«JURCJÉNS' Aan onze geabonneerden, GELD! GELD! "VOOR Eerste Blad. per postwissel ALLE STANDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN «SCHUIMT IN DE PAN Nr. 5787 DINSDAG 6 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG die gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-glro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders buiten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDING». VRAAGSTUK. Poincaré heeft Zaterdagmiddag aan den En gel schen gezant te Parijs zijn antwoord over handigd op de Engelsche nota inzake do uituoo- diging van de Vereen. Staten. Poincaré zet uitvoerig uiteen, waarom het voorbehoud, dat hij heeft gesteld, gerechtvaar digd is. In de eerste plaats kan het voorgestelde onderzoek slechts loopen over het tegenwoordige betaalvermogen van Duitschland, want het is onmogelp, tenzij over een zeer kort tijdperk, vast te stellen welke betalingen Duitschland voor de schadevergoeding kan doen, aangezien de ekonomische draagkracht van Duitschland zich im de naaste toekomst reeds aanmerkelijk kan herstellen. Dan merkt Poincaré op, dat een commissie van deskundigen, benoemd door de commissie van herstel, geen uitgebreider bevoegdheden kan krijgen dan aan de commissie van herstel in het verdrag van Versailles zijn toegekend. Bijgevolg kan de commissie van deskundigen evenmin als de commissie van herstel besluiten .nemen over een vermindering van de Duitsche schuld, tenzij de regeeringen, in de commissie van herstel vertegenwoordigd, daaraan met een parigheid van stemmen hun goedkeuring hechten. De bijeenkomst der conferentie is echter nog geenszins verzekerd. Uit Washington komen berichten, die veel lijken op bedekte waarschu wingen aan Frankrijk om niet te ver te gaan met. de eischen over de bevoegdheid. Te Brussel was men zeer onder den indruk var. dere be richten, en de Belgen zijn dan ook druk in de weer om de dreigende mislukking af te wen den. De houding vdn de Yereenigde Staten is na tuurlijk en terecht koren op den molen van Engeland. Ook daar wacht men thans af in de meening, dat de beperkingen, die Frank rijk wil opleggen,de conferentie nutteloos maken. Tegenover dien aandrang van alle kanten zal Poincaré wel toe moeten geven. Wil hij al thans niet, dat het odium voor de mislukking op Frankrijk wordt gelegd. Londen, 5 Nov. Vernomen wordt, dat Groot-Brittannië, België en Italië tot overeen stemming zijn gekomen ten aanzien van de instructies, te verstrekken aan de voorgestelde commissie van deskundigen Inzake de schade vergoedingen. Ook wordt geloofd, dat-hun voor stellen, volgens welke de commissie zou worden gemachtigd in het algemeen Duitschlands ver mogen om te betalen te onderzoeken, ook aan nemelijk zjjn voor de Vereenlgde Staten. De Fransche regeering echter stelde een zoo danige beperking voor, dat bet voor de Britsche regeering een zaak van ernstige overweging is, of het wel de moeite loont, met het voorgestelde plan door te gaan. DUITSCHLAND. De regeerlngscrlsla Vrijdagavond reeds heeft het rijkskabinet een zitting gehouden, waarin de drie afge treden sociaal-democratische rijksministers Ro- bert Schmldt, Sollmann en Radbrooh niet meer FEUILLETON. 'door ELEANOB H. PORTEE. ,,Fuiton, dit is bepaald een 'geniale inval van je. Ik zou er werkelijk wel iets voor over hébben om je het te zien uitvoeren. Ik denk er hard over om zelf naar Hillerton te gaan en Bob te zoeken. Waarachtig, ik ga Bob opzoeken1" „Wel ja, doet dat," zedde andere, „waarom ook niet? Bovendien is het ook 'begrijpelijk, dat je het doet Inderdaad geloof ik, dat je zulks verplicht bent in verhand met de le gaten." „Ja, dat is ook zoo," nadenkend fronste de advocaat het voorhoofd. „Hoeveel wil je hun geven?" „Oh, zoo ongeveer 100.000 dollar leder." „Hom, dat is, dunkt xnlj, genoeg voer speldengeld." „Och, het doet er niet toe; Ik wensoh, dat zij zooveel krijgen, dat lk een goed oordeel kan vellen hoe zij zullen leven, wanneer zij rijk zijn. En het moet uitgekeerd worden in oontanten, niet In effecten. Ik wil hebben, dat zij het zelf moeten heleggt „Maar hoe zal Je dat klaar "elen'? Welk voorwendsel zal Je gebruiken om hen te be giftigen met 100.000 dollar? Natuurlijk kan jo hun niet vertellen, wat je eigenlijke bedoe ling ia, want dan zdu je alles bederven." „Dat moet in de opdracht geregeld worden. Ook daarvoor heb ik ©en idee." "Oua ook dat heb je voor elkaar! Ik begin Ingezonden mededeellng. n co ld deelnamen. In deze zitting is niet overwogen om het heele kabinet naar huis te laten gaan. Er valt dus te rekenen met een poging van Stresemann om met de burgerlijke partijen van de zoogenaamde arbeidsgemeenschap, met cen trum, democraten en volkspartij derhalve, voor- loopig te blijven regeeren. Het besluit van de sociaal-democratische groep om de ministers uit de regeering terug te nemen is met groote meerderheid genomen. Er waren slechts 17 stemmen tegen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Rijkskanselier ervan afgezien het kabinet we. der aan te vullen met leden van den Rijks dag. Hij is thans doende de plaatsen der af getreden soc.-dem ministers door neutrale personen te doen bezetten. Daarmede zal hij Woensd"voor den Rijksdag verschijnen. Mocht deze dan blijk geven geen vertrouwen te stellen in het nieuwe kabinet, dan zou tot RijksdagontbindLng worden overgegaan. De positie van Ebert Berlijn, 5 Nov. Terwijl, de rechtsradicalen verklaren, dat hun pogingen om op het kus sen te komen slechts ten. doel hebben, den vertrouwensman der soc.-dem., rijkspresi dent Ebert, te dwingen zijn leidende functie te laten varen, nemen in het soc. kamp de stemmen toe, die eischen, dat de Rijkspresi dent niet langer lid van de partij zal zijn. Zoo is naar het voorbeeld van Berfijn ook te Frankfort a. M. tegen een kleine minder heid eón voostel aangenomen om een 'bewe ging in het leven te roepen, die zal streven naar de uitsluiting van Ebert uit de partij. Beleren en het Rijk. Niettegenstaande de geruststellende berich ten van Beiersche zijde maakt men zich toch ongerust over de komende gebeurtenis sen. De oorzaak daarvan is gelegen in de oomoentratie van rechtsradieale troepenfor maties van de Bedersohe grens. Coburg is op het oogenblik in een groot militair kamp herschapen. Hittler voert er openlijk het be vel. Zoogenaamd heeft de oomoentratie plaats gehad voor afweer der Thuringsche commu nisten. Dat het echter om iets anders te doen is bewijst het telegram dat Vrijdag van den Beierschen dictator, von Kahr, gezonden werd, waarin werd gevraagd1 terstond bevel te geven voor den opmarsch tegen Thurin gen. je nu zoo langzamerhand tot alles in staat te achten. Maar wat 'ben je van plan daarna te doen?.Ik meen, wanneer je ontdekt hebt, wat je wenscht te weten? Zal het niet heel wat opschudding verwekken, wanneer John Smlth verandert ln den heer Stanley G. Fulton? Héb jo daar wel aan gedacht?" „Ja, daar heb ik wel aan gedacht, maar lk moet toegeven, dat ik mij nog geen juist denkbeeld daaromtrent gevormd heb. Ik maak mij er echter nog niet ongerust over; er is tijd genoeg om hierover na te denken. „Mijn plan is in het kort als volgt: Er zul len' twee brieven met een opdracht zijn, een welke na zes maanden, een andere, die, laten wijt zeggen, na eenige jaren geopend moet worden. (Zie je, ik wil voldoenden tijd voor mijn waarnemingen hebben). De tweede brief zal de definitieve regeling van mijn zaken bevatten, m.a.w. mijn testament.Ik ver onderstel, dat lk verplicht zal zijn zoo iets op te maken." „Maar, mijn goede hemel. Stanley je. je.hier zweeg de advocaat plotseling en kook eenlgszlns verschrikt naar den tegenover" hem zlttenden man. „Oh, dat ls natuurlijk alleen voor het ge val, dat er, eh.Iets gebeurt. Mijn werke lijke bedoeling ls mijnheer Stanley G. Ful ton terug te laten komen van zijn Zuld- Amerikaansoho ontdekkingsreis lang voordat de tweed© brief zal moeten worden geopend. Hij zal dan ln staat zijn zijn zaken te regelen, zooals hij dat zelfwenischt en een nieuw testament te maken. Begrijp je?a „Ja, dat is allemaal goed en wel, maar dan 'blijft er toch nog altijd John Smith over. Wat ben Je van plan met hem te doen?" Nadenkend streek de mülionair zich over zijn kin. De Berlijnsche Maandagochtendbladen we ten te melden, dat 7 November is aangewezen als de dag, waarop de aanval beginnen zal. Bericht wordt verder, dat ook in Noord- Duitschland, in Mecklenburg en in Pomme- ren, concentraties van strijdorganisaties zou den hebben plaats gehad. De rechtsche pers doet het voorkomen als of het met de Beiersche actie zoo'n vaart niet ioopen zaL De linksche bladen zien den toe stand echter ernstig in. De „Vorwarts" publiceert een oproep van de sociaal-democratische partij tot verdedi ging der republiek. Vrijwel alle linksche bla den zijn het er over eens, dat er een volks beweging behoort te komen ter bescherming der republiek. Van Beiersche zijde wordt ontkend, dat te Coburg een hoofdkwartier bestaat der ongere gelde organisaties onder leiding van kapitein Ehrhardt. Te officieeier plaatse in Mtinchen wordt ten- sltote verklaard, dat deze mannen van Ehrhardt geen gevaar voor het Beiersche staatsgezag yormen, doch voor den gang van zaken zouden zij gevaarlijk kunnen worden, wanneer te Ber lijn een zwakke regeering zich op het kussen zou trachten te houden, m. a. w., indien Stre semann niet bereid is af te treden om voor een nationalistisch ministerie plaats te maken. Uit dit oogpunt bezien beschouwt men ook in Beiersche officieele kringen den toestand als zeer ernstig. Berlijn, 5 Nov. Naar verluidt, geeft de toestand aan de grens van Beieren en Thurin- gen geen reden voor ongerustheid. Pogingen, die de Beiersche gewapende organisaties zou den doen om de grens over te trekken, zouden afstuiten op de heter uitgeruste rijksweer. De toestand te Berlijn. Doordat Maandagmorgen de broodprijs in Berlijn op niet minder dan 140 mllliard was vastgesteld, hadden den geheelen dag door plunderingen van bakkerswinkels plaats. Ook slagerswinkels moesten het ontgelden. De ver koop van alle levensbehoeften op den grondslag van de goudmark, en de uitbetaling van salaris sen en loonen in papiermarken, heeft een zoo danige tegenstelling geschapen, dat het slechts „Smith! Ja! Wei Smith zal dan natuur lijk Maar zijn met het verzamelen van bij zonderheden betreffende de familie Blaisdell en zal vertrekken naar een onbekende be stemming. Wij zullen ons aangaand© Smith geen verdere zorgen behoeven te maken." „Fulton, Je bent er eentje," lachte de advo caat. ,.Maar nu de familieleden. Wie zijn dat? Je kent natuurlijk hun namen?" „Ja zeker, ik ben al eenige jaren geleden op inlichtingen uitgeweest. Dat zal me, tus- schen twee haakjes, nu best te pas komen. Van tijd tot tijd heb lk van Bob bericht ont vangen omtrent geboorten en sterfgevallen bij de Hillerton Blaisdells. Ik hen altijd van plan geweest ben bij gelegenheid te gaan op zoeken, omdat zij mijn naaste bloedverwan ten zijn. Dus met wat ik zelf reeds wist en wat Bob tmij geschreven heeft, ben ik aardig op de hoogte. Hier zweeg hij even, haalde ©en klein aanteekenboekje uit den zak en raadpleegde dit. ,,Er zijn twee zoons en een dochter, kinde ren van Rufus Blaisdell. Rufus stierf Jaren geleden en zijn weduwe hertrouwde met een zekeren Duff. Zij is intussohen ook overle den. De oudste zoon is Frank Blaisdell. HIJ heeft een kruidenierswinkel. De andere is James Blaisdell. hij werkt op een hypotheek bank. De dochter, Flora, is niet getrouwd; zij is ongeveer twee of drieenveertig, geloof ik, en is costuuimnaaister. James Blaisdell heeft een zoon, Fred, zeventien Jaar oud en twee jongere kinderen. Frank Blaisdel heeft een dochter, Mellioent geheeten. Dat is alles, wat ik op het oogenblik weet, doch voldoen de voor mijn plannen." „Oh, alles is genoeg voor jou plan! Waar zul je nu mee beginnen?" zeer weinigen mogelijk is, de noodzakelijkste levensmiddelen te koopen. De nood stijgt van dag tot dag, van uur tot uur, en voortdurend nemeü de verbittering en vertwijfeling toe. Tengevolge van antisemitische ophitserijen werden vele Jodenwinkels geplunderd. Groote menigten werkloozen, die op een 10.000 per sonen geschat werden, plunderden niet slechts de winkels uit de Jodenwijk, doch roofden ook verscheidene woningen leeg! De bewoners lie pen om hulp roepend de straat op. Verschei dene joden werden door de werkloozen gevisi teerd, omdat zij vermoedden, dat de joden din gen van waarde en buitenlandsche wissels 'ln hün zakken hadden. Auto's, waarin de menigte joden vermoedde, werden aangehouden en de inzittenden gemolesteerd. Een joodsch koop man werd uit een auto gehaald en afgeranseld, terwijl de auto geheel vernield werd. Een officieel bericht, dat een groote politie macht den toestand meester zou zijn geworden, is niet bevestigd. Integendeel heeft in den loop van den avond de toestand zich verscherpt: de verzamelde menigten keerden zich steeds weer tegen als joden uitziende voorbijgangers en joodsche zaken. Talrijk zijn de personen, die zwaar werden mishandeld en van alle dingen van waarde wer den beroofd. Ontkleedingsbrigades kleedden met groote snelheid joden volledig uit, waarop dezen zich onder het gejoel der menigte uit de voeten maakten. Tallooze magazijnen van con- feetiekleeren en ook particuliere woningen werden eveneens geplunderd. Door de straten hoort men kreten als: Slaat de joden dood, of: K>edt de joden uit. Een letterlijk poedelnaakt uitgekleede man nam de vlucht in een slagerswinkel. De s'ager en zijn zwager gingen de achtervolgers met een bijl in de vuist tegemoet. Verscheidene perso nen werden door bijlslagen verwond. Vastge steld kon worden, dat de opwinding der menigte door enkele personen, die van groep tot groep gingen, gevoed werd. Zij Jiitsten ook on tegen christen-winkeliers en wel met de bewering, dat zij levensmiddelen aan joden hadden ver kocht. In totaal werden te Berlijn 70 a 80 win kels geplunderd. Inmiddels is de regeering tusschenbeide ge komen, waardoor de broodprijs van 140 tot 80 mllliard verlaagd1 is. De meelvoorraden in de opslagplaatsen der Berlijnsche meelhandelaars zijn in beslag ge nomen en het meel tegen redelijke prezen ter beschikking van do hakkers gesteld. ,Jk heb reeds een 'begin gemaakt In het ochtendblad van morgen zul je lezen, dat de heer Stanley G. Fulton, de ©enigszins excen trieke multi-mllllonalr op het punt staat naar Zuid-Amerika te vertrekken en het gerucht loopt, dat hij' plannen heeft om ©en reu»- achtigen onderzeókingstocht te financieren. Wat hij precies zal gaan onderzoeken is niet bekend, maar men mompelt iets van de bron nen van de Amazonenrivier. Ik heb vandaag heel wat afgepraat, en verscheidene vertrou welijke mededeeiinigen gedaan, waarbij ik om geheimhouding verzocht Dit zal zeker mor gen of overmorgen op zijn laatst vruchten afwerpen. Ik vertrek de volgend© week en ga inderdaad op een onderzoekingstocht, maar niet een, 'zooals men denkt. Jk ben nu hier bif jou om ©en afspraak voor morgen te maken. Een iman, die een dergelijke gevaarlijke reis gaat ondernemen, moet op alles voorbereid zijn, zoodat, wanneer het noodig mocht zijn, je zult weten hoe Je te handelen hebt Ik mag zeker morgen komen?" De advocaat weifelde. Over zijn gelaat lag een eigenaardige mengeling van vastberaden" held en 'besluiteloosheid. „Och, wat kan het mij ook eigenlijk sche len. Natuurlijk kun Je komen. Morgen om tien uur, als je dan tenminste nog niet in een gekkenhuis terecht gekomen bent". Vroolijk lachend sprong de heer Stanley G. Fulton op. „Afgesproken dus, morgen om tien uur." Bij! de deur gekomen korde hij zich plotse ling om. „Zeg Ned, ik wil met Je wedden, dat ik door deze zaak weer jong en gezond zal worden. Wil je met mij wedden, dat ik weer vleesoh en aardappelen kan eten?" UIT HET BEZETTE GEBIED. Duisburg, 6 November. Vanochtend heb ben tal van groote ondernemingen een deel van hun personeel opgezegd, daar de onder handelingen met de Fransche oommissie tot dusver vruchteloos zijn gebleven en er voors hands ook weinig kans is op een overeen komst. Deze mislukking der besprekingen stelt vele bedrijven buiten staat zich grond stoffen aan te schaffen en geld voor de uit betaling van loonen te vinden. In de ondernemingen van Thyssen te Mui- helm is aangeplakt dat met ingang van 10 Nov. (a.s. Zaterdag) het geheele personeel, tezamen een 80.000 man, gedaan krijgt. In het district Dusseldorf hebben ook vele ondernemingen hun personeel opgezegd. De separatistishe beweging. Een correspondent van de „N. Rott. Crt." schrijft d.d. 80 October aan zijn blad: De Fransche couranten beweren, dat het op treden der separatisten een bewijs is van het streven naar afscheiding onder de bevolking in het bezette gebied, terwijl de Duitsche couran ten schrijven, dat de separatisten een bende tuchthuisboeven zijn, die alleen iets kunnen bereiken, als de Fransche en Belgische troepen hen steunen en van wapens voorzien. De on partijdige toeschouwer zal de Duitsche mede- deelingen moeten beamen. De separatisten mo gen dan niet allemaal tuchthuisboeven zijn, heel pleizierige elementen zijn het zeker niet. Men moet de heeren in actie gezien hebben. Meestal jonge mannen met de bekende petten op één oor, met karabijnen of revolvers gewa pend, de groen-witte banden om den arm en een uitdrukking op het gezicht, die niet veel goeds voorspelt, als men hun niet aanstaat. De bevolking in het geheele bezette gebied wil niets van hen weten. Dit staat als een paal boven water. Daar kunnen ook de mooiste verklarin gen van den kant der Franschen of Belgen Ingezonden Mededeellng. Foateris Maagplllen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel ln ordo uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagplllen to ge bruiken. Prijs pet flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0. 65$ ln apotheken en drogistzaken. 10) HOOFDSTUK IL Mijnheer John Smith verschijnt ten tooneele. Het was op een warmen avond in het be gin van Juni dat Juffrouw Flora Blaisdell het plantsoen doorliep om de straat, welke naar het huis van 'haar broer James leidde, te be reiken. Het plantsoen lag in het centrum van Hillerton. Zijn breed© grasvelden en met iepen beplante wandelpaden waren de trots van de geheele stad,. Ook had1 het een muziektent voor zomer- oonoerten en een aardig klein vijvertje, Juist 'groot genoeg voor een paar roeibootjes in den zomer en voor een beperkt aantal schaatsenrijders in den winter. Dit plantsoen vormde een afscheiding tussohen het eenvou dige oostelijk gedeelte en het meer deftige westelijk deel van Hillerton, iets wat het wellicht nog belangrijker maakte. James Blaisdell woonde ln het westelijk gedeelte. Zijn vrouw beweerde, dat ledereen, die let® beteefcende, daar behoorde te wonen. ZIJ waren onlangs daarheen verhuisd en nauwelijks on dreef. Juffrouw Flora Blaisdell was naaister on bewoonde ten kledn, onooglijk huurhuisje ln het oostelijk gedeelte der stad» Het was een kleine mager uitziende vrouw met een ang stige uitdrukking over haar gezicht, terwijl haar bijziende oogen steeds schuw rondke ken. (Wordt vervolgd). COURANT De a.s. conferentie o9er het Herstel t PLAMTA De toestand aan de Beiersch- Thuringsche grens. Te Berlijn meent men, dat er geen reden is tot ongerustheid.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1