IE MANT Vierde Blad. VAN ZATERDAB 27 OCTOBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor het examen aep.-stafmurikant zttn geslaagd de leerL-uiurikaut Tervoort, Bru£ gernam en Zwitser. Aan de Groen van Prinsterersohool al hier zijn als onderwijzeressen benoemd de dames 1. Schuyt, Zaandam; O. A. de Vlieger, V oorschotten en J. O. iM. Tangerincfc, alhier Te Wagemingen slaagde voor het exa- men landmeter, mej. M. J. Httoe, vroeger alhier. Hr. Ma „Pelikaan" en de onderzeebooten. Blijkens bij het departement van marine ingekomen telegrafisch bericht is Hr. Ms. „Pelikaan"1 met de onderzeebootten K II, K VII en K VtLLL, onder bevel van kapitein- luitenant ter zee E. M. Wiesmamn, op de uitreis naar Indië 25 dezer van Alexandrië vertrokken. Ie Marineconcert. Wij1 meenien goed te doen er abonné's van de Winterooncerten, alsmede de bezoekers der Voliksoonoerten van1 de Marinekapel nog eens aan te herinneren, dat de eerste concer ten van dit seizoen plaats hebben op 'Dins dag en Woensdag as. Een bizonder mooi programma is door den heer ter Hall samen gesteld; het opent met een pittigen tmarsch van den! verleden jaar overleden Franschen componist Saint Saëns. Het programma be vat voorts werken van Reinecke (overleden 1910)* Dvörak, den in 1904 gestorven Bo- heemschen kunstenaar, en in het tweede ge deelte van Mendelssohn (diens bekende ouverture Sommernaohtstraum, een zijner fraaiste werken), een tweetal kleinere num mers van Schumaim en Massenet, om met een Lohengrin potpourri te eindigen. Een zeer afwisselend programma dus. De abonné's, die do oontributiekaarten tengevolge van afwezigheid of om andere redenen nog niet hebben voldaan, kunnen deze ten kantore van ons blad of op den oonoertavond afhalen voorzoover zij nog niet Maandag worden aangeboden. Zij die zich nog niet opgaven voor de abonnementscon certen, kunnen dit alsnog tot en met Dins dagmiddag 0 uur ten onzen kantore doen. Daarna eveneens aan de'aaal. Buitengewone Abonnementsconcerten, seizoen 1928—1924. Namens het Comité verzoekt men ons mede te deelen, dat in verband met het naderen van den 15en November (optreden van het Buda- pester strijkkwartet) zij, aan wien dezer dagen een circulaire is gezonden, beleefd verzocht worden hun inschrijvingen te doen'geworden aan den heer A. J. Leewens, Prins Hendrik laan 11. De bestaande abonné's (vorig seizoen) rijn hiervan vrijgesteld. Op aanvraag wordt gaarne alsnog oen circu laire ter deelname toegezonden. Einde volgende week zal het diploma worden aangeboden. Leger des Hells. Het Leger des Heils zal op Zaterdag 8 en Zondag 4 Nov. in het Envangelisatiegebouw aan de Palmstraat bijzondere samenkom sten houden, welke geleid zullen worden door Commandant en mevrouw Povlsen, de leiders van het Leger in Nederland, bijge staan door Majoor Poönitz en Stafkapitein Beekhuis. De Zaterdagavond zal gewijd zijn1 aan het ten gehoore brengen van een uitgebreid prolgramma van L. d. H. selecties, marschen en liederen. Zie verder de in dit nummer voorkomende advertentie. Ons nieuwe feuilleton. Het feuilleton, waarmede wij Dinsdag een begin maken, is een vlot geschreven, aller geestigste geschiedenis uit Amerika van een familie, die door een plotselingen rijkdom wordt overvallen. Alleraardigst wordt be schreven hoe de verschillende familieleden hierop reageeren. Het verhaal zal onzen lezers ongetwijfeld boeien en amuseeren. Uit het Politle-rapport. Door een bewoner van den Rijksstraatweg werd aangifte gedaan, dat een hond van gele kleur achter zijn schapen had gejaagd, waar-( bij één der beesten ©en oor was afgebeten, terwijl twee andere in den strot gewond wa ren. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek mocht niet tot de ontdekking van den hond leiden. Wel werd het waarschijnlijk geacht, dat het hier een zwervende hond betreft. De zaak blijft de aandacht der politie houden. Een bewoner van de Langestraat deed aan gifte van verduistering van zeven koeien, welke inmiddels door den dader, die voort vluchtig is, zouden zijn verkocht Het on derzoek is in vollen gang. Een winkelier aan de Bierstraat deed Don derdagmorgen aangifte van oplichting van een damesmantel door oen vrouw, die een valsch «adres bleek te hebben opgegeven. Een onder dek heeft plaats. Door denzelfden bewoner van den Konings weg, die onlangs aangifte deed, is thans aan <lo politie kennis gegeven, dat op Donderdagmor gen opnieuw "honden achter zqn kippen, die op het land bij Fort Erfprins hepen, hadden gejaagd en dat hij een drietal vermiste. Bij onderzoek bleken de honden te behooren aan denzelfden eigenaar aan den Dijkweg, die ook in het vorige geval betrokken was. Na on derzoek zal door de politie hieraan hopelijk voor goed een einde worden gemaakt Een bewoner van de Koningstraat deed aan gifte, dat Woensdagmiddag een hem toebehoo- rend hoereer ij wiel, dat voor zijn pakhuis aan de Koningdwarsstraat onbeheerd stond, is ont vreemd. Een onderzoek heeft plaats. Naar aanleiding van ingekomen klachten van bewoners van den Kanaalweg (en Kruisweg) over het optreden van H. B. S.-scholieren des morgens in het vrij-kwartier, waarin allerlei baldadigheden werden gepleegd, werd door de politie gesurveilleerd. Aan den dienstdoenden agent werd door een winkelier Donderdagmorgen aangifte gedaan, dat een steen vermoedelijk door een H. B. S.'er door een ruit van zijn slaapkamer was gewor pen; het mocht echter nog niet gelukken den dader te achterhalen. Door den Directeur der H. B. S. werd alle medewerking toegezegd; deze had de leerlingen hierover reeds onderhouden. Intusschen zal de politie streng blijven toezien. BINNENLAND. De Vlootwet verworpen. De Tweede Kamer heeft gisteren de Vloot wet verworpen met 50 teugen 49 stemmen. Met de linkerzijde hebben tegen gesteand de katholieken Michielsen, Loerakker, me vrouw BronsveldVitringa, Bomans, van Sohaik, Bulten, Suring, Kuiper,' Engels en van Rijzewijk. De beer GerretsOn (c. h.) was wegens ziekte afwezig. Men zie de rubriek Tweede Kamer. De Koningin heeft gisteravond otm half 9 ten paleize in Den Haag jhr. inr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den minister raad, ontvangen. Artikel 40. De „Avp." zegt .van welingelichte zijde te vernemen, dat de regeering geen uitvoering zal geven aan hare plannen tot intrekking van art. 40 van hot Bezoldigingsbesluit en de daaraan vastzittende 10 pot. salaris vermin dering. .Hét zou volgens dat blad de bedoeling z(jn door sterke inkrimping van het aantal amb tenaren een vrijwel gelijke bezuiniging te verkrijgen, die anders door de voorgenomen salarisvermindering zou zijn verkregen. Reoganlsutle der Marine ln het Zuiden. Tengevolge van redenen van bezuiniging is door den Minister van Marine thans be paald, dat de te Vlissingen gestationneerde scheepsmacht zal worden ingekrompen en de positie van commandant der marine te Middelburg in vredestijd komt te vervallen. De inkrimping zal echter geleidelijk ge schieden. Als gevolg daarvan wordt het in dienst zijnd materiaal, te Vlissingen gesta- tionnoerd. teruggebracht tot complex wacht schip, ,.Vali", één pantserboot en een mij- nenlegger, en zullen de onderzeebooten, de „Coi-nelis Drebbel", Z.-booten en „Voor waarts" naar Willemsoord worden overge voerd, terwijl de „Vali" vandaar naar Vlis singen wordt overgebracht Wachtschip en ,,VaIi" zullen dan te Vlissingen één oomplex vormen, onder hevel van een stationsoom- mandant De geheele scheepsmacht en 'alle inrichtingen der marine in Nederland (met uitzondering van de werven) komen, onder een nog te bepalen datum, rechtstreeks on der bevel van den commandant der marine Willemsoord. Aan den stationsoommandant te Vlissin gen wordt toegevoegd een zee-officièr als chef van den staf en een officier van admi nistratie als intendant Opgeheven zal wor den de functie van hoofdofficier van gezond heid en hoofdofficier van den M. S. D., ad judant en secretaris, welke thans aldaar be staan, terwijl het overig daarbij' dienen per soneel, zoowel burgerlijk- als militair, zal worden verplaatst, c.q. ontslagen. De Jubileumzegels. De Jubileumzegels van 25 en 85 cent zul len dezer dagen aan de kantoren der poste rijen worden toegezonden. De zakelijke bedrijfsbelasting ln Zaandijk afgeschaft Men meldt uit Zaandijk: In de Donderdagavond gehouden gemeen teraadsvergadering werd besloten met in gang van Januari 1924 de zakelijke belas ting op het bedrijf in te trekken. Vóór stem den 1 anti-rev., 2 Vrijh. B. en de afgevaar digde van de arbeddersvereeniging. Tegen stemden de drie soc.-democraten. Vlootwet en Coalitie. Namens die Christelijk Historische fraotie verklaarde de heer Schokking gister in de Tweede Kamer, dat er geen sprake geweest is van. een schrijveoi of van een wenk van deze fractie aan de Roomsch-Katholieken, alsof de coalitie verbroken zou worden bij verwerping der Vlootwet De verklaring werd met groote belang stelling aangeboord en verwekte veel ru moer. Men' riep: „Daar gaat het niet om. De vraag is of de premier het zoo heeft voor gesteld". De heer Schokking deelt mede, dit niet te kunnen weten en alleen te willen constatee- ren, dat de. Christelijk-Historische fraotie zich in geen enkelen vorm zoo heeft uitge laten als het „Vaderland" beweerde en door andere bladen werd volgehouden. Faillissementen In Nederland. Volgens med'edeelingen van bet Handels informatiebureau van: Van der Graaf Oo.'s Bureau? voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 26 Oct. in Neder land uitgesproken 83 faillissementen tegen 69 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Oct. 1923 8882 faillissementen tegenover 2535 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Ingezonden Mededeeling. In den stroomenden regen JKEREH JASSEN, ooi; iwr zeer corpulente personen. BUITENLAND. HET SOHADEVERGOEDINGS. VRAAGSTUK. De gedachtenwlssellng met de Ver. Staten. De houding van Frankrijk en België officieus bekend. Landen, 26 Oct. De Parjjsche correspon dent van de „Daily News" telefoneert, dat hij het eerst Poincaré op de hoogte heeft ge bracht van de correspondentie tusschen En geland en de Vereenigde Staten. Poincaré liet door een hoogen ambtenaar antwoorden, dat deze mededeeling zóó belangrijk en zóó diilecaat was, dat hij er op het oogenblik zijn oordeel niet over kon uitspreken. De politieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt dat de houding van Frank rijk én België ten opzichte van de conferen tie sedert het begin van de week officieus bekend is en dlat thans vaststaat, dat ieder land een opzichzelfstaand, doch gelijkluidend antwoord zal geven, n.L dat zij het denkbeeld van een conferentie aanvaardlen, doch on der voorbehoud, dat daarover overeenstem ming moet heerschen in de Commissie van Herstel, welker gezag volledig moet blijven, en dat aan de bevoegdheid van deze com missie in het verdrag van Versadlles om schreven, niet getornd zal worden. Frankrijk en België hebben zich als loyale geallieerden verplicht gevoeld, hun bedoelin gen duidelijk te omschrijven. Naar de „Ob- server" verneemt, zullen opmerkingen van denzelfden aard gemaakt worden ten op zichte van ieder voorstel omtrent een oom missie van deskundigen, die onafhankelijk van de commissie van herstel zal zijn. De bonding van Frankrijk. Parijs, 26 Ootober. De diplomatieke mede werker van Havaa meent te weten, dat Poin caré uit naam van die Fransche regeering aan Washington heeft |ate® weten, dat hij het voorstel van Coolidge om een oom,mia- Sie van deskundigen te benoemen, ten einde het betaalvermogen van Duitschland vast te stellen, aanneemt en dat hij. zich gelukkig zou achten als Amerikaaosche vertegenwoor digers daarbij' zouden medewerken, op voor waard© echter, dat er geen enkele inbreuk zal plaats hebben op het verdrag van Ver- sailles. Dientengevolge behooren de deskun digen in volkomen vrijheid te worden aan gewezen door de oommissie van herstel, het normale orgaan voor de uitvoering van het verdrag De Engelsche regeering schijnt tot dusver niet te weten, of zij deze procedure aanvaardt. De diplomatieke medewerker van Havas is in staat, mede te deelen, dlat de Duitsche nota, die Woensdag aan de commissie van herstel is overhandigd, Dinsdag officieel zal warden besproken. De voorzitter Barthou, de Fransche afgevaardigde, zal aan zijn col lega's voorstellen, deze procedure aan te ne men, die bij het Vredesverdrag is omschre ven, maar het is waarschijnlijk, dat hij. for meel voorbehoudl zal maken naar aanleiding van de kwade trouw van Duitschland om tot dusver zijn financiën gezond te maken en zijn verplichtingen na te komen. De afge vaardigden van de andere mogendheden schijnen trouwens geneigd, een dergelijke procedure te aanvaarden. De houding van België. Brussel, 26 October. Er wordt gemeldi, dat de Belgische regeering het voorstel van de Ver. Staten om een commissie van deskun digen samen te stellen heeft aangenomen, mits de kwestie geregeld wordt door de oom missie van herstel, die het hoogste gezag in dezen heeft. De Duitsche nota. Gisteren heeft Roediger, de Duitsche zaak gelastigde te Brussel, aan Jaspar een Duit sche nota overhandigd over het herstel, als antwoord!' op d© Belgische ontwerpen. De Duitsche nota maakt daartegen bedenkingen. Zij neemt een belangrijk deel van de Belgi sche schattingen over, o.a. wat betreft het monopolie op de spoorwegen, het deelen in de opbrengst van verschillende Duitsche on dernemingen en het instellen van monopo lies, zooalp dat op de tabak. De Duitschers vragen de benoeming van deskundigen om de betaalkracht van Duitschland vast te stel len en het invoeren van een gezond© munt. DUITSCHLAND. De bedreigde Rfjkseenheld In de te Hagen gehouden conferentie heeft rijkskanselier Stresemann in een rede o. a. bet volgende gezegd: De nood in Duitschland Is grooter dan ooit en deze voert ons'hierheen. De rijksregeering staat voor enorme moeilijkheden. Vooreerst _is daar de separatistische actie. De door Frankrijk 'en België daarbij verleende hulp beteekent een schending der gesloten overeenkomsten. Als de Rijnlandsche bevolking durfde handelen, zou de beweging binnen 24 uur zijn onderdrukt. 'Wat in het bezette gebied gebeurt, is een uitvloeisel van den noodtoestand. De oorzaak ligt in de Fransche geweldpolitiek. De Duitsche regeering heeft haar verordeningen herroepen en men beweert thans nóg, dat het lijdelijk ver zet niet is geëindigd. Verder verlangt men vóór het begin der on derhandelingen het herstel van den toestand, die vóór 11 Jfinuari bestond. Maar bestond er dan toén een Fransche regie? Het Ruhrgebied wordt geknecht, het Rijnland is erger dan een Fransche militaire kolonie, want er is nog min-) der vrijheid. Heeft Frankrijk de toestanden van vóór 11 Jan. hersteld? Heeft het de ballin gen laten terugkeeren, de gevangenen in vrij heid gesteld? Thans heeft de tegenpartij ons een voorstel gedaan omtrent de overneming der Duitsche spoorwegen door de Fransche regie- Het kabinet heeft zich met het voorstel bezig gehouden en na een 24-urige discussie besloten er niet op in te gaan. Ik herhaal hetgeen ik in den kabinetsraad zeide: De tijd is voorbij, toen men meende bjj onderhandelingen met ons te kunnen dicteeren: aannemeni of verwerpen. Wiji mogen dan al te zwak zijn ons te verwe ren, men kan ons niet 'dwingen dezen roof te sanctionneeren. Wij hebben ons bereid verklaard later, nadat de Duitsche financiën weder in orde zouden zijn, de betalingen en leveranties te garandee ren, opdat het bedrijfsleven met behulp van Ingezonden mededeeling. Ge zult er warmpjes Inzitten I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. RJjk het magazfln van Alsberg trachtte te plun deren, heeft de politic geschoten en 2 men- schen gedood. Er zijn verder verscheidene gewonden. De onrust wordt aangewakkerd door het snelle stijgen der prijzen. Te Essen zijn Vrijdagmiddag opstootjes in de fabriek van Rrupp uitgebroken. De arbeiders trachten zich van' de kantoren van de directie meester te maken. De blauwe politie kwam tusschenbeide en maakte ge bruik van haar wapens, waarbij 8 personen werden gedood 'en 20 gewond. De arbeiders verschansten zich in eenige fabrieksgebou wen. Te Duisburg joeg de politie een oploop van communisten en werkloozen voor het stadhuis uiteen* waarbij 1 persoon werd ge dood en een 20-tal gewond. De separatistische beweging ln bet Rijnland. Brussel, 26 October. De separatistische partij: heeft in het geheele Rijnland d© vol gende proclamatie verspreid: „Ten einde het Rijnlland te redden van vol slagen ellende door de schuld van Pruisen en het te vrijwaren voor een links-radicale buitenlandsche credieten daartoe in staat zal zijn en weer herstelkolen naar Frankrijk kun nen worden gezonden. Op het oogenblik echter kan het Duitsche Rijk niet betalen. Wij zijn niet in staat leveranties op ons te nemen, daar het Duitsche volk honger lijdt en wij de ver antwoordelijkheid voor die leveringen met op ons kunnen nemen. Voor het geval de indus- t-rieelen de leveranties hervatten, is hun toege zegd', dat verschillende belastingen van de be dragen zullen worden afgetrokken. Ik hoop, dat de onderhandelingen nog succes mogen hebben, alleen reeds met het oog op de ellende der bevolking. Het is ondraaglijk voor het 'bedrijfsleven niet alleen van Duitschland, maar van de gan- sche wereld, dat het rijkste gebied aan kolen en erts in Europa niet productief is. Zoodra dit weer het geval is, zal de nood verminderen. Naar aanleiding van de onlusten zeide Stre semann niet te behooren tot diegenen, die ver klaren, dat die lieden onvoorwaardelijk moeten worden veroordeeld, daar zij uit nood handelen. Maar door te plunderen verschaft men geep levensmiddelen. Duitschland heeft thans een nieuwen stap gedaan en zich tot de gansche wereld om hulp gewend ter leniging van den hongersnood ln Duitschland, speciaal ln de bezette gebied'en. Met nadruk wees de rijkskanselier erop, dat de regeering er nimmer aan denkt Rijn en Ruhr prijs -te geven. Geen materieel offer is te groot voor de vrijheid van het Duitsche volk. In de jongste Duitsche nota aan de Com missie van Herstel vraagt de rijksregeering om het instellen van een onderzoek naar de Duitsche betaalkracht. Het ls Duitschland on mogelijk de leveranties te hervatten, zoolang Rijn- en Ruhrgebied z|jn afgesneden, zoolang Duitschland niet de beschikking over dit gebied heeft en het geen productleven arbeid verrich ten kan. Inzake de schuldquaestie verklaarde Strese mann met nadruk, dat Duitschland weliswaar het verdrag van Versailles heeft moeten onder- teeikenen, maar dat Duitschland daarom nog niet de schande op zich behoeft te nemen, de bewerker van den oorlog te zijn geweest. Spr. herinnerde aan de jongste rede van Lloyd George te Chicago, en die van Smuts te Londen, die beiden de «Ruhrbezetting scherp afkeurden. .Wat het conflict tusschen Beieren en het betrof, spr. hoopte, dat de gehouden con ferentie van minister-presidenten zou leiden tot "de oplossing daarvan. Inzake de Palts staat de Rijksregeering aan de zijde van Beieren. Communistische actie. Mem meldt dd. 26 October uit OostMesland aan de N. R. Ot.: Het wordt hier den laatste® tijd onrustig tengevolge van het optrekken der communis ten, vooral in kleine dorpen en afgelegen buurten. Zoo werd Berne een klein Oldenburgsch plaatsje dezer dagen door een bende com munisten overvallen. Ze kwamen uit het dorpje Farge, over de Weser en bezetten het postkantoor, om d© telefoonverbindingen af te mijden, hetgeen boor zeven personen ge schiedde, De overigen verspreidden zich in de plaats en over de omgevipg, om te plun deren. Het bleek, dat al deze communisten ln het bezit waren van geweren en overal, waar ze in Berne kwamen, werd door hen naar wa pens gezocht. Ook de geheele omgeving kreeg daarop be zoek van deze plunderaars. In het dorpje Hidldigwarden gelukte het den bewoners de burgerwacht te alarmeeren en ook d© Schu- po te Oldenburg kreeg tijding van het com munistische optreden en geroof. In auto's kwamen de mannen van de bur gerwacht en de Scbupo naar Hilligwarden, overal werd in de omgeving op koehoorns en dergelijke instrumenten alarm geblazen en om hulp geroepen, met dit gevolg, dat een 50-tal communisten' werden gevangen ge nomen en voorloopig in een Ijskelder gebor gen tot ze door d© soldlaten verder naar Ol denburg werden geleid. De communistisch e bezetting van het post kantoor te Berne was gevlucht, doch werd later mede gevangen genomen. 'A nm beide kanten zijn een 20-tal personen gewond. De posttarieven. Berlijn, 25 Oct. Met ingang van 1 Nov. bedraagt het porto van een binnenlandschen brief 60 njiLLioen mark. Woensdag is men te Berlijn begonnen met het drukken van goudmarkbankbiljetben ter waarde van 1/10, 1/4 en 1/2 goudmark. Zij zullen weldra in omloop worden gebracht, Op 1 November wordt het goudgiroverkeer geopend. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 26 October. De hongeronlusten nemen te Essen en omgeving, evenals in de meeste steden van het Roerigebied steeds 'grooter omvang aan. Het aantal diefstallen neemt dermate toe dat de politie in de meeste'gevallen machteloos is. Bjj' de onlusten te Oatemberg, waar de fabrieken van de ZollVerein en de Köln Neu- Essener Bergwerkverein zijn geplunderd, is een man gedood. Elders zijn -bij botsingen met de politie tal van plunderaars gekwetst Te Bochum, waar een 'groot© volksmenigte Ingezonden mededeeling. MENSCHENKINDBREN I. GRUNWALD, KEIZERSTRAAT 116. omwenteling heeft de onafhankelijke Rijn landsche partij het burgerlijk bestuur aan zich getrokken. NatuurLl|k dient het gezag der b'ezettmgsmogemdheden strikt geëerbie digd te blijven. Alle staats- en gemeente ambtenaren'moeten hun gewonen arbeid Wij ven verrichten, tenzij wij anders beschikken. Tegen overtreding zullen wij streng optre den. De geheele bevolking moet rustig aan het werk Wijven. De voedselvoorziening is verzekerd. Tot requisitie zal slechts b|| noodzaak worden overgegaan. Op ordeverstoorders en plunderaars zal wordten geschoten. Samenscholingen zijn ver boden. Den onafhankelijke Rijn-republiek ls af gekondigd, de voorloopige regeering ge vormd. De uitvoerende macht is in handen van het uitvoerend comité voor het geheele Rijnland, dat over de districten en gemeen ten commissarissen heeft benoemd. De voorloopige regeering is in contact met de bezettingsoverheid om de handhaving der openbare orde te regelen in de plaatsen' waar zij de uitvoerend© macht uitoefent. De president van d© hooge Entente-com missie heeft in zijn hoedanigheid van hoo» gen Franschen commissaris de voorloopige regeering ontvangen en haar medegedeeld dat hij haar erkent als drager van het gezag, in plaatsen waar zij dit werkelijk uitoefent De voorloopige regeering zal daar verant woordelijk zijn voor de handhaving der open bare orde." Bekend is de Fransche gezindheid van d© Telegraaf. Het spreekt vanzelf, dat het blad op de hand is der entente, dus van de separatisten. Het blad moet evenwel verslag geven van de mislukking der beweging en doet dit ook uitvoerig en betrouwbaar. Ver makelijk is het evenwel te zien hoe zijn cor- respondienten hun best doen de voorstelling te wekken alsof d'eze mislukking tijdelijk is. Zoo schrijft of seint d© Keulsche correspon dent een relaas der feiten, dat aldus aan vangt: Zooals ik u gisteren reeds meldde, maakte de proclamatie van de Rijnland-republiek in verschillend© steden geenszins den indruk van blij venden aard te zijn. Waaraan is het nu toe te schrijven, dat de overgroote meer derheid der Rijnland1-bevolking, want daar omtrent kan geen twijfel meer bestaan, niets van de separatisten hebben moeten? Men is waarschijnlijk niet. ver van de waarheid af, als men de oorzaak van hun -aanvankelijk échec zoekt in het totaal gemis aan organi satie dat o.a. tot uiting komt in het beden kelijk gehalte van d© leidend© persoonlijk heden der beweging. Dat „aanvankelijk échec" vooral is koste lijk! Dusseldorf, 26 October. Te Dusseldorf heb ben den heeleni dag levendige arbeaderson1- lusten plaats gehad, waarbij ernstige aan vallen op winkels op de Corneliusplatz, het centrum van de stad, werden gedaan. In oor- geveer 80 groote zaken werden die spiegel ruiten moedwillig met steenen ingegooid en de uitgestalde goederen gestolen, zoo o.a. bij de firma Peek en Oloppanburg, waarbij ge weldig werd vernield. Ook in andere dee len van de stad hebben samenscholingen en en plunderingen plaats gehad. De politie stond, wegens haar gering aantal, zoo goed als machteloos tot laat op dien avond. De on lusten duren voort. Trier, 20 Ootober. Ook het regeeringsge- bouw is in handen van de separatisten geval len, zoodat alle openbare gebouwen in hun macht zijn. De leiders der politieke partijen en de redacteuren van de socialistische Volkswacht rijn uitgezet Baksen en het Rfjk. De troepen d©r weerbaarheid hebben gis ternamiddag het hoofdbureau van politie te Dresden bezet, niet met het doel om politie diensten in de Saksische hoofdstad te Ver richten maar om een standplaats in het cen trum van de stad te hebben. In den loop van den avond hebben de militairen heele wij ken afgezet Naar beweerd wordt zijn daar 'huiszoekingen gehouden. Verscheidene linksradicale leiders zijn in hechtenis ge nomen. Dr. Zeigner heeft gisteren in den Landdag medegedeeld dat de militaire autoriteiten tal van 'beambten en onderwijzers hadden ontslagen. De militaire autoriteiten hebben hun bevoegdheden hierdoor overschreden. Regeeringsoamimissarissen zijn gearresteerd alhoewel zij niet anders deden dan de beve len der regeering ten uitvoer 'brengen. Spre ker zeide te vreezen dat ten slotte ook de hoogste ambtenaren van den staat, tot die leden der regeering toe, gevaar zouden loo- pen ln hechtenis te woerden genomen. Toegang tot de Dlnsdagsche concerten. Schapen door een hond aangevallen. Verduistering. Oplichting. Alweer: gevaarlijke honden. Rijwiel ontvreemd. Onhebbelijke Jongelui. liep hU rustigjes over dé straat het stertte, maar het kon hem niks bommen de goten werden rivieren geen kop was d'r meer op straat te bekennen hem 'n zorg. Had ie niet een reuzen Regenjas, die niet doorregende, van 11.00 bjj de Fa. I. GRUNWALD, Kei* zeretraat 116, gekocht? Een rede van Stresemann. dezen winter, als g|J uwe Wollen Dekens btf de Fa. I. GRUNWALD (Keizerstraat 116) koopt. De tallooze ingezetenen, die de vorige week warme onderkleeren (trieot) b|j ons kochten voor belachelijk lagen prlji, noodigen wij bij deze nit, deze week eens onze schitterende collectie heerlijk zachte wollen Leldsche Dekens te komen bezichtigen. Dit kost U niets. Vrij entrée. Vergelijk onze prijzen. ,WI Hoe lang nog zült g|| rillen van de koude, gij dwazen? Hult Uwe l|jven in onze prach tige RATINÉ-JASSEN naar maat en een geweldigs warmte zal Uw lichaam doorgloeien. Ratiné's WINTERJASSEN spotgoedkoop door directe import uit het buitenland. Veel goedkooper en ook veel solieder dan Confectie

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9