RHEUMATIEK. Opzienbarende Genezing. Probeer mijn behandeling gratis. lid d« opdoesdafl wa hoi conliict hoopj te vinden. BULGARIJE. De troebelen. PERZUL Een aardbeving. VEREENIGDE STATEN. V oorlogsschepen te koop. De Amerikaansche koopvaardijvloot KORTE BERICHTEN. OOST-INDIEL LUCHTVAART. De hanenwedstrijden om den Garden Bennett-beker. Ingezonden Mededeellng. WEDER EEN IN VIER WEKEN GENEZEN. De beslissing luidde dienovereenkomstig volgens de geijkte termen dat de geschouw de „zelfmoord gepleegd had ln een vlaag van geestverbijsteriing" (while of urn sound mind). 's-Gravenhage, 19 Sept. 1923. Verkeersongevallen. De Na tionale Opera. De TI. A. 11. O. - Opening der Stateti-Oeneraal. Verschenen is de statistiek der verkeerson gevallen in- het jaar 1922 in de gemeente In totaal kwamen -in 1922 ter kennis van de politie 1501 verkeersongevallen Personenauto's Vrachtauto's Motorrijwielen Rijwielen Electrische trams Paardenwagens Diversen Stoomtrams 221 Uit Belgrado wordi nog gemeld! daï de Ttaliaansche bezetting van Fium© de parle mentaire kringen sterk beiig houdt. In de Skoeptsina werd gisteren de tekst van een Interpellatie der demgbraten voorgelezen. Alle ministers woonden de vergadering bij. Van de banken der oppositie riep men: „Weg niet Italië, dat-de verdragen schendt". De regeering zou de interpellatie vandaag beantwoorden. Ninsits, do minister van buitenlandsche zaken, wordt tevens van daag uit Genève te Belgrado terug ven* wacht Sofia, 28 September. In enkele dorpen in den omtrek van Kazanlik, waar de so(wjet ste at waa uitgeroepen, hebban troepen, ge steund door de bevolking, de orde hersteld- Een bende van 50 communisten, welke zich verzameld had bij het dorp Rozovo, heeft zich overgegeven. - De beide aanvoeders pleegden zelfmoord- De opstandelingen le verden de wapens in. Over het algemeen valt er een verbetering in den toestand te bespeuren. Men meldt nog enkele opzich- zelf staande gevallen van verzet, doch acht die van alle beteekania ontbloot SimlA, 84 September. Gistermorgen heeft er een ernstige aardbeving plaats gehad in Kerman (Pérzië). De eerste schok, die twee minuten duurde en om één uur begon, werd gevolgd door vier schokken, die ^ezamen an derhalf uur duurden. Er-is aanzienlijk© schade aangericht aan gebouwen doch er zijn geen dooden. Aanzienlijke schade is Donderdag te Boe- joerd in de provincie Khorassan door de aardbeving aangericht. Verscheidene dor pen zijn geheel verwoest. Het aantal dooden bedraagt tot dusver 123, het aantal gewon den ongeveer honderd'. De schokken duren nog voort. Ook in Skirman is schade aan gericht. De regeering der Vereenigde Staten vraagt per advertentie offertes op 21 slagschepen en kruisers, welke overeenkomstig het ontwape ningsverdrag van Washington moeten worden afgeschaft De eerste verkoop zal plaats hebben op 25 October a.s. en zal omvatten zes schepen, te weten: de „South Dakota", de „Indiana", de „Móntana", de „North Carblina" de „Consti- tution" en de „United States". Washington, 24 Sept. De leden van de Shipping Board hebben Coolldge medegedeeld, dat zij1 bij nader inzicht met in staat zijn, eenig plan voor te stellen voor een winstgevende exploitatie van de regeeringskoopvaardijvloot. Ten gevolge-van de verdubbeling van de te legramtarieven bedraagt thans in Duitschland het grondtarief voor ieder telegram 800.000 mark en voor ieder woord bovendien 400.000 mark. Zondagnacht is er op den weg Aarlen- Luxemburg een auto omgeslagen, waarbij 3 personen zijn gedood. Naar aanleiding van een bericht in de „Lo- kal Anz.", dat de moordenaar der Tsarenfa milie, Jakofsnef, zich in Berlijn ophoudt, beeft de regeering heden opdracht gegeven Jakofs nef op te sporen en hein als lastigen vreem deling lover de grens te zetten. Het verlies der Japansche marine tengevolge van de aardbeving is officieel geschat op 100 mffloen yen- Een draadloos N. T. A.-telegram meldt, dat volgens bericht uit Angora de Turksche gene rale staf 1 October officieel te Konstantinopel zal aankomen en dat generaal Harington, de Britscbe hooge commissaris, zich 2 October zal inschepen. Hnp ingesteld aangaand» d« mogelijk heid van het inrichten van geaohikte lan dingsplaatsen. Het ligt in het voornemen deze onderzoekingen ook uit te strekken tot IJsland, Groenland en de Faroër. De Amerikaansche vliegdienst heeft zich de toestemming van die Deensche en IJsland)- sche regeeringen verzekerd om vertegen- woordigers naar de genbemde landen te mogen uitzenden. Een Amerika ansch lui tenant is voor dit doel reeds te Kopenhagen aangekomen, van waar hij Zondag naar Groenlapd! vertrok. Een oneerlijk belastingambtenaar. Een commies van het BataViasch© be lastingkantoor is gearresteerd- Hij' wordt verdacht groote bedragen te hebben geïnd door middel van valsche dwangschriften. Genoemd wordt een bedrag van 15,000. GEMENGD NIEUWS. Een Amerikaanéch marine-vliegtuig met 700 paards motor is Maandag dwars van Ports- mouth in zee neergestort en totaal vernield. De aviateur werd gered. Het zeevliegtuig was in geschreven voor den wedstrijd om de Ooupe- Schneider op a.s. Vrijdag. Zondagmiddag had te Brussel het vertrek plaats van de vrije ballons, die deelnemen aan den wedstrijd om den Gordon-Bennett beker. Aan den wedstrijd namen deel: België met 4 'ballons, Frankrijk, Spanje, Engeland, Zwitser land, Vereenigde Staten ieder met 3 ballons. De Italianen waren niet gekomen. Bij het vertrek van den Amerikaanschen ballon „Army" wordt de Belgische „Vilie de Bruxelles" beschadigd, zoodat deze niet kon vertrekken. Ook de Amerikaansche ballon „St. Louis" kon niet vertrekken. Drie ballons verongelukt. Zondagavond reeds kwamen de berichten binnen van een drietal ongelukken. Te kwart voor zes werd de Spaansche ballon „Polar" boven het dorp Schrieck, dicht bij Lierre, door den bliksem getroffen. De ballon werd geheel vernield. De bestuurder Gomez-Guiliamon brak beide beenen en kreeg tal van wonden en kneuzin gen. De tweede bestuurder der Penaranda- Barca was gp slag doodt De Zwitsersche -ballon „Genève" is te Moll gevallen van een- hoogte van 400 nieter, even eens getroffen door den' bliksem. De bestuur ders, de luitenants Von Gruminger en O. Bur- let werden totaal verkoold. De derde ballon, die door den bliksem ge troffen werd, was de Amerikaansche. ballon „Army S. 6". Deze viel bij Nesselrode in N. Brabant. De twee luchtschippers werden go- dood Een vliegtocht rond de wereld. In verband1 met het plan van den Ame rikaanschen1 militairen vliegdienst om een vliegtocht rondon^ de wereld te onderne men, heeft die dienst een reeks onderzoe- Auto door een trein gegrepen. Uit Tilburg wordt aan de „Telegr." gemeld: Omstreeks zes uur Zaterdagnamiddag ver trokken uit Tilburg een vijftal kegelaars, be staande uit de heeren H. van Gerwen, H. v. d. Brekel, J. Stevens, G. yan Blerk en Leo v. d. Velden, met een auto van den beer J. van Heugten- (autoverhuurder^, bestuurd door den eigenaar zelf, naar Gilze, ten einde aldaar deel te nemen aan de korpswedstrijden, uitgeschre ven d'oor de kegelclub aldaar. Na aan de wed strijden deelgenomen te hebben, besloten de heeren gezamenlijk een uitstapje te maken en door te rijden over Breda naar Antwerpen. Na zich in Breda- nog wat opgehouden te heb ben, -redten zij' -te ongeveer 11 uur door naar Antwerpen. In Merxem gekomen, moest men den overweg van een aldaar den weg kruisen de spoorlijn oversteken. Bij' bet passeeren van dezen overweg werd plotseling de auto ge grepen door een goederentrein, die de ter plaatse gelegen belling in een flinke vaart kwam afgereden. De auto werd' ongeveer 400 meter ver medegesleurd, de inzittenden wer den er uit geslingerd', met het noodlottig ge volg, dat twee hunner op slag gedood werden en drie zwaar gewond. Alleen de heer Van Heugten, die zich aan een der buffers van den trein wist vast te klampen en in deze houding over dien afstand werd medegesleurd, kwam er geheel ongedeerd af. Het onderzoek, door de justitie uit Antwer pen gehouden, was Zondag 'nog in vollen gang. De overwegwachter was bereids in hechtenis genomen en had reeds zijn schuld in deze zaak, waarbij 2 menschenlevens te betreuren zijn, volledig -bekend. Hij was nalatig geweest, den overweg tijdig af te sluiten- Op onze vragen, of dan de bestuurder den trein niet bad zien aankomen, antwoordde de beer Jos. van Son, dat hij dit onmogelijk kon zien, daar langs den weg een hooge dijk loopt, waarachter de spoor lijn gelegen Is en dat, -toen de auto den over weg overstak, deze meteen- gegrepen werd'. Betreffende de slachtoffers deelde hij, ons nog mede, dat de heer G. van Blerk ongeveer op slag gedood! werd', doordat hem een gedeelte van het hoofd werd' afgerukt. De heer v. d. Brekel, die afschuwelijk werd verminkt, stierf een uur- na het ongeval, toen men een zijner armen-/wilde amputeeren. De anderen hebben het er, de vreesel'ijke hotsing in aanmerking genomen, betrekkelijk gunstig afgebracht De heer v. Gerwen be kwam geen ernstige kwetsuren, alleen een aantal vleeschwonde» over het geheele lichaam. De heer v. d. VelcPe heeft, behalve de diverse minder ernstige verwondingen, een gebroken been, terwijl de héér Stevens -nog inwendige kneuzingen schijnt te hebben opgeloopen. Van all$ drie werden de kleeren totaal verscheurd. Het gebeurde verwekte te Tilburg groote opschudding en verslagenheid, te meer, daar de slachtoffers op sportgebied' alom bekend zijn. De heeren H. v. Gerwen en Leo van der Velde zijn beiden bestuursleden van Willem II, terwijl ook de anderen op sportgebied op den voorgrond' traden. Volgens latere berichten luidde d'e verklaring van den overwagwachter als volgt: „De koopwarentrèin, die naar de vormings- stat-ie van Austruweel reed, was gesignaleerd en ik had den barreel langs den kant der stad reeds gesloten. Ik was (juist bezig den anderen kant van den barreel te sluiten, toen bij de aankomst van den auto er plots iets haperde, waardoor ik den barreel niet verder sluiten kon. De auto was óp het spoor geraakt en zooals men weet, verder door den -trein gevat." De machinist en stoker van den -trein, van de stad komende, hadden lAgs dien kant geen vergezicht over de baan, met het gevolg, dat ze slechts op korten afstand waren van de auto, toen ze deze' opmerkten Zij hebben al het mogelijke gedaan om zoo snel mogelijk den trein te stoppen, wat echter met een koopwa- rentrein met tal van zwaar geladen wagons niet zoo dadelijk gaat. Aan brandwonden overleden. Vrijdagavond is de 50-jarige juffrouw Voorburg in haar woning in de Maurits- straat te Rotterdam met haar kleeren in aanraking gekomen1 met de vlam van het giasoomfoor. In een ommezien stonden haar kleeren- in lichtelaaie. In vlammen gehuld snelde d'e vrouw de straat op. Burgers hluschten daar het vuur. De geneeskundige dienst irracht de ongelukkige, die met brandwonden was overdekt, naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. Zij is daar aan de bekomen verwondingen bezweken. Acht jaar aan Bod en Stoel geketend. Onmachtig te loepen. Een zoogenaamd hopeloos geval dóór mij Zou men zich een ernstiger geval kunnen voor stellen dan dat Van den heer E. J. BKANDTS, Marten van Rossumstraat 56, Arnhem Zestien jaar leed hij aan Ischias en Zenuw-rheumatiek. De acht laatste jaren zoo ernstig, dat hij noch bed, noch stoel kon verlaten en alle hoop had opgegeven ooit weder te kunnen loopen. Acht maanden in een ziekenhuis doorgebracht, alle mogelijke be handelingen ondergaan, niets mocht baten Alles vreeselijk pijnlijk en'lichaam totaal verslapt En nu? Is hij het onderwerp van elk gesprek in in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij die zich niet verroeren kon, dien de menschen reeds sedert acht jaar niet meer hadden gezien, loopt •weder zoo goed door de stad, alsof hij nooit iets gemankeerd had... Lees hetgeen hij o.m. schrijft: „Na uw behandeling gedurende een maand te hebben toegepast, ben ik volkomen generen. Ik kan wedor goed loopen, hetgeen ik nu in geen, acht jaar heb gekund. Alle hoop had ik opgege ven; het scheen ongelooflijk ooit weder zoo ver. to kunnen komen. En nu is het werkelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo lange jaren en zoo vrce- selijke pijnen te hebben geleden, ben ik au, dank zij „Dno Eormnla", verlost" MIJN GRATIS AANBOD. Laat leder lijder, die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van den heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze Behandeling genezen te worden. De heer Arthur Richardts, in wiens privé laboratorium zij gevonden werd, zegt: Ik zal niet rusten, alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven. HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voor raad", per 121/» ets. briefkaart, waarna 10 dagen Gratis Behandeling, te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonder lijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Room 463, Cromwell House, High Holborn, Londen, W. C. I., Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten i2J/i cent, brieven 20 cent. Brandstichting. Er is eenige dagen geleden te Zoeterwpu- de, vlak aan de grens van Leiden, brand geweest in een hooiberg van De G. Deze man wordt verdacht van brandstichting en is gearresteerd. De agent vam de brand- verzekeringmaatschapfrij, waarbij De G. was verzekerd, zou van de brandstichting hebben afgeweten. De Inbraken ln het GooL De inbraken die in de laatste drie weken in het Gooi gepleegd worden, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een serie van vier op Naarden-sch grondgebied, tot een getal boven het dozijn geklommen. Een ongeluk? Op de thuisreis naar Urk heeft de Urker visscher M. Meun, schipper van de motor boot UK 85, niet ver van Urk een wit ge verfde zeilsloep gevonden, In die sloep, die van voren beschadigd is, -bevondi zich een regenjas, twee petroleumstellen, wat aard appelen, brood en worst. Men vreest voor een ongeluk. De haren afgeknipt Te Vlissingen heeft een onbekend geble ven individu van een 13-jarig, meisje op het strand) de haren afgeknipt en is er medie vandoor gegaan. Autobus te water. Te Zaandijk kwamen Zondagmiddag twee autobussen, die elkaar wilden passeeren, in botsing, waardoor de autobus van den onder nemer Pontjjn uit Wormer, die een aantal sportliefhebbers naar den wedstrijd Z.F.C. Ajax vervoerde, een defect aan de stuurinrich ting kreeg ten gevolge waarvan deze te water geraakte. De 17 inzittenden wisten zich met groote moeite te redden- De passagiers kwa men er grootendeels met een nat pak af. En kelen liepen, ernstige snijwonden aan gezicht en handen op. Dat is de tweede maai in korten tijd', dat een autobus van den ondernemer F. te water is geraak t- Mljnongeluk. In de staatsmijn „Hendrik" -te Brunssum werd de mijnwerker M. door vallend' gesteente getroffen. De man werd dood onder de steen massa vandaan gehaald. Vergiftiging? Eenige weken geleden werdl te Schelling- woede, gemeente Amsterdam, het lijk ter aarde besteld van den ruim 70-jarigen I. Wals, die te Haarlem overleden was. Op last van de Justitie te Haarlem is thans dit lijk weer opgegraven. De officier w.as er bij tegenwoordig. Het is naar het Wilhel- mina-gasthuis ter schouwing overgebracht. Een en ander is geschied naar aanleiding van het vermoeden dat de man vergiftigd weid- Een arme familie! Te Gennep overleed de vorige week de laatste persoon van de eigenaardige familie M., genaamd „Faan", die evenals zijn ge storven broer en zuster, er een zonderlinge levenswijze op na hield, vertelt „De Tijd". Bet scheen dat de geheele familie een vol slagen afschuw had van water en al wat met zindelijkheid verband hiefld, zoodat iedereen hun nabijheid zooveel mogelijk ontvluchtte. Buren beweerden echter, dat de menschen er warm bijzaten, in weerwil van hun zeer armoedige en sobere levenswijze- De vorige week, na den dood van het laatste familie lid, werd van rechtswege een onderzoek in gesteld, dat tot groote verrassingen leidde. Men' vond in oude vazen hoopen bankpapier, evenals in bed, op zolder, in kasten en in een oude kous ettelijke honderdtallen verloopen zilverbons van een gulden. Ook werd bank papier gevonden, waaronder bankjes van f 1000, dat in een der vochtige laden in ver ren staat van ontbinding was geraakt. In éen andere lade lagen enkele honderden gouden tientjes, zoo maar voor het wegnemen. Op de onmogelijkste plaatsen werd geld gevon den, en toen men ten slotte alles doorzocht had, bleek het vermogen te bestaan uit 40.000 gulden, behalve hun onroerend goed. _En dat heetten arme menschen te z}jn. Voor enkele maanden, toen eenige Groes- beeksche jeugdige houtventers in de bewus te goudentientjeslade een greep hadden ge daan, werd door de politie gevraagd, hoeveel de jongens gestolen hadden. En ,,Faan" ant woordde: „Ik weet 't niet!" Kenschetsend voor hun levenswijze is het volgende: „Faan" was koster der protestant- sche gemeente, en juist toen hij een paar nieuwe schoenen gekocht had, liet de domi nee zeggen dat hij ontslagen was. Z'n broer Jeremieerde: „Daar zit je nou met je nieuwe schoenen," Daar de naaste familieleden v*n graad zijn en er geen testament is,J™1* flsoua op een aardig buitenkansje reken Een Jacht op «en wild varken dat niet. wild was. Een dezer dagen verspreidderich teGe leen het gerucht, dat in het bosch by bwey ■huizen een wildl varken gesignaleerd was. Eenige jagers uit deze gemeente, alsme de de rijksontvanger met personeel, de -rijksambtenaren, benevens een j ge ge meenteambtenaren en boeren, allen gewa-, pend met geweren, revolvers en mestvor ken togen tezamen op jacht teneinde nel gevaarlijke dier te bemachtigen. In ne bosch werd het beest al heel spoedig be merkt Een schot werd; gelost en dit bleek raak te zijn. Het varken schreeuwde en al len klommen in een boom (waarschijnljjK uit angst) behalve een der jagers, die met klimmen kon, beneden moest blijven en zich in zijn- benarde positie tot het roepen om hulp bepaalde. Een goed' gemikt schot van een onzer gemeente-ambtenaren deed het varken tuimelen. Allen kwamen uit hun verheven positie om het gevelde beest te bezichtigen. Wat wa-s nu het gevaL Een der jagers had een grap uitgehaald. Hij had thuis een varlpen, betgeen slecht groeide. Het heest was reeds anderhalf jaar oud en woog pas 50 K.G. Hij had dit varken flink zwart gemaakt met groene zeep, de borstels recht gezet en het beest alstoen aan het Sweyhuizer bosch toever trouwd' en1 daarna het bekende gerucht ge maakt. Eenige der jagers verkeeren tot heden nog in de meening, dat zij werkelijk een wild varken verschalkt hadden. Intusschen werd na afloop, zoo ais het bij zoo'n wilde jacht gebruikelijk is, flink ge fuifd. (Limb. Koer.) Verbouwde Dultsche kruisers. Blijkbaar worden steeds meel Duiteche kruisers, welke niet meer voor oorlogs doeleinden mogen worden gebruikt tot vrachtschepen verbouwd. Vrijdag arriveerde het motorschip „Odin' een geheel voor de vrachtvaart verbouwde oorlogsbodem, met een lading papierhout te Velsen. Dit schip*, eigendom, der reeder ij Arm Bernstein te Hamburg is met twee sterke motoren uitgerust. Mijnramp ln Polen. Zaterdag had' een -mijngasöntploffing plaats in de mijn ,,Reden"(?) nabij Sosnowice. De lijken van een- vijftigtal mijnwerkers zijn reeds boven gebracht, terwijl het aantal gewonden neg niet vaststaat. Een brutale berooving fe Marseilïe. Te M-arseille is met buitengewone bruta liteit op klaarlichten dag diefstal gepleegd van 142.000 frs. Twee 'trambeambtem, met 142.000 frs. bij zich ter uitbetaling aan het personeel van een der tramdepots, hadden plaats genomen op het achterhaloon van een tram. I-n een der drukste straten vie len- plotseling twee personen, die hen onge twijfeld gevolgd waren, hen aan, sloegen hen neer, maakten zioh meester van de geldzak en1 verdwenen, voordat nog de pas sagiers begrepen wat er gaande was. Een der aangevallenen is hoogst ernstig gewond- De belde aanvallers Waren uit een auto op de treeplank van de tram gesprongen. Zij zijn spoorloos verdwenen. Het tragisch gevaL Uit het verhoor voor den lijkschouwer te Londen is gebleken dat Freeman, de pas gehuwde burgemeester van Maldon, die, naar men beweerd had, uit het raam van zijn hotel op de binnenplaats gevallen was, metterdaad zichzelf eruit geworpen moet hébben, om zelfmoord te plegen. De weduwe verklaarde dat hij over het alge meen tobberig en zenuwachtig was en een paar dagen voor zijn trouwen de vrees had geuit dat hij niet geschikt was voor het huwelijk. In zijn samenvatting zedde de lijkschou wer dat het zeer moeilijk zou geweest zijn, om uit het raam van Frêeman's hotelkamer te vallen. Trouwens men heeft van bene den af gezien dat hij eerst op hét kozijn was gaan zitten en zich d'aarna liet vallen. Hij moest dius aannemen dat men met een ge val van zelfmoord' te doen had. Voorts was gebleken dat Freeman leed aan neurasthe nie, „den vloek der moderne beschaving". Wat doe je tn de kout Tn den afgeloopeni nacht werdenHn de Ach- tPMtraat door de politie een tweetal vrouwen MngSroffOT- Bér ^arer bleek n^nrlerjarjg j. ziin en werd naar de ouderlijke inlng in de Gravenstraat teruggebracht, lbo andere vrouw vier man reeds bij de politie bad geïnfor meerd, aangezien zij te 8 uur reeds de echt©. Se wonini had' verlaten - werd aangezegd naar huis terug te keerem waaraan zij voldeed. HAAGSCHE BRIEVEN. Sn en overrijdingen, botsingen). Naar de betrokken voertuigen lulden de geteUen: 366 gevallen 53 141 873 93 46 8 öWUluuiouu» - Bovendien waren bij bovengenoemde onge vallen voetgangers betrokken in 259 gevallen; trampassagiers in 5 gevallen; vaste voorwer- PeDe "gevolgeif*warendood 15, ernstig licha melijk letsel 381, imaterieele schade 394, geen geDeg1501 genoemde verkeersongevallen laten zich naar hun oorzaken als volgt verdeelen: 104 niet rechts houden; 97 verkeerd of onvol doende uitwijken; 28 verkeerd om den hoek rijden; 89 nalaten teekens te geven; 47 geen signalen geven; 94 blijkbaar te hard' of woest rijden; 9 -trams links inhalen; 864 onvoorzich tig bestuurder; 13 niet opvolgen der bevelen van de politie; 117 verkeerd oversteken, ver- kee«l of niet uitwijken der voetgangers, 57 onvoorzichtig -spelen op straat, 9 zich vast klemmen aan of springen op tram of voertuig; 8 op en af springen door trampassagiers van in beweging zijnde tram; 28 technisch gebrek voertuig; 36 op hol slaan of schrikken paard; 64 slippen; 164 andere omstandigheden; 223 onbekend. Uit de bovenstaande cijfers kan men zien, dat de benzine-wagens in verhouding tot rij wielen en paardenwagens ondanks de veel grootere snelheid nog een goed figuur slaan. Wel een bewijs, dat de „Hetze" tegen het mo torvoertuig ongemotiveerd is, zooals trouwens reeds eerder uit andere cijfers is gebleken. - Uit het Politierapport. Ordeverstoring on mishandeling. Door den kapitein van het Nationaal Red- dingsleger werd aangifte gedaan, dat Vrijdag avond omstreeks kwart voor negen bij' de ln het gebouw aan de Spoorgracht gehouden godsdienstoefening door een drietal personen de orde is verstoord en dat bij door hert is mis handeld. Door een ander lid van het Nat. Reddings- leger werd eveneens aangifte gedaan van mis handeling en -tevens van beleealglng door twee dier personen. Een onderzoek wordt Ingesteld. De aanrijding op den Kanaalweg. Nader kan hieromtrent worden medegedeeld, dat de schuld hieraan gelegen is bij den jon gen, die plotseling van een wagen sprong en tegen het rijwiel van een juffrouw belandde, waarbij hij viel en een hoofdwond© opliep. (Zie Zaterdagbiad). Alweer: de hond, Door een bewoner aan de Basstraat werd aangifte gedaan, dat hij gebeten is door een zwervenden hond1, waarbij één zijner broeks pijpen werd beschadigd. Onderzoek wordt ge- QflAlL Een vreemd sinjeur. Een drietal zeemiliciens vervoegden zich Zaterdagavond bij de politie, waarblf'één hun ner aangifte deed, dat h«- in de SpiS loopend omstreeks 10 uur plotseling eeTvuS Openbare schennis der eerbaarheid. Aangehouden en ingesloten werd' Zondat?- gra?btev?rion?neSChei)el!?lg' d'ie aan de Ho°M- deed' welke met de zede- lykb, :d m flagranten strijd zijn. Proces-ver- baal werd opgemaakt. proces-ver- De Nationale Opera zit weer eens een beetje in het moeras. Gelukkig thans niet door ver keerd' beheer, want de heer G. H. Koopman is daarvoor -te serieus. Nu zijn het de tijdsomstan digheden, de malaise en de bezuiniging, die de moeilijkheden veroorzaken. Hot Schouwburg bezoek neemt af; de entréeprijzen zijn door de hooge belasting op de openbare vermakelijk heden in de groote steden niet lager te stellen, de onkosten op de exploitatie vooTal op de gages van de autistenzijn evenmin te ver minderen, nemen eerder toe. En behalve deze oorzaken der algemeene malaise hebben we dan nog de bezuinigings- woede der overheid, die dikwijls volkomen ge grond' is, maar ook wel eens -te ver gaat De Nationale Opera dreef voornamelijk op de sub sidies van bet Koninklijk Huls, bet RJjk eh de groote steden. Amsterdam en Rotterdam hebben een sub sidie op de begrooting uitgetrokken, voorwaar delijk, doch beslist daarpmtrent le nog niets. Van Rijkssubsidie zou geen -sprake zijn, de Koninklijke steun zou uitblijven, terwijl een commissie gevormd om de zaak financieel te steunen van het tooneel verdwenen is. Rooskleurig was de toestand dus niet. In den Haagscben Raad» heeft dezer dagen de heer Harms (S.D.A.P.) geïnterpelleerd over de hou ding van ons gemeentebestuur, die eveneens gewelgeril zou hebben subsidie te verleénen, voornamelijk op ongunstig advies van Joh. Wagenaar. De interpellant wilde weten welke redenen tot afwijzing zouden geleid hebben en of er nog niet aanleiding was om alsnog sub sidie jte verbenen. De voorzitter erkende de weigering en moti veerde die. Hij wees er op, dat het met de opera steeds „halen en brengen" geweest Is on dat vooral voor het komend seizoen geen waar borg is voor een. voldoend o bezetting. Hy meende, dat ondanks alle geldoffers nog steeds niets tastbaars ls bereikt en dat het onder de gegeven omstandigheden niet aangaat gelden uit te trekken, die moeten komen uit het z.g. „bioscoopspotje" (waarin verzameld wordt de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting der blosoopen). 'Mocht do-Raad' alsnog tot subsidie besluiten, dan zou in elk geval de zaak terdege onderzocht moeten worden. De Interpellant en verschillende andere spre kers meenden, dat men maar nitet zoo moest afketsen, waarna tenslotte de heer Harms voorstelde alsnog 26000 subsidie uit het bios- coop-potje to verleonen. De heer Mullens (Amusementspartij) meen de, dat al was er aanleiding om de Nationale Opera als kunstinstelling te behouden unen. moest bedenken, dat door do bioscoop-pot de bioscoop ln de pot is gegaan. (Men kent df bezwaren van de bioscoopondernemers tegen de hooge belasting op openbare vermakelijk- iü0U De heer Merchant gaf nog te kommen, dat al-s Den ITuag maar het voorbeeld van Amster dam en Rotterdam volgt, de Koninklijke on Rijkssubsidies wel zullen volgon. pc voorzitter meende nog, dat de Raad' niet hot recht heeft B. on W. elk jaar het beheer éver het bioscoop-potje te betwisten. Penslotte wordt mot drie stemmen tegen een motie-Harms aangenomen, waarin B. en W. worden uitgonooaigd, ln verband met te verleonen subsidie, een nader onderzoek ln te stéllen. Wat Den Haag betreft, heeft de Opera du* nog een kansje. Maar of dit voldoende zal v.i/® om de zaak in leven -te houden? De Haagsche Bouwonderneming (H.A.B.OJ» het seml-offlcleele instituut, is door ons reed" vroeger besproken. Toen we«on wij er reed* op welke een bedenkelijke oonourrontle orgaan waarachter de gemeente zit ('e particuliere bouwnijverheid wel aandoet, t«r" wijl aan eventueel gepubliceerde cijfers over de handelingen weinig waarde valt te hechten, omdat van onbeïnvloed' arbeiden sprake ls. Toen de H.A3.0. werd opgericht, werd

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2