NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD! GELD! HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT „DEN BURG". ijb voor Oudurun. Eerste Blad. Nr. 5794 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG BUITENLAND. DE GEZANTENRAAD. Concessies van Frankrijk. Frankrijk heeft zijn onverzettelijk standpunt in den gezantenraad prijs gegeven en een aan tal concessies gedaan, waardoor althans voor het' oogenblik overeenstemming tusschen de geal lieerden werd bereikt. De tekst van de nota, die aan Duitschland ge richt zal worden, houdt wat den Kroonprins betreft in, dat niet langer uitzetting of uitleve ring zal wordeii gevraagd, maar dat de Duit- sche regeering slechts zal worden gewezen op haar verantwoordelijkheid in dezen. Betreffende de contróle zegt de tekst, dat de hervatting daar van op een bepaalden datum» zal worden ter kennis gebracht en dat die voortaan zal plaats hebben <Mór waar generaal Noliet het ge- wenscht acht, waarbij dan rekening wordt ge houden met diens diplomatieke qualiteit. Van sancties is voorshands geen sprake. De Fransche opvatting dienaangaande komt evenwel het best uit in de door Cambon uit gesproken zin: De Fransche regeering weet zeer goed, dat zij zich niet in de plaats stellen kan van de geallieerden om het verdrag van Versailles te doen uitvoeren, maar er is geen' •macht ter weTeld, die haar eventueel verhinde ren kan zoodanige maatregelen te nemen als de zorg voor Frankrijiks eigen veiligheid noodza kelijk maken mocht. Kroonprins en den Keizer. DUITSCHLAND. Ut den Dultschen Rijksdag. De Rijksdagzitting van Dinsdag, die van groote beteekenis geacht werd zoowel om de verklaringen, die Stresemann zou afleggen als om de houding, die de partijen tegenover zijn beleid zouden aannemen is op niets uiige* loopen. Nadat de sprekers van de Duitsch-nationalen en de sociaal-democraten het woord gevoerd hadden, waarbij zij beiden tegen de regeering stelling namen, kreeg een der communisten het woord. De-president riep dezen spreker herhaaldelijk tot de orde en verzocht hem ten* slotte de zaal te verlaten. Op de weigering van den communist werd tot een uur verdaging overgegaan. Na heropening volgde dezelfde vertooning nogmaals, waarna de voorzitter de vergadering tot Woensdagmiddag verdaagde. De kanselier, die reeds met zijn notities in de hand klaar stond om zijn groote, met spanning verwachte verdedigingsrede te houden, kon weer inpakken. Men riep op de burgerlijke ban- FEUILLETON. 10) &6nover een jonge vrouw stond; toen zag ken: „ongehoord!", men wilde niet weggaan, maar de voorzitter was al verdwenen en Rom mel e was voor de tweede maal in dit jaar de „held" van den dag. De beslissing over het lot van het kabinet was daarmee weer twee dagen uitgesteld. Een Engelsch krediet aan Duitschland. De separatisten ln het Rijnland. De toestand ln Dusseldorf. De stad Dusseldorf geeft op het oogenblik een tragisch beeld van de tijdsomstandigheden. Er is nauwelijks meer een straat, die niet de sporen draagt der onlusten. In de buitenwijken zijn alle winkels dichtgetimmerd. Gedurende de vorige week hadden eiken avond onlusten plaats, en er zyn voldoende aan wijzingen, dat deze onlusten niet alleen voort kwamen uit de duurte en haar gevolgen, maar doordat de communisten hierin de hand hadden. Er zijn b.v. winkels geplunderd, die met honger en koude niets uitstaande hebben, als porcelein- winkels, etc. In de onlusten zat een zeker systeem; zij braken op verschillende plaatsen tegelijk uit, zoodat de politie voortdurend bezig gehouden werd en niet in staat was ze spoedig te onderdrukken. Sinds de bezetting is de politie slechts 400 man sterk, hetgeen veel te weinig is voor een stad van bijna een half imillioen in woners. Het gevolg was, dat ln de lndustrieele voorsteden als Oberbilk, waar de bevolking ln meerderheid communistisch gezind is, de me nigte de macht had en deed wat zij wilde. Tot Zondag, toen de Fransche militairen aan dezen toestand een einde maakten. Bij verschillende communisten hadden huls- zoekingen plaats en groote hoeveelheden wa pens en munitie werden in beslag genomen. Veertien communisten werden gearresteerd. FRANKRIJK. Een speelclub te Parijs. Kamer met Ontbijt vanaf f 2.50. Lunch f 1.75. Diner vanaf 2.50. BELGIE. Uit de Kamer. KORTE BERICHTEN. Uit Rome wordt gemeld, dat de koning van Spanje op het vliegveld van Conto Teil een demonstratie der Italiaansche vliegers bijge woond heeft. Op een gegeven teeken stegen tegelijk 400 vliegtuigen en 4 luchtschepen op. Het Duitsche postbestuur heeft -een blauwe postzegel van 60 milliard mark uitgegeven. LUCHTVAART. Goed! af geloop en. Londen-Keulen vlee-versa ln 7 uur. BINNENLAND. Het Marine-commando ln Zeeland. ni. Wil de Minister Inlichting verstrékken, waarom overbrenging van den onderzeedienst van Vlissingen naar Helder in het finantieel belang van het- Rijk zal blijken te zijn en een- ram'ne geven, na hoeveel tijd de -thans aan de overbrenging verbonden kosten zullen zijn goedgemaakt? V. Heeft de Mini-ster overwogen-, dat, bij overbrenging van den onderzeedienst van Vlis singen naar Helder, de belangen van het ge huwde marinepersoneel, dat, bij den heerschen- den woningnood, door deze massale overplaat sing in zijn -gezinsleven bedreigd wordt, ernstig zullen worden geschaad? De crisis. Een telegram aan mr. dr. Kooien. Ingezonden mededeeling. Inl. en aanmelding bij: P. BRINKMAN, Zuidstraat 18 - Helder. Jhr. De Geer over de Vlootwet COURANT ABONNEMENT,PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING. Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (galland)Ingiez. meded. (kolomlbreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. «L'blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 22 Nov4.29 uur. Vrijdag 23 4.27 Een Dulsche mededeeling over den De Duitsche regeering heeft 18 November een mededeeling gedaan aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs over den kroonprins en den keizer. Daann wordt ge zegd1, dat de kroonprins zonder voorbehoud afstand gedaan heeft van al zijn rechten op de kroon van Pruisen en op den keizers kroon. Deze afstand is onafhankelijk van die welke den keizer gedaan heeft. Tevens wordt medegedeld, dat de Duit sche regeering niet zou toestaan, dat de ge wezen keizer in Dulaohland zou terugkee- ren. Deze heeft echter geen enkel verzoek in dien zin gedaan. De tekst van de Duitsche nota zal na afloop van de bijeenkomst van den gezantenraad openbaar gemaakt wor den. door ELEANOR H. PORTER. Dienzelfden middag maakte de heer Bmith een begin met het systematisch ver zamelen van -gegevens voor zijn Blaisdell- boek. Hij 'besloot eerst om beurten alle Hil- lertom-BlaiiSdellö te -bezoeken. Als hij1 alles vqn hen te weten gekomen - was, zou hij zien, wat er nog uit de stadsarchieven en op de begraafplaatsen te Hillerton en omlig gende dorpen te vinden was. Gewapend met een zeer zakelijk uitziend aanteekenboekje en potlood trok hij1 daar om om twee uur naar het huis van James Blaisdell. Hij dacht aan de vriendelijke toe zegging van hem om te komen, wanneer hy wilde en hem alle vragen te stellen, die hti wenschte; vandaar dat het hem het beste voorkwam bij James Blaisdell te beginnen. Het kostte hem weinig moeite het huis terug te vinden, maar toen hij de stoep op ging, was er ditmaal niemand te zien. Hy was juist van plan om te 'bellen1, doch hij hoorde om den hoek der waranda een' haas tigen voetstap en eeni waarschuwende stem. >.Oh! Wilt u als het u belieft niet bellen! .Wat wenscht u? Kan Ik u misschien hel pen?" De heer Smlth keerde zich onmiddellijk In het eerst dacht hij, te oordeelen naar Kleine, tengere figuurtje en1 den paooien o aard os 'boven het elegante hoofdje, dat hij Behoudens eenige details, die nog te Ber lijn. moeten worden geregeld is men het eens geworden in zake een Engelsch bankcrediet voor den -aankoop van steenkool voor de Duitsche spoorwegen, nadat hierover lang durige oderbandelhigen waren gevoerd. Ofschoon het nominaal hedrag van het crediet drie millioen pond bedraagt, zullen voor het oogenblik slechts zevenhonderd- vijftigduizend pond1 beschikbaar worden ge steld en de vijf voornaamste banken van Duitschland1 hebben zich borg gesteld La ter wanneer de omstandigheden bevredigend zijn is het mogelijk dat het crediet tot het bedrag van drie millioen pond wordt opge voerd' maar op -geen enkel tijdstip zal het crediet dat uitstaat, groote® .mogen zijn dan zevenhonderdduizend pond. Naar de Kölnische Volkszeitung verneemt zijn de separatisten te-Trier ontwapend. De groen-wit-roode vlag Is van het stadhuis verwijderd. Uit het Zevengebergte wordt gemeld, dat' de actie der separatisten daar volkomen Is mislukt. De bevolking van stad en land is tegen hen opgetreden en heeft er ongeveer 150 doodgeslagen en een) groot aantal gewond. Het gebied van het Zevengebergte, waarin o.a. Honnef en Königswinter liggen, is ge heel door de separatisten ontruimd. 'Binnenkort zal er te Parijs een speelclub worden geopend, waartoe de officieele mach tiging der regeering is verkregen. De club is op een der boulevards, dicht hij de Made- lejne gevestigd: Trouwens, er schijnen' nog meer te zullen worden opgericht, alhoewel de vergunning op vrij zware voorwaarden wordt verleend. De schatkist eischt n.1. 60 van de ontvangsten indien' de bank vier millioen frans bedraagt Zij behoudt echter slechts 20 de rest over wetenschappelijke en medische instellingen verdeeld. Vrouwen worden niet tot de -groene tafel toegelaten, medfideeUntt. hij echter de zilveren haartjes om de slapen en de fijne lijnen om de oogen. „Ik wou mevrouw Blaisdell, mevrouw Ja mes Blaisdell spreken," antwoordde -hij, zijn hoed afnemend. „Oh! U is mijnheer Strnith, nietwaar?" Vriendelijk glimlachte -zij, waarop zij voort ging vóór hij kon antwoorden: „ziet u, Benny heeft mij alles verteld, hij gaf mij een uitstekende beschrijving van u." De man zette -groote oogen- op. „Oh! Heeft hij: het gedaan? Die kleine sdhavuitl Ik zou graag willen hooren hoe die 'beschrijving -luidde." De vrouw lachte; toen vroeg ze een beetje -guitig: „Zou u 't. werkelijk willen w-eten?" „Zeer zeker! Ik heb reeds eenige voor beelden van Benny's beschrijving gehoord." „Nu, dan zult u deze ook hebben. Neemt u plaats, mijnheer Smith." Zij wees hem een stoel en- ging zelf ook zitten. „Benny zeide, dat u lang, doch niet gezet was; dat u een rand licht haar rond een kaal hooft! had. Verder bakkebaarden, die zoo kort ge knipt waren als de haag; van mijnheer Pen- nock, teftv'ijl uw lippen zonder te spreken zeiden: „Maak dat je weg komt, kleine snaak," maar dat uw oogen zeiden: „Kom hier". Nu, ik geloof, dat Benny '<t er dit keer goed heeft afgebracht." „Dat vermoed ik ook, 'aangezien u mij onmiddellijk herkend heeft!", stemde de heer Smith droogjes in. „Maar.u? Ziet u, u heeft l-ets op mij' voor. Benny -heeft mij geen beschrijving van u gegeven." Hij zweeg veelbeteekenend. Oh! Ik ben hier alleen maar om te hel pen. Mevrouw Blaisdell ligt boven ziek... een' van haar hoofdpijnen. Dat is ook de re den, waarom ik u vroeg niet te bellen. Zij Qezellig varlichte en ingerichte zalen voor bet geven van trouw-diners en soupers, het houden van ver gaderingen, bruiloften. Aan huls bezorgenHors d'oeuvre varló's enz. CroquAtes, Pasteitjes, Soepen, koude- en warme Schotels. ZONDAGS van 67 uur Diner, f 1.50 per couvert. wel -echter tot de aangrenzende dauwzanl, waar de jazz-band regeert. Jaspar, de Belgische minister van Buiten* landsche Zaken heeft in de Kamerzitting van Dinsdag een verklaring 'afgelegd over de buitenlandsche politiek. Aangaande Duitschland zeide hij ojm. dat men door het toestaan van den terugkeer van den kroonprins, de moeilijkheden, waar mede Europa te kampen had, opzettelijk had vergroot. De controle op de ontwape ning moet worden gehandhaafd, hetgeen zal gebeuren. Evenmin -als het vraagstuk der schadevergoedingen voor België een voor werp van marchandeeren kan zijn, kan de veiligheid van het land voorwerp zijn van marchandeeren. Voor het gebeurde .te Leip- zig (waar Belgische controle-officieren wer* den gemolesteerd), verwwht de miriistér ex plicaties; hij zal zoo noooig strenge sancties eischen: Duitschland toont weer zijn. vroe ger gezicht» herneemt zijn werkelijke as pect; te dien aanzien zullen wij' ons niet laten misleiden. De socialist V-andervelde zeide, dat hij Jasper niet in een agressieven geest inter- peleerde. Wij zijn het, zeide hij, met de re geering volkomen eens, dat wij alle schade vergoeding moeten hebben, doch wij ver schillen met haar van meening ten aanzien van de middelen, toe te passen om het doel te bereiken. Wat den terugkeer vau den kroonprins betreft, zeide Vandervelde, dat de datum, voor den terugkeer gekozen, een onverdra- gelijke provocatie voor Frankrijk en België vormde, evenais voor allo oorlogsdooden. Indien- nieuwe sancties moeten worden toe gepast, verzocht hij1 niet het stelsel der mili taire bezettingen uit te breiden. Vandervelde eindigde zijn rede met het volgendje te zeggen: Wij staan niet aan de zijde der Duitsche regeering, die hoe langer hoe meer een regeering van verraad aan de republiek blijkt Wij staan aan den kant van de Fransche en Engelsche proletariërs. (Applaus op de banken der socialisten.) Uit Nyon (Frankrijk) wo-rdt -gemeld: De H.N.A.BJH. van de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij:, om 10 uur Dinsdagoch tend uit Parijs vertrokken, moest wegens het scheuren* van- een- cylindermantel om ruim elf uur bij1 Nyon een noodlanding maken. De vlieger Van der Hoop bleef het toestel volkomen meester en de noodlanding lukte goed. De vlieger en de eenigie passagier, de heer Corvey, hoofdredacteur van „Het Le ven)", bleven 'gelukkig ongedeerd. wordt zenuwachtig, wanneer z-e de bel hoort, Zij denkt dan, da-t er bezoekers zijn en zij niet klaar zal zijn om ze te ontvangen. Zij vliegt dan overeind! en begint zich zot? gauw -mogelijk te kleeden. Daarom vroeg ik u niet te -bellen." „Zij is toch niet ernstig ongesteld? „Oh, neen! Alleen maar hoofdpijn; daar heeft ze erg veel last van. Wilt u haar spre ken?" „Ja, maar het is in het geheel niet voor een belangrijk iets, zoodat het net Zoo goed een volgenden keer kan. Ik wilde haar al leen maar eenige vragen doen, meer niet. „Oh, natuurlijk voor uw boek! Ja, ook daarvan heb ik gehoord." Wederom glim* lachte zij' vriendelijk. „Maar kunt u niet een oogenblik wachten? De heer Blaisdell zal hier spoedig zijn. -Hij' komt vroeg van kan toor, omdat ik naar huis kan gaan. Ik moet naar huis." „En u is „Juffrouw Duff; mijn naam is Duff. „U bedoelt toch nietarme Maggie! Niet nadat hij de woorden uitgesproken had, besefte de heer Smith volkomen hoe ze hadden- geklonken. „Eh.ah.... dat isHij hakkelde op een verschrikke lijke manier, zoodat zij hem te hulp kwam. „Oh ja! Ik ben'arme Maggie!" Er was iets in baar geestig, verstandig gelaat, dat de heer Smith niet kon doorgronden. Hij zocht naar iets, wilde iets zeggen'.toen plotseling achter hen een geluid gehoord werd en de vrouw opsprong. „Oh! Hattie, ben je' 'beneden gekomen! riep zij uit, terwijl mevrouw James Blaisdell de deur opende en naar buiten op de wa randa kwam. „Hier is mevrouw Blaisdell, mijnheer, Smith." „Oh! Ia het alleen maar mijnheer Smith! •Zaterdagmorgen te 7.30 vertrok -een vlieg tuig met drie kwart ton goederen uit Croy- don en arriveerde te Keulen te 10.15 uur. Na het uit- en- weer inladen van -goederen; ver trok het vliegtuig weer uit Keulen met op nieuw driekwart ton goederen en arriveerde te Croydon te 2.30 uur. De geheele reis duurde -zeven uur, met inbegrip van de drie kwartier die noodig waren voor bet lossen en laden te Keulen. Vragen van Mr. Dresselhuys. De heer Dresselhuys, lid der Tweede Kamer, heeft de volgende vragen aan den minister van Marine gesteld: I. Is het juist, dat de minister van Marine, hoezeer thans demissionnair, op dit oogenblik krachtig de liquidatie doorzet van het comman- dement, Zeeland, ondanks de onverdeelde afkeu ring daarvan door de marine ter plaatse en- het feit, dat, daardoor wordt vooruitgeloopen op eventdeele reorganisatieplannen van zijn op volger? II. Zoo ja, is de Minister dan óiet bereid, -te overwegen, of, in verband met de internationale verhoudingen, het niet gewenscht ware, alvo rens Nederland besluit zijn marine van den Scheldemond terug te -trekken en- de liquidatie van den onderzeedienst en van den torpedo- dienst te Vlissingen verder te voltrekken, het oordeel van de Staten-Generaal over de Nota van Wijziging der Marinebegrooting voor het dienstjaar 1924 af te wachten? IV. Is de Minister niet van meening, dat de uitbreiding van de onderzeevloot in Ned.-lndië in de eerstvolgende jaren meer opleiding van personeel voor diep tak van dienst in Nederland zal eischen, hetgeen bezwaarlijk schijnt te kun nen samengaan met de opheffing van het sta tion voor onderzeebooten te Vlissingen? Het HM. meldt, d!at de Kabinetsformateur, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, nadat hij de op dracht der Koningin in overweging bad ge nomen, begonnen is een grondslag te zoeken, waarop de vorming van een rechtsoh kabinet mogelijk zou wezen. Zijn wij' wel ingelicht, dan was Hij heden nog niet tot het inzicht gekomen, dat een dergelijk kabinet geheel en al mogelijk is. De Algemeen© Bond van Meubelfabrikan ten in Nederland, igevesti-gd te, Utrecht heeft het volgend telegram aan mr, Kooien ge zonden': „De Algemeen© Bood van Meubelfabrikan ten, gevestigd- te Utrecht, secretariaat Haar lem, verzoekt u bij- aanvaarding opdracht der Koningin tot formatie van een Kabinet bij keuze Minister van Arbeid in het bijzonder rekening te houden met den eisch, welke door de zorgvolle omstandigheden, waarin de geheele industrie thans verkeert, te drin gender gesteld moet worden-, dat deze hooge functionaris geheel op de hoogte is van de practijk van het bedrijfsleven. Met een blik, waarin duidelijke ontstem ming lag, kwam mevrouw Blaisdell nader bij en stak baar hand uit. Zij: zag vrij bleek. Haar baar was met veel zorg opgemaakt en haar japon, niettegenstaande deze zeer kostbaar was, scheen haastig aangetrokken te zijn. „Ja, ik hoorde stemmen en dacht, dat er iemand was een bezoeker. Daar om ben ik -beneden .gekomen." „Ik vind het prettigals je heter bent," zeide juffrouw Maggie opgeruimd. „Als je er niet o-p tegen hebt, zal ik nu maar gaan, want je weet, ik moet naar huis. De -heer Smith is -gekomen om je eenige vragen1 te doen, Hatty. Góeden middag." Met een vroalijken lach en een knikje voor den heer Smith verdween zij in het huis. Een oogenblik later za-g hij haar vlug langs een zijpad naar de straat loopen: „U wilde mij eenige vragen doen?" Lus teloos zonk mevrouw Blaisdell in een stoel, „Ja, -betreffende de familie -Blaisdell. Maar.eh.dat kan even .goed op een' anderen keer, als u zich beter voelt, me vrouw Blaisdell." „Oh, neen." Zij glimlachte een weinig vriendelijker. „Ik kan vandaag net zoo goed als eiken anderen dag uw vragen beantwoorden, ik 'ben echter bang, dat ik niet veel zal kunnen vertellen. Ik geloof dat het schrijven- van dit boek prachtig is. Het geeft natuurlijk altijd een zeker -aanzien aan een- familie, wanneer een boek over haar wordt uitge geven. Gelooft u ook niet? Inderdaad zijn de Blaisdell's van .goede familie; zij' behoo- ren tot de oudste in Hillerton; alhoewel zij niet veel geld hebben." „Ik zal hier dan zeker heel wat gegevens kunnen vinden, als zij hier zoolang gewoond hebben?" Bezuiniging. De centrale commissie voor bezuiniging, in gesteld door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft eeft open brief gericht aan de leden van de Tweede Kamer. Zij schrijft daarin, dat onlangs haar aandacht erop gevestigd werd, dat bij de behandeling van de hoofdstukken der staa-tsbegrooting door de Ka mer na de algemeene beschouwingen vrijwel alle beschikbare tijd gebruikt wordt voor de be handeling van vraagstukken, die met de betrok ken afdeeling van het staatsbestuur samenhan gen, eni voor het uiten van algemeene en spe ciale wensehen. Zelden of nooit worden de af zonderlijke vposten van uitgaaf aan financieel e kritiek onderworpen. W-erd post na post van de begrootingshoofdlstukken nauiwgez t beoordeeld, dan zou, in tal van gevallen blijken, dat op de uitgaven en de daarvoor gestelde ramingen nog wel kon worden bezuinigd en dat verschillende ramingposten uitsluitend terugkeeren, omdat zij ook vorige jaren op de begrooting voorkwa men; uit -een soort ambtelijke sleur dus. Nu het in dezen tijd meer dan ooit noodig is de uitgaven zooveel mogelijk in te krimpen., zou het naar het oordeel der commissie zeker zaak zijn, aan een nauwkeurig financieel toezicht op de verschillende posten der begrooting -meer aandacht te wijden. Voorlichting dienaangaande zou onder meer gevonden kunnen, worden in wat de bezuini gingscommissie-Rink in haar tot dusver ver schenen drie verslagen aan feiten en gegevens heeft verzameld, terwijl zoo noodig op andere wijze van deskundige voorlichting gebruik zou kunnen worden gemaakt. In dit verband wordt ok verwezen na?r beschouwingen van den heer Koster over Hoofdstuk II en III der Staatsbe- gTooting, opgenomen in het November-nummer van het tijdschrift der Maatschappij. De commissie legt de vraag, of in de wijze van- 'behandeling van de begroeting door de Ka mer verbetering zou kunnen worden gebracht, waardoor de financieele contróle van de volks vertegenwoordiging beter tot haar recht komt, thans nog eens met nadruk aan de Kamer voor, overtuigd al-s zij -is, dat ook de Kamer van de noodzakelijkheid van bezuiniging op de staats uitgaven- ten volle doordrongen is en gaarne zal medewerken om déze bezuiniging door te voeren. Een nauwkeurig kritisch toezicht op de ver schillende uitgaafposten in de begrotings hoofdstukken: behoort, aldus -besloot de oom missie haar brief, toch ook geheel tot de histo rische taak van de volksvertegenwoordiging, die -er -steeds nauwlettend op heeft acht te slaan, niet alleen dat de regeering niet meer en niet. hoogere uitgaven doet dan strikt noodig zijn, maar dat ook de bêgrooting onder de verschil lende posten niet meer wordt uitgetrokken, dan werkelijk verelscht is. Te Arnflem is Zaterdag een vergadering gehouden van de Cihr. Historische Eamer- kringvereeniging in den Kamerkring Arn hem. In deze vergadering heeft o.m. oud-minis ter De Geer ge-Sproken. Vani hetgeen de heer De Geer in deze bij eenkomst zeide, vermeldt „De Nederlander1" nog het volgende. De heer De Geer gaf te kennen, van de oogenblikkelijtoe uitvoering der Vlootwet geen voorstander te zijn. Waar wij 20 jaren onze n-eutraliteiit hebben gehandhaafd zon d-er Vlootwet, was onmiddellijke aanneming van het vlootplan -geen eisch, want dat ver zekert ons niet persé de hahhaving onzer neutraliteit. Voor spr. was het groote be- „Ja, dat zou Ik ook denken; maar wat kan i-k u nu vertellen? Natuurlijk kan ik u be treffende mijn ei-gen familie alle inlichtin gen geven. Mijn man is op een hypotheek bank, dat wist u toch, nietwaar? Misschien leest u wel de hypotheekcöurant. Juni voorbeen jaar stond zijn portret daarin; men bad een stuk over Hillerton geschreven. Gok mijn portret was opgenomen, maar veel heeft men over mij niet gezegd. Maar ik heb verschillende couranten-uitknipsels over mij zelf. Stelt u daar soms belang in? Het zijn de verslagen van de verschillende bazaars, fancyfaixs en dergelijke feesten waaraan ik medegewerkt heb." De heer Smith haalde zijn aanteeken boekje en potlood te voorschijn. „Baat mij het even opteekenen, mevrouw Blaisdell. De naam van uw m-ans vader was Rufus, èeloof ik? Kunt u mij ook zeggen, welke de meisjesnaam van zijn moeder was?" „Zijn moeders meisjesnaam! Oh, ja, Elisa- beth. Onze kleine meld is naar haar ver noemd Bessie, weet u u heeft haar -gisterenavond gezien. Jim wilde dit, dus heb ik er in toegestemd. Het is een mooie naam Elisabeth toch 'klinkt het wat oudcrwetsch tegetfwoordig, vindt u niet? Natuurlijk willen wij graag alles voor onze dochter zoo-mooi mogelijk hebben. Zij- is een1 jong meisje, dat spoedig zal uitgaan, dus kunnen wij niet te precies zijn. Dat is één van de redenen, waarom ik hier aan de Westzijde wilde wonen. Iedereen, die een beetje is, woont aan de Westzijde in Hiller ton, u zult dat spoedig genoeg bemerken." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1