Terug in het leven, Aan onze geabonneerden, LIFEBUOy Eerste Blad. per postwissel DONDERDAG 26 OGTOBER 1923 61e JAARGANG welke gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-glro toe te zenden, geven wij In over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders buiten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. buitenland. Uit Berlijn wordt aam het Hbl. gemeld: -De besprekingen, die -gisteren tusschen Stinnes, Klöckner en Vögler eenerzijds en de Fransch-B elgische ingenieurscommissie and-ersrijds zijn gehouden, hebben niet tot een resultaat geleid. De Duitsche imdustrieeien verklaarden, diat zij bereid waren de kostelooze levering van herstelkolen te hervatten, als hun de ko- lenbelasting over de afgeloopen maanden en ook voor het vervolg werd kwijtgescholden. Onmiddellijk werd bun -geantwoord, dat onder deze voorwaarde hun voorstel niet in overweging kon worden genomen en dat men niet tot overeenstemming zou komen, zoo lang de Duitsche industrieelen1 «art dezen eisoh vasthielden. Hierop antwoordde Stinnes, dat het dan onmogelijk was onder de huidige omstandig heden het werk te hervatten en verklaarde, dat de verantwoordelijkheid voor de te ver wachten werkloosheid en haar gevolgen ge heel voor rekening der geallieerden kwam. Zondag heeft de geheele ijzerindustrie in het district Gelsenkirchen haar personeel ontslagen. Ook in het N. W. van het industriegebied begint het massa-ontslag der arbeiders. De mijnen zullen deze wede weer twee da gen stilliggen, ook die, welke voor de kolen- leveranties aan Nederland! en Italië zorgen. Dultsche nota over de schadevergoeding. Woensdag is aan de Commissie van Her stel een Duitsche nota overhandigd, welke op het staken van het lijdelijk verzet in het bezette gebied wijst en de principieele be reidwilligheid] van Duitschland tot uiting brengt om de leveringen krachtens het ver drag van Versailles te hervatten. Voorts wordt op het verval van den eoonomischen toestand in Duitschland gewezen, waardoor de Duitsche regeering in de onmogelijkheid verkeert om leveringen in natura te ver richten. De Duitsche regeering doet daarom het voorstel om krachtens art. 234 van het verdrag van Versailles het Duitsche presta tievermogen te laten onderzoeken en aan vertegenwoordigers der Duitsche regeering de gedegenheid te geven' den huldigen toe stand van Duitschland uitee nte zetten. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de verordening inzake de oprichting eener Duitsche Renitebamk, en ten slotte verzoekt Duitschland om een gelegenheid zjjn opmer kingen op de Belgische voorstellen te over handigen en ze mondeling door zijn verte genwoordigers te doen toeiichten. FEUILLETON. Naar het Engetech van William Loofce. Voo» Nodortand beworkt door W. J. A Roldoous Jr. Met zijn handen diep in z|jn zakken van zijn smoking stond bij met bet air van een veroveraar van zijn te-enen op zijn hielen te wiegelen. „Ik weet meer van -het -binnenland van China dan wie ter wereld ook. Ik ga met een uitgebreide volmacht om twee of drie honderd millioen meniscben samen- te -bren gen, een goede regeering in te stellen en de Duitscbers uit te roeien. Honderden man nen kunnen mijn baantje bier in Engeland waarnemen. Maar degen-en-, die dat in China bunnen, kan je op de vingers van oen ver minkte hand tellen.' JHet gaat allemaal zoo plotseling." j)at js nu eenmaal mijn -gewoonte, zooals je'langzamerhand weten moest," lachte bij. „Maar je hefbt altijd gezegd, dat je China haatte dat je. liever }Wou sterven dan daarheen terug te gaan." „In deze moet Jo sodM dingen, die je haat, doen' ter wille van je land. Verdoofd door zijn mededeelingen, -liet zij zich in een stoel vallea Hij haaide zijn schouders op. „Jaren mis schien. Wie zal het zeggen?" ,.En wanneer vertrek je?' „Zoodra ik hier weg kam Laten wo zeg gen over eon dag of veertien," Zij schudde haar hoofd en koek naar den grond, terwijl zij kleine gebaartjes met haar 'vingers maakte. „Kijk eens, -beste medd,!' zedde hij, DUITSCHLAND. De toestand ln het Rijnland. Volgens den correspondent van bet Han delsblad, die dit Dinsdag uit Berliin aan zijn hlad seinde, is Aken weder van de separa tisten bevrijd. De tegenbeweging der bevolking begon Maandagavond en duurde tot laat in den nacht. Zij' werd in hoofdzaak door de vak- vereenigingen op touw gezet, terwijl de se paratisten uitsluitend steun vonden by de kleine zakenlieden. De Belgen hielden zich neutraal Alle openbare gebouwen zyn thans weer bevrijd. Bij bet einde van de actie zong de bevolking bet „Deutsoblandilied". De politie trachtte te Aken d'e Rymland- scbe vlaggen van de openbare gebouwen te verwijderen. Onmiddellijk werd een escadron Belgische cavalerie gealarmeerd. Om 7 uur schoot een troep politiebeambten op de se paratisten die met revolverschoten antwoord den, waarby vele dooden, vielen. De politie beeft thans voorgoed party ge kozen tegen de separatisten. Drie Duitsche politieagenten werden door een Belgisch officier gearresteerd. De betoogingen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag waren afgeloopen,. zyn Dinsdagmorgen vroeg weer begonnen. Vannacht is te Duisburg de Ram-republiek uitgeroepen. De separatisten deden voorts een aanval op het raadhuis te Bonn. Toen zy met water stralen werden bestookt, weken zy terug. Drie met revolvers gewapende separatisten zUn gevangen gunotnen; bovendien hebben de aanvallers een vrachtauto en verscheidene vaandels in don ste-ek moeten laten. Het schynt dat de bezettingsoverheid niet overal dezelfde houding aanneemt. Te Mainz gaf de Framsche commandant den burge meester te kennen, dat deze naar goeddun ken kon handelen, waarop de burgemeester den leiders der separatisten in hechtenis liet nemen. Ook te Wiesbaden is de republek uitgeroepen, doch ook hier schynt de bewe ging niet den noodigen steun te vinden. Een aanval op het politie-bureau mislukte daar de politie krachtige tegenstand bood. Zy kreeg daarby vyf gewonden. Tegen den ochtend grepen de Franschen, in en bevalen dat de politie zich met haar wapens op de binnenplaats van het gebouw zou terugtrek ken. Men vermoedt dat de Franschen haar daar zullen -ontwapenen. Naar het Journal uit Beriyn verneemt is de zetel van het separatistische Rymlamdsohe secretariaat overvallen en geplunderd. De plunderaars zijn later uiteengejaagd. Er zijn gewonden. In de buurt van Stolberg zyn de commu nisten, partij trekkend van den toestand, aan het plunderen geslagen. Te Koblentz breidt de separatistische be weging zich uit. Gisteravond hebben sepa ratisten te Trier zich zonder moeite van de prefectuur meester gemaakt. Te Mainz veroverden zy het kasteel. In den laten namiddag van Maandag hadr den zij in Koblenz de Rynrepubiiek uitge roepen en hun vlaggen op de regeerings- gebouwen geheschen. 's Avonds gelukte het, hen wederom uit de rijksgebouwen te ver drijven. Volgens ontvangen berichten is ook Rheydt wederom van separatisten bevrijd. By de gevechten werden verscheidene per sonen! gedood, onder wie de separatistische burgemeester van München-Gladbach. In Dürn is de toestand nog onveranderd. De openbare gebouwen bevinden zich nog in handen der separatisten, die de bevolking met revolvers van de straat verdrijven. Een nieuwe poging om de Rynrepubiiek te Mainz te vestigen is niet gelukt, daar zy op de vijandigheid der door de vakvereeni- gin-gen bewerkte arbeidersbevolking af stuitte. Bij een betooging werden schoten gelost. Onder de nieuwsgierige toeschouwers wer den eenige personen gedood eri gewond. In -arbeiderskringen is men tot den uiter sten' tegenstand besloten. Het schieten houdt aan; het bedrijfsleven staat stil Naar uit München-Gladbach wordt ge meld, ls daar de heerschappij der separatis ten door de volksmenigte ten val gebracht. De menigte bestormde het stadhuis en haal- „behalve nujn persooniyke eerzucht, die ik voorloopig uit myn leven geschrapt heb, is er niet veel, dat mij hier houdt. Tegenover Quong Ho heb ik mijn plicht gedaan. Hij is te Oamridge op weg naar beroemdheid. Godfrey zit tot het einde van den oorlog in Frankrijk- En jy, lieve kind," hy glim lachte „wij zullen de volgende twintig jaar elkaar niet uit het oog verliezen." „Neen, natuurlijk niet," zeide zy met een vreemden klank in haar stem. „We we zullen elkaar schrijven." Zy sloeg schuchter haar oogen op. „Zal je je daar niet eenzaam voelen zonder Hij keerde zich vlug om, zoodat zij zyn gezicht niet zou kunnen zien. .Natuurlijk zal ik je missen, jullie alle drie zal ik missen. Ik -ben ook maar een mensch. Maar -aan den and-eren kant ben ik eraan .gewoon alleen te zijn. Van nature ben ik eenzelvig." Dan keek hy haar weer aan. „Maak je over mij maar niet bezorgd. Ik zal het veel te druk hebben, om mij eenzaam te voelen. Ik heb heel wat voor de boeg." Op rijn onstuimige manier schetste hij het werk, dat hem te wachten stond; hij verdiepte zich in schilderachtige herinnerin gen en ontvouwde haar enkele plannen, die -hij reeds gemaakt had, om de machthebbers in ontevreden dlstrioten te winnen. Iedereen behalve Marcello zou hij overtuigd hebben- van rijn -geestdrift voor zijn opdracht. Maar een vrouw, die een man liefheeft, is in staat hem zelfs beter te kennen dan de vrouw, die hem liefheeft. Een vermoeden, vaag maar staag zich opdringend, -begon zich van haar meester te maken. Na eenige oogeriblikken gaf zy er uiting aan. Nebben Godfrey's zaken Iets te maken met dat plotselinge besluit van jou?" Hij keek alsof hij er niets van begreep. Godfrey's zaken?" „Ja, die DonnithorpO-geschiedenJs." Bij lachte. „Beste meid, we hebben het over hooge internationale politiek. Wal ter Ingebonden mededeeling. heeft de vrouwen m Amerika geleerd hoe zij hare schoonheid kunnen behouden oï ieve.R'3 ieepm* VI AAROtNGEN. de de separatistische vlag naar omlaag. De leider der separatisten en eenige aanhangers werden afgeranseld. Ook het hoofdkwartier der separatisten werd- door de menigte be stormd. De separatisten poogden- over de da- toen- te vluchten. De Fransche regeering blijft, evenals voor alsnog de Belgische neutraal, Poincaré wordt van uur tot uur op de hoogte gehouden en volgt aandachtig dein loop der gebeurtenis sen. Zorgvuldig onthoudt men zich in Frank rijk van de bewering dat de beweging door de Franschen is aangesticht, omdat men de daaruit voor Frankrijk dreigende gevaren beseft. Als de Rijn-repiuhliek tot stand komt, moet ze onder Frankrijke bescherming tre den. Dit zal de schatkist-nieuwe eischen stel len, immers moet het beginnen aan de nieu we republiek het geld. voor de loopende uit gaven te verschaffen evenals de middelen tot Het aangaan van leemingen.. Dat gebied- ls weliswaar rijk, maar slechts als het in het overige land een koopfcrachtigen klant heeft. Den eoonomischen stroom omleiden moet tyd en geld kosten. Men vreest, dat Duitschland zich op de af scheiding zal beroepen om verlaging van de vergoedingsschuld door :t-o zetten. Een der separatistische leddera Matthes, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hy zegt dat de Ryhiandtrs zich van het bur gerlijk gezag hebben meester gemaakt om te elfder uur Rijnland, te redden van den volle- digen ondergang, uitgelokt door de schuld van Pruisen en om het te -bewaren voor de communistische revolutie. Alle ongehoorzaamheid zal meedoogen- loos worden onderdrukt. De geheele bevol king moet rustig aan haar bezigheden blij ven. De voedselvoorziening is verzekerd, zoo wordt voorts verklaard. Slechts bij volstrekte noodzakelijkheid zul len requisities plaats hebben. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zouden de separatisten in de komende da gen een Putsoh in de tot dusver van hun actie verschoond gebleven Rijnpalts beproe ven De vereenlgde politieke partijen in het Rijnland hebben de Rijnlanders opgeroepen om weerstand te bieden aan de gewapende benden der separatisten. t t Het gebeurde te Aken. De bekende correspondent van het Algem. Handelsblad, -Nijp els, telefoneert aan zyn blad over de gebeurtenissen te Aken: Dat deze separatisten, welke de bevolking ondanks Belgen en bezettingsleger sedert gisteravond tot in dezen laaitsten burcht met stokken en knuppels hadden gedrev-en, een zoodje was, wisten wij, maar dat het zoo'n lut- guber stelt bandieten was, wisten waaxschyn- wereld kan de kalverliefde van een jongen daarmede te maken hebben1?" „Je hebt me nooit verteld wat er op Wa- terloo Station gebeurd ia En Godfrey ook niet." „Ik heb ze eenvoudig gescheiden. Lady Edna naar huis -gestuurd en Godfrey een dag eerder naar Frankrijk l-aten gaan. Dat is allemaal voorbij nu." „Maar je hebt Mr. Donnlthorpe gespro ken. Qoun-g Ho „O ja, ik heb Donnithorpe -gesproken. Dat heeft de situatie -gered. Hij verwachtte God frey te vinden- en vond mij in zyn plaats." Hy -grinnikte op de meest ontwapenende manier. „Een .tooneel uit een klucht. En ver slagen ging hjj weg." Schynbaar heel opge wekt nam hy haar hand. „Alleen maar een vrouw," zeide by, „zou een brug kunnen slaan tusschen Waterioo Station en het -bin nenland van China." Zij vroeg niet verder; maar het vermoe den bleef en ieder minuut tot het oogen- blik, dat de pendule op den schoorsteen mantel het uur sloeg, dat -zij weg moest gaan, veranderde d-at steeds meer in zekerheid. Hy bracht bmnr zooals -gewoonlijk tot de deur. By het afscheid nemen vond zij ednde- iyk woorden, voor het gevoel van eenzaam heid en verlatenheid, dat zij den gehoelen avond reeds had trachten- te formuleeren. „Wat moet er van mij worden-, -als je weg bent?" Zonder te wachten op de lift vloog zij naar -boven en ging regelrecht naar baar kamer, terwyi de woorden nog in haar ooren echoden. Neen. Zy drukten heelemaal niet uit wat haar hart -bedoelde. Zy klonken har teloos, zelfzuchtig. Toch waren rij waar. Wat zou er van baar worden? Een jaar lang was zy één geweest van ziel, geest en gedachte met dien fcrachtigen man. Krachtig en toch zoo teeder, zoo ridderlijk, zoo kinderlijk. Zonder hem was het leven een niets, gevuld met huiveringwekkende angsten. En dan lijk weinigen van ons en het is gelukkig door vele fotografen vereeuwigd.Dat de Belgen ai dit leed en al het bloed, dat weer nutteloos over het arme Aken gekomen is, op hun geweten hebben, moge voor de buiten wereld misschien te verbergen zijn onder vele valsche berichten; degenen, die zooals wiji, aanwezig waren bij het meest drama tisch van de vele dramatische momenten van dezen middag, zullen wel niet langer twijfe len. Om 8 uur 35 precies arriveerde de Bn- gelsehe consul Fedm-, waarschyniyfc hande lend op eigen memschlievmd initiatief, en verzocht den belegerden in hun laatste toe vluchtsoord binnengelaten te worden. Hy wilde niet dat wy hem vergezelden. Hy be gaf zich naar Deokers, bood dezen vrijen af tocht aan en verzekerde hem, dat er niets zou gebeuren en de door de Duitscbers af gelegde belofte inzake de straffeloosheid zou worden nagekomen. Deckers wilde het re- geerimgsgebouw toen verlaten. Toen ver scheen, precies drie uur, 86, in een auto de Belgische luitenant Oharf.es Peters van de Süreté, die vergezeld van enkele Belgische officieren, door de Separatisten met gejuich begroet, de trappen van het regeeritogsge- bouw opsnelde tegelijk met verscheidene journalisten en die Deckers bewoog het aan bod van den Engelschman af te wijzen. De karabynen (hoe kwamen deze heeren daaraan?) kwamen weer uit de ramen ky- ken en een -groepje separatisten stapten even naar -buiten om een luchtje te happen en zich te laten kiefcen en filmen. Daarop werd bekend gemaakt, dat de Belgen om zeven uur de staat van -beleg zouden afkondigen en de straten schoon zouden vegen. Hier mede begonnen zy reeds eerder. Het fiasco van dit separatistische avontuur is volkomen. Helaas is het niet -bijl de oome die gebleven, welke het gisteravond om 7 uur nog was, maar het is een groote, ruwe en bloedige tragedie -geworden. Om half acht Maandagavond waren de arbeiders in beweging gekomen, zy waren van alle kan ten in .Hundertschaften" met knuppels en stokken opgerukt naar het centrum. De se paratisten, die het plein voor het regee- ringsgebouw bezet hielden, hadden eerst met los kruit, daarna met scherp geschoten uit pistolen. De politie schoot toen terug en by een stormaanval om de orde te heratel len, waren de separatisten- van de straat af in het regeeringsgebouw teruggetrokken. Volgens de politie begonnen des anderen daags de separatisten hun pogingen om de -bevolking te terroriseeren. Zij schoten uit snel door de menigte rijdende auto's met pistolen en uit de poort van het werfbureau in de Ureelinenstrasse, die zij aan -beide kanten met meubels uit een meu-belmiaga- rijn barricadeerden. De menigte, ofschoon ongewapend, dron-g op en veroverde ten slotte het werfbureau, waarby enkele sepa ratisten gegrepen en gruwelijk afgemaakt werden, meest doodgeknuppeld met stoel- pooten en vuisten. In de geheele stad -begon een Jacht op separatisten. In hun woningen werd ingebro ken, alles werd kort en klein geslagen, -meubels uit de ramen gesmeten. Hoevelen er daarbij vermoord zyn is nog niet bekend, vele zwaargewonden liggen nog in hospi talen en huizen. De Belgische gendarmen, die er thans meedoogenloos op los slaan, separatisten in een soort „massa furie" ont staan thans tegenover een bevolking, welke door de toegelaten en gesteunde actie der brand is, zood-at het lijkt op de beruchte spionnenjacht van Augustus 1014. Als de verdwaasde Deckera en zijn vriend Peters nog steeds ge]ooven, dat rij 00 dar Albe- naars achter zich hebben, zullen hun oogen toch zeker wel open gegaan zijn. Alles heeft aan de zuiveringsactie meege daan. Door Jongens van 18 Jaar werden de vlaggen der gebouwen naar beneden ge baald en verscheurd en een wakkere ben gel van een jaar of veertien wierp b.v. uit een lantaarn een -baksteen in het gezicht van den chauffeur van een der separistisdhe auto's, waaruit met pistol-en op de menigte gevuurd werd, met het succes dat de chauf feur zwaar bloedend de auto tegen een huis reed. Brussel, 24 Oct. Het ministerie van bui- tenlandsohe zaken -heeft vanmiddag om -twaalf viel een boude als van den dood op haar. Geen enkele maal had hij op dezen avond van het scheiden der wegen gezinspeeld op zyn liefde voor haar. Had zy door baar zelf zuchtige dwaasheid, door haar thans onbe grijpelijke bangheid ten slotte de liefde ge dood-, die zy vroeger slechts voor het nemen had. Langzaam kleedde zy zich uit en kroop in -bed; maar de slaap bleef verre van haar. Klaar wakker staarde zy op baar leven terug. En zy staarde ook in een ibijha rhyt- mische afwisseling naar het leven van Bal tazar. Alleen een groote emotioneel© crisis toon deze omwenteling veroorzaakt hebben, deze plotselinge teruggave van den prijs -zyner eerzucht, deze aanvaarding van bal lingschap. Niettegenstaande hy dat vermoe den, toen zy het uitsprak, ver weggeworpen had, wist zy met onfeilbare vrouwelijke lo gica, dat Baltazar Godfrey's eer gekocht bad ten koste van zijn eigen loopbaan. En nooit een schijn van spijt, nooit één klacht tegen bet noodlot. Niet het geringste beroep op m-ed-eiyden. En zy riep haar eigen ik voor de rechtbank en verocrdeldie zich zelf zonder genade. En hoe dieper «y zonk in haar ei-gen' -achting, des te hooger rees Baltazar, tot hij gigantisch als een god op doemde -boven haar nietige persoonlijkheid. Haar keel was droog. Zij stapte uit baar bed en dronk een glas water. Toen zy weer door de kamer terugiep zag zij op haar toi lettafel den kleinen Yale-sloutel liggen, dien hy gewild bank dat ril hebben zou, zoodat zy steeds, wanneer zij dat verkoos, in het' huis zou kunnen komen. 23J 'nH!m hem op en keek er versuft naar. Den Sleutel tot zyn huis, den sleutel tot zijn hart, den sleutel tot zyn ziel alles had- zij baarton. En z.'1 had het geminacht Thans h»T zy het verlo ren. -Het huis zou in andere handen over gaan. Zijn hart was gebarricadeerd. Voor het eepst na een heel Jaar hadden rij elkaar gesproken, zander dat hij op schertsende, ernstige of fyrannleke vyiKi Iels gezegd bad uur uit Aken bericht ontvanger'. -Jat de orde daar geheel hersteld ls. De bee. soverheid heeft in de stad samenscholingen: t straat verkeer van 8 uur 's avonds to. -ur 't> och tends verboden. Te Erkelenz en ln het district Geaenklrchen hebben de separatisten zich teruggetrokken, te Kobleruz hebben zy op aanmaning der politie het regeeringsgebouw weer ontruimd en zyn onder eskorte van de politie en Fransche gen darmerie afgetrokken. Te Mainz is de orde door de militaire over heid hersteld. D-e politie is geconsigneerd. Te Trier waren de separatisten vanmiddag •om twaalf uur nog meester van den» toestand. Krefeld, 24 Oct Hier ter stede rijk van ochtend bloedige straatgevechten tusschen de politie en de separatisten geleverd, welke -ket sten- sedert gistermiddag het raadhuis belege ren. Het gebouw werd gisteren heviz met hand- granaten bestookt, op welke aanvallen dl poli tie met geweerschoten antwoordde. Vanochtend begon de strijd opnieuw; de separjfy'g^yf had den inmiddels steun gekregen uit c' jtreken van Duisburg, Hamborn, Ruhrort en Dussel-' dorf. Den geheelen morgen is verwoed gevoch ten; vanmiddag om twaalf uur hadden de sepa ratisten twee dooden en tien gewonden. Uit de bevolking is een- jongen van 10 jaar gedood en tal van burgers zyn gewond. Onder de zwaargewonden is de commissaris van po litie. De opwinding in de stad is groot; alle win kels zyn gesloten. Vanmiddag is ook op and-ere plaatsen ge vochten, voornameiyk met de versterkings troepen, die de separatisten uit den omtrek laten oprukken. Te Main-z heeft de bevolking de separatisten uit de stad verdreven; te Wieebad-en houden zy het raadhuis nog bezet Een telegram uit Aken- aan de „Libre Bel- glque" zegt: In den Franschen seotor maakt de opstandige beweging vorderingen. Koblentz is vanmiddag in- handen van de opstandelingen- gevallen. De politie heeft zich aan Tirard on derworpen. Beriyn, 24 Oct. De separatistische bewe ging is ook in het Ruhrgebied begonnen-. Vanmorgen hebben de separatisten met on dersteuning der Belgische troepen Duisburg bezet en- d'e politie ontwapend. Men verwacht dat een separatistische be weging ook naar Oberhausen en Hamborn zal overslaan. De Belgische en Fransche berichten maken nog steeds melding van uitbreiding der sepa ratistische beweging. Volgens berichten uit Duitsche bron echter is zy zoo goed als overal mislukt en wordt op enkele plaatsen nog ge vochten-. Het meest betrouwbaar zullen echter wel zijn de berichten, die het „Hbl." van zyn byzonde- ren correspondent G. Nypels ontvipg. Deze meldde -gisterenavond- aan zyn blad-, dat de sepa ratisten, nergens meer volkomen baas waren. Slechts op enkele plaatsen handhaafden- zy zich nog in open-bare gebouwen met hulp van de bezettingstroepen. Het wordt meer en njeer duidelijk, dat vooral de bezettingsautoriteiten de beweging georganiseerd1 hebben en dat van een spontane daad der Rynlanders geen sprake was. Maandagnacht zyn in Hamburg ernstige ongeregeldheden ontstaan. De communisten hadden van de onzinnige prijsstijging van de laatste dagen gebruik gemaakt om de bevolking op te hitsen. Maandagnacht om 8 uur nu werden op verschillende plaatsen in de stad de wachtposten van de Schupo -be stormd; en voor een deel gelukte het den communisten, de poltie te ontwapenen. By het aanbreken van den dag kreeg de poltie eoh-ter versterking en na een heftig vuur gevecht gelukte het tegen acht uur het -grootste deel der wachtlokalen weer te ont zetten. IntiUBScheni was een groot aantal levensmiddelenwinkels geplunderd. Dinsdagochend werden op verschillen de plaatsen van de stad vuurgevechten tus schen de poltie en de -betoogers geleverd. De poltie slaagde er ten slotte in de onlus ten te bedwingen; Dinsdag bestormde de poltie de ln ver- om -haar te toonen. dat zyn natuur naar haar smachtte. Vanavond was zij slechts rijn lieve vriendin geweest. Hy had- haar vriend schap aanvaard. Zy herinnerde zich het oude Fransche gezegde: L'amitió, o'est le tombeau de i'amour. Zy iging op den rand van -haar bed zitten en treurde wanhopig over den dood van -zyn lefde. En de Yale-sleutel laig spottend binnen haar gerichtkring. Baltazar liep naar huis, terwijl haar laat ste woorden nog in rijn' ooien echoden. Na- tuuriyk zou zijn vertrek naar China een -groot verschil voor haar maken. Zy was een deel van zijn huishouden geworden. Godfrey, aan wien zy een moederhart ge geven had; was voor ombepaalden tyd naar Frankrijk en door zyn wrok -over haar mis bruik maken' van vertrouwen vervreemd. Zy had zich zoo onvoorwaardelijk één go- maakt met het lot van het Huis van Balta zar, dat zif nu, losgerukt daarvan, als een wrak -op de hooge. zee zou ronddrijven. Wat kon hy doen om haar verlatenheid te ver zachten? Als hy stierf, zou er goed voor haar gezorgd wordea Ben paar maanden geleden had hij rijn testament gemaakt Maar hij had hoop nog vele jaren te leven. Ja, wat zou er van: de geliefde vrouw moe ten worden, nu hun nieuwe verbindingen met het leven gebroken werden. Moest rij weer voortgaan op haar loopbaan als ver pleegster, waarin zij al de ener '.j.e5n van haar jong leven verbruikt had. Als Godfrey ln Londen was, non hij haar in zijn zorg kunnen aanbevelen. Maar Godfrey*B gaan naar Frankrijk was de spil, waarom de ge heele zaak JrwiMa. Alleen Quong Ho bleef dus over. Zijr gevoel voor het komische ■loot Quong EA bulten. Stut volgt COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 25 Oct5.16 uur. Vrijdag 2« 5.!3 HET SOHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. De besprekingen tusschen de Duitche Industrieelen en de bezettlngs- nutpritelten mislukt 74) „Hoe lan-g blijf je weg?" vroeg zij. Zuivere, ongebleekte roode palmolie geeft ik LIFEÖUOy d& 4 ROODE kleur Fabrikanten van haeahMOk In het Ruhrgehted. Communistische onlusten te Hamburg.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1