111. Hoewel de procureursgeneraal verklaart, dat de justitie het euvel meester wordt, too- nen zijn cijfers veeleer een' verslechting aan. Het is een publiek geheim, dat in vel© groote steden, vooral te Detroit, dé wet feitelijk niet meer wordt toegepast. (TeL) Los Arigélo-s, 13 Sept. Een draadloos tele gram uit Mexico City meldt, dat de stad Jose de Cabo, in beneden Califoroië, is ver woest door een vloedgolf, welke naar men ge looft, een gevolg is van de aardbeving in Japan. Vijfhonderd inwoners, die in de ber gen zijn gevlucht, zijn daar zonder onder dak. Een telegram uit Washington meldt aan de „Daily Telegraph'1, hoe een automobiel van dranksmokkelaars, toegerust met een instal latie voor het verwekken van een rookgor dijn, na een opwindende jacht door de stad door twee belasting-agenten werd aangehou den. Na 'n raoe van 75 mijl per uur, half ver blind door den door den auto verwekten rook, slaagden de agenten er in den auto tot stil staan te brengen, toen deze door het ledig- raken van de tank, geen rook meer teweeg kon brengen. Toen zif den stilstaanden smokkelauto na derden, wigten de inzittenden te ontsnappen. Een hunner werd later gearresteerd. De in beslag genomen auto is het bekij ken wel waard. Het voornaamste deel van het rookapparaat is een vacuumtank. Deze tank is door een slang verbonden met den uitlaat en een man die naast den chauffeur zit, pompt de rookverwekkende vloeistof in den gloeiend warmen uitlaat, waar zij vapo riseert en dikke zwarte rookwolken voort brengt. Het toestel was met groote zorg in den auto aangebracht en werkte voortref felijk gedurende een afstand van twee mijlen, zooals de agenten, die den wagen achterhaal den, verklaarden. De scheikundige samen stelling van de rookverwekkende vloeistof is nog niet bekend. In den in beslag geno men automobiel was een groote hoeveelheid whisky aanwezig. Door de vereeniging „Volksonderwijs" wordt dezer dagen bovengenoemde ooËecte gehouden, tot stijving van het „Fonds tot Steun- van Volksonderwijs". Dit fonds heeft ten doel fi nancieel zoo krachtig mogelijk het openbaar lager onderwijs te steunen. Heeft de actie tegen de verslechtering van die Onderwijswet 1920 reeds veel van de financiën van „Volksonder wijs" gevergdl, straiks zullen, krijgt de bezuini- gingstmiinister Oolijn zijn zin, nog meerdere financieele offers van V qjiksond'erwijs 'gevraagd word'en. Bet lligt in minister Oolijn's bedoeling, vol- gens het „Handelsblad^', het zevende leerjaar, waarvoor door Volkso-ndlerwijis jaren achtereen met zooveel energie is gewerkt, niet meer dóór het Rlijk te doen betalen. De ouders zelf zuilen de kosten voor het zevende leerjaar moeten betalen, wat hierop -neerkomt, dlat mindier finan- cieelkrachtige ouders hun kinderen geen zeven, doch zes jaren onderwijs kunnen doen geven. Straks zul'em, alweer volgens het „Handels blad", geen onderwijzers meer -mogen worden aangesteld, dlan het wettelijke aantal; wil men boven dit aantel gaap, zélf betalen is de bood schap. Zoo zouden nog meerdere feiten te noe men zijn, waarvoor echter te veéü plaatsruimte -gevraagd1 zou moeten worden-. -Men leze daartoe het avondblad van het „Handelsblad" van 20 Augustus li. Uit ales blijkt, dat hard gestreden zal moeten worden, om het Openbaar Volks onderwijs op hetzelfde peil te houdlen. Daarom: Steunt de Openbare Schoohoollecte, en wordt lid' van „Volksonderwijs". De contributie be draagt 12 ets. per maand. M. de R., U dankzeggend- voor de plaats ruimte, Hoogachtend, Het Bestuur der Afd. „Helder" van de Vereeniging „Volksonderwijs", H. J. MARINUS, Voorzitter, Binnenhaven 103. H. TER BURG, Secretaris, le Goversdlwarsstraat 12. Schagen, 13 September 1923. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken -tot opname van het volgende? Bij voorbaat beleefd dank. In de op 17 Augustus j.1. gehouden verloting van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Julianadorp, had ondergeteekende en- nog onfcele anderen met hem het geluk een gouden horloge te winnen. De officieele trek-* kingsljjst gaf dit ten minste aan. Wat blijkt echter achteraf? Dat dit horloge niets anders is dan een zeer eenvoudig uurwerk gestoken in eien koperen pakje. Denkende aan eene vergissing, heb ik mij' onmiddellijk tot bet Bestuur van bovengenoemde vereeniging ge wend en hun in beleefde termen gevraagd) die vergissing te willen herstellen. Het Bestuur heeft echter gemeend de beten- gen- harer vereeniging het -beste te dienen om dat schrijven maar geheel onbeantwoord' te la» ten. Van een© vergissing is dius blijkbaar geen sprake, want mien mag toch niet veronderstel len, döt het onbeantwoord! laten vau mijn be doeld' schrijven een gevolg is van gemis van burgerlijke beleefdheid. Zoo iets mag men -toch niet verwachten van eene vereeniging, wier doel het is het verkeer van vreemdelingen te"bevor- deren. Burgerlijke beleefdheid is voor haar m. -L -eene eerste vereischte. Op welke wijze het Bestuur d-e bétengen van hare vereeniging echter meent te moeten die nen is hare zaak, doch wanneer hare handelin gen tegenover het publiek het karakter van bedrog beginnen aan te nemen', hen ik zoo vrij, om, wanneer die handelingen mijne belangen raken, mij daartegen te weer te stelten. Ik zal m'ij dén ook tot Hare Majesteit de Koningin wenden met het verzoek om ln- het vervolg de vereischte toestemming voor de verloting te weigeren. iBoven'dteh ls het Bestuur een dezer dagen van mij en nog enkele andere gedupeerden eene sommatie te wachten, waarbij wij van haar zullen opeischen datgene, hetgeen wij vermee- neni, dat ons rechtens 'toekomt. W. F. GORTER. Vqor de Harddraverij te Schagerbrug op 18 Sept. as zijn de volgende paarden aange geven: „Oondlor" en „Springgam" van stal Z., Am sterdam; „Adam" van K. Zijp, Twisk; „Catha- rina Spier" van O. J. Holdërman, Den Haag; „Fini" van G. Baren, Haarlemmermeer; „Ban dage" van J. N. Bakker, Wieringerwaard; „Friedenböte I" van H. de Jong, Oranjewoud; „Jonge Alexandra" van A. Hibma, Midlum; „Oatharina R.", „'Barones" en „Maggy Henry" van J. W. Schoon, Medemblik; „Harnold" van S. de Radder Az., Noorder IJpolder; „Edel A" van Th. Schreuder, Watergang; „Petite Ainie" van J. Bakker Pz.-, Hoogwoud; „Koosje W." van T. Vos, Benningbroek; „Arme" van G. Vos, Midlwoud; „Favoritten" van Harbrink Numan, SchoorL Voor de Tentoonstellinkr te Schagerbrug op 17 Sept. a.s. zijn 62 -nummers paarden^ 63 ld. rundvee, 44 id. wolvee, 45 idl kleinvee en -pluim gedierte, 19 id. bloemen en planten, 15 id. kaas en boter, aangegeven. Geen aangiften voor vnicht©n;i Idie zijn er niet. Uiit de aangiften blijkt, dat deze tentoonstel ling zich in ©en nooit gekende belangstelling mag verheugen. Ondeschlld, 13 September. Vandaag was 'het feest voor de schoolkinde ren. Reeds vroeg in- den morgen wapperde uit verschillende huizen- de driekleur, wat het dorp een feestelijk aanzien gaf. Om 10 uur ?en I

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9