Herman Nypels, Half- en heel wollen Ondergoederen. Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October f Helder - Schagen. PANTALONS. 2.B°, 5.5<J, g.so BORSTROKKEN 2 6.oo, lO.oo 5776 DONDERDAG 11 OCTOBER 1923 51e JAARGANG Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden (over het vierde kwartaal ten bedrage van f Sb— uitsluitend pen postwissel over te maken, daar die postchèque- en girodienst ls ge sloten. Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wjj U beleefd de kwitantie hfl eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. HET FEUILLETON is op pag 4 van dit blad opgenomen. Jl BUITENLAND. ITALIË EN GRIEKENLAND. Recht en rechtvaardigheid? De onthulling van de „New Statesman" inzake de beslissing in het Italiaansch- Grieksche geschil, doet een keer te meer zien, hoe weinig veilig recht eni rechtvaar digheid' zijn wanneer de beslissing aan den Gezantenraad wordt overgelaten. Men kent de geschiedenis. Nadat Grie kenland aan de voornaamste eisohen van Italië had toegegeven en 50 millioeni Lire had' gestort als waarborgstelling voor een nauwkeurig onderzoek inzake den moord op de Italiaansche leden der Albaneesohe grensoonmiissie, heeft de Gezantenraad voordat nog het resultaat van dit onderzoek bekend was, besloten dat het bedrag aan Italië moest worden uitgekeerd. Naar de New Statesman thans onthult, Is het Engeland geweest, dat te dezer zake den doorslag gegeven heeft. Aanvankelijk was de Britsche gezant sterk gekant tegen een toegeven aan Italië. Zijn instructies uit Lon den gaven hem echter te verstaan, dat dit geboden was. Dit had tengevolge, dat Frankrijk eerst eveneens afwijzend staande tegenover de Italiaansche eischen ook moest toegeven, wilde het de voor korten tijd herwonnen sympathie in Italië niet verliezen. Naar hot schijnt was het Engeland1 in hoofdzaak er om te doen de Italianen van Korfoe weg te krijgen, daar dit eiland een belangrijke strategische positie vormt In Italië was men over de houding van Enge land alles 'behalve vriendschappelijk ge stemd. De toewijzing, van de 50 mlllioen lire aan Italië moest daarom dienen om de ont stemming wat te doen minderen. Recht en rechtvaardigheid zijn begrippen die verva- gen, wanener politiek eigenbelang in het spel komt En men begrijpt than» ook, waarom in deze de beslissing van' het Haag- sche Hof niet werd ingeroepen. FIUME. Uit Belgrado wordt een nieuwe verscher ping van den strijd om Fiume gemeld. De Italiaansche voorstellen worden onaanne melijk geacht en de Zuid-Slavische regee- ring moet besloten hebben, niet af te wijken' van de grondslagen van het verdrag van Rapallo, waarmee de Italiaansche .voorstel len in Strijd worden geacht HET SCHADEVERGOEDÏNGS- VRAAGSTU& De Duitsche regeering heeft haar verte genwoordigers te Brussel en Parijs opgedra>- gen, bij de betrokken regeeringen te vragen dat Duitschland kan deelnemen aan de on derhandelingen over de hervatting van het werk in het Ruhrgehied. Havas meente te weten, dat Poincaré dit verzoek van de hand zal- wijizen, daar de ge allieerden niet voornemens zijn besprekin gen te' honden met dezelfde autoriteiten, die het verzet hebben georganiseerd, maar zij zijn geneigd om rechtstreeks met plaatselijke autoriteiten of groepen de noodlge regelin gen te treffen voor hqt herstel van het nor male leven in het Rülirgebfcd. gtresemann zal, zoodra het verzet prao- tisch gestaakt is, aan de Commissie van Her stel zijn voornemens kunnen kenbaar ma ken. Eerst dan zullen de werkelijke diploma tieke onderhandelingen' tusschen Duitsch land en de geallieerden worden aangeknoopt. De Stinnesgroep had reeds onderhandelin gen met Frankrijk aangeknoopt buiten de Duitsche regeering om hetgeen in Duitschland sensatie verwekte. Do voorstel len van het Stinnes-ooncern werden evenwel niet aangenomen. Behalve dioor het Stinnes-ooncern, werden ook dloor den Keulschen Uzerhandelaar Otto Wolf, onderhandelingen met Parijs ge voerd. Deze handelaar Is de leider van het Wolff-conoern, dat ojn. de Phoenlx, het grootste gemengde bedrijf van do Duitsche kollen- en ijzerindiustrio omvat, benevens tal rijke andere igroote bedrijven, en in verbin ding staat met de wijdvertakte groep, waar toe ook Krupp, die A. E. G. en de Hapag be- hoorem. Door deze groep werd! betaling der kolen- belasting toegezegd. Verder wil het Wolff- oonoern zich verbinden tot levering van kolen en industrie-producten aan Frankrijk tot een zekere hoeveelheid, waarboven ook aan Duitschland en het buitenland geleverd kan worden, zij1 het ook onder Framsche controle Het weigerend antwoord van Poincaré. Parijs, 10 Oct. De Duitsche zaakgelas tigde gaf hedenmorgen aan Poincaré den wensch zijner regeering te kennen om deel te nemen aan de onderhandelingen nopens de her vatting van het werk en van de kolenleveringen in het Rubrgebled door de instelling van een gemengde commissie, waarin Frankrijk, Bel gië en Duitschland door een gelijk aantal leden zouden vertegenwoordigd zijn. Er is alle reden om aan te nemen, dat Poin caré dit verzoek heeft afgewezen. Het schijnt, dat de Duitsche zaakgelastigde niet gesproken heeft over een eventuedle her vatting der algemeene onderhandelingen tus schen het Duitsche rijk en de geallieerden met het oog op de regeling der schadevergoedingen. Wanneer de staking van het lijdelijk verzet volkomen verwezenlijkt is, heeft het Duitsche rijk slechts voorstellen te richten tot de Oom- missie van Herstel of de geallieerde regeerin gen, welke deze aanhangig zullen maken bij de Commissie van Herstel, belast met de uitvoe ring van het verdrag van Versailles. DUITSCHLAND. Beleren en het Rijk. Naar aan het HbL wordt gemeld, ver klaarde de Beiersche gezant von Frager in de Maandag gehouden Rijksdagzitting, dat de Beiersche regeering haar goedkeuring aan de voorgestelde machtigingswet niet kon hechten, daar zij er bezwaar tegen had, dat aan de Rijksregeering in haar huidige samenstelling zóó verstrekkende voknach- ten zouden worden gegeven als vervat in het ontwerp, vooral omdat deze zich niet zouden uitstrekken tot het gebied, waar zij het noodigste waren. Deze verklaring werd dioor rechts met bijval, door links met groot tumult ontvan gen. Eischen van het Stinnes-concern. Naar de „N. Rott. Crt." uit Berlijn verneemt, heeft de door Hugo Stinnes geleide groep Duit sche industrieelen aan de rijksregeering de volgendè vragen gesteld: 1. teruggave van de sinds het begin van de bezetting van het Roergebied in beslag geno men kolen; 2. terugbetaling van de gedurende dien tijd met geweld geïnde kolenbelasting; 8. opheffing van de kolenbelasting voor het Roergebied'; 4. waarborgen in de toekomst te kunnen be schikken over alle kolen, die voor de vergoe ding zouden moeten worden geleverd; 5. prioriteit van het bezette gebied bij' de voorziening met lèvensmiddelen en grond stoffen; 6. opheffing van het kólencommissariaat en van de kolendistributie ln het bezette gebied; 7. aan de commissie van industrieelen wordt het recht gegeven onderhandelingen met de bezettlngsautoriteiten voort .te zetten; 8. deze commissie verkrijgt het recht de loo- pende vraagstukken met de bezettingsautori teiten te regelen; 9. welke houding moeten de Industrieelen tegenover de regie der spoorwegen aan den dag leggen. Wat denkt de rijksregeering van het plan in het Rijnland een spoorwegmaat schappij op te richten in samenwerking tus schen het Rijnland, Frankrijk en de industrie? 10. verlenging van den arbeidstijd tot 8V» uur voor onder den grond werkende arbeiders en tot 10 uur voor de overige arbeiders, ophef fing van alle demobilisatie-verordeningen.' Is de regeering bereid ons hierin te steunen? De houding der Ruhrindustrleelen. Dusseldorf, 10 Oct. De Rjjnsch-Westfaal- sche industrie is heden begonnen met haar personeel op groote schaal op te zeggen. Ge middeld zijn met inachtneming van den wet- telijken opzeggingstermijn, 60 van de ar beiders ontslagen. In enkele bedrijven is dit aanital nog grooteer. Zoo heeft b.v. de „RheA- niische Metallwaren- und Maschinefabrik" in Dusseldorf, die vroeger naast Krupp de grootste munitie- en wapenfabriek was. on geveer 2/3 van het geheele personeel opge zegd. Het ontslag wordt gemotiveerd met het ophouden van de „Ruhrhilfe" en met het feit, dat het gebrek aan opdrachten en de finan cieel© toestand der verschillende onderne mingen niet toelaten, het tot dusver gevolg de systeen van ondersteuning dor arbeiders voor te zetten. Het massa-ontslag heeft reeds tot demon straties van arbeiders in verschillende steden aanleiding gegeven. HbL De economische crisis. Berlijn, 10 Oct. Een brood buiten de distri butie kost van morgen af 110 mlllioen mark. ■De oorzaak daarvan is, dat de meelprijs gis teren met ruim' drie milliand mark per 100 K.G. is gestegen. Keulen, 10 Oct. Morgen kost een klein broodje hier negen mülioen, een bruinbnood van drie pond 200 millioen mark. Berlijn, 10 Oct. De rijksweerminister ver bood tot niader order de „Rote Fahne** we gens publicatie van een oproeping tot voor bereiding der politieke algemeene staking, tot deelneming daaraan en tot ongehoor zaamheid aan die rijksweersoldaten. Berlijn, 10 Oct. De bankbiljetten van 6 en 10 mllLlard mark zullèn weldra in omloop worden gebracht Do uitgifte van biljetten van 20, 50 en 100 mffliard wordt reeds aan gekondigd. De Paus vraagt gratie voor Duitsche politieke veroordeelden. Migr. Testa heeft namens den Paus aan generaal Degoutte een aantal verzoeken om gratie voorgelegd voor Duitsohera, die we- Ingezonden nudedeellng. met overslag, dubbele borst, gegarandeerd krlmpvrlj - onverslijtbaar. geng politieke feiten veroordeeld zijn. Ge neraal1 Degoutte beloofde dé verzoeken wel willend te zullen overwegen. Oudegeest ln hei bezette gebied aangekomen. Dinsdag kwam de voorzitter van het I.V.V.. Oudegeest, in het Roergebied aan, om met de vakvereemigingem en de bezettingsautorl- teiten de mogelijkheid te bespreken van een zoo spoedig mogelijke normaiiseering van het economische leven in het Roergebied. De vakvereenigmgen hopen, dat Oude geest bemiddelend zal ojpiedem. (TeL) ENGELAND. Een brief van Lord Grev over Engeland en Franfcrftk. -Lord' Grey, de vroegere minister van bui- tenlandsche zaken, aan wiens af en toe ver schijnende verklaringen altoos groot gewicht wordt gehecht, heeft een brief aan de „Times" geschreven, waarin hü' het jongste Italiaansch- Grieksche geschil als tekst neemt voor een uiteenzetting over de tegenwoordige politieke stroomingen in Europa, met name in verband met de heiligheid' van internationale trac-taten en dén status en de bevoegdheid van den Vol kenbond, gelijk zij door zoodanige traotaten zijn vastgesteld. Hij, oefenit kritiek op de beslissing in het Italiaansch-Grieksche geschil en zegt, dat ten zij men den Volkenbond- gebruikt en- steunt, er geen kans bestaat op den toekomstigen vrede van Europa. „Het eenige wat de catastropbe kan voor komen van een -nieuwen grooten Europeeschen oorlog is, dat er in alle gevallen een oprechte poging gedaan wordt, om geschillen tusschen naties te regelen door de rechtvaardige beslis sing van een onpartijdige autoriteit, alvorens tot geweld zijn toevlucht te nemem. „Elk geschil, dat door een rechtvaardige be slissing op die wijze wordt beslist, is een ver sterking van de grondvesten van den vrede, terwijl ieder geschil, dat niet op vredelievende wijze of onrechtvaardig wordt bijgelegd, den vrede ondermijnt. De gebeurtenissen van den iaatston tijdi, zegt hij, toonen, dat Europa lang zaam maar zeker naar den afgrond glijdt Van de groote Europeesche mogendheden blijven Frankrijk en1 Engeland alleen over met ongerepte en met geschorste vrije grondwet ten. Kunnen hun volken onder het verschil van meening over zekere punten, niet het ge meenschappelijke belang inzien, dat de twee landen hebben bijsamengaan? Kunnen zfl niet inzien, dat de loop der gebeurtenissen in Europa niiet gunstig is voor de idealen van beiden? Het herhaaldelijk nadruk leggen op de noodzakelijkheid voor samenwerking brengt die'nog niet tot stand. Welke kans is er, dat zij hersteld wordt? De meening, die in ons land over Frankrijk's Roerpolitiek bestaat, is dat zij het vooruitzicht op het. krijgen van schade vergoeding voor de geallieerden moet uitstel len, zoo niet vernietigen en dat zij in Duitsch land gevolgen zal verwekken, die een belem mering, zoo geen verhindering voor den we deropbouw van Europa zullen zijn. Frankrijk denkt er precies tegengesteld over. Zoo lang dit zoo is, kan er geen samenwerking op zulk een verschil van meening_ gebaseerd' worden. „Zal er samenwerking zijn in andere kwes ties dan die van het herstel in kwesties, die niet door het t-ractaat van Versailles in een be paalde categorie zijn geplaatst? Do toekomstige vrijheden van Europa hangen af van het rege len van geschillen tusschen naties en door wet en recht en van het hooghouden van de heilig heid der traotaten, waardoor de vrede beveiligd wordt. Dat is de staatkunde, waarvoor de Vol kenbond werd gesticht en waarvan hij het in strument zou zijn. Indien zij niet de hoven- hand krijgt, zal er een nieuwe wedijver komen ln wapening en zullen de naties zich ten gronde richten door kostbare toebereidselen voor een nieuwen oorlog, die hun ondergang volledig zal maken. 1 „Het gevolg zullen nieuwe oorlogen of revo luties zijn, vermoedelijk wel beide, en dat bin nen een niet ai te langen tijd. Geen land, zelfs Frankrijk niet, zal aan de ramp kunnen ont komen. „Indien deze overwegingen en alles wat er aan vastzit, overal zouden worden ingezien.', jö het mogelijk, dat er redding fs uit een toestand, die gestadig door gevaarlijker wordt. Lord Grey besluit, dlat op den dag waarop Engeland en Frankrijk tot overeenstemming zullen gekomen zijn over essentiëele begin selen, er geen gevaar zal bestaan noch voor de veiligheid'.van Europa, noch voor de toekomst van het recht. Natuurlijk verschijnen ölechta zeer kleine vliegtuigen aan den Btart. Het kleinste was een Wienrmosaoplaan van luitenant Lengton dat slechts een be lasting had van 2,7 Enig. pond op een vier kanten voet vleugel-oppervlakte. Reeds den eersten dag werden merkwaardige resulta ten bereikt, waarbij opgemerkt werd, dat de vliegers die onmiddellijk na zonsopgang op stegen de 'beste successen behaalden, daar de natte mist van niet zoo groot nadeel bleek als de later op den dag sterker wordende wind1. Mr. J. H. James legde met een A. N. E. O. eendekker 87.5 mijl in den afstandWedstrijd af gevolgd door luitenant Lomgton met 80,8 mijl in zijn Wren bedden op een gallon ben zine. Majoor Hemming vloog den langsten totaalafstand n.L 24 maal rond het vliegveld, dus 800 mjjl in éen onafgebroken vlucht, maar hij dong niet mee voor het éen gallon minimum. Vliegoffieier Hammeriey bereikte een hoogte van 6000 voet (pLm. 2000 ,M.) maar bij het neerkomen raakte zijn hoogte meter defect waardoor dit record niet offi cieel erkend1 kon Worden. Later 'bewees ma joor Hammersley nog da stabiliteit van zijn kleinen aero-tweediefcker dioor op en neer voorbijl de loodsen te vliegen' met zijn han den, los van bet stuur, boven zijn hoofd. Ofschoon de, op dezen eersten dag afge legde afstanden de verwachtingen overtrof fen, waren de bereikte snelheden nog niet buitenigewoqn. Longton, ,die veel last van den wind had, deed ongeveer 22 minuten over éen rondvlucht <12l/t Eng. imijl) en bleef 2 uur en 84 minuten ln de lucht. De beste snelheid werd gemaakt door Rayn- ham, die slechts 16 minuten over een rond vlucht deed, maar wiens gallon ook op was toen hij pas 65.7 mijl had afgelegd. Kapitein Oockerell amuseerde zich met een Vickers-Vlgll door op 500 voet hoogte (pijnt 160 nu) een serie looping-tho-loopa uit te voeren. Hij vloog bulten mededin ging. Dinsdag werkte het weer erg tegen, toch werd dien dag de langste vlucht gemaakt, n.t 112 mijl in- 2 tL en 25 min. De Z. R. Hl. De Z. R. Hl, die de reis naar Amerika moet maken' om daar afgeleverd' te worden, zal niet in December, doch iln den loop van Januari 1024 naar Amerika gaan. De bouw van het luchtschip neemt meer tijd in beslag, dan m'ein oorspronkelijk had gedacht. (HbL) BINNENLAND. LUCHTVAART. Wedstrijden van baby-vliegtuigen. Maandag zijn te Lyimpnie, het beibende plaatsje in Kent bij Folkestono, de iglij- vluehtwedstrijden begonnen, die de geheele week nog zullen voortduren. De Daily Mail heeft een prijs uitgeloofd van 2000 voor den deelnemer, die op een gallon {4.54 liter) benzine den langsten) af stand aflegt en' de grootste hoogte bereikt. MARINE-BEGROOTING. Nota van wijzigingen. Ingediend is een nota van wijzigingen, waarbij' het eindcijfer van het Vide hoofdstuk (Marine) der Staatsbegrooting voor 1924 ver minderd wordt met 58.915. Daar het Reisbesluit 1916 met ingang van 1 Januari 1924 wordt gewijzigd', wat o.a. ten gevolge zal hebben, dat de vergoeding wegens verblijfkosten wordt verlaagd, konden verschil lende artikelen verminderd worden. Blijkens sedert de samenstelling der begroo ting van den minister van financiën ontvangen bericht is inmiddels een nauwkeuriger over zicht verkregen van de kosten, welke in 1924 voor den Rijksgebouwendienst gevorderd zul len worden en is in verband daarmede opnieuw berekend welk aandeel ieder der betrokken De partementen in die kosten zal hebben bij te dragen. Op grond van deze herziene berekening kan het oorspronkelijk als aandeel van het De partement van Marine geraamde bedrag ver minderd worden met 7211. Een vereenvoudiging in de voeding van het personeel maakt het mogelijk het desbetref fende artikel met f 28.424 te verminderen. We gens het intrekken met ingang van 1 Januari 1924 van vrije gynaecologische behandeling voor gezinsleden van het militair personeel der zeemacht, kan een- vermindering worden aan gebracht met 8000. In verband met den toestand van 's land» fi nanciën zijn eenige subsidies verminderd, o. a. die aan de Kon. Marine-Jachtclub te Willems oord met 500, die voor de milit. tehuizen met 800, die aan de Marine^Sportvereen. „Zee macht" met 250, die aan het Centraal Plaat singbureau voor eervol ontslagen marineper soneel met 400, die aan de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" met 450 en de post tractementen, subsidiën en verdere kosten ln verband met* de verzorging van de geestelijke belangen van het personeel der zeemacht met f 500. Boven en behalve de hiervoren genoemde bezuinigingen ligt het in de bedoeling, de vol gende maatregelen te treffen tot vermindering van de exploitatiekosten van de zeemacht: lo. maatregelen ten aanzien van de inkrim ping van 's Rijks werf te Hellevoetsluis, waar van een besparing van 80.000 per jaar wordt verwacht. 2o. Het geleidelijk terugbrengen in vredes tijd tot één maritiem commando met stations te Amsterdam en Vlissingen van de thans be staande afzonderlijke commando'» te Willems oord en Middelburg. (Naar men ons ter bevoegder plaatse mede deelde, ligt het ln de bedoeling, dat de thans afzonderlijk bestaande commando's te Willems oord en te Middelburg teruggebracht worden tot één commando, govestigd te Willemsoord, met stations te Amsterdam en Vlissingen, die onder bevel kooien van oen onde' -commandant Red.). Het ligt ïn de bedoeling, dat deze terugbren ging uit 1924 geheel zal zijn tot stand1 gebracht, waarmede een jaarljjksche besparing van on geveer 80.000 zal worden verkregen» In deze besparing is begrepen de verminde ring ln de sterkte van de korps. officieren van den stoomvaartdienst en leren van gezondheid elk met een hoofdol' er en van het korps officieren van administratie met een subaltern officier. De bijdragen van de ouders in de opleldings- kosten van de adelborsten op het Kon. Insti tuut voor de Marine, aangesteld 1 Septi 1928, zijn verhoogd' van 100 tot f 800 per jaar. Voor hen, die 1 Sept» 1924 worden aangesteld, zuilen de opleidingskosten op f 400 per jaar worden gebracht en voor hen, die in eenig stu diejaar door eigen toedoen doubleeren, op 600 per jaar. Dit geeft, vergeleken met 1924. voor de toekomst een meejdere bate van onge veer 40.000. De in de toelichting in de memorie van toe lichting der begrooting bedoelde inkrimping van het korps officieren van den marlne- stoomvaaridienst, waarvan de besparing nog niet kan worden geraamd, doch in- elk geval vrij aanzienlijk kan worden, omdat zij ook in den pensioenlast tot uitdrukking zal komen. Wat den loodsdienst betreft, is besparing mogelijk zoodra met betrekking tot de uitoefe ning van den loodsdienst op de Westerschelde een voor partijen bevredigende regeling met - België zal kunnen worden getroffen. Bier- en theobelasting. In de Memorie van Toelichting wordt opge merkt, dat door tegelijkertijd een hoogere be- asting te vorderen, zoowel, van bier als van thee, de minister zich voorstelt te bevorderen, dat de nieuw op te leggen lasten gelijkmatiger zullen drukken over de bevolking der verschil lende doelen van het land, dan het geval zou zijn indien slechts één dier artikelen werd belaslt. De accijns van bier beloopt thans gemiddeld ruim 0.021/» per liter, welk bedrag bij aan neming van het ontwerp zal klimmen tot bijna 7 cent per liter,-een verhooging, die den bier- prijs in koffiehuizen niet belangrijk omhoog behoeft te jagen, te minder waar deze op het oogenblik toch reeds door de belanghebbenden met moeite op het bestaande hooge peil wordt gehouden. Toch zal, ook indien de toeneming van het bierverbruik, die sedert 1918 geleide lijk plaats heeft, door de verhooging mocht tot staan komen, of zelfs eenige daling daarin mocht ontstaan, de maatregel een bate afwer pen van pl. m. f 6.000.000. Wat het invoerrecht op thee aangaat, het welk thans 25 per 100 kilogram bedraagt-, dit zou naar de meening van den minister zonder overwegend bezwaar tot 100 per 100 kilo gram kunnen worden opgevoerd. De handel in dit- artikel geschiedt met het oog op het tegen woordig bedrag van het invoerrecht toch reeds nagenoeg uitsluitend met gebruikmaking van het entrepótstelsel en zal dus deswege door de voorgestelde verhooging geen grootere moei lijkheden ondervinden, terwijl overigens het meerdere bedrag niet van dien aard schijnt, dat dftarvan een belangrijke vermindering van het gebruik van thee is te duchten. Van de voorgestelde verhooging van het in voerrecht op thee is voor de schatkist eene hoogere bate van 7.000.000 's jaars te ver wachten. In totaal is dus een hoogere inkomst te ver wachten vgn 13.075.000 's jaars. Intern. Arbcidsconferentie. Tot leden van de Nederlandsche afvaar diging op de vijfde zitting der Internatio nale Arb eldsoonferentie op 22 Oct. 1028 te Genève aanvangende zijn benoemd1: tot afgevaardigden der Nederlandsche Regeering dr. W. H. Nolens, Minister van Staat, voorzatter, en O. J. P. Zaalberg, di recteur-generaal van den Arbeid; tot afgevaardigde der werkgevers is. O. F. Stork, directeur der Marchinefabrtók Gebr. Stork Oo„ te Hengelo; tot arbeidcrsaf'govaardigde J. Nauta, twee de-secretaris O. N. V.; tot secretaris met den titel van technisch raadsman dr. A. M. Joekes, administrateur van het Departement van Arbeid* Handel en Nijverheid. t Het ontslag van gehuwde ambtenaresgen. Mej. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Bevat het gerucht waarheid, dat de re geering besloten heeft, alle gehuwde ambtena ressen met ingang van 1 Januari 1924 te ont slaan? 2. Zoo ja. is de regeering dan bereid mede te deelen welke overwegingen tot dit besluit hebben geleid' en of dit ontslag een deel uit maakt van een geheel stelselmatig plan van afvloeiing, waarbij in de eerste plaats de be langen van den dienst worden behartigd en waarbij ook voor alle andere groepen gelijke dienstoverwegingen gelden als voor de ge huwde ambtenaressen? 8. Indien op grond van dienstoverwegingen Ingezonden mededeeflng. Een flaoon Poster"» Maagpiilen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij rijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, giincht, hel zuur, sleohte spijs vertering, een -slagen tong, sohele hoofd pijn en verstopping. Poster"» Maagplllen dienen ln elk huis aanwezig te zijn. Prijs er flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.&5; in apotheken en drogistzaken. (11) Ij j COURANT Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 11 Oct. 5.46 uur. Vrydag 12 5.44 Massa-ontslag. De broodprijs. De „Rote Fahne" verboden. De bankbfljettenpers. Reisbesluit. t Rijksgebouwendienst. Voeding en geneeskundige dienst Vermindering subsidies. Wijziging Martnecommandtfs. Opleidingskasten adelborsten. Inkrimping Stafmuziek. Geleidelijke terugbrenging van de marine kapel tot een harmoniekorps; besparing ten minste ƒ10.000 per jaar. Inkrimping korps officieren Marine-Stoomvaartdienst. Loodsdtenst. Geraamde opbrengst ruim 13 mlllioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp, strekkende tot verhooging van de accijns op bier en van het invoerrecht op bier en thee. —J

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1