C VAN TRIEI, SFOORSTR. I2B. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aan onze geabonneerden, gekleurde OVERHEMDEN, Eerste Blad. per postwissel Nr. 5791 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG die gewend zijn de abonnements gelden per post-cheque of post-glro toe te zenden, geven wij in over weging - met het oog op de enorme vertraging bij dien dienst - ditmaal de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal toe te zenden. Onzen adverteerders bulten de stad doen wij hetzelfde verzoek. DE UITGEVERS. HET FEUILLETON is op pag. 4 van hot Eerste Blad opgenomen. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS. VRAAGSTUK. Een voorstel van Poincaré om het onder zoek van deskundigen toch te laten doorgaan. Uit een door Havas ingesteld onderzoek blijkt, dat de 'Fransche regeering de mislukking van de commissie van deskundigen oprecht be treurt. en dat men het een verwijt maakt van van zijn wettige beperkingen, die alleen tot strekking hadden, het onderzoek binnen het kader van het verdrag te houden. Het heeft een groote mate van verzoeningsgezindheid getoond door tot 1930 te willen gaan. Om zijn bereid willigheid .te toonen en geen enkele mogelijk heid van éen oplossing voorbij te gaan, neemt Poincaré voor eigen rekening het plan van de bijeenkomst van een oommissie van deskundi geen weer op, want hij1 weigert geenszins, met Duitschland te onderhandelen, aangezien het lijdelijk verzet is gestaakt en de Duitsche fabri kanten directe overeenkomsten hebben getee- kend. Dientengevolge heeft Poincaré Barthou opgedragen, voor te stellen, een commissie te benoemen. Men mag meenen, dat de commissie van herstel zal besluiten, den afgevaardigde van Duitschland te hooren, wiens voorstellen aan de commissie van deskundigen zullen worden toegezonden, die zich aan practisch en realis tisch werk zal wijden. Zij zal allereerst een be grooting moeten opstellen van de binnen- en buitenlandsche hulpbronnen van het rijk, overai het op behoorlijke wijze uitgevoerde kapitaal moeten opsporen voor de inkomsten, die on middellijk kunnen worden besteed voor de schadevergoeding en de methode om de Duit sche financiën te herstellen. Zij zal niet mogen spreken over de wettigheid en de economische resultaten van de Roerbezetting. De commissie zou kunnen bestaan uit afge vaardigden en plaatsvervangers van de in de commissie van herstel vertegenwoordigende mogendheden, en zich financieele deskundigen toevoegen. Elk land zou Duitsche of neu trale verklaringen kunnen hooren. Het zenden van een missie naar Berlijn zou meer dan een maand duren. De oommissie van herstel zal de resultaten van het onderzoek bekend maken en beslissingen nemen. Zij zal geenszins be dragen kunnen kwijtschelden, maar ieder uit stel kunnen verleenen, zonder het jaar 1980 te overschrijden. Amerika en de Schadevergoeding. Dinsdag is tusschen de Rijksregeering en de vertegenwoordigers der staten uit het bezette gebied een bespreking gehouden over den ern- stigen financieelen toestand, die het stopzetten der Rljkswerkloozenondersteuning in het Roer gebied dringend noodzakelijk maakt. Vervolgens had de Rijkskanselier eene ver gadering met de commissie voor de belangen van Rijnland. Bij deze beraadslaging zijn zeer gewichtige besluiten genomen, die onmiddellijk daarop een zitting van bet Rijkskabinet noodig maakten. Hoewel de inhoud der besluiten niet is mee gedeeld, verneemt men toch, dat de regeering een algemeene mededeeling zal doen, zoowel °an het Duitsche volk als daarna aan het bui tenland, waarin zij verklaart, dat de bezetting door Frankrijk niet slechts een oorlogsdaad is, doch dat de wijze, waarop de bezetting ge schiedde en gehandhaafd werd, in strijd is met de Haagscbe Conventie aangaande de gebruiken in den oorlog te land. Op grond van dit feit, zou dus een schending hebben plaats gehad van bet volkenrecht, dat Duitschland ontslaat van alle verplichtingen uithoofde van het verdrag van Versailles. Deze juridische overweging wenscht Duitsch land echter niet in vollen omvang te doen gel den; het verklaart zich bereid nog tien dagen lang de werkloozenuitkeeringen aan de arbei ders in het bezette gebied te voldoen. Na 24 No vember echter verkeert het Duitsche rijk in de absolute onmogelijkheid iets meer te doen. Van dat oogenbük af zal, zoo moet de verklaring der Duitsche regeering worden uitgelegd, de volko men verantwoordelijkheid voor alles wat ge beurt niet meer op Duitschland, doch op Frank rijk vallen. Intusschen Is het de vraag, welken invloed dit alles zal hebben, zoowel op den economischen als op den financieelen toestand. DUITSCHLAND. Na den staatsgreep in Beleren. Ofschoon de Beiersche regeering maatregelen heeft genomen voor.de berechting der Mün- chener Putschisten van 8 Nov. door de bizon- dere „rechtbank aldaar, heeft het Rijkskabinet volgens de „Mtinch. Augsb. Ztg." den „Ober- reichsanwalt" opgedragen het hoogverraadpro- ces voor het Rijksgerechtshof te Leipzig te doen houden. Deze stap der Rijksregeering is gebaseerd op. de verklaring der Hitlermannen tot afzetting van den Rijkspresident en de Rijksregeering. Dinsdagavond hebben te Charlottenburg be toogingen plaats gehad voor Hitier en Luden- dorff. De anti-semietische organisatie „Deut- scher Herold" had in een zaal aldaar een ver gadering belegd, welke door de' politie werd verboden. Er ontstonden botsingen, waarbij de politie machteloos was. De menigte, meer dan 700 man sterk, zette op de Wilhelmsplatz een betooging op touw; waarbij „leve Hitler en Lu- dendorffl" en „weg met den verrader Kahr!" werd geroepen, terwij 1 „Heil dir im Sieger- kranzl" en anti-semietische liederen werden gezongen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De separatistische beweging. De separatisten ln de Palts. De regeerings-president te Spiers heeft bij den Franschen generaal De Metz tegen de separatistische beweging in de Palts geprotes teerd. Hij zegt o. a.: „In strijd met de verkla ringen van uw minister-president worden se paratistische benden kosteloos geherbergd en van het noodige voorzien en onder uw bescher ming plunderen separatistische benden. De nood, die in de Palts heerscht, is dan ook ten slotte üw werk." België en het separatisme. In een onlangs door Matthes tot de Rijnland- sche bevolking gerichte proclamatie werd gewag gemaakt van een Belgische groepeering, welke te Aken de separatistische actie van Deckers zou hebben uitgelokt en gesteund. Waar in ver band met deze proclamatie te Brussel allerlei geruchten de ronde deden, stuurde de „Soir" er een harer redacteuren op. af, die dan ook te Koblentz door Matthes werd ontvangen. De separatistische leider verklaarde, dat de ontij dige separatistische actie te Aken werd ingezet door personen, die niets anders waren dan on verantwoordelijke werktuigen in de handen van zekere Belgen. Deze laatsten zijn het, die hun geld en wapens bezorgden. Hier merkte de man van de „Soir" op, dat de houding van deze Belgen geenszins beteekende, dat de regeering het met hen eens was,' waaron Matthes de vraag stelde waarom de gedelegeerde van de hooge commissie in het district Aken dan het plan wel had goedgekeurd en waarom zekere Bel gische personaliteiten op het bespoedigen er van hadden aangedrongen op grond van de be wering, dat het na 21 October te laat zou zijn geweest, daar de Fransche regeering op het punt stond tot de annexatie van het Rijnland te besluiten'. Tot staving van zijn verklaring liet Matthes een brief zien aan den heer Klee te Bonn gericht en onderteekend door kolonel Reul uit naam van het comité Belgo-Rhenan en door Pierre Nothomb, ambtenaar aan het Belgisch departement van buitenlandsche za ken, uit naam van hét comité de politique natio nale. In dezen brief deelen Reul en Nothomb mede, dat zij het plan tot het in het leven roe pen van een Rijnlandsche confederatie goed keuren. Ook het Comité Francais de la Rive Gauche du Rhin kan er zich mede vereenigen. Een dergelijke confederatie zou de Engelsche bezwaren wegnemen en toelaten een der Rijn staten naar België en een tweede naar Frank rijk te oriënteeren. Van een Rijnrepubliek bin nen het kader van het Duitsche rijk of van de internationalisatie van het Rijnland zeiden No thomb en Reul in geen geval te willen hooren. Zij zegden verder toe onmiddellijk na de op richting van de Rijtirepubliek alles in het werk te zullen stellen om de bezetting tot een mini mum te beperken en zoo gauw mogelijk te doen ophouden. Ingezonden mededeeling. ONTVANGEN: een groote partij de nieuwste dessins, tegen lage prijzen. Aan den brief was een ander document toe gevoegd betreffende de organisatie van den voorgestelden bond van Rijn-republieken. Deze zou bestaan uit de republiek van het Noorden of Nederrijn, hoofdstad Aken, en de republiek van het Zuiden of Bovenrijn, hoofdstad Ko blentz, de Roerrepubliek, hoofdstad Essen. De centrale Regeering zou te Keulen zetelen. De republiek van bet Noorden zou Belgisch econo misch gebied worden, die van het Zuiden Fransch, terwijl de Roerrepubliek zoowel Fransch als Belgisch zou zijn. Deze. onthullin gen men verwacht er trouwens nog meer brachten te Brussel ih parlementaire en econo mische kringen groote opschudding teweeg. Zelfs de „Soir" kan de drijverijen van de Bel gische annexionisten niet meer goedkeuren, doch spant zich in om de beteekenis van deze onthullingen zooveel mogelijk te verminderen. Thans heet het, dat Ruel en Nothomb, toen zij aan Deckers en Guthardt den steun van België toezegden, evengoed de maan hadden kunnen beloven. Zij begrepen van hun kant ook niet, dat hunne Rijnlandsche vrienden in het Rijn land juist zooveel invloed hadden als het comité de politique nationale in België, dus zoo goed als geen. Ook de „Libre Belgique" is slecht te spreken over de actie Van Reul en Nothomb en de Vingtième Siècle, die anders steeds pro- separatistisch was, schrijft zelfs woordelijk: „Het is boosaardig, mees dan dat, het is mis dadig". Met groeiende belangstelling wordt vooral van Vlaamsche zijde, waar bet aan geen waarschuwingen heeft ontbroken, het verdere verloop van deze zaak en de aangekondigde in terpellatie in het parlement tegemoet gezien. Op de grens van fcree markwaarden. ENGELAND. Parlementsontblndlng. Londen, 13 Nov. De eerste minister, Baldwin, heeft aan den leider der oppositie, Ramsay Mac Donald meegedeeld, dat hij den Koning heeft verzocht, het Parlement te ont binden. De daling van goudgerande waarden op de beurs gistermaakte een ongunstigen indruk. De „Morning Post" en de „Daily Express" schrijven ze toe aan de vrees voor een heffing ineens in geval de arbeiderspartij een overwin ning aan de stembus mochten behalen. Van andere zijde wordt ze aan het vooruitzicht der verkiezing toegeschreven. De „Daily Herald" geeft in een hoofdartikel het program, waarmee de arbeiderspartij vol gens haar voor den dag kan komen, het om vat: een heffing ineens, nationalisatie van mij nen en spoorwegen, verhooging van loonen tot herstel van den binnenlandschen afzet, ver der herziening van het vredesverdrag van Ver sailles, fair play voor Duitschland, een billijke behandeling van Rusland, een verzoenende' buitenlandsche politiek, en een werkelijke Vol kenbond. De heele toestand is er een van de grootste onzekerheid. FRANKRIJK. Een onvindbaar gemeenteraadslid. RUSLAND. De rijkdommen van Rusland. De drie expedities, die door de Russische regeering naar Siberië zijn gezonden om den Toengoez-bekken te onderzoeken, hebben haar werkzaamheden geëindigd. Zij hebben vastge steld, dat zich op het gebied der rivieren Jenisej, Lena en Angora een geweldig steen koolveld bevindt. In het meerengebied tusschen de rivieren Podkamennsja en Nizjnjaja Toen- goezka zijn rijke lagen steenkool, grafiet en platina ontdekt. Volgens de berekening der geo logen bevat het onderzochte gebied tientallen milliarden tonnen steenkool en geweldige hoe veelheden grafiet en platina. KÓRTE BERICHTEN. De terugkeer van den ex-Kroonprins naar Duitschland. De reeds gepubliceerde afscheidsgroet van den ex-Kroonprins aan de bevolking van Wie- ringen ging vergezeld van dén volgenden brief aan den Burgemeester: Geachte Heer Burgemeester. Nu mijn hartewensch om naar Duitschland terug te kunnen keeren, eindelijk in vervulling is gegaan en voor mij' het uur van afscheid van Wieringen heeft geslagen, is het mjj eene diep gevoelde behoefte U nogmaals langs dezen weg mijn hartelijksten dank te betuigen voor alle mij bewezen voorkomendheid en steun, waar mede ik hier omringd ben geweest. Mijn bij zondere dank geldt ook de geheele bevolking van het eiland, met wie ik deze lange moeilijke jaren in de beste verstandhouding samengeleefd heb en bij wie ik steeds de grootste tegemoet koming en menschelijk medegevoel heb ge vonden., Deze vriendschappelijke houding der bevolking tijdens de eerste jaren van «mijn ver blijf en de toenmalige ambtelijke bemoeienis van den voortreffelijken burgemeester Peere boom, is gedurende de ambtsvervulling van Uw hooggeëerden vader dezelfde gebleven en is onder Uw invloed tot op den huidigen dag ge handhaafd. Zoo neem ik dan afscheid, op de heengegane jaren terugblikkende, in dat op zicht met een dankbaar hart voor de mij en mijne huisgenooten betoonde vriendschappe lijke gezindheid en met de verzekering, dat dit gevoel van dankbaarheid mij bij zal blijven zoo lang ik leef. Ik verzoek U, geachte Burgemees ter, ook de hierbij gaande afscheidswoorden, tevens met mijne afscheidsgroeten, over te wil len brengen aan den Gemeenteraad en de be volking en verblijf met de beste wenschen voor het gastvrije Wieringen en zijne bewoners. Uw steeds dankbare en getrouwe, 'Wilhelm. Aan den Duitschen grenspost scheen men Zaterdagochtend omtrent de komst van den ge wezen kroonprins, die in het bezit was van een speciale Empfehlung van het Duitsche consu laat te Amsterdam, nog niets te weten. Toen bij het inzien van de passen bleek, wie de auto reiziger was, sprongen de Duitsche grensbe wakers als geëlectriseerd in de houding. Dinsdagavond 6 uur is de gewezen kroon prins op zijn bezitting te Oels bij Breslau ge arriveerd. De „Times", in een hoofdartikel den terug keer van den ex-kroonprins besprekend, acht de door de gebeurtenis gewekte opgewonden heid overdreven, Het blad wijst er op, dat Ne derland tegenover de geallieerden geen verant woordelijkheid op zich nam om den prins in verzekerde bewaring te houden, en acht het deswege ongelukkig, dat de geallieerden het noodig vonden om, blijkbaar op Britsch initia tief, een plechtig beroep in Den Haag te doen, teneinde het vertrek van den ex-kroonprins te beletten. In het bijzonder was het ongelukkig, dat hun beroep werd gedaan eenige oogenblik- ken, nadat de ex-kroonprins reeds de Duitsche grens over was. Verder constateert de „Times", dat de geallieerde staatslieden blijkbaar niet ge leerd hebben door de smadelijke ervaringen, op gedaan bij den eisch tot uitlevering van den ex- keizer, en voortgaan met zich bloot te stellen aan onnobdige vernederingen. Het blad acht het vertoon van gebelgdheid tegen Nederland-, dat merkbaar is in de Fransche openbare me»„- ning, misplaatst. De openbare meening ln Frankrijk is, dat het Duitsche Rijk door de vlucht van den Kroonprins ontegenzeggelijk een verantwoor delijkheid te dragen krijgt. Deze toch staat op de lijst der oorlogsmisdadigers, wier bestraffing door de geallieerden wordt geëischt. Nederland had tot dusver de uitlevering van den Kroon prins geweigerd, omdat deze wegens een poli tiek delict werd; vervolgd. Daarentegen moet de Kroonprins thans, n,u hij op Duitsch gebied ls teruggekeerd, door Duitschland worden uitgeleverd. Art. 228 van het verdrag is in dit opzicht -niet te weerleggen. Hieruit volgt, dat de geallieerden de uitleve ring of anders de uitzetting van den ex-Kroon- COURAIMT ABONNEMENT PEE 3 MAANDEN BH VOORUITBETALING. Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. i 2.60id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.575, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummer» der Courant 4 et fr. p. p. 6 ct. V erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 <rt. p. regel (galj&rd). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. teiket) 60. ot. Kleins advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. .bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Lioht op voor auto's en fietsen Donderdag 15 Nov4.38 uur. Vrijdag 16 4.36 Ofschoon de deur nog steeds open is voor Amerikaansche hulp bij de oplossing van het sohadevergoedingsprobleem, beschouwt president Coofidge den Matsten stap in deze richting als definitief geëindigd. De Ver. Staten zouden evenwel, volgens de meening van den president, tot het begrip komen niet in staat te zijn aan het door Poincaré voorgestelde onderzoek deel te nemen om dezelfde reden als waarom1 zij er van af zagen deel te nemen aa het door Engeland geopperd1 onderzoek, n± omdat de regee ring het nutteloos acht eenlg onderzoek in te stellen, dat tot een bepaald bestek is be perkt Een verklaring van de Duitsche Regeering. v Betoogingen te Charlottenburg. Dinsdagochtend hebben de separatisten een aanval gedaan op het stadje Limburg. Gewapende benden, komende uit Diez, gin gen direct over tot den aanval op het stad huis, dat slechts door een zwakke afdeeling Schupo werd verdedigd. In den loop van den middag werd het stadhuis vermeesterde Bij een botsing tusschen separatisten en hun tegenstaners te Adenau in het district Koiblentz zijn drie menschen gedood en acht gewond, Ih verschillende dorpjes in de Palts is de Rijnlandsdhe republiek uitgeroepen. i Wie er op gesteld Is goed passende en gemakkelijke kleeding te dragen, bestalle bij ons Men schrijft uit Frankfort M, aam de N. Roitt Crt.: In het onbezette Duitschland wordt tegen woordig de markwaarde, zooals men weet, niet op de vrije markt bepaald, maar door den kunstmatigen koers, dien de Rijksbank te Berlijn van dag tot dag vaststelt. In het bezette Duitschland wordt daarentegen de koers op de vrije markt bepaald Wat voor toestanden d'aardoor op de .grens van onbezet en bezet gebied ontstaan, kan men zich misschien in het buitenland moeilijk im denken. De verschillen zijn buitengewoon kras. Zoo werden b.v. eergisteren in het na burige Wiesbaden of Mainz, steden, die een goed half uur sporen van Frankfort a.M. lig gen, voor den gulden 2'/2 tot 3 biliioen mark betaald, terwijl men ïni Frankfort van de banken den zoogenaamden officieelen koers van 165 milliard ontvihgl In het bezette ge bied' ontving men dim het 15 tot 18 voudige meer dan in het onbezette gebied! Het ge volg van dezen onzinmigen toestand was na tuurlijk, dat lederen, die ponden, dollars, gul dens en dergelijke „Edelvaluta" wilde wis selen in papiermarken, deze deviezen naar het bezette gebied stuurde, om ze daar te wisselen. Met de daardoor dan verkregen groote hoeveelheden papiermarken kon men dan in het onbezette gebied bijna voor niets leven en vooral ook zeer goedkoop inkoopen. Dit is weer heel eenvoudig te verklaren1 uit den lagen als men tenminste 100 milliar- den laag belieft te noemen multiplicaitor, waarmede men in het 'onbezette Duitschlaaid tengevolge van den lagen, door Berlijn vast- gestelden koers moet rekenen, terwijl het be zette gebied natuurlijk de prijzen voor alle levensbehoodigdheden naar den internatio nalen markkoers berekent. Zoo kocht een kennis van mij, die uit Mainz kwam en daar voor den gulden. 2.6 biliioen ontvangen had, hier in één der eerste schoenenzaken in de Kaiserstrasse een paar der allerbeste schoe nen voor 2 biliioen mark, een prijs, welke volgens den1 Berlijnschen koers berekend, gelijk staat met 12 gulden, terwijl mijn Main- zer 80 heel© centen voor zijn schoenen betaal de? Het is natuurlijk een voorbeeld uit velen. Wil men een ander: Een pond vleesch kost in het bezette gebied rond 1 biliioen, in hei onbezette echter 150 milliard, etc. etc. Lang kan1 natuurlijk een dergelijke toestand' niet duren, al zijn d!e vele voorschriften voor het verkeer met deviezen en prijsberekening der goederen nog zoo streng. Nu reeds heeft het groote verschil in koers tusschen hier en het naburige bezette gebied tengevolge, dat alle deviezen naar het bezette gebied stroomen om daar gewisseld te worden. De verbodèn, maar zeer welig tierende handel in ponden guldens, dollars, eto., de z.g. „Schwarzhandel" bloeit. All© mogelijke koersen worden bere kend, waarbij de tusschenhandelaren natuur lijk zeer groote winsten opstrijken. Dat on der deze omstandigheden op alle deviezen buitengewoon scherp jacht gemaakt wordt laat zich begrijpen. Groote bankiers koopen alle deviezen, als ze maar ©enigszins kunnen niet voor de banken, die ze vertegenwoordi gen maar liever voor eigen rekening. Lang zal deze toestand natuurlijk niet kunnen duren. Hat buitenland erkent alleen den bultenlandschen koers en trekt zich van den gedwongen koers van Berlijn begrijpe lijkerwijze niets aap. De prijzen van goede ren, die in het buitenland gekocht en naar Duitschland ingevoerd moeten worden, moe ten zich dus naar de buitenlandsche koer sen richten. Voor zoover wettelijke be palingen dit mochten verhinderen, moet dit een stilstand' in het geheele zakenleven ten gevolge hebben, tenzij de Rijksbank de de- viezenaamvragen niet zooals nu met 2.3 of ten hoogste 6 maar vol toewijst. Aange zien daarop echter voorloopig niet te reke nen valt, zal wel gauw weer eene toenade ring van den binnenlandschen aan den bul tenlandschen mèrkkoers moeten volgen. De ontbinding van het Lagerhuis is vast gesteld op Vrijdag a.s. De verkiezing is dan 6 December. Het eerste feit in de verkiezingscampag ne is de mededeeling dat er een overeen stemming is tot stand gekomen tusschen de groepen van Lolyd George en' Asquith. Of- cicieel wordt meegedeeld dat Lloyd George, vergezeld van Sir Alfred Mond een onder houd met Asquith en Sir John Simon <n dat daarin een regeling is getroffen voor een vereonigde campagne van a'le liberalen. In het lagerhuis, dat thans uiteengaat, hadden de conservatieven een meerderheid van 73 I oven alle partijen te zameti. Zij had den 342 zetels. De arbeiderspartij 144, de Asquith Liberalen 59, de nationaal liberalen 59 en de andere partijen' 7, vacante zetels 4. Voor deze 615 zetels zullen ongeveer 1350 candidaten worden gesteld, waaronder 30 vrouwen. De conservatieven en 'liberalen zullen elk ongeveer 450 candidaten stellen, terwijl de arbeiderspartij er 390 aan de kie zers zalvoorstellen. In de as. stembuscam pagne zal vermoedelijk meer dan ooit werk worden 'gemaakt van het winnen der vrou welijke kiezers. De hoofdleuzen waarover de strijd gaat, zijn de werkloosheid en de beschermende rechten, zoodat de vrouwen thans voor hét eerst worden opgeroepen om te beslissen over vraagstukken die ook van huishoudelijk belang zijn. Midol, de door de politie gezochte com munist, die den vorigen Zondag, hoewel niet verkiesbaar, tot lid van den Parijschen ge meenteraad werd gekozen, heeft Maandag het stadhuis ongezien weten binnen te drin gen en zitting 'genomen. De prefec t van politie en de prefect der Seine, die anders steeds ambtshalve de zittingen van den raad bijwonen, weigeren thans dit te doen. Na afloop der zitting verborg Midol zich in het kabinet van den president van den Conseil Général en' bleek zoo 'goed verstopt, dat de politie, na deur te hebben openge stoken, hem niet kon vinden. Tot dusver is hij niet ontdekt. Midol woonde sinds 1920 in Zwitserland wegens zijn veroordeeling tot gevangenisstraf, die hij' niet wilde onder gaan. In verband met den zesden verjaardag van de bolsjewieksche revolutie heeft de Prawda haar meening uiteengezet over het schrikbewind, tot dusver door de sowjet- regeering ln praktijk gebracht, en de hui dige richting van de sovjet-politiek. Een schrikbewind was onvermijdelijk zoolang de sowjet-rege ering te maken had met een bultenlandschen vijand en van alle kanten aanslagen op haar, bestaan werden gedaan. Krachtige maatregelen waren toen uit een oogpunt van zelfbehoud noodzakelijk. Thans evenwel kan de terreur tot het ver leden gaan beboeren. Het hoofddoel moet nu zijn: exploitatie van de 'geenszins uitge putte natuurlijke rijkdommen van het land en herstel van het bedrijfsleven. Daarbij moet echter strijd gevoerd worden tegen een nieuwen vijand, namelijk tegen hen, wien het onder den schijn van medewerking tot het oeoonomisoh herstel alleen maar te doen is om speculatie en1 het spekken van eigen heura Reeds nu, bij de reorganisatie van de verschillende nijverheidsondernemingen stuit men overal op corruptie. Overigens is dit niet de ©enige moeilijkheid, waarmede men op het gebied van de reorganisatie der ondernemingen te worstelen heeft. Een ge deelte van den Inventaris verkeert in on- brulkbaren staat, terwijl er een groote vraag naar werktuigen eni machines ls. Wiji zuilen, meikt het blad op, met groote energie strijd voeren tegeni hen, die onder den schijn van medewerking aan Rusland's economisch herstel, uitsluitend en alleen hun eigen belangen willen dienen, maar ook met alle kracht ondersteunen degenen, die op eerlijke wijze wenschen mede te werken tot dat herstek Te München is een officieel© verordening gepubliceerd, waarbij de communistische partij in Beieren voor ontbonden wordt ver klaard. Op overtreding is tuchthuisstraf jge- steld. Van gisteren af kost een tramrit te Berlijn 30 milliard. De meening in Engeland. De meening in Frankrijk. Duitschland moet den kroonprins uitleveren.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1