Gymnastiekclubje «or Ouderen Eerste Blad. Nr. 5793 DINSDAG 20 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG Dinsdag 20 Novuur HET FEUILLETON is op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. De Gezantenraad. Op verzoek van de Engelsche regeerimg werd de vergadering van den Gezantenraad, die aanvankelijk Zaterdag jj. werd gehou den uitgesteld tot Maandag, opdat men nog pogingen zou kunnen doen tot het vinden van een gemeenschappelijke formule in zake de aan Duitschland te stellen eischen. Naar men weet gaat het over de hervatting der militaire controle door de geallieerden, ■en een protest in Duitschland tegen den te rugkeer van den kroonprins. Naar latere berichten melden, zou men over de formuleering van het protest tot overeenstemming zijn gekomen. Het moei lijkste punt eohter, <het al of niet dreigen met sancties, en dan ook nog met welke, zou worden aangehouden. Naar uit Brussel wordt gemeld, zou Frank rijk niet tot een militaire actie willen over gaan, doch zich er mee tevreden stellen, het thans nog niet geheel bezette Roergebied af te ronden. Londen, 19 Nov. Volgens de aan den ge zant Crewe gezonden instructies zou Engeland zich verklaren voor een krachtig protest te Ber lijn, maar niet willen deelnemen, hetzij aan mi litaire hetzij aan economische sancties. Hiervan is te Parijs in Fransche kringen nog geen bevestiging verkregen. Deze kringen ho pen dat de conferentie van gezanten tot over eenstemming zal komen. Aan de Quai d'Orsay doet men sedert twee dagen alle moeite om daartoe te geraken, waarbij men niets verzuimt om de solidariteit der ge allieerden te handhaven. Nochtans is het .onmo gelijk de veiligheid van Frankrijk op te offeren. Uit Parijs werd gisteren gemeld, dat de Ge zantenraad het eens geworden was ten opzichte van de hervatting der contróle door de gealli eerden in Duitschland. De beraadslaging duurt voort over den terugkeer van den Kroonprins. ENGELAND EN FRANKRIJK Te Norwich hielde lord Derby, de vroe gere Engelsche gezant te Parijs, een rede, waarin hij zijn spijt uitsprak over Frank- rijk's houding ten aanzien der voorstellen voor het onderzoek van Duitschiand's toe stand. Spreker beschouwde met ontsteltenis de huidige Fransche gedragslijn. De houding van Italië." Rome, 19 Nov. Mussolini heeft zijn gezant te Parijs geïnstrueerd in geen geval zijn stem te geven aan eenige sanctie in verband met den terugkeer van den kroonprins of van de militaire oontröle-commissö.e. In het algemeen zal de gezant niets mogen doen wat de oplossing van het probleem der scha devergoeding kan.' vertragen, ten opzichte waarvan Italië steeds nog op hetzelfde stand punt staat als in September j.L DUITSCHLAND. Een nota aan Frankr. De Duitsche regeering heeft de Fransche regeerüig een nota doen toekomen, waarin zij protesteert tegen den steun, dien de be zettingsoverheid aan de separatisten verleent. De nota voert ten bewijze daarvan aan, dat de separatisten onder toezien van de Fran sche troepen gewapende benden vormen, die in de IVansche zone een waar schrikbewind uitoefenen en zich aan plundering en gevan gennemingen "te buiten gaan. Zoo is een toe stand van rechteloosheid en anrachie ont staan, ondanks de verklaring van de Fran sche regeering dat haar troepen de orde handhaven en ofschoon de overeenkomst om trent het Rijnland den militairen bevelheb ber het recht van handhaving der orde ver leemt, ingeval de burgerlijke politie daartoe niet bij machte is. Voorts protesteert de nota tegen de uitin gen van De Metz en Tirard, waarin de door de separatisten geschapen wordt erkend op grond Van het zelfbeschikkingrecbt der vol ken. Dan wijst de nota op den onwankel- baren wil dier bevolking van het Rijnland om in staatsgemeenschap met Duitschland te blijven en verlangt ten slotte dat de Fran sche troepen de orde zullen handhaven en de separatisten ontwapenen. Tegenspraak. In tegenspraak met die beweringen van Foch in den Gezantenraad wordt van gezag- hebbenden Duitschen kant nogmaals gecon stateerd dat de rijksweerbaarheid beneden de in het verdrag van Varsailles voorziene sterkte van 100.000 man blijft. Behalve de rijksweerbaarheid heeft Duitschland voor de handhaving der orde nog 150.000 man vei ligheidspolitie (Schupo). De voorraden miuni- tie zijn juist voldoende voor de dringende be hoeften. Wat de onwettige bonden met militair ka rakter betreft, herhaalt de rijksregeering dat zij daartegen krachtig optreedt en zij herinr nert e aan dat vorming van die bonden voortvloeit uit de Fransche politiek, die het elke Duitsche regeering door onophoud'eHj- ker» druk onmogelijk maakt de nationale le vensbelangen van het volk naar den elsoh te behartigen. Een rede van Stresemann. Op «en Zondag te Berlijn gehouden verga ring van de Duitsche Volkspartij heeft de ijkskanselier een rede gehouden, die diepen indruk maakte. Eerst besprak hij den politie- ken toestand. Dat de opheffing van het lijdelijk verzet noodig was, zeide hij, zal niemand tegen spreken. Machtsmiddelen om gestelde voor waarden vervuld te krijgen, bezitten wij niet, en de ideëele tegenstand, waarop het lijdelijk verzet oorspronkelijk was opgebouwd, was niet van onbegrensden duur. De diplomatieke ont wikkeling, ook al kon het resultaat daarvan eerst later practisch blijken, gaf toch nog geen recht om van een fiasco in de buiteniandsche politiek te spreken. Wij staan voor het feit, dat wij1 Ruhr en Rijn niet meer kunnen financieren zonder dat het geheele rijk ineenstort. De bezette gebieden hebben elke tien of veertien dagen ongeveer 10 millioen goudmark noodig. Ons crediet zou dus, wanneer wij ook nog maar een weinig lan ger zouden willen betalen, spoedig uitgeput zijn, en daardoor zou alles verloren zijn wat wij met de rentemark wilden bereiken. Wat de kabinets-quaestie betreft, zeide de kanselier: Het tegenwoordige kabinet moet een meerderheid trachten te krijgen, en wanneer het deze meerderheid niet krijgt, dan wordt de vraag acuut: Moet.de rijksdag worden ontbon den of moet er een directoire komen, dan onder uitschakeling van de politieke partijen op de economische elementen steunt? Tegen dezen tweeden weg waarschuwt de kanselier. Mocht de dictatuur komen, dan zouden wij de grootere moeilijkheden in de buiteniandsche politiek, die daardoor zouden ontstaan, niet meer kunnen dragen. Ten aanzien van den terugkeer van den ex-kroonprins merkte de rijkskanselier onder stormachtigen bijval op: Men zal ons vermoede lijk den eisch stellen, den kroonprins uit te le veren. Wij zullen dezen eisch natuurlijk af slaan. Wij zijn bezig onderhandelingen te voeren over buiteniandsche credieten, die slechts dan succes kunnen hebben, wanneer Duitschland zich van binnenlandsche crisis vrij houdt. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Dusseldorf hebben de laatste dagen weder ongeregeldheden plaats gevonden, en breken zij steeds weer opnieuw uit. Naar gebleken is, zijn deze een gevolg van communistische actie. Communistische honiderdschappen, onder lei ding van voormalige onderofficieren en voor een deel uitgerust met moderne wapenen^ be vechten de politie, die minder goed uitgerust is dan deze weibewapende benden, wijl zij (politie) niet alleen numeriek in de minderheid is, maar bovendien slechts bewapend met een voudige Browning-pistolen. In verband met den ernst van den toestand heeft de bezettingsoverheid thans aan de politie toegestaan, zich te wapenen met karabijn-pis tolen. Over uitrusting met karabijnen wordt nog onderhandeld. 'Op verscheiden plaatsen in de" stad zijn barri caden opgeworpen. In de stadswijk Oberbilk, waar hoofdzakelijk arbeiders wonen, zijn zware schietgevechten geleverd, waarbij echter de politie geen verlie zen leed. Ook des nachts werden deze gevech ten voortgezet De plunderingen van winkels van levensmid delen en andere zaken duren voort. Ook te Essen en in de voorsteden van de stad kwam het tot ongeregeldheden en plunde ringen. Te Borbeck vielen bij een botsing tus- schen politie en betoogers drie gewonden. Het station Katernberg Nord is herhaaldelijk door plunderaars bezocM, die 10 wagons levensmid delen leegstaten. De crisis ln het Roergebied. Bij decreet van generaal Degoutte is aan de leiders of eigenaars van bedrijven, wel ke meer dan 500 arbeiders in dienst hebben ontzegd, hun personeel geheel of gedeelte lijk te ontslaan, op straffe van gevangenis straf en boeten. De separatistische beweging. De separatisten die uit het overige bezette gebied naar de Palts gevlucht waren, hebben verschillende plaatsen bezet. Spiers en Ger- mersiheim zijn vast in hunne handen. In het regeeringsgebouw te Sniers worden voortdiurend lieden geworven, die door een Fransche arts worden gekeurd. Men ver moedt dat deze aanwerving geschiedt, om zoo den kern van een troepenmacht te vormen. De Fransche gedelegeerden te Germersheim en te Neustadt hebben verklaard dat zij nog slechts de separatistische regeering te Spiers erkennen. 1 1 Een gevecht met de platte lands bevolking. In het Zevengebergte, het heuvelland tus- sohen Bonn en Honnef, waartusschen een ge heele reeks van kleine stadjes ligt, heeft een „veldslag" plaats gehad tusschen de Inwo ners en separatisten. Een groote troep separatisten had het op de bewoners van het Zevengebergte voor zien, en zoo trokken zij in kleine groepen de verschillende stadjes binnen, waar zij levens middelen en geld gingen' requireeren, waar de bewoners niets van moesten hebben. De burgers en boeren vereenlgden zich tot een zelfweer, die ho:fdzakelijk was bewapend met bijlen en toen de separatisten een aanval deden op Honnef, werden zij bij den Aegir dlenberg door de Inwoners ontvangen en ont stond een verbitterde strijd, waarbij de sepa ratisten, hoewel zij van vuurwapenen waren voorzien, groote verilezen leden. Voor zoover bekend vielen bij de separatisten 14 dooden en een> groot aantal gewonden, terwijl de zelfweer slechts 1 doode en 1 zwaargewonde verioor. De separatisten namen daarop de vlucht en trokken zich in het Zevengebergte terug, waar zij zich in de bosschen schuil houden, De Fransche bezettingsautoriteiten hebben een compagnie Tunesiërs naar Honnef ge zonden om de orde en rust te herstellen. Ingezonden Mededeellng. FRANKRIJK Een rede van Polncaré. Bij de onthulling van een monument voor de gesneuvelden te Neuüly heeft Poincaré Zon dag eene rede gehouden, waarin hij oonstateer- de, dat Frankrijk zich terstond, nadat de oorlog was geëindigd aan den arbeid heeft begeven. Al het vernielde is nog lang niet weder opge bouwd, en indien het de' uitvoering eascht van de aangegane verplichtingen, stuit het niet al teen op het verzet van Duitschland, doch ook op onverschilligheid; zoo niet verzet bij vele andere naties. Spreker verwerpt deze onrechtvaardige ver wijten. Indien Frankrijk, zegt hij, de naleving van de gesloten verdragen eischt, en niets meer of minder dan dat, dan doet het zulks, omdat het eerbied heeft voor het gegeven woord. Door onze rechten 'te verdedigen, hand haven wij eveneens die onzer geallieerden. Wij deden reeds talrijke concÉ&ies. Tenslotte gaven de gebeurtenissen ons ge- ijk. Duitschland beweerde, dat het dit lijdelijk verzet slechts opgaf, omdat het door de nood zakelijkheid gedwongen werd. Het kreeg ech ter opnieuw een "waarschuwing, dat wij niet tot transigeeren geneigd waren, en erkende dat langzamerhand. Het bewijs daarvan is er. Het meerendeel van de Duitsche industrie- baronnen troffen successievelijk een schikking betreffende de leveringen in natura. Zij zulten de geregelde leveringen langzamerhand her vatten. Frankrijk zag het nut van een nieuwe con ferentie niet in, doch het stemde er uit achting voor zijn geallieerden in t'X3. Te zelfder tijd edschten wij een onderzoek, dat zich zou uitstrekken over den geheeten te- genwoordigen rijkdom van Duitschland, dus zoowel over de in Duitschland bestaande bron nen, als tevens over die bronnen, welke, de Duitsche industrieeten en bankiers hebben uit gevoerd, zooals de naar het buitenland gebrachte deviezen, de in Engeland, Amerika, Nederland en Zwitserland, verborgen rijkdommen. Wij willen niet, dat de toekomst van Duitsch land: zou worden beoordeeld naar het heden. Toen men zag, dat wij weigerden om de schuld van Duitschland' indirect te zién vermin deren, verkoelde het ijveren voor de voorge stelde conferentie onmiddellijk. Thans blijft niet anders over, dan tot het vredesverdrag terug te keeren. De O. v. H. zal de Duitsche afgevaardigden hooren en zal een commissie van deskundigen benoemen, die de betalingscapaciteit van Duitschland zal bepalen. De commissie zal steeds wanneer zij zulks noodig acht, de cijfers vaststellen, welke zij' billijk zal vinden en met de genomen panden, welke wij uitsluitend tegen definitieve betaling zullen vrijgeven, zullen wij Duitschland er toe brengen, zijn schulden te betalen. Wij wanhopen er niet aan, onze vrienden er van te zulten overtuigen, dat onze methode de juiste is. De feiten zullen het bewijzen en zul len er toe bijdragen zekere regeeringen tot de erkenning te brengen, dat wij' gelijk hebben. Laat ons voortgaan op den ingeslagen weg, in vrede, zonder ongerust te zijn en zonder zwakheid, doch laat ons evenzeer op onze vei ligheid staan. Reeds langen tijd heeft Duitschland zich weinig gestoord aan de bepalingen en saboteer de het een actie van de intergeaiieerde com missie voor de militaire controle, en trachtte het de verboden militaire formaties op arglis tige wijze te herstellen, terwijl het tegelijkertijd den ex-kroonprins, die op de lijst der oorlogs misdadigers staat, toestond, terug te keeren. Dit zijn brutale uitdagingen aan het adres der geallieerden, schaamtelooze schendingen van het vredesverdrag, en ware aanslagen op den Er zijn sancties noodig, en wij zulten ze ne men, Indien wij' geen genoegdoening krijgen. Wij zijn nog steeds besloten, de bezette ge bieden niet te ontruimen, voordat alle clausules van het verdrag van Versallles volkomen zijn uitgevoerd;. Laten wij krachtig gewapend' blijven tegen nieuwe mogelijkheden op een aanval'. Aardbevingen. [Bordeaux, 19 Nov. Vannacht werden ln het Zuiden van1 Frankrijk: eenige aardschokken gevoeld. Te Bordeaux hadden vanochtend drie lichte schokken plaats, die korten tijd duurden, doch desniettemin door tallooze personen werden gevoeld. Baroelona, 19 Nov. Het observatorium re gistreerde een aardbeving, welker centrum zioh in de hooge Pyreneën op 172K.M. af stand van Barceloma, bevindt ENGELAND. De vloot In een verkiezingsmanifest dat Baldwin tot zijn kiezers gericht heeft, zegt hij o.m., dat voor een aanmerkelijk deel van de zeventien lichte kruisers en een verscheidenheid van kleinere bodems, die de eerstvolgende jaren noodig zullen zijn, de kiel gelegd zal worden zoodra de parlementaire goedkeuring hierop verkregen zal zijn. Dit oüi de schoepsbouw- njjverheid te ondersteunen. IERLAND. Moorden op Joden. Woensdagnacht is in de straten te Dublin moord gepleegd op een Jood. Een paar we ken geleden is daar ter stede een andere Jood vermoord. In geen van beide gevallen kent men de beweegredenen der moorde naars. Wat den eerstgenoemden moord be- trft, heeft het geval zich als volgt toegedra gen. 's Avonds tegen half twaalf liepen twee Joden, bij name Kahn en Miller, in Stamer- street, het hart der Joodsche wijk, toen twee mannen, die op den hoek der straat stonden, hun gelasten, stil te blijven staan. Zij gehoor zaamden aan het bevel, waarop zij werden ondervraagd) naar hun namen, woonplaats en godsdienst. „Zijn jelui Joden?" werd hun ge vraagd, en toen Kahn en Miller deze vraag bevestigend beantwoordden, werd hun ge zegd, dat zij „beenen moesten maken". Toen zij wegliepen, schoten de mannen op hen, waarbij Kahn werd gedood en Miller ge wond. De moordenaars namen de vlucht in een auto. De moord, veertien dagen geleden ge pleegd, had' onder dezelfde omstandigheden plaats. De Joodsche gemeente is door deze ge beurtenis ten zeerste ontsteld. DENEMARKEN. Storm op de Deensche kasten. Een 5000 ton stoomschip, genaamd „Alge- nib", van Rotterdam, is Zaterdagavond ge strand ten noorden van Esbjerg. Genoemd stoomschip was in ballast onderweg van Ham burg naar Schotland, doch had gedurende een orkaan alle 'bunkerboten verbruikt en moest derhalve Esbjerg als noodhaven aandoen. Het schip ging op de reede ten anker, doch werd door den hevlgen storm op het strand gezet. Twee sleepbooten gingen onmiddellijk uit om zoo noodig assistentie te verleenen, doch af slepen was onmogelijk. Nieuwe pogingen kon den eerst gedaan worden bij het Intreden van vloed. Vlak in de nabijheid van de „Algeneb" is een Dultsch schoenerschip gestrand, waar van 8 man en een vrouw gered konden worden. Verdere strandingen worden gemeld, o.a. van den Deenschen schoener „Fremad" bij' Mad- nedsund, de Deensche veerboot „Faaborg" bij Faaborg, de Noorsche driemastschoener „Chris- tian" bij Elseneur, een Deensch liobterschip bij Fanoe. Het Flensburger schoenerschip „Claus" 's bij' Falkenberg als geheel wrak aangedreven, De bemanning is vermoedelijk omgekomen. Het Zweedsche stoomschip „Haugar" van Hauge- sund is nabij Asnaes gestrand. De Deensche boot „Terftile" is ten noorden van Svaneke ge strand. Ook Zondag raasde de storm uit het W. over Denemarken en maakte men zich uiterst be zorgd over de bewoners van het Deensche eiland Fanoe, dat geheel overstroomd is. De „Algenib" werd Zondag vlot gesleept. Zoo goed als onbeschadigd kon men de reis direct vervolgen. RUSLAND. De Russische volkscommissaris van ar beid richt in de bladen, die in de provincies verschijnen, een waarschuwing tot de arbei ders, die naar Moskou en St. Petersburg wil len gaan om daar werk te zoeken. In Moskou en St. Petersburg toch heerschit groote wer keloosheid. ZUID-SLAVIE. Men -heeft drie bommen gevonden in een schoorsteen van het ministerie van buiteniand sche zaken in een vertrek, dat aan de kamer van Pasjits grenst. Verscheidene ambtenaren zijn in verband daarmede aangehouden. Een hunner heeft verklaard, dat de bommen daar slechts waren opgeborgen bij wijze van voor zorgsmaatregeten, opdat geen kinderen ze in handen zouden krijgen en er mee zouden spe- lep. Naar te begrijpen valt, heeft deze verkla ring de overheid niet bevredigd, welke doorgaat de zaak nauwlettend te onderzoeken. ROEMENIE. De ontploffing ln het fort BomnescL Het onderzoek inzake de ontploffing in het fort Domnesci heeft aangetoond, dat het onheil inderdaad is veroorzaakt door de onvoorzichtige beid van een arbeider. Zeshonderd ton munitie vlogen in de lucht en slechts imet de grootste moeite kon men beletten, dat twee naburige magazijnen ook door den brand werden aange tast, in welk geval de ramp een nog veel groo teren omvang zou hebben verkregen. De ont ploffingen duurden ruim 2 uur en in een cirkel met een straal van drie kilometer regende het voortdurend stukken steen en metaal, waard ooi- alle huizen beschadigd en tal van personen ge wond of gedood zijn. In het fort zelf 'hebben 21 arbeiders aanstonds den dood gevonden en zijn er 80 zwaar gekwetst. Men verkeert nog in het onzekere omtrent het aantal dergenen, die buiten het fort zijn getroffen. Ook aangaande de materieele schade kan men nog geen volle dige raming maken. VEREENIGDE STATEN. De terugkeer van den kroonprins. De president der Ver. Staten, Ooolidge, heeft zijn opvatting inzake den terugkeer van den ex-kroonprins verklaard: De Amerikaansche regeering is er in ieder opzicht voor, dat een repubiikeinsche staats man worde gevestigd en gehandhaafd. Ooolidge bedoelt dat echter niet zóó, dat de Ver. Staten kunnen of moeten tussohenbelde komen in regeerlngswijzlglngen in andere landen. Wervelstorm boven de Filippijnen. Londen, 19 November. Het eiland Luzon en de Vlsayas-ellandeu zijn door een 'wer velstorm geteisterd. Er werd ernstige schade toegebracht aan de spoorwegen, de telegraaf en de te velde staande oogsten. De staid Ma nilla staat gedeeltelijk onder water, zulks ten gevolge van den zwaren regenval Ingezonden mededeellng. Inl. en aanmelding bij: P. BRINKMAN, Zuidstraat 18 - Helder. ZUID-AMERIKA. Ontploffing ln een munitiefabriek. Santiago (Chili), 10 Nov. Een ontploffing vernielde de munitiefabriek. Honderd per sonen wenden gewond. KORTE BERICHTEN. De Koning en de Koningin van Spanje zijn Maandag met het slagschip „Don Jaime" te Spezzia aangekomen, waar een Italiaansch es kader hen begroet heeft. Een ernstige aardverschuiving heeft het ka naal van Korinthe versperd. Men is dadelijk met de opruiming begonnen en hoopt in onge veer twee maanden het kanaal weer voor groote schepen bevaarbaar te maken. LUCHTVAART. De Amerikaansche rondvlucht om de wereld. Washington, 19 November. De regeering leeft de voorgenomen vlucht rond de wereld van een marine-eskader goedgekeurd. Thans wacht men alleen nog op verlof van de lan den, waarover de vlucht zal plaats hebben. Men verwacht, dat de vlucht belangrijke ge gevens ten aanzien van de luchtverbindingen over den Oceaan zal geven. De tocht gaat over [Britsch Columbia, Alaska, Japan, Ohina, In- dochina, Siam, Indië, Turkije, dwars over Europa, Engeland, Taroe-eilanden, IJsland, Groenland, Labrador en huiswaarts via Ca nada. Het buitenland en de Vlootwet. De correspondent vail het „Hbl." te Genève schrijft: In de democratische „National Zeltung", een der meest gelezen bladen van Zwitserland, wijdt de militaire medewerker een artikel aan Hol- land's oorlogsvloot en het Japansche gevaar. Dat onze regeering zonder vlootultbreiding STederland's neutraliteit in het verre Oosten niet te handhaven acht, noemt schr. karakteristiek voor den hoogen graad van onzekerheid, welke n „de gepantserde wereld" heerscht en zelfs de heiligste verdragen ln gevaar, brengt. De ervaring leert, dat voor het militarisme, wan neer het eenmaal de politiek beheerscht, ver dragen slechts vodjes papier zijn. Hoiland's rijkdom ligt in zijn O.-Indische be zittingen; voor een gebied' van 2 millioen vierk. K.M. bewoond door 47 millioen menschen, heeft Nederland slechts een politieleger van nauwe lijks 10.000 blanken. Van militarisme geen spoor. Maar dit gebied ligt juist op het meest kritieke punt van het Pacific-probieem, juist daar waar de koloniale expansie van Japan niet op Engelseh bezit stuiten zou. Holland is niet in staat dit groote eilanden-complex tegen d- Japansche expansiebehoefte te beschutten en het is er tot- heden op aangewezen, dat Enge land eiken aanval op Ned.-Indië als een casus belli beschouwt. Dit verklaart ook het door Duitschland nooit begrepen streven van Hol land in den jongsten oorlog om in geen geval met Engeland in conflict te komen. Het was reeds een meesterstuk van Hollandsche politiek de neutraliteit bewaard te hebben. De geringste aanranding van Engelsche belangen zou een wenk van Engeland aan Japan mogelijk gemaakt hebben „gaat- uw gang maar" en Holland zou het fundament van zijn economisch bestaan voor altijd verloren hebben. Heden is de herverzekering op Engeland in de oogen der Hollandsche militairen en staats lieden niet meer onbepaald gewaarborgd. Van zuiver militair standpunt gezien moet men hup gelijk geven. De landen, die b.v. als Grieken land op Engeland bouwen, zijn bedrogen uitge komen. Engeland'» militaire macht is thans zwakker dan de Fransche, zoodat Engeland niet licht besluiten zou groote militaire macht op een ver verwijderd oorlogstooneel te werpen en zijn Europe'esche positie tegenover Frankrijk nog zwakker te maken dan Zij reeds is. Waar schijnlijk heeft Engeland dat reedis tijdens de conferentie van Washington vertrouwelijk aan Nederland meegedeeld. Op die oonferentie speelde Holland geen groote rol. Engeland's belangen in de Stille Zuidzee moesten en konden ook de zijne zijn- Maar toen Engeland zich uit het Japansche he- langengebled naar het Westen in zijn defen sieve stelling van Singapore terugtrok, begon Holland reeds zijn oorlogsvloot te versterken. Na een overzicht van den toestand van onze vloot gegeven te hebben, vervolgt schr. dan: „Alles bjj elkaar een zeemacht waarmee geen militaire orgieën te vieren zijn en waarmee een Japansche aanval nauwelijks een dag op te hou den zou zijn. Hoiland's wensch naar versterking van zijn zeemacht met zuiver defensieve bedoe ling is gerechtvaardigd. Het is nu eenmaal te betreuren, dat de noodzakelijkheid zich tot den oorlog te bereiden, welke vaak tot een fanatis me uitgroeit, ook het vreedzame teven van kleine staten verontrust. Kleine staten als Holland, die door hun overzeesche bezittingen meer wrijf punten ln de groote politieke en economische conflicten bieden, zijn ln buitengewoon lastig parket. Eerst moeten de groote mogendheden haar roofdierstandpunt prijsgeven, dan zal het geen kleinen staat invallen zijn geld! voor oor- Ingezonden Mededeellng. Uw eerste taak <s morgens tfl zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gfl hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagptfn, onzuiver bloed enz. Fosteris Maagpiltón genezen ver stopping, regelen de lever, maag en inge wanden, en versterken zoodoende uw ge heele gestel. Pr!(Js per flacon van vijftig ver- Buikerde pillen 1 Ö.8B; In apotheken en dro gistzaken. (13) COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Woensdag 21 4.so De loslating van Ruhr- en "Rijnland Rijksontbinding, geen dictatuur. De terugkeer van den kroonprins. «M0Q0

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1