Tweede Blad. VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Door den, Commandant der Marine te Wil' lemsoord werd Woensdagmorgen, ten bureele van den secretaris aanbesteed: de vergunning tot bet weghalen van spoeling, aardappelschillen en groentenafval, afkomstig van Hr. Ms. oorlogsschepen, enz., gedurende het 'jaar 1924. Ingeschreven werd door: O. -Bruin 8200; D. Bonselaar 8500; W. Selderbeek 8600; D. Beek 48.00. Allen te Helder. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdagmiddag ten raadhuize alhier aanbe steed het 'graafwerk van den aan te leggen hoogspanningskabel van het Westplein tot aan het pompstation der Waterleiding. Hiervoor waren de volgende biljetten In gekomen: Joh. Dieniaar, Helder 825.—, toot het straatwerk 16 ct. per M.; W. O. v, Dienaar Jr., id. J 830.— en w oV f" Dienaar>ld- ƒ.880.— en 24 ct.; W. Reinderman, id. 1290.— en 30 ct.; w! eenstra id. 1360.—en 31 ct.; D. C. Koo- ÏK* L en 16 ct; J. Zwart Co., Alkmaar 2390.met straatwerk,"1640 Bonder straatwerk en 22 ct per M. "V ereenlging „Ambachtsschool voor Helder en Omstreken". bestuursleden- Bij na o ey1j1ok, Kasrtelijn en Baert, -benevens de eere-voorzitten, de burgemeester, waren niet kennisgeving afwezig. wn«^at ?6 n°tulen der vorige vergadering varen gelezen en met een kleine aanvulling goedgekeurd, had de verkiezing plaats van drie leden en hun plaatsvervangers der commissie tot nazien der rekening en verant woording over 1923. Gekozen werden de heeren Zegeh Meyers en de Wit en Schedlin- ger, Bruin en Rueck. In het bestuur waren door periodieke af treding en vertrek eenige vacatures ont staan. De heer Baert heeft, wegens vertrek uit de gemeente bedankt, hétgeen den Voor zitter aanleiding geeft tot het uitspreken van waardeerende woorden aan diens adres De heer Baert reeft gedurende 12 jaren zit ting gehad in het bestuur der school en ge durende die periode steeds zeer veel belang stelling getoond voor de zaken. Hij heeft ge toond een warm hart voor deze instelling te hebben door, ondanks zijn vertrek uit de gemeente, lid van de vereeniglng te blijven. Spr. brengt den heer Baert dank voor zijn arbeid en wenscht hemt het beste in zijn verder leven. Ook de heer van- Couwelaar heeft "wegens vertrek uit de gemeente bedankt. In den laatsten kon deze zich, wegens zijn werk zaamheden, niet meer zoo geregeld wijden aan de belangen der school; doch vroeger, toen dat wel het geval was, hebban wij menig goed advies van hem gekregen. Ook den heer van Couwelaar dankt spr. voor zijn arbeid. Periodiek moeten aftreden de heeren H. W Bakker en O. J. Baas, welke beiden met 10 stemmen worden herkozen. In de vcaa- ture-van Couwelaar wordt gekozen de heer van Meur-s, in de vacature-Baert de heer J. J. Verfaille. Van den- administrateur Tri-blinig ia een schrijven ingekomen, waarin hij, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, met. in gang van 1 Januari a.s. eervol ontslag vraagt. Ook aan hem wijdt de Voorzitter waardeerende woorden. Steeds was hij op zijn post, nauwgezet en ijverig heeft hij zijn taak vervuld en met liefde zijn werk ver richt. Hij was als het ware met d!e school sa mengegroeid. Ook als er geen school was, kwam hij toch zijn werk afmaken. Het be stuur betreurt het, dat hij heengaat, en wenscht hem nog vele jaren van gezondheid toe. Een oproep voor sollicitanten Is gedaan, waarop zoo'n .groot aantal zich aanmeldden, dat het Bestuur een moeiel-ijke taak zal heb ben daaruit een keuze te doen. De heer B u r g e r s en vervolgens de heer Rueck dringen er op aan, dat men bij de benoeming rekening zal houden met hen, die reeds pensioen genieten en in de eerste plaats anderen, die het noodiger hebben, in aanmerking zal doen komen. De Voorzitter zegt dit toe. Er moet iemand benoemd worden, die de betrekking werkelijk moedig heeft. De Voorzitter dieelt voorts m'ede, dat de onderwijzer Riemers ontslag heeft gevraagd wegens zijne benoe ming te Groede. Daarna wordt onder dankzegging de ver gadering gesloten. „Arbeidersvereenlglng voor HJk- vorasschlng". Bovengenoemde vereeniglng had Zaterdag 10 November j.1. op de bovenzaal van het Marine Bomdsgebouw -een openbare vergade ring belegd met lichtbeelden, welke goed be zocht was. De heeren Bern'. Diamant en M. Adelaar, leden vain het |Hoofdbestuur, behandelden het onderwerp „Begraven of verasscbem". De Amsterdamsche afdeeling telt al meer dan 800 leden en heeft een flinke reserve kas. Spr. besprak de behandeling bij het be graven, waar in het gure jaargetijde velen koude vatten, en schetste den toestand van vroeger, toen het drinkwater werd verkre gen door middel van pompen, waardoor dik wijls gevaar bestond voor de omwonenden der kerkhoven1, dia in de dorpen en steden waren aangelegd!. Hij deelde frappante staaltjes mede uit Engeland, Frankrijk en uit ons land, hoe soms geheele families ten gronde gingen door het gebruik van dat water. Hij be- S-reekt den toestand der eerste christenen, e de crematie toepasten. Deze werd afge schaft omdat Egypte houtarm was, en het ••derhout gebruikt werd voor tempelbouw. Inmiddels werdén vele lantaarnplaatjes vertoond; wij zagen het graf van een Zoeloe hoofdman met bewaker tegen de gieren, de hunnebedden in Drente, de pyramiden in Egypte, doodenkamere, later mummies. Graf heuvels met versierselen, ware kunststukken, kindermurtimies, ingenaaid! in dierenhuiden en opgehangen aan boomen, enz. Steeds bestond strijd tusschen hen, die de UI kon (Zoolang mogelijk wilden oonserveeren (balsemen) en hen die waren voor het zoo snel mogelijk vernietigen (vuur), In Duitschland bestond eeuwenlang ver branden. In China met zijn weeldegraven, i6 ln JaP011 Past 90 pot. der bevolking de crematie toe. Na de geweldige aardbeving overgoot men de lij ken met petroleum en verbrandde ze zoo. lot in de middeleeuwen werd in Europa verbranden toegestaan. Karei de, Groote ver bood het uit politieke Overwegingen. Toen kwam. het begraven boven aarde. Spr. behandelt verder aan de hand van een brochure van Dr. Rademaker den toestand van het lijk van- een 20 jarig meisje dat 2 maanden begraven was, behandelt daarna Crematoria te Gotha, Görlitz (met treurhal), Milaan, Leipzig en Westerveld. Omtrent dit laatste deelt spr. eenige bijzonderheden me de. De lijken gaan dadelijk tot ontbinding over. Men ziet op de plaatjes de treurhal met orgel, het wegzakken der kist, den geopen- den over, den gesloten oven, Daarna ging spreker over tot het behan delen van het onderwerp uit hygiënisch, ju ridisch, sociaal en a esthetisch oogpunt; om te eindigen met de hoop uit te spreken, dat, nu men een juist beeld gekregen1 heeft, van beide methodes, hier te Helder een afdee ling opgericht zal worden. Een dankbaar applaus beloonde den spre ker voor zijn voordracht en toelichting der plaatsjes. Daar een voldoend aantal zich opgaven is de afd. Helder opgericht, en- ging men over tot het kiezen van een' bestuur, hetwelk saamgesteid is als volgt: P. Tuk, Laan 33, waar voorloopig inlich tingen te verkrijgen zijn. B. v. Vliet, secreta ris, Oostslootstraat 46; mevr. Dunk, Toren- Straat 5, penningmeesteresse; Bonarius en Trap commissarissen. Dè contributie bedraagt 20 cent per per soon tot 46 jaar, echtgenoote der leden 12 cent, kinderen beneden 16 jaar 8 cent, van 16 jaar tot meerderjarig 112 cent, van 45—60 jaar 25 cent, van 60—66 jaar 80 cent, alles per week. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. In de bovenzaal van het Chr. Militair Tehuis trad Dinsdagavond voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen Dr. Salomons, tandarts te Am sterdam, op met het onderwerp „Algemeene Deschouwingen over Mondhygiëne". De lezing werd toegelicht met een aantal fraaie lichtbeel den. Door Mevr. Dekker—Klik werd de vergade ring met een woord van welkom aan Dr. Salo mons en de aanwezigen' geopend. Spr. uit haar voldoening over de talrijke opkomst en geeft hierna het woord aan Dr. Salomons. Het doet mij genoegen aldus Dr. Salo mons voor U een lezing te houden over „Mondhygiëne". Het mag zeer zeker een ver blijdend teeken heeten, dat, waar vóór tien jaar men alleen in de beschaafde kringen aan mondhygiëne deed, zij thans in bijna ieder ge zin toegepast wordt. En toch is het nog verwonderlijk, dat de noodzakelijkheid nog niet Ingezien wordt, dat de mond meerdere reiniging verdient, dan eenig ander lichaamsdeel. .Het publiek eischt n}et ten onrechte hygië nisch onderzoek op verschillende levensmid delen, terwijl het zich van de zuiverheid van den mond vaak zoo weinig aantrekt. Een Engelsch professor heeft eens gezegd, dat de drank minder onheil sticht dan de onzui verheid van den mond. De bacteriën, die zich door achtergelaten spijsresten bij duizenden in den mond vormen vinden dobr hem een zeer gemakkelijken weg tot het lichaam, Gedurende den groot-en oorlog, die achter ons ligt, is het gebleken, hoe noodig het is den mond te zuiveren. Tuberculose, bloedarmoede, etc. zijn wel geen kwalen, die door de onzui verheid van den mond veroorzaakt worden, doch ze worden er zeer zeker1 wel door ver ergerd. Door proeven met konijnen is gebleken, dat bacillen voor longontsteking door een onfris- schen mond vermeerderen. Ook uit economisch oogpunt dient de tand- bestrijding aanvaard te worden. Spr. noemt een groote som, die jaarlijks in Duitschland aan dokterskosten wordt uitgegeven, Er zijn ter bestrijding van tandbederf twee middelen, n.1. de middelen, die door den patiënt zelf moeten worden gebruikt en ten tweede de middelen, die door den tandarts gebruikt wor den. De patiënt zelf dient eerstens te zorgen voor een goeden tandborstel. 's Morgens en vooral s avonds voor het naar bed gaan, poetse hij zijn tanden goed. Na het eten moet den mond met warm water worden uitgespoeld. Spr. waarschuwt voor in couranten aanbe volen middeltjes om de tanden mooi wit te krijgen. De voornaamste oorzaak van tandbederf is, dat de spijfcen, die in den mond komen, meestal kleefbaar zijn. De spijsresten blijven tusschen de tanden zitten en vormen zich daar tot bac teriën. Een tand of kies bestaat uit een kroon en één of twee wortels. Is er nu in de kroon een kleine holte ontstaan, dan dient men den tand arts te waarschuwen. Verwaarloost men zoo'n beginstadium, dan wordt het gevaarlijker. Is de zenuw reeds ontstoken, dan moet deze ge dood worden, wat een onaangename pijn voor den patiënt veroorzaakt. Zijn de tanden of kiezen reeds te veel ver waarloosd, dan -neemt men een door den tand arts aanbevolen, goed gebit. Spr. besluit zijn lezing met eenige goede raadgevingen. Ten eerste den mond dagelijks met groote zorg te reinigen. Het gebit te on derhouden als een onzer andere ledematen. En minstens één- of tweemaal 's jaars de tanden door een tandarts te laten nazien. Een serie zeer interessante en duidelijke lichtbeelden werden tenslotte op het doek ge projecteerd. Dr. Salomons gaf bij elk der beel den een verklaring. Mevr. Dekker—Klik -brengt aan- het einde der lezing aan Dr. Salomons een woord van dank voor zijn boelende lezing, en aan de bezoekers voor hun aandacht. Henrl van Wermeskerken buitengewoon veel succes gehad. Den geheelen avond door daverden lachsalvo's ioor de „Casino"-zaal, en de verrukte gezichteD van de aanwezigen bewezen, dat er genoten werd. Buikerfreule" is, zooals velen onzer lezers bekend zal zijn, een vervolg op „Tropenadel". Het is een geestig stuk, hoewel nu en dan wei wat pikant en- ruw. D© eerste twee bedrij ven zijn wat lang, en het was hoofdzakelijk aan het dol-leuke en suggestieve spel van Mej. Dijkshoorn te danken, dat de'aandacht ook tij dens deze bedrijven ten volle gespannen- bleef. Het stuk speelt in den tegeniwoordigen tijd, In de voorgalerij van 's heererr Van der Kooij'8 woning te Toeloeng Baroe. De heer v. d. Kooij is 2e machinist op de suikerfabriek „Toeloeng Baroe", hij is ge brouwd met een Nederland,sche vrouw, die zich echter nog in het verre vaderland bevindt. Deze vrouw -hoort echter kwade geruchten over haar man, en besluit zelf naar Indië te reizen, om poolshoogte te nemen. Van der Kooij ontvangt het bericht, waarin ze hem haar besluit mededeelt. Dit brengt v. d. Kooij- in een uiterst moeilijk geval. U moet n.1. weten, dat hij een reeds 19-jarige dochter heeft, waarvan zijn vrouw niets weet. Hij is dan ook ten einde raad, daar hij vooruit weet hoe z'n vrouw zal opvliegen- en hem zijn huid vol schel len, als ze er achter -komt. Ja, v. d. Kooij kent zijn Betje te goed, dan dat hij het op een scène zal laten aankomen Gelukkig schiet hem ter elfder ure iets in de gedachte, dat- hem.voorloopig uit' zijn, moeilijke positie kan redden. Zijn- oudste -employé en vriend Schuit, een onnoozele hals, zal hem "hel pen, en het vaderschap van zijn bevallige doch ter Trude op zich nemen. Mevrouw v. d. Kooij arriveert alzoo op Toe loeng Baroe en merkt in het le en 2e bedrijf niets van de situatie. Zij is een volmaakt type van een „echte Jordaansche", zooals de bekende Brusse ze wel geschilderd heeft. Met haar dwaze gezegden en nog dwazer gezichten weet zij de lachspieren van haar toehoorders onophoudelijk in beweging te brengen. Denken we slechts aan ,e ergernis, die de „breede opvattingen" in -nd-ië haar steeds gaven. Waarlijk, Mej. Dijkshoorn is een geboren tooneelspeelster! Allergeestigste scènes komen vooral in het 3e bedrijf voor, waarin aan het licht komt, dat Trüde niet Schuyt's, doch v. d. Kooij's dochter is. Hoe ongekunsteld toont Mej. Dijkshoorn dan haar blijdschap. Hoe vermakelijk is de liefdesgeschiedenis van den heer Van -Wielandt, administrateur van de suikerfabriek, met Trude. Het ligt niet in onze bedoeling alle spelers te noemen, daar allen goed spel te zien gaven. Doch we meenden naast- Mej. Dijkshoorn ook den heer Poelman te moeten n-oernen, die blijk gaf, zijn lang niet gemakkelijke rol uitstekend te kunnen vervullen. En dan, last not least, den kleinen Jan Schellinger. Deze avond was voor Jan een debuut. En hij leeft zich zoo kranig gehouden, dat wij ons ver slag als onvolledig zouden beschouwen, indien wij hem niet noemden. De regie van het stuk was in handen van den ïeer Kotman. Aan het einde van de voorstelling werd onder oorverdoovend apnla"s aan Mej. Dijkshoorn twee keurige bloemstukken overhandigd. Het traditioneele bal besloot den avond. Afscheïdsvöorstellins Rik» Hopper. „Zegepraal." A.& Dinsdag komt dé gevierde actrice Rika Hopper In Helder een afacheldsvoor- Stellin-g geven vóór haar vertrek naar Ned» Indië. Zij heeft, evenals hij de succesvolle opvoeringen van „Opstanding", weer een uitmuntend -gezelschap samengesteld, waar aan eerste krachten zijn verbonden, ö.a. Mary Beekman, Alida Na-gtegaal» Jacques van Hoven, Ko Arnoldi, Maurita de Vries, Theo v. Vliet e.a. Opgevoerd wordt het dramia „Zegepraal" van Aniton Ourry, de schrijver van „Opstanding". Dit symbolisch spel, verheerlijking van de vredesgedaohte, boeit door logische ontwikkeling en harmo- nischen opbouw. De speciaal hiervoor ver vaardigde décors en oostuums worden alle meegebracht, zoodat de aankleeding weer even goed verzorgd zal zijn als van „Op standing." Over 'het stuk „Zegepraal", dat nogal verschillend beoordeeld, doch bijna overal in het land zeer goed wordt ontvan gen', waartoe niet weinig bijdraagt het supe rieure spel van Rika Hopper, schrijft de „Tielsohe Courant": „We gaan niet mee in de scherpe ibe- en veroordeeling van het stuk door „Het Handelsblad" en evenmin stemmen1 we in met de .Nieuwe Rott. Cou rant". Het spel was verdienstelijk, daarover zullen zeker de velen, die 't zagen t met ons eens zijn. Rika Hopper en Jacques van Hoven toonden, in de hoofdrollen hun groote talenten en ook in de kleinere rollen werd goed gespeeld. „Leidsche Dagblad": .Met d-e strek king is iedereen het natuurlijk eens, en het streven naar het goede alleen moge reeds schoon zijn. Een goed 'bezette zaal 'heeft het goed ontvangen, zelfs zeer 'goed aan het slot. Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder". Op Vrijdag 23 Nov. a.s. zal door bovenge noemd Comité een openbare propaganda-avond worden- belegd in „Musis Sacrum", waar als spreker zal -optreden de heer Ernst Meier, van Ztlrich. Deze Zwitser, die een internationaal -toumée voor geheel-onthouding houdt en daartoe reeds verschillende landen bezocht heeft, zal alsdan over zijn ervaringen spreken en na af loop daarvan- eenige gekleurde lichtbeelden en films over Zwitserland vertoonen. De rede wordt in t Hollandsche gehouden. Nadere bijzonderheden zullen later bekend worden gemaakt. LI efdadigheldsnltvoerlng Zang- en Reciteer- Ver. „Harmonie". Naar wij vernemen zal door bovenge noemde vereeniglng onder leiding van haar directeur, den heër P. Brizee, op Donder^ dag 22 November a.s. In de concertzaal „Casino" de Operette „Nelly", in drie be drijven met orkestbegeleiding worden op gevoerd, waarvan de opbrengst zal strekken' tot ondersteuning v-an oude redder» van schipbreukelingen te Helder. Zie voor verdere bijzonderheden de bil jetten en adverientlëiL taptoe gehouden aan de Buitenhaven voor het Paleis, doch marcheerde de «toet van het Wachtschip eerst in de stilte naar het Havenplein, waar voor het zjg. Peperhuisje de taptoe gehouden werd. Dit geschiedde met het oog op den storm, waardoor het verblijf aan de Buitenhaven niet aangenaam was. Voorts werd de route ditmaal ter afwisse ling als volgt gemaakt: Havenplein, Hoofd gracht, Weststraat, Nieuwe Kerkplein, Bier straat, Spoorstraat, Koningstraat, Konings plein, Kanaalweg, Hoofdgracht, Havenplein naar de Buitenhaven, waar voor het Wacht schip werd ontbonden. Met het oog op 'een sterfgeval werd in het -gedeelte van de Ko ningstraat, nabij het Koningsplein niet ge slagen of gespeeld. Het bleek, dat het publiek met de omge keerde route niet overweg kon en dat daar door de belangstelling op sommige punten minder -groot was dan -gewoonlijk. BINNENLAND. De Taptoe. Buikerfreule. Ongetwijfeld heeft onze Heldersche Tooneel- vereeniglng „Tavenu" gisterenavond met de Bij de Dinsdagavond! gehouden opvoering van het blijspel „Suikerfreule" van werd niet, sooal» gewoonlijk; de eigenlijke Het vertrek van den ex-kroonprina. In een hoofd artikel zegt de „Timee" nog: Naar gemeld wordt toont de openbare meening in Frankrijk eenige verstoordheid jegens Nederland, omdat het den prins heeft toegestaan te vertrekken. Een dergelijke kwalijknemendhedd is naar onze opvatting misplaatst. Het valt moeilijk aan te ne men, dat een Jonker" mieer of minder in Dui'tsobla-nd veel verschil kan maken. Slechts indien de Duitsch-ers in- het verdierf willen worden gel-eidi, zou het waarschijnlijk zijn, dat zij- den ex-kroonprins als leider zouden kiezen. De beste politiek, die de geallieerden ten déze kunnen volgen is, zich er buiten te houden. Minister Colljn over de regeerlngscrlsls. Dinsdagavond heeft Minister Colijn in de Raamkerk te Amsterdam gesproken over de regeeringscrisis. De belangstelling voor deze rede was buitengewoon groot. De directe aanleiding tot het ontstaan van de crisis aldus zeide de heer -Oolijn is de ver werping van de Vlootwet. Om de beteekenis van a'.t votum naar waarde te kunnen schatten moe ten we eerst vragen waarom de Vlootwet werd voorgesteld. Dit is eigenlijk een merkwaardige vraag voor een land met een zoo glorierijk ver leden als ons land. Zou het denkbaar zijn, dat men een dusdanig voorstel deed om politieke winst te behalen, of voor zijn genoegen. Of is niet de verklaring, dat de regeering dit voorstel moet doen, om in deze wereld van afgunst en haa-t- haar plicht 'te doen. Op den dag, dat hier de Vlootwet verworpen werd, kondigde Baldwin den bouw van nieuwe kruisers aan. En het volk, dat hem hoorde, riep, dat, dat- Baldwin gehangen of in de kokende ode gesmoord moest worden? Neen, het volk juichte. En hier verhinderde het volk de regee ring haar plicht te doen. De vervulling van de regeeringsplicht is hier te lande nimmer aan genaam geweest. Reeds herhaaldelijk werden on- edt aar bij defensie-vraagstukken de contra-revolut: naire leiders aangevallen. En thans gesch d:t weer. Spr. aanvaard echter evenals 11 geleden de voile verantwoordelijkheid voor het geen hij verdedigde. Doch spr. wijst de bewe ring af, dat hij of zijn partij de scheppers van de Vlootwet zouden wezen. En de handteeke- nlng van den minister van financiën, die onder het Vlootwet-ontwerp staat is niet van minister Oolijn, doch van minister De Geer. Ook het plan dit ontwerp thans aan de orde te brengen, is opgevat vóór spr. minister werd. Men mag hieruit echter niet afleiden, dat spr. het besluit om de wet thans aan de orde te stellen, afkeurde. Integendeel. Er werd gevraagd: hebt gij dan niets gemerkt van dien nieuwen wereldgeest, die na 1914 ont stond, hebt gij dan niet gelet op den Volken bond, op de arbeidersbeweging? Spr. heeft van dien nieuwen geest niets bemerkt; ja, de geest is nog slechter, nog naijveriger geworden. Dat een land de verdediging van zijn recht aan de vergadering te Genève kan toevertrouwen, ge looft spr. niet. En de arbeidersbeweging heeft tegen de macht nog niets kunnen uitrichten. Internationale beperking van de bewapening 's het richtsnoer van de anti-revolutionnaire partij. Doch zoolang niet alle landen dit teza men doen blijft waar het woord van minister Van Karnebeek: dat slechts door het met ge weld weren van een oorlog van de landgrenzen, een neutrale staat in geval van oorlog eerbie diging van zijn grenzen kan eischen. Vervolgens zette spr. uiteen welke gevolgen de aanneming van het vlootplan voor de finan ciën van ons land gehad zou hebben. Het was minister De Geer, die zeide: „of de Vlootwet aangenomen of verworpen wordt, blijft voor den minister van financiën het zelfde". Misverstand ten opzichte van de finan- cieele gevolgen der Vlootwet ontstond aller eerst in verband met de opvatting, dat deze vloot na 6 jaar verder gecompleteerd zou moe ten worden. Dan zijn er menschen geweest, die de kosten van de vloot bij elkaar optelden en dan tot de buitengewoon groote sommen kwamen. De vraag Is echter: wat kost de marine nu, en wat kost de marine na aanneming van de Vlootwet. En dan blijkt, dat in beide gevallen -onze mari tieme uitgaven 33 millioen per jaar bedragen. Deze bedragen zijn ook niet buiten de bezuini ging gevallen. Alleen de 81/» millioen van aan bouw van materieel werden vastgelegd. Op de 241/» millioen aan bedrijfsonkosten kon- echter danig worden bezuinigd. Doch deze uiteenzet tingen, die reeds bij de behandeling der Vloot wet werden gegeven, hebben niet mogen baten. Spr. wees er op, dat de geheele actie zich concentreerde tegen den minister van finan ciën, door de bezuinigingsplannen aan de Vloot wet vast te koppelen. -Dit was niet anders dan een speculatie op het an-tl-mllltaristisch karak ter van ons volk. De geraamde bezuiniging van 50 -millioen» zal waarschijnlijk niet meer worden dan 85 mil lioen. Dit wordt verkregen uit militaire uitga ven en de Stopzetting van de storting ln net invaliditeitsfonas ad 181/» millioen. Dit alles Is echter niet genoeg. Tot vermin dering van de salarissen moest men tenslotte overgaan. Iets andera was niet meer mogelijk. Tenslotte was er dan de herziening van de belastingen, waarbij het belastingvrije mini mum werd verhoogd tot 1200. Verlichting van de belasting was noodig. Immers jaarlijks ko men er dn Holland 25.000 arbeiders bij. Opdat een arbeider zijn brood hebbe, moet het natio nale vermogen met ƒ20.000 vermeerderen. In totaal moet dus ons nationale kapitaal jaarlijks met 600 imlllloen gulden vermeerderen. Da Crisis. Spreker aeht het feit, dat enkele katholieke» zich niet meer hielden aan de afspraak van 1922 zeer betreurenswaardig. Komt er geen redres, dan is ln het vervolg samenwerking tusschen de rechtsche partijen uitgesloten. Spr. komt hiermee bij de vraag hoe de hou ding der A. R. bij de oplossing van de crisis moet zijn. Voorop stelt spreker, dat de A.-R. heft heengaan van het kabinet betreuren; zij hadden een nieuwe Zondagswet, een regeling voor de lijkverbranding, van de aendingskwos- tie, enz., enz. te verwachten» Aan deze verwach ting is de bodem ingeslagen. Het alles beheerschende politieke feit is ech ter, dat er sinds 28 October geen rechtsche meerderheid meer bestaat; de 60 rechtschen zijn geslonken tot 49. Zoolang de toestand van 20 October niet gunstig gewijzigd is, is herstri der samenwerking volstrekt uitgesloten Aan lijmen en krammen doen we n:et mee. Wij zj|n niet bereid mee te werken aan de samenstnling van een kabinet, dat heftig zou worden aange vallen en geen verdediging achter zich zou hebben. De linkerzijde zou wel gaarne een nieuw rechtsch kabinet, dat van de eene neder laag in de andere strompelt, zien. Doch ook in de politiek is het zaak niets te doen wat de tegenpartij graag zou zien, dat men deed. Elke regeerlng, die de steun der A.-R. porti) zal wil len hebben, zal financieele hervorming moeten doorvoeren en op de bres moeten staan voor de handhaving van onze neutraliteit. Spreker gelooft niet, dat een rechtsch kabinet met A.-R. deelneming thans te verwezenlijken zal zijn. En dan gaan we weer terug naar den tijd, dat de A.-R. partij vrij den strijd voor idealen voert. Thans echter blijft het centrum van de be langstelling de moedelooze economische toestand van -ons land en van geheel West-Europa. Doch achter die materieele dingen liggen toch ook geestelijke waarden. Spr. verheugt zich, dat ,de A.-R. partij het eerst met een plan kwam, waarbij de bestaande factoren onder de oogen werden gezien. De S. D. A. P. volgde welis waar, doch met een plan, dat beloften inhield, die, wanneer ze in vervulling zouden gaan, den ondergang van ons volk zouden beteekenen. En hoe gevaarlijk het program van de S.D.A.P. is, getuige de bewering van mr. Troelstra: „een beetje inflatie is zoo erg niet!" Het program der sociaal-democraten is er een van heden. Dat van de A.-R. is er een voor de toekomst. Spreker wenscht de toekomst niet op te offeren aan den valschen schijn van het heden. Hij wil voortgaan voor ons volk het beste zoekend. Demonstratie» van het L V. V. Amsterdam, 14 Nov. In 1924 zal het 10 jaar geleden zijn» dat de groote wereldoorlog uitbrak. Dit heeft, het bestuur van het I. V. V. doen besluiten op den- derden Zondag in Sep tember 1924 in alle landen groote demonstraties tegen oorlog en bewapening te organiseeren. De arbeidsvoorwaarden ln de havens van Amsterdam en Rotterdam. Namens den Centralen Bond van Transport arbeiders en de R.-K. en' Christelijke organi saties van transportarbeiders is de volgende brief aan de Scheepvaart-'Vereenigingen te Amsterdam en Rottèrdam gezonden: De voorstellen, vervat in de brieven van 16 October j.1., zijn ln vergaderingen van de be sturen der drie werknemers-organisaties, zoo mede in die van hunne leden, ernstig besproken met het volgende resultaat: Reeds vroeger is er dezerzijds aan herinnerd, dat bij vorige onderhandelingen de wijziging van dén 8-urendag ln den 8l/»-urigen slechts nood-e is aanvaard. In een verdere behandeling tot verlenging van den arbeidstijd kan dan ook niet worden getreden. Uw verlangen tot verlaging van het loon is met grooten wrevel ontvangen. In uw voortvarendheid om tot verlaging van de kosten in de haven te geraken, wordt ander maal lichtvaardig een aanslag op het loon der arbeiders ondernomen, waarbij weinig waar deering schijnt te bestaan voor het feit, zoo dit al niet ten eenenmale vergeten is, dat de arbei ders zich reeds meermalen zware offers ter bereiking van uw verlangen hebben getroost. Tn herinnering mag daarom worden gebracht' de schade, den arbeiders berokkend in de pen- s'oon- en ziekengeldregeling; de havenreserve; de verlaging van de dag-inkomsten van 7 tot f 5.85 te Rotterdam en 6 te Amsterdam; die van de weekinkomsten van 36 tot 29.50; d? verlenging van den arbeidstijd van 45 tot 48 uren per week. Daarenboven waagt u nu an dermaal een poging tot verlaging van de dag inkomsten met 75 cent en van de weekloonen met ƒ3.50. Het .welslagen van uw huidigen opzet zou elke verhouding verbreken en het levenspeil der havenarbeiders drukken beneden dat van vóór den oorlog. Zij verzetten zich dan ook, hetgeen alleszins gerechtvaardigd mag worden geacht, tegen uw voorstellen, waarhij niet is te verhelen, dat de doorvoering van de door u gedachte loonsver laging tot «een geest van bitterheid en haat voe ren zou, die allerminst bevorderlijk voor den gang van zaken in het bedrijf, nu en in de toe komst, kan worden geacht. Niettegenstaande deze overwegingen hebben de besturen machtiging bekomen om met u over wijziging van de loonen verder te onder handelen. De arbeiders hebben daartoe besloten In de -overtuiging, dat in deze kwestie en onder de huidige omstandigheden andere factoren dan het recht beslissen, waardoor zij genoopt wor den, eenigermate in uw verlangen te treden. Mocht overeenstemming -met u worden ver kregen, dan wordt het dezerzijds noocjig geacht, een langeren tijdsduur voor de af te sluiten overeenkomst te bepalen dan in de laatste jaren gebruikelijk was, en daarvoor te bestemmen het kalenderjaar 1924. Evenwel, wordt daarbij voor de arbeiders aanspraak gemaakt op een waar borg, die hen ten volle tegen de gevolgen van 'prijsstijgingen beschermt. Dit laatste verlangen vindt rijn verklaring in het feit, dat ook in de landen met sterke valuta, als Noord-Amerika, Zweden, Zwitserland en ook on» land, de index cijfers In den laatsten tijd een stijgende lijn aangeven. 's Rijks Munt en de Dnnriger Gulden. De Vxije Stad Donzig (dj. de Stad met om géving) iheeft een nieuw muntstelsel inge voerd, gegrond op den Danzlger Gulden als rekeneenheid; welke met 1/25 deel van het pond Sterling la gelijkgesteld. Behalve da miark mag ln het gewone verkeer geen an dere rekeneenheid gebezigd worden. Papier van B Dana. gulden tot 1 Daniz. Pfennig wordt door een hiervoor opgerichte bank uitgegeven; dit papier I» ten volle door goudwaarden gedekt. Daarnaast gaat Dansdg thans ook metalen munten volgens het nieuwe stelsel in om loop -brengen. Dé rifveren stukken, 1.1. die k a mwff had 111 1x611 &6b(>uw van de 6611 algemeen© ledenverga- wnuan onder voorzitterschap van den

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5