HELDERS! COURANT Tweede Qlad., VAN DINSDAG 23 OCTOBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Met ingang vam 15 Deo. e.k. is onze vroegere plaatsgenoote, mej. A Keijzer, be noemd als eerste verpleegster aan de Psy- chiatisch-Neurologische kliniek der Rijks- universiteit te Utrecht Onze plaatsgenoot de heem A A HMle- braind, slaagde te den Haag voor Radio- Telegrafist Maandagmorgen werd vanuit -het Marine- Hospitaal naar de torpedoboot „G 16" overge bracht het stoffelijk overschot van den mili cien-machinedrijver Barsena. Het schip ver trok daarna naar Harlingen om vermoedelijk binnendoor naar Gronipigen te varen, waar die begrafenis met militaire eer zou plaats hebben. Heden (Dinsdag) middag te 1 uur werd van uit het Marine-Hospitaal het stoffelijk hulsel tvan «en daar overleden marineschepeling met ipilitaire eer begraven. Intieme Kunstavond. As wiji samenvatten hetgeen gisterenavond door de Amsterd&msche dilettanten* die bij wijze van afscheid van de tentoonstelling der Maatschappij „Rembrandt", dezen intiemen- kunstavond aanboden, geboden werd, dian is deze indruk een alleszins gunstige. Dit woord is hier niet maar zinledig neergeschreven, of bedoeld1 als een bel eefdheidsuiting voor deze gratis prestaties. Zoo goed als het tentoonge stelde werk blijken gaf van ernstig streven, zoo goed' was op dezen intdemen-kunstavond de wil om iets te geven ais erkentelijkheid voor deze voor een plaats als de onze in leder gevfcl prijzenswaardige onderneming. Alles samengevat dus, is de avond geslaagd. Het publiek was in grooten getale opgekomen, en, bleef het aanvankelijk wat gereserveerd, ln den loop van den avond kwam en bleef er oontaot met de artlsten. Op uitvoeringen als deze, waar dames en hoeren, die geen pretenties willen maken ten opzichte van kunst, optreden, past dier kritiek een zwijgen. Toch Is dit niet altijd juist, omdat kritiek in vele gevallen opbouwend- kan wer ken, en het speciaal hier een proeve betrof van ln-het-openbaar optreden. Want deze dames on hoeren formeeren wel onder elkander kunstavandjes heerlijke stad toch, Amster dam! waar zulke dingen mogelijk zijn! maar dat Is nog Iets anders dan in het openbaar zijn „vrlend"-elljke prestaties vertoonen. J. Otto Hanrath trad op als conférencier en leoteur. J. Otto Hanrath Is een merkwaardig mensch, dat mag hier wel eens gezegd worden. Hij schrijft, schildert, en misschien acteert hij ook wel. Ter tentoonstelling was van hem werk aanwezig wij denken aan „la mort d'un artiste" en het boerenerf van merkwaardige diepte en van een zeer bizonder coloriet. Maar als conférencier en leoteur was zijn optreden een vergissing. HU mist voldoende flux de bouche om met een praatje-van-niemendal zijn auditorium ln de stemming te brengen, en het schetsje, dat hij voorlas, was niet erg geschikt voor zoo iets. Als organisator en geestelijke vader van dezen avond mag hij hier met eere worden genoemd. Het programma eii de rege ling van een en ander was geheel en al door hem samengesteld; en deze avond was door de intieme wijze, waarop een en ander opgediend werd alle medespelenden bevonden zich steeds op het tooneel, onder het auditorium van /den artist, die „aan de beurt" was, Iets origi neels, en blijkbaar werd1 dit door het publiek 'ook wel als zoodanig geapprecieerd; Volgen: Mietze Schmidt en Mies van Gelder, twee Amsterdamschen, die stormenderhand de harten van het publiek veroverden. Mejuf frouw Schmidt met alten deutschen Liedern, met een zuiver, niet zeer sterk geluidje voor gedragen ln een of ander dialect, en zichzelve begeleidend op de guitaar. Al heel spoedig was ^usschen haar en de aanwezigen het Ijs ge broken; haar liedjes, die beschaafd waren en geestig, brachten het publiek in extase. Dat ,nÜn reeds bij het tweede nummer een refrein tje als Bi-ba-basel meezingt, ls voor Helder wel 'pen merkwaardigheid en bewijst, dat zij de harten van de aanwezigen won. Ook na de pauze was haar succes groot. Wat mejuffrouw Van Gelder gaf, whs dans kunst in den volsten zin des woords. Zij inter preteerde op geheel eigen* aparte manier Schu- bert, Ohopin en Schumann. Het aardige dansje, dat U vindt in de Moments Musicaux (op. 94 No. 3) danste zij in een pierxot-costuumpje* als een pop, wier stijve ledematen geleidelijk op het melodietje „ontdooien" eü tenslotte weer even geleidelijk „verstijven". In Ohopin (de a-moll wals op. 84 No. 2) kwam het weemoedige mineurgehalte zeer goed tot zijn recht, zelfs momenten van vertwijfeling, zich weder oplos send in wat vroolljker tonen, ontbraken niet. Een luchtiger viinderdansje van Schumann kwam als toegift. Deze dansen zijn geheel mo ments musieaux van de vertolkster, zij danst ze naar de inspiratie van het oogenbilk. Haar optreden was wel een van de beste nummers van den avond. Chef van Dijk gedroeg zich, zooals een waar dig cabaretier past; hij declameert meeren- deels zijn liedjes, maar weet uitstekend te acteeren en de komische of ernstige noot aan te brengen, zoodat ook hij veel succes oogstte. Willy Grebe is een violoncellist, die niet in opzichten voldeed. Hij gaf na de pauze blijken van zijn goede techniek, maar zijn spel is nog vaak slordig en onaf. Dat hy wel wat kan, be wees hij in verschillende nummers. Ten slotte last hut not least bleek de -zeer jeugdige Josef Rodrigues een pianist te zijn van beteekenis. Hij had de dubbele taak van accompagneeren en solospel, en kweet zich daarvan uitmuntend. Zijn „Minstrels" van Debussy, dat als extra-nummer werd inge- lascht, vereischt behalve techniek, een dooi- voelen van de eigenaardige muziek van dezen modernen meester, en Rodrigues vertolkte hem naar onze meening uitstekend. Hij ving aan met het Largo e mesto uit Beethovens sonate op. 10 No. 3: een niet dankbaar begin- nummer. HU moest bijna den geheelen avond aan den vleugel zitten, nu eens om Chef van Dijk „op te vangen" in een of ander refreintje, dan weer om met Mies van Gelder Ohopin te interpreteeren. Zijn- rythme in deze dansjes gaven bewys van een eigen muzikale opvatting. Zoo stond, alles samenvattend, het succes van den avond vast: deze jonge menschen* die nog nimmer in het publiek optraden, vierden hun debuut hier en wij mogen hen dankbaar zijn voor wat zij gaven. Een geanimeerd bal hield nog vele bezoekers vast, toen omstreeks halftwaall het einde werd aangekondigd. Mlldred Wellerson op concert van „Inter Nos". Woensdag 24 October. Dat de bezoekers, die geregeld de concerten van „Inter Nos" bijwonen, steeds voldaan huis waarts keeren, behoeft geen nader betoog. De medewerkende artisten zijn steeds van hoog gehalte. Dezen keer evenwel zullen de muziekliefhebbers kunnen genieten van de praestaties van een nog zeer jeugdige soliste, die èn om haar volmaakte techniek, èn om haar rn-gezonde natuurlijke voordracht, algemeene bewondering opwekt. Mlldred Wellerson is, getuige de veelvuldige kritieken uit binnen- eni buitenland, een echt wonderkind! Ten overvloede volgen hier nog eenige* in dit blad- niet geplaatste kritieken uit binnen land; „De Telegraaf", 9 Oct. 1923: *,Het talent van Mildired Wellerson is onte- genzeggelyk zeer groot en dit is het best te merken in de breede cantabiele passages, waar in niet alleen haar spel, maar haar geheele uiterlijk een metamorphose ondergaat, In de -plaats van een kind vindt men plotseling een "vrouw voor zich. Het gelukkigst lagen haar de Rococo-varia- ties van Tschaikowsky, die zij ook op het laat ste Volksconcert van het Concertgebouw heeft voorgedragen. Zy speelde ze met een ooquette gratie en een ingenomenheid, die met de reeds genoemde zangerige passages de beste 'beloften van den avond inhielden." „De Maasbode", 9 Oct. 1923: „Het Amerikaanische meisje Mlldred Wel lerson behoort ook ongetwijfeld tot de wonder kinderen. Zjj speelt met een nonchalante ge- makkeiykheld de zwaarste stukken op haar cello zóó, dat het schynt of er voor haar geen techniek bestaat, maar alles wordt gespeeld met dezelfde natuuriyke losheid en het gemak, waarmee elk kind op de gewone klnder-manier „speelt". De benijdenswaardige vingervlugheid en zuivere loonvorming maakt haar spel kranig en welluidend, terwyi zy een isterke volle toon uit haar Instrument weet te halen." Gezeteehap- Dr. BeoyajinJa. t Behoort tot da zelzaamheden dat do Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel een voorstel ling komt geven in Helder. Zooals we reeds meldden wordt er door de goede Bor gen der Oasino-direotie a.8. Zondag een po pulaire voorstelling gegeven door bovenge noemd gezelschap. De entreepryzen zyn voor dezen avond zoo laag mogelijk gesteld, zoo dat zy binnen Ieders bereik liggen. Wfj ver trouwen dan ook dat Zondag Gasino flink be zet zal zyn en men de poging van den heer Polak om goede voorstellingen door beken de tooneelgezelschappen tegen lage prijzen te laten geven, weet te waardeeren. Het stuk „De Veroveraars" waarin Huberis la Roche de hoofdrol vervult heeft een goede pers, evenals de vertolking. Zoo schreef de „N. R. Ot." over de opvoering: IJsclub „'t Noorden". AfdL Helder van den IJsbond „Hol! Noor derkwartier". In de onlangs gehouden vergadering van, het Hoofdbestuur van den IJsbond „Hall. Noorderkwartier werd' met groote ingeno menheid kennis genomen van den voort- gaanden1 bloei der jongste afdeeling, geves tigd te Helder. Medegedeeld kan worden, dat deze afdeeling bevat 208 ledien tegen een contributie van 1.06, 60 leden (huisgenoo- ten) tegen een contributie van 0.55 en 18 leden (kinderen1 van leden) tegen een oon- tributie van 0.30. De totale sterkte be draagt dus 286 leden, benevens nog één donateur-lid1 2.50 per jaar. Besloten werd door het H.B., op de as. al-gem. vergadering krachtig de plannen aan te bevelen van de ysclulb ,,'t Noorden", n.1. gelden by-een te za melen voor aankoop van een stuk land* dat beschikbaar moet rijn voor een toekomstige ysbaan. De afgevaardigden moesten maar vele loten medienemen om door geheel N.- Holland! te verspreiden. Vermeld kan wor den, dat de verloting niet kan plaats vinden, vóór alle loten 10 ets. geplaatst zijn. Vele loten zyn reeds door dames en heeren ver kocht, maar tal van seconden zyn nog wach tende op plaatsing. Hoe vlugger de loodjes genomen worden* hoe eer kunnen de gouden horloges uit het yzeren kistje gehaald worden. Thans wor- den'Me 2 gouden horloges onder zegels be waard by den Oomm. van Politie te Helder, als waarborg voor de deugdelijkheid' der verloting. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een hondenhalsband, een Fransche huis deursleutel, 2huisdeursleutels, een ring met sleutel, een heerenhandschoen, een bril, een fantasie-broche, een fantasie-ceintuur, een ceintuur, een heerenremontoir horloge; en by: W. Franken, Sluisdijkstr. 17: een portemon- naie met inh. Boodt, Achterstr. 78: een portemomnaié. P. Zegel, Brouwerstr. 24: een Fransche huis deursleutel. K. Kossen* Trompstr. 26: een boodscbappen- tasch. Van Zandwyk, Schagenstr. 2: een handschoen. B. Dudink, De Ruijterstr. 62: een riem. J. Slort, Weezenstr. 33: een zakmes. Snel, Bloemstr. 2: een dameshorloge* Abbenes, Sluisdykstr. 109: een portemonnale met inh. Van Amsterdam, Koningdwstr. 41: een jon gensjas. C. Ran, Wilhelminastr. 10: een haarschuier. J. A. Vryvogel, Schagenstr. 47: een arm bandje. A. Brouwer, Kerkgracht 16: een huisdeur sleutel. J. Veer, KI. Duitstr. 84: een fietspomp. Van Kalken, v. Galonstr. 12: een R.-K. kerk boekje. Meershoek, Polderweg 28: een schakelarm- -bandje. .C- Veenstra, Emmastr. 69: een ring. „W. Abbo7 Breedwarsstr. 5: een Teddybeertje. A. Smit, Diaconiestr. 28: een haarsierspeld. BINNENLAND. Hoogheemraadschap Noord-Holland's Noorderkwartier. De Dykgraaf heeft de Hoofdingelanden van het hoogheemraadschap Noord-Holland's Noorderkwartier bijeengeroepen ten Stad- huize te Alkmaar op 81 dezer alwaar o.m. vaststelling der rekening over 1922 aam de orde komt Uit deze rekening blijkt dat de geraamde ontvangsten en uitgaven bedra gen 1.487.970, terwyi de werkeiyke ont vangsten hebben bedragen 1.499.087.22 en do uitgaven 1.467.930.50. Op deze vergadering zulleiji tevens twee aanbevelingen op-gemaakt moeten worden voor die benoeming van twee hoogheemraden tcpgevolge dier periodieke aftreding op 1 Jan. a.s. der heeren H. Koster Kzn. en O. Oortman Geriings. De Vlootwet Het Vaderland van Zaterdagavond meldt: „Naar wijl hedenmiddag vernemen, beeft de minlster^president, jhr. mr, Ruys de Bee- renbrouck, zich tot de R.-K. Kamerclub ge wend mot do mededeeling dat Zync Exoellen- tie zich, naar aanleiding van' de in zekere kringen uitgesproken wenschelijkheid om de Vlootwet te verwerpen, verplicht aoht mede te doelen, dat by verwerping van de Vloot wet door ©en meerderheid, bestaande uit de Unkerzyde en oen zeker getal Roomsch-Kar thoüeken, het geheele kabinet aftreedt De vertegenwoordigers der belde coalitie partijen (Anti-Revolutionairen en Ohristo- ïyk-Hisitorlschen) hebben den Premier mede gedeeld, dat rij in dit geval op geen- verdere samenwerking in ooalitle prijs stellen. Op grond van de ten deze te zyner beschik- Mngi gestelde gegevens is naar het oordeel van Minister Ruys de Beerenbrouck de vor ming van een rechtsch kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, daarna abso luut uitgesloten. Deze mededeeling beeft gisteren een on derwerp van beraadslaging uitgemaakt in do vergadering van de Roomsch-Katholieke Kamerclub." Vauv katholiek-democratische rijd© wordt bovenstaand bericht als speculatief en ten dentieus gekwalificeerd. Er is zelfs, zoo lui den die inlichtingen, geen besluit van, de katholieke Kamerclub genomen over haar eventuieele houding by de stemming over de Vlootwet, zoodat alle hecyfering van de te verwachten stommen-verhouding en daarop gebaseerde berekening der kansen van het ontwerp voorbarig zijn te achten. Het „Vaderland" handhaaft na deze te genspraak ten volle zyn bericht. De mededeeling werd de redactie gedaan „eigener beweging d'oor iemand die het kon weten, en die voor zyn woord hhjft staan* en die de mededeeling deed, omdat het hem te bar ls, dat vele Katholieken ten deze hunne overtuiging aan de Coalitie ten offer brengen." „Alleen moeten wij terugnemen, aldus gaat „Het Vad." voort, dat die ministerieele me dedeeling in de vergadering van de R.-K. Kamercliub van Vrijdag IX zou zyn behan deld. Let op de wereldschokkende vergis- •sing, lezer, dat is in de vergadering van Donderdag geschied. Ook ware het formeel juister geweest om te spreken van „die ziens- wyze van den Premier die ter kennisse van de Roomsch-Katholieke Kamerclub is ge bracht" Q Artikel 46 van het Bezoldigingsbesluit Naar den parlementairen- redacteur van Het Volk ter oore is gekomen heeft de Raad van State over het wetsontwerp, verband hou dende met de Intrekking van art 40 van het bezoldigingsbesluit, een afwyzend advies uit gebracht. Tegen de salarisverlaging. Overheidspersoneel uit het heele land, ge organiseerd in den Nederl. Bond van werk lieden in overheidsdienst, den Centr. Nederi. Ambtenaarsbond en den Bond van Nederl. Onderwyzers, heeft te Amsterdam een be- tooging gehouden tegen de regeeringsplan- nen tot verlaging van de bezoldigingen. Op het Parkschouwburgterrein waren velen met vaandels en doeken met allerlei op schrift byeemgekomen. Redevoeringen hiel den daar de heeren F. L. Ossendorp, F. v. Meurs, A J. v. Braambeek en F. S. Noord- hoff. Toen daarna de betoogers zich tot een stoet gevormd' hadden, bleek eerst duideiyk, hoevelen, niettegenstaande helt ongunstige weer, waren opgekomen. Juist zette de stoet, waarin eenig-e muziekcorpsen opgenomen waren, zich inbeweging, of er begon een gewéldige plasregen, zoodat deze betooging sléchts weinig aandacht van het publiek beeft getrokken, want in een ommezien was alle publiek van de straat verdwenen. Op het Torbeckepiein is men uiteengegaan. De rtjksultkeering aan de gemeenten. Naar aanleiding van een in „De Telegraaf" den algemeene vergadering van de Vereeniging opgenomen verslag van een te Utrecht gehou- van Nederlandsche Gemeenten, deelt de directie van die vereeniging mee, dat bedoelde verga dering niet openbaar is geweest, en dat het ver slag, wat de daarin vermelde feiten betreft, zoo goed als geheel in volstrekte tegenspraak is met de werkelijkheid en een volkomen onjuist beeld van het karakter en het verloop van de verga dering geeft. Verkiezing van Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Holland's Noorderkwartier is samengesteld uit: den heer C. Bosman Gzn., Voorzitter; J. Dokter, plaatsverv. Voorzitter. Leden: J. G. Messelaar, L. Trijbetz en W. Kerkmeer; plaatsvervangende leden: O. W. Keijsper, A. Englandef en J. Ringers, alle wo nende te Akmaar; terwyi de datum der ver kiezing is vastgesteld op 6 November 1923. Postchèque- en Girodienst De Minister van Waterstaat heeft op de vra gen van den heer Rink inzake den postchèque- en girodienst geantwoord. Ministers ant woord kan in het kort aldus worden samen gevat, dat betreffende de vooruitzichten van het herstel de Minister nog niet anders kan mededeelen, dan dat hy in hooge mate het betreurende, dat het verloop der centralisatie dwong tot sluiting over te gaan de noodige maatregel-en voor zoo spoedig mogehjke dienst- hervatting heeft getroffen. De medewerking van de Nederlandsche Bank is daarvoor van zeer groote waarde. Alle krachten worden in gespannen om de sluitingsperiode zoo kort mogeiyk te doen zyn. Zekerheid omtrent het einde dier periode kan de Minister evenwel nog niet geven. Terugkeer tot den gedecentfraliseerden dienst ■is by het onderzoek van de Nederlandsche Bank mede overwogen en verworpen. Faillissementen ln Nederland. Volgen-s mededeeling van* het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zyn over de af- geloopen week, eindigende 19 Oct. in Neder land) uitgesproken 89 failissementen tegen 60 faillissementen in-dezelfde week van bet vo rige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Oct 1923 8299 faillissementen tegenover 2466 over hetzelf de tijdperk: van het vorige jaar. OOST-ESDIE. Het poliüeschandaal. Op 24 Sept. j.1. meldde Aneta aan: d© Dell- bladen: De ,Jnd. Cour." xneidt, dat dlo hoofdcom missarissen van politie Mlssot oa De W aardt ln hun -ambt geschorst rijn on ontslagen zul len worden. De edjunot-hoofdoommissarla Lenderink zal eveneens worden ontslagen, evenals de administrateurs Siegers en Boumeester» Aneta echter kan ten stelligste het feit der schorsing tegenspreken. Wel ging Zaterdag een voorstel uit tot ontslag van de hoofd commissarissen Misset en De Wa-ardt en van den adjunct-hoofdcommissaris Leaderink, wegens ongeschiktheid. „Voorts wordt vernomen omtrent het on derzoek te Buitenzorg, dat de heer Misset op den Buitenzorgschen weg werd aangehouden door den Assistent-resident Van HeLsdingen. De heer Misset verklaarde daarhy, dat hy een kastekort had van 200, doch dat dit te kort reeds was aangezuiverd. By het boeken onderzoek en de opnalne der kas werd inderdaad alles in orde bevonden, doch de opmerkzaamheid werd getrokken door het feit dat enkele biadzyden uit het kasboek waren gescheurd en door andere in geplakte, vervangien waren, overgeschreven èn inge plakt door een ondergeschikte. De hoofdcommissaris De Waardt trachtte zelfmoord' te plegen, hetgeen echter verhin derd werd. Uit rijn boeken is gebleken, dat een oude kleedingpost ad ongeveer 4500 aanwezig moest zyn, welk bedrag De Waardt in bankbiljetten, welke hy, in een zyden zak doek gewikkeld, by zich had; by paste; welke som gelds van een familielid afkomstig was. ,*De adjunct-hoofdcommissaris Lenderink nam het Bataviasche boofdcomim issariaat ge durende een acht maands verlof van den hoofdcommissaris Van Rossem waar, en liet toen de administratie op uitdrukkelijk ver zoek van Vaè Rossem ongemoeid en zorgde daardoor niet voor terugstortingen. Ook de commissaris Van Maanen is voor gedragen voor ontslag, welgens ongeschikt- Nog een fraude. (De „JavaHBode" vernam dat op 20 Sept. j.L op last Van den Officier van Justitie de oom mies van het belastingkantoor te Batavia, Hengst gearresteerd werd' ter zake van mal versaties die hy pleegde door zich uit te geven voor deurwaarder, waarby hy door val- sche dwangschriften geld los kreeg, soms zelfs groote bedragen. Verschillende belast tingplichtigen moeten hierby betrokken zyn. De ,Jtnd. Cour."1 meldde dat genoemde Hengst in den liep toen hy bij; een Chinees een bedrag van 1350 aan belastinggeld inde* by welke gelegenheid' hy gearresteerd werd. Hengst bekende onmlddeliyk allea In den loop der laatste maanden wist hij op deze wyzo 15000 te innen. A het geld is inmid dels verdobbeld. LUCHTVAART. De noodlanding van een vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Mij. Volgons berichten ln de Engelsohe bladen, heerschte er by de noodlanding van het vliegtuig AmsterdamLondien van de Kon. Luchtvaart My. een sterke Zuidwesteiyke wind, die af en toe in storm plagen uitschoot. Toen de vlieger boven de Goodwin Sands was, merkte hy, dat er iets niet in den haak was met den- motor en was hij gedwongen te dalen. Gelukkig was het laag water en werd de vermetele landing op de verxadeiyke zand bank veilig vo-lbracht. By het opkomende ty verkeerden de menschen ln ernstig gevaar. De vlieger stak vuurpeil-seinen af, terwyi de passagiers met hun jassen wuifden om de aandacht van voorby varende schepen te trek ken. Na verloop van twee uiur, toen het wa ter gevaariyk dichtby was gekomeif. beant woordde het stoomschip Prinoe de seinen en liet een- boot neer, waarin de vlieger en d© passagiers in uitgeputten toestand klauter den. By hun aankomst te Dover werden zy in hotels opgenomen, waar hun alle moge- lyke zorgen bewezen werden. Het vliegtuig werd bestuurd door den Rus- si schen vlieger Sknirnof. De drie passagiers waren Duitschers, heetende Carsch, Jacoby en BtichJing, Een der passagiers deelde nog het volgende mede: „Wij lieten de Fransche kust om ongeveer één uur achter ons en vlogen nu boven het Kanaal. Vlak boven Goodwin Sands kwamen wy in hevige windvlagen. Plotseling zag ik uit een der pijpen een stroom water wegloopen en ik begreep, dat die pijp gebarsten was. Zoo als te denken was, stond de motor ineens stiL Sinirnoff, de vlieger, begon dadeiyk in spiraal- neden ons en toen wy op het zand landden, vlucht te dalen, wy zagen Goodwin Sands be- kregen wy weliswaar een schok, maar wy ston den op vasten grond. Natuüriyk stapten wy allen uit en nu begon Smirnoff lichtsignalen te geven. Wy zwaaiden met onze jassen om de aandacht der vele voorbygaande schepen te trekken. Ik kan my niet begrijpen, dat er zoo vele booten voorbijvoeren, die ons blijkbaar niet gezien hebben, terwyl wy ze toch zeer duidelijk konden onderscheiden. Het water kwam met den vloed hooger en hooger. Nog stonden wy op droog zand-, maar, 't was maar een kleini plekje. Toen-kwam de boot van de „Primo", het stormschjp, dat ons opgemerkt had. En- wy waren gered1. Het eenige wat ge red- werd, waren drie kleine zakken met mail. De pakketpost en de gansche bagage der pas sagiers moest word-en achtefgelaten. Hooger steeg het water, omhoog tegen het vliegtuig, waarvan tenslotte te zien was, dat het geheel wrak geslagen werd door de golven. Buiten Dover werden de geredden door een stoombootje van d-e „Primo" overgenomen en naar de haven gebracht. Al hun papier-geld was door het zeewater vernield." GEMENGD NIEUWS. Roovers te Berlfjn. Zaterdagavond om half zeven rijn een achttal gemaskerde bandieten het kantoor van de Deutsch Amerikanische Petroleum Geselsschaft te Spandau by Beriym binnen gedrongen. De kassier, die onmiddellijk zelf een revolver te vocrschyn haalde, werd ont wapend. De bandieten zyn er vandoor ge gaan met ongeveer acht mïlliard mark. Moord In een ceL Te Ponchartrain hebben de -gendarmen Zaterdagavond drie jjoeren-arbeiders, die dronken waren en schandaal maakten, op het politiebureau op-gesloten. Toen oen (gen darme gisterochtend' de arrestanten ging be vrijden, bleek een dar minnen dood to rijn. Een onderzoek stelde alras aan het licht, dat de man geworgd was. Wie heeft de misdaad gepleegd. De beide mannen, die met het slachtoffer op-gesloten hebben gezeten, ge ven elkaar do schuld van de misdaad. Een poging tot zelfmoord. Voor den politie-rechter te Oanterbury ie Zaterdag Lady Dimsdale verschenen, de weduwe van den baronet John Dimsdale, zoon van een vroeger Lord-Mayor van Londen. Zy had zich te verantwoorden wegens een poging om zichzelf het leven te benemen. Het bleek dat haar man wiens tweede vrouw zy geweest was, zich in April had doodgeschoten en zy daaftia zonaer geld was achtergebleven. Een tyd lang had zy een betrekking gehad als secretaresse in een hotel in Zwitserland, maar toen zy geen behooriyke kleeren meer had, had de hotel houder haar naar Engeland teruggezonden. Vrienden of familie zeide zy niet te hebben. Verleden week werd zy laat op den avond te Whitstable, een kustplaats in Kent, aan getroffen en door een medelijdend bewoner mee naar huis genomen. Zy is daar uit het raam van de slaapkamer geklommen, heeft den geheelen nacht rondgezworven en is ten slotte in zee gesprongen. De golven spoelden haar, hoewel zy de poging om zich te verdrinken tot driemaal toe herhaalde, weer aan land. Een politie-agent getuigde dat heur haar en haar kleeren drijfnat waren, toen luj haar aantrof, en dat zy nog maar 9 shillings by zich had. Op het politie-bureau had zij ver der gezegd dat, als zy maar vyf minuten de revolver van haren man had gehad, zy „het karweitje behoorlyk had kunnen doen". Het was maar het beste voor haar dat zy er een eind aan maakte, aangezien zy geen. vrienden had. De rechter besloot dat een nader onderzoek naar den boedel van haren overleden echt genoot ingesteld zou worden, waarop zy Vry dag opnieuw in verzekerde bewaring werd gesteld. Op een mijn geloopen. Het Italiaansche s.s. „Agatocle" is in de Golf van Ismedt op een myn geloopeu. Acht per sonen zyn omgekomen. Een nulobus omgekanteld. Losser, 22 October. Toen Zondagmorgen de autobus die den dienst onderhoudt tus- schen Övèrdlnkel-Losser en Enschede, een twintigtal processiegangers naar Overdinkel wilde brengen, kwam de bus in een kromming van den smallen provincialen straatweg, vlak voor de zgn. Ellermansbrug (brug over het riviertje De Dinkel) te ver op den berm' van den weg, kantelde en stortte eenige me ters naar beneden. Er zyn vele gewonden. Acht slachtoffers werden de ledfematen gebroken. Deze perso nen werden naarhet ziekenhuis te Enschedé vervoerd. De gewonden zyn allen uit Ensche dé afkomstig. De moordaanslag te Valkenswaard. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandag uitspraak igedaan in de zaak tegen mevrouw Desmet, een der beklaagden in zake den moordaanslag te Valkenswaard. Het Hof veroordeelde (haar tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest 'en met bevel tot inhechtenisneming. Het Hof sprak beklaagde vry van de haar ten laste gelegde poging tot vergiftiging. In het arrest van het Hof wordt o.m. over wogen, dat beklaagde het pistool aam Kers- seinakérs liet ibremgen, terwyl zy wist, dat deze zou trachten haar man er mede te doo- den; Het O. M. bij do Rechtbank had 15 jaar tegen haar geëis ilvfc -De Rechtbank had haar vry gesproken. De advocaat-generaal by het Hof had 10 jaar togen haar gevorderd. De veroordeelde «al in cassatie gaan. „Mat walk een schijnbaar gemak speelt La Rocho deze „sterke" rol. HIJ ie de oud-onderofficier van de koloniale troepen, die de loider werd van een groot bedrijf en op zijn voorapoodigen weg allee, letterlijk alles te koop waant, doch aohter dat masker van onverbiddelijkheid en onverzettelijk heid scnllt herinnering aan wat waarlijk goed was ln zijn léven, bleef eerlijkheid en hij ls de liefhebbende vader van zijn dochter. Alleen haar geluk had ook hij willen maken, naar eigen in zicht en plan. La Bocho geeft zoohi samengestelde figuur als gaat het vanzelf en daardoor weet hij te boelen en te ontroeren. Wanneer de herlnenring teruggaat naar do vertooning door het „Hofstad Tooneel", ls er winst in een der overige rollen. Henrl de Betoont leeft ln de sfeer van zijn oud geslacht, doch men behoeft niet zoo nuchter te'zijn ais de hoeren Brandon, om hein te zien als oen wel heel onge lukkige nakomeling. In de botsing tusschon twee werelden, gesymboliseerd door zijn huls en park en aan den anderen kant het lawaai van de vliegtuigenfabriek, heeft hij weinig, meer ln te brengen dan zijn eer. Hij veert niets uit dan me- diteeren over wat hem lief ls aan het tastbaar en ontastbaar familiebezit, het zilveren dak op zijn huls raakto verguld en middelen van bestaan heeft hij niet. Zoo presenteert hij zich als schoon zoon. Mevrouw Marie MeunierNagtegaal schonk gevoel als Jeanne, vooral ln het laatste bedrijf."

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5