Eerste Blad. J§ihi Nr. 5790 51e JAARGANG BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDIN GS- VRAAGSTUK. De mislukking. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat Frankrijk, door middél van hot departement van buitenlandsche zaken liet medledeelen, dat de Fransche regeering, met betrekking tot de a.s. conferentie van deskundigen, er niet op uit was, om de hernieuwde belangh stelling in de Vereemigdie Staten in het lot van Europa af te schrikken. Niettegenstaande dit goede voornemen, is het Frankrijk .gelukt dit toch te bewerken. De Vereerdgde Staten hadden zich veneenigd met het bijeenroepen van eene conferentie van deskundigen, die slechts advies zouden geven. Maar dan wilde men te Washington ook geen verdiere beperkingen. Frankrijk bleef evenwel op de eischen staan, dat de vaststelling van het Duitsche betalingsver mogen niet verder zou gaan dan tot 1930. Dan toch zou Duitschland zich wel eens her steld kunnen hebben en meer bunnen beta len. Een tweede eisch was, dat vermindering der Duitsche schuld niet zou kunnen plaats hebben, dan met toestemming van alle mo gendheden. Dat zou dus beteekenen, dat het nooit zou gebeuren, zoolang Poincaró nog .wat te vertellen had. Onder deze omstandigheden achtte men op het. Witte Huls te Washington het houden van eene oonferentie overbodig, omdat door de Fransdhe beperkingen eentg resultaat ten aanzien van de voornaamste punten reeds was buitengesloten. Algemeen beschouwde men de deelneming van de Vereemigde Staten als het begin van een politiek, die er krachtiger dan tot dus ver naar zou streven Europa weer op droef te helpen. De verantwoordelijkheid voor het opnieuw uitstellen hiervan valt op Frankrijk. Engeland wil doorzetten. In gezaghebbende kringen te Londen ver luidt, dat Engeland besloten heeft aan het denkbeeld eener conferentie van deskundi gen vast te houden niettegenstaande het niet deelnemen van de Vepeenigde Staten, Een Belgische persstem. Het Belgische blad „Het Laatste Nieuws" betreurt het niet doorgaan der conferentie in verband met den bkmenlandschen toestand in Duitschland. Het blad merkt op, dat het grootemdeels van1 de houding van België af hangt, of de Commissie van Herstel nu geen diensten kan bewijzen in de richting van eene opbouwende politiek, waaraan ook de Vereenigde Staten kunnen deelnemen. Daar toe ies het voldoende, dat aan de Belgische toe is het voldoende, dat aam de Belgische wordt een zelfstandige houding aan te ne men. België moet zegt het blad verder zijn kans waarnemen. Niet morgen, maar he den. Zoo het dit niet doet, gaan wij naar eene ineenstorting, waarbij de onhankelijk- heid van België zelf bedolven zou kunnen worden. FRANKRIJK EN ZWITSERLAND. Bern, 11 November. Frankrijk heeft gisteren de douane-grens bij Genève naar de politieke grens verplaatst. De Zwitsersche pers brandmerkt deze •eigenmachtige handeling als een inbreuk op het verdrag en op het Taolkenrecht en is een parig van oordeel dat thans voortzetting der onderhandelingen onmogelijk is geworden en dat voorlegging van het geschil aam een scheidsgerecht thans de eenige uitweg is. DUITSCHLAND. De internationale controlecommissie. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft het antwoord overhandigd op de nota der ge zantenconferentie, waarin de quaestie van de hervatting der controle door de internatio nale commissie ter sprake werd gebracht. In het antwoord zegt de Duitsche regee ring die er niet aan denkt haar verplich tingen te bestrijden dat Duitschland op het oogenblik feitelijk niet in staat is, deze verplichtingen' op alle punten na te komen, aangezien op dit oogenblik de controle-ver richtingen nieuwe stof tot conflicten zouden aanbrengen en verdere moeilijkheden van binnenlandsch-politieken aard zouden vor men, zoodat het verschijnen van de geallieer de controle-organen onvermijdelijk inciden ten ten gevolge zou hebben. De Gezanten- raad zal kunnen begrijpen begrijpen, dat het huidige oogenblik niet geschikt is om van de Dui'tsche regeering de stipte naleving van de gestelde eischen te vragen, en de rijks- regeering verzocht daarom deze onder de bestaande omstandigheden te willen inbin- UIT HET BEZETTE GEBIED. De stopzetting van tal van bedrijven, die tallooze werklieden werkloos maakt, veroor zaakt bij de arbeidersbevolking van het Roer gebied een sterke ontstenmung tegen de werkgevers. Men verwijt hen dat zij veel verder gaan, dan de toestand edscM, omdat zij zoodoende een langereh werktijd willen 8lVan Se ontstemming zijn relletjes het ^Te Essen is het Zaterdagochtend en -mid dag weer op verscheiden plaatsen «ekomen tot plundering van de winkels van tevens- middelen. De politie trok op vrachtauto s door de stad en herstelde de orde. schenbeiden en schoot op de menigte, die te rugschoot. Er zijn twee politiemannen en een arbeider gedood, terwijl er ettelijke gewon den zijn. De samenscholingen van arbeiders houden aan. In de nijverheidsdistrictem neemt de geprikkeldheid] van de arbeiders tegen de patroons toe. Te Geisehkirchen maakten de arbeiders zich door een bestorming meester van de di rectiegebouwen en mishandelden de direo- teeren. De politie schoot op de betoogers. Er zijn tien dooden en eenige gewonden. Dusseldorf, 12 Nov. De besprekingen met de Unie voor Mijnlbelangen, welke door Stinnes, Thyslsen c.s. wordt vertegenwoor digd, hebben tot een acooord geleid. Er res ten nog enkele punten te behandelen. De separatisten in de Palts. Essen, 2 November. De seperatilsten heb ben gister den verwachten aanval op Spiers ondernomen. De Schupo heeft het regee- ringsgebouw tegen hen weten te behouden; in dien strijd rijn 3 separatisten gedood. Het stadhuis en het postkantoor zijn in handen der separatisten. Om beide gebouwen staan Fransche posten. Volgens de latere berichten heeft de Schupo het separatistisch ultimatum aange nomen en haar wapens aam de beaettings- overheidl uitgeleverd. Te Neustadt zijn vannacht bij een bloedige botsing eenige dooden en gewonden ge vallen. Een rede van den Rijkskanselier. Ingezonden Mededeellng. Een weinig VIM op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw vaatwerk prachtig helder. Vraagt ons Geschenken-album. BEIEREN. Na den staatgreep van Hlttler. De Berlijnsche correspondent van het HbL deelt o.a. de volgende bijzonderheden mee aangaande het verloop dier gebeurtenissen te Mtlnchen. Onmiddellijk na de proclamatie van de nationale dictatuur waren overal biljetten aangeplakt, waarin mededeeling werd] ge daan van de instelling van een Staatsrecht- bank. Deze zou slechts twee uitspraken ken nen. Was men schuldig, dan volgde de dood straf. Revisie werd niet toegestaan. Het von nis zou uiterlijk drie uur na het vellen vol trokken worden. Na de mislukking werden hierover de af kondigingen van het Standrecht van Von Kahr aangeplakt. Vrijdagochtend was de toestand zoodanig, dat de stormtroepen van Hitier op den rech teroever van de Isar stonden, terwijl rijks- weer en Schupo het overige gedeelte van München bezet hielden. Hitier had In de Bilrgerbraukelleri zijn hoofdkwartier, terwijl hij in de nabijgelegen Annakirche een1 werf bureau had ingericht, waar de toestroomen- de jongelieden in uniform werden gestoken. Aam de nationaal-socialisten, die zich in het ministerie van oorlog verschanst hadden, werd door bemiddeling van generaal Epp een wapenstilstand van twee uur en vrijen aftocht zonder wapens aangeboden. Dit werd echter geweigerd, en toen daarna de rijks- weer den aanval begon, ontstond een bloe dig gevecht, waarbij veie gewonden vielen. Toen 's middags tegen 1 uur Hitier en Ludendorff een wanhopige poging deden om door een intocht in Mtimdhem aan het hoofd van hum troepen de rijksweer en de bevol king voor zich terug te winnen, ontstond er een ernstige botsing voor het koninklijk pa leis, waarbij vele zwaargewonden en 12 doo den vielen. Hitier vluchtte gewond in een auto, Ludendorff werd gearresteerd, evenals de nationaal-socialistische cavalerie-officier Wrede. Het woondt een wonder genoemd, dat Lu dendorff en Hitier nog in leven zijn. Bij de botsing met de rijksweer, toen zij beiden aan het hoofd van hun troepen hepen, werden door de machinegeweren van de rijksweer allen die naast en achter hen liepen gedood. Alleen Hitier en Ludendorff zijn ontkomen, Na de bloedige botsing bij het koninklijk paleis was de putsch van Hittler gebroken, Hittler vluchtte met rijn troepen naar de bosschen ten zuiden van München. Een wederopvlamming. Zaterdagmiddag kreeg de toestand te Mün chen weder een ernstiger aanzien. In de stra ten was 'het zeer onrustig, Groote verbitte ring heerschte algemeen tegen von Kahr, wien men verweet eerst Hittler tot den staatsgreep te hebben aangezet, ©n hem daarna in den ruig te hebben aangevallen^ De manifesten van de Beiersche regeenng zoomede de proclamaties van von Kahr wer den overal afgescheurd. Daarvoor in_ de plaats kwamen weer proclamaties van Hitt ler. Dat deze zijn plannen nog niet had op gegeven bleek uit het feit, dat Zaterdagoch tend een groep van zijn mannen een druk kerij overvielen, waar de rijksbankbiljetten voor Beieren .gedrukt werden. Daarbij maak ten zij twee kisten met bankbiljetten van 1 billioen buit. Hittler, wiens geldelijke mid delen waren uitgeput, kreeg hierdoor weder een aanzienlijk bedrag tot zijn beschikking. Ludendorff weer lm vrijheid gesteld. Vrijdagavond heeft von Kahr Imdemdorff op eerewoord weder vrijgelaten. Ie Berlijn was men door dit bericht zeer verrast, daar er met de Rijksregeering geen overleg was g0föedoor Hittler gearresteerde mimtotCTS von Kniling en Schweyer zijn vrijgelaten- Het Beiersche kabinet heeft in een proeia- matie verklaard, dat het de regeermgszaken weer in handen heeft genomen. Von Kalm protesteert tegen be voegdheden en acht blijkbaar het oogenblik gekomen om de grondwettige regeermg-vota Wr*iii(ng definitief uit te schakelen. München, 12 Nov. - Hitier, de ^er der Beiersche nationaal-socialisten, is aan het Stal- felmeer zonder tegenstand te bieden in hech tenis genomen, t Van de bij de bestorming van de kazerne gewonde personen zijn er nog 4 gestorven. Van de nationaal-socialisten is 0. a. de redacteur van den „Völkischer Beobachter", dr. Von Schebeuner, gedood. Ook baron von der Pford- ten en ingenieur von Stransky,_ die eveneens aan de zijde der nationaal-socialisten stonden, zijn gedood. Frankfort a. d. M., 12 Nov. De opwinding De „Vorwfirts" wijst er op, dat zoowel von Kahr als von Lossow even schuldig zijn als Hitier en Ludendorff, die, zegt het blad, allen gemeenschappelijk geconfereerd, gemeenschap pelijk de onderwerping van rijk en grondwet voorbereid, gemeenschappelijk den opmarsch naar Berlijn beraamd hebben. Men was het al leen niet eens over het tijdstip, waarop men er op los zou slaan. Von Kahr, die bereid1 was in overleg met Hitier en Ludendorff op een bepaald oogenblik de Putsch uit te voeren, ver trouwde de onderneming niet en trad tegen degenen, die een paar uren tevoren nog zijn bondgenooten waren, met alle scherpte op. Naar aanleiding van de mededeeling, dat ge- neeraal Reinhardt aan generaal Von Lossow telegrafisch afdeeiingen der Noord-Duitsche Rijksweer als versterking zou hebben aange boden, vraagt de „Vorwfirts" wat dit te betee kenen heeft. Is Von Lossow nog Rijksweer- generaal? Is hij' in de oogen van Stresemann, Gessier en von Seeckt geen muiter meer? Wie heeft Reinhardt gemachtigd, zijn troepen aan Von Lossow aan te bieden? Wij. eischen klaar heid. Met- de bende in München moet eindelijk onvoorwaardelijk worden afgerekend. ENGELAND. Een rede van een bisschop op de Londensche beurs. Londen, 12 Nov. Ter gelegenheid der Her denking van den Wapenstilstandsdag op giste ren heeft de bisschop van Durham, dr. H. Hensley Henson, op de Londensche beurs hedenmiddag voor de verzamelde zakenlieden een redevoering gehouden over den oorlog en zijne resultaten. „Hebben de mannen van het Britsche ras, zoowel die van ons eiland als van de wijdstver- spreide deelen van het Rijk, alleen gevochten en geleden om te bewerken, dat de naambord jes, waarmede een cynisch en zelfzuchtig na tionalisme de wereld indeelt en het leven in Europa verduistert en verdrukt, hier en daar zouden worden gewijzigd? Hebben wij gestre den voor een principe of alleen uit haat tegen een ander volk? Waren wij oprecht, toen wij beweerden, dat het doel van onze oorlogsvoe ring was de vrijheden der kleine naties te ver zekeren en de groote naties te dwingen zich te houden aan de verplichtingen van het vol kenrecht? Was er een vezeltje eerlijkheid en oprechtheid in onze herhaalde verklaring, dat wij „oorlog voerden om een eind fe maken aan allen oorlog"? Hebben wij onze zonen bij hon derdduizenden naar de slachtplaatsen in Frank rijk gezonden, alleen om de oude sofismen van nationalisme opnieuw te laten beschikken over de betrekkingen tusschen de volkeren en om te bewerken, dat de uitgeputte naties hun la-ng- zaam-herlevende krachten zouden moeten gaan besteden ter voorbereiding van den nieuwen oorlog? Voorwaar dit zijn bittere en diepgaande vra gen, doch het zijn vragen, die wij onszelf moe ten stellen en waarop wij, in het belang van onze eigenwaarde, uit medelijden met de zwaar beproefde wereld en uit loyaliteit tegenover onze broeders, die vielen, het antwoord niet mogen ontwijken." FRANKRIJK. Hevige storm In het Kanaal. In 't Kanaal heeft Zondag een hevige storm gewoed. Vele schepen seinden om hulp. Een Engel- sche boot strandde: een' reddingsboot werd te hulp gezonden. Een kleinere boot, de De- zerita, verkeerde eveneens in nood' tegenover de kust van Cherboung. Ook uit Marseille en Toulon komen be richten over storm op zee. Het benedenge deelte van laatstgenoemde stad is over stroomd. De sneeuwval dn het Oosten van' Frankrijk houdt aan. Communistische relletjes op de PartJsche Boulevards. Parijs, 12 November. Gisteravond na die communistische meetings tegen dien- oorlog is het op de groote boulevards nog tot rel letjes .gekomen. In kloppartijen met de po litie werden Guichard, directeur van de gemeente-politie en 2 oommissarissen ge wond. Van., de betoogers zijn er 2 In hech tenis genomen. RUSLAND. De herstemmingen. De kort geleden gehouden verkiezingen voor de sovjets zijn niet zoo uitgevallen als de bolsjewistische machthebbers het wensch ten. Zelfs in de steden, waar de bolsjewis ten volkomen de heerschappij in handen heb ben, waren veel tegenstanders van het tegen woordige regiem gekozen, die allen als „tot geen partij behoorende" worden aangeduid, want antibolsjewisten bestaan in Rusland na tuurlijk niet, althans officieel is het zoo. Op het Platteland echter zijn de verkiezingen een ware nederlaag voor de bolsjewisten ge weest. In Sovjet-Rusland wordt echter de wil des volks niet met zooveel eerbied behandeld als in de bourgeoisstaten. De verkiezingen wer den nietig verklaard en nieuwe verkiezingen uitgeschreven. De boerenbevolking, die zeer verbitterd is over dé steeds toenemende wan verhouding tusschen dé prijzen der nijver heids- en landbouwproducten* heeft opnieuw voor een groote meerderheid op „partij- loozen" gestemd, zoodat in de meeste dorps sovjets de communisten een onbeteekenende minderheid vormen. Tegelijkertijd zijn voor het eerst veel vrouwen en onderwijzers ge kozen. Vooral het laatste is van niet te on derschatten cultureele bete>ekenls. Zelfs in bet gouvernement Moskou, waar uit den' aard1 der zaak de m acht der negeerLnig het sterkst is, was de uitslag dér verkiezin gen ongunstig voor de bolsjewisten uitgeval- Ingezonden mededeeling. Varinas Melanqe len. Volgens de „Izwestia" zijn daar 4609 nieuwe gemeenteraadsleden gekozen en wel 247 communisten, 189 leden der communisti sche jeugdorganisatie en 4223 pariajloozen. POLEN. De relletjes te Krakau. Naar uit Krakau gemeld! wordt, zijn bij de muiterij aldaar meer dan 80 dooden en 200 gewonden gevallen. Er zijn 3 officieren gedood. Men- vreest dat de beweging zal kunnen overslaan naar de sterk an-ti-Poolsche gezinde Oekraïne. NOORWEGEN. Kristiania, 12 November. De Engelsche treiler Eari Kitchener is Zaterdag bij Vandö aangehouden wegens het visschen in Noor- sche wateren. Den gezagvoerder is een boete van 4000 kronen opgelegd en de treiler is verbeurd verklaard. DE BALKANLANDEN. Het Zuid-Slavische publiek houdt zich den laatsten tijd sterk bezig met een verschijn sel waarop ook de overheid reeds haar aan dacht gevestigd houdt: onder de Mohameda- nen in Bosnië en Herzegowina begint zich een sterke emigratiebeweging af te teeke nen. Tal van gezinnen trekken naar Klein- Azië of naar Europeesch Turkije, en dé bla den beginnen te spreken van een massabe weging. Het leidende blad „Vremje" houdt zich in Belgrado uitvoerig met de kwestie bezig, en beschouwt deze instinctief en zon der eenige uiterlijke aanleiding opgetreden beweging als de door geen macht te wereld te veranderen resultante van een reeks hoo- gf re machten. De diepere gronden van het feit tracht het blad dan op te sporen. De Moslim voelt in stinctief dat in het bijzonder samenstel van het moderne Europa voor hem geen plaats Is. „Een moede, physdek en geestelijk neer geslagen wereld- van feodale opvattingen en beginselen is in botsing gekomen met de thans van levensdrang schuimende Slavische wereld. De Moslims, een wereld' van verove raars vormend wier energie is uitgebluscht, beginnen- thans teekenen van ouderdoms zwakte te vertoonen, waartegen geen serum hen helpen kam. Noch de successen van Ke- mal Pasja-, nog de zegepraal over de Grie ken zijn een bewijs van verjonging of van nieuwe krachten. Zij bewijzen alleen, dat in den strijd van twee aftakelende rassen het Turfesche het sterkst is. Deze kracht is ech ter betrekkelijk en voor de ontwikkelings mogelijkheid der Turken in het algemeen geen absolute maatstaf. De huidige Moha- med'aansche wereld voelt onbewust, dat zij zich niet kan staande houden; haar ontwik keling was reeds eeuwen volkomen passief. Thans trekt zij zich uit de eens veroverde landen- terug in het gebied van haar ont staan." De Moslims, zoo concludeert het blad, verlaten Zuid-Slavië, omdat zij het tegen het moderne Europa niet kunnen houden. ROEMENIE Ontploffing in een fort Zaterdagavond laat vond in het fort Dom- iütza, ongeveer 16 KJM. van Boekarest ver wijderd, een hevige ontploffing plaats; een groot depot van ongebruikte oorlogsmunitie sprong in de lucht De oorzaken zijn tot dus ver onbekend. Voorzoover men weet, werd een veertigtal personen door een paniek be vangen, van1 wege de hevigheid der ontplof fing, talrijke vensterruiten werden verbrij zeld en schoorsteenen werden omvergewor pen. BULGARIJE. Sofia, 11 November. De voormalige minis ter van die boerenpartij Doeparinoff, die onlangs tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld was, heeft bij zijn overbrenging naar Sofia gepoogd te ontvluchten. Zijn bewakers schoten op hem en hebben hem gedood, GRIEKENLAND. Athene, 11 November. Roessos, de voor malige Grieksche gezant te Washington, heeft den koning voorgesteld1 het land te verlaten tot na de verkiezingen of de volks stemming. De koning heeft geantwoord, dat hij zich bij de meerling van de regeering zou neerleggen. VEREENIGDE STATEN. Een verklaring van ex-president Wllson. Washington, 11 November. Hedenavond heeft ex-president Wilson zich met een toe spraak gericht tot het Amerikaansche volk. Het is voor de eerste maal dat dit geschiedt, sinds den dag waarop Wilson het Witte Huis verliet. Do ex-president verklaard, dat de houding van het Amerikaansche volk sedert den we reldoorlog diep verachtelijk, lafhartig en oneervol was geweest. Ook zeide Wilson: Frankrijk en Italië hebben een vodje papier gemaakt van het verdrag von Versailles." Ingeganden MaflefleeUng. AJa gfl last krijgt vnn hoofdpijn, gedrukt heid en een anaangenamen smaak ln den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Faateris Maagpiüen hébben een Torramun- de atöwesfclng. ZQ beteren tevejHtoornlssan en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vflftig vewralkeade pillen 0.65; In apoflheken ea drogistzaken. &0J COURANT Licht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 13 Nov4.41 uur Woensdag 14 4.39 «d'GTL. Uit Dussoldorf wordt gemeid. dat in ver scheiden steden in het Roergebied de w«mk- loozendemonstraties hervat zijn. Te Dm sla ken plunderde de menigte de kolenvoorraden aan de Loberg-mijni De politie kwam cus- De toestand in het Ruhrgebled. Een ramp aanstaande. Zondag heeft dr. Stresemann te Halle aan de Saaie een rede gehouden over den binnenland- schen toestand. Wie thans zoo zelde hij 0. m. van buitenaf het Duitsche volk be schouwt, krijgt den indruk van een in de hoog ste mate koortsachtigen toestand. De kanselier ziet den verwekker van deze koorts in den bui- tenlandschen politieken druk, welke meening hij ook tegen den Franschen gezant heeft uit gesproken, toen deze hem bezocht inzake de mogelijkheid van een rechtsche diotatuur. Ware het thans mogelijk het Duitsche volk brood en arbeid te verschaffen, dan zou het bolsjewisme hebben afgedaan. De rijkskanselier besprak daarna uitvoerig de kwestie van het Rijnland. „Wanneer het Rijnlandsche volk zijn kracht vrij kan gebrui ken", zoo zei hij, zou het met het separatistische geboefte in 24 uur afrekenen". Hij deelde mede, dat hij op zijn reis van Ber lijn naar Halle met den minister van Binnen- landsche Zaken, die als oud-burgemeester van Duisburg het Rijnland bijzonder goed kent, de kwestie uitvoerig h^d besproken en dat zij bei den tot het resultaat waren gekomen, dat een ramp aanstaande is. De mijnen in het Roergebied liggen nog stil en dat beteekent twee millioen werkloozen en twee millioen arbeiders, die gedeeltelijk werk hebben. Dit alles is het resultaat van de ophef fing van het lijdelijk verzet. Wordt de arbeid niet snel hervat, dan dreigt in het Roergebied honger en 'n chaos, zooals nog geen volk heeft gekend. De kanselier verklaarde, dat wanneer het nieuwe waardevolle geld moest worden ge bruikt tot ondersteuning van de werkloozen in het Roergebied, het precies hetzelfde proces van waardevermindering zou doormaken als de papiermark, zoodat elke regeling der financiën dan onmogelijk zou worden. De onderhandelingen met Frank rijk en België. De tot nu toe gevoerde onderhandelingen met Frankrijk en België hebben tot geen resultaat geleid. Men is er aan gewoon geraakt Duitsch land voortdurend door het stellen van ultimata te verzwakken. Voor eenige weken heeft de Rijnlandoommissie gezegd, dat alles uitgevoerd moest worden, wat de vertegenwoordigers van Frankrijk en België verlangen. De rijksregee- ring heeft dezen eisch afgewezen. Na onze ver dere verzwakking, in het werk gesteld door Frankrijk, werd de rijksregeering weer een ultimatum tot drie uur des middags gesteld. „Ik heb geantwoord", verklaarde Stresemann, „dat ik mij als rijkskanselier niet het uur laat voorschrijven, waarop ik moet beslissen. De onderhandelingen zijn daarop normaal voort gegaan. De terugkeer van den Kroonprins. De rijkskanselier besprak dan den terugkeer van den ex-Kroonprins, wiens verzoek het eerste stuk was, dat hij als kanselier kreeg te behandelen. De rijkskanselier neemt de ver antwoordelijkheid van den terugkeer op zich, want de republiek moet zoo sterk staan, dat zij de aanwezigheid van vorsten verdragen kan. De blnnenlandsche toestand. De roep naar een dictatuur is ontstaan uit de juiste gedachte, dat het formeel parlemen tarisme de noodzakelijkheid van het oogenblik niet in den weg mag staan, en Stresemann wees in dit verhand op de machtigingswet, waarbij hij verklaarde, dat de militaire uitzonderings toestand niet kon worden opgeheven.'De dicta tuur zou Duitschland echter ook niet verder brengen, want de vraagstukken, die thans cm oplossing vragen, zijn zoo moeilijk, dat een absoluut dictator er niet mede klaar komt. Een dictatuur zonder bepaald programma en zonder een bepaalde persoonlijkheid is een phrase. Beieren en het Rijk. In hetzelfde verhand besprak de Rijkskanse lier ook de Beiersche kwestie, waarhij hij zich scherp tegen Von Kahr uitte. Indien Von Kahr de onwettige organisatie niet zoo machtig had laten worden* zou het niet tot een Putsch zijn gekomen. Stresemann verdedigde zich tegen de verwij ten van besluiteloosheid tegenover Beieren. De rijksregeering moest tegenover Beieren tot bet uiterste den weg van overleg volgen. Aan de Beiersche eischen tot uitbreiding van de fede ratieve bepalingen der rijksgrondwet ware te gemoet te komen, echter alleen langs grond- wettigen weg. Wil Beieren dezen weg bewan delen, dan zal de rijksregeering steeds tot over leg bereidl zijn. v VIM D» t_8V0J*n Zeep Maatschappij, Vlaardlngen Fabrikanten van LUX en TWINK. Rifier oevangen genomen. in Beieren houdt aan. Gister hebben de rechts- radicalen te München en Neurenberg groote opgewonden betoogingen gehouden. Persstemmen, j Na een uitweiding over de oorzaken, die tot Engeland's ingrijpen geleid hadden, ging dr. Henson over tot het Heden met zijn ontgoo chelingen en de Toekomst, die nog een geslo ten boek is. HABBIKAWTU» VAW ^>AI1KÏ BAAI

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1