HELOERSCHE COURANT R.-K. Kerk, Kerkgracht64, Heider. Tweede Blad VAN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1923. Zl—ravenhage delgden voor hot ffiadmnistm-examen diploma A, do hoeren J. O. N. de Keyzer en G. J. Jorlssen, alhier. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa men slaagden voor het examen derde stuur man Groote Stoomvaart de heeren M. Noot «n A. Bakker alhier. Serenade aan den Schout-btJ-Naeht 'Ondanks den koude» mist en de afgele gen plaats, waar de serenade zou worden ge bracht, begaven zich Woensdagavond tegen acht uur toch nog talrijke personen in de richting van de Buitenhaven, waar de Stel ling-Commandant, Schout-bjj-Nacht, O. Foek zou worden gehuldigd ter gelegenheid van' zyn benoeming tot vice-admiraal met ingang va» 16 December as. Vele officieren van Aee- en Landmacht begaven zich ook der waarts om hun chef te complimenteenen. Omstreeks kwart over acht stelde' de Marine-stafmuziek met de tamboers, geëscor teerd door de bekende fakkels, zich op voor het W aclitschip om daarna af te marcheeren door de poort naar het Kon. Instituut, waar de laatste voorbereidingen werden getroffen. Intusschen had zich een vrij groote menigte wij hadden zooveel menschen niet ver wacht! zich opgesteld langs het hek aan de Buitenhaven, waar de politie een wakend oog hield. Het was half negen toen de stoet zich in beweging stelde en op de tonen van de De- fileer-marsch voor de woning van den Bchout- bij-nacht aa nm areh eerde. Achtereenvolgens warden toen heit Wien Neêrlamds Bloed, en na een pauze het Wilhelmus en een tweetal marschen gespeeld. De huldiging, die bin nenshuis had plaats gehad was hiermede af- geloopen. Het publiek kreeg echter ook nog een tipje, want men marcheerde langs h^ Paleis over het Havenplein om het „Peper huisje", langs de Buitenhaven naar het Wachtschip, waar werd ontbonden. Tweede Marlnaconceri Het tweede marineoonoert heeft as. Dins dag en Woensdag plaats. Op dit concert zal de heer Pala een vioolconcert van Godard spelen. Verder wordt een geheel nieuw num mer voor het eerst uitgevoerd, namelijk een suite van Charpentier. Deze is bekend door zijn opera „Louise". In deze Italfaansche in drukken werken in het eerste gedeelte eenige dames mede, op de mandoline hetgeen de aantrekkelijkheid' voor dit nummer ongetwij feld verhoogen zat De ouverture „Meeresstille und Glüokliche Fahrt" van MendelssohnBartholdy is reeds eerder gespeeld. Bet programma vermeldt uitvoerige bizondenheden omtrent de ver schillende oompositie. Eenigé dames en heeren, w.o. de Burge meester, de heer W. Houwing, hadden gister avond gevolg, gegeven aan den oproep van het bestuur van dë afd. Helder van „Het Roode Kruis", om te komen tot het vormen van een comité om gelden in te zamelen voor de noodlijdende Duitsche menschen. Voorzitter van de bijeenkomst was de heer Kamman, voorzitter van de afd. JEtoodie Kruis," alhier. De aanwezigen vormden een comité met dames en heeren die bericht van verhinde ring hadden gezonden, doch wel zitting wil de nemen als lid. Als Eere-led;en van het Comité hadden zich bereid verklaard zitting te nemen: burge meester Houwing, Schout-bij-Nacht Fook en de directeur van 's Rijkswerf, de heer van Rappard. Besloten werd! om de volgende week een collecte te houden' de geldien aldus te ver deden dat V, van de opbrengst ten goede komt aan de Nederlanders in Duitschland en aan de noodlijdende menschen in Duitschland in het algemeen. Rlka Hopper In „Zegepraal". Elke crltiek, die wij' van Antoine Ourry's drama „Zegepraal" onder de oogen hebben ge kregen,' was slecht. Het stuk was, zoo zeide men, beneden het middelmatige, en de criticus van de „N. Rott. Courant" sprak van „een avond van hoogdravende leegheid''. Maar de critiek en het publiek zijn twee. Mul- tatuli heeft indertijd tot vervelends toe uitge roepen: „Publiek, ik veracht u!", maar het publiek laat zich verachten. Het publiek gaat zijn eigen gang, en het laat de critiek de critiek. Nou ja, zoo zegt het publiek, die menschen moeten daar nu eenmaal van leven, laat ze dr gemoed maar luchten. En mevrouw Rika Hop per trekt met dit drama het land door, laat de menschen smullen aan het klatergoud van de diepzinnighedens, ën snikken en huilen en zuchten. Wat wil in vredesnaam dit stuk? We hebben Ro van Oven, en die zal bet ons met zooveel woorden vertellen: het stuk is symbool, de per sonen zijn symbolen, de strekking ervan is de vereeniging van matérialisme en idealisme, van liefde en materie. Alsjeblief! Dat moet je niet uitvlakken! En 't is goed, dat we meneer of juffrouw Ro van Oven hadden om ons dit te vertellen, want we zouden er anders niet uit zijn gekomen. Stel je voor: de jonge vorst Matonius personifieert dan de ruwe macht, he brute geweld, Saforita, het idealisme. Maar al in het tweede bedrijf is Matoniu? door Saforita bekeerd, terwijl ze mekaar eerst in het vijfde „krijgen": de „zegepraal' van de liefde was dus het gansche stuk al aanwezig. Het heele vierde bedrijf bevat niets anders dan het sterven van den kleinen Iwano. Meneer of juffrouw Ro van Oven zegt in de toelichting, dat in Iwano de zwakheid doodgaat! Maar t was zieng, hoor, zoo'n schat-van-een-kind, en d r zijn heel wat zakdoeken nat gemaakt. Je kon de tranen hoor en vallen, en Alida Nagtegaal deed het wat fijn, het sterven, meen ik. Ja, wat wil in vredesnaam dit stuk? Aanvan kelijk, als je die plechtstatige gesprekken hoort, waarin diepzinnigheden gedebiteerd wor den, dan denk je bi} je zelf, gezien de toelich ting vaa meneer of juffrouw Ro van Oven: dat kan iets bijzonders worden. Het sug gestieve decor mqt den ouden Andreas als klok- kelulder, het geluid van de klokken, dat regel matig klinkt, dan de komst van den blinde met zijn dochter Saforita en Iwano, het volk, dat op dezen inhuldigingsdag van den jongen vorst naar oude traditie persoonlijk zijn verzoeken mag overhandigen, de verschijning van vorst Matonius, die als brute egoïst maling heeft aan traditie en gebruiken, het conflict tusscben hem en Saforita, die hem ongezouten dingen zegt.... dat kan iets worden. Ondanks den drakerigen opzet. De zegepraal der liefde boven de materie der dingen uit! Ach arme! reeds in het tweede bedrijf is die zegepraal bereikt, en het stuk behandelt verder de doodgewone lief desgeschiedenis van Saforita en vorst Matonius. De oude koningin, die een heks is en een leelijk ■wijf, intrigeert tegen den „braven" althans braaf geworden vorst Matonius, en diens vriend, kapitein Marco, die in den loop van het derde bedrijf zijn vijand wordt (en maar niet bekeeren kan), spant met haar samen om Ma tonius ten val te brengen. De snoodaards! bijna ware hen dat gelukt, maar er is ook nog zooiets als een Deus ex machina in de wereld. En de blinde voormalige hofdienaar zal zijn lippen openbreken, om op het allerlaatste nippertje te komen vertéllen, dat Saforitl wel wezenlijk en waarlijk trouwen kan met vorst Matonius, om dat hetgeen in het geheime document van den ouden koning stond, n.1., daf Saforita zijn 's konings buitenechtelijke dochter was, on waar is. Dit geheim was zelfs den koning niet bekend, alleen de blinde' wist er van. Zoo ziet u, dat alles lijn terecht komt: de deugd wordt be loond, de ondeugd gestraft. Want ik behoef zeker niet te vertellen, dat de oude vorstin en kapitein Marco weggejaagd worden? Dat ge beurt in het zesde bedrijf, dat er niet is. Nu weet u alles. Dat het heele stuk door en door valscb gevoeld is, dat alle zoogenaamde diepzinnighedens in waarheid klatergouden sierselen zijn, en dat de vijf bedrijven zeldzaam slecht van structuur zijn, wil ik er en passant nog wel even bij vermelden. Hiermede is het stuk geenszins veroordeeld, anders zou ik het niet durven zeggen. Het niet analyseerende publiek Mikt het wel weer, snuit de vochtig ge worden neuzen in schoone zakdoeken, en slikt overigens veel ontroeringen weg. Konden ze Antoine Ourry maar wegslikken! Een enkel woord tenslotte over het spel. Rlka Hopper moge dan bij haar keus geen lite- ralren smaak hebben tentoongespreid, onte genzeggelijk is aan de rollen, zoo van haar (Saforita) als van Jac. van Hoven (de jonge vorst Matonius) „eer" te behalen. Louis Bouw meester is ook altijd gek op zulk soort rollen. Je kan daar als publiek zoo heerlijk aan smul len. Saforita zegt het een paar maal fijn, waar het op staat; er kwam bijvoorbeeld applaus bij open doek toen zij tot kapitein Marco zeide, dat zij in zijn plaats een vrouw een stoel zou hebben aangeboden. Op de Idiootste dingen reageert het publiek. Wij zouden ondankbaar zijn, indien wij niet releveerden, dat mevrouw Hopper ondanks alle vooze rhetoriek, wist te boeien en te ontroeren: zoo groot is de macht van haar spel. Het geheele vierde bedrijf is de sterfscène van haar kind, en, ofschoon het met het. stuk niets te maken heeft (o ja, het is het sterven van de zwakheid(!)), is deze scène, die zij met Alida Nagtegaal speelt, aangrijpend van snel, en juist wegens de sentimentaliteit en het onechte erin, smult- men eraan. Het is overigen® voor een tooneelspeler moei lijk typen uit te beelden, als het geen levende menschen zijn. Daarom mogen wij: het spel van Ko Arnoldi als de blinde vader waardeeren. Wij releveerden reeds, dat mevr. Hopper zelve als Saforita prachtige momenten had en werkelijk wist te ontroeren. Alida Nagtegaal vertolkte het zoontje, en in de st-ervensscène 'bereikte zij goede momenben. Jacq. van Hoven kon niet voldoen: geen wonder, met zoo'n onmogelijke rol van iemand, die eerst in het vijfde bedrijf tot de „zegepraal" moet komen, maar die al in het tweede bereikt- heeft en nog drie bedrijven lang moet rondscharrelen alsof hij niet bekeerd is! Marie Beekman was de oude, kille, egoïsti sche vorstin-: symbool (lacht u nou niet!) van het brute geweld, enz. Tenslotte moeten' wij nog vermelden, dat mevrouw Hopper in het eerste en vierde bedrijf een liedje zong, dat door Catharina van Rennes voor haar is getoonzet, terwijl ook de klokken luider een lied zong, getoonzet door dsn heer S. de Gorter. Van bazuinblazers, die op het programma vermeld stonden, hebben wij niets gemerkt, of waren" deze symbolisch bedoeld? De decors waren zeer mooi, ook de costuums. Ook hierin was het symbool gehandhaafd(l) de kostuums waren fantastische 17d'eeuwsche, de meubelen fantastische 20sto-eeuwsche: het is een stuk, dat overal speelt, zooals op het pro gramma staat. Wij vreezen met zeer groote vreeze, dat het niet op de lijst van eenmaal klafe- siek te worden stukken staat ingeschreven. Het geen ons voor het. nageslacht verheugt. Muziekschool „de Toonkunst". Het was te denken, dat de „Uitvoering", door den heer De Hoogh ouders en voogden etc. van de hij hem ter zangles gaande" jongens en meis jes, aangeboden, zeer druk bezocht zou zijn. Als wij ons niet vergissen, kunnen er 900 men schen in „Oasino" geborgen worden; welnu, die waren er ook. En wat meer zegt: ze waren te 7 uur al present. Want het programma was lang en een.avond van slechts 3 uur onvoldoen de. Al die menschen waren nog aanwezig, toen wij om half tien „Oasino" verlieten, en er is geen enkele reden aan te nemen, dat ze, nu we om tien uur dit verslag schrijven, zouden zijn weggeloopen. Ik wil maar zeggen, dat de groo- ten er net zoo veel van genoten als de kleintjes. Die kleintjes! Och, we hebben hier meerdere dergelijke avonden gehad, voor hen, die de kin deren liefhebben altijd om van te genieten. Weken lang zijn de huiskamers vervuld ge weest van het blijde gerucht van de komende gebeurtenissen; wekenlang is gerepeteerd, met een nooit verflauwenden ijver, en als eindelijk de groote dag is aangebroken is het mooiste jurkje, het fraaiste pakje niet mooi genoeg. En opgeworden staan ze klaar, veel en veel te vroeg en het kost meneer De Hoogh minuten lang kloppen met zijn dirigeerstokje oni ze wat stil te krijgen. Dan ineens zijn ze „erin". Heerlijk zooals vooral de johgens inzetten, 't Begon namelijk met een cantate van Amory „Naar de Heide": een verrukkelijk specimen van kinder-zangstuk en na de inleidende koren vielen de jongens frisch en pittig in. t Was een mooi stukje werk, dat Amory gemaakt heeft, geheel In den kindertoon, met pittige, melodieuse solo's. Even verrukkelijk als de jongens inzetten, even heer lijk waren ze later aan t knoeien, tt Eenige be zwaar, dat je dan ook zou kunnen maken, was over de lengte. Maar de cantate is klaarblijkelijk bedoeld' voor een geheelen avond. Toen juffrouw Stompedissel over haar eerste verlegenheid heen was, bleek het, dat zij als de Ingezonden Mededeellng. CONFERENTIES uitsluitend voor NIET-KATHOLIEKEN, door de Paters Dominicanen van het klooster te Zwolle, Dinsdagavond 27 NOVEMBER, 4, !1 en 18 DECEMBER, te half negen precies. Duur der conferentie één uur. TOEGANQ VRIJ. Onvolwassenen alleen onder verantwoordelijk gelelde. 27 November Het H. Altaarsacrament. Pater G. KALMTHOUT. 4 December: De zichtbare Kerk van Christus. Pater M. GIJLSWIJK. 11 December: Aflaten. Pater F. OTTEN. 18 December: De alleenzaligmakende Kerk. Pater M. GIJLSWIJK. mezzo-sopraan Jet over een -heel sympathiek geluid beschikte, en daar haar partij omvangrijk was, begrijpt u wél, dat dit aanhooreïi telkens weer een genot was. Maar wat te zeggen van de kleine (of groote) Dora Veen, die, 'heelemaal uit haar hoofd, ©en 5 bladzijden lang sprookje declameerde met uitstekende intonatie en zon der een enkel maal te haperen? (Éénmaal slechts had ze de hulp van den souffleur noo- dig). Dat was niet- alleen kranig, dat- was ver wonderlijk en geen wonder, dat ze een reuzen- bouquet kreeg. Annie van der Waal had geen gemakkelijk werk al die kinderen te begeleiden; ieder, die hiervan ervaring heeft, weet wel hoe veel moeite zooiets kost om ze weer „op te van gen'" als ze er uit zijin. Eén vijftal leden van het Stedelijk Muziekkorps had het ook kwaad te verantwoorden. Zij zouden in het slotkoor den marsch begeleiden, maat- het is nog niet precies hetzelfde of je dat alleeh kunt doen- dan wel of je daarbij rekening moet houden met de piano, die heel anders gestemd is. Zoo stonden zij dus zonder repeteeren voor'hun -taak en volbrach ten die schitterend. En met. dezen nittigen slot- roarsch was het eerste) omvangrijke nummer afgeloopen, on kon met- de afwerking van het verdere programma worden begonnen. Ja, wat daarvan nu nog in enkele regels te zeggen? Er waren allerlei verborgen talenten, die naar gaven hier over ons uitstortten, er was de Dalcrozeklasse met de alleraardigste liedjes. Er was Beb Bakker, Iet van de Poll, die hoe langer hoe dieper wordt in' haar zang, Gré Doi met haar mooie alt, Oor Bos. En -toen was het nog maar pauze. Ook was er nog de heer Bon- gaards met zijn viool en Mejuffrouw Rootlieb. Enzoovoort, enzoovoort. Veel kleurige kleedjes en schattige strikjes, veel blozende wangen, veel' stralende blikjes, veel trillers van lijster en nachtegaal. Gesnoen uit veel zakjes, veel Zondagsche pakjes, veel pret en jolijt en wat nog allemaal. Veel dave rende applauzen en heerlijke namen, veel leven en herrie, veel warmte, veei licht. Veel lachende kind'ren, veel warmte, veel blijdschap, een heerlijk gezicht! Propaganda-avond A. N. G. O. B. Of het te wijten was aan de geringe belang stelling, die er, jammer genoeg, voor het vraag stuk der'geheel-onthouding is, of aan de zang uitvoering van den heer De Hoogh, die gelijk met bovengenoemde propaganda-avond samen viel, weten we niet. Maar zeker is het, dat, toen de heer RoSkam gisteravond de vergadering 'n het Ohr. Militair Tehuis opende, de zaal slechts half bezet was. De heer Roskam heette, als voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Alg.'Ned. Geh.- Onthoudersbond, allen hartelijk welkom. Spr. had verwacht, dat de opkomst grooter zou ge weest zijn. We Jiebben aldus de heer Roskam in een tijd niets gedaan, en we rekenden het tot onzen plicht weer eens iets van ons te laten hooren. En vandaar, dat deze avond georgani seerd werd. We konden haast wel begrijpen, dat de zaal niet geheel vol zou zijn. Want naar ons ideaal wordt lang niet door allen gestreefd. Wanneer Ik met een programma bij' de menschen was gekomen, waarop een nummer gestaan had als „Rooie Sien" of „Bleeke Bet", dan hadden we zeker een volle zaal gehad. Maar nu er op voorkwam „De vloek van den alcohol", kochten ze het niet. Zoo'n titel schrikt Af. Ik hoop echter, dat U niet teleurgesteld zult worden. Bovendien komen er op 't programma nog een paar zangnummertjes voor en enkele voordrachten. Ik hoop, dat deze vergadering voor velen leer zaam mag zijn, en dat er zich wederom perso nen bij onze Vereeniging zullen aansluiten. Wij hebben een moeilijken strijd. Ik kwam met het programma bij menschen, die streven naar verbetering van maatschappelijke toestand den, doch die niets van de geheelonthouding moesten hebben. Met den wensoh, dat de avond een 'goed ver loop mocht hebben, eindigde de heer Roskam z'n 'openingswoord en gaf den heer A. Abbenes gelegenheid tot het voordragen van „De Werk staking". De heer B. Abbenes zong hierna eenige op gewekte zangstukjes. Vooral het Zooals mijn Marleentje" viel bijzonder hij het publiek in den smaak. De heer Abbenes heeft een mooi en vol tenorgeluid. Als hoofdnummer stond oo het programma een. filmspel in vier bedrijven „De vloek van dien Alcohol". Op treffende wijze demonstreert deze fiLm den rampspoed en de ellende, die de alcohol ge- M&cht heeft over het ongelukkige gezin van een fabrieksarbeider. Aangrijpende tooneeltjes komen er in voor. Om de opvoeding der kinde ren bekommert zich de man in tt geheel niet en zijn vrouw evenmin. Geen wonder dat zij. dus opgroeien voor galg en rad. Eén der dochtertje® inoest al vroeg voor danseres leeren. Zl} is de eenigste, die zich diep ongelukkig gevoelt onder de treurige hui- selijke omstandigheden. Haar zwakke jongste zusje heeft zij innig lief, doch tot haar groote wanhoop moet zij hét reeds spoedig door den dood verliezen. Jaren gafin voorbij. Moeder is van verdriet gestorven en de oudste dochter geheel en al den verkeerden weg opgegaan. De eenigste zoon van het gezin behoort tot de slechtste elementen onder de fabrieksarbeiders en wordttenslotte wegens herhaalde plichtsverzaking ontslagen. Met de grootste spanning werd dit tragische levensdrama gevolgd en zeer zeker heeft het op veten een diepen indruk gemaakt Mej. Van der Waarde en de heer Van Die- rendonck zorgden tijdens de vertooning op zeer verdienstelijke wijze voor de muzikale illus tratie. Wij gelooven dan ook, dait, toen de heer Roskam te ruim elf uur de vergadering sloot, de meesten met voldoening huiswaarts gingen. Tentoonstelling F. Bartels. De van een vorig bezoek welbekende kunstschilder Bartels zal hier van morgen af wederom met een .groote collectie eijner schilderijen komen. De heer Bartels, leeraar aan de Aoademie te Hamburg verzocht verschillende landen en hij bereisde de laatste jaren Zweden, Noorwegen en Holland. In ons land bezocht hij o.a. de boschrijke streken van Drente, Overijsel en Gelderland* waar hij fraaie na tuurstukken schilderde. Vrijdagmorgen 10 uur begint de verkoop op de 'bovenzaal van café van Weelde. Hulp aan het Roergebied van uit Helder. Naar'wij vernamen heeft dë inzameling, welke verleden week door een RJL priester uit het Ruhrgebied op de Zusterschool- in de Jonkerstraat en in het gebouw van den R.-K. Volksbond tor gelegenheid van een feestavond aldaar werd gehouden* ruim 600.opgebracht* terwijl de bisschoppe lijk voorgeschreven ooilectt Zondag 1.1. in de R.K. Kerk aan de Kerkgracht bedroeg 614.341/.- Bij het R.K. Huisvestigsoomltê afd. Hel der werden ook reeds meerdere kinderen aangevraagd, en zeer vele gaven in natuxa wachten op verzending. Bovendien is ons verzocht mede te doelen, dat er gelegenheid' zal zijn om nog Dultsohe kinderen aan te vragen op Zondag a.a in het .gebouw van den R.K. Volksbond, Mo lengracht, tusschen 1 en 1.80 uur mm. en dat binnenkort ook nog in de kerk aan de Nieuwstraat eene collecte voor Duitschland zal worden gehouden. Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder". Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, geeft bovengenoemd Comité een open bare propaganda-avond op morgen- (Vrijdag) avond in „Musis Sacrum", Koningstraat, alwaar als spreker zal optreden de heer Ernst Meier van Zürich, met het onderwerp: „Onzedelijk heid en Degeneratie". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar bedoelde advertentie. Dat het een mooie avond belooft .te worden, blijkt uit het verslag, wat een der Haarlemsche bladen over een aldaar door den heer Ernst Meier uitgesproken rede gaf, waaruit wij het volgende overnemen: „Als spreker trad de heer Ernst Meier op, een Zwitser, die, zooals de heer W. P. J. Over- meer in zijn openingsrede mededeelde, op zijn reizen, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Duitsch land, Denemarken, Zweden en Nederland be zocht heeft. De beer Ernst Meier, getroffen door dat wat hij zèg: de gevolgen van het alcoholisme, be sloot zijn leven te wijden aan de quaestie der geheelonthouding. „Toen kwam ik in Nederland", aldus spreker, „ook hier alcohol, wijn, jenever". En toch: alco hol sterkt niet, alcohol warmt niet, en alcohol voedt niet. ?ij die onthouders zijn zulten in den regel langer kunnen teven dan drankgebruikers. Ondanks het feit, dat hij slechts vijf maanden ln Holland is, gaf deze drankbestrijder in het Nederlandsch eene lezing, die van het begin tot het einde boeide. Na de pauze projecteerde hij eenige zeer mooie foto's uit zijn vaderland." De avond wordt verder opgeluisterd door muziek, films en lichtbeelden, terwijl de toe gangsprijs van 15 cents wel voor niemand een beletsel zal zijn, om hiervan gebruik te maken. Conferenties voor nlet-katholieken te Helder. Men verzoekt ons mede te deelen, dat van 27 November a.s. af gedurende vier weken, eiken Dinsdagavond om 8.30 uur in de R.-K. Kerk, Kerkgracht 64, uitsluitend voor niet- katholieken, een reeks conferenties worden ge geven over' godsdienstige onderwerpen, meer bepaaldelijk betrekking hebbende èn op de teer, èn op de gebruiken der katholieke kerk. Op deze conferenties zal gestreefd worden naar eene zakelijke uiteenzetting van wat den bui tenstaander het meest aangaande de katholieke kerk interesseeren kan. Zie verder de advertentie ln dit blad. Frans Netscher. f In' den ouderdom van 69 jaar is in bet Dia- oone«senbuis te Haarlem overleden dë beer Frans Netscher. Fransch Netsoher was misschien heit meert bekend als de man van de „Hollandaohjo Re- ,vüe". Hij heeft dit tijdschrift opgericht, hij heeft er jarenlang zijn interessante karakter schetsen in geschreven: het is hem voor eeni ge jaren terug afhandig gemaakt door den heer Karei Wifhrands, die er nu met Johan Koninig den scepter zwaait. Inmiddels sticht te Netscher de „Netscher's Revue", die ge heel in den geest van de oude ,>Hollandsche Revue" bleef geredigeerd. Behalve door de Hollandsche Revue, is Netscher door eenig literair werk bekend; eenige bundels schetsen en een roman. Hij was de laatste jaren wethouder te Sant poort. Hij zou met Januari aan de redactie van Mork's Magazijn worden verbonden; tot aan zi}n dood schreef hij staatkundige overzich ten in Kloos' tijdschrift „de Nieuwe Gids". Zijn crematie heeft Vrijdagmiddag 8 uur op Westerveld plaats. Mr. O. J. A. Bichon van ÏJaseïmonde. f chon van IJsselmondë, overleden. De heer Biohon was in het parlement een typische figuur, daar hij feitelijk noch tot rechts, noch tot behoorde, zij het ook dat hij in den regel met rechts mee stemde. Hij kwam b}j tusschentijdscho verkiezing voor het district Ommen op 27 November als „wilde" in politiek-organisatorischen zin in de Kamer, nadat zes weken te voren de Christelijk Historische heer baron Mao kay in dat district was gekozen, dooh voor den) zetel had bedankt Dat was n.1. de zetel, die sedert 1908 door dr. Abr. Kuyper bezet was geweest, en: die slechts noode om ge zondheidsredenen: toenemende' .hardhoorig- heid door den grooten leider was prijs gegeven. Meermalen stond de heer Biohon, die zich „oud-Christelijk-Historisch" noemde, bij po litieke stemmingen „op de wipplank", al telde in 1912 bij zijn verkiezing en ook in -de volgende zes jaren de Kamer nog 54 le den "aan de linker- en 46 (met inbegrip van den heer Bichon) aan de rechterzijde. In diverse gevallen toch gaf de stem van den heer Bichon den doorslag. Bij- de verkiezingen van 1918 trad de heer Bichon af. Mr. Bichon, die ln 1885 te Utrecht was gepromoveerd, was vete jaren advocaat, kantonrechter-plaatsvervanger en rechter- plaatsvervanger te Rotterdam, alsmede o.a lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. De Kabinetscrisis. Het Handelsblad verneemt, dat „het ge rucht, waarvan de N. R. Ct. heeft gerept", volgens hetwelk de kabinetsformateur, als hij de opdracht aanvaard, van plan zou wezen zelf geen zitting te namen in het Kabinet, geen grond heeft De N. Rott. Crt. fneldt nog: De kansen van slagen voor den heer Koo ien, die oorspronkelijk zeer gering geacht werden, schijnen door zijn besprekingen met de 'leiders der rechtsche fracties verbeterd te zijn. Het moet in afwijking van hetgeen aanvan kelijk werd verwacht, toch niet uitgesloten wezen, dat het den heer Kooien gelukt, een rechtsch Kabinet in elkaar te zetten Oud-min!stor J. A. RöelL Dinsdagmiddag heeft de 85-jarige gepena vlce-admiraal Jhr. J. A. Röell, oud-minister van marine en adjudant in buitengewonen dienst der Koningin, bij een tramongeval ln de Javastraat in Den Haag vermoedelijk een heupbeen gebroken. De toestand van den patiënt was gister avond, zijn zeer hoogen leeftijd in aanmer king genomen, redelijk wel. Geconstateerd is, dat de oud-minister het - bovenste deel van het dijbeen gebroken heeft Invoerrecht op thee. Het hoofdbestuur van cfe Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen heeft aan dë Eerste en de Tweede Kamer verzocht, het het door de regeering ingediende wetsont werp tot verhooging van het invoerrecht op thee van f 26 tot 100 per 100 K.G. niet aan te nemen. Perskwestte te Hilversum. In de raadszitting van 0 October j.L is ter sprake gebracht het feit, dat de Gooi- eni Eemiander reeds een artikel over de begroo ting had geschreven, vóór de raadsleden de ze in handen hadden. De raad scheen toen zeer verontwaardigd en de loco-burgemees ter, de heer Allessie, zegde een gestreng on derzoek toe. In de zitting van gisteren legde burge meester Reymer een verklaring «f, inhou dende, dat B. en W. ten deze onschuldig waren en dat de gehoorde ambtenaren vol houden geen mededeelingen gedaan te heb ben: De heer Lopes Dlas (s.d.a.p.) vond deze verklaring niet bevredigend. Algemeen was men op 0 Oct. van oordeel, dat er uit het college van B. en W. was geklapt. De S. D.- fractle wil geen relletje aldus spr. maar zij wil volkomen1 klaarheid. Het heeft alle schijn, dat door den raad en door B. en W. een zéker orgaan wordt geprotegeerd. Den heer v. d. Glas (c.p.) kon des. burge meesters verklaring evenmin bevredigen. Een raadscommissie moest "z.i. de zaak on derzoeken. De heer Meyer zooht den oor sprong van het kwaad hierin, dat men op het raadhuis van hoog tot laag is voor de „Gooi- en Eemlander". Spreker waarschuw de eveneens den burgemeester 'betrekkin gen te onderhouden met het genoemde blad, anders dan stipt ambtelijke,. Aan het slot van zijn betoog stelde spr. een motie voor, om een commissie van on derzoek in te stellen. Nadat de burgemeester de motie sterk ontraden had, werd zij met 12 tegen 11 stem men verworpen. Presentiegeld Raadsleden. In den- Zaandamschen Raad is een voor stel van den heer Kronenberg (a.-r.) om het presentiegeld voor de raadsleden van 8 per zitting te veriagen tot 5 met 18 tegen 0 stemmen verworpen. Voor stemden de hee ren Dil en Fermie (Midd.), Pelt (V.B.), Da Vries (rib.), Kronenburg en Kan, beiden a.-r. Levensmiddelen en goederen naar Duitschland. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis Is voornemens zoo spoedig moge lijk treinen met levensmiddelen en goederen nadr Duitschland te zenden. Voor dit doel heeft het Nederlandsche Roode Kruis een afzonderlijke Commissie be noemd, met den heer D. T. Ruijs, Directeur der Rott. Lloyd te Rotterdam,'gedelegeerde van het Hoofdbestuur, als Voorzitter en den heer 0. J. Chabot als Secretaria Het secretariaat is ge vestigd in het gebouw van het Roode Kruis, Prinoessegr. 27, Den Haag. De eerste trein, welke naar Berlijn 'gedirigeerd zal worden, zal zoo spoedig mogelijk afgezonden worden en mitsdien vraagt genoemd Hoofdbe stuur bij' deze aan alle Comité's, Vereenigin- gen, enz., welke goederen in natura inzamelen en naar Duitschland willen verzenden, zich met bovengenoemde Commissie ln verbinding te stellen. Desgewenscht bunnen reeds dadelijk goederen naar de»loods Sumatra der Rotter- damsche Lloydi, Lloydkade Rotterdam worden verzonden. 1 Voor grootere zendingen, welke een of meer wagonladingen beslaan, kan met de OommiMie eerst overleg gepleegd worden. I PLAATSELIJK NIEUWS. Vereeniging „Ropde Kruis". Voor nadere bijzonderheden zie ingezonden stuk in dit nummer. Op 68-jarigen leeftijd is te 's-Gnavenhage kat oud-Twooda Kamerlid, mr. G. J. A. Bi-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5