van 6, 2, 1 «ix V* x>anx. guaattl worden bin nenkort aan Rijk» Munt te Utrecht ge- Blagen. I>e genoemde munten woriien vervaar digd van zilver van een gehalte van 750 dui zendste; do gewichten bodragen 25, 10, 5 en 2'I* gram en do middellijnen 85, 261/» 231/» en 3 9l/i m.M. De voorzijde draagt hot wapen van Danzig met hot jaartal, de tegenzijde als. opschrift: Ereie Stadt Danzig en do waardeaanduiding. De beid© grooto stukken zullen als randschrift de wapenspreuk van Danzig: „Nee temer© neo timide" voeren, do beide kleinste krijgen oen kartelrand. De oorspronkelijke stempels worden in Berlijn gesneden. Dit is de eerste maal dat 's Rijks Munt tijdens haar bestaan een buitenlandsohe op dracht tot het vervaardigen van munten uit voert. Een triomf voor de Nedcrlandscho industrie. De N. V. Pletterjj v/h. L. L Enthoven Oo. te Delft heeft, in opdracht van de Bataafsche Petroleum Mij. te 's-Gravenhage, aangenomen het stellen van een tankpark, bevattende 41 stuks, op het schiereiland Asiënto op de N.W.- punt van het eiland Curagao, nabij Willemstad. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat de plet- terij deze opdracht heeft verkregen, niettegen staande de concurrentie van verscheiden Arne- rikaansche combinaties. Het geheele werk wordt uitgevoerd door uit Nederland mede te nemen Hollandsche werklie den, waardoor dus directe werkloosheid in ons land bestreden wordt. Het behoeft geen betoog, dat bovendien door het geven van belangrijke opdrachten door de Pletterij voor de benoodigde machines, gereedschappen, etc. ook groote werkverschaffing, plaats vindt. De totaal inhoud der 41 tanks bedraagt ruim 200.000 kub. M» of 1.286.000 barrels. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat hieronder niet minder dan 12 tanks voorko men met een diameter van 38 M. bij een hoogte van 16 M., zoodat de inhoud van elk dezer tanks bijna 14.000 kub. M., of 86.000 barrels wordt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 November. De lieer Van' Ravesteyn (comm.) heeft een interpellatie aangevraagd over het vertrek van den gewezen Duitschen kroonprins naar Duitschland. Over deze aanvraag zal later worden be slist. Bij' de regeling der werkzaamheden is be sloten, na afloop van die openbare vergade ring in de afdeelingien te onderzoeken het initi'atief-wetsvooratel-Fleskens tot verlen ging van den duur van het Schoenenwetje, en Woensdag 28 dezer in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen tot herziening van het Nederl.-Indisch regeeringsreglement en tot nadere wijziging van de Indische Com- tatóliteitswet. De openbare vergadering is daarna gesloten. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De crisis In het bezette gebied. Essen', 14 Nov. Tusschen vertegenwoordi gers van de werkgeversvereenlgingen der noordwestelijke groep van de Duitsohe ijzer en staalindustrie en gedelegeerden der werknemers zijn 'besprekingen gehouden over een nieuwe regeling van den arbeids tijd. De werkgevers verklaarden, dat op grond van de oontracten, die de onderne mingen met de Franschen hebben af gesloten, de achturendag niet meer kon worden gehandhaafd, daar de eischen, die de uitvoering van deze contracten aan de ondernemingen stelden zoo groot waren, dat het onmogelijk was daaraan te voldoen zon der vermeerdering en goedkooper maken van de productie. De werkgevers stellen daarom de volgende eischeni: lo. Afschaffing van het drieploegenstelsel en wederinvoering van het tweepoegen- stelseL 2o. Afschaffing van de onproductieve werkloozenondersteuning. 8o. In plaats van gelijk loontarlef zal er versohil moeten komen in de loonen van ge schoolde en ongeschoolde arbeiders. 4o. Verlenging van den arbeidstijd. 5o. Het vertrek der overtollige arbeids krachten naar. het onbezette Duisohland en hun tewerkstelling bij het aanleggen van wegen, spoorwegen, enz. De werkgevers legden er den nadruk op, dat zij slechts een tijdelijke wijziging van den werktijd op het oog hadden. Indien de vakvexeenJigingen met de bovenstaande eischen niet konden meegaan en hun invloed niet bij de arbeiders wilden aanwenden om deze eischen vervuld te krijgen, zouden de ondernemingen zonder medewerking der vakvereenigingen deze plannen verwezen lijken. De vertegenwoordigers der werknemers meenden, dat de motiveering voor de tijde lijke afschaffing van den achturendag niet overtuigend was. Zij- achtten tot onderzoek van dez£ quaestie nieuw materiaal noodza kelijk. Indien het onderzoek mocht uitwij zen, dat de oontracten met de Franschen inderdaad niet konden worden uitgevoerd, wanneer de productie niet werd vermeer derd, zouden de vertegenwoordigers der werknemers bereid zijn, met de vertegen woordigers der wergevers tezamen een uit weg te zoeken. De werkgevers hebben geweigerd het ge- wenschte nieuwe materiaal te verschaffen Bij het begin van de week zijn vele arbei ders ontslagen. Ongeregeldheden te Dnsseldorf. Te Dusseldorf is het Dinsdag weer tot rel letjes gekomen. Vooral 's avonds waren de werkloozen, die in groote troepen door de stad trekken, roerig. Zij trachtten in de wijk van den Dierentuin, waar verleden week winkels zijn geplunderd', particuliere wonin gen binnen te dringen. Toen de politie in vrachtauto's aanrukte, werd zij met steenen bestookt en bij de vol gende botsing zijn drie werkloozen gedood en verscheidene gewond. Oefc de Belitif fewf* «Wffitae gekwetsten. Do toetósui iu Bonn. UW esc publicatie van bet gemeentebe stuur van Bonn blijkt, dat van elke drte in woners der stad er één ondersteuning ont vangt. Do toestanden zullen niet alleen in Bonn, maar ook in andere steden van het Rijnland, zooals het gemeentebestuur be toogt, op een catastrofe uitioopen, indien het buitenland niet helpt. De economische crisis. Krachtige maatregelen van v. Scockt Berljjnl, 14 Növ. Generaal v. Seeckt heeft tot de militaire bevelhebbers een schrijven gericht, waarin hij er op wijst, dat de bestrij ding van den tegenwoordige^ noodtoestand krachtig ter hand moet worden genomen. De militaire bevelhebbers moeten de andere au toriteiten daarin ter zijde staan. In de eerste plaats moet worden gezorgd voor de voedselvoorziening, het verschaffen van grondstoffen en het ter beschikking stel len vain lokalen voor de spijziging der bevol king. Wat dit laatste betreft, moet worden uitgegaan van het beginsel, dat het bestaan van lokalen voor luxe en verkwisting met den huldigen toestand onvereenigbaar is. Alle inrichtingen van vermaak, proefloka len, danshuizen, enz. zijn in de eerste plaats geschikt om te dienen bij de lenigin™ van den nood der bevolking en wel als volks gaarkeukens, verwarmde lokalen, slaapste den enz. Aan de eigenaars van dergelijke lo kalen moet gelegenheid worden gegeven de verandering onder eigen leiding te doen geschieden. Doen zij dit niet, dan worden die ruimten in beslag genomen' en overgedragen aan de instellingen van openbaar welzijn. Ten slotte verzoekt v. Seeck krachtig of schoon niet met hardheid op te treden. Communistische actie. Berlijn, 14 Nov. De laatste dagen is men in verschillende steden een groote commu nistische organisatie op het spoor gekomen, welker doel het is de grondwet buiten, wer king te stellen. Te Kottbus zijn communis tische koeriers gearresteerd, die groote hoe veelheden buitenlandsohe wissels bij zich hadden. Zij waren op weg naar de verschil lende garnizoenen der Rijksweer, om de hou ding dezer laatste bij een eventueele Putsch vast te stellen. Er wordt thans nagegaan, hoe zij in het bezit der buitenlandsche wissels zijn geko men. Men verdenkt er een buitenlandsche vertegenwoordiging te Berlijn van, hun deze te hebben verschaft, vooral omdat zij de laatste weken al haar lasthebbers slechts met dollars en Engelsche ponden betaalt. ENGELAND. De Pariements ontbinding. Ofschoon het besluit tot parlementsont- 'binding en nieuwe verkiezingen algemeen bekend was, voor Dinsdag de zitting van •het Engelsche Lagerhuis begon, heerschte er toch spanning toen Baldwin zijn korte verklaring aflegde over de beweegredenen, die hem tot een beroep op de kiezers heb ben gebracht* De eerste minister gaf open hartig en zonder eenigen slag om den arm, uiting van zijn overtuiging, dat bescher ming het eenige middel is om de schrome lijke werkeloosheid te keer te gaan. En aan gezien de verleden jaar door Bonar Law afgelegde 'belofte, dat tijdens het leven van dit parlement geen ingrijpende verandering zou worden gebracht in de fiscale politiek, de regeering 'belet dit inzicht in daden om te zetten, is een' parlementsverkiezing, die het volk gelegenheid geeft zich uit te spre ken, noodzakelijk. Als reden, waarom hij daarmee zooveel haast maakt, gaf Baldwin op, dat 'hij, bijaldien zijn mandaat wordt vernieuwd (m.a.w. als de conservatieven de overwinning aan de stembus behalen) voor nemens is in de staatsbegrooting voor het volgende jaar de maatregelen te nemen, die hij voorstaat. Aan de opgeruimde stemming, die de oppositie na deze verklaring aan den den dag legde, was te merken hoezeer zij zich verheugt, dat de conservatieven met de protectionistische vlag in top de verkiezin gen tegemoet gaan. Asquith, die namens de Eberalen het woord voerde uit het zwijgen van Lloyd George blijkt, dat de hereeniging feitelijk tot Stand is gekomen .herinnerde aan de beweging voor bescherming in 1920, die weldra onder den druk der kritiek bezweek en verklaarde zich overtuigd, dat het dit maal weer zoo zou gaan. Storm. Dinsdagnacht en Woensdagmorgen hesft een storm te Londen gewoed, die somtijds oen kracht had van 80 tot 40 mijl per uur. Nadat het twee dagen geregend had heb ben in Lancashire, Wales, de Merenstreek en de Midlands' hevige overstroomingen plaats gehad. FRANKRIJK. Incidenten in den Parjjschcai gemeenteraad. Een handgemeen met de politie. Parijs, 14 Nov. Tegen twee uur, eenige mi nuten vóór de opening van de zitting van den gemeenteraad, hebben er ernstige inci denten plaats gehad. Mérk Brunei, voor zitter van den raad, verzocht den talrijken po litiebeambten in civiel, die zich in de zaal bevonden, hun mandaat te toonen. De heer Guiilaume, commissaris bij de z.g. „delega- t-ons judiciaires", verklaarde dat hij geen mandaat, maar orders had, Brunei maakte daarop van zijn bevoegdheden gebruik en sommeerde de politiebeambten de zaal te ver laten, hetgeen deze deden nadat er tusschen hen en de boden eenige vuistslagen waren gevallen. De zitting was begonnen, toen men in de zaal eetn inspecteur van politie herkende. Hij werd naar de tribune gesleept, zijn hoed werd vernield' en hij werd onder het geroep van „mouchard" onder hevig tumult verwij derd. Midol (het pas gekozen, doch niet verkies bare communistische lid) werd tegen half vier gearresteerd, toen hij zich in de ves tiaire van het gebouw bevond, omringd door talrijke communistische gemeenteraadsleden. Twee dezer, Glacery en Louis Sellyer, wer den tegelijkertijd gearresteerd, doch kort daarop weer vrijgelaten. Intusschen werd de vergadering voortge zet, op sommige momenten onder een onbe schrijfelijk lawaai. VEREEN 1GDE STATEN. Een roofmoord. New-York, 14 Nov. In het station van de ondergrondsche spoor te Brooklyn hebben twee bandieten twee ba nkloopers doodgeschoten, waarna zij met een bedrag van 43.600 dollars wisten te ontkomen. JAPAN. Do vloot Uit Osaka wordt gemeld dat de herziene vlootbegrooting voor de rest van het loopen- de jaar verminderd is met 89 millioen jen. De totale vlootbegrooting voor 1924 bedraagt 1238 millioen, hetgeen 40 millioen minder is, dan oorspronkelijk was vastgesteld. 1 DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Sir John Bradbury, de Engelsche vertegen woordiger in de commissie van herstel, heeft in de zitting van Dinsdag zijn goedkeuring gehecht aan het Fransche voorstel om vertegenwoordi gers van de Duitsche regeering te hooren over de punten, die in de Duitsche nota van 24 Oc- tober zijn te berde gebracht. Met betrekking tot het voorts geopperde denk beeld om een commissie van deskundigen sa men te stellen, waarbij een plaats voor de Ver- eenigde Staten zou worden opengelaten, ver klaarde Barthou, dat de bedoeling was van het voorstel, om deze commissie nog meer in haar werkzaamheid te belemmeren dan het geval zou zijn geweest met de commissie, die onlangs was voorgesteld, maar welk plan men had laten va ren. Bradbury behield zich zyn oordeel voor over dit voorstel totdat de Duitschers zullen zijn gehoord. Hij zeide, dat een verstandig genees heer alvorens geneesmiddelen voor te schrijven, een volledige diagnose van de ziekte wenscht te bezitten. Ik ben van meerling, zei hij, dat de commissie, indien zij zal trachten zich van haar plichten te kwijten, binnen de grenzen van het verdrag zonder vrees of vooringeno menheid den vollen omvang van de oomken, die geleid hebben tot den tegenwoordigen wan- hopigen toestand van Duitschland, moet onder zoeken en voorts zonder vrees voor zoover het in haar macht is, zich moet wenden en aanbe velingen moet doen aan hen, die de macht heb ben voor zoover het buiten haar eigen bevoegd heid gaat om die middelen aan te wenden, die na het'plaats gehad hebbende onderzoek noodig mogen worden geacht. Te Parijs is men over den feilen aanval van Bradbury weinig te spreken. Men vreest, dat Stresemann zich daarop beroepen kan om zich verder aan zijn verplichtingen te onttrekken. Naar men weet had Bradbury zich sinds de Roer-bezetting van stelling nemen in de com missie onthouden. Onlangs ging hij zoo ver de rechtmatigheid van de Roer-bezetting te berde te willen brengen, wanneer de commissie tij dens de besprekingen tusschen Parijs, Londen en Washington over het deskundigen-comité, een besluit inzake het hooren van Duitsche ge delegeerden niet opschortte. Nu vraagt hij zich af of die bezetting de geheele afdeeling van het vredesverdrag nopens de vergoeding niet ver lamt. Dat hij de Fransche voorstellen om Duitschland tot uitvoering van zijn verplichtin gen te brengen met pillen tegen een aardbeving vergeleek, vindt men, te Parijs vooral onaange naam. Hij zou vooral ten doel hebbr n een blaam tegen Frankrijk uit te lokken. 1 eet slechts op zichzelf vertrouwen, zegt men hier. De beide andere gedelegeerden in de commissie kozen Dinsdag geen party. Het slot was, dat ze het geschil beslechtten door het te deelen. Eerst worden de Duitschers gehoord. Daarna pas wordt over het Fransche voorstel omtrent dat coprit-é beslist. Bradbury wilde slechts in het eerste, punt toestemmen om het recht ten op zichte van Duitschland niet te verkrachten. Links wekt dit besluit voldoening. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De houders van Nederlandsche Staats- en gemeentepapieren hebben zich de laatste we ken blijkbaar ernstig ongerust gemaakt over de meerbesproken waardevermindering van onzen Gulden en hebben zich dientengevolge veelal laten bewegen tot ruiling van bedoelde effecten in Amerikaansche obligaties of aandeelen. Af gezien van de al of niet juistheid van het ver moeden kon aan het begin 'van deze maand een tamelijk stationnaire stijging van den Dollar worden geconstateerd in dier voege, dat de koers van circa 2.57 tot ongeveer 2.65 is ver beterd, terwijl daarentegen de prijs van onzen Gulden in New-York tot circa 37.85 daalde. iZooals bekend is maken ter beurze te Berlijn de koersen der aandeelen bij daling van de Mark in het buitenland een opwaartsche beweging, die aldaar zooveel te sterker is, omdat de Mark natuurlijk met groote sprongen omlaag is ge gaan. Daaraan wil men het. wel toeschrijven, dat het publiek zich ontdoet van zijn obligaties en ruilt tegen Amerikaansche bonds of Neder landsche aandeelen. De drang tot verkoopen is blijkbaar zoo sterk geweest, dat het Maandag j.1. ter beurze onmogelijk bleek noteeringen te maken in obligaties 41/» Nederland 1916 en 1917, wat zeker zeer zeldzaam is voorgekomen de laatste jaren. Het aanbod scheen echter Dinsdag belangrijk geluwd te zijn, mede in verband met de kleine daling in den Dollarkoers, zoodat daarmede het vertrouwen spoedig kon terugkeeren. Het is nchter wel typeerend, hoe nerveus de stemming kan worden. Intusschen hebben deze bovenvermelde rui- 'ingen geleid tot eene vergrootte levendigheid 'er beurze. Speciaal konden daarvan Amerikaan sche papieren profiteeren, doch werd onze aan- 'ieelenmarkt evenmin vergeten. Door de groo- fere kooplust bewogen de koersen zich op hoo ier peil, en waren speciaal Suikerwaarden ge vraagd in verband met het hooge rendement, dat over het loopen.de boekjaar wordt verwacht. Ook Tabakswaarden sloten, zich bij de alge- meene rijzing aan, mede in verband met de ver wachte declaratie van interim-dividend van sommige Maatschappijen. In t algemeen echter houden deze soort van Maatschappijen er een 7eer conservatieve dividendpolitiek op na, zoo dat bedoelde geruchten wel wat onwaarschijn- 'ijk klinken. Verder verbeterde in Londen de orijs van het product Rubber en tengevolge daarvan was de aandeelenmarkt hier ter beurze wat levendiger, waarbij de koersen een lichte verbetering ondergingen. De meeste belangstelling concentreerde zich achter in aandeelen Koninklijke in verband met 4e hier meer genoemde geruchten van over name van een groot bedrag (men spreekt van '2.000.000 pd. st.) aandeelen der Anglo-Persian, i!e in het bezit zijn der Engelsche regeering.' Hoewel de Koninklijke over enorme sommen kan beschikken ii men toch ln het algemeen niet geneigd te gelooven, dat voor dien aankoop geen geld aan de markt gevraagd zal worden, ofschoon de Directeur-Generaal uitdrukkelijk verklaarde, dat momenteel geen beroep op de geldmarkt gedaan zou worden. Wat er echter in de toekomst te gebeuren staat werd niet medegedeeld, zoodat de beurs wel wat minder optimistisch gestemd is gewoi> den en de aandeelen de 400 niet konden be- reiken i Door de meerdere beweging is de geldmarkt ook wat aangetrokken en steeg het geld op pro longatie in korten tijd van 2*/t tot circa 3'/4 wat een bewijs is, dat er meer specula tieve posities zijn gevormd. Tenslotte maken wij nog melding van een vrij algemeene koersverbetering op de scheepvaart markt, waar de belangstelling zich speciaal op obligaties' Koninklijke HolL Lloyd concen treerde op geruchten van subsidieverleening door de regeering, waarbij niet afgestempelde obligaties een hoogeren koers bereikten dan de afgestempelde, wat voor vrijwel iedereen onbe grijpelijk is. GEMENGD NIEUWS. Onvoorzichtige jagers. Een viertal jagers hield Dinsdagmiddag een drijfjacht ten Noorden van Ermelo. Zij losten eenige schoten op den Rijksstraat weg, waardoor twee schooljongens eenige ha gelkorrels in het gezicht kregen, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Een op wachtgeld gesteld onderofficier kwam juist met zijn vrouw en kind aangereden; het kind zat bij de moeder achter op de fiets. Ook hun vlogen de hagelkorrels om de ooren. Het kindje werd geraakt. Een korrel was in een oog van den kleine gedrongen. De toestand van het tweejarige kindje is ern stig; hoogstwaarschijnlijk zal 't het oogje moe ten missen. iDe militaire politie, die juist passeerde, stelde dadelijk een onderzoek in. Ook de Rijks- en gemeentepolitie bemoeien zich met de zaak. („Tel."). Chocoladefabriek afgebrand. Dinsdag is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in de chocoladefabriek „Ero en Rem" te Alkmaar. Tot ruim negen uur was er nog personeel in de fabriek werkzaam geweest. De geheele fabriek is afgebrand. Met moeite wist men nog een groot deel van den kantoorinven taris te redden. Alles was op beurspolis verzekerd. Naar de oorzaak van den brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Door den hevigen wind ontstond er nog ge vaar voor de belendende perceelen, doch de brandweer, die ongeveer drie kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, met een motorspuit en ook werkte met twee slangen op de waterleiding, wist het vuur tot de fabriek te beperken. Loos alarm. Er liepen gisteren in de Residentie, na aan komst van den gewonen Staatsspoortrein te 10 uur 59, waarmede ook de Koningin naar Den Haag kwam, geruchten^ dat er onderweg op den trein schoten waren gelost. Wat er gebeurd is, is het volgende: Bij het elkaar passeeren van genoemden trein en een anderen bij Zoetermeer—Zegwaard, is een dus genaamd koersbord, een dier ijzeren of geëmail leerde platen met den naam van het station van bestemming, losgeraakt, juist op het moment, waarop het passeeren der treinen plaats had. De stukken van dat bord reoochetteerden, waarschijnlijk door den luchtdruk, veroorzaakt door het in volle vaart elkander voorbij snorren der treinen. Die stukken van het in drie deelsn uiteengerukte bord vernielden een glasruit van een coupé tweede klasse van een waggon, welke op een afstand van twee rijtuigen van het Ko ninklijk rijtuig geplaatst was. Ook. werd een spiegelruit van de W. C. in een anderen tweede klasse waggon vernield. Voor alle zekerheid, werd door de Haagsche politie en justitie een onderzoek ingesteld, onder leiding van den commissaris van politie, den heer Kramer, die als deskundige deed beëedi- gen den kapitein der genie Scherpenburg Rom. Dit onderzoek heeft voldoende uitgemaakt, dat de hevige knal, welke door het stuk springen van het bord werd veroorzaakt, niet het gevolg is geweest- van het lossen van schoten. De drie stukken, waarin het bord uiteen sprong, zijn gevonden. Een record. De „Majestic" van de White Star-lijn is dezer dagen to Southampton binnengekomen na den dubbelen overtocht Cherbourg—New-York— Cherbourg te hebben volbracht in 12 dagen 17 uur, hetgeen wereldrecord is. Voetballer doodgeschoten. Engeland is tragisch geschokt door den nood- lottigen dood van een van zijn beroemde man nen: Het was Thomas Ball, de „spil" van de Aston Villa Football Club. T>oor te schrijven „beroemde mannen" bedoelen wij niet ironisch te zijn. Association-voetbal het spel dat in Engeland voornamelijk door beroepsvoetballers beoefend wordt heeft nu eenmaal de belang stelling van de groote massa van het Engelsche volk, meer nog dan wellicht politiek en kerk, om van kunst nog niet eens te spreken Men moge dit feit betreuren, maar een feit is l deUWnmv-ii Welnu: onder de beroepsclubs l n? a 660 vermaardste, zoowel wat betreft de league-matches als de cup-wed- stryden. En in zoon elftal is de positie van een hfw'-w k ^"SHikste, althans één der b-lan-,rykste. Goede „spillen" zijn met een lan tarentje te zoeken, en Thomas Ball was een der beste van zyn soort. Het soort is populair en hy was het ook. Welnu, de jonge man, die Za terdag zyn club had helpen winnen tegen Notts Gounty, kwam Zondagavond met zyn vrouw naar huis wandelen, toen htf, vlak bi de deur Z", Tn* eVn°r 7l1n b" urm ar! en huis baas, den voormaligen politieagent Stage Na een korte woordenwisseling schoot Stag*'den „spil morsdood. Het schynt nog niet bekend te zyn wat de drijfveer voor de daad geweest is legerbertchten. MARINEBERICHTEN. Hr. Mb. „Pelikaan". 14 November zijn Hr. Ma. Pelikaan «a Hr. Ma. „Tromp". Blijkens bij ihet departement van marine ontvangen telegrafisch bericht ia Hr. Ma pantserschip Tromp, onder bevel van kap. ter ziee T. A. van Hengel, op zijn oefening», reis naar de Middellandsche Zoo Maandag van Nizza vertrokken. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. VISSCHERIJBERICHTEN. i/v yn per mandie 1.60—1.80. In verband met de contracten met de Franschen moet de acht- urendag vallen. De houding van Engeland. Ondomhcidins^aeken voor trouwen dienst. Op 13 Nov. is aa.ii den eerg.-maj. stafhoorn- hlazer van het reg. kust-art. J. W. F. de Gn-ef de zilveren gesp voor trouwen dienst uitgereikt. Groot verlof. ^«nstelichtlgen van bet reg. kust-art., die ZL V<>\herhalin^oefenIn«en onder de wa penen zijn gekomen, worden op 17 Nov in het genot van groot verlof gesteld. onderzeebooteM van Aden vertrokken. Koninklijk Instituut Benoomd tot leoraar aan bot Kon. Instituut voor do Marino to Willemsoord P. 1'oenstra KuipeT, 1 ooraar aan do R.H.B.S. 5-jari®a cursus to Meppol; G. C. Dibhetz Jr., loeraar aan d« R.H.B.S. 6-jarigen cursus to Voendam. Bij beschikking van den Min. van Marino Is do off. van adm. Ie kl. P. A. Snollen van Vollen hoven 1 Doe. 'belast met do betr. van intendant der zeemacht te Willemsoord. Do luit. ter zoe le kl. J. Varkovisser en F. W, van Overoem worden in December a.s. hior tq lande verwacht. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bali, thuisr., arr. 14 Nov. te Suerz. Roepat, uitr., vertr. 14 Nov. v. Suez. Borneo, uitr., pass. 13 Nov. Gibraltar. Koningin der Nederlanden, uitr., arr. 12 Nov. te Sabang. Vondel, uitr. vertr. 13 Nv. v. SouthampteH. Prinses Juliana, thuisr., pass. 13 Nov. OuMMnt, Jan Pietersz, Coen, uitr., vertr. 12 Nov. v. Suez. Lombok, uitr., vertr. 12 Nov. v. Suez. Rembrandt, thuisr., pass. 11 Nov. Perim. Rondo, thuisr., vertr. 43 Nov. v. Port SaidL Kon, llollandsche Lloyd. Eemland, thuisr., pass.'13 Nov. Las Palmaa. Rijnland, uitr., vertr. 13 Nov. v. Lelxooa. Kon* West-Indische Maildienst. Alkmaar, vertr. 14 Nov. v. LJimuidcn naar ITam- •burg. Amersfoort, v. A'dam n. Chili, pass. 14 Novt Vlissingen, vla Antwerpen. Agamemnon, arr. 8 Nov. v. A'dain te Cap Haitien. Astroa, arr. 11 Nov. v. Weet-Indië te New-York. Bennokom, arr. 9 Nov. v. Corral te Tocopilla. Kon. Pakotvaartmaatschappij. Tasman, vertr. 13 Nov. v. Melbourne n. Java. Houtman, arr. 12 Nov. v. Singapore te Batavia. Halcyon Lijn. Agnefapark, vertr. 12 Nor. v. Antwerpen a. Con stant inopel. HollandAmerika Lijn. Lochkatrine, v. Tacoma n. R'dam, arr. 13 Nov. te Liverpool. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 14 Nov. Cape Race. Maasdam, v. N. Orleans, n. R'dam, vertr. 13 Nov. v. Vera Cruz. Veendam, v. R'dam n. New-Orleans, pass. 13 Nov. Santander. Lochgoil, vertr. 11 Nov. v. Vanoouver n. R'dam. Dinteldijk, arr. 11 Nov. v. R'dam te San Pedro. Edam, v. R'dam n. N.-Orleans, vertr. 12 Nov. v. Havana. Leerdam, v. R'dam n. N.-Orleans, vertr. 12 Nov. Vigo. HollandAustralië Lijn. Arendskerk, uitr., pass. 14 Nov. Gibraltar. Tjikandi, thuisr., vertr. 14 Nov. v. Duinkerken n. Bremen. Djember, thuisT., arr. 14 Nov. te Alexandrië. HollandBritsch-Indië Lijn. Ridderkerk, vertr. 14 Nov. v. R'dam n. Hamburg. Andijk, uitr., vertr. 12 Nov. v. Madras. Sommelsdijk, thuisr., vertr. 12 Nov. v. Madras. Hoogkerk, uitr., arr. 12 Nov. te Bombay. Moerkerk, arr. 12 Nov. v. Hamburg te Antwerpen. Holl.O.-Azië Lijn. Kertosono, thuisr., vertr. 14 Nov. v. Port Said. Zosma, uitr., vertr. 14 Nov. v. Singapore. Oldekerk, uitr., arr. 13 Nov. te Genua. Oostkerk, thuisr., vertr. 13 Nov. v. Hongkong. HollandOost-Afrika Lijn. Nijkerk, vertr. 14 Nov. v. A'dam n. O.-AMka, via Antwerpen. Madioen, vertr. 11 Nov. v. Durban n. Londen. Sitoebondo, vertr. 14 Nov. v. R'dam n. Hamburg. Heemskerk, uitr., pass. 12 Nov. Oueasant. Kambangan, vertr. 12 Nov. v. Zanzibar n. Tanga, Meliskerk, uitr., vertr. 12 Nov. v. Kilindinl. HollandWest-Afrika Lijn. Amlt vertr. 14 Nev. v. A'dam n. W.-Afrika. Hormee, vertr. 12 Nov. v. Freetown n. Sekkondee. Pollux, vertr. 12 Nov. v. Freetown n. Sakandr*. Enggano, thuisr., arr. "2 Nov. te Saltpond. Stella, thuisr., vertr. 12 Nov. v. Dakar. Maasland, uitr., arr. 11 Nov. te Lagog. Rotterdam sche Lloyd. Bandoeng, uitr., paos. 12 Nov. Kaap Beo. Blitar, thuisr., pasa. 13 Nov. Fiinstorre. Menado, uitr., vertr. 14 Nor. v. Bremen. Bondowoeo, thuisr., vertr. 13 Nov. v. Port Said. Talbanan, thuisr., arr. 13 Nov. te Marseille. Tambora, uitr., vertr. 13 Nov. v. Marseille. Bondowoeo, thuisr., arr. 12 Nov. te Suez. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Albenai, arr. 14 Nov. v. B.-Aryee te R'dam. Aldabi, thuisr., vertr. 11 Nov. v. Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor, v. A'dam n. Java, pass. 14 Nor. Perim, Phemius, v. Japan n. R'dam, vertr. 11 Nor. v. Port Said. Agaponor, v. Japan n. R'dam, pass. 12 Nor, tef Suez. Adrastua, rertr. 12 Nor. r. Hongkon n. R'dam. Elpenor, r. Japan n. R'dam, pass. 12 Nor. Perim. Glaucus, v. Japan n. R'dain, arr. 18 Nor. tef Shanghai. I^o^rtos, r. Llrerpool n. Batarla, rertr. 18 Nor. r. Padang. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, arr. 13 Nor. r. Japan te Bataria. Ijikombang, vertr. '18 Nor. r. Chinwangtao n. Soerabaya. Java—Bongalon Lijn. Jacatra, rertr. 11 Nov. v. (Java n. Calcutta. Sigll, vertr.-11 Nor. r. Java n. Calcutta. Ceylon, v. .Java n. Calcutta, arr. 11 Nov. te Madras. JavaNew-York Lijn. Samarinda, v. Java n. New-York, rertr. 18 Nor. v. Port Said. Banka, vertr. 11 Nov. r. Batavia n. New-York. öemiijk v. Batavia n. New-York, p&ee. 11 Nor. Sable Island. JavaPaoifio Lijn. vaugean, arr. 12 Nor. r. San Francisco te Tand jong Priok. 14 Nor. 1923. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naaï Londen Eng. e.e. „Starling". t van Harlingen enerertrokken naaf Leith Nod. e.e. „Prof, Buijs". angekoinen van Londen en vertrokken naaf Warlingen Emg. 8.s „Heron". angekomen van Leuth en vertrokken naaf _j2f^tngen Ned. s.e. „Viiestroom". 13 Nov. 1928. Aangevoerd door sardijnvisechers: 175 mand- 14 Nov. 1923. Aangevoerd door sardijnvisechera: 210 mand- mandte 1.70—2 55. 5 ïsov, 1928, V,a, 8 uur ntete binnen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6