IE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 8 NOVEMBER 19!1. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenooten, de heeren Mille- naar en J. M. Duinker, slaagden op het 20 October 1.L te Utrecht gehouden Esperanto- examen tooi het diploma A. Jubileum. .As. Zaterdag IQ November hoopt die heen G. Dortmund den dag te herdenken,, waar- op hij 20 jaar geleden bij den hoed A. van Pelt, mr. schilder, in dienst trad. De Vlootwet en 's Rijkswerf te Willemsoord. 'Uit voor ona betrouwbare brom vernemen wij, dat in-verband met de bezuiniging door afvoer van oud materiaal waarschijnlijk een aantal werklieden op 'e Rijks werf alhier ge daan zullen krijgen. Er was gerekend op mogelij-ken nieuwbouw bij aanneming van de Vlootwetnu deze van de baan is, wordt het in dienst houden vam een zoo groot aan tal werklieden niet mee® mogelijk geacht Voor, onze gemeente zou diit wel een ramp zijn. Te bevoegder plaatse konden wij geen be vestiging noch tegenspraak van dit bericht krijgen. Uit een particulier schrijven uit Vlissingen vernamen wij, dat op die werf „de Schelde*-' aldaar aan een aantal werklieden toezegging van plaatsing was gëdaan voor het geval de Vlootwet werd aangendmen. Men zou dan sneller het onderhanden zijnde werk afbou wen om spoedig gereed te zijn voor het aan nemen van mógelijk nieuw werk. 60-Jscrtg Toonoel-Jub'J oum mevrouw de Boor- -ra Rijk. Dat is zeker, het Heldersche publiek heeft de groote actrice hartelijk ontvangen. Reeds bij haar eerste optreden barstte spontaan het ap plaus los en den ganschen avond was er de stemming van hartelijke genegenheid, van innige bewondering, van oprechte sympathie en hoogachting. Hoe kon het ook anders: kennen wij Mevrouw De Boer niet als Kniertje, als Eva Bonheur, als „de Meid", en in zoovele andere rollen, waarmede ze nimmer onze stad vergat?.... Zoo dan was er een feestelijke stemming al dadelijk in de overvolle zaal, die den geheelen avond bleef hangen, al was het ook vervelend en taai de langgerekte afwikkeling te zien van het „jubileumstuk" en naar de onbeduidende dialogen te hooren, en al snakten we allen naar het einde. Maar we moeten eerst nog vertellen wat er vooraf was geschied. Want Mevrouw De Boer was reeds den vorigen avond in onze gemeente gekomen, teneinde des middags hier de gene rale repetitie te kunnen houden van Heijer- mans' nieuwe stuk „De Morgenster", waarvan Woensdagavond de premiere in Rotterdam zou gaan. De schrijver was voor deze gelegenheid zélf overgekomen naar hier. Mevrouw De Boer had dus reeds een drukken en vermoelenden dag achter zich toen zij Dinsdagavond in „Ca sino" optrad. Door de goede zorgen van het Comité, dat voor deze gelegenheid zich had gevormd, was de „Casino-zaal smaakvol met groen versierd, terwijl rondom kartons hingen met de namen der verschillende stukken, waarin zij optrad en de rol, die zij daarin vertolkte. Ter weerszij den van het tooneel herinnerden de datums 18781928 aan het feit van haar gouden jubileum. De burgemeester had der actrice gastvrijheid te zijnen huize aangeboden; zij dineerde daar en zou er dien avond ook logeeren. En te 7 uur bracht een auto- haar naar den schouwburg, in gezelschap van den Burgemeester en den Schout-hij-nacht, den heer O. Fock. Het Ste delijk Muziekkorps had zich inmiddels voor „Casino" opgesteld tot het brengen van een serenade, welke gevolgd werd door zang van „Kunst aan 't Volk". Nadat Mevrouw De Boer in den foyer van den schouwburg was ontvan gen, waarbij zij door den Schout-bij-nacht werd toegesproken, die haar een bouquet overhan digde, begaf zij zich een oogenbïïk op het balcon Van „Casino", teneinde zich aan de wachtende menigte bulten te vertoonen. Onder het luis teren naar nog ©enige nummers muziek en zang. Inmiddels zorgde in de zaal zelve een strijkje, ;evormd door verschillende heeren musici van Je Marinekapel onder leiding van den heer Bongaards, voor uitstekende entr'acte-muziek. Huldebetoon, spontaan en vrijwillig aangebo den door deze, stafmuzikanten, en hartelijk ge waardeerd door het overtalrjjke publiek. Toen te ongeveer 11 uur het doek voor de laatste maal gevallen was, en de in de zaal aan wezigen uitgeapplOudiisseerd waren, had de hul diging plaats. Het duurde niet lang of opnieuw ging het doek open en toen stonden op het tooneel al de bloemstukken, die der actrice wer den aangeboden, uitgestald.Ook de verschil lende comité-leden stondten op het tooneel ge schaard1. De oude heer Polak leidde Mevrouw .De Boer op, waarna aanstonds de Voorzitter der Huldigingscommissie, de heer Van Loo, naar voren trad. Toen wij vernamen, aldus de heer Van Loo, dat u uw 50-jarig jubileum zoudt herdenken, begrepen wij 'aanstonds, dat gij Helder niet zoudt vergeten. Wij kennen u uit vele rollen, vooral uit de stukken van Heijermans, en daar van is het de Kniertjes-rol, die u eigenlijk zoo n groote nationale, ja, internationale bekendheid heeft gegeven. Gij vertolkte daarin zoo geheel de bedoeling van dezen auteur, en gtf hebt, me vrouw, daardoor" ook uw steentje tot verbetering van de in dat stuk behande misstanden. Veel hebben wij patste weken over u gelezen, en wellicht heeft 'Mev ro der Horst, nog het best en het aardigst een en ander omtrent u beschreven. Lang zouden wij daar nog stil bij kunnen staan, maar de Qjü laat dat niet toe. De dagen, dat men tegenoye de tooneelspeelkunst een bekrompen, oenepe standpunt innam, zijn gelukkig voorhij denkt thans ruimer, en men beseft er de groote cultureelè beteekenis van. Mevrouw, Helder wilde met bij andere plaat se® achterblijvenu En onze burgemeester en schout-bij-nacht staan ook thans vooraan in de huldiging en namen gaarne zitting in het eere- oomitó. Ja, onze burgemeester ging zelfs zoo ver, dat hij zijq woning voor u beschikbaar stelde (applaus). Wq kimmen niet zoo erg veel doen, mevrouw, omdat wij hier niet zoo erg rijk zijn. Maar we konden Si ieder geval zorgen voor een volle zaal, eni dat ons dit gelukt is, is ons een groote voldoening. Wij bieden u een kleine bloemenhulde mm, benevens een couvert, en wij hopen, dat u nog vele jaren bij ons moogt komen. Mevrouw De Boer, die op haar 7öe jaar nog een zwemdiploma behaalde, is dat ook ongetwijfeld van plan! (Luid applaus en fanfares). Achtereenvolgens werden nu bloemstukken aangeboden namens het Stedelijk Muziekkorps, de Vereeniging „H. B. S.", de Zangvereemging „Kunst aan 't Volk", de Zang- en Reciteerver- eeniging „Harmonie", terwijl als de „hekke- sluiter" de oude heer Polak tenslotte naar voren trad. „Esther kwam tot dien Koning en verwierf gunst in zijn oogen, en hij verhief haar tot Koningin". Zoo staat het in het bijbelverhaal. Deze Esther is ook tot koningin verheven, koningin van het volk is zij', en vox populi is immers vox Dei. En deze door God begena digde Esther is nog dezelfde Esther van 50 jaar terug.» Spr. herinnert zich nog een gebeur tenis uit zijn jeugdi, ongeveer 47 jaar geleden. Bij een tooneelvoorstelling, waar Mevrouw De Boer, toenmaals nog Esje van Rijk, optrad, maakte spr. als jonge man entr'acte-muziek. Het spel en het optreden van deze Esje be koorde spr. zoodanig, dat hij tegen zijn vader zei: „He, vader, ik wou dat dat mijn meisje was!" (Daverend gelach). Maar de wegen van Amor zijn ondporgron- delijk en nu zit mijn meisje daar (in de zaal wijzend; waar mevr. Polak zit). Opnieuw -dave rend gelach. Met een paar hartelijke woorden van geluk- wensch eindigt de heer Polak zijn geestige speech. De vroolijkheidi van het publiek bereikte thans haar toppunt, toen Mevrouw De Boer zich -tot Mevrouw Polak wendde en haar per missie vroeg haar man een zoem te mogen geven, en daarna den ouden heer op eiken wang een hartelijken zoen gaf. Toen kwam aan het gejuich eni gelach schier geen einde. En nadat men wat tot kalmte was gekomen, trad opnieuw de heer Van Loo naar voren om namens het Oomilté allen, die aan deze huldiging meegewerkt hadden hartelijk te danken, lm het bijzonder den burgemeester en schout-bij- nacbt, het Stedelijk Muziekkorps en de Zang- vereenigmg, en de heeren musici, die voor dé entr'acte-muziek zorgden. En daarmede behoorde deze huldiging weer tot het verleden. Naschrift. De zetter maakt er ons attent op. dat wij het stuk vergeten hebben. Heelemaal vergeten hebben wij het niet, zie de tweede alinea, maar het zou misschien beter geweest zijn als we heit heelemaal maar vergaten. Je weet niet of je er om huilen of om lachen moet, dat een dergelijk st-uk vertoond wordt. En van de (mentaliteit van een schrijver, die zooiets in elkaar flanst, daarvan heeft een normaal mensch geen notie. Maar wij- zijn dan ook niet uitverkoren, zooals de „schrijver" Defresue. ilk geloof, dat ik het verder maar vergeet. Geldelijke bijdragen voor de huldiging schonken de volgende vereeniglngen: O.A.M.B.O., S.D.A.P., Vaderland on Oranje, Kunst aan 't Volk, Joodsche Tooneelvereeni- ging, Helder's Gemengd Koor, H. B. S.-Ver- eeniging, Centrale Ned. Ambt. Bond, Algem. Bakkersbond, Tavenu. Vele ingezetenen gaven een geldelijke bijdrage. Hoewel, zooals gezegd!, Rotterdam de primeur had van Heijermans' nieuwste stuk, komt Mevr. De Boer—van Rijk hier terug met „De Mor genster". Het spreekt vanzelf, dat heft Helder sche publiek haar dan niet in den steek imag noch zal laten. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Op veelvoudig verzoek in het) Bestuur der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst alhier or toe overgegaan een onderafdeeling te stichten, uitsluitend' voor symphonio- orkest muziek. Reeds tal van dames en hee ren hebben zich, zoowel strijk- als blaasin strumentbeoefenaars, opgegeven. Het sym- phonie-orkest zal onder leiding van den heer Joh. F. Pala, vioolleeraar a. d. muziekschool Mij» tot Bev. der Toonkunst alhier, staan. De repetities zullen plaats hebben in de muziek school dier afkoeling in de Hoogstraat. Dames en hoeren welke vermeenen aan dait orkest hun medewerking te kunnen verleenen wor den verzocht de Si dit blad! voorkomende ad- vertontle daaromtrent ta raadplegen. Folklore van Nederland. Zooals de advertentie in dit nummer ver meldt, zal de heer D. J. van der Ven aihier Maandag a.s. komen spreken voor de vereeni ging A. G. O. over Folkloristische gebruiken in Nederland. De heer van der Ven is, zooals bekend, in dit onderwerp het bestudeeren van onze zeden en gewoonten specialiteit; in zijn standaardwerk, in de Leeszaal voorra dig, heeft hij veel van het door hem verzamel de materiaal nedergelegd, en uit den laatsten tijd dateert zijn groote historische film „Nêer- lands volksleven in den zomer". Natuurlijk wordt de vertooning van zoo'n' filmwerk te kostbaar, maar de heer van der Ven heeft nog een groot aantal lichtbeelden voor zijn voordracht bewaard. De folklore is een aantrekkelijke weten schap en zij, die dien heer van der Ven bij vroegere gelegenheid reeds leerden kennen, weten dat hij een aangenaam causeur is. On getwijfeld1 zal dan ook Oasino Maandagavond vol zijn, te meer, omdat geen concerten of vergaderingen elders het publiek verdeelen, zoodat iedereen er heen kan. In ons volgend nummer zullen wij enkele persuittreksels omtrent elders gehouden voordrachten opnemen. Kaarten zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar. De Budapesters. Donderdag 15 Nov. a.s. treedt het pbeno menaal Budapester Strijkkwartet in Casino op en opent de rij der buitengewone abonne mentsconcerten; wel een gelukkige greep van het pl. comité om op zoo'n schitterend ensemble beslag te kunnen leggen. Met hun Europa-Tournee 19211922 vol gen hieronder o.a. eenige verslagen der HolL bladen: n. R. Botterdam, .Nieuws Rotberdamache Courant": ^Teneinde ieder in de gelegenheid' te «tel len van dit 'buitengewoon ensemble te kun nen' genieten1 worden bij wijze van uitzonde ring door het Oomité kaarten voor den 2en rang beschikbaar gesteld 1.(inbegrip rechten). Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie. Schieten mat zwaar geschut Op heden (Donderdag) en vermoedelijk Vrijdag zal er vanaf het fort „Harssens" tus- (Schen en 8 uur met zwaar geschut geschoten worden. De bewoners van de Hoofdgracht, Achter straat en omliggende straten worden verzocht met het oog op het barsten van ramen, voor zorgsmaatregelen te treffen, en de ramen tij dens het schieten open te zetten. Rectificatie. In ons blad van' Dinsdag staat in de adver tentie van -het „Stedelijk Muziekkorps" als huisnummer van den heer Verschoor No. 65 aangegeven, dit moet zijn No. 46. Tijdens de bijeenkomst van die Zang- ©n Reciteervereeniging .Morgenrood" zijn op Zaterdag 3 Nov. j.L in Casino tweehonderd en vijftig loten voor de IJsclub „'t Noorden*' geplaatst van die goedgekeurde seconde-ver loting van 2 gouden horloges en niet van 2 schilderijen, zooals in ons laatste nummer bericht was. Vlieger en morforftefe. Hot Hoog Militair Gerechtshof docdi in hooger beroep Uitspraak: in do zaak tegen den officier-vlieger 8e kl., die, naar men meldt, door den Zeekrijgsraad te Willems oord was veroordeeld' tot twee dagen hechte nis ter zake dat hij te Hélder op een motor rijwiel heeft gereden met een© snelheid, van ongeveer 29 K.M. en op de eerste vordering van een agent van politie zijn nummer en rij bewijs niet heeft vertoond. Overeenkomstig den eisch van dien Advo caat-Fiskaal veroordeelde het Hof bekL tot geldboeten van 00 en 10 subs. hechtenis van 0 en 8 dagen. ABRONDISMMmTS-BEGHTHANK. Uitspraken vaiji B November. P. V. Helder, appèl vonnis Kantongerecht t. z. openbare dronkenschap. Vonnis 0 we* ken hechtenis bevestigde G. J. de J. Helder, appèl vonnis kanton gerecht betreffende overtr. huuroommisalö- woti 4fi boete of 40 dagen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van November. CJL IJ., huisvr. J. v. L. te Helder stond he den terecht op grond van het feit, dat zij op 12 Sept. haar tocnmaligen huurman, den kleermaker O. P. G. V. beleedigend' had toe gevoegd: vuile hufter. Er bestond een kwes ties tusschen bekl. en haar buurman over een gemecnschappelijken achteruitgang. De kleermaker wilde niet dat allerlei lieden over zijn plaats gingen en had nu den toegang af gesloten met een hekje. Welke regeling van het verkeer niet de goedkeuring van beklaag de wegdroeg. Daar hot bleek, dat bekl. in middels op 'n andere buurt is gaan wonen en dus herhaling van een dergelijk conflict niet zal plaats hebben, veroordeelde de Politie rechter het vrouwtje, dat zich zeer aangedaan toonde en haar tranenvloed rijkelijk tiet vloeien, tot 0 boete subs. 0 dagen hechtenis. Meerdere zaken, die de belangstelling van onze lezers zouden kunnen wegdragen, wer den heden niet behandeld. gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Dins dag 13 November a.8. De agenda vermeldt de volgende onderwer pen ter behandeling: Installatie Raadslid. Installatie van don heer D. de Zee als lid van den Gemeenteraad. Notulen. Vaststelling der notulen van 26 Sept J1 Ingekomen Stukken. a Afschrift van het Kon. Besl. d.d. 21 Sept. 1923, waarbij ontheffing wordt verleend van het hebben van een zevende leerjaar aan de openbare lagere scholen 4, 5, 6, 11, 1^, 1*> b. 'Missive van Ged. Staten d.d. 17 Oct. 1923, No. 63, houdende het bericht van goed keuring op de wijzigingsverordening betref- fendo het financieel beheer der gemeentebe- dr!feïdem d.d. 10 Oct. 1923, No. 92, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit d.d. 26 Sept. j.L tot uitgifte van grond m erf pacht aan de Fa. Gebr. Smit; d. Idem d.d. 10 Oct 1923, No. 92, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit van 26 Sept. j.1. tot uitgifte van grond' in erf pacht aan G. Groot; e. Dankbetuiging van Mej. S. Zuqderhoudt voor de haar toegekende belooning voor het geven van handwerkonderwijs aan de bijzon dere school te Koegras; f. Beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, d.d. 22 Sept 1923 houdende vrijstelling van de ver plichting om aan O. D. Colpa het onderwijs eener klasse op te dragen; g. MissivS van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Oct. 1923, No. 43, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit tot vaststel ling eener schoolgeldverordening voor de avond- vakteekenschool. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). h. Adres van den Heldenschen Bestuurders- bond nopens het verstrekken van goedkoope ookea l (Ten aanzien van dit stuk wordt verwezen naar het desbetreffende voorstel op de agenda). i. Adres van de Besturen der Algemeene Heldersche Winkehersvereeniging en de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" om de winkelsluiting 's avonds op 8 uur te bepalen en om verlaging der eleotriciteitstarieven. (Voorgesteld wordt dit stuk in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen om prae-advies). Pensloneeritig Wethouder, Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders, dat zij aan den heer O. Adrlaanse een jaarlijksoh pensioen van 625 hebben toege kend. - Subsidie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie te verleenen aan het Sa natorium van het Nationaal Verbond voor Ge meente-Ambtenaren. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van een Reizend Drankweer Mu seum" om toekenning van een- subsidie. Gasprijs. Voorstel tot intrekking van de regeling be treffende den gereduceerden gasprijs. Bouwverordening. f a. Voorstel om aan O. O. Dito ontheffing te verleenen van' het bepaalde bij art. 16, le lid, der Verordening op het 'bouwen en de bewo ning. b. Voorstel om aan N. Lengers ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, le lid, der Verordening op het bouwen en de bewo ning. Grondbedrijf. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek van J. J. Heijdenrijk en J. Engel tot verkrijging van grond in erfpacht. Volkstuinhouders. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging van Volkstuin- houders om vermindering van huur der aan haar verhuurde peroeelen. Pacht Landerijen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van een aantal pachters om verminde ring der pachtsommen der gemeentelanderijen Verbetering Javastraat Voorstel tot gedeeltelijke kwijtschelding der boete, opgelegd aan Joh. Dienaar voor de_ te late oplevering van het werk ter verbetering der Javastraat. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van gronden van het Rijk der Nederlanden. Coeeepridzen. Voorstel Inzake het leveren van cokes tegen gereduceerden prijs. Woningstichting. Voorstel tot wijziging van de Statuten der Woningstichting. Voorstel tot verhooging van het salaris van den secretaris der Woningstichting. Ruiling grand. Voorstel tot ruiling van grond met den heer S. Krijnen. Uitbreidingsplan Huisduinen. Voórstel tot het verkrijgen van grond in erf pacht. Belastingen. a. Voorstel tot wijziging der Verordening op de Invordering van een plaatselijke belasting naar het inkomen. b. Voorstel 'tot vaststelling van nieuwe ver ordeningen op de heffing eh invogering van schoolgelden L. O. Besteksbepaltiigen. Voorstel om de wijziging der Algemeene be palingen op de loon- en arbeidsvoorwaarden, ingediend door de raadsleden B. Zondervan, R. Boogaard, J. Borkert en O. Heijblok aan te houden. Leening. Voorstel tot wijziging van het leeningsplan van 1920. Erfpacht Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan H. Riemers Sr. en aan de firma Starren- burg en Boerdijk. Begrooting. Staat van af- en overschrijvingen der be grooting dienst 1923. Pensioenfonds. Voorstel tot benoeming van een lid van de Oommissie van het Pensioenfonds. Door B. en W. is als Voorzitter aangewezen het lid van'hun Ooilege de heer D. H. Grun- wald. Aanbevolen worden ter benoeming door den Raad:: 1. A. Kwant Jr. 2. L. J. Daalder, Ambtenaren ter Secretarie. Onderwijs. Voorstel om D. Blom te benoemen tot vak onderwijzer aan school 15. Voorstel om 'Mr. M. V. Polak te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Avonidvakteeken- school. Ter visie. Ter visie is gelegd een schrijven van de Oommissies voor Ambtenaren- en Werklieden- aangelegenheden nopens de uitlegging van art. 21 der Alg. Instructie voor de Ambtenaren. Besloten zitting. Reclames en beslissing inzake erfpacht. Mng te doen treden, maar daaruit behoefde nog niet te volgen^ dat de wet zou worden behandeld vóór de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting. Wensch der regoering was slechts, dat de Vlootwet zou worden behandeld vóór de Marinebegrooting 1924. Zooals tijdens de behandeling van de Vloot wet in de Tweede Kamer eenige malen (door den minister van Financiën) is opgemerkt, zou den er op de Marinebegrooting, indien er van de Vlootwet geen sprake ware, in elk geval gelden aangevraagd moeten worden voor het instandhouden van onze bestaande maritieme luchtmacht. Nu de Vlootwet is verworpen, zal hiertoe dus moeten worden overgegaan, (tenzij men die luchtmacht zou willen liquideeren, waarvoor echter, blijkens de gevoerde gedach ten-wisseling, in de Kamer wel geen meerder heid zal zijn te vinden). Wat het overige mate rieel betreft, is nu d'e toestand zóó- gewor den, dat per jaar door Nederland (uit hoofd© der begrootin'g), niet meer dan onge veer 0 millioen besteed zal kunnen wor den voor nieuwen aanbouw, tenzij er in de Kamer een meerderheid te vinden ware voor een verhoogiinig der begroeting. Het bedrag van 5 millioen is echter zeer 'beslist onvoldoend© om de vloot te brengén op de sterkte, die in de Vlootwet werd genoemd, van welke sterkte (men neme daarvan goede nota)__geen enkel deskundige heeft gezegd, dat zij grooter zou wezen dan wij, vooral in Indië, voor een feitelijke bescherming en een daarwQrkelijke handhaving van de neu traliteit noodig hebben. Zelfs al zou het na overleg met de Indische regeering mogelijk Wijken om het bedrag van,/ 5 millioen te brengen op ongeveer 8.5 millioen, door dat Indië, ook zonder de zekerheid die de Vlootwet 'zou hebben geboden, aan de Ne- derlandsche begrooting een bedrag van 3,0 millioen voor den pensioenlast zou willen vergoeden, dan nog zou, zonder de stichting van een vlootfonds, die sterkte, in de Vloot wet genoemd, niet bereikt kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat om de vloot zon der ©en fonds op de in die Vlootwet genoem de sterkte te brengen jaarlijks een 'grooter bedrag voor nieuwen aanbouw zal moeten worden uitgetrokken dan in de Vlootwet was geraamd. De bedoeling van de Vlootwet (en het fonds) was juist, om dit te voorkomen. De heer Van GQn heeft bij de behandeling van de Vlootwet opgemerkt, dat d© vloot dan maar wat minder sterk moest worden. Zoo eenvoudig als de heer Van Gijn de zaak voor stelt is zij echter niet Immers, aan de vlooH, zooals zjj thans is, ontbreken de verkenning^- organen (jagers en vliegtuigen) geheel, ter wijl het materieel, dat naast een oorlogstaak ook een belangrijke vredestaak heeft te ver vullen (dé flottieljevaartuigen), evenmin aan wezig is. Maar al was het nu e©ns mogelijk, dat wij Ket, om in den gedachtengang van den heer Van Gijn te spreken, met „drie kwart van het halve minimum" zouden kun nen doen (waarvoor de deskundigen dan toch de verantwóórdelijkheid, op zich zouden moe ten nemen), dan nog zou de besparing in an nuïteit niet meer kunnen bedragen dan onge veer 2V2 millioen en zouden voor Nederland de exploitatiekosten vrijwel onveranderd blij ven. Op de regelen, die ter dekking van het tekort op dé Staatsbegrooting getroffen moe ten' wonden zou die besparing natuurlijk zon der invloed wezen. Een oplossing, die voor minder gold dezelf de reëele waarborgen gaf voor de veiligheid van Indië en voor de nakoming van onze ver plichtingen als zei; -andigen stsat in een oor log, waarin wij neutraal willen blijven, ia toit dusver nog door niemand aan de hand ge daan. Voor de Marine blijft het „doorsukke len" zonder bepaalde gedragslijn; de basis waarop een zoo economisch mogelijk© per soneelsorganisatie opgebouwd moet worden blijft ontbreken. En het zal hoe langer hoe moeilijker worden om naar buiten den indruk te vestigen, dat wij er, als natie, werkelijk iets voor over hebben om te voorkomen, dat anderen over ons heen loop-en. Vooral in Indië, waarvan het bezit voor heel Nederland en in het bijzonder voor de arbeidersklasse van zulk .een groot eco nomisch belang is. Aldus meent men te bevoegder plaatse de gevolgen van de verwerping der Vlootwet te moeten beschouwen. De hoefijzeroorrespondent van het HbL vult deze beschouwing aan. Volgens hem is de regeertng de eenige schuldige, tengevolge van haar „koppig eh roekeloos doordrijven" der behandeling van d©, Vloot in weerwil van onze ellendige financieel e omstandigheden. Had men een jaar gewacht, dan zouden, volr gena de ministers De Graaff en Oo-lijn, de be grootingen hier en iul Indië sluitend zijn go- weest en het tegenstemmen ware, vooral ter rechterzijde van de Kamer, niet zoo gemak kelijk gemaakt als nu. Het doordrijven der „urgentie" noemt schr. „een kolossale politieke stommiteit". De heeren op 't Voorhout zullen er echter zacht- jes aan wel aan moeten wennev, dat ze door eigen schuld niets krijgen. Mm; zal nu wel moeten komen tot wat wij, zoo lang de be grooting niet sluit, als het ©enig redelijke hebben voorgesteld: Onderhouden wat we hebben en verder niets. We zullen het, om den geldnood, moeten doen, voorloopig, met een ellendig tekort aan maritieme defensie in Indië, evenals met een ellendig tekort aan legeruitrusting hier te lande. Geen geld, geen schepen. En, wat wij nog véél erger vinden, geen kanonnen voor ons leger. Het leger schikt zich in dezen miserabelen, maar onvermijdelijken1 toestand en zwijgt. De heeren aan 't Voorhout mogen aan dit wijze zwijgen nu eindelijk eens een voor beeld nemen. De verwerping der Vlootwet Het Hbl. heeft gelegenheid gehad te -be voegder plaatse geïnformeerd te worden over de maritieme gevolgen van de verwerping der Vlootwet In de eerste plaats heeft men nadrukkelijk onze aandacht willen vestigen op het feit, dat het de Kamer zelve was, die het tijdstip heeft aangewezen voor de behandeling der wet. Wel was de bedoeling, de wet 1 Jam 1924 in wer- GEMENGD NIEUWS. Moordaanslag. Gisternacht heeft een strooper een schot gelost op den jachtopziener M. Teunissen Jr., te Walderveen, bij Barneveld. Gelukkig werd de beambte niet getroffen. De dader, de 44- jarige A. B. J. B., uit Arnhem, die reeds 10 jaar te Leeuwarden heeft gezeten, is gevan kelijk naar Utrecht gebracht Mijnramp. Charlestown, (West-Virginia), 6 November. Te Glenogers heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in een kolenmijn, waarbij vele personen zijn omgekomen. Er zijn reeds 12 lijkep geborgen, en men koestert weinig hoop aangaande de 3( mijnwerkers, die nog in die mijn zijn. Er waven 65 man in de mijn, toen de ontploffing plaats greep, waarvan tot dus ver 23 in veiligheid zijn. Amsterdam, „Algemeen Handelsblad": ,J)e Boedapeetere hebben het werk van Baitók, dat aan Individueel- en samenapel zeer zware on zeer bijzondere eischon «telt, ontegenzeggelijk superieur gespeeld)Beethoven vertolkten zij met een prachtig élan en wondermooie delicatesse van nuaneeoring.Aan bot einde bracht men hot viertal een uitbundige, langdurige ovatie." Don Haag, „Het Vaderland": ,De Boedapeaters staan hier ook al lang In een opperbest blaadje. Hun kunst heb ik reeds me nigmaal gekenschetst als oon inttmissimo senti ment» (om met Brahms to spreken)Het Bamen- spel Is zeer volkomen en flhet eenhieide-sentlment reageert op het fijnste détail." A. de W. ■De Maasbode" ■Do Budapesters zijn de zangers der intimiteit. Zij fluisteren die confidenties van gemoed tot gemoed. Brahms èn Beethoven in de eigen Boeda- pester visie, boeiend' beide, verzadigd van alles doordringende schoonheid en warmte." „Hoe prachtig ikiwam de voerende lichtheid, het soepele samenspel, het ietwat precieuee Haydn's Lerchenquartett ton goede. Fraaier on met zui verder begrip van stijl kon Haydn wal niet ge speeld worden" - Het oordeel te bevoegder plaatse over de maritieme gevolgen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5