NAJAAR 1923. HERMAN NYPELS, Volgens nog niet bevestigde berichten uit Belgrado en Praag zou er in Bulgarije een contra-revolutie uitgebroken zijn. Commu nisten zouden te zanten met de boeren in vele Bulgaarsohfi steden oniuBten verwekt hebben. LUCHTVAART. Goedkoope vliegtuigen. De Dehavilland Company in Engeland, bericht, dat zij goedkoope vliegtuigen gaat bonwen, waardoor dê prijzen van het vlie gen een ware omwenteling zullen ondergaan en waardoor het bezit van een eigen vlieg tuig binnen het bereik wordt gebracht van het groote publiek. De prija is bepaald op 200. Het nieuwe vliegtuig dat voor iedere weersgesteldheid wordt vervaardigd, heeft een klein terrein noodig om te landen, ver heft zich spoedig en een loods is onnoodig, daar het met opgevouwen vleugels minder plaats inneemt dan een auto. BINNENLAND. Voorzitter Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het nieuwe zittingjaar benoemd mr. D. A. P. N. Kooien. Verzwaring van heffing op tabak, bier en thee. Een rljwlelbelastlng. In de Troonrede wordt gezegd^ dat verschil lende wetsontwerpen ingediend zullen worden tot het brengen van wijzigingen in het belas tingstelsel. Naar de „Standaard" meldt, wordt hierbij gedoeld' op indirecte heffingen en wel op ver zwaring van heffingen op tabak, bier en thee. De opbrengt der tabaksbelasting wordt geraamd op 15 16 millioen, die van den bieraccijns op 7 millioen en de verhooging van het invoerrecht op thee eveneens op 7 millioen. Voorts denikt Minister Colijn uit een rij wielbelasting 3 h 4 millioen te halen (naar de Telegraaf becijfert, komt dit neer op 4.50 6 belasting per rijwiel per jaar). Deze belasting zal geheven worden op een voudige wijze, door* het verkrijgbaar stellen van een bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt, dat de belasting betaald is. Mochten deze belastingen niet voldoende opleveren, dan ko^it minister Colijn met een wijziging van het tarief, waarbij waarschijn lijk ook de koffie belast zal worden. Het rendament van deze heffingen zal zoo mogelijk aangewend' 'worden om te komen tot een belangrijke verlaging der directe be lastingen, die zegt de Standaardman zeker ook de kleinere en middelbare in komens ten goede zal komen. De „Noord-Brabant". Begin November van het vorig jaar heb ben wij in de Heldersche Courant reeds eene beschrijving gegeven van de verande ring die Hr. Ms. pantserdekschip „Noord- Brabant" had ondergaan, in verband met den ombouw tot opleidingschip voor onder re- geeringstoezicht geplaatste jongens. Na den ombouw bleef het schip op 's Rijks werf alhier liggen, omdat de voorgeschreven bezuiniging een in exploitatie nemen van het schip niet gedoogde. Ook thans heeft de minister van Justitie in de toelichting op de begrooting medegedeeld, dat van ingebruikname van het schip niets kan komen, in verband met den eiscb tot be perking van de staatsuitgaven, alsmede met de door de huidige malaise verkleinde plaatsingskansen bij de zeevaart. Het Marine-detachement te Peking. Op de begrooting van Buitenlandsche Zaken is een bedrag van 225.000 minder uitgetrok ken in verband met de opheffing der gezant- schapswacht te Peking. Georganiseerd Overleg Zeemacht Commissie B. De Oommissie B vergaderde 14 September ten einde advies uit te brengen omtrent en kele voorstellen, door den minister van Ma rine aan de Commissie toegezonden en te vens eenige voorstellen in behandeling te nemen, door verschillende leden der Com missie aanhangig gemaakt. Ten eerste werd advies opgemaakt over een door den Minister voorgenomen kleine wijziging in het voedingstarief betreffende de bijgerechten 'bij den avondmaaltijd. Voorts werd advies opgemaakt betreffen de eenige wijzigingen in de uniform van het personeel beneden den rang van officier, welk advies door den minister verlangd werd en waarbij tevens verschillende wen- schen van het personeel onder de aandacht konden worden gebracht. Op voorstel van de in het overleg verte genwoordigde organisaties, aangesloten bij het C. A. M. B. O., werd den minister ge adviseerd om een ingrijpende wijziging in de bepalingen betreffende de terugstelling bij administratieven maatregel in overwe ging te nemen. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van de vertegenwoordigers van den Bond van M. O. O. om den Minister te verzoeken de overgangsbepalingen voor de bevordering tot schipper of opperstóhipper in verband met de invoering van een examen voor den rang van schipper noodzakelijk geworden, eenigszins ruimer te stellen. Zeehondenpremie, Bij wijze van proef zullen in 1924 geen premiën worden toegekend voor het dooden van zeehonden, waarvoor op de begrooting voor 1923 2500 was uitgetrokken. Blijkt uit deze proefneming dat het aantal zeehon den weder belangrijk toeneemt en de kans van benadeeling aan de visscherij daardoor weder grooter wordt, dan zullen later voor dit doel wederom gelden zijn aan te vragen. De Postcheque- en Girodienst Van bevoegde zijde wordt aan het Haagsche Correspondentie-bureau het volgende mede gedeeld1: De achterstand bij het Centrale Girokantoor wordt met kracht ingehaald. De afrekeningen van 10, 11 en .12 September j.1. zijn voor zoo veel mogelijk, verzonden en aan de verzending van de afrekeningen van 13, 14 en 15 Sep tember wordt gewerkt. Wat de data's van 17 Ingezonden mededeeiing. Wij brengen een groote keuze In: Heeren-Demisaisons 14.00, 18.50, 23.00, 30.00, 38.00, 46.00, Winterjassen 17.00,24.00, 32.00, 40.00, 46.00, 52.00. Ulsters 17.00, 24.00, 32.00, 40.oo, 46.00, 52.00. Jekkers ll.oo, 15.00, 19.00, 22.00, 26.oo, 30.00. Regenjassen 8.50, 14.00, 21.00, 29.00, 37.00, 45.00. Alias onder garantie van solide stof, goeden pasvorm, prima voering en afwerking. Minderwaardige fabrieks-confectie houden wij niet na. Kleedingmagazijnen HELDER - SCHAGEN. PEEK CLOPPENBURG. 11 11 11 11 en 18 September betreft, deze volgen gelei delijk. Vertrouwd wordt, dat de vertraging in de afdoening der giro-opdrachten zoo langzamer hand tot het verleden zal behooren, Ingrijpende maatregelen zijn genomen, tot verbetering in verband met de centralisatie voorgekomen misvattingen. Verlaging van de salarissen. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Officieren der Nederlandsche Landmacht heeft aan den voorzitter van den raad van ministers den volgenden brief gericht: „Naar ons bekend geworden is, heeft Uwe Excellentie bij het, aan de centrale commis sie voor georganiseerd overleg toegezonden óntwerp-besluit tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, aan die com missie doen weten, dat de regeering van meening is, dat tot dekking van het te ver wachten tekort op de staatsbegrooting 1924, mede tot een verlaging van de salarissen van het rijkspersoneel dient te worden over gegaan. Hoezeer ook wij de noodzakelijkheid van een sluitende staatsbegrooting ten volle be seffen, is het echter onze overtuiging, dat de offers daartoe, in welken vorm ook, door het geheele volk, naar evenredigheid van een ieders financieele draagkracht behooren te worden gedragen, en dat niet een bepaald gedeelte van het tekort uitsluitend op de ambtenaarssalarissen dient te worden ver haald. Het zij ons'daarom vergund Uwe Excel lentie te verzoeken, de vereischte bezuini gingen te willen aanbrengen zonder dat de salarissen van het rijkspersoneel behoeven te worden verlaagd, daar de meeste van die salarissen en met name die van het officiers korps reeds zoodanig zijn, dat een verlaging niet zonder blijvende schade voor het ambte naarskorps mogelijk zoude zijn". De 8 October-vlerlng te Alkmaar. In een vergadering dier Alkmaarache Ont- zetvereeniging zijn Dinsdagavond de plan nen besproken van de a.s. October-viering, het 350-jarig jubileum. H. M. heeft toege zegd dit jubileum met hare tegenwoordig heid te zullen vereeren. Na de reveille zal 's morgens in de Groote Kerk een rede worden uitgesproken door Minister de Visser. Dan volgt de huldiging bij het Victorie beeld. H. M. de Koningin zal daarbij tegen woordig zijn. Op het 'Sportpark zal een Roddertoumooi werden gehouden uit den tijd van Philips van Bourgondië tusschen zes HolL en zes Bourgondische edelen. 's Avonds is er groot concert in de kerk en na afloop daarvan wordt een vuurwerk .afgestoken. Men hoopt dat er dit jaar van Katholieke zijde medewerking zal zijn aan de 8 October- viering. Het ongeluk bij Saint Sauveur. Uit Tarbes wordt gemeld, dat de drie laat ste lijken van de slachtoffers van bet on geluk bij Saint Sauveur Dinsdag zijn gevon den. Een werd aan den oever van de Gave, tegenover Argelis gevonden, dat van Auge, den chauffeur, bij Pierrefette uit het water opgehaald, en het derde, dat van mevrouw Canabra fwie 'bedoeld wordt met dezen ver minkt overgekomen naam is niet uit te ma ken) een Nederlandsche werd bij de Pont Napoléon niet ver van de plaats waar de auto te water is geraakt, opgehaald. De drie lijken zijn gekist en te Lourdes in een voorloopige grafkelder gezet. TWEEDE KAMER. Na de plechtigheid der opening hebben Dinsdag allereerst plaats de gebruikelijke formeele plechtigheden^ die bij deze eerste vergadering behooren. Dit zijn: Ten eerste: de aanbieding der Staatsbe grooting, waartoe de nieuwe minister van Financiën, de heer Colijn, aanstonds de ge legenheid krijgt Volgt: de gewichtige 'bezigheid van het opmaken der nominatie voor voorzitter. De 3 plaatsen der voordracht worden bij enkele stemming vastgesteld. De stemming voor de eerste plaats heeft tot resultaat: mr. Kooien (R.-K.) 70 stem men, de hoeren Nolens, Dresselhuljs en Beu- mer elk 1, blanco 3. De tweede plaats verkrijgt de heer De Monté .VerLoren (A.-R.) met 48 stem men. Op den heer Schaper (SD.A.P.) wer den, 21, op den heer Marchant 3, op de hee- ren Dresselhuys en Visser van IJzendoorn 2 en op den hoer Vliegen 1 stem uitgo-, bracht. Ten slotte wordt als derde aangewezen de heer Visser van IJ zendoorn (lib.) met 45 stemmen; de heeren Schaper, Dres selhuijs en Marchant verwierven resp. 13, 3 en 2 stemmen. Een oommissie uit de Kamer zal deze voor dracht aan de Koningin aanbieden. Nog vindt, ten besluite der vergadering, de beëediging plaats van de heeren Loer akker (R.-K.) en Leenstra (A.-R.), die in de plaats resp. van wijlen den heer Moerel en het tot minister benoemde lid, de heer H. Colijn, tot Kamerleden gekozen ver klaard. Nadat de Griffier de heeren heeft binnen geleid, leggen zij in handen van den voor zitter de vereisohte eedem af, en worden door dezen en door vele ambtgenooten ge- lukgewenscht. De zitting wordt dan verdaagd tot Donder dagmiddag 1 uur. UIT DE PERS. DE TROONREDE. Natuurlijk bevatten de bladen verschillende beschouwingen over de troonrede. De „N. Rott. Courant" noemt haar „ontnuchterend1". „Hoe komen we eruit?" klaagt het stuk u van alle kanten toe, döcb het onthult niets omtrent de daden van degenen), die hij de op heffing van de ellende de leiding behooren te geven. Het blijft bij enkele ledige frazen. Men Staat eenvoudig wat beduusd^ als men het stuk heeft gelezen. Meer niet. Blijkbaar is het de bedoeling der regeering geweest, de spanning nog wat in het drama te houden, en de ontknooping te bewaren voor de miljoenen nota, die vanmiddag overgelegd wordt. Het blad stelt dan de vraag of dit zeggen wil, dat dé oplossing van het financieele pro bleem gezocht zal worden in hoofdzaak in een complex van fiscale en begrootingsmaatrege- len? En het antwoordt: Wij weten het nog niet, maar wij vreezen, want dan komen wij er ook met den heer Colijn niet. Zonder belangrijke wijziging, óók van onze wetgeving, zal het budgetair evenwicht niet bevredigend kunnen worden herstelde Het „Alg. Handelsblad^' acht de buitenland sche moot van de troonrede het belangrijkste: Het is een noodkreet en een aanklacht.... of minstens een verwijt. Een noodkreet van een volk, dat, zeker niet veel minder dan, in 't algemeen, de overwinnaars, de verwoestende gevolgen van den oorlog, en van den vrede, ondervindt. En dat daarom het verwijt richt tot de overwinnaars, dat zij er nog steeds niet in geslaagd zijn om van hun zege een zegen te maken voor heel de wereld De vermaning van een ex-neutraal om te bedenken, dat het gaat om het lot van héél Europa minstens, zal misschien althans op sommigen van de over winnaars indruk maken. Uit „De Nieuwe Ct.": De Troonrede van 1923 is wat we ervan verwachtten: een kort, ernstig woord', dat in overeenstemming is met den economischen druk, waaronder wij leven. Het is een forsche waarschuwing, tot voorbe reiding dienend van niet minder forsche maat regelen, die niet in. bijzonderheden worden aangegeven, doch aangekondigd1. Dat is de kern van de Troonrede van 1923: krachtig en snel 's Lands budget sluitend ma ken. De nieuwe minister van Financiën, die deze woorden inspireerde, aanvaardt daarmede een zeer moeilijke taak. Met besparen, bezui nigen, belasting-vermindering en belasting- verhooging, waarschijnlijk ook met nieuwe be lastingen, zal hij haar moeten volbrengen. „Het Vaderland" schrijft o.m.: Het treft ons, dat in de Troonrede gezwegen wordt over de Vlootwet. Als het is, omdat de regeering zelve inziet, dat de „ingrijpende maatregelen om onze financiën in evenwicht te brengen" nog iets zwaarder zullen drukken, dan ze reeds doen zullen door gelijktijdige veiligstelling van de toch al veel te hooge Ma- rinehegrooting, terwijl ze van plan is de Vloot wet zoo spoedig mogelijk aan de orde te stel len, bewonderen wij deze taotiek der slimheid niet. Wij kunnen ons toch niet vleien met de hoop, dat zij ook tot de conclusie zou gekomen zijn, dat herstel van den financieelen toestand aan de regeling van onze defensieplannen zal moeten voorafgaan. Resumeerenae zouden wij deze Troonrede kunnen noemen een stuk van groote realiteit, en daar men nooit een stap verder komt met die, niet te willen zien, mag daarvoor een woord van dank niet achterwege blijven. „De Nederlander" heeft in de Troonrede een toon van ernstigen moed beluisterd1. 'Bizondere aanwijzing in welke richting zich zullen bewegen de maatregelen tot herstel van het budgetair evenwicht, geeft de Troonrede niet. Misschien brengt de financieele Nota, die eenige uren later zal verschijnen, ons dit licht. Hetzelfde moet worden gezegd omtrent de Regeeringsplannen met de sociale verzekering. Dat gestreefd' wordt naar meer eenheid en meer eenvoud, weten wij reeds langmaar hoe getracht zal worden dezen wensch te be vredigen, daarop zouden wij zoo gaarne eenig antwoord ontvangen. Met bizondere belangstelling zal het Neder landsche volk kennis nemen van de paragraaf omtrent de verhoudingen tot het Buitenland. Zij is veel uitvoeriger dan deze placht te zijn. „De Standaard" hoopt op de Ingrijpende maatregelen, die de Troonrede aankondigt. Dat intusschen alleen met bezuiniging het doel het herstel van het financieel evenwicht niet te bereiken valt, blijkt uit den passus omtrent de wijzigingen in het belastingstelsel. Hierbij wordt gedoeld op indirecte heffingen en wel, naar wij vernamen, op verzwaring van heffingen op tabak, bier en thee. Inzonderheid wat de twee eerste heffingen1 betreft, kan ge zegd, dat een ieder het in zijn hand heeft, hoe veel hij daarin hydragen wil. Behoudens de bestuurshervorming in Indië, wordt uit den aard' der zaak niet veel nieuws aangekondigd. Men vergete toch niet, dat er nog heel wat gereed' ligt ter behandeling. „De Tyd": De uitgaven besnoeien is niet langer voldoende. Men moet dieper grijpen, want die uitgaven zyn slechts de onvermijde- ïyke gevolgen van te dure wetten. Het snoei mes moet niet in de gevolgen, maar in de oor zaak; de oplossing ligt niet in de zuinige uit voering van iets, dat toch altijd' te duur zal biyven, maar in de wyriging resp. opheffing van de wefcteiyke voorzieningen, welke wij m normale omstandigheden niet kunnen betalen. Begrijpen wy de sobere woorden der Troon rede goed, dan wil de Regeering dien weg op. In dit geval gaat rij moeilijke, ontzettend moei lijke dagen tegemoet. „Het Volk" schildert de Troonrede als „zwart dn zwart": Het stuk kon als hoofdartikel in „De 'Stan daard" gestaan hebben. Het ademt volkomen den pessiimistischen geest van den kalvinist, die den niets-ontzienden bezuiinigingsopzel van den minister van financiën zooveer te stade komt. De schildering van den economi schen en financieelen toestand is zoo zwart mogeiyk gekozen, ten einde de aangekondigde reactie te motiveeren. Overigens onthoudt de regeering zich van elke nadere aanduiding der maatregelen van bezuiniging die zy voornemens is voor te stel len, In dit opzicht is de Troonrede een der meest onbeduidende, die ooit zyn voorgelezen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 17 Sept Een rijksveldwachter mishandeld. Het plattelandsbal, op 19 Juli gehouden te Anna Paulowna, kenmerkte zich door een op- roerigen geest onder de rustieke danseurs. Vermoedelijk werd dien avond een nieuwe Jaz ingestudeerd' en het schijnt moeilyk om dan kalm te blijven. Althans de rijksveldwach ter Rood, die als bewaker fungeerde, had heel wat met de deelhebbers te stellen. Hy werd1 heen en weer gesleurd1 en ontving ook van zekeren Jacob B„ .toen hy dezen beletten wilde te vechten met een anderen cavalier, zulk een slag in het gelaat, dat hij. bloedend verwond werd. De heer B. stond heden terecht ter zake mishandeling van een ambtenaar. Hy scheen een afdoende verontschuldiging te vinden in het feiit, dat hij dronken was geweest, maar de politierechter was dat absoluut niet met hem eens ien veroordeelde hem tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. En hy kwam er toch nog wonderhest af, want de officier had' 1 maand gevangenisstraf gevorderd!. De werkman F. K. alhier stond' terecht, om dat hy de heeren R. en J„ voormalige be stuursleden van den opgeheven Chr.-Demo- cratisehen Bond van Transportarbeiders, in het openbaar .„oplichters" had' genoemd. Reeds vroeger is een beleedigingszaak door de recht bank behandeld^ die betrekking had op dezen bond. De heer K. nu beweerde niet, dat genoemde bestuursleden het nog in kas gebleven geld hadden opgestreken, maar toch beklaagde hy zich er over, dat hij geen uitkeering kon kra gen, niettegenstaande uit het accountants onderzoek was gebleken, dat nog pl. m. 1000 in kas moest rijn. De politierechter beduidde echter beklaagde, dat dit hier niet de plaats was om uit te maken wie hier geüjk heeft. Een feit is het echter, dat bekl. geen beleedigende uitdrukkingen mag bezigen en om hem dit nu goed aan zijn verstand te brengen, veroordeel de de politierechter hem tot' j 20 boete subs. 20 dagen, echter voorwaardeiyk met 1 proef jaar en zonder bijzondere voorwaarden. Welke veroordeeling insluit, dat bekl., zoo hy zich opnieuw aan eenig strafbaar feit, be- leediging of iéts anders, dat in onze strafwet geving verboden is, schuldig maakt, deze voorw. veroordeeling ten uitvoer kan worden gelegd' en bekl de boete zal moeten voldoen of de hechtenissfraf ondergaan. De arbeider F. J. F. te Helder is in den avond van 9 Juni in een café mishandeld door den visscher H. P. F. werd nog al aardig toegetakeld, zoodat hy het bewustzyn verloor. Maar hy behoort tot de oude garde, die nogal taai is en dus kon hy heden in Makenden welstand' voor den politie rechter verschynen om tegen H. P. te getui gen. Deze beweerde dronken te zyn geweest, Hy had. F. wel geslagen, maar niet met een hard voorwerp. H. P., die ook niet onverdeeld gunstig staat aangeschreven, werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen. G. H. A. V., varensgezel, te Helder woon achtig, verkeerde in den nacht van 8 op 9 Juli in kenneiyken staat van dronkenschap, mits gaders hy door een paar agenten was aan gevat om hem voor zijn eigen en anders vei ligheid op te bergen. V. waardeerde echter die zorg voor zyn veiligheid in 't minst niet en stelde zich zoo te weer, dat proces-verbaal ter zake wederspannigheld tegen hem werd' op gemaakt v De officier vorderde heden tegen V. 14 da gen gevangenisstraf, doch de politierechter, die het oog gevestigd houdt op de ryksschat- kist, meende hem meer doeltreffend te kunnen straffen met 40 boete subs. 40 dagen hech tenis. INGEZONDEN. gaan de loten even vlug weg als thans het ge val was, aangezien strikt aan de voorschriften der Koninkiyke goedkeuring wordt gehouden, i Het Bestuur der V. V. v te Julianadorp. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moest, een ingezonden stuk van den heer J. J. S. tot een volgend nummer bleven liggen. Naar Suriname: Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail via St. Nazaire 4 en 18 Oct. 6.30 'b av. 6.30 's av, 6.30 's av. 1 Oct. Naar Saba, St. Eustatius en St. Martiq Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 4 en 18 Oct. Eiken Vrijdag. 6.30 's av. 5.30 's m. Julianadorp, 19 Sept. 1928. Mynheer de Redacteur. Beleefd verzoekt het bestuur van de Veree niging voor Vreemdelingenverkeer te Juliana dorp het volgende ln Uw blad te mogen plaat sen. By voorbaat onzen beleefden dank. Naar aanleiding van een Ingezonden stuk van den heer W. F. Gorter te Behagen, waar in deze heer de handelingen van ons bestuur in verkeerd daglicht probeert te stellen, heeft ons bestuur gemeend goed te doen. het publiek met het volgende in kennis te stellen. De verloting vay de V. V. V. te Julianadorp is op de meest correcte wyze gehouden. Het bedrag, dat aan prijzen werd besteed, was in de juiste overeenstemming met de Koninkiyke goedkeuring. Alle bescheiden, deze verloting betreffende, werden reeds aan bevoegde autoriteiten ter controleering voorgelegd en ln orde bevonden. De eenigste afwyking bestond' hieruit, dat abusieveiyk werd verzuimd het woordje lm>laü<L°P <*e trekkingsiyst te vermelden, wat echter tydens de trekking w el werd afgelezen als er een horloge werd gewonnen. Wanneer er werkeiyk gouden horloges wa ren aangekocht, zou het aantal belangrijk tuin der geweest zjjn dan thans het geval was. Naar Aruba, Bonaire en Curagao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 6.30 's av. 5.30 'sm. De per zeepost te verzenden stukken zyn te voorzien van de aanwyzing „zeepost." Alleen correspondentie voor Bengkalis," Siak, Indragiri, Djambi, Riouw en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig gedeelte van N.O.I. uitsluitend op verzoek van den afzender. SPORT. Uit het Politierapport. Een „beste" moeder. Door oen tweetal agenten werd! aangehou den een bewoonster van de Gravenstraat, del zich by herhaling had schuldig gemaakt aan het bevorderen van ontucht mot haar minderjarige dochter. ZH bleek zelf even min zuiver op de graat te zijn em werd dan ook ln bewaring gesteld. Het onderzoek duurt voort. liet vleze mannetje. Door een bewoner van de 2e Schagen- dwarsstraat werd gisteravond aangifte ge* d'aan, dat 'zy n vierjarig zoontje' hem had me degedeeld, dat zich Jn het Spoorplantsoen een man ophield, die aldaar openbare schen nis der eerbaarheid pleegde. Door dien onmiddellijk uitgezonden agont werd aldaar aangotroffen de bekende K. R., die ln arrest werd gesteld, torwyi proces verbaal zal wordien opgemaakt. Aanrijding. Door de politie werd gezien, dat gistermid dag omstreeks 6 uur op de Bassingracht een aanrijding plaata had tusschen twee wielrU* ders, waarby een hunner door een ruls waa ledrongen. liet waren een matroos- en een •orporaal-vllegtulgmalker, welke laatste die de schuldige ls - by de komst der politie vlug weg reed1. Het onderzoek duurt echter voort. De gebroken ruit werd, by afwezigheid van de bewoners, tjjdeljjk afgedekt door het sluiten van de luiken. GEMENGD NIEUWS. Onrust ln een kazerne. Io de barakken achter die kazerne te Af* sen ls het Zondagavond) onder de militairen zoor onrustig toegegaan. Men was ontevre^ den over het optreden van een sergeant! men heeft met bajonetten gegooid, terwts er ook geschoten ls. De waolit werd ln gewoer geroepen en de militaire politie ver* leende hulp. De oid.e en rust werden toe» spoedig hersteld; Combinatie Beleediglng van bestuursleden. Mishandeling. Wederspannigheld. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg Datum der ter post bezorging. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille 28 Sept. 21 Sept. 24 Sept. 80 Sept. eiken Woensd. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9-'sm. 5.30 'sm. 6.30 's av. Naar Ned. West-lndiö. 17 Oct. Wj,t hopen hiermede het belangstellend puhM'ü voldoende te hebben toegelicht en twijfelen niet of by een volgende verloting 4 en 18 Oct. 21, 25,28 Sept, Do wedstrijden voor Zondag. Thans Is .bekend welke olube Helder en H.R.C. moeten bekampen, Helder beeft een uitwedstrijd tegen V.S.V. (Velseroord). Deze club eindigde het vorige sei zoen als no. 2 in de 3e klasse C en scheelde 2 winstpunten met no. 1 (Bloemendaal). Het spel der Velseroorders ie Helder zeer wel bekend, daar zij 2 seizoenen (1918—1919 en 19201921) in een afdeeltag met die olub gespeeld heeft. Hel der verloor driemaal met beslissende cijfers en wist een keer te winnen. Ook in het afgeloopen seizoen heeft VJS.V. een flink figuur geslagen. Helder zal dan ook terdege op moeten passen, allee zal er op gezet moet en worden om de VöIbo- naars zoo goed mogelijk partij to geven. Want deze club heeft, haar succes niet zoo zeer te danken aan mooi en fraai spel, maar aan haar vurige en geestdriftige speelwijze, soms op het kantje van ruw af. Een cluib die van begin tot eind hetzelfde tempo ^pl houdt en van geen ver flauwen weet eiu die door deze factoren menig beter spelonde club in het zand heeft doen bijten. Dus, withemden, het beste beentje voor en laat je niet overdonderen! HJt.C. speelt thuis tegen HfJ.V. (Haarlem). Ook deze olub U hier geen onbekende. Helder heeft 4 seizoenen (19181922) in één afdeeling met de Haarlemmers gespeeld en van de 4 thuiswedstrij den kon Helder er slechts 1 winnen. HJ3.V. speel de in hot thans afgeloopen seizoen ln de 3a klasse C en moest zich tevreden stellen met de 3e plaats van onder, wat wel bewijst dat H. niet. meer die sterke club ls van een paar jaar terug. Voor de roodhemden moet dat echter geen reden zijn om het kalm op te nemen, want Hf3.V. kan op hot oogenbllk wel over een sterkere ploeg be schikken dan hot vorige seizoen. Daar is niets van te zoggen. We hopen dan ook dat onze jong- sto 3e klasser op alleszins eervolle wijze haar eersten bondswedstrijd zal /besluiten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2