T DE FUNSTE PLANTENBOTER PR US VERLAGING THANsOOcTS de wuze weegt met scherp gezicht VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG Tweede Blad. ZAJN UITGAAF MET EEN GOUD GEWICHT VAN DINSDAG 9 OCTOBER 1923. FLAAISELIJH MEFWa Hr. Ma. «Tromp". Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht la Hr. Ma. p anteerschip „Tromp"* op zijn oeteningareda n/>fn- die Mid- diellandsche Zee Zondag Kaap PLnisterro gepasseerd. Hr. Ma JPeOkaan". Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht ia Hr. Ma. „Pelikaan" met die onderzeebooten K H, K VU en K VUT, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee E. M. Wiesman, op zijn uitreis naar NedL-IndaS Zondag te Tunis aangekomen. Hr. Ma „Triton". Hr. Ms. visscherij-poMtiekraiaer „Triitocof' is Zondag te VLaardingan binnengekomen. Taptoe. Hedenavond b0 gunstig weer taptoe. Opening BchilderHenfentooustelHng. Trots het minder gunstige weer waren Za terdagmiddag verscheidene belangstellenden in de groote zaal van „Musis Sacrum" tegenwoor dig ter bijwoning van de opening der schilde rijententoonstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op het ©ere-comité, ml de heeren W. Houwing (vertegenwoordigd door den loco- burgemeester, den heer D. H. Grunwald), O. Fock, schout-bij-nacht, commandant der ma rine, en Oh. E. van de Büt, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Qeneiaali. Nadat de Voorzitter van de Regolin ^com missie, kapitein-luitenant ter zee A. Vos, de aanwezigen het welkom had toegeroepen, dankte spr. allen, die aan het welslagen van deze tentoonstelling, die zóó kort Is kunnen worden voorbereid, hebben medegewerkt. In 't bijzonder releveerde spr. de medewerking der Heldersche Courant, die de aandacht op de tentoonstelling vestigde, van de heeren Polak, die met groote welwillendheid ten opzichte van de zaal ons ten dienste waren, en van den heer Van Amesfoort, Koningstraat, welke belange loos een zoo groote en fraaie oollectie palmen tor versiering afstond. Spr. heette tenslotte den Voorzitter der Maatschappij1 „Rembrandt", den heer Jan de Boer, welkom, en gaf daarna het woord aan den heer Fock, die namens 'den Burgemeester de tentoonstelling opende met de volgende rede: Zeer geachte dames en heeren! Door het plaatselijk Oomltê alhier, bij afwe zigheid van den heer Burgemeester, uitgenoo- digd tot het spreken van een openingswoord ter gelegenheid van de tentoonstelling der Ver* eeniging „Rembrandt" uit Amsterdam, wil Ik volgaarne daaraan gevolg geven. Allereerst omdat ik als burger van Helder, toen mij dit gevraagd werd, gemeend heb mij hieraan niet te mogen onttrekken, maar tevens omdat ik, hoewel uit den aard mijner betrek* king zelf geen kunst beoefenende, tooh als zee man In mijn' loopbaan gelegenheid te over heb gehad1 mijn kunstgevoel te ontwikkelen, terwijl tenslotte het doel der Vereenlging mijn volle sympathie heeft Wat is toch dit doel? Het bevorderen der zedelijke en stoffelijke belangen der kunstenaars ln Nederland, als mede het scheppen van een band tussohen deze kunstenaars en kunstverlangenden ln Neder land. 'Waar vele kunstenaars ten zeerste gedrukt gaan onder de moeilijke tijdsomstandigheden, moet dit doel in ruimen kring groote sym pathie verwerven, Ik noem dan ook slechts de namen van de eereleden: Prof. Der Kinderen, direoteur Rijks- Academie van Beeldende Kunsten; den heer Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam; van den heer Teding van Berk hout directeur van.'s Rijks Prentenkabinet e. a„ om U hiervan een bewijs te geven. Op welke wijze zou de bereiking van het doel beter kunnen geschieden dan door het houden van tentoonstellingen en lezingen in uitge braden zin, waardoor dus de te scheppen band geknoopt en versterkt zal- worden, niet alleen dus in de hoofdplaatsen van ons vaderland, maar ook in de kleinere gemeenten, waar be langstelling voor het streven der Vereenlging verwacht kan worden. Zooals altijd in onze gemeente werden, toen de vraag ter sprake werd gebracht of het mo gelijk zou zijn hier in navolging van- Amster dam en Zandvoort een tentoonstelling te orga- niseeren, dadelijk eenige ingezetenen bereid gevonden een voorloopig Comité te vormen. Spoedig bleek, dat ook van de zijde der kunste naars de meest mogelijke medewerking zou worden ondervonden. Zij waren dadelijk be reid eenige der beste doeken naar Helder te zenden. Een definitief Comité, bestaande uit de heeren: Vos, president; Fijting van- Walsem, secretaris; Ëngelmann, penningmeester, en als leden: Mevr. De Boer—Jongkees; Mevr. Bon nermanRookmaker, en de heeren Joh-. Bak ker; Baas; Koning; De Boer; Klapmeijer; Spie- gelberg; Pinkhof; Brouwer; Ellemers on Jaarsma, werd samengesteld en toog spoedig aan den arbeid. Dank zij de medewerking van de heeren kunstenaars der Vereenlging Mij. „Rem brandt", is het mogelijk deze tentoonstelling op heden te openen, zoodat Helder de eerste gemeente in Nederland zal zijn, die een ten toonstelling der Mij. „Rembrandt" zal hebben, waarvoor het initiatief van do gemeentenaren zelve ls uitgegaan. Ik zal dan ook eindigen met den wensch uit te spreken, dat zij ln alle opzichten moge sla- Ingezonden MücksOoelins, go-; on dat het Comité de voldoening zal smak ken, dat de Inwoners van Helder het zullen waardeeren, dat zij in de gelegenheid worden mooi werk op het gebied der eomKier- kunst ln hunne woonplaats zelve te zien en te genieten, terwijl aansluitende daaraan de ver eenlging Mij. „Rembrandt" en hare leden, naar ik hoop, voldaan zullen kunnen zijn over het resultaat van hun streven om de inwoners van dit Noordelijk hoekje van ons land, voor velen in den lande, die het niet kennen, een weinig B 172 benijdbaar -oord, van hun kunst te doen profi- teeren, zoodat zij met aangename herinneringen van hier gaan en deze eerste tentoonstelling in de provincie door meerdere gevolgd zal kun nen worden. Be verklaar de tentoonstelling voor geopend. Namens de Maatschappij „Rembrandt" bracht de Voorzitter, de kunstschilder Jan de Boer, hulde en dank voor hetgeen hier in Hel der is geschied. Toen onze Vereeniging van het plan hoorde om te Helder een expositie te houden, werd dit plan aanstonds met enthou siasme begroet, maar uit den aard der zaak haddon wij niet al te groote verwachtingen. Allerminst haddon wij een dergelijke schitte rende ontvangst verwacht, en spr. brengt daar voor dank aan allen, die hieraan hebben mee gewerkt. In de eerste plaats noemt spr. den burgemeester, die, ofschoon niet persoonlijk aanwezig, het plan met enthousiasme ontving. Vooral door het plaatselijk comité is met ener gie gewerkt en spr. twijfelt niet of het succes zal evenredig zijn aan het werk der oommissie. De heer F. J. Kerstdens had zich welwillend beschikbaar gesteld om eenige nummers viool ten beste te geven. Hij werd door een der hee ren Polak op den vleugel begeleid. De uitste kende muziek, die beide heeren gaven, vormde een aangename attractie. De tentoonstelling werd dien geheelen mid dag druk -bezocht. Zaterdagavond werd zij tot half tien opengesteld. Ook Zondag was het be zoek alleszins tot tevredenheid ste stemmend. Het Is helaas niet altijd mogelijk de tentoon stelling ook des avonds geopend te houden. Maar voor zoover het mogelijk is en de heeren Polak betoonen ln dit opzicht de meest mogelijke medewerking zal het tijdig worden bekend gemaakt. Want des daags zullen uit den aard- der zaak slechts bepaalde categorieën een bezoek aan de tentoonstelling kunnen brengen. Intusschen willen wij er op wijzen, dat men van een zelfs meermalen herhaald bezoek zeer veel leeren zal. Men zal er ver schillende wijzen van schilderen kunnen aan schouwen, men zal er kennis maken met ver schillende opvattingen, uitwerkingen, gedach ten, enz. Men late zich niet weerhouden door de gedachte: „o, het is tooh niets voor mij". Het tegendeel is het geval, en het is juist de bedoeling van de Maatschappij „Rembrandt" haar kunst onder het volk te brengen, de men- schen ontvankelijk te maken om het zoo eens uit te drukken voor kunst en kunst genot. Men behoeft ook niet te vreezen, dat men u preësen zal iets te koopen. Dit is geens zins de opzet geweest van deze tentoonstelling. Wil men nochtans eenige bizonderheden weten' omtrent het een of ander, dan ls er wel bijna altijd iemand aanwezig om inlichtingen te ge ven. De en-tréeprijs van 25 cent is uiterst ge ring voor hetgeen -men hier op het gebied1 van sohilderkunst te aanschouwen krijgt. Schoener op grond geloopen. De Nederlandsche tweemast schoener „d- to", kap. Saiomons, die van Isihoe kwam en bestemd was naar Krimpen a/d IJsel, is Zaterdagmiddag aan den Zuidwal (Oester- igat) op grond geloopen. De Assistent" trachtte het schip vlot te brengen. Dit ge lukte echter eerst, nadat ook de „Drenthe" assistentie verleende. Om ongeveer 61/, uur was het schip weder vlot JMorltz Mars". Wij geven hieronder nog enkele pers- beoordeolingen over het stuk „Moritz Marx", dat Vrijdag in Oasino door Cor Ruys" ge zelschap wordt opgevoerd Dit zal dan te vens de BCste opvoering zijn van dit lach- stuk. „De Haagsche Courant": Oor Ruys" wat een knap oorspronkelijk kunstenaar! Hij be zit in hooge mate den zin van het komische en niet minder het vermogen om het uit te drukken en het weer te geven. Door zijn verbazend sterke mimiek, door zijn geheel e houding en gebaren, door zijn dictie, kortom door zijn geheele wezen tot in de fcLednste details. Want zijn spel, al lijkt het zoo van zelf sprekend en gemakkelijk, is tot in kleinigheden verzorgd zooals alle -goede kunst. De Rotterdamsche Pers: Ruys ls in de rol van Moritz Marx waarlijk van een bewonde renswaardige uitbeeldlingakracht. Hij geeft dezen Moritz Marx met een verve, een sm enigheid, een geest, die deze prestatie vol komen op één lijn stellen, met de allerbeste ln dit genre, die men van Musch, van Rooyaards, mogen wij ook zeggen? van Max Pailenberg kennen, want het ls immers niet alleen het typisch-grapplgo, het venna- kelijk-echte Jin de typeering, wat Ruys' groot en eerlijk succes vormt, het is ook het waarachtige eener kunst die de ernstige oogenblikkem en het bijna tragische van den achtergrond dezer figuur even sterk dieet gevoelen, enz., enz., enz., enz. Mevrouw NoordewierReddinglus. Nu het winterseizoen weder ls aangebroken, komen -ook de kunstavonden successievelijk weder zich aanmelden. Van enkele eerste rangs-concerten, die wij te wachton zijn, maak ten wij reeds -melding. Dat ook Mevrouw NoordewierReddingius daarbij behoort, en -onze stad met een -bezoek zal vereeren, zal menig onzer lezers -genoegen doen. De „Gooische Nachtegaal" komt hier op Donderdag 18 October in de Nieuwe Kerk on Anten Verhey zal haar begeleiden op het orgel. Beide artisten zijn hier meerdere malen opge treden-en hebben hoe kan het anders? - een groote schare bewonderaars en vrienden, die ook -thans ongetwijfeld weer van den inni- gen zang van Mevr. Noordewier zullen willen profiteeren. Behalve deze beide artisten treedt voor het eerst op de heer Miek Noordewier (fluit), die met den heer Verhey zijn moeder zal begeleiden. Zooals de advertentie aangeeft, zullen werken worden uitgevoerd van uiteen- loopende componisten van wereWbeteekenis. Het Jubileum van Mevr. de Boer—v. Rijk. Hedenavond geeft Mevr. de Boer—v. Rijk haar jubileum-voorstelling in den Stadsschouw burg -te Amsterdam, welke reeds degen van -te voren was uitverkocht Begin Nov. zal de ge vierde actrice ook hier in onze stad haar gou den jubileum herdenken en optreden in haar jubileumstuk „De Woekeraarster". Vereenlging „Tof Steun". De Vereeniging „Tot Steun" ls aan de Hel dersche bevolking, van naam althans, wel be kend. 17 Jaar al bestaat de af deeling Helder en ln dit -tijdsverloop heeft zij vele jonge levens voor de maatschappij behouden. Immers, het doel dei#ereeniging is ondersteuning te geven aan kinderen, dié aan het ouderlijk gezag zijn onttrokken, hen te beschermen tegen verwaar- loozing en hen op te voeden tot bruikbare le den der maatschappij. Deze kinderen staan tot hun 21e jaar onder voogdij dezer Vereeniging; op het oogenblik zijn er door -het geheele land- ruim 900 van deze kinderen, die -onder hare bescherming staan; de afdeeling Helder heeft er hiervan 19 voor hare rekening. (Waarom wij dit alles releveeren? Omdat de Vereeniging thans, door der tijden nood1 ge drongen, verplicht is een beroep op het pu bliek te doen. Wat toch is het geval? Tenge volge van de op alle uitgaven doorgevoerde be- zulniglngsmanie van het Rijk worden de be dragen, die vanwege de regeering vergoed werden met 20 voor elk kind, verminderd. Nu zou de Vereenlging aan de gezinnen, die de door haar beschermde kinderen verzorgen, en opnemen, eenvoudig eene uitkeerlng kun nen geven, die evenredig verminderd is. Maar dit is het nu juist, wat mon zoo gaarne zou willen vermijden. Want in verreweg de meeste gevallen neemt men zoo'n -kind niet uit weelde ui huis, en is het opnemen van zoo'n kind- voor het grootste deel liefdewerk, daar de geldelijke vergoeding zeer gering is. Hoewel ongaarne, besloot de dezer dagen te Apeldoorn gehouden jaarvergadering -tot het houden van een bloemendag. Het is nimmer het beginsel van „Tot Steun" geweest, maar nood breekt wet en tenslotte is dit middel wel licht in staat de kas zoover aan te vullen, dat men de volledige uitkeering aan de pleegouders kan doen. Er is natuurlijk nog ©en ander mid del ook, namelijk het kweeken van leden. -Maar begrijpelijkerwijs is de Vereeniging er hui verig voor in dezen tijd van werkeloosheid en loonsverlagingen te trachten leden te winnen, en liever probeert zij het -op de wijze als boven omschreven. A.s. Zaterdag zal bedoelde bloemendag wor den gehouden en het is te b-op-en, dat velen zich- geroepen achten eene bijdrage hiervoor te geven. Zoo ooit, dan is dit geld voorzeker goed besteed! Aanvrage van hei Leger fles Hella Het Leger des Heils, de welbekende or ganisatie, gesticht door William Bootii, <m reeds gedurende meer dan zes en dertig jaar ook in ons land werkzaam, bericht ons, dat de stichting haar j-aarlijksche Nationale Aanvrage houdt van 1327 October. De ar beid van het Leger is genoeg bekend om de organisatie den steun te verzekeren van al len, wie het welzijn] hunner naasten ter harte gaat. Hot Leger ondervindt evenzeer den terug slag van den tegenwoordigen tijd. Het is moeilijker om de noodige middelen te vim- don dan hot in jafon was. Daartegenover staat dan nog, dat in dezen tijd van malaise, zooals van zelf spreekt voel van het Leger goöischt wordt. Het doet dan ook oen dringend beroep op allen, die kunnen. GEMENGD NIEUWS. Een baggermolen met Nederlandsche opvarenden vergaan. Blijkens een telegram uit Parijs aan de „Daily Chronicle", wordt de baggermolen „Normandië", met een Nederlandsche -beman ning van 15 koppen, als me.t man en muis ver gaan beschouwd, vermoedelijk in den storm van 8 op 4 October in het Kanaal. Sinds 8 October, toen het vaartuig „Ouis- treha-n" met bestemming naar Hflvre verliet, is niets meer van den baggermolen en de op varenden vernomen. De nasporingen hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd.^. Uit Parijs werd nader aan de „Telegraaf" gemeld: De „Normandie" werd door een sleepboot „La Reine des Flots" in de flank gevaren en maakte sterk water. De boot begon spoedig te zinken en de -opvarenden trachtten zich in de booten te redden. Ook de andere boot kreeg ernstige averij en kon geen hulp bieden, doch slaagde er nog in Honfleur te bereiken. Tusschen Honfleur' en Cabourg zijn een tweetal lijken van de bemanning van de „Nor mandie" aangespoeld, alsmede reddingsgordels en stukken wrakhout Hoewel onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk reddingsbooten in zee werden gelaten, was van de bemanning niets meer te zien en men vreest, dat alle opvarenden, waar onder zich twee vrouwen bevonden, den dood ln de golven gevonden hebben. Gestrand, Naar uit Boek van Holland aan dé Tele graaf gemeld wordt ls de positie van het op den zuiderdam gestrande, stoomschip „Stuart Star" er niet op verbeterd. Het schip is hooger op den wal geschoven. Door de reddingboot werden nog twee op varenden) van het schip gehaaid; 16 man ble ven nog aan- boord. Het water was tot alle ruimen doorge drongen, en ook de tunnel stond reeds vol water. Onmiddellijk gevaar voor de achter geblevenen is er niet, tenzjj het stormweer wordt. Gezonken. Vrijdag heeft een Elburger visschers- schuit, de E.B. 6, te Harderwijk aangebracht de opvarenden van de Assam IX, kapitein T. Smits, van Oosterhout, welk schip, geladen met grint, Donderdagavond tusschen Har derwijk en- Nunspeet gezonken is. De Assam IX was Donderdagmorgen, geSLeept door de Ohdernem-ng, viani -/Amsterdam vertrokken met bestemming naar Zwartsluis. Tegen zes uur 's middags was de wind zoo opgekeken, d'at de Onderneming de Assam niet meer vooruit had kunnen krijgen en had moeten losmaken. De Assam was toen dadelijk be gonnen te zinken, en de opvarenden, de ka pitein, diens vrouw, twee kinderen en de -knecht waren in allerijl op de Onderneming overgebracht. De Onderneming, die nu naar Kampen had willen gaan, is tengevolge van het onklaar geraken van het kompas, later boven Nunspeet aan den grond geloopen en den geheelen niacht heeft men- moeten werken om die boot boven water te houden. De ka pitein en de steurman van' de Onderneming zijn aan boord gebleven. Een'Elburger vis- Bchersschuit, de EB. 69, is bij de Onderne ming blijven liggen. Verduistering. Te Winschoten is na verhoor van de justi tie terzake van valschheid in geschrifte en verduistering naar het huis van- bewaring overgebracht L. J. H., opzichter van weg en werken op de spoorlijn Stadskanaal naar Terapel, wonende Stadskanaal. Gearresteerd. Te Winschoten is Vrijdagavond gevanke lijk uit Denekamp (O.) binnengebracht en daarna ter beschikking der justitie gesteld A. G., rijwielhandelaar te Winschoten, die sedert 29 September j.1. Voortvluchtig was als medeplichtige aan diefstal van een groote partij rijwielbanden uit het magazijn en de auto-garage van den heer H. Drosaeihuis al daar. Aanvaring. Vrijdagavond laat zijn in do Nieuwe Gouwe een motorboot van den heer Gou- dlriaan era een motorboot va nde firma Van dor Schuyt mot elkaar in aanvaring go- woest. De booton stootton met volle kracht «op elkaar in on zijn, met de voorstevens in elkaar, gevlucht naar do Oude Gouwe, die voor bet bergen van balken w-ordt gebruikt. De eene moterboot, beladen met grind, zonk het eerst; de vrouw en drie kindereu, die mede aan boord waren, werden gered. Spoe dig daarna zonk ook het andere schip, dat mot een lading planten van Boskoop op wog was naar Rotterdam. De lading planten, be stemd voor Amerika, kon gedeeltelijk nog worden overgebracht op een andere vracht boot. Verdronken. Bij het zinken van den Scheveningen zoillogger „Huberta Oorhelia", Sch. 60 zijn om het leven gekomen de reeder-schipper Arie Visser, de stuurman A. Pronk en de matroos O. BaL De drie geredden zijn Dirk Visser, zoon van den schipper, en dei ma trozen A. Bal en W. Pronk. Alle 6 opvarend-en waren Bcheveningers. Arie Visser laat een weduwe mot 6 kinderen na, en stuurman Pronk een weduwe met 4 kinderen. Oneerlijke dienstbode. Een surveilleerend agent te Velp hoorde omstreeks 4 uur in den nacht op de Hoofd straat het openschuiven1 van een raam, meldt do „Msb.M. Op vermoeden van onraad begaf bjj zich naar 't huis, waarvan hij meende dat het geluid kwam. Op eenigen afstand zag hij: iemand vandaar wegvluchten. Hij wist die persoon echter op te sporen in een tuin van een bewoner van de Hoofdstraat. Het bleek een Duitsche dienstbode te zijn, dia ■heimelijk haar dienstbetrekking verliet In haar bezit werden gebonden een aantal zil veren eetlepels, vorken, kleine lepeltjes, een •paar schoenen en nog eenige voorwerpen, die zij in haar dienst gestolen had. Zij werd na verhoor ingesloten in het huis van bewa ring te Arnhem. Ongelukkig. Toen de agent van politie E. Brinkera te Zwolle zijn dienstrevolver nakeek, ging er overwacht een schot af en wend B. door een kogel in het hoofd getroffen. Kort daarop is hij overleden. De man laat een vrouw en twéé jonge kinderen achter. Een onbekende drenkelinge. Zaterdag is te Zandvoort uit zee gehaald een dame, ede zich in overspannen toestand in het water begeven had. Hoewel onmid dellijk hulp ter plaatse was, mocht men er niet in slagen de levensgeesten weer op te wekken, hoewel drie doctoren daarbij hulp verleenden. De zaak Kerssemakers. Het gerechtshof te 's-Hortogenbosch deed gisteren uitspraak in de zaak Kerssemakers, welke, zooals men weet, in hooger -beroep door het Hof behandeld is. De belangstelling was nog niet verflauwd, nu men eigen-lijk ten vierdo male dezelfde personen van het drama voor zich zal zien. Ook buiten stonden, behalve de heel lange, file voor de publieke tribune, weer vele vrouwen. Precies te tien uur kwam het Hof binnen. Ofschoon hij merkbaar zenuwachtig was, hield de bekl. zich -goed. De voorlezing van het uitvoerig arrest duurde een kwartier. Het Hof vernietigde het vonnis van de. Rechtbank, daar dit betreffende de praemi- ditatie niet voldoende met redenen was om kleed. Het -Hof achtte den opzet voldoende bewe zen. Beklaagde handelde volgens een kalm. tevoren beraamd plan. Een tijdperk van kalm overleg was aan de daad voorafge gaan. De vorige pogingen met den moord aanslag in de -bosschen beschouwde het Hof als een voortgezette handeling. Het Hof veroordeelde derhalve Jan Kerssemakers wegens poging tot moord, doch hield- reke ning met het klagen van mievrouw Desmot over de mishandelingen, die zij van haar man zou ondergaan hebben. Befcl. zou door dit herhaalde klagen alles zijn igaan geloo- ven, wat zij vertelde. Ziju hartstochtelijke natuur was daardoor opgewonden en hem ontbraken volgens het Hof de noodige rem mingen, om zich van een misdaad terug te houden. Het Hof -aohtfcte de civiele vorde ring van den heer Desmet, groot één gul den, gegrond on wees deze vordering, zijnde de gefingeerde -kosten der verpleging na don aanslag toe. Ten slotte veroordeelde het Hof Jan Kers semakers tot acht jaar gevangenisstraf, met afrek van den tijd tot op den dag van- heden in preventieve hechtenis doorgebracht. Do eisoh was 12 jaren- geweest. Do rechtbank had beklaagde Indertijd tot 18 Jaren veroor deeld Des middags behandelde hot Bof de zaak togen de 87-jariigo mevrouw Desmot. Tegen haar eischto de advocaategoneraal 10 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming. Uitspraak later. 3 «JURSENS* PLANTA t

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5