Vat zoudt U er trotsch op zijn! 'motor, •jjmelen Aan onze geabonneerden, Eerste Blad. per postwissel 00 DE LEVER'S ZEET MAATSCHAPPIJ, VLAARDIHQE1 - Nr. 5767 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1923 51e JAARGANG welke gewend xijn de abonnements gelden per postcheque of postgiro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders buiten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 October gratis. Indien Uw motorrijwiel dobbel zoo snel reed als elk ander en toch maar half zooveel benzine gebruikte, wat zoudt U er dan trotsch op z|Jnl Zoo zijn wU er trotsch op dat wij U ons artikel VIM kunnen aan bieden. VIM zal er voor zorgen dat Uw machine er steeds dubbel zoo mooi uitziet als een andere/ terwijl de prUs van VIM veel lager Is dan van andere reinigingsmiddelen. Het motorrijwiel dat het best wordt schoon gehouden duurt het langst. By het schoonhouden wor den vaak gebreken ontdekt die op weg moeiiyk te verhelpen *tJn. Met VIM reinigt U de machine snel en het geeft op het email en het nikkel in een oogwenk een glans die met andere middelen haast niet te bereiken is. KTa- FABRIKANTEN VAK 8UNU0BT EH_ TWINK_ - COURANT DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 20 Hept7.35 uur. Vrijdag 21 7.32 HET FEUILLETON la op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDIN GS- VRAAGSTUK. Baldwin en Polncaré. Reuter verneemt dat Baldwin, op uitnoo- di-ging van Poincaré gisteren een onderhoud met Poincaré had. Het voornaamste doel was persoonlijke aanraking daar de twee (minis ters elkaar voorheen nog niet ontmoet heb ben. Baldwin wordt heden te Londen terug verwacht. Het volgende officieele communiqué werd te Parijs uitgegeven na het dejeuner in het Britsche gezantschapsgebouw, waaraan Bald win en Poincaré elkaar ontmoetten: „Heden- miudag had een bijeenkomst plaats tusschen de premiers van Frankrijk en Groot-Brit- tanië, waarvan zij gebruik maakten om over te gaan tot het uitwisselen van hun gedach ten over den algemeenen politleken toestand. Men kan niet verwachten, dat Poincaré en Baldwin in staat waren, in den loop van één ontmoeting tot een definitieve oplossing te komen, doch zij kondien tot hun vreugde vaststellen, dat hun beider meeningen over eenstemden en dat er in geen enkele quaes- tie eenig verschil van doel of verschil van beginsel is, waardoor de samenwerking der twee landen in gevaar zou kunnen worden gebracht, waarvan zoozeer de regeling en «ie vrede der wereld afhangen." De toon van dit communiqué heeft een goeden indruk gemaakt in politieke kringen te Londen, waar men het beschouwt als zon der eenigen twijfel bemoedigend. Perstele grammen wijzen uit, dat in Fransche poli tieke kringen dezelfde voldoening wordt ge uit. ITALIË EN GRIEKENLAND. De genoegdoening van Griekenland aan de Geallieerden. Uit Athene wordt gemeld: De minister van oorlog bood Dinsdagochtend officieel aan de legaties van Italië, Frankrijk en En geland de verontschuldigingen der Griek- sch.0 regeering aan wegens den moord, op de leden der Italiaansohe missie. De insche- ping van het stoffelijk overschot van gene raal Tellini en de andere slachtoffers van den moord had Dinsdagochtend te Preveza plaats, terwijl twee oom-pagniën Infanterie en een torpedojager eerbewijzen brachten. Rome, 18 Sept. Een plechtige mis werd hedenmorgen te Janina gecelebreerd, waar heen het stoffelijk overschot van de Vermoorde officieren was gebracht. Alle Grleksche autoriteiten woonden de plechtigheid bij. De saluutschoten te Phaleron. Woensdagmorgen loste de Grleksche vloot vóór Phaleron 21 saluutschoten in tegen woordigheid van Britsche, Fransche en Ita- liaansche oorlogsschepen. Op hetzelfde uur had: in de kathedraal te Athene een ge- denkdienst plaats voor den vermoorden ge neraal Tellini en zijn collega's, welke werd bijgewoond door de leden van het Grieksche kabinet en de leden van het diplomaten- corps. ZUID-SLAVTE EN BULGARIJE. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Servië het voorstel van Bulgarije aanvaard' heeft „om de commissie bijeen te roepen, voorzien in de overeenkomst van Nisj, om een einde te ma ken aan de bedreiging, welke voortvloeit uit de aanwezigheid van Bulgaarsche komitadzjis op dé Servische grens". Het antwoord van Bulgarije op het dusgenaamde ultimatum (uit Belgrado wordt nu tegengesproken, dat het een ultimatum is geweest) is er alleen in ver vangen door een „voorstel" van Bulgarije, dat eenigszins uit de lucht komt vallen. Tenslotte is voor de wereld in het algemeen van minder belang hetgeen er aan de nieuwe toenadering vooraf is gegaan dan het feit, dat de bijeen komst van de Zuidslavisch-Buigaarsche com missie op 1 October is bepaald en daarmee het aangezicht van den toestand op den Balkan weer vreedzamer is geworden. y R. Of). DUITS OHLAND. De moeilijkheden van dé regeering. Van Duitsche zijde meldt men aan die N. R. Ct.: Ik verneem van den kant van zeer goed ingelichte groote firma's te Berlijn dat de Duitsche regeering langs den omweg van het neutrale buitenland te weten is gekomen dat Frankrijk de Roer-kwestie slechts doctoraal wil behandelen. Wanneer die mededeeling juist blijkt, dan is daarmee voor het kabinet- Stresemann de beslissende crisis aangebro ken. Het is juist dat er in Duitschland zeer roerige krachten zijn, die, met het prijsge ven van bepaalde beginselen, bereid zijn een conoessie te teekenen die veel verder gaat dan wat Frankrijk billijkerwijs van Duitsch land eischen kan. Deze krachten zijn voor namelijk bij de groote nijverheid te zoeken en zij hebben ook. invloed op het kabinet. Een scherpe afkeurende kritiek wordt ge oefend op dx. Hilferding, den nieuwen mi nister van financiën, omdat hij, ondanks de gunstige reputatie die hij meebracht, tot steun van de mark, snelle heffing van be lasting enz. nog niets bereikte.Dit erkent men openlijk in het kabinet en de dagen van Hilferding zijn misschien na een ambtstijd van drie weken reeds geteld. Hierbij komt nog een bericht uit Brussel, volgens hetwelk de reeds tamelijk gevorder de officieuze samensprekingen tusschen Ber lijn, Parijs en Brussel afgebroken zijn. Emigratie. Tal van gezinnen, doch mede zeer vele on- gebuwden vertrekken binnenkort van Oost- Fries'and naar Amerika. Het staat wel vast, dat zij, die daarvoor geld disponibel hebben, pogen nog dit jaar den Oceaan over te steken: het emigreeren is weer in vollen gang, Voedingsmlddelenrelletjes. Uit Zorau wordt gemeld, dat aldaar levens- middelopstootjes hebben plaats gehad, die een zeer ernstig karakter aannamen. Zater dag waren er op aandringen der arbeiders levensmiddelen tegen sterk verlaagde prij zen beschikbaar gesteld, doch deze prijzen waren nog te hoop naar het oordeel der ar beiders, die een dreigende houding aanna men. Om de orde te handhaven werd een af- deeling veiligheidspolitie uit Kottbus naar Zorau gezonden, die evenwel spoedig in het nauw raakte. De politie werd zoo zeer be dreigd, dat zij eindelijk van haar vuurwa pens gebruik maakte. Er zijn 12 personen gedood en 14 ernstig gewonden opgenomen in het ziekenhuis. Nadat de politie verster king had gekregen, kon de orde worden her steld. Ongeregeldheden. De toestand in het Boven-Badlsche nijver heidsdistrict was Dinsdag zoo ernstig gewor den, dat de regeering van Baden zich gedwon gen heeft gezien voor het district Lorrach den staat van beleg af te kondigen. In den nacht van Maandag op Dinsdag was de veiligheids politie voortdurend aangevallen1; waarbij de stakers met handgranaten wierpen en revol verschoten losten. De politie was dientenge volge gedwongen, herhaaldelijk charges uit te voeren en nam in totaal ongeveer 200 perso nen -in hechtenis. De stakers daarentegen heb ben verscheidene personen als gijzelaars weg gevoerd, o. a. den directeur van de gasfabriek, den voorzitter van de Deutsch-nationale partij en 2 fabrikanten. Toen Dinsdag opnieuw samenscholingen plaats vonden maakte de politie van de blanke sabel gebruik, waarop de stakers uit de vensters op de politie schoten. Onder den druk dezer gebeurtenissen zagen de fabrikanten zich gedwongen den toeslag van 50 franc, waarvan de helft in goudswaarde, de helft in levensbehoeften moet worden vol daan, toe te staan-. Zwitserland heeft d-e grens wachten versterkt Ingezonden mededeeling. Nieuwe loonelschen, van 35 mlllloen. een uurloon Dusseldorf, 19 Sept De arbeidersorgani saties der verschillende industrieën hebben heden aan de werkgevers-groepen nieuwe loon- eischen gesteld, die neerkomen op het dubbele resp. drievoudige van de tegenwoordige loo- nen. In het begin van déze week waren de loonen van gemiddeld 2.7 millioen tot 10—12 mlllloen per uur verhoogd, en thans wordt een uurloon van 85 millioen geëischt, -met verwij zing naar de loonen der havenarbeiders, die thans 40 millioen per uur bedragen. Groote brand ln het Schwarzwald. Uit Karlsruhe wordt aan de eTlegjnaaf ge meld: In het dorp Wolferding in het Schwars- wald brak in een zaagmolen een hevige brand uit, welks vlammen zich al spoedig mededeelden aam de helende gebouwen in het geheel werden 26 woningen in de asch gelegd. Door den brand zijn ongeveer 100 personen dakloos geworden, terwijl de aan gerichte schade wordt geschat op een kwart millioen goudmark. UIT HET BEZETTE GEBIED. Minister Letrocquer en generaal Degoutte hebben- de mijn Viktor, de grootste van Duitschland, bezocht. De exploitatie van de mijn, die op 11 dezer 60 ton bedroeg en 450 ton op 16 dezer, zal aan het eind van de maand een dagelijksche opbrengst van 1000 ton be- reiken- Letrocquer heeft o. m. gezegd, dat Frankrijk en België voort zullen -gaan andere mijnen te explbiteerem, zonder zich door moeilijkheden te laten ontmoedigen, totdat Duitschland er kennen zal, dat het overwonnen is. Eet telegraafpersoneel weer aan het werk? Naar uit Brussel wordt gemeld, hebben ver tegenwoordigers van de Duitsche telegrafie te Koblentz den telegrafischen dienst van de ge allieerden gemeld, dat het Dui-tsche personeel zijn dienst wenschte te hervatten. De Duitsche arbeiders in verband met de moeilijkheden bij de loombetaling voortdurend toenemen. Het uurloon voor de arbeiders in de metaal- en bouwindustrie zal van heden gemiddeld 16 millioen mark bedragen.' Anglist Thljssen voor een Belgischen krijgsraad. Berlijn, 18 Sept. De bekende groot-indu strieel August Thijssen zou dezer dagen voor een Belgischen krijgsraad terecht staan, om dat hij tijdens het verkeersverbod in Duis burg zich in een wagen had laten rondrij den, Thijssen is 82 jaar oud. SPANJE Verzet der arbeiders. Naar de „Daily News" uit Barcelona ver neemt, heeft Koning Alfonso een- decreet ge- teekend, waarbij in geheel Spanje een burger- leger w-ordt ingesteld. Door d-e ontbinding van het parlement zijn de grondwettelijke waarborgen opgeheven, waardoor dus onder meer d'e militairen iemandl zonder speciaal bevel kunnen arresteeren en huiszoekingen kunnen verrichten-. Te iSabadeil, een stad- van 30.000 zielen, dichtbij Barcelona, is de burgemeester wegens separatistische uitlatingen gevangen genomen en de Oatalaansche Olub gesloten. Ook te Bar celona zelf verwachten de separatistische lei ders elk oogenblik hun arrestatie. Hier -en daar is de acht-urige arbeidsdag afgeschaft en vervangen door dien van- tien uur-werk. Geen wonder, dat, volgen-s berichten van dé Fransch-Spaansche grens de opwinding in arbeiderskringen groot is. Reeds is de al- gemeene staking in Bilba-o geproclameerd en een Algemeen Comité van Actie gevormd. Er komen wegens de oensuur slechts weinig berichten door. Toch worden nog enkele bij- zonderheden bekend. Al de hij de beweging -betrokken generaals zijn persoonlijke vrienden.des Konings en- be- 1 hoor-en tot de aristocratie. De beweging is uiterst-conservatief en -heftig anti-liberaal. De publieke opinie werd door de gebeurte- 1 -nissen verrast en men kan nog -niet zeggen, welke houding de natie tegenover de gebeur- j tonossen zal aannemen. ploegen kunnen nu onder de volgende voor waarden weer aan het werk gaan: 1. De Duit sche dienst moet, voor het hervatton der exploi tatie, de installaties in ordle brengen, en- vol gens de bevelen van de geallieerde overheid de gedeeltelijke of -geheele hervatting van de telegrafische en telefonische diensten verze keren; 2. toezicht en leiding blijven in hand-en van de geallieerden; 8. de geallieerde soldaten, die voor die diensten gebruikt worden, zullen daar blijven. Zij- zullen het toezicht en de be scherming van de Duitsche ploegen verze- keren* Het Duitsche personeel heeft deze voorwaar den onmiddellijk aangenomen, zoodat men te Koblentz terstond aan het werk -is gegaan. Men verwacht, dat ook te Wiesbaden het werk hervat zal wordien. Stakingsbeweging op den linker Rijnoever. In het industriegebied op den linker Rijn oever is een nieuwe-, krachtige stakingsbewe ging ontstaan. Behalve op de mijn Diergart is ook op een aantal andere mijnen de staking uitgebroken. Op de mijn Friedrich Hemrich te -Lintfor-t eisebte het personeel den zesungen werkdag en onmiddellijke uitbetaling van 600 millioen mark. De directie der Mannesmann Werke in Huckingen heeft wegens geweld- demonstraties der arbeiders dé uitsluiting af gekondigd'. Ook te Boch-um hebben de arbei ders gedemonstreerd naar aanleiding van de geldschaa-rschte en de duurte der levensmid delen. De arbeiders van de mijnen -te Bochum trokken in injjnwerkersikleeding -naar het sta<£- huis. De demonstraties duren- -nog voort. Op een groot aantal mijnen weigeren dé arbeiders te werken. De BeparatiBtlsche actie. De Rijnlandsche separatisten zijn de laatste dagen ln Aken -met koortsachtigen- ijver aan het werk. (Zondag stond de stad volkomen onder de terreur der separatisten. Deze -waren uit het geheele Rijnland in groote massa's naar Aken gekomen en trokken met vlaggen in de Rijnlandsche kleuren door d'e stad. Zij wa ren met revolvers, pistolen en gummistokken gewapend en maakten van deze wapens ook rijkelijk gebruik. Toen voor een vergaderlo kaal de separatisten den kreet aanhieven: „Weg met Duitschland! Weg met Pruisen!", begonnen de itegenbetoogers „Deutschland über alles" te zingen. Daarna vielen uit de gelederen- der separatisten vijftig k zestig schoten, waardoor ongeveer zestig -menschen gewond werden, waarvan- ©enige zwaar. Het optreden der syndicalisten. De „M&nnesmannwerke" hebben in- dé afdee- ling Rath bij Dusseldorf het gebeele bedrijf stilgelegd, alle arbeiders en beambten opge zegd en het grootste deel reeds ontslagen. De oorzaak hiervan houdt verband- met de dagelijks toenemende terreur der syndicalistisch ge kleurde arbeiders. Bij andere groote fabrieken in het bezette gebied staat dezelfde maatregel voor de deur, temeer dlaa-r de gewelddaden der VEREENIGDE STATEN. De drankwetgeving. Men weet, dat de politie in de Ver. Staten bij relletjes en volksoploopen niet zelden go- brui k maakt van traanverwekkende gassen. Thans zijn de misdadigers zelf dit strijdmid del gaan toepassen op.de politie. Vooral in het nauw gebrachte dranksmok kelaars maken met succe-s en -groote techni sche vaardigheid van die beste toestellen, die er zijn, gebruik om de politie, indien daartoe noodzaak bestaat, „weg te gassen". Mllwaukee placht eenige jaren geleden beroemd te zijn voor zijn bierbrouwerijen, die echter door de anti drankwetgeving haar reden van bestaan hebben verloren. Thans hebben tal van brouwers aan de stad van hun inwoning den rug toegekeerd met het doel zich in Mexico (stad) te vestigen en daar de grootste bierbrouwerij ter wereld te stichten. Groote brand. Te Berkel-ey in -Oalifornië ontstonden zwa re branden tengevolge v.an een grasbrand, welke voortgejaagd door een sterken noor denwind de stad bereikte, honderden huizen en vele kantoren vernielend. Twee studen ten der Californische universiteit zijn ver brand en talrijke personen gewond. Alleen door een plotselinge verandering van den wind bleven de stad en de universiteit voor algeh-eele verwoesting gespaard. Een later bericht meldt, dat zeshonderd huizen zijn verwoest. De schade bedraagt tien millioen dollar, 2400 menschen zijn dakloos. Bij den brand zijn 25 personen -gewond, terwijl -er 26 vermist worden. De brand heeft een schade veroorzaakt van ongeveer tien millioen dollar. Groote boschbrand. Aan de Parijsche „Liberté" wordt uit San Francisoo gemeld, dat alle bergen in de buurt van San Sonoma in -brand stonden, waardoor duizenden personen gedwongen waren hun huizen te verlaten. .Honderden huizen zijn verwoest Men vreest dat zes kleine stadjes volkomen vernietigd zijn. Reeds zijn de steden Boyes, Spring en Johannisburg geheel afgebrand. Een aardschok op Malta. Slechts geringe schade. Een ernstige aardschok werd Dinsdag ochtend gevoeld te 7.85; hij duurde verschei dene seoonden; gebouwen en kerken, welke gevuld waren met menschen, die de mis bij woonden, schudden hevig. In panisohen schrik vluchtten zij d-e straten op, welke spoedig overvol waren. Tot nu toe is geen schade gemeld, hetgeen toegeschreven wordt aan de sterkte der gebouwen-. De oudste be woners van het eiland verklaren, dat de schok het hevigste is, welken zij zich herin neren. Later werd gemeld dat de -geheele bevol king in een paniekstemming verkeerde. De schade is beperkt tot scheuren in muren van verscheidene gebouwen, en vallende stee- nen. Te Syracuse werd Dinsdagmorgen een sterke aardschok waargenomen. KORTE BERICHTEN. Bij een ontploffing aan boord van een vis- sdhersvaartuig zijn, naar uit St. Sebastiaan wordt gemeld, zeven leden van de beman ning gedood en -acht gekwetst Uit Moskou wordt gemeld, dat het Hooge Gerechtshof dan Franschman De Tournefort ter dood heeft veroordeeld. De Tournefort werd in 1922 te Batoem gearresteerd en van spionage in Franschan dienst beschuldigd.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1