Zot wint van Papyrus. Ss^t^tefd^rlinf van ia"S- Yik Tijsen, Jan Metselaar, SPORT. De wedstrijden van Zondag. n. y. b. Afd. I (Westen). Ie klasse. De regen heeft Zondag j.1. veel last veroorzaakt doordat velo ter reinen glad en onbespeelbaar .werden en daar door de uitslagen dikwijls van onvoorziene om standigheden afhingen. Er zijn opnieuw enkele verrassende uitslagen te (boeken. ZJTXD. ontving D.F.C., dat al gauw van leer trok en mot rust reeds met 30 leidde. Daarna werd het 40, waarop Z-F.C. sterk kwam opzetten zoodat D.FjC. nog een benauwde 43-zoge behaalde. S.V.V.H.V.V. was langen tijd voor dè hage naars, die echter geen kans zagen de slechte S.V.V.-verdediging te passeeren. Tegen 'het einde kwam onverwacht het succes aan de audero zijdie en won S.V.V. met 10. 't Gooi, in Haarlem op bezoek, wist zoowaar den kampioen met 3—2 te kloppen; R.C.H. schijnt danig te ver zwakken. Feijenoordi verpletterde H.F.0. met 6(1, hoewel de gasten eerst die leiding hadden. De groote cijfers vinden hun verklaring in het fait, dat de HJFjC.-doelmian door bleesure heil veld moest verlaten. Ajax won normaal van V.O.O. met 6-2. 2e klasse A. Hier won Spartaan normaal van Z.V.V. met 2—0, terwijl D.W.S. door Q.S.C. ge klopt werd met! 0—3. Alcmaria Vdctrix Meld zich goed door D.E.O. met 2—3 te slaan. B. De uitslagen zijn! HilversumOlympla 2—0, Gouda Velox 111, ZeistD.O.N.A.R. 24. 8e klasse A. Helder maakte een vrijwel ver- geefsche reis naar Beverwijk, waar de wedstrijd kort na den aanvang gestaakt werd toen de Ken- neuners met 10 leicjden. Men heeft aldus de ge legenheid een volgende maal beter aan te pakken. Met HJLO. schijnt het de verkeerde kant op te gaan. Op eigen grond met 20 -en dan nog volkomen verdiend door AssendeJft te worden geklopt, is niet fraai. Bijna het géheele elftal was uit-vomn, hetgeen toch niet mag voorkomen. Wij verwachtten, dat de roodhemden zich spoedig 'zullen herstellen anders is de kans op een der leidende plaatsen spoedig verkeken! HB.V. ie al vrijwel buiten geding geraakt. Nu sloeg Watergraafsmeer de Haarlemmers op eigen grond met 28. Verdere uitslagen waren: 8e klasse D. UtrechtBaam 02, Victoria Qudck A 31, Vriendenschaar.Voorwaarts 02. Res. Ie klasse. H.F.C. 2—Z.F.C. 2 23, Blauw Wit 2—D.EjC. 2 2—1, V.V.A. 2—Rapiditas 2 2—2, Haarlem 2lAjax 2 11, EJD.O. 2Spar taan 2 0—3. Res. 2e kL A. Z.V.V. 2—W.F.O. 2 0—0. B. Voorwaarts 2U.V.V. 8"63, Velox 2Vrienden schaar 2 20. Res. 3e kl. Amstel 2Spartaan. 3 22, Storm vogels 2S.D.W. 2 31. A1(L II (Westen). Ie klasse. A.S.C. heeft het, zooals wij verwacht hadden, tegen Haarlem niet kunnen bolwerken, doch niettemin kranig partij gegeven en zelfs tot rust met 20 geleid. Daarna was Haarlem in de meerderheid en kwam met 42 voor de bezoekers het einde. O.D.S. werd eveneens naar verwachting thuis door Excelsior geklopt (12)U.V.V. had Blauw Wit op bezoek en heeft alle moeite gedaan de punten in Utrecht te houden, doch het geluk was aan de zijde van, de Amsterdammers, die met 23 wonnen. Sparta speelde een goeden wed strijd tegen H.B.S. Rust ging reeds in met 21 voor de Rotterdammers, die ten slotte met 62 de zege behaalden. Quick is er niet in geslaagd om de Stormvogels een puntje afhandig te maken. De leiders waren voortdurend sterker en- eerst tegen het einde kwam het tegenpunt (onder protest) en verloor de thuisclub met 3L Verdere uitslageft zijn: 2e klasse A. B.M.T.—Zanvooit 24. R. A FjO. iV.V.A. 21, Schoten—iConcoidia 12, Trana- valiaS.V.W. 1-S, C.V.V.—UB.G. 1—0, Urdtas H.D.V.S. 3-0. A1<L Hl (Oosten). Ie klasse. Hier bobben de kampioenen, Ge Aheadi, 'de tweede nederlaag te pakken; ze verloren met 10 van Heracles. De leiders, Ensehedesche Boys, verloren thuis met niet minder dan G1 van Enschedé. Nor male uitslagen Varen: VitesseZ.A.C. 11, QuickTheole 10, UJ).Hengelo 31. Afd. IV (Zuiden). Ie klasse. Dé uitslagen war ren hier: Eindhoven'Bredania 11, Wilbaknina Allianco 6—0, D.O-SJLO.—N.O.AiD. 0—1. Afd. V (Noorden). Ie klasse. VelocitaaFries land 1—0, LeeuwardenAlcidos 42, Upright AOhililes 3L Uitslagen van do competitiewedstrijden der Heldersche vereenigingen. N. V. B„ 8e klasse A. H.R.C.Assendelft 02, De KennemersHelder 10 (gestaakt). N.-H. V. B. i le klasse B. Voor wat dO Heldersche ver eenigingen betreft, vond geen der wedstrijden doorgang wegens terrein-afkeuring. 2o klasse D. H-R.O. 3Zeemacht 40, H.R.C. 4J.V.C. 21, Batavier—Geel Wit 2 (afgelast), 8.VB.Helder 3 10 (gestaakt). 3e klasse D. S.V.S. 2—Geel Wit 3 3—0, O.V.V.—H.R.C. 6 5—2, Texel 2—Helder 4 (uit gesteld) Zeemacht 2—Schagen 2 (t. a.). 6e klasse E. S.V.S. 3—H.R.C. <6 2—0, J.V.C. 2—S.V.S. 4 4r~ 1, Geel Wit 4—H.R.C. 7 (t a.) Overzicht. Ditmaal een schrale oogst. Do grooto hoeveel heid gevallen regen was oorzaak dat. reeds Zon dagmorgen bekend was dat op de Helder-, Geel Wit- en Zeemacht-terreinen niet gespeeld kon worden. Helder trek, begunstigd door goed weder, naar Beverwijk, doch na 7 min. spelen liet de scheids rechter staken, daar inmiddels de regen in stroo men neerviel. De Kennemers hadden toen een 1—0 voorsprong. Ook de ttrudsmatch van H-R.C, had weinig kans van slagen, doch toen tegen drieën de regen wat minder werd, besloot scheids rechter Kwast tooh te laten spelen. Het einde was een verdiende zege (20) voor de bezoekers. Beter werk deed het 3e elftal, dat. Zeemacht met 4—0 sloeg en door dit mooie resultaat oen gevaar lijk concurrent voor de'leiders begint te worden. De wedstrijd HKC. 3Batavier, Zondag as., belooft dan ook spannend te worden. Ook hjet 4e elftal liet zich niet onbetuigd, thuis werd van J.V.C. met 21 gewonnen. De jeugdige Racers hebben hiermede de eerste twee punten binnen en de laatste plaats verlaten. Elftal 5 en 6 waren niet zoo gelukkig, hoewel de nederlaag van het 5e niet zoo'n schande is, om met 5—2 van O.V.V. te verliezen ie zelfs een mooi resultaat. Heldor 8 is bepaald gelukkig, want dit Is nu reeds de tweede maal dat een wedstrijd gestaakt wordt, (torwijl zij met 10 achterstond, nu tegen S.V.S. 8|VB. 2 en 3 wisten beide te winnen, eerstge noemd' team met 30 van G.W. 3 en het derde •met 20 van HJLC. 6. Het 4e elftal zag zich mot flinke cijfers geslagen in Julianadórp. H.R.C.Assendelft. Zondag hebben 'de Rar oers het tegen Assehdelft leelijk laten liggen; met. 20 werden zij geslagen. O.i. is deze neder laag verdiend en er is dan ook al met weinig geestdrift gespeeld. De rechtsback en inidvoor kunnen op een goeden wedstrijd terug zien, de overigen speelden beneden hun vorm. Als veront- schuld iging diene, dat de Racers op het gladde terrein zich slecht konden bewegen, terwijl A., dat wel meer op een dergelijk terrein speelt, zich er beter op thuis voelde. A. heeft dan ook een goeden wedstrijd gespeeld en was de voor hoede wat echotvaardiger geweest, wellicht was de overwinning dan- nog grooter geworden- De backs waren wel het beste deel van het' elftal en waren een geducht struikelblok voor de Ra cers. Over den wedstrijd het volgende: Door den hevigen regen 'nam de wedstrijd eerst öm 3 uur een aanvang. Als scheidsrechter Kwast de elftallen in het veld fluit, verschijnt H.RC: met de volgende ploeg: Beier, d.; Augu- steijn en Ter Burg, a.; Brizee, Tiessen en Hoen derdos, m.; Helder, Arte, den Os, Prins en Clgw- ting, v. Assendelft verschijnt met: Kat, d.; Smit en Boekei, a.; B. v. 't Voor, Veenis en Niin- wegen, m.; D. v. 't Veer, Krom, Visser, Veenis en Grin, v. De gasten hebben eerst het voordooi van den sterken wind. De eerste aanvallen, welke aan beide 'kanten ondernomen wórden, hebbon niets te betoekenen. De zwart-witten, gesteund, door den wind, komen terug, een hoog schot wordt ingezonden, wat don rooden doelman bijna noodlottig was geworden, doordat hij te vroeg uitliep. Een mooie aanval voor H. heeft geen succes, daar de heele voorhoede over den bal heen loopt. Het spel golft nu eonigen tijd op en neer, maar de voorwaartsen zijn niet in staat om te doelpunten. Nu krijgen we een periode, dat de gasten sterk in de meerderheid1 zijn. De róode verdediging krijgt hot hard te verantwoorden, maaT houdt stand. De druk op het roo<j[e doel houdt aan en de thuisclub is totaal do kluts kwijt. Een goed schot van A. stopt de H.-keepor zeer onhandig, doch hij weet hot gevaar nog te keeren door corner te werken, welke geen suc ces heeft. Tegen do rust halen de Racers nog even op, maar verder dam de A-verdediging brengen zij het niet. Even voor de rust dachten we de gasten de leiding te zien nemen, maar het harde schot ketste tegen de paal, waarna de EL- keeper voor de rest zorgde. Rust 00. Na de hervatting was de wind lang zoo sterk niet meer. De eerste aanvallen zijn voor de gas ten, welke nu aardig spel laten zien. Na 10 min. speden krijgen de gasten een vrijen schop net buiten het gebied te nemen. De lihksMnnen néémt hem, maar inplaats van te schieten zet hij hoog voor 't doel, de H.-keepor uoopt uit, maar kam niet beletten, dat de A-mudvoor fraai inkopt (0—1). Als weer afgetrapt is, komen de roodjos even stevig opzetten. Uit een aanval van JEL, geleid door rechts,- wordt door den rechtsbinnen oen goed schot 'ingezonden, maar de A-keeper Tedlti Dan krijgen de Racers de kans van den dag. De H.-midvoor, die het leer toegespeeld krijgt en geen kans krijgt tot schieten, geeft over aan den vrijataanden linksbuiten, die met alleen den keeper voor zich nog naast schiet. Direct daarop koijien de gasten weer een bezoek brengen aan het Racers-doel. Een mooie voorzet van den linksbuiten zet de A.-midvoor keurig in, zoodat na ruim, 20 minuten de voorsprong (Ver groot is (0—2). De gasten spelen veel vrijer door dezen voorsprong. Onmiddellijk na den af trap gaan de zwart-witten weer op het EL-doel af, maar zonder succes. De Racers komen nog eenb flink opzetten. Een schot van den rechts buiten stopt de keeper, doch in het nauiw, ge dreven kan deze niet anders doen dan corner werken. De rechtsbuiten neemt hem fraai, maar succes blijft uit. Een aanval van A bad bijna weer succes. Zij passeeren de verdediging, de H.-keeper loopt uit, maar kan niet ver genoog wegwerken; de rechtsback neemt gauw zijn plaats in en weet het schot, dat nu volgt, uit het doel te koppen, zoodat een zeker doelpunt wordt voor komen. Er moet nog eenige minuten gespeeld worden. De gasten leggen zich nu hoofdzakelijk toe op verdédigen. Uit een goed) op brengen Van de H.-oorhoede zendt de midvoor een laag schot in, dat de A-keeper vallende stopt. Hij kain ech ter niet ver genoeg wegwerken, zoodat de rechts binnen ook nog een kans om te schieten krijgt, maar zijn schot gaat veel te hoog. In den stand komt geen verandering meer. Als de heer Kwast het einde aankondigt, hebben de'gasten de eerste overwinning binnen, terwijl de Racers ar nog steeds op wachten. Soarta-niouwa. Van Sparta-zijde schrijft men ons: Bravo, gij jongens van hot 3o elftal. Ge hebt ons in onze verwachtingen niet teleurgesteld. Do eerste wedstrijd in dit seizoen is met 20 van H.R.G. 6 gewonnen. Het 2e elftal had Geel Wit 3 op bezoek. S. be gint met dén stevigen Z.W. wind in het voordeel, doch G.W. geeft uitstekend partij en - weet het spel zelfs eenigen tijd op de S. helft te houden. Wapneer S. dan weer in bet offensief is, raakt een der G.-spolers den bal met de hand, wat een penalty tot gevolg heeft, doch de G.-keeper weet den staischop mooi te keeren en weg te werken. Even later een mooie voorzet van den rechts buiten van 8., Mallé vangt op en zet in (10). Tot de rust, blijft deze stand zoo. Met de her vatting zijn de Spartanen boter op dreef. Uit een mooi opbrengen van den rechtervleugel is bet W. de Wijn, d'ie den voorsprong weet te vergroo- ten. Thans is S-V-S. verreweg de meerdere; vooral de linkervleugel roert zich goed, doch veol schoten gaan over of naast. Eindelijk heeft 8. nogmaals succes en met 30 komt hit einde. öm 2 uur komen daarop S.VB. J en Helder 3 in het veld. 8. neemt onmiddellijk het spel in handen en reeds spoedig heeft dè thuisclub na een schot van J. Buijs de leiding. D-ocb verder gespeeld werd er niet meer, daar de scheidsrech ter, tengevolge van den hevigen regen, inrukken liet blazen. S.VB. 4 was de gast van' het 2e elftal van JlV.O. en verloor met 41, een uitslag die nog meevalt, diaar in aanmerking genoeanen moet wordeü, dat dit het eerste optreden van S.V.S. 4 in de competitie is en de spelers nog niet aan elkaar gewend zijn. Texel. Voor dé competitie speelden hier Zondag de voetbalclubs H.K.C. 6 en O.V.V. 1. Voor de rust speelde H.RC. voor den wind, die 'bijna een storm mocht heieten. De rust ging in met 2—i voor Helder. Al speelde O.V.V. met 3 invallers, tooh kon ze eens den bol tegen wind in het net brengen. Dit gelukte aan H.RC. na de rust niet eenmaal, boe fel er ook gestrèdén werd, terwijl de thuisclub spoedig den achterstand wist in te halen en daarna nog 3 maal met succes wist te doelpunten waardoor de uitslag was 52 voor O.V.V. 1. De 8e Olympiade, Zaterdag is een vergadering gehouden van het bestuur van het. Ned. Olymp. Comité met de ver tegenwoordigers van de sporthonden, ter bespre king van de Olympische Spelen te Parijs in 1924. De voorzitter, .baron v. Tuyll van Sorooskerken, wees op de groote finoncieale moeilijkheden ten gevolge van de intrekking van de subsidie der regeering. Het staat thans aan de benden, voor zich zelf de gelden te verzamelen, waarbij het NXXC. een krachtige propaganda zal maken en zelf zal medewerken, o.a. door verkoop van een N.O.C.-speld en het oTgunlsoarem van fancy-fairs. Voorts wordt besloten, dat het N.O.C. zorgen zal voor logies der deelnemers en officials te Parijs, voor zoover de bonden dit zei fnict doen. Algemeen was do vergadering van oordeel, dat bij de Olympische Spolon een uniform-oostuum in de nationale kleuren gedragen zal worden. Met waardlooring, memoreerde de voorzitter, hoe de Korfbalbond, die geen direct boiang bij de Spelen heeft, krachtig medewerkt 'bij het vorza- melen van gelden» Athletlek. De wedstrijden van „De Trekvogels". Zondagmoigon werd door de Noderiandscho Athletiek-vereenging ,,De Trekvogels" op den Leidschen straatweg te 'e-Gravenhage een 3 Eng. Mijl hardloopwedstrijd gehouden, welke speciaal georganiseerd werd. om eenige aanvallen op oude records mogelijk te maken, welke opzet scMtte- rend is geslaagd. Niet minder dan 4 Nederland- sche records Waarvan 3 officieel werden aanmerkelijk verbeterd. Rotteveel legde de 2 K.M. af in 6 min. 0,2 sec., hiermede het bestaande record met 17,7 sec. ver beterend. Bij de 3 K.M. had P. de Boer de leiding, hij bleef echter aanmerkelijk boven het 3 K.M. record, dat trouwens met een tijd, yam 9 min. 17,6 sec. vrij scherp staat. Bij de 2 Eng. Mijl had "Zeegers den kop van de Boer overgenomen, op welken afstand voor hean een tijd van 10 min. 17,8 esc. werd ge registreerd. Hij bleef hier dus 12,2 sec. onder het sinds 81 Ofel 1909 ten name van J. G. Brusser staade repord. Helaas kan dit reoord niet officieel erkend worden, daar het slechts op één ohrono- meterdaguurwerk is opgenomen. In soopolen stijl ging hij thans een aanval pp het 4 K.M. record ondprnemen. Hiervoor had hij 13 min. 4 sec. noodig of juist 10 sec. beneden het oveneens sinds 1909 ten name van J. O. Bussen staande record: Ook op den vellen afstand, 3 Eng. Mijl, bleef hij aanmerkelijk onder het oude record. Van dit record was J. O. Busser sinds 1909 houder met een tijd van 16 min. 7,2 sec. Het nieuwe 2 KAL, 4 K.M. en 8 Eng. Mijl re cord, zal, daar aan alle reglemenitontaire bepa lingen is voldaan, zeker worden erkend. Do .gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 1. iJ. Zeegers, AV.AO., Amsterdam, 15 min. 39,1 sec. (nieuw Nedlerf. record)2. A. vani Ovordaim, Pro Patrio, Zoetormeer, 15 min. 66,8 sec.; 3. C. F. M. Beonoma, de Zwaluwen, Den Haag, 16 min. 13,6 sec.; 4. P. J: Dullaart, de Athleet, Vlaardm- gen; 5. 0. L. Brouwar, D.O.S., Rotordkm. Zondag 30 December zal een 10 K.M. wedstrijd worden georganiseerd, wederom met het spoclale doel om records tp verbeteren. Zeegers zal'dan trachten buiten het 2 Eng. Mijl, ook het 6 K M en eventueel hoogera records op zijn naam te brengen. Het Zwalnwen-olftal. Naar de Tel. vernam heeft de Be Quick-speler H. Tetzmer bedankt voor het Zwaluweneltfai, dat 1 November in Brussel uitkomt. De linksback plaats zal thans worden ingenomen döor Sbuvo (Enschedé). PAARDENSPORT. Papyri <3, bet renpaard dut de Engelsche derby wc n, beeft bet af inoeten leggen te gen Zot, de primus van de Amerikaansche renbanen. De grootste menigte die ooit een paar denwedren beeft bijgewoond, bad zich te' Belmont Park verzameld. Toen bet derde nummer van: het vooraf gaande renprogram voorbij was aldus wordt aan de N. R. Ot. gemeld, en het groote oogenbli'k der ontmoeting tusschen de rivalen naderde, nam de opgewonden- beid van de menigte zoo mogelijk nog toe. De menigte stond met ontbloot hoofd ge durende bet spelen van bet Amerikaansche volkslied; toen klonk de bel voor het zade len der paarden en volgde een, algemeene wedloop naar de balustraden. Donogbue die de kleeren droeg van den stal van mr. Ben Irish, purper met gele sleutelbloemen be steeg bet Britsche paard om kwart voor vier. Sande besteeg Zev in de wit groene kleu ren van den stal Ranocas. Een enorm ge juich steeg op, toen de paarden de nauwe laan doordraafden, die naar de baan leidde. De start geschiedde om vijf minuten voor vielen. Papyrus nam de leiding en had spoedig een lengte voorsprong, maar scheen daarna als 't ware te stoppen, zoodat Zev naar vo ren ging en reeds leidde toen de paarden den paddoek passeerden. Na een halven mijl bad Papyrus den voorsprong van het Ame rikaansche paard weer tot een halve lengte teruggebracht, maar in de volgende kwart- mijl herwon Zev weer zijn volle lengte, wel ken voorsprong hij' den geheelen eersten mijl handhaafde. Na een en een kwart mijl was Papyrus nog niets ingeloopen ofschoon Donognue blijkbaar zijn uiterste best deed' zijn paard naar voren te brengen. Zev liep daarna met beheersebte krachtsinspanning verder en vergrootte zijn voorsprong geleidelijk totdat hij met volle zes lengten den,' eindstreep als winnaar passeerde. GEMENGD NIEUWS. De Brasselsche Bank. Men schrijft uit Middelburg: Zooals te begrijpen is, vormt de débaclo van de Brusselsche Bank en de aanhouding van verschillende personen, betrokken bij de directie, hier het onderwerp van bijna alle gesprekken. Sedert ruim twee jaar ge leden de Brusselsche Bank alhier haar kantoor oprichtte, waren er velen, die de gestie van deze zaak met wantrouwen volg den. Zoowel de plaatselijke pers als de bona fide bankiers waarschuwden voor de hande lingen van de directie van de nieuwe in stelling, maar wat de couranten schreven werd niet voldoende geloofd en veelal werden de waarschuwingen der bankiers als voort spruitend uit jalouzie beschouwd. Het resul taat van dit alles wtos, dat vrij velen ingingen op de schitterende aanbiedingen hun gedaan, speciaal door Witteveen, die, vergezeld van Van Page, beide nu gedetineerd, speciaal ook de boeren opzocht, om deze, door een grooten woordenvloed, te overreden zaken met de bank te doen. Degenen, die daartoe werden overgehaald, kwamen na eenige weken voor een groot deel bij hun vroegeren bankier terug ge broken door de geleden verliezen, en moesten dan erkennen er te zijn ingevlogen. Onder hen waren er die op het kanteor gingen om hun groote ergernis te uiten over het geen gebeurd was en er zijn heel wat harde, maar wellicht ware, woorden naar hét hoofd van den directeuren, van Pagé geslingerd. Waar laatstgenoemde een Middelburger van geboorte is, en hij verwant is aan ten goede naam en faam bekend zijnde families alhier, had hij bij veel personen een ge makkelijke introductie. Ernstige brand. Een brandweercommandant gedood. Uit Eindhoven wordt aan de „Tel." gemeld: Zaterdagnacht omstreeks drie uur werd de (brandweer gewaarschuwd voor een feilen fa- rieksbrand, welke woedde in de sigarenfabriek van, de firma W. Smulders en Oo. Ter plaatse gekomen vond de brandweer de brandende fa briek reeds geheel in lichterlaaie. Direct togen de brandweergasten aan 't werk om nog te red den wat te redden viel. Enkele .muren begonnen reeds in beweging te komen, blijkbaar- door den feilen wind. De commandant der brandweer, de heer Camille van der Harten, waarschuwde daar voor, doch niet zoodra heeft hij de woörden „pas op, want die muur staat zwak" gespro ken, of daar stortte een groot stuk van den voorgevel naar beneden. De commandant en eenige manschappen, die er onder stonden, vluchtten' weg, doch werden belemmerd door een schutting. Dientengevolge werd de com- mandant onder de puinhoop en bedolven en toen men hem „er onder vandaan haalde, heelt hij slechts enkele oogenblikken nog geleefd; hij had een schedèlbreuk bekomen, terwijl de beenen op verschillende plaatsen gebroken waren. De brandweerman, Joh. van Hout, 27 jaar, gehuwd, werd' gedeeltelijk getroffen, doch be kwam toch ernstige brandwonden aan de bee nen en heeft een paar ribben gebroken. Hij is terstond naar het ziekenhuis overgebracht; zijn toestand is zorgwekkend, doch niet levensge vaarlijk. De brandmeester H. Janssen, gemeente-op zichter, bekwam een niet ernstige verwonding aan 't hoofd en brandwonden aan de beenen. De overige brandgasten alsook eenige politie agenten liepen lichte verwondingen op; ver schillenden hunner zijn wonder boven wonder den dood! ontsnapt. Middelerwijl brandde de fabriek geheel uit. De aangerichte schade, wel ke op 60.000 wordt geschat, is verzekerd. Ver brand! zijn circa 200.000 sigaren en 85 pakken tabak. Omtrent de oorzaak tast men eigenlijk in het duister. De brand is vermoedelijk ontstaan op de droogkamer, waar een kachel brandde en hoogstwaarschijnlijk zijn daar eenige quan- tums sigaren (vermoedelijk door opzwelling) tegen de kachel gevallen. Aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. De fabriek marcheerde den laatsten tijd goed1 en de kachel brandde dan ook dien nacht om eenige spoedbestellingen te drogen. De commandant v. 4 Harten was gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen na. Motor-ongeluk. Toen dr. Veen van Overveen Zaterdag nacht met zijn auto over den Zeeweg van Zandvoort naar Bloemendaal reed, zag hij iemand in bêwusteloozen toestand op den weg liggen met een motorfiets naast zich. De bewustelooze man werd per auto naar het politiebureau te Zandvoort vervoerd, waar bleek, dat hij; zeer ernstig verwond was. Na voorloopig daar verbonden te zijn, werd de man,' H. V. uit Amsterdam, naar het Diaieonessenhuis te Haarlem overgebracht Zijn toestand is zeer ernstig. De oorzaak van het ongeval is onbekend. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Vergun mij naar aanleiding van den gehour den Declamatie-'avond door Ds. Schermer- horn een enkele opmerking te mogen maken. Ik zon dian beginnen met de mededeeling, dat het vele menschen zal hebben gefrap peerd, dat door colporteurs met eigenwijze gezichten op hinderlijke wijze lectuur werd aangeboden. Ik hoorde om. in stumperig Ne- derlandsch roepen: „te wape tege de leuge", 5 ct, en: ,yna die Revolutie geen Rechters en gevangenis meer", om slechts enkele te noe men. Ik meen' dan ook te weten, dat velen zich hebben geërgerd aan het opdringerige aankondigen van lectuur, zoo als dit bij do Dageraad gebruikelijk is. En dit komt te meer tot uitdrukking, wijl het het hooge kunstgenot wat Ds. Schermerhom verschaf te, door het aanprijzen van die schrijnende lectuur, althans voor mij aanmerkelijk deed verminderen. 't Was mijn bedoeling, op de meest rus tige wijze ongestoord te kunnen genieten van dit hoogst belangrijke declamatiewerk, waar voor ik Ds. S. nogmaals mijnen hartelijken dank betuig voor die uitstekende interpreta tie. Het bestuur van de Dageraad zal natuur lijk begrepen hebben, dat velen gekomen zijn uitsluitend om het declamatiewerk „de God zoeker" te hoeren vertolken. Dat het bestuur in den vervolge bij avon den als deze .met een en ander rekening zal houden is de wensch van Helder, Oct. 1923. Met beleelfden dank. ANGEUNO Het komt ons voor, dat de inzender het wel wat te ver zoekt. Zooals in de adverten tie stond aangekondigd, ging deze avond uit van „de Dageraad" en de „Vrije Groep", en dat deze vereenigingen propaganda maken op een door hen zelf georganiseerden avond, waarvan zij ook al het finantieele risico dra gen, is bun goed recht Als Angelino naar een bijeenkomst van een kerkelijke gemeente gaat, moet hij daar ook den gebruikelijken ritus medemaken. Redactie. UIT DEN OMTREK Anna Paulowna. De avond van Zaterdag 20 Octeiber was een feestavond voor de afdeelinig „Anna Pautowna" van den Ijfederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en Zuivelbedrijf'. Doch voor hódr niet al leen; zij was het ook voor »de plaatselijke afdeelinig der S. D. A P„ want beide afdee- lingen, zooals de voorzitter zei, hadden al toos samengewerkt én geen wonder dus, nu eerstgenoemde afdeelinig haar 10-jaiig be staan in de zaal van Veerburg herdacht dat de afdeeiing Anna Paulowna der 8. D. A P. deze feestelijke herdenking wenschte mee te, vieren. En ook de af4 Helder van den Bestuurdersbond gaf door een flinke ver tegenwoordiging van haar belangstelling blijk. Nadat de voormalige voorz., de heer B. Looij die wegens zijn zwakke gezondheid zijn taak reeds sedert eenigen tijd aan een jeugdiger en sterker kracht had overgedra gen, maar die bij deze buitengewone samen komst nog eens den voorzitterhamer han teerde, de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, gaf hij in korte trekken een his torisch overzicht van het leven der afdoe ning gedurende dat tiental jaren Vóór 1913 sleepte hier de landarbeider in een schier onverstoorbare dommeling ziin armzalig bestaan van den eenon dag in den anderen. Voor 1912 was hier de 8 D AP opgericht en voornamelijk door hóïr w doen was het, dat de landarbeiders uit die dommeling werden.wakker geschud met het In 1913 eon opgericht, die echter aanvankelijk slechte een plaatselijke vereeniging was Deze eemging nu mooht zioh verheugen in Z toenemenden groei ep de heer ffieZZra wist al zeer spoedtg te bewerken, dat yti Maar de mobilisatie, zoo noodlottig voor tal van vereenigingen in ons land XZnte aers uiteen. Niet dan ten koste van einde loos veel inspanning mocht het gelukken hnnT in stand te houden en weer te doen groeien als voorheen: Nieuwe tegenspoed'! In 1916 kwam name lijk de watersnood en het scheen alsof zij, hij zoovéél dat door haar verwoest was en gedood, ook onze afdeeling volkomen had vernietigd Toen het water echter wéér wat gezakt was wist spreker, pp aansporing vnn den heer. Van de Yall, weer eenige arbeiders bijeen te krijgen*n met slechts 17 leden hield men, aanvankelijk te Van Ewycksluis, weer zijn eerste vergadering. Hot ledental groeide gaandeweg tot ruim 200, maar al moge de afdeeling thans niet zoo groot moer zijn als voor enkele jaren, toch telt zij op dit oogenblik nochtans niet minder dan 170 leden. Spr. betoogt daarop het 'groote belang dat de landarbeider 'heeft bij» een krachtige or ganisatie, daarbij herinnerend aan wat door het strijden van dén Bond reeds werd ver worven en hetgeen de afd. Anna Paulowna hier tot stand bracht en eindigde mot een opwekking tot de aanwezigen om elk naar de mate zijner gaven en krachten, de orga nisatie 'grooter en sterker te maken dan ooit De heer P. Hiemstra, 'bondsvoorzitter en Ed der 2e Kamer, hield daarop de feestrede, <ii0 volgens sprekers eigen verklaring eigenlijk heelemaal geen feestrede mocht heeten; en tooh was zij dat gedeeltelijk ook weer .wèl, namelijk in zooverre spreker hul de bracht aan het werk der pioniers in 't algemeen én aan dat van den heer Looij in 't bijzopder. Deze rede overigens was het eenvoudige woord' van den arbeider, -dien spreker zich nog voelde, tot zijn medearbei ders, een gemoedelijke, hartelijke toespraak van den' makker tot zijn medemakkers; zij was een herinnering aan de dagen van bib tere zélf doorleefde ellende, toen een land arbeidersgezin met 6 18 gulden per week moest zoeken rond te komen, maar ook een fiere terugblik op wat al strijdende door den Bond verworven was, Zij behelsde een waar schuwing legen xnoédelooze onderwerping aan de reactie, die al triester en dreigender om' zich heen greep en eindigde met een uiting van groot vertrouwen in de eindelijke zegepraal van het recht en hoop op een heldere Echtvolle toekomst Daarop werd nog gesproken door den voorzitter van den Helderschen Bestuur dersbond, die de feestende afdeeling niet alleen huldigde met een hartelijke toespraak maar tevens met een fraaie mand met bloe men, door den' heer K. Keuris, die kameraad Looij als makker en strijdgenoot eere bracht en door den heer Hoekstra, die de afdeeling zijn dank bracht voor haar medwerking aan de geheelonthouding. Met veel animo werd vervolgens door de propagandaclub U. E. K. Inte Onsman's één- achter „Heilig Dienst" gespeeld en daar op werden de aanwezigen onthaald op een reeks van voordrachten en zangstukjes, ten gehoore gebracht door gezusters De Smit de gezusters Pranger, de dames Buster, Blom, Swiers en Blaauboer en de heeren Kranenburg, Teklenburg en natuurlijk, want anders zou een feestavond hier ons langzamerhand onvolledig schijnen, door den heer Jan Wiggers. 't Was dan ook reeds middernacht toen de 'bijeenkomst met een woord van dank aan allen die tot het welslagen van den feest avond hadden bijgedragen, door den voor zitter werd gesloten. De hoofdprijs van de verloting der Vereeni- .ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Oallantsoog is gevallen op No. 8371, behoorende tot de serie van den debitant P. Smit alhier. We ikunnen hieraan toevoegen, dat het een arme drommel was, aan wien dit bui tenkansje ten deel viel en die het dus best kon gebruiken. Van de Echting 1924 dezer gemeente zijn de lotingen met de nummers, 1, 2, 4, 6, 8,'9, 12, 13, 14,17,18, 19, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30, 31, 33, 84, 36 en 39 bestemd tot gewoon; de overigen tot buitengewoon dienstpEchtigen. Burgerlijke Stand van Anna-Paulowna. ONDERTROUWD: Margaretha Huiberts en Cornelis Nicolaas Deutekom. GETROUWD: Trijntje Rood en Jon den Daa Wierlngen. Rectificatie. In een ppar ODzer vorige be richten is een abuis geslopen, nJ.: In een bericht omtrent de ontslag-aanvrage van de gemeente-verloskundige mej. S. fc». Borst staat, dat de verloskundige met goedvin den van B. en W. reeds is vertrokken, hetwelk moet zijn, dat B. en W. zullen voorstellen het ontslag op 15 Oct. 1.L te doen ingaan. Verder staat in een verslag van dé verga dering der Nutsvereeniging „Oost Wieringen", rat de aftredende bestuursleden Spaander en Koorn Sr. werden herkozen, hetwelk moet zijn: de heeren Jb. Kuiper en S. Koorn Sr. Voor de Nat. Militie lichting 1924 zijn voor den dienstplicht aangewezen als gewone dienst plichtigen de lotelingen: Willem Mostert, Jacob Albert Buma, Jan Boersen en Simon Everts. In de algemeene vergadering van het Nut „Lensgezindheid", gehouden in het hotel Lont, onder presidium van den vice-voorzitter, den 4 j an' me^ aanwezig slechts 10 leden, herdacht de voorzitter met enkele hartelijke woorden bet overlijden van den voorzitter, den eer Berghuis. Notulen en jaarverslag, gelezen /}"r 0I1 secretaris, den heer Windsma, wer- en goedgekeurd. Rekening van den penning eester, den heer O. Bosker, dn orde bevonden goedgekeurd met een nadeelig saldo van ongeveer 30. Tot voorzitter werd' alsnu. 'gekozen de heer b, er\ I® diens plaats werd tot penming- eester gekozen de heer H. Smit. Verder wer- oen tot bestuursleden gekozon iMej. Marie Lont en de heer A. H. J. van 't Hof. Allen namen de benoeming aan. Besloten werd' de boeken uii de leesbibMo- nppk ria te zien, te regelen en zooveel mogs- m km v re^on. Enkele heeren zijn bereid nierbij hulp te verleenen. Eveneens werd be- gloten in het a.s. winterseizoen 3 feestelijke oijeenkomsten te organiseeren. Hierna sluiting. Schagen. Zaterdagmorgen wend aan den overweg, "iiKclBMdijic gemeente Schagen de smidts onecht Appelman uit Heer-hijlgowaard, door oo sneltrein AmsterdamHelder op het rii- anegeneden. Na in Schagen door Dr. Adershof verbanden fe zijn wend de zwaar- gekwetste per Roode Kruis-auto naar het I gemeentelijk ziekenhuis te Alkmaar overge- o led Wöar de aD^Kötokkige Maandag is

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6