plantenboter BEZUINIGING7 lOOOoULDEN /OOR DEN VERBRUIKER «Miemie wüjkfcn door de romimmiJlsïen op geworpen barrioades, waarbij zij suooea had. Het verkeer in de ptad en sne* de voor steden was op verschillende trajecten gei stoord, daar eenige stations door de ooimnu- nisten bezet waren. Berlijn, 24 Oei. E0 het straatgevecht te Hamburg zijn zeven beambten den politie doodgeschoten en 10 zwaar gewond. Aan de zijde der communisten vielen 14 dooden en 108 zwaargewonden. Bij het verzenden van dit bericht (na mid dernacht) wordt er in de voorstad Barm- bock nog hevig gevochten. De politie Verspreidt een communiqué, waarin wordt medegedeeld, dat zij den toe stand volkomen beheerscht en reeds nu kan wonden gezegd, dat de tweed-opgezette com munistische Putachpogjng is afgeslagen- Een ïarpodoffottleljc naar Hamburg. [Berlijn, 24 OctL In verband met de gisteren te Hamburg voorgekomen ongeregeldheden ls een torpedobootflofctiedje naar Hamburg gezonden, wellke hedietnochtend in de haven aldaar is aangekomen en aan de zuiverings actie van de door de onlusten getroffen ha venstreek zal deelnemen. Woensdagochtend werd! uit Hamburg ge meld, dat tusschen Wandsbeck en Itzehoe nog communistische benden zitten, tegen welks thans röksweertroepeo. Bullen optre den. Er ia thans onweerlegbaar geconstateerd, dat men niet met bongeropstootjes beeft te doen gehad, maar met een poging tot het veroorza ken eener omwenteling. Geen brood te Berlijn. Sinds Dinsdagochtend was in de meeste bak kerswinkels te Berlijn geen brood te krijgen. De menschen stonden in lange files te wach ten tot de winkels weer opengaan. Er werd békend gemaakt dat Dinslagmiddag een be perkte boeveelheid brood zou worden ver bocht. Naar het heet hebben de bakkers geen voldoende meel ter beschikking. Daar vermoedelijk ook hamsterij op groote schaal in bet spel is, zullen weder broodkaarten worden ingevoerd. De maatregelen dier Rijksregeering Inzake de waardevaste valuta- Berlijn, 24 Oei Naar aanleiding van die stappen der vakvereenigingen heeft de re geering nog gisteravond (Dinsdag) een pro- clamatie uitgevaardigd, waarin zij mededeelt, dat de stukken der goudleening ter waarde van een, twee en vijf dollar nog in den loop dezer week in grooten getale in de circulatie zullen worden gebracht en verder ook stuk ken van lager waarde. De regeering heeft opdracht gegeven biljetten van 1/1Q, 1/4 en 1/2 dollar te drukken. Den industrieelen ondernemingen, die vol doende waarborgen omtrent de opgave van hun waardevast geld kunnen bieden, zal op haar verzoek worden toegestaan waardevast noodgeld uit te geven, ten einde zoo spoedig mogelijk een gedeelte der loonen waardevast te kunnen uitbetalen. Inmiddels wordt het drukken der nieuwe ,JtentenmarkM-bdljetten met volle kracht voortgezet. Bankbiljetten van 600 milliard zullen dezer dagen in omloop worden gebracht. Voor dit doel zal men de vroegere biljetten van 5000 mark gebruiken, die van ©en overdruk „600 milliard" zullen worden voorzien. Met toestem ming van de rijksregeering en van Pruisen zal het gemeentebestuur van Berlijn een bankjj biljet van 20 milliard' uitgeven. De broodprijs te Londen zal met ingang van Maandag van 9 tot 8 stuivers worden ver minderd. Te München hebben Dinsdag levensmid- delenrelletjes plaats gehad. De menigte trachtte de bakkerswinkels te plunderen. De politie slaagde er in dart te voorkomen. Beieren en het rijk. Wat het conflict tusschen Beieren en het rijk aangaat, zoo moet men werkelijk beginnen te gelooven, dat München geen minnelijke schikking wil. Immers de ongehoorzame gene raal von Lossow heeft door middel van het draadlooze station te Neurenberg een oproep gericht tot de rijksweergarnizoenen te Berlijn, Spandau, Hannover, Breslau, Dresden en Frankfurt a/4 Oder. Deze oproep luidt als volgt: „De leider van de strijdkrachten heeft in een oproep aan de rijksweer 'beweerd, dat de door de Beiersche regeering getroffen maatregelen tegen de rijks grondwet zijn gericht De Beiersche regeering denkt er niet aan, ontrouw te worden aan het rijk. Niemand is getrouwer aan het rijk dan juist Beieren. Wat wij willen is, dat de onder marxistisohen Invloed «taande Berlijnsohe re geering aan de Beiersche regeering en aan den Beierschen staatscommissaris niets op dringt wat Beieren, deze steun van Duitsche en nationale gevoelens, onschadelijk zou kunnen maken. Het spreekt vanzelf, dat wij den plicht hebben, ons in dit conflict te scharen aan de zijde der Beiersche regeering en van den Beier schen staatscommissaris, die met ons het be dreigde Duitschland willen beschermen. Wij zullen aan dezen plicht voldoen." Dit draadlooze bericht, wordt niet ten on rechte door de Berlijnsche republikeinsche pers als een toppunt van brutaliteit beschouwd. Te Berlijn is men1 van meening, dat het toch zal gelukken de breuk met Beieren te over bruggen, al zal het rijk dan ook verschillende concessies moeten doen en al zal men aan Beieren in het kader der republiek een aantal speciale voorrechten moeten toestaan. De al gemeen© toestand dwingt de rijksregeering om toe te geven. Zoowel de gebeurtenissen in het Rijnland als het feit, dat het nog steeds aan de industrieelen niet is gelukt tot een bruikbare overeenkomst met Frankrijk en België te ko men, noopt Berlijn tot matiging. De algemeene economische nood1 en het steeds dieper dalen van de mark zijn eveneens redenen voor de regeering om zoo min mogelijk nieuwe con flicten te laten! voortbestaan. De Beiersche Palts. Woensdag werden te Berlijn berichten ont vangen, dat de Palts zich van Beieren had af gescheiden, omdat de bevolking het Rijk trouw wilde blijven. Later bleek dit bericht voorbarig en onjuist te zijn. In den Kreisdag was een Fransche kapitein verschenen, die verklaarde, dat de Palts van dat oogenblik af een afzonder lijke republiek moest zijn. De Kreisdag heeft zich echter met algemeene stemmen hiertegen verzet. Ingezonden Mededeellng. De minister-presidenten en gezanten der Duitsche Staten hebben in de Rijkskanselarij een conferentie gehouden, waarin de Beiersche gezant te Berlijn, v. Prager, een uiteenzetting gaf van de voorgeschiedenis van het conflict, wees op Bederens trouw aan het Rijk en uiting gaf aan den wensch van Beieren tot wijziging van het karakter der Rijksconstitutie. Rijkskanselier Stresemann wees in zijn ant woord allereerst op de moeilijkheden, ontstaan door de benoeming van dr. v. Kahr tot alge meen Staatscommissaris in Beieren. Hij ver klaarde den moeilijken toestand der Beiersche regeering te erkennen, maar betoogde, dat het Rijk tot de uiterste grens tegemoetkoming had getoond. Na een langdurige bespreking kwamen de minister-presidenten en gezanten tot overeen stemming omtrent de volgende verklaring, die de Wurtembergsche staatspresident dr. Hieber voorlas. „In het conflict tusschen Beieren en het Rijk stellen zich de vertegenwoordigers der Staten eenparig op het standpunt der Rijksregeering. Zij achten een spoedige oplossing der perso- nenquaestie noodzakelijk. Om in het vervolg dergelijke conflicten te voorkomen, eischen d? Staten eenparig dé spoedige wijziging van den militairen uitzonderingstoestand in een civiele. In overeenstemming met den Rijkskanselier achten de vertegenwoordigers der landen het wenschelpk, dat op een daartoe geschikt tijd stip onderhandelingen worden geopend om trent het verder vaststellen der verhouding tusschen het Rijk en de landen in den zin van een groote zelfstandigheid dezer laatste." Uitwijzing van Joden uit Beieren. Uit Berlijn wordt aam het HbL gemeld: Op bevel van den Beierschen staatscom missaris, dr. von Kahr, worden thans Jood- sch» zakenlieden massagewijs uitgewezen. Het zijn voor een deel hoofden van igroote firma's, die reeds 25 tot 40 jaar in München gevestigd zijn, doch verzuimd hebben bijtijds het Beiefrsche staatsburgerschap aan te vra gen. De uitgewezenen moeten binnen 3 10 dagen vertrokken zijn. Hun woningen en het in hun bezit gevonden buitenlandsch geld worden in. beslag genomen. Als motiveering wordt gewoonlijk aange geven, dat de betrokkenen zich ten koste van het Duitsche volk verrijkt hebben, dat zij met communisten omgang hebben gehad, of op andere wijze een gevaar voor den staat vormen. Politiek zijn deze uitwijzingen waar schijnlijk te beschouwen als een soort zoen offer, dat von Kahr aan zijn antisemietiachen concurrent Adolf.Hitier brengt. ENGELAND. Een rede van Smuts. Smuts heeft sprekend aan een diner van de Southafrican Lunch Club een: lang en krachtig pleidooi gehouden voor een ern stige poging der (mogendheden, om Europa voor den ondergang to behoeden. Alleen een vlugge en vastberaden actie was in staat een ramp te verhoeden. Spreker 'beschreef uitvoerig den ontzettenden toestand in Duitschland en geheel Europa, verklarende dat zulk een toestand nimmer overwogen of 'bedoeld was door de onderteekenaars van het tractaat van Versailles. Hij drong vervolgens met grooten nadruk erop aan dat een groote conferentie bijeen geroepen moest worden van mogendheden, welke (belang hadden 'bij de herstelkwestie. De regeeringen dier mogendheden moesten daarbij rechtstreeiks zijn vertegenwoordigd, daar de zaak te ernstig en te dringend was om haar over te 'laten aan de herstelcom missie of zelfs aan den Volkenbond. De aanwezigheid van Amerika was noodzake lijk, daar Europa Amerika vertrouwt en naar Amerika uitziet voor een oplossing. Smuts vertrouwde dat Amerika op het juiste oogenblik zou handelen, daar Oolidge reeds het initiatief nam voor een conferentie. De stand der herstelkwestie maakte thans een oplossing mogelijk, maar spoed was gebie dend, daar anders de geheele herstelkwestio door veel ernstiger kwesties zou opgeslokt worden. Overgaande tot een bespreking van de Roer-kwestie verklaarde Smuts dat schade vergoedingen onmogelijk zijn zoolang de Roeavbezetting duurt. Spreker schetste de ellende door de bezetting geschapen en her innerde aan Engeland's plechtige uitspraak dat de bezetting onwettig was, waaraan niet kon worden getwijfeld. De zaak was dus dat een nieuw vodje papier was ontstaan. Het verdrag van Versailles is het tweede voor beeld sedert 1914 van een groote regeling welke moedwillig gebroken wordt. Na het gevaar van Duitschland's ineenstorting voor Europa te hebben beschreven, en de onaf zienbare rampen welke daaruit kunnen voortvloeien «prak Smuts de hoop uit dat 't Britscbe rijk, voor het 'geval Duitschland als laatste uitweg een beroep op het mede B 160 lijden der overwinnaars zou doen, dat land zou steunen. Smuts wijdde vervolgens eenige woorden aan de geallieerde schulden. Ia verband met de wapening uitte hij de meening dat tegen over de edelmoedigheid van Engeland en Amerika het Europeesch vasteland geen ge legenheid mocht 'krijgen zich tot de tanden te wapenen. Simuts besloot zijn rede met een woord aan Frankrijk waarin hij verklaarde dat hij hevig gekant was tegen de politiek van de Fransche regeering, maar diepe sympathie voelde voor het Fransche volk. Hij herinner de aan Frankrijfc's rol 'als groote leider der vrijheid van Europa en deed een beroep op dat land om die rol te hervatten. BELGÏE. In een artikel: Het herstel? Een bepotting! in „Het Laatste Nieuws", lezen wij' het vol gende: En thans? Wij hebben wat meer chaos en een zoogezegdeRijnrepubliek", die zelfs aan de gewezen leden van den „Raad van Vlaanderen" als een kluchtspel moet toeschij nen, maar kansen op herstel? Natuurlijk nog minder, en een nieuwe inzakking van onzen frank! iZeker, de vriendschap van Frankrijk is ons dierbaar, maar onze onafhankelijkheid boven alles, en wat thans in het Rijngebied aan den gang is, dreigt in de eerste plaats neer te ko men op een bedekte annexatie van België. Want het gebeurde te Aken, die klucht, die thans reeds in bloedige tooneelen ontaard is, zal het gezond verstand van ons volk niet ver schalken: ofwel, en „L'Indépendance", alsmede andere Belgische bladen hellen naar deze lezing pver, geldt het bier een parodie op touw gezet door Duitsche 'nationalisten, die wel twintig republieken zouden stichten om ons niets te betalen; ofwel zijn de kluchtspelers der Aak- sche operette van Zondag-nacht de figuranten van het Fransch nationalisme, dat het gemunt heeft op den Rijn. Wij houden het met deze tweede lezing, en laten ons niet om den tuin leiden door het feit, dat de zoogezegde „Republiek" te Aken, en dus in de Belgische zone, eerst uitgeroepen werd. Ook moet men- ons niet wijsmaken, dat er geen bezettingsoverheden met de zaak gemoeid zijn. Van uit Parijswerd aan „Le Peuple" vooruit geseind wat er gebeuren zou. Van uit Parijsnatuurlijk I De Belgische regeering verklaart onzijdig te blijven, maar intusschen worden Fransche proclamaties uitgevaardigd, die voor gevolg moeten hebben, dat wie in het bezette gebied tegen de „Rijnrepubliek" van Aken ingaat, voor een Franschen krijgsraad kan terecht komenl Wij vragen aan onze regeering, of zij dien zwendel ongehinderd gaat laten gebeuren. Onze onafhankelijkheid en onze hoogste bèlangen zijn er mee gemoeid. POLEN. De ontploffing in het kruitmagazijn. 'Naar aanleiding van de ontploffing in het kruitmagazijn te Warschau heeft men zoowel ce Warschau als te Lemberg en in andere plaat sen vele communisten gearresteerd. Bij huis zoekingen zijn sterk compromitteerende corres pondenties gevonden, alsmede groote hoeveel heden brochures, propagandabladen en vuur wapens. SPANJE. Een overval In Marokko. Tetoeam, 24 Oct. Een trein, waarmede een honderdtal geniesoldaten werden vervoerd, werd aangevallen door rebellen, die zich in een ravijn verborgen hadden. Zessoldaten werden gedood, elf gewond. GRIEKENLAND. De GTieksche legatie te Parijs Ibeeft een telegram uit Athene ontvangen, meldende, dat een muiterij uitgebroken is in de garni zoen» te Patras, Chalkis, Drama en Verria. De 'beweging schijnt té zijn opgezet door partijgangers van generaal Metaxas. Er zijn troepen gezonden ter onderdrukking van de muiterij. In de proclamatie van de 'generaals Leonaropoelos en Oargalidis Vordt de ont binding geëiseht van het revolutionair co mité en het aftreden van de regeering. Het leger zal zich niet in de regeeringsactie mengen, maar alleen de orde bewaren. VEREENIGDE STATEN. Een rede van Lloyd George. Lloyd George heeft te Indianapolis (V. St.) gesproken. Hij had er een gehoor van 10,000 menschen, voor het meerendeel jonge mannen, die in den oorlog hadden gediend en die thans behooren tot het z.g. Ameri- kaansche Legioen. De voormalige eerste-minister 'betoogde, dat de huidige politiek der Franschen in het Roergebied tot een nieuwe 'groote uitbar sting in Europa zou moeten leiden. Lloyd George gaf als zijn meening te kennen, dat de politiek van de Franschen voortvloeide uit de begeerte naar wraak en' uit de hoop voordeelen te verwerven. Maar: „wraak is een jammerlijk iets. Wraak ontneemt aan de altaren, die gij voor den vrede hebt op gebouwd, hum luister. Wraak bracht den oorlog van 70—'71 teweeg en zal een nieu wen grooten oorlog teweegbrengen, en dan aal de mallemolen van den duivel opnieuw gaan draaien. Gedurende vier jaar hebben wjj vernielingswapenen gemaakt. Dat was noodi'g, maar ik wil het niet nog eens weer doen'." De voormalige eerste minister bracht warme hulde aan de prestaties der Ameri- kaansche troepen in den oorlog, maar hij drong er op aan, dat, nu de Duitsche auto cratie vernietigd was, de wereld de politiek zou volgen van Linooln, n.1. verzoening, en geen wraak. Zij moest het Duitsche volk gelegenheid laten om te leven. „Wij hebben Duitschland den knock-out gegeven'; maar het is niet „sportsmanllke" om een man, die hulpeloos en „uitgeteld" op den grond ligt, nog te trappen.0 Voorts kenschetste Lloyd George het hui dige Duitschland als een schepsel dat krach teloos en machteloos, met gebroken rugge- graat op de vlafctten van Centra al-Europa ■Bigt. Lloyd George was te Indianapolis met enorme geestdrift ontvangen. JAPAN. Er was een gerucht in omloop, dat in Japan 500 Koreanen gedood waren door bewakers en troepen gedurende de opwinding, die ge- heersebt had ten tijde en na de groote aard beving. Thans is naar aanleiding van dat be richt een communiqué van de Japansohe auto riteiten verschenen, waarin een gedetailleerde opsomming wordt gegeven van gevallen, waar in Koreanen hadden geplunderd, branden had den gesticht of andere euveldaden hadden be dreven. Het gedrag van een Nederlandsch kapitein tijdens de aardbeving In Japan. De „Seattie Daily Times" bevat een verslag van de lofwaardige wijze, waarop vier Ameri- kaansche en een Hollandsch schip zich hebben gedragen bij het in veiligheid brengen van tal- Jooze slachtoffers te Yokohama van de jongste groote aardbeving in Japan. Het blad spreekt daarbij van de „heroïsche rol", die de schepen daarbij hebben gespeeld en zegt van het Hoi- landsche schip de „Tjisalak", van de Java— Pacific-lijn, waarvan de heer O. van Schenn- beeck kapitein is, het volgende: „Dr. Crane (de scheepsdokter) en kapitein Van Sohermbeeck werkten dag en nacht. Dr. Crane zorgde voor de gewonde vluchtelingen zoowel op het land als op het schip. Kapitein Van Sohermbeeck was een der eerste kapiteins, die te hulp snelde. Hij liet onmiddellijk de red dingbooten vieren en stuurde ze naar den wal, waar hij massa's gewonden en getroffenen redde. Later bracht hij 1500 Ohineesche vluch telingen naar havens in China." Het werk van de vijf kapiteins, zegt het blad nog, was een eer voor hun onderscheidene vlaggen. Ontwapening ter zee. Uit Genève wordt aan de „Telegr." gemeld- Juist op het oogenblik, dat het Nederlandsché parlement druk bezig is met de behandeling van de plannen der regeering inzake de uit breid i n g van de vloot, onderneemt de Vol kenbond een belangrijken stap om te trachten de ontwapening ter zee door te voeren, waarvoor ook de medewerking van Nederland zal gevraagd worden. Op 21 Januari a.s. zal n.1. te Genève een voorbereidende bijeenkomst gehouden worden voor een groote conferentie, welke zich zal bezighouden met de uitbreiding van de beein selen van Washington met betrekking tot de vlootbeperking. 8 Voor déze bijeenkomst zijn, behalve de sta ten, die in den Volkenbond vertegenwoordigd ^n' uitgenoodigd gedelegeerden van Argen tinië, Chili, Denemarken, Griekenland, No- dö^iand, Noorwegen, Rusland en Turkiie zijnde die staten, welke oorlogsschepen hebben' tWasMngto°rng drag voor de riootbeJS^kteg iSerSTdaUan den e6ne COnferentie voorgelegd 'zal wor- Een en ander geschiedt volgens den wensch der laatste Volkenbondsvergadering. On die conferentie worden alle staten, ook dde weSe geen vloot hebben^ uitgenoodigd. Scheepsrampen. Newport News. 23 Oct Het Britsché as. „Westinoreland", uit Boston, met een beman ning van tachtig officieren en manschap pen, heeft draadloos geseind dat het scljip in nood verkeert in den storm bij den haven- dam van Delaware. De hooge zeeën slaan over het schip en de booten zijn weggeslagen. Gevraagd werd de bemanning te redden. Het draadloos bericht hield daarna op en men vreest dat alle opvarenden zijn omgeko men. Christiamia, 24 Oct. Het Noorsche relietf- schlp JPolarlux" is in de Poolzee omgesla gen en gezonken. Kapitein Hans O teen en drie leden der bemanning zijn verdronken. De rest van de bemanning werd gered door een Britschen trawler en is te Reikjavik aan land gebracht. De „Polarlux" verliet op 13 September Tromsö en was door de regeering uitgezon den om drie Noorsche schepen te redden, die in het ijs waren vastgevroren. Een van deze schepen, de „Conrad Holmö te verleden week op IJsland aangekomen. KORTE BERICHTEN. In de Vereenigde Staten worden pogingen gedaan om een nieuwe politieke partij te vormen met Henry Ford als leider. Maandag heeft te Belgrado het huwelijk plaats gehad van prins Paul van Servië met prinses Olga van Griekenland VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Donderdag 25 Octohesr. Openbare vergadering Militairen Land en Zeemacht Casino, 8 uur. Onderwerp: Sala risregeling. Zaterdag 27 October. Ooncert „Helder's Gemengd Koor". Casino, 8 uur. Zondag 88 Ocföbcr. Gezelschap Rooyaards: JDe Veroveraars". Gaaind 8 uur. Dinsdag 30 October. Eerste abonnementsoonoert Stafmuriekkorpa Casino, 6 uur. Woensdag 31 Ootdbor. Eerste volksconcert Stafmuaiekkoxpa. Casino, 6 uur. Zaterdag 8 November. Concert „Morgenrood". Casino, 8 uur. MARINEBERICHTEN. LEGERBEEICHTEN. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. JURGENS7 Een conferentie der minister presidenten der Duitsche Staten. Een conferentie voor vlootbeperking. Ben exchange-telegram uit Cairo meldt, dat de politie ongeveer honderd mannen en vrou wen heeft gearresteerd, die verdacht worden deel uit te maken van een organisatie voor den handel in blanke slavinnen. De tram en de motoromnibussen te Berlijn rekenen van heden af een milliard mark voor een rit. Luit tor zoo 2a kl. J. van Leeuwen, thans tor boaohikklng, is bostemd voor don dienst ln Oost- Indiö, waarhoon hij 8 Nov. por etoomsoiiip Tam- bora zal vertrekken. 10 Nov: serg.-hofm. J. Veldman van Marine-kas. Willemsoord naar Wachtschip Willemsoord (kernbom. MaT.kaz. Willemsoord) j sergt-hofm. F. Claus van id. naar Wachtschip Willamsoord. Do officieren van adm. 80 kl. T. R. Deeldor en P. Smit zijn aangewezen on» den 29on Doe. naar O.-I. te vertrokken. Eeralgonoenido is ter beschik king en laatstgenoemde, die thans geplaatst is aan boord Wachtschip Vlisatngen, wordt den len Doe. &.s. ter beschikking gesteld. 24 Nov. en 15 Doe. vertrekt oen transport sche pelingen der Marino naar OrL Lo Marine-kazerne te Willemsoord woondt den 10on Nov. as. buiten dienst gestéld. Bij Kon. boslult van 20 Octobor la oen eervol ontslag uit don militairen dienstverleend, niet ingang van 1 Nov., op aanvrage, aan moj.-maigar zijnmoostor J. A. van Aiphen do Veer van den staf der artillerie, en aan kap. J. M. A. Nicolal, van het regiment vastlag-artillerie, ter zake van het, in verband met hun leeftijd, niet meer ton volle geschikt zijn voor de waarneming van den dienst. 22 Öet. 1923. Aangekomen als "bijlegger de Dutieche sleep boot „Bris8a" met baggermolen. Da boot kwan» van Cuxhaven en was bestemd voor Rotterdam. 24 Oct. 1923. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Gole Ned. s.s. „Noord-Holland". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil. Ned. s.s. „Prof. Buijs". Aangekomen v. Harlingen en vertrokken naar Londen Engelsch 1.1. „Stading". 1

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2