IE COÜIANI Tweede Blad. VAN DONDERDAG 25 OGTOBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. In een volgend nummer zullen wij vermel den wat de pers over haar zegt. In de advertentie in het nummer van he den deelt het bestuur van A.G.O. het aan staand! optreden van den heer Frans Hullef- man mede, die Maandag ma. een voordracht avond zal houden. Dit bericht zal misschien enkele lezer» teleurstelden, die adoh jcweda op een leerrijken en prettiger* avond met don heer Alt hadden gespitst, E8 Bullen echter niet teleurgesteld worden, want do heer Alt komt in elk geval dozen winter. Evenwel wa ren de omstandigheden oorzaak van deze verandering; O.G. was het onmogelijk op den bestemden avond do besohikkfig oven een zaal te krijgen, eoodat nu eerst deze avond is ingelaschit. Voor zoover wfl de toegezonden recensies en andere schrifturen kunnen beooideelen, zal de ruil met den heer Alt niet een van de slechtste zijn. De heer Hulieman heeft in ver schillende tijdschriften en bladen nu en vroe ger prozawerk gepubliceerd, dat deels van humoristischem, deels van emstigen aard ia. Behalve dit werk declameert de heer HuUe- man werk van Herman Heijermana, Herman Gorter, Adama van Soheltema, Jan Feith, van Deyssel, van Ooliem, en anderen, ook van buitenlandsche schrijvers (vertaald). Een bevoegd beoordeelaar, zelf een goed declamator, n.L de heer Jan O. de Vos, ge tuigde van zijn werk: „Ia het al oen tegen woordig te zeldzaam voorkomend voorrecht een auteur zijn werk te hooien voordragen, hoeveel te meer wordt het dit, indien de schrijver, als Frans Hulieman, begaaft ia met een sprekend gelaat en een stem, In staat elke nuance weer te geven. Hem hoo- rend, ziet men de tafereelen en personen le ven". De Midd. Courant schreef ervan: „Vlug (Hulieman heeft een inderdaad prettig on- nationalen, snellen, maar raken, iedere let ter rakende spreektrant), vlot, met juiste en bewegelijke Intonatie, niet te veel, niet te weinig. 'Juist, waa men telkens geneigd te hoofdschudden; zoo moet dat worden voor gedragen. Een enkel handgebaar, een even aandikken van een saillante plaats, den hoor der tot laohen den tijd gunnend" Nieuwe Sneeker Courant: „Het Nut" la den1 laatst en tijd wel gelukkig met z'n spre kers. Sloot 't vorig seizoen met het algemeen zoo gewaardeerde optreden van mr. A. W. Kamp, het nieuwe seizoen is op een even schitterende wijze Ingeluid door een voor drachtavond1 door den heer Frans Hulie man uit Amsterdam gegeven." Wij gelooven gerust een genoeglijken avond aan onze A.G.O.-bezoekers te kunnen voorspellen. Het programma zullen wij in ons volgend nummer opnemen. Dubbel Mannenkwartet Jtater Nos". Bond van Korporaal» K. M. Tijdelijke Inundatie. *De Veroveraars" Gezelschap Dr. Booyaards. Verzoek om opsporing. BINNENLAND. De postehèque- en girodienst. De halve cent Een windhoos. TooneeljnMleum Mevr. E. de Boer— van Bjjk. Naar wft vernemen, heeft het Comité 'tot huldiging van Mevr. E. de Boervan Rijk Dinsdagavond j.1. vergaderd ter bespreking van de plannen voor 0 November a.& Wanneer deze plannen slagen, belooft de huldiging heel wat. In het Eere-Oomité hebben zitting genomen de burgemeester W. Houwing en de Stelling- commandant C. Fock. Het Comité bestaat Ihans uit de volgende dames en heeren: L. van Loo, Voorzitter; J. Zwart, Secretaris; M. P. Polak, Penningmees ter; O. Baas; Mej. M. Barten; Mevr. D. Blink- hofften Brink; O. W. Gratema; M. Grun- wald; Mevr. B. Heijblokde Graaf'; O. Heij- blok; I. de Jonge; F. van der Mejj; I. J. van Overbeeke; Mevr. L. Oh. PeetersWierth; J. Peeters; F. ScheHinger; Mevr. G. H. Teune v. d. Vijgh; J. Teune ien A. G. A. Verstegen. Het is te hopen, dat het Comité zal slagen hij de inzameling van gelden, welke voor een dergelijke huldiging nu eenmaal noodig zijn. Uit <ie verslagen in verschillende couranten is gebleken, dat de huldiging overal een schit terend verloop had, zoodat Helder zeker niet mag achterblijven. A. CU 0.4eztng. De heer Leewens weet, als promotor van' het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", deze con certen telkenmale aantrekkelijker te maken door daaraan te verbinden het optreden van een muzikale coryphée. En het eerste winter- concert, dat gisterenavond' door dit kwartet ge geven werd, bracht ons al dadelijk een muzi kaal wonderkind, kersversch uit Amerika over gekomen. Kersversch is wat erg sterk, want de jeugdige Mildred Wellerson is sedert drie we ken in ons land. Maar in leder geval is Helder een van de eerste plaatsen, die zij bezoekt. Mildred, die met haar ouders reist baar vader begeleidt haar op den vleugel is een nog geen 14-jarig meisje, dat door haar kin derlijkheid en de totale afwezigheid' van ge kunsteldheid dadelijk aller harten veroverde. Zij Is in elk opzicht nog een kind, en de onfeil bare zekerheid, waarmede zij haar instrument, de cello, hanteert, haar verbluffende techniek, die elke moeilijkheid overwint, stempelen haar tot een „wonderkind". Het is merkwaardig en interessant te zien hoe haar fijne, slanke vin gertjes de snaren bespelen; hoe zij zich inspant om met haar kinderhand1 de vibrato's te maken, merkwaardig hoe vast en zeker haar stok- voering is. Haar techniek is verwonderlijk en V(Maarde kleine, veertienjarige Mildred is niet in staat nog de diepten te peilen van de kun stenaarsziel van een Tschaikowsky, van wlen Variations sur un thèrne rococo met ae »ele"virtuoze moeilijkheden vertolkte. Zij bleef in deze wedergave volkomen aan de opper vlakte; haar muzikaliteit is groot genoeg om geheel dit nummer uit haar hoofd te kunnen spelen, behoudens een paar malen, dat zij bij haar vader in de partituur (de blijkbaar opzettelijk zoo geplaatst), neurie. Haar oogen dwaalden nu en dan af dn de «al, haar vingers speelden, niet haar ziel. Vee was zij dan ook in de latere, kleinere nummers, vooral in de door haar zelf geschrevenofbe- werkte stukjes. Wat de laatste betreft, speelde zij.Kreisler's „Liebesfreud". Dit was zelve voor violoncel bewerkt, en duidelijk bleek uit de wedergave van dit nummer, dat zij: dit I fraaie stukje bad aangevoeld. De uitdrukking van haar gezichtje veranderde geheel en ai bij dit spel, het was een en al bewegelijkheid; af en toe sloot zij de oogen. Ditzelfde was het geval bij "de vertolking van haar eigen oom positie: een Berceuse, die de faits et gestes van een humeurig kindje weergaf. Mildred be wees hiermee, dat zij niet alleen muzikaal talent bezit, maar ook humor heeft, en als men haar niet te veel plaagt met bravourstukken, die boven haar kinderlijk bevattingsvermogen uit gaan, dan kan Mildred wel een pittige kunste nares worden. Temperament heeft zij zeer ze ker, maar zij moet nog door het kreupelhout baanbreken, vóór zij op den grooten weg vim het leven zal arriveeren. Als Mildred: mijn dochter was, liet ik haar zieltje nog wat aan rijpen, alvorens het, als een smakelijk hors d'oeuvre, aan het gulzige, alles verslindende publiek Vóór te zetten. 1 Tot zoover Mildred. Zij gaf nog eenige klei nere nummers, en een toegiftje aan het ver rukte publiek, en zij zal ongetwijfeld van Hel der een alleraangenaamste herinnering behou den. Misschien niet van schrijver dezes. Of toch?1. It 's for your own best, little Mildred: Intusschen zouden we „Inter Nos" vergeten, en dat ware ondankbaar. De acht zangers zet ten al dadelijk dón avond goed in met Pales- trina's „O bone Jesu" en het „Beati Mortui" van Mendelssohn, welbekend van' vroegere uit voeringen. Deze belde nummers werden goed en zuiver gezongen. Minder kon ons Beetho ven'» „Die Vesper" bevallen, deels ook omdat het den stemmen minder goed lag. Franz Abt's „Vlneta" daarentegen was weer veel beter en bijna op het peil van de beide eerste nummers. Aan het slot zong „Inter Nos" een paar leutige oud-Hollandsche liederen, die goed insloegen bij het publiek. De stemkwaliteiten van „Inter Nos" zijn welbekend, vooral de tenoren zijn bizonder fraai, maar over 't algemeen vormen ze een mooi geheel Een talrijk publiek vulde de zaal, zoodat ook in dit opzicht de avond een succes was. Op de huishoudelijke vergadering van 22 dezer is, na bespreking van de door de Regee ring aangekondigde voornomens ten aanzien van het Rijkspersoneel, de volgende motie aan genomen: De afdeeling Helder van den Bond van Korporaals der. Kon. Marine, in huishoude lijke vergadering bijeen op 22 October 1923 in de zaai van den heer Van Dien, Hoofd gracht 80 te Helder; kennis genomen hebbende van het voor nemen van de Regeering om de waarborg weg te nemen ten aanzien der op 1 Juli 1922 genoten wedde'(bezoldiging), zooals deze op dien datum van kracht was; eveneens kennis genomen hebbende van de juridische, economische en moreel© mo tleven door de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtenaars-zaken ter bestrijding van dit voorneüien aan de Regèering kenbaar gemaakt en het antwoord daarop van de Regeering; zoomede van de motieven om teverdedi gen een verlaging alvast van 10% dier wedde toe te passen per 1 Januari 1924; overwegende, dat uit deze gewisselde stuk' ken blijkt, dat het ambtenaren-recht hierdoor op een andere basis geplaatst wordt, en dat, al wordt zoo gaarne gewezen op de publiek' rechterlijke verhouding tusscben den Staat en zijne dienaren, blijkbaar thans voorbij gezien wordt welke verplichtingen als gevolg daarvan door de Overheid in de eerste plaats diene te worden nagekomen, wil men het althans niet daarheen lelden, dat een geschil consequent door de machtsverhoudingen wordt opgelost; dat nu ongetwijfeld het Regeerings-stand punt beheerscht wordt door de machtsver houdingen van het ©ogenblik; van oordeel, dat zoo inderdaad dit in de toe komst de leidönde gedachte zal worden bij de vaststelling der dienst (arbeids) voorwaar den (ook) van het Marine-Personeel i. c. der Korporaals, het van groote beteekenis kan zijn op- welke wijze de Korporaals zich heb ben georganiseerd1, teneinde hun organisatie zoo mogelijk en noodig als machtsmiddel in dien strijd te kunnen aanwenden; overtuigd, dat thans voor een zoodanigen strijd de organisatie nog onvoldoende ls toe' gerust en In dien zin nooit propaganda ge maakt is onder de leden; meent desniettemin, dat ernstig moet over wogen worden, om, als men van de zijde der Overheid ons dringt naar den weg van den machtsstrijd, het noodig ls om te onderzoe ken of ook de organisatie, dïe toch tem doel heeft om voor de levensbelangen der Kor poraals te waken, niet voor dit doel gereor ganiseerd' moet worden; spreekt als haar gevoelen uit, dat nu de tijd gekomen is om dit onderzoek ten spoe digste te doen plaats hebben; verzoekt daarom het Hoofdbestuur in deze met bekwamen spoed de nooddge stappen te doen, opdat in een rapport den leden worde duidelijk gemaakt of zoo dó noodzakelijk heid tot reorganisatie inderdaad uit de thans zoo scherp naar voren komende maatschap pelijke invloeden moet worden afgeleid voor militairen de mogelijkheid om de daar uit te trekken1 consequenties op het gebied van het vereenigingsleven aanwezig is; geeft de andere afdeelingen van den Bond ernstig in overweging deze motie te onder steunen; besluit tot publicatie dezer motie en gaat over tot de orde vfh den dag. Toen na de geweldige regens van de laat ste dagen Dinsdagavond omstreeks half zeven nog een geweldige slagregen, die veel had vaiC een wolkbreuk, losbrak, bleken ver schillende riolen de enorme hoeveelheid wa ter niet te kunnen verzwelgen, met het ge volg dat op verscheidene plaatsen in de stad de straat tijdelijk geïnundeerd werd en ab soluut onbegaanbaar was voor voetgangers. Zoo stond de Polderweg over een aanzien lijk deel blank, vooral nabij de Hertzogstraat (waar reeds eerder overstrooming plaats had).' De toegang tot de Eimimastraat was over een tiental meters ondergeloopen en het water dreigde zelfs over de drempels de huizen binnen te dringen. De ingang van het Hoofdbureau van Politie was ook onbe gaanbaar, doordat de afvoerput verstopt was. In de le Goveisdwarsstraat nabij de Klaas Duitstraat ontstond door de water massa een verzakking in de straat, welke den volgenden dag door Gemeentewerken zou worden hersteld. In de Koningstraat bleef op sommige plaatsen maar een heel klein stukje van de groote straat vrij1 van water. In de Weezenstraat lipp het water de huizen binnen. De Breewaterstraat was er op sommige plaatsen al niet beter aan toe; in de bocht bij! de fabriek van de fa. Kei ler Bakker stond het wel 1 dAL hoog. De oorizaak lag daarin, dat de riolen de geweldige hoeveelheid water niet zoo vlug konden verzwelgen, ook al dpordat de stand van het Kanaalwater abnormaal hoog was. Gelukkig komen dergelijke slagregens niet veel voor. Ook uit andere stadsgedeelten bereiken ons berichten van tijdelijke overstroomin gen. Overlast van publiek in de Spoorstraat Meermalen is er door bewoners van de Spoorstraat geklaagd over overlast ondervon den van de opgeschoten jeugd', die des avonds bij voorkeur zooveel mogelijk herrie maakt Vooral in portieken van winkelhuizen en voor de winkelramen wordt nogal eens baldadigheid gepleegd, terwijl velen de gewoonte hebben om in de vensterbanken te gaan zitten, wat gevaar oplevert voor de glasruiten pn bovendien een zeer „dorpsch" gezicht is. Door de politie wordt zooveel mogelijk het euvel bestreden, doch de agenten kunnen slechts op één plaats tegelijk zijn, zoodat ach ter hun rug veel kan gebeuren. Echter ver namen wij; dat de laatste dagen b.v. een achttal processen-verbaal ter zake overtreding van art. 45c der Alg. Politie-Verordening is opge maakt. Bedoelde bepaling luidt: „Met boete van ten hoogste f 10.— wordt gestraft ieder, die aan den openharen weg vóór of tegen ge bouwen of op stoepen pf trappen speelt, staat, lpunt of zit, tegen den wil van den bewoner, beheerder of eigenaar." Wij' raden winkeliers en anderen, die over last ondervinden, sterk aan een kaart of papier, waarop bovengenoemde bepaling ls gesteld met toevoeging van: „Deze bepaling Is op dit perceel van toepassing. De bewoner", voor het raam te plaatsen als waarschuwing. De zaak heeft bovendien de volle aandacht der politie. Met medewerking der bewoners kan veel tot stand komen en kan onze hoofdstraat éen meer „stedelijk" aanzien krijgen. Wij herinneren nog een» aan de buiten gewone en tevens goedkoops voorstelling, welke Zondagavond' in Casino wordt gege ven door het fcemvgezolschiap do Kon. Ver. „Het NedcriL Toonoel", directeur Dr. W. Rooyaards en waarbij do hoofdrol wordt ge speeld door den grooten acteur Hubort la Rocho. Hot Handielsbl. schreef over do opvoering: Onze groote tooneelspeler had een prach- ügon avond en van Brandon'a nederlaag maakte hij een apotheose van menachelijk- heid; juist bij dat opgeven van den strijd en het ontwaken van edeler, inniger gevoelens vond hij accenten, die onmiddellijk het hart raakten. Zoolang wij acteurs als La Roche hebben, is ons nationale tooneel nog niet ver loren en komt ook het publiek wel Zooals bekend, zijn de toegangsprijzen voor deze prima voorstelling zeer laag ge steld en is er vanaf heden, dagelijks gelegen heid plaatsen te bespreken aan het bekende adres: Sigarenmagazijn .Nederland", van den heer Kokelaar, Kanaalweg. „Pro Patrla". Zaterdag 22 October gaf de Gynmastiek- en Excercitievereeniging „Pro R atria" haar eerste uitvoering in dit seizoen, .De voorzit ter, de heer Oosterhout, heette alle aanwe zigen, in het bizonder besturen van plaatse lijke sportvereenigirigen en eereleden harte lijk welkom, en deelde mede, dat het leden aantal sinds October 1922 was vooruitge gaan. In den afgeloopen zomer is er flink door do Pro Patrianen gewerkt. Aan mienl- gen wedstrijd is door hen deelgenomen en meestal met succes. Vooral de estafette ploeg heeft zich kranig geweerd, en wist beslag te leggen op den wlsselprijs, uitge loofd door den Bond van Hollands Noorder kwartier. Door al die wedstrijden en open- luchteultvoerinigen had do directeur, de heer M. P. van Hooijdonck, natuurlijk de handen vol werk. Maar onvermoeid en vol lust kon men hem, bij mooi weer en hij: leelijk weer. altijd op het oefenterrein vinden. Voorzitter Oosterhout dankt hem dan ook zeer terecht voor alles, wat hij ln hot afgeloopen jaar voor P. P. heeft gedaan. Hierna werd met de afwerking van het programma een aan vang gemaakt door de meisjesklasse A. Het 'was een goed begin van den avond. Mooi gelijk voorden ze de bewegngen uit en vooral bij de laatste oefening, kruisgang met drie pas en armbewegingen, deden ze uiterst haar best om toch vooral 'goed gericht te blijven. De jongensklasse A voerde een drie tal sfcokoefeningen uit en na hen kwam de heerenafdeeling met vrije oefeningen. Zoo sierlijk de oefeningen der meisjes waren, zoo pittig en zwaar waren deze. De vrije oefeningen van meisjesklas B waren 'goed, de staafoefeningen van jongensklas B min der. Als laatste nummer voor de pauze een voordracht getiteld': De bovenste nul van lijst 11, geestig voorgedragen door den heer J. Coltof. Tijdens de pauze werden loten verkocht voor de IJsclub „het Noorden", welke verkoop f 24 opbracht. Na de pauze kwam als eerste nummer hoogrek voor de heerenafdeeling. Er werd goed werk geleverd; alle oefeningen waren „af. Tot slot eenige gecombineerde oefe ningen van den directeur met enkele heeren. Als 2de nummer gaf de damesafdeeling A een serie stokoefeningen en damesafdeeling B als nummer 8 fcnotsoefeningen. De stan den der jongens sloten het gymnastisch ge deelte op waardige wijze af. Als slotnummer een voordracht, getiteld „Een sergeant en een recruut", voorgedragen door de heeren B. Schokking en J. Schuit. Een geanimeerd bal besloot den avond. Uit het Politie-rapport. Kippen door een hond gedood. Door een bewoner van den Koningsweg werd aangifte 'gedaan, dat een hond zeven van zijne kippen, welke op een land in den Helderschen polder liepen, heeft gedood. Nader bleek de hond te behooren aan een bewoner van de Wachtstraat,, die echter aan den benadeelde geen naam wilde opgeven en evenmin schade wilde vergoeden. Do po litie heeft thans de zaak in handen. Waterbdllet. Zondagmiddag 8 ing werd de politie tele fonisch er van ingelicht, dat op de Bassin- gracht een vijftal marine-schepelingen, die in staat van dronkenschap verkeerden, el kaar in 'i water wilden gooien. De politie bevond, dat één hunner .blijkbaar reeds in 't water gelegen had. De heeren werden naar de wacht van de Onderzeedienst-ksper- ne geleid, waar zij op last van den officier van de wacht in arrest werden gesteld. Gesignaleerde aangehouden. Op verzoek van de Rijksveldwacht te Schagen werd Maandagmiddag omstreeks 5 uur door de politie in de Langestraat aan gehouden en naar Jiet hoofdbureau 'geleid zekere A. S., die verdacht werd van diefstal van zes koeien, te Schagen gepleegd. Door de rijksveldwacht is de verdachte daarop met den trein van 7.20 ure naar Alk maar overgebracht Bevoegdheid ontzegd. Bij vonnis van het Hoog Militair Ge rechtshof d.d. 2 Octi 1928 is met ingang van dien datum de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen ontzegd aan een oft- vlieger 2e fcL der Kon. Marine, voor den tijd van drie maanden. Rectificatie. De in het rapport van Zaterdag j.L bedoel de bewoner van de Artilleriestraat werd niet overgebracht naar de strafgevangenis, doch naar het Huis van Bewaring te Alkmaar tot het ondergaan van hechtenis, wegens het niet voldoen aan zijn militaire verplichtin gen. Avontuurlijk. Door den onderofficier van de wacht van de Marine-kazerne werd1 Dinsdagavond tele fonisch aan de politie kennis gegeven, dat in het schildwachthuisje een jongen lag te slapen. Bij onderzoek bleek het een bekend klantje uit de Dahliastraat, die reeds meer malen zwervende aan de (Buitenhaven was aangetroffen. Ook nu werd het avontuur lijk jongmensch naar de ouderlijke woning teruggebracht. Onlangs werd 'alhier ontvreemd een zoo goed als nieuw heerenrijwiel, merk. .Xivingstone", voorkomende op de schuine stang; nikkelen stuur;' vernikkelde bel, welke aan de onderzijde zwart is; zwarte celluloid handvatten; terug traprem; gewoon bruin zadel, waaraan een bruin gereedschapstasohje; rubber pedalen merk „Speciaal"; nieuwe buitenbanden merk „Livingstone-Aristocrat", nieuwe binnenban den merk onbekend'; zwart wasdoeken ketting- kast; bagagedrager op het achterwiel; aan den- linkerkant van het rijwiel haken tot bevestiging van een zijspanwagen. Aangezien het onderzoek tot op heden nog geen gunstig resultaat mocht opleveren, ver zoekt de Commissaris van Politie te Helder medewerking door kennisgeving, indien het bedoelde rijwiel wordt aangetroffen en tevens inbeslagneming van het rijwiel, alsmede aan houding en voorleiding van den onbekenden dader. De Vlootwet Het HbL verneemt van rocxmsche zijde, d!at in het bekende bericht van „Het Vader land" de hoofdzaak waar is. En men voegt daaraan toe, dat de leider der regeering niet alleen de roomsch-katholieke Kamer fractie, maar ook de roomsche pers op de politieke gevolgen van de verwerping der Vlootwet heeft gewezenuDe voorzitter van den ministerraad heeft, in verband met de bezwaren van sommige bladen tegen de Vlootwet, aan de redacties van de toonaan gevende roomsche bladen doen weten, dat het geheele kabinet zou aftreden, indien de Vlootwet werd verworpen, en- dat daarna van een handhaving der rechtsohe coalitie geen sprake meer kon wezen. Ingediend' ls een nota van wijziging op het ontwerp Vlootwet, om nog eens duidelijk te laten uitkomen, dat de Kamer telken jare vrij ls in haar beslissingen over het materieel voor hulpdiensten en leervliegtulgen. Hoogheemraadschap „Holland's Noorder kwartier. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het Hoogheemraadschap bovengenoemd om er de belastingplichtigen op te wijzen, dat, nu door de stopzetting van den Postchèque- en Girodienst de mogelijkheid tot storting van de verschuldigde belastimgpenningen op dezen dienst is uitgesloten, deze thans door bemiddeling van eenige bankinstellingen kunnen worden gestort. Hoogere invoerrechten. Bij de rijksbelasting-administratie worden sedert eenigen tijd voorbereidende werk zaamheden verricht in verhand met een door de regeering voorgenomen technische herziening van het tarief van invoerrechten op de basis van een verhoaging van 5 pet. tot 8 pet. Voor koffie koffie is evenals voor bier een thee een bijzondere verhooging in overweging. Aan den directeur van den postchèque- en girodienst, den heer A. W. Kymmell, is verlof verleend. Met de waarneming van het directeurschap zal een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Bank worden belast; ln afwachting daarvan treedt de adjunct directeur, de heer Pott, op als waarnemend directeur. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het Statistikrecht, dat strekt tot het doen ver dwenen van den halven oent uit de Rijks- boekhouding, wezen verscheiden leden er op, dat dit ontwerp een verhooging met zich zal brengen van bet statistiekrecht, dat, vooral in dezen tijd van malaise, reeds zoo zwaar drukt op handel en industrie, in het bijzonder op de export-industrie. De 20.000 meerdere opbrengst, welke deze wijziging ten gevolge zal hebben, zal moeten worden opgébraoht door handel en industrie. Deze verhooging van lasten valt des te zwaarder te dragen, waar op den dienst der handels statistiek een steeds verder gaande bezuini ging valt te constateeren, welke een aanzien lijke vermindering van bruikbaarheid dier statistiek ten gevolge heeft Moeten industrie en handel de gelden bij eenbrengen, welke voor de samenstelling van de statistiek van in-, uit- en doorvoer benoodigd zijn, dan mag naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden toch geëischt worden, dat deze statistiek, waar van de directeur van het Centraal Bureau voer de Statistiek constateerde, dat door zeer ingrijpende bezuiniging het voor deze uitgave beschikbare bedrag zoo gering is geworden, dat een publicatie tot stand was gekomen, welke niet voldoet aan de eischen, die men aan een jaarstatistiek mag stellen, goed zij en dat de bedoelde gelden niet ten koste dezer statistiek voor andere uitgaven worden 'besteed. Deze leden verklaarden daarom tegen het ontwerp bezwaar te moe ten maken. Salarisverlaging actie Militair pereoneeL Door Ons Belang, vereeniging van Onder officieren enz. van de Ned. Landmacht en het Comité tot behartiging van de algemeene be langen van marinepersoneel beneden den rang van Onderofficier werden op 18 Octo ber 1923 te Gorinchem, op, 19 Oct. d.a.v. te Vlissingen, op 23 Oct. d. a. v. te Rotterdam en op 24 Oct. te Amsterdam openbare ver gaderingen belegdl waarin werd gememo reerd de voornemens van de Refeering, om artikel 40 van het bezoldigingsbesluit bur gerlijke rijksambtenaren te laten vervallen met terugwerkende kracht en daarna eene algeheele loonsverlaging toe te passen. De sprekers werden luidde toegejuicht en werd op elke vergadering eten motie gesteld en aangenomen. Hedenavond om acht uur zal eenzelfde ver gadering in Casino worden gehouden. Marinepersoneel. In het gebouw „de Eendracht" op den Goud- scheweg te Rotterdam hebben de aldaar ver toevende leden van de marinebonden, die aan gesloten zijn bij het comité tot behartiging van de algemeene belangen van het marineperso neel beneden den rang van officier, Dinsdag avond een openbare vergadering gehouden. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: De openbare vergadering enz. gehoord de uiteenzettingen van de door de regeering aangekondigde maatregelen, met betrekking tot de leyenspositie van de rijks ambtenaren, te weten: intrekking van arti kel 40 van het bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke ambtenaren, salarisvermindering met 10 procent, ingaande 1 Januari 1924, herziening van de salarisschalen ingaande 1 Januari 1925, tengevolge waarvan wederom 'een salarisvermindering van 10 procent over de geheele linie wordt opgelegd. Van oordeel, dat deze maatregelen in strijd zijn met de bij herhaling gedane belofte, dat het salaris voor de op 1 Juli 1922 in- dienst zijnde ambtenaren niet zal worden vermin derd, welke belofte in artikel 40 voornoemd is vastgelegd1; dat verbreking van die belofte aantasting van het recht der ambtenaren beteekent; dat door invoering van voornoemde maat regelen het militair personeel in het bijzon der wordt getroffen, omdat dit personeel reeds per 1 Juli 1922 een salarisvermindering van 5 prooent is opgelegd, in strijd met het bepaalde in art. 40 voornoemd, waardoor de verkregen overeenstemming tusschen <Je sa larissen van* burger- en militair overheids personeel werd verbroken en ten aanzien waarvan de regeering tot nu toe geen ver klaring heeft gegeven, die het personeel van de rechtmatigheid heeft overtuigd; dkt doorvoering van de aangekondigde maatregelen een terugvallen in de armoede van voorheen beteekent; spreekt als haar meeniing uit, dat Indien de staatskas een tekort aanwijst, hetwelk niet' kan worden overbrugd, in een heffing moet worden berust, doch dat deze heffing van de geheele bevolking dient te worden gevorderd naarmate van draagkracht en niet, zooals ln het voornemen ligt; dat met alle ten dienste staande middelen moet worden getracht de invoering Van de aangekondigde maatregelen te- voorkomen; dat niet over de levenspositie van het per soneel zal worden beschikt alvorens dit per soneel hierover is gehoord. Demonstratie van Spoor-, Tramweg- en Overheidspersoneel. Door de besturen van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, bonden van Onderwijzers, Ambtenaren en Overheidswerklieden wordt op Zondag 4 No vember, 10 uur ln het Theater Carré, Amstel te Amsterdam, een landelijk demonstratief oon- gres belegd ter bespreking der dreigende sala- risvermlndering en de houding der regeering ten aanzien van het bezoldigingsbesluit. De heeren F. v. Meurs als voorzitter en F. S. Noordhoff, F. L. Ossendorp, P. Moltmaker en R. Stenhuis zullen als inleiders optreden. Het congres zal door een straat' 'tooging wor den gevolgd, welke om een uur precies van het Amstelveld vertrekt en waartoe 'bereids toe stemming is aangevraagd. UIT DEN OMTREK. Maandag j..l. ontstond boven het N.W. ge deelte van Wieringen, tijdens een hevigen regenval, een windhoos, die uit zee kwam op zetten Het water werd tot ©en ongekende hoogte opgevoerd, waardoor velen; do schrik om 't hart sloeg. Geweldige massa's water weiden opgenomen, en weder neer gesmeten Boven het eiland gekomen, nam de wind el- wat in zijn weg kwam, met zich mede. Ver scheidene woningen, boeten, schuren, pak huizen, enz. moesten het ontgelden, geheele stukken dak met riet en pannen sloegen weg. Een zeegraspakhuis werd omvergesmeten en in elkaar gedrukt Riet, pannen, hekken, pa len, planken, alles dwarrelde door do lucht om een eind verder weder terecht te komen. Zoo werd een bewaarplaats van paling op genomen en een kwartier verder losgelaten, 't Was een vreeselijk oogenblik, waarin aan tal van huizen in de Noorderbuurt op Wes- terland en enkele te Zandburen enorme scha de is berokkend. Tot overmaat van' ramp kwam een hevig onweer zich boven het eiland ontlasten, gepaard gaande met zware regens en hagelslag. De bliksem sloeg in de woning van den heer D. Wiegman Pz. te do Normen, gelukk g zonder brand to veroor zaken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De windhoos veroorzaakte een oor- verdoovend genuas, het was een geluid alsof verscheidene vMegmaohines tegelijk ronkten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5