INGEZONDEN. Geachte Redactie. Het raadsverslag van de gemeenteraadszit ting, opgenomen in uw blad van 15 November j.1. geeft ons aanleiding U te verzoeken het onderstaande in uw blad te willen plaatsen. Ofschoon het in het algemeen niet op onzen weg ligt op raadsbesprekingen in te gaan, voe len wij ons genoodzaakt op dit verslag te moe ten reageeren om ©enige onjuistheden aan te wijzen in een betoog, dat juist als deskundig zou kunnen worden beschouwd, omdat het werd gehouden door een ingenieur-raadslid. Door den heer Ing. Van Dam wordt een benzineverbruik becijfert voor 050 werkuren of circa 0000 K.M. van 15 K.G. per werkuur, totaal dus 9750 KjG. Dij een benzineprijs van J 22 per 100 K.G. vormt dit een 'totaalbedrag van j 2145 (niet 1695, zooals waarschijnlijk abusievelijk in uw blad vermeld staat), welk be drag enkel voor beneinegebruik per afgelegden kilometer vele malen te hoog genomen is. De Directeur der Gemeente-Reiniging geeft hiertegenover aan onkosten - een totaalbedrag van 550. Gezien, het door ons opgegeven ben zineverbruik van 25 K.G. per 100 K.M., het geen bij deze opgave wel als grondslag zal heb ben gediend, komen wij bij een totaal aantal van 6000 K.M. op 60 X 25 K.G. 1500 K.G,, hetgeen bij èen benzineprijs van 22 per 10Ó K.G. 330 uitmaakt. Voegt men hier nog bij een bedrag voor de -ebruikelijke sneling. welke gewoonlijk als reserve in aanmerking wordt ge nomen, dan blijft het eindbedrag hiervan nog onder de som, welke door den Directeur der Gemeente-Reiniging voor benzine is gereser veerd. i Dit door ons opgegeven benzineverbruik is alleszins juist. Wij kunnen zelfs garandeeren, ('at wii met zwaardere motoren nog een, lager benzineverbruik hebben behaald.' Wat den motor betreft is het alleszins juist, dat niet altijd de volle capaciteit zal worden ge bruikt. In vele gevallen is het echter noodza kelijk eene flinke reserve disponibel te hebben. Bovendien zal de levensduur van eene machine beduidend grooter zijn als zij' niet steeds op uiterste capaciteit behoeft te werken, terwijl het benzineverbruik onder deze omstandigheden na genopt niets zal verschillen van dat eener klei- i ere machine, welke steeds op haar maximum wordt belast. Wat de banden betreft, kan worden aange nomen, dat deze tegenwoordig 30.000 K.M. en meer afleggen. Waar met een wagen voor het beoogde doel in het algemeen slechts vrij lang zaam. wordt gereden, kan men zonder bezwaar een nog grooteren levensduur verwachten. Wij zouden meerdere gevallen kunnen aanwijzén, dat wagens, eveneens in gemeentedienst, welke bij zwaardere belasting met snelheden van 40 en meer K.M. per uur rijden, reeds jarenlang met dezelfde banden rijden zonder deze te heb ben moeten verwisselen; Tenslotte zouden wij aan het bovenstaand.' nog het volgende willen toevoegen: Het is misschien niet onmogelijk, dat er fa brikanten bestaan, die het met gegevens om trent hunne fabrikaten niet zoo nauwkeurig nemen. Eerste klas fabrieken met eene wereld- reputatie, waaronder, Benz Cie., als één van de oudste en grootste automobielfabrieken toch zek'er gerekend mag worden, hebben echter in dit opzicht eene reputatie hoog te houden en zullen nimmer tot dergelijke handelwijzen over gaan. Het bewijs hiervoor is o. i. reeds meer dan genoeg gegeven door het groot aantal wa gens, dat wij zoowel aan gemeentebedrijven als aan.particuliere instellingen hebben geleverd. Bij de aanschaffing hiervan- zullen toch zeker de door ons opgegeven cijfers als basis hebben gediend en- zouden wij zeker reeds lang groote onaangenaamheden hebben gehad, als de door ons verstrekte gegevens niet met de resultaten in de praktijk in overeenstemming waren ge weest. c 1 Met beleefden dank voor de plaatsing, verblij ven wij, inmiddels, Hoogachtend, BENZ Go. grondig zal onderzoeken en dat izij dan wel tot de ontdekking zullen komen, dat dit instituut een groote kosten voor de gemeente is niet al leen, maar dat de gerieven van het kleine deel der gemeeptenaren een te groot, offer vraagt van het grootste deel der ingezetenen, en zij het dan eens zijn met het voorstel van den heer Zondervan, dat het instituut zoo spoedig moge lijk moet verd wijnen. M. de R., U beleefd; dapkend voor de opname, teeken ik met de meeste hoogachting, J. TIESSEN. M. de RJ In het raadsverslag van 13 November 1928, voorkomende ln uw blad van 17 Nov., heb ik gelezen-, dat de heer Zondervan de Ophaaldienst ter sprake heeft gebracht en daarbij heeft aan gehaald de opheffing van dat instituut, waar mede de Voorzitter van den Raad het eens was; dit höt gevolg hebbende, dat door verschillende heeren raadsleden heel wat stof over den Op haaldienst hebben laten waaien, dat neerkwam op het hoofd van den Rijksontvanger. In hoeverre deze beschuldiging aan het adres van den Rijksontvanger bewaarheid is, laat ik aan de heeren raadsledon, die deze beschuldi ging toewijzen, over. Dat het eindelijk in den Raad tot een vulka nisch uitbarsting is gekomen-, bevreemd mij niet, omdat mij' veelvuldige klachten van deel nemers van dat instituut ter oore zijn gekomen. Klachten o. a., dat de ophaaiders bij de aange slotenen de aanslagbiljetten -opvragen ter verl- fiecring en deze daartoe ontvangen hebbende nimmer meer aan de adressen werden terug bezorgd Dat zelfs na den geheelen aanslag te hebben voldaan, zij alsnog werden vervolgd en nog wel op die wijze, dat bun patroon -opgelegd werd een deel van hun weekloon in te houden voor de -belasting, die reeds betaald was. Een dezer voorbeelden Is door den heer Geurts in den raad bevestigd zie raadsverslag d.d. 13-11—'23. Doordat dergelijke handelingen- maar op een zeker, deel der belastingiwtalers wordt uitge oefend, is dat mijns inziens geen juiste -tenuit voerlegging van de wet -en verordening op de invordering der belastingen. Enfin, de wethouder Van Breda heeft den Raad toegezegd, dat de zaak onderzocht zal worden. Wanneer het. College deze zaak onderzoekt en van het regime afstapt en> niet doet zooals de wethouder Verstegen -mij destijds -toen ik met hem sprak over een gemeentezaak: het -ui-tbaggeren van -het Heldersoh Kanaal zeide: Nu ia, als een hoofdambtenaar het zegt, dan gaan B en W. daarop in", dan zal de wethouder Grunwald mogehjk wei tot andere inzichten komen en gevoelen, dat de Ophaaldienst meer impopulair dan wel populair is, trots de vele aanvragers, die op verschillende lijsten- voor komen, zooals de heer Grunwald zegt. Onwillekeurig rest dan de vraag: Wie zijn die nieuwe .aanvragers, welke de lijsten bevat ten. Zijn dat niet meerendeels. personen, die zich alhier pas in de gemeente hebben geves tigd, die nog niet met de .werking van den Op haaldienst bekend zijn? Of zijn er ook daarop geplaatst die al geruimen tijd alhier wonen en daarmede wel bekend.zijn? Ik vertrouw wel,, dat het College deze zaa^ Practlsch-Idealisten Associatie. Zeer geachte Redactie, Ton zeerste zouden wij plaatsing van het onderstaande in uw geëerd blad op prijs stellen^waarvoor b3j«voorbaat onzen dank. Hiermede richten wij.ons tot alle idealis tisch denkenden. Het maatschappelijk leven (in den meest'ruimen zin) is ontwricht en de tegenstellingen doen ons dagelijks schriller en vol ontzetting aan. Ontredderd en -bijna chaotisch is het economisch leven,; -groote verwildering in de geheele menschelijke samenleving, zoo, dat het den sfhijn heeft, of alles en allen op niets dan eigen voordeel bedacht is en of elke vriendschap»- of lief desgedachte is weggedrongen. De Liefde, de broederschapsidee is zoek, het waar achtig opofferen vindt mei}- bijna niet en meer dan ooit tevoren wordt de vraag ge1- st-eld: „Hoe kan de opbouw der maatschap pij wederom plaats vinden-?" Door velen wordt deze vraag van zich geschoven, d.w.z. door hen, die het geloof daarin verloren hebben. M-aar, de wereld -ligt te wachten-, w-aar blijft de daad, die redt? Tot hen, die met ons gelooven, dat de samenleving anders kan en moet worden, richt zich de P. I. A., waarvan haar begin selverklaring als volgt luidt: „In plaats van ons te laten meeslepen door de verkeerde sleur en te I-aten verlam men door gewoonte, willen- wij onszelf blij ven, waar wij- ons ook bevinden en- steeds blijven -streven- maar de volgende idealen te leven. „Wij willen' de menschheid dienen,- in plaats van eigen- eer en voordeel na te jagen Wij willen onze lagere natuur beheerschen-, inplaats van haar onbeteugeld te laten. Wi; willen de innerlijke werkelijkheid der din gen onderscheiden van hun uiterlijfcen schijn. „Met -alle gelijkgezinden willen wij in eenheid samenwerken om, bezield door deze idealen een betere samenleving te vormen en wij zullen -ons hierbij door geen uiterlijke verschillen laten verdee-len." Omtrent de -organisatie enz. in *t kort he; volgende. Een- ieder kan tot de Prafctisch- Id-ealisten Associatie toetreden, mits hij van -gansQher harte de bovengenoemde beginsel verklaring onderteekent. Haar beginsel is dat der samenwerking; iedér is dus mede werker. t Zaterdag 24 Nov. a.s. zal dr. Gerretsen u't Groningen;, volgens aankondiging in -dit blad voor de P. I. A. alhier een lezing houden-, met als onderwerp: „Hoe kan men zijn idealen in praktijk brengen?" Ten zeerste wekken wij belangstellenden op voor dezen zeker -belangrijken -avond. Namens do P.' I. A. Groep Helder. In Duitschland. Op een avond kropen; de bleeke, zwakke kin dertjes tegen- Moeder aan en- bedelden: „Toe, Moedre, vertel ons een sprookje!" En Moeder vertelde: Er was eens een iman, die zeven andere man nen tegenkwam, ze droegen samen een hééle, hééle lange worst. „Worst?" zeiden de kinderen, „Moeder, wat is dat?" Moeder legde heit hen uilt: „Worst is een lange ronde rol- van gemalen vleesch gemaakt...." Vleeseh?!" zeiden de kinderen,..^ „Moe der, wat is dat?" Moeder zuchtte. Toen- ging ze door met ver tellen. „Toen de man verder gin-g kwam hij- aan een berg, dfe heelemaal van suiker was.-..." .„Suiker?!" zoiden de kinderen. „Moeder, wat is dat?" Moeder probeerde het hun uit te leggen: „Suiker is Iéts heel zoets. „Wij hebben -nog nooit. Iets zoets gehad1", zeiden de bleekneusjes verbaasd. En Moeder vertelde verder: „Om den -berg fieen stroomde een groote rivier, die was heele- maal vol melk „Melk?!" zeiden ze, „Moeder, wat is dat?" „Dat ls een drank", zei ze zachtjes en met moeite, „een drank, die gezond en sterk maakt." I)o (kinderen zwegen en Moeder -ging door: „Tn die melkrivier dreven allemaal heerlijke, groote witte -broeden. „Bitwd?!" riepen de kinderen en- staken hun handjes uit, „Brood, o, Moeder, geef ons brood!" -Toen steunde Moeder haar hoofd in de han den en -snikte 1 uit. En de kinderen begonnen ook te.huilen, Want wat -tranen zijn, dat we ten ze allen - de arme hedendaagsche Duit- sclie kindertjes! (Vertaald uit de Köln. -Zeitung van 168—23). LEGERBERICHTEN. Het legerbestuipr heeft legerinkrimpimg voorgesteld voor do artillerie en vervanging van de vrijwilligers voor de mitrailleurs door miliciens. STOOMV A ARTBERICHTEN. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Donderdag 22 November. Geb. Palmstraat, 8 uur, Ohr. Vrouwenbond, AeMadigheids-uitvoering Zang- en Rec.-Ver. „Harmonie". Operette „Nelly", Casino, 8 uur. Vrijdag 23 November. Propaganda-avond Centraal Oomlté voor Drankbestrijding „Helder,", Musia Sa-> crum, 8 uur. Uitvoering Gym. Ver, Turnlusï, Casino 8 U. Zaterdag 24 November. Feestavond Onderoff.-Ver. „Vaderland en Oranje", Musis Sacrum, 8 uur. Praktisch-Ideaiisten Associatie, „Bellevue" 8 uur. Balmasqué T.O.P., Casino 8 uur. Zondag 25 November. Ned-, Operette-gezelschap „De Dollarprinses" Casino 8 uur. Maandag 2# November. Soirée Rijka Normaalschool Vereeniging N. O. O. Dinsdag 27 November. Winterooncert Marine-kapel, Casino 8 uur. Woensdag 28 November. Volksconcert Marine-kapel, Casino 8 uur. Donderdag 29 November. Uitvoering Zang- en Ree.-Ver. „Harmonie". Operette „Nelly". Casino, 8 uur. Vrijdag 30 November. Luth. Kerk, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. Uitvoering Gymnastiek Vereen. „Spartai", Casino 8 uur. •Zaterdag 1 December. Uitvoering Mamdolinedlub „Ars et Labor", Casino 8 uur. Maandag 3 December. Concert „Held-ers Mannenkoor", Casino 8 u. Vrjjdag 14 December. Geb. Palmstraat,-8 uur, Chr. Vrouwenbond. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. VISSCHERIJBERICHTEN. Burgerlijke stand der gemeente Helder MARKTBERICHTEN. BROEK 0:P LANGEMDLJIK, 21 Nov. 1923. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 19 November 1923. 'n Mooi rentebriefje. Mej. de Wed. K., vroeger te Texel en thans te Amsterdam woonachtig, moet in den tegen- woordigen duren tijd van 8 per week rente nieren, wat zonder twijfel een waar economisch kunststuk genoemd- mag worden. Zij heeft op Texel nog een arbeidershuisje staan, dat voor i.25 per week wordt verhuurd, maar de be woners blijven meestal- ip gebreke om de huur te voldoen-, wat de eigenares, die toch eik-en cent 3 maal moet omkeeren voor ze 'm durft uitgeven, natuurlijk begon te verdWeten. Toen ze nu op 11 Oct. weer om de huurpenningen aan de deur kwam en deze secuur gesloten vond, sloeg ze spijkers met koppen -en liet d-e deur open -maken -en drong zonder daartoe gerech tigd te zijn, het -perceel -binnen. Het gevolg was, dat de arme huiseigenares -ook nog wegens het wederrechtelijk bin-nen dringen als beklaagde voor den politierechter moest verschijnen'. De arme stakker kreeg 'n vermaning om Tn 't ver volg dergelijke gevaarlijke experimenten ach terwege te laten en werd bovendien -vrij zwaar gestraft met een geldboete van 80 subsidiair 30 dagen hechtenis. De werkelooze werkman H. P. alhier was zoo gedienstig om in den nacht van 80 op 81 Aug. een hoeveelheid aardappelen te rooien, welke aardappel-en toebehoorden aan den gemeente werkman P. A.„ die daarvoor een stukje grond heeft gehuurd. Nu ls aardappelen'roolen geen- arbeid, die bij voorkeur 's nachts wordt verricht, zoodat de nog overgebleven plan-ten grootendéels werden plat getrapt en vernield. Maar H. P. had zijn goede reden om den nacht uit te biezen voor zijn ongevraagden arbeid, want hij was voornemens zich deze aardappelen zelf toe te -eigenen. Ge volg: -een totale mislukking van den oogst voor den gemeentewerkman en de verschijning van H. P. op höt zondaarsbankje, alwaar hij desge vraagd beweerde uit armoede te hebben -gehan deld. Deze toelichting strookte -echter -niet met de omstandigheid, dat H. P. -nog kort geleden is veroordeeld wegens mishandeling van den sjouwerman F., welk feit gepleegd was in een herberg. Het maakt altijd een vreemden indruk, als 'n arme werkelooze zich in een- café onledig houdt met een ander bezoeker af te rossen. Enfin, de politierechter heeft het heel praotisch en -m-enschkundig ingepikt en bekl. veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorw. met «en proeftijd- van 1 jaar en 6 maanden en- de ver plichting, dat de veroordeelde binn-en een jaar aan dien benadeelde de geleden schade, -begroot op 12, zal vergoeden. v Wordt deze voorwaarde door den veroor deelde niet nagekomen, of maakt hij- zich op nieuw aan een strafbaar feit schuldig, dan be staat er elke kans, dat de voorw, straf op hem zal worden toegepast. Wierlngen. Ten overstaan van notaris Obreen had Dins dag 20 Nov. j.1., des avonds 8 uur, in 't café van den heer Jb, Bruul en ten verzoeke van de heeren Gebr. Engel de publieke vrijwillige ver- kooping plaats van de volgende landerijen: 1. „De Legh", groot 11 snees; kooper de heer J. Snooij- Wz. voor 442. 2. „Wédventje", groot 6 snees; kooper de heer P. Post Dz. voor 120. 3. „Groote Bosch", groot 10 snees; opge houden. 4. „Kleine Bosch", groot 5 snees; opge houden. 6. „Kaapventje", groot 21 snees; kooper de heer S. Veerdig Oz. voor 890. Totale opbrengst 1452. Het door den -ex-kroonprins in de pastorie te Oosterlandl• achtergelaten meubilair, bestaande' uit diverse stoelen, tafels, kasten, fornuis, enz., enz., beboerende aan het Rijk der Nederlanden, is door de Regeering aan onze gemeente afge staan. Voorwaar een prachtig souvenirtje, over welks aanneming, het geven van een bestem ming tot plaatsing enz., onze gemeenteraad' eerstdaags in zijne vergadering kan hesluiten. Helder, 19 Nov* 1923. Deo. naar O.-I. te wordta ulture&ooidan «n wordt in, vorbaiui hl«nn®d« d«n 24 Nov. tevown t»r beschikking gestald. 1 Doe.: off. T. dL M. a. Be kl. G. J. H. Verbeek van van Spoijk gesteld op non-acti vitott. (20 Nov. Off.-vliogor Se kl. W, A, Buija ram Sa Kooij naar de Mok, Do lult. ter zoo 1© kl. J. E. Meijer Raaneft ia, te rekenen van 6 Nov. af, .belast met de betrek king van officier der artillerie bij 's Rijkswerf te Willemsoord. Aan den eersten luit. der art. H. W. Heijman, die door den Min. van. Oorlog mot ingang van 22 O-ct. tor beschikking van -het Dep. van Marine is gesteld en met injjanig van dezen datum bij 's Rijkswerf te Willemsoord is gedetacheerd; is, eveneens te rekenen van Nov. '23 af, de botrok- kiflg opgedragen van Hoofd der pyroteohnieche werkplaats. De off.-maclh. 8e kl. O. dio Vries is aangewezen om den 22en Dec. a.s. miot het e.s. Re-m-brandt naar O.-I. te worden uitgezonden en wordt in verband -hiermede den 24en Nov. ter -beschikking gesteld. De off. van den M. S. 2e kl. W. N. Bart en L. C. Lagaaij van Hr. Ms. Gelderland zijn bestemd om den 12 Jan. a.s met het s.s. Insulinde naar O.-I. te worden uitgezonden en worden in verband hiermede den 15en Dec. ter beschikking gesteld. 3- Dec.: serrg.-torpodom. 'J. C. Vermeulen van Torpedo-atelier Hollevoeteluisi naar Gorneü-s Drebbel; serg.-bott. D. Mink van de K-ooij-naar de Gelderland; id. H. Stochof van Hr. Ms. Gel derland naar Wachtschip Willemsoord. 1 Dec.: serg.-maj. cL mars. M. Roeier van afd. mars. Rotterdam naar Kon. Instituut. 6 Dec.: id. J. N. Sloos van id. naar Wachtschip te Willemsoord; id. E. H. van Dintel van Wachtschip Willemsoord naar afd. mars. Rotter dam. De bevolen overplaatsing van den serg.-bott. H. Stokhof van Gelderland naar Wac-htschip Wil lemsoord is gesteld, op den lOen Dec. instede van op den 3en. De bevolen overplaatsing van den bootsman L. de ltomijn van Heemskerck naar Wachtschip Willemsoord is ingetrokken. HollandOost-Afrika Dijn. Nijkerk, uitr., p&m. 18 Nor. Dungeneaa. MelUkerk, verte. 17 Nor. v. Dar-ea-Salaaaa b. LindL Holland—Zuid-Afrika Lijn. Riet fontein, verte. 20 Nov. v. Algoabaal as. Kaap stad. Holland—West-Afrika Lijn. Enggauo, thuisr., verte. 19 Nov. v. Freetown n. Los Palmas. Gaasterland, vertr. 20 Nov. v. Hamburg n. A'dlam. Ainbon, uitr., arr. 19 Nov. te Bordeaux. Maasland, thuisr., vertr. 19 Nov. v. Warrt Minerva, uitr., vertr. 19 Nov. v. Dakar. Stella, thuisr., verte. 19 Nov. v. Las Palmas, Rotterdamscho Lloyd, Insulinde, thuisr., vertr. 20 Nov. v, Belawan (Verb.) Tjerimai, uitr., vertr. 21 Nov. v. Belawan. I'atria, uitr., vortr. 20 Nov. v. Southampton, Tabanan, arr. 21 Nov. v. Batavia te R'dam. Bondow-oso, thuisr., arr. 20 Nov. te Marsoille, Soekaboemi, uitr., arx. 20 No-v. te Sabang, Anjer, uitr., vertr. 16 No\* v. Belawan. Merauke, uitr., pass. 19 Nov. Ouossant, RotterdamZuid-Amerika Lijn. Waaldijk, uitr., arr. 19 Nov. te Montevideo. Stoomvaartmaatschappij Oooaan. Elpenor v. Japan n. R'dam, verte. 17 Nov. v. Port Said. Palaimed, v. Batavia n. A'dam, pass. 19 Nov. Sar gres. Rhesus, vertr. 17 Nov. v. *Koiba n. A'dam. Stentor, v. Batavia n. A'dam, arr. 19 Nov. te Suez. Teiresias, v. Japon n. R'dam, arr. 19 Nov. te Suez Phamiua, v. Japan n.' R'dam, pas». 17 Nov. Saigrea. JavaBengalen Lijn. Ceylon, arr. 20 Nov. v. Madras te Sand Head. Jaeatra, arr. 18 Nov. v. Java te Rangoon. JavaChinaJapan Lijn. Tjibesar, vertr. 18 Nov. v. Tientsin- n. Shanghai MARINEBERICHTEN. nr. Me. Triton". Hr. Ma. politlekrulser Triton, coinm. d-e luit. ter zee le kl. P. A. Willemsen, ia gisterenmid dag naar do Noordzee vertrokken, om heit toe zicht op de visacherij te hervatten. Do off. van den M. S. D. 2e kl. T. Veerman ie' met het a.s. Tabanan uit Ooet-Indië terugge keerd. De off. van adm. le k.1 P. A. Snellen van Vo-1- len'hoven' is overgeplaatst van Middelburg naar Willemsoord; ten einde 1 Dec. op te treden als intendant van de zeemacht aldaar. Luit. ter zee le -kl. P. T. de Meester, comman dant van Hr. Ma. Torpedoboot Z 8 te Vlissingen, is bestemd voor den dienst in O-oat-Indië. 15 Nov. per a.s. Prinses Juliana uit O.-I. in Ne derland teruggekeerd'; Schipper C. D. van 't Veer, korp.-hottelier G. J. Struijk, matr. le -kl. G. Overmans, C. F. Schuu ring, matr. 8e kl. J. A. van Tol, A. C. Beukers, mar. le kl. G. J. H. ter Haar en Th. D. Crooesen. 24 Nov,; van Vliegkamp Schellingwoude naar Marino-kazerne te Amsterdam de oppervliegtuig- maker S. II. Bools. De off. v. d. M. S. 8e kl. C. de Vries dienende aan boord Gelderland ls aangewezen om op 22 Vervroegd ontslag van korporaals. De Min. van Oorlog heeft- den- comim, van ho-t Intr.-.Bat. en den In&g. der Inf. opgedragen do navolgendle mededeeliug ter kennis van -belang hebbenden to brengen. Vermits de vooruitzichten -van hen, die bij de onderwijsinrichting onder uw bevel in opleiding zijn, zeer zeker niet gunstig kunnen worden ge noemd;, een en and-er als gevolg van de vrij groote inkrimping van het boroepaperso-neol, komt -het mij gewensoht voor, de gelegenheid tot het ver krijgen .van vervroegd ontslag uit den dienst, ten aanzien van deze korporaals zoo ruim moge lijk open te stellen. Eventueele aanvragen om vervroegd ontslag zullen derhalve steeds worden ingewilligd. Overplaatsing. De le luit. van het reg. -kust-art. G. C. Bosch wordt op 1 Dec. overgeplaatst van IJinuiden naar Helder. 2e luit. A. A. J, M. Zanino, van het reg. kust- art. to Heldor ls overgeplaatst bij d® Se school- compagnite te DJtouiden. 1 Stoomvaartmaatachappij Nederland. Bawoan, arr. 20 Nov. v. New-York te San Fraai- cisco (Verb.) Krokatau, uitr., arr. 21 Nov. te Antwerpen. Billiton, thuisr., vertr. 19 Nov. v. Colomba;. Borneo, uitr., arr. 20 Nov. te Catanla. Remibrandt, thuisr., vertr. 20 Nov. v. Gonuai. Riouw, vorte. 19 Nov. v. Batavia n. A'daan. Karimoen, uitr., pass. 19 Nov. Porim. Vondel, uitr., arr. 20 Nov. te Genua, Bali, thuisr., vortr. 19 Nov. v. Malta. Jelian do Witt, thuisr., vertr, 18 Nov. v. Colombo. Rondo, thuisr.-, vertr. 19 Nov. v. Marseillo. Bo-eton, thuisr., pass. 19 Nov. Gravesond, naar Londen. Madoera, arr. 18 Nov. v. A'dam to New-Castle. Kon. Hollandsehe Lloyd, Gelria, vortr. 21 v. A'dam n. Buenos Ayres. Delfland, thuisr., arr. 20 Nov. -te Santos. Flandria, uitr., vortr. 20 Nov. v. Santos. Zeeland-ia, thuisr., vertr. 20 Nov. v. Santos. Eomland, arr. 20 Nov, v. Buenos-Ayres te R'dam. B^'hia, thuisr., verte. 19 No-v. v. Las Palmas. Zaanland, arr. 20 Nov. v. Hamburg te Antwerpen. Kon, West-Indische Maildienst Haarlem, vertr. 21 Nov. v. A'dam n. d. Wk. v. Zuid-Amerika, via Antwerpen-, Calypso, verte. 10 Nov. v. Sanchoz n. do Azoren. Carna, arr. 20 Nov. v. W.-Indië te New-York. Agamemnon, vertr, 17 Nov. v. Port Au Prince m. Santiago de Cuba. Helder, v. Chili n. Duinkerken, vertr. 19 Nov. v. Liverpool. Prins Frederik Hendrik, thuisr., vertr.1 19 Nov. v. Made-ra n. Havre. Kon. Pnketvaartmaatschappij. Sawahloento, arr. 19 Nov. v. Hongkong te Ba tavia. Tasman, verte. 19 Nov. v. Sydhey n. Singapore. Halcyon Lijn. Emanapaik, v. Ibrail n. Oran, pass. 19 Nov. Zea. HollandAmerika Lijn. Lochgoil, v. d. N. Pacifickuet n. R'dam, arr. 19 Nov. te San Francisco. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, vertr. 21 Nov. v. Boulogne. Veendam, v. R'dam n. N. Oirleans, pass. 20 Nov. St. Michaols. Volend'am, arr. 21 Nov. v. New-York te R'dam. Stad Delft, arr. 18 Nov. v. Buenos Ayres te Rosario. Lochkatrine, v. d. Pacifickust n. R'dam, arr. 19 Nov. te Londen. Bieed'ijk, verte. 19 Nov. v. Newporfc News n. R'dam. Anjer, uitr., arr. 19 Nov. v. R'dam te Batavia. HollandAustralië Lijn. Arendskerk, uitr., arr. 21 Nov. té Port Said. Almkork, vertr. 21. Nov. v. R'dam n. Hamburg. Dj-eniiber, thuisr., arr. 20 Nov. te Genua. Holland—Britsch-Indië Lijn. Hoogkerk, uitr., vertr. 20 Nov. v. Bombay. HollO.-Azië Lijn. Ouderkerk, thuisr.vortr. 20 Nov. v. Hongkong. Oostkerk, thuisr., vertr. 20 Nov. v. Singapore. Saparoea, vertr. 20 Nov. v. Hamburg n. A'daan. Zosma, uitr., arr. 20 Nov. te Manilla, Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam -Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille Datum der ter post bezorging. 23 Nov. 80 Nov. 3 en 17 Dec. 25 Nov. eiken Woensd Tijdstip der laatste buslich ting aan liet Postkantoor. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9.— 'sm. 5.30 'sm. 6.30 's av. (Jaar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via Amsterdam 12 Dee. 6.30 'aav. Per mail via Amsterdam (Colonlijn) 29Nov. 6.80 'sav. Per mail via St. Nazaire 26 Nov. 6.80 's av. Naar Saba, St. Eustatius, en St. Mar tin Perzeepostvia ■'■73 Amsterdam (Colonlijn) Per mail over Engeland 29 Nov. Eiken Vrijdag 6.80 '«av. 5.80 m. Naar Aruba, Bonaire en Cura$ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlijn) 29 Nov. 6.80 's av. Per mail over Engeland 23 Nov. 5.30 m. De per Zeepost te verzenden stukken «|jn te voorzien van de aanwijzing „zeepost." Alleen correspondentie voor Bengkalis, Siak, Indragiri, Djambi, Rionw en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig gedeelte van N.O.I. uitsluitend.op verzoek van den afzender. Voor Hr. Ms. „Tromp" te Tuniss 27 en 29 Nov. 6.30 's av. 20 Nov. 1923. Aangekomen van Hartogen en vertrokken naar Goolg die Ned. ».e, Noord-Hollaoid" en „Mids-landj", 20 Nov. 1923. Aangevoerd door garnalenvisschors360 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.310.36; door eard'ijnvl-s&eh-ers: 80 mandjes eardijn p. mandje 1,50—1.80. 21 Nov. 1923. Aangevoerd door garnalenvisschere: 1420 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.240.33; door sardijhvisschers: 10 mandjes eardijn p. mandje 2-2.75. 20 Nov. 1923. V.m. 8 uur niets binnen. van- 20 en 21 Nov. 1923. BEVALLEN: C. de Groot-Postma, z.; M. A. ter Bruggen-Duyser, d.; L. A. Kuyper-van der Vet, d.; J. C. Wessel-Cornielje, z. OVERLEDEN: R. Boelen, oud 1 dag. Grove uien 92010.90, drielingen 9.40 9.90, peen 4.104.50, roode kool 2—3.30, kleine id. 1—1.90, gelfe kool 1.70—2.90, kleine id. 1—1.60, witte kool 0.60—0.80, kleine id. 0.40-0.-50, Deensohé witte 0.901.80, kroten 7.10, rammenas f 4, rapen 1.402.60, alles per 100 KjG.; bloemkool 3.80—6.80, 2e ert. 130—1.90, reuzen bloemkool 8.7015 per 100 stuks. Hchagermarkt van Donderdag 22 Nov. 1923. Geld-ekoeien mag. 200375; 80 idom vette 300—500; 15 kalfkoeien 260—475 67 vaarzen 200—285; graekalveren 60—140; 19 nuchtere kalveren 1430; 148 schapen vette 5055; 651 overhoudera 38—44 8 bokken en geiten 4—14; varken-s mag. 22—34; 58 idem vette p. K.G. 0.74—0.80; 184 biggen 14—22; 45 ko nijnen f 0.502^, 30—8 kippen 0.75—2.50; 40 eenden 0.90—1.50; 64 K.G. boter p. K.G. 2.202.40; 787 kipeteren p. 100 18—16; 818 eendeieren p. 100 7.60. Al te gedienstig.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 7