prins kunnen eischen.. Wordt die dan gewei gerd, dan kunnen de geallieerden sancties toe passen. i' Naar uit Parijs aan het „HM." "wordt gemeld, was de^ meening in de Maandag gehouden ver gadering van den gezantenraad, dat een weige ring van Duitschland om den ex-kroonprins uit te leveren, uitgesloten was. Een dergelijke wei gering zou men, gevoegd bij een weigering om de militaire controle weer mogelijk te maken, onmogelijk over zijn kant laten gaan. Men is overtuigd, dat het prestige der geallieerden zoowel als de ernst van den toestand sancties eischen. Daarom schijnt er overeenstemming te bestaan tot aanneming van het Fransche voorstel om aan Duitschland te doen weten, dat indien het op beide punten den geallieerden geen voldoening geeft, nieuwe en belangrijke sancties genomen zullen worden. Echter moet de Engelsche regeering vooral zich nog over dit voorstel uitspreken. 'De Italiaansche en de Belgische gezanten schenen wel den indruk te hebben, dat hun regeeringen zouden meegaan. Omtrent den aard der te nemen sancties is, ntaar het schijnt, in de korte zitting van den gezantenraad nog niet gesproken. Men oordeelt, dat er keus genoeg is: Bezetting van nieuwe steden, beslagleggingen op douane-inkomsten in havens en grenssteden, bezetten van spoor lijnen oostelijk van Frankfort om de verbinding tusschen Noord- en Zuid-Duitschland af te snijden, enz. "ïn de „Action Frangaise" zegt Bainville, dat de geallieerde diplomaten in Den Haag geko men zijn als de karabiniers van Offenbach. „Van Karnebaek, die boven en behalve over de tradities der knappe Nederlandsche diplomatie nog bovendien beschikt over een groote han digheid om zich van het internationale recht te bedienen, heeft met juridische spitsvondighe den geantwoord. De verantwoordelijkheid van de regeering van Den Haag staat op het spel evenals die van Berlijn. Zullen de geallieerden zich nu bepalen tot protesteeren? Zullen zij de explicaties van Van Karnebeek en Stresemann aanvaarden?" En Bainville betoogt dan verder, dat stappen zonder sancties nooit iets beduiden. Men schijnt hier 'echter van plan een vertoog tot de Nederlandsche regeering te richten, al erkent men, tegen haar niets te kunnen doen. Daarom te meer wenscht men nu te bewijzen, dat men tegenover Berlijn anders staat en zich daar niet met platonische protesten behoeft te vreden te stellen, vooral nu men hier in vele kringen den indruk gekregen heeft, dat Strese mann slechts de strooman is, die den terugkeer der monarchie voorbereidt. Nu do Kroonprins weg is begint uien zich ongerust te maken over den ex-Keizer. Naar het in Belgische en Fransche bladen heet, zou h.1. ook de ex-Keizer verzocht hebben naar Duitschland terug te keeren. Reeds zou deze paspoorten hebben aangevraagd. Deze berichten worden zelfs in verband gebracht met een monarchistische omwenteling in Duitschland, die vastgesteld zou zijn op- 4 December a.s. Van uit Berlijn wordt evenwel ten stellig ste tegengesproken, dat de Keizer het ver zoek zou hebben gedaan naar Duitschland terug te mogen keeren. Het Hbl. maakt melding van een brutale tekstvervaisching die het Parijsche blad „Le Journal" gebruikt om in verband met het vertrek van den Kroonprins stemming tegen ons land te verwekken. Het blad haalt n.1. de mededeeling aan, die onze regeering in verband met de komst van den ex- Keizer in ons land gedaan heeft. Hierin heette het om. dat onze regeering voorne mens was om, in de vrije uitoefening van Hr. Ms. souvereiniteit, ter plaatse zelf alle noodzakelijke en doeltreffende voorzorgs maatregelen te nemen en de vrijheid van den ex-keizer te onderwerpen aan de ver- eischte beperkingen." Maar in de lezing van- „Le Journal' wordt in dezen passus in plaats van ex- keizer geschreven: ex-kronprinz. Het blad gaat nog verder en pleegt de- k zelfde vervalsching ten opzichte van het eveneens in het blad aangehaalde ant woord van Lloyd George op de bovenge noemde mededeeling van onize regeering. Vergissing is hierbij buitengesloten. Het is opzettelijke misleiding om de publieke opinie tegen Nederland op te zetten. President Ooolidge gelooft, dat de tradi- tioneele politiek der Amerikaansohe regee ring deze belet zich aan te sluiten bij het protest der geallieerde regeeringen aan Duitschland tegen den terugkeer van den ex-kroohprins of ex-keizer, of bij maatrege len ter verhindering van het herstel .der monarchie. De heer Zondervan: Leest u dam het antwoord op het algemeen rapporti De heer Börkert: Bij de behandeling der begrooting van de gasfabriek is ten vo- arigen jaxe de wenscheÜjkheid. betoogd, dat elke verandering in de tarieven met den Raad zou worden besproken. Dat spr. thans aanmerking maakt, geschiedt niet om het geen het Gallege thans voorstelt af te keu ren, maar om den Raad voor struikelblok ken te behoeden. Ais wij' dit verwerpen, wat dan? Want de zaak loopt al van October af. De Voorzitter herhaalt, dat er geen be paald raadsbesluit is geweest. De heer Grunwald: Toen dit besluit om den ouden toestand1 te herstellen door de Oomm» v. d. Gasfabriek en het College werd genomen, is ter secretarie onderzocht of bier voor een raadsbesluit noodig was. Daar ant woordde men ontkennend!. De heer Zond ervan meent, dat het Col lege zich er thans afmaakt. Inderdaad be> hoefde een raadsbesluit niet meer te worder genomen, omdat de toezegging was gege ven, dat elke prjjsverandering door dor Raad zou worden beslist. Dat was aldus ge regeld' juist omdat er vorige jaren altijd strijd over was geweest. De heer Grunwald' geeft namens het College de toezegging, dat, waar uit de dis cussies blijkt, dat de Raad zich gaarne deze bevcfègdheid voorbehoudt, het College daar mede voortaan rekening zal houden. Bouwverordening. a. Voorstel om aan C. C. Dito ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, le lid, der Verordening op het bouwen en de bewo ning. b. Voorstel om aan N. Lengers ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 16, le lid, der Verordening op het bouwen en de bewo ning. Aangenomen. Grondbedrijf. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek van J. J. Heijdenrjjk en J. Engel tot verkrijging van grond in erfpacht. Held. Crt. 10 Nov. De heer Zondervan merkt op, dat de Commissie voor het Grondbedrijf in dezt niet eenstemmig was. Zij werd voor eene be slissing geplaatst, die zij niet kon overzien Ware dat wei bet geval geweest, dan zoi bond nopuns het verstrekken van goedkoope haar beslissing anders zijn uitgevallen. Dooi cokes aan degenen, die in een adres aan d'en 'Bureau Gemeentewerken is zoo half en hal: Raad dd. 11 Nov. 1922 genoemd zijn, tot een de inwilliging van het verzoek toegezegd hoeveelheid van 2 H.L. per week per gezin Wij hebben dit terrein indertijd gekocht voor en tegen den prijs van 1.per H.L. j lichamelijke oefeningen, en als we nu deze Ten aanzien van dit stuk verwijzen B. en hijgen we een goede af- W. naar het op deze agenda vermelde adres g Bovendien kunnen uit de op- Gemeenteraad van Helder, van Dinsdag 18 November svoods 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heer van Os. Installatie Raadslid. Installatie van den heer D. de Zee als lid van den Gemeenteraad. De heer de Zee legt In handen van den Voorzitter de vereischte beloften af en wordt met zijn benoeming door den Voorzitter ge- lukgewanscht. Notulen. Vaststelling der notulen van 26 Sept. jl Ingekomen Stukken. De navolgende stukken werden voor ken nisgeving aangenomen: a. Afschrift van het Kon. Besl. d.d. 21 Sept. 1923, waarbij ontheffing wordt verleend vt>n het hebben van een zevende leerjaar aan de openbare lagere scholen 4, 5, 6, 11, 12, 13 en 14; b. Missive van Ged. Staten d.d. 17 Oct. 1923, No. 63, houdende het bericht van goed keuring op de wijzigingsverordening betref fende het financieel beheer der gemeentebe drijven; c. Idem d.d. 10 Oct. 1923, No. 92, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit d.d. 26 Sept. jl tot uitgifte van grond in erf pacht aan de Fa. Gebr. Smit; d. Idem d.d. 10 Oct. 1923, No. 92, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit van 26 Sept. jJ. tot uitgifte van grond in erf pacht aan G. Groot; e. Dankbetuiging van Mej. S. Zuijderhoudt voor de haar toegekende belooning voor het geven van handwerkonderwjjs aan de bijzon dere school te Koegras; f. Beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, d.d. 22 Sept. 1923 houdende vrijstelling van de ver plichting om aan O. D. Colpa het onderwijs eener klasse op te dragen; g. Missive van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Oct. 1923, No. 43, houdende het bericht van goedkeuring op het raadsbesluit tot vaststel ling eener schoolgeldverordening voor de avond- vakteekenschool. Omtrent het onder f vermelde vraagt de heer H e y b 1 o k eenige inlichtingen betref fende de openstelling der nieuwe school, in verband niet den oproep voor conciërge. h. Adres vdn den Helderschen Bestuurders- UTT DE PERS. (met prae-advies) van de heeren Schoeffelen. berger en Geurts. Tenslotte wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies: i. Adres van de Besturen der Algemeene Heldersche Winkeliersvereniging en de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" om de winkelsluiting 's avonds op 8 uur te bepalen en om verlaging der electriciteitstarieven. Pensioneering Wethouder. Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders, dat zij aan den heer C. Adriaanse een jaarlijksch pensioen van 625 hebben toege kend. Voor kennisgeving aangenomen. Subsidie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie te verleenen aan het Sa natorium van het Nationaal Verbond voor Ge meente-Ambtenaren. Held. Crt. 10 Nov. Conform prae-advies. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van een „Reizend Drankweer Mu seum" om toekenning van een subsidie. Held. Crt. 10 Nov. De heer Schoeffelenberger vindt, gezien de urgentie van dit punt, de afwijzing door B. en W. vain dit verzoek klein. We- brenst van den erfpachtscanon de onkosten en rente, enz. van bet andere terrein worden bestreden. Spr. stelt daarom voor dit punt nog even aan te houden en na te gaan welke de voordeelen zijn aan het verleenen van de erfpacht verbonden. De beer Van Breda heeft in de Com missie destijds zijn bezwaren ontwikkeld. Er is nog zeer veel bouwrijp terrein in onze ge meente en naar spr. meening moeten aller eerst de in het bouwplan liggende grondei voor bebouwing worden aangewezen. Maai spr. hoofdbezwaar in dezei is, dat wij stoe ten tegen particuliere terreinen. Trouwens, spr. beeft de aangelegenheid F -roken met de aanvragers en hun andere terreinen aan gewezen, en zij verklaarden zich daarmede te vereenigen. Gingen we hier bebouwen, dan zouden we ook het terrein voor de licha melijke oefeningen in orde moeten brengen. De heer Zonder van: Bij de behande ling van de bagrootangen der laatste jaren is herhaaldelijk gesproken over de wensche- Lijkheki van een sportpark. De Onderwijs wet eischt het bovendien, zoodat we er vroeg of laat toch toe over moeten gaan. Op het oogenblik is geen enkel terrein biervoor be schikbaar. Als we nu de erfpacht verleenen voor het gevraagde terrein kunnen we daar mede dit terrein vrijmaken, en bovendien levert dit voor de gemfeente nog voordeel op. De rioleering ligt er al in, alleen is bij de Fabrieksgracht een afstuiting noodig. De Voorzitter ijaerkt op, dat we nog zeer veel gronden hebben, die o-p exploitatie wachten. Spr. acht het ónnoodig hier nog deze zaak stelt spr. voor alsnog een subsidie van 25.toe te staan. De Voorzitter antwoordt, dat het plaat selijk Drankweeroomité 250.subsidie krijgt, en B. en W. het standpunt innemen in het algemeen aan lichamen buiten de ge meente werkzaam geen subsidies te verlee nen. t Is natuurlijk niet de kwestie van die 25.—, maar het betreft hier meer het be ginsel, omdat men van het een in het ander komt. De heer Schoeffelenberger be toogt, dat het hier een nationaal belang be treft. Duizenden guldens subsidie worden aan muziekkorpsen gegeven, en met een zeer kleine bijdrage zijn deze menscben gebaat. De beer V er stegen wijst er op, dat de meerdere straten aan te leggen. De heer Van der Veer heeft als lid van de Commissie v. h. Grondbedrijf deze zaak bestudeerd. De heer Zondervan, die hier een bedrag van 8000.noemt, is abuis; we heb ben voor bestrating 14000.noodig, en als we van dit terrein een gedeelte afstaan voor bebouwing, wordt het weer minder waard'. Ook heeft het heel wat meer gekost dan de i heer Zond ervan meent Daarom hebben wij I gemeend het terrein niet te moeten afstaan. Het zou heel dwaas rijn hier weer te gaan bouwen, omdat langs Singel en Javastraat genoeg straten liggen. De heer Sohoef fel enberger onder- ring der pachtsommen der gemoentelanderijen. 8 F Held. Crt 10 Nov. Aangenomen. Verbetering Javastraat Voorstel tot gedeeltelijke kwijtschelding der boete, opgelegd aan Joh. Dienaar voor de te late oplevering van het werk ter verbetering der Javastraat Held. Crt. 10 Nov. De heer JTeybHok deelt namens rijn fractie mede, dat zü indertijd besloten heeft nimmer te zullen medewerken aan het kwijt schelden eener boete voor te late oplevering van eenig werk voor de gemeente. Ook de Commissie verklaarde zich in eerste instan tie tegen kwijtschelding dezer boete. Bij een tweede vergadering is die Commissie, op aan dringen van den vroegeren weth. Adriaanse, er toe overgegaan voor te stellen bij wijze van uitzondering deze kwijtschelding te verleenen en de fractie kan op grond daar van met deze beslissing medegaan, doch legt uitdrukkelijk vast, dat dit voor toekomstige gevallen niet geldt. De Voorzitter meent, dat het moei lijk zal zijn een dergelijke verklaring steeds consequent te handhaven. Want de boeten zouden wel eens zoo zwaar kunnen zijn, dat ze niet betaald zouden kunnen worden, en er moet toch in deze eenige consideratie ge bruikt worden. De heer Bok stelt voor algeheele kwijt schelding te verleenen, op grond van het feit, dat de vertraging in- de oplevering buiten des aannemers schuld heeft plaatsgehad. Hij heeft zijn best gedaan tijdig op te leveren, maar doordat de steenen niet op tijd' kwa men kon hij tenslotte niet Het is nu een hard gelag vwor hem nog boete te moeten be talen bovendien. Die boetebepalingen in de bestekken zijn overigens alleen voor de kwaadwilligen en van kwade trouw is hier immers geen sprake; De heer Bogaard zal zich tegen het voorstel van B. en W. niet verzetten, doch vraagt of het Collage voortaan zorgvuldig wil letten op de handhaving der besteksbe- palingen. De heer H e y b 1 o k zet het standpunt der fractie uiteen. De aannemer heeft pertinent verklaard voor de naleving te zullen zorgen, maar heeft bij den aankoop der steen getrai neerd. De heer Van Breda ontraadt ten sterk ste de aanneming van het voorstel-Bok. Op die manier zou men alle boetebepalingen wel uit de bestekken weg kunnen laten. Deze aannemer heeft overigens al veel considera tie ondervonden van de gemeente, daar hij ook ontheffing heeft gekregen van de boete bij het werk aan den Singel. Toen heeft de Raad hem de boete geheel kwijtgescholden. Nu is het een ander geval; hij heeft te lang gewacht met. het bestellen van de steen, en als wij alle regendagen in aftrek brengen, blijven er nog 23 dagen over, die hij te laat is. Het is wel goed, dat hem op deze wijze eens aan het bestand wordt, gebracht, dat hij met de bestekken der gemeente niet kan spe len. Spr. geeft den heer Bok in overweging zijn voorstel in te trekken. De beer B o k is na de woorden van den wethouder overtuigd en, trekt zijn voorstel in, waarna conform het' voorstel van B. en W. wordt besloten. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van gronden van het Rijk der Nederlanden. Aangenomen. Cokesprijzen. Voorstel inzake bet leveren van cokes tegen gereduceerden prijs. Held. Crt, 10 Nov. Den beer Schoeffelenbergerishet al meermalen overkomen, dat hij geen ant woord krijgt op hetgeen hij vraagt. Ook nu weer spreken B. en W. van een „gereduceer den" prijs, terwijl spr. niet vroeg om reduc tie, maar de cokes gratis wiil verstrekken. Het voorstel van den Bestuurdersbond (zie de ingekomen stukben Redactie) heeft ook spr. sympathie, maar zelfs f Lis voor vele werkeloozen nog te hoog. Spr. is er zich van bewust, dat zijn voorstel nogal kostbaar Is. Hij heeft evenwel omtrent een aantal plaat sen bericht gelezen omtrent dergelijke voorstellen1. Rekent men het aantal werke loozen op 500, dan kost spr. voorstel ge durende 4 maanden ongeveer 8000.—. Op het oogenblik is de toestand in verschillen de gezinnen treurig. In de gemeente Almelo stelde een sociaal-democraat voor 10 H.L. cokes gratis te geven, ook burgemeester ter Laan uit Zaandam wilde een uitkeering in geld geven. Spr. kent evenwel zijn pap penheimers en gelooft niet, dat zijn voorstel zal worden aangenomen. (Vroolljkheld). De heer Bogaard: Het voorstel-Sohoef- felenbergor ls, zoo oppervlakkig beschouwd, zeer sympathiek. De voorsteller geeft zelf evenwei reeds toe, dat de 'uitvoering niet zoo gemakkelijk zal zijn. Er bestaat tusschen De verwerping van de Vlootwet Aan- het slot eener beschouwing over de verwerping der vlootwet schrijft het Engel sche blad „The Economist": „Het verdient de aandacht, dat de Nederlandsche premier ontkende, dat de wet was ingediend o-p aan dringen van een vreemde mogendheid een gerucht, waarschijnlijk ontstaan door het feit,'dat het grootste bedrag van het in Ne- derlandsch Oost-Indië belegde buitenland!- sche kapitaal Britsch is en door het Britsche plan inzake Singapore. Maar het is niet ge makkelijk de noodzakelijkheid der wet in te zien. Zij was bedoeld om de neutraliteit van Ncüerlandsch Oost-Indië te beschermen iu een- zeeoorlog in het Verre Oosten. Maar Rusland en Duitschland zijn ineen gestort; de Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben geen verdere koloniale am bities; en welke droombeelden ook gekoes terd mogen worden door Japansche expan- sionisten, is het niet waarschijnlijk dat zij on- 1 der de huidige omstandigheden zullen trach ten ze te verwezenlijken. Bovendien hebben, ofschoon Nederland geen deel nam aan de conferentie van Washington, alle daarbij be trokken mogendheden uitdrukkelijk ver klaard, dat het haar voornemen was om de rechten van het koninkrijk op zijn bezittin gen in het Verre Oosten te eerbiedigen. On der deze omstandigheden kan het plan wach ten. schrijft veel van wat da heer Zondervan v. - SB zegt. Dat wij zooveel straten hebben aange- V W h^er SchoefMenbergw blijkbaar dit Reizond legd ia Q©n strop voor d© görneont©. Hot gaatwerkeloozen on werkeloozen nog wel ocdiig Drankweermuseum verwart met een Drank- toch' niet aan de erfpachtsaanvragen tegen 1 verschil, en het gaat niet aan ze allen over weercomité. Het is heei wat anders, en bet te werken. Anders konden we nog wel eens één kam te scheren. Men kan zonder meer Drankweeroomité krijtgt, zooals reeds door voor andere stroppen komen te staan. Spr. niet aan iedere werkelooze ookes geven. Het den oorzitter werd opgemerkt, 250.sub- gal het voorstel»Zondervan gaarne onder- sidie. Toen bedoeld Reizend Museum hier steunen. De heer Van Breda voelt ongetwijfelt voor een sportpark, ald de kosten maar niet zoo hoog waren. Maar de aanvragers zijn volkomen bereid op een andere plaats te bouwen. Aanhouden van dit punt heeft naar spr. meendng geen nut. En wat een terrein voor lichamelijke oefening betreft, laten.' we die kwestie bij de begjooting behandelém. ter stede was, heeft het van de zijde der ge meente alle mogelijke medewerking ontvan gen, o.a. kreeg het gratis de beschikking over verschillende zalen, enz. Het gaat toch waarlijk niet aan de houdiiing van het ge meentebestuur „klein" te noemen. Het voorstel-Schoeffelenberger komt in stemming en wordt verworpen' met 18 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Schoef felenberger en Geurts. voorstel van den Held. Bestuurdersbond is aan een groot contingent betrokkenen wel kom. Er is inderdaad nog een contingent, dat ook geen gulden kan betalen. Is het nu niet mogelijk, vraagt spr. een amendement op het voorstel van B. en W. te maken, zoo- dat zij, die dezen gulden niet kunnen'betalen na gehouden onderzoek de brandstof gratis kunnen krijgen? Maar dam is 1 mud' niet ge noeg, en moeten de ambtenaren der ge- Gasprljs. Voorstel tot intrekking van de regeling be treffende den gereduceerden gasprijs. Held. Crt. 10 Nov. De heer B o r k e r t laakt het, dat 't College heeft gemeend 'thans weder de prijsbepaling van het gas zelf te moeten doen, boewei des tijds in dem Raad is gezegd, dat deze zich de vaststelling van den prijs wilde voorbe houden. De goedbedoelde pogingen om te I meente de bevoegdheid; hebben meer te ge- De heer Zondervan zal zich bq de al- ven_ wijzing neerleggen, nu de aamvragers zelf met een ander terrein genoegen nemen. Maar laat men in de toekomst eens de zaak van dit terrein onder de oogen zien. We kunnen het door de erfpacht vrijmaken. D? heer ir. Van Dam: Maar ten koste van het Grondbedrijf! Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. V eJkstulnhouders. Voorstel om afwijzend te beschikken op het trachten bet gasverbruik op te voeren, zijn verzoek van de Vereeniging van Volkstuin- in de praktijk mislukt, zoodat spr. gaarne houders om vermindering van huur der aan zal medewerken om den ouden toestand weer haar verhuurde perceelen te herstellen. De heer Grunwald meent, dat het Col lege geensz'ns zijn bevoegdheid te buiten is gegaan, daar de Raad een dergelijk be sluit als de heer Borkert bedoelde, niet heeft genomen. Aangenomen. Helè. Crt. 10 Nov. Pacht Landerijen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van een aantal pachters om verminde ven. De heer Bot kan zich met het gesprokene door den heer Bogaard wel vebeenigen. Bul ten de werkeloozen zijn er evenwel ook ve len,, die hoewel niet werkeloos, toch zonder weekloon thuiskomen. Kan men die er niet in laten deelen? Mevrouw Van der Hulst: Ook de be hoeftige weduwen! De heer Grunwald beantwoordt de ver 1 schillende sprekers. Op het verwijt als zou het College niet antwoorden op de vragen van den heer Schoeffelenberger, antwoordt spr., dat dit verwijt ongegrond is. Het Colle ge is zelfs nog verder gegaan, door in over weging te geven het voorstel niet aan te ne men. Intusschen erkent de heer Schoeffelen berger zelf, dat zijn voorstel verstrekkend is, Inderdaad', en de kosten ervan bedragen niet. zooals deze heer meende, 8000.— maar 12500,—, omdat men natuurlijk den vollen ookesprijs aan de gasfabriek betalen moet. De gemeente Arnhem geeft 86 reductie, wij stellen belangrijk grootere reductie voor. Men pioet in deze toch rekening houden met de finantiën en het door de gemeente uitge. trokken bedrag is belangrijk hooger dan' in andere plaatsen. Hier worden bovendien die werkeloozen uit de gemeentekas onder steund. De heer Schoeffelenberger: Te Zaandam ook! De heer Grunwald: Wij moeten de te ring naar de nering zetten. Do heer Bogaard wil de bevoegdheid om cokes te verstrekken aan een Commissie overdragen. Dat is ge. vaar lijk, het moet dan toch op andere din gen weer gevonden worden. W at de heer Bot wil, is ook de bedoeling van het College, ook de weduwen vallen er onder. De heer Sdboöff elenberger con- stateert, dat de heer Grunwald zijn ar gooien- ten slecht heeft weerlegd. Spr. noemde een bedrag van f 8000.—, de heer Grunwald zegt, dat het 12500.— is. Met dergelijke spok- schieterjj schiet men niet op. Spr. zal gaarne amendementen aanvaarden, maar dan moe ten die van verder strekkende beteekenis zün dan spr. voorstel. Spr. citeert hetgeen in Zaandam hieromtrent is gezegd. Het is onde mocratisch wat men thans wiL De heer Verstegen: Het is eene eigenaardigheid van den heer Schoeffelen berger, dat deze heer, als hij met een voor stel komt, dat niet wordt ondersteund, narrig wordt en begint te dreigen. Kom maar op, zegt hij nu weer, het kan mij niet te erg. Als een raadslid zulke dingen doet, is dat heei erg voor hem: het bewijst, dat bü de draag wijdte van zijn eigen voorstellen niet beseft. Met een groeten omhaal van woorden heeft de heer Schoeffelenberger niets, maar dan ook niets, betoogd. Want al die berichten uit andere plaatsen, die hij heeft voorgele- zen, betreffen een reductie op den prijs, en sommige zijn belangrijk lager dan hier. Nu kan de heer Schoeffelenberger indivi dueel zeer goed dergelijke voorstellen doen: maar als de Bestuurdersbond ze doet, heeft die een geheele organisatie achter zich, plaatselijk en landelijk. De heter Schoeffelen berger kan doen wat hij wil, de Bestuur dersbond evenwel moet rekening houden met allerlei factoren. De heer Schoeffelenberger omschrijft niet tot hoever zijn voorstel gaat. Welke werkeloozen bedoelt hij? Er zijn er, die één dag werkloos zijn, er zijn er, die twee weken werkeloos zijn, enz. Van B. en W. hebben we een concreet voorstel, dat in Het voorjaar is aangenomen en waarop controle mogelijk is. Dit kost ook een paar duizend gulden. Nu zegt de beer Schoeffelenberger, dat zijn voorstel 8000.kost, mam- hij ver geet, dat de gasfabriek den vollen prijs der cokes krijgt, dus 1.55 per H.L. De gemeen te (of het Armbestuur) betaalt dus op eiken H.L. 55 cent aan de gasfabriek. En zoo ge rekend, kost 's heeren Schoeffelenbergers voorstel een dikke 12000. Het gebeurde in Zaandam waarop spr. overigens niet zal Ingaan is verkeerd voorgesteld. Wat nu gratis verschaffing van ookes betreft, er zijn inderdaad gezinnen, waar men met ziekte te kampen heeft en voor welke gratis-verschaffing van cokes wenscbelijk zou rijn. Dit zou door het ge meentebestuur kunnen worden overwogen, De heer Schoeffelenberger con stateert, dat de heer Verstegen met los kruit heeft geschoten. Spr. voert het woord na mens 1150 kiezers, dat is meer dan wat de Bestuurdersbond achter zich heeft. Men: heeft het over controle. Moet spr. aangeven op welke wijze men de zaak wil regelen? Wie werkeloozen zijn? Vragen in andere ge meenteraden de partijgenooten des heeren erstegen daarnaar? Het is een doekje voor 't bloeden, omdat de heer Verstegen voelt zwak te staan. Toen hij jaren geleden nog ais gewoon raadslid hier zat, kon hij wel met een voorstel als dat van spr. komen, nu hij wethouder is geworden, is hij conservatief geworden. De gemeente-ambtenaren kunnen zeor qoed voor de oontrole zorgen. Men kan bijvoorbeeld ieder, die gaat prikken, een bon voor gratis cokes geven. De heer Borkert: En die niet prikken? De heer Schoeffelenberger: Krij gen een bon van het Armbestuur. Spr. wil zijn voorstel handhaven. Do wijze waarop hij hier bestreden wordt, zal zich wreken, daar voor zal spr. zorgen. Do heer 'Bogaard: Hetgeen de heer Verstegen opmerkte;, was volkomen juist. De s.d.a.p. verschijnt steeds voor het forum van het publiek om rekenschap van haar bande- llngon to geven; laat de hoer Schoeffelen berger dat ook oens voor zijn 1160 kiezers doen. Vorloden Jaar was er ook oen voorstel van dien hoor. Interrupties en rumoer van den' heer Suhooffelonborger. De Voorzitter hamert. De hoor Boa aard, voortgaande: Da hoor Sohoef fdenbenger alant geregeld aan op wat In andere gemeonten gebeurt, maar elke gemoento heeft tonslatto mot haar edgen omstandigheden te maken. Het adros van den II.B.B. ls namens 1800 personen, maar sodert do indiening rijn or verschelden bijgekomen, die In nog slechter condities zijn. Het be vreemdt spr., dat de heer Grunwald aldus sprak, maar hetgeen de heer Schoeffelen- berger wil, ls onuitvoerbaar. Op de Arbeids- beurs kan men Inderdaad precies nagaan wlo werkeloos is en ook hoe lang hij het is. De heer Sohoef f elenberger: Nu kom je in mijn lijn! Do hoer Bogaard heeft in eerste instan tie reeds In dezen geest, gesproken en hand haaft zijn amendement. De heer Grunwald' meent, dat inder daad de heer Schoeffelenberger afdoend is beantwoord. Zelfs als we 12000.— beschik baar stellen, komen we er nog niet. Men kan echter gerust zijn: indien Inderdaad de ar moede en de werkeloosheid in deze gemeente een dergelJjkeen omvang zou aannemen, zou het gemeentebestuur zeer zeker ingrij pen, zooals het dat steeds heeft gedaan. Nim mer is in dat opzicht een gemeentebestuur in gebreke gebleven» Een voorstel als dat van den heer Schoeffelenberger evenwel kan niet worden geaccepteerd; dergelijke uitkee- ringen zullen vla het Armbestuur moeten ge schieden. De gemeente kan noch zal zulke menschen in de kou laten zitten, daarop kan de heer Schoeffelenberger gerust zijn. Ove rigens was het voorstel van B. e<n W. er al vóór de Bestuurdersbond met het zijne kwam. Dat bewijst wel, dat wij conciliant zijn. Laat men de<ze aangelegenheid dus vei- ligaan het College overlaten; De heer Hey blok merkt op» dat de Be- Nieuwe sancties tegen Duitschland? Een nota aan Nederland? Hoe de Fransche pers voorlicht Amerika houdt zich buiten de quaestie. -

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2