HELDERS® COURANT Vijfde Blad. VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923 BUITENLAND. DE GEZANTENRAAD. Uit Londen wordt aan de „N. Roti Crt." ge meld: Uit Amerika hooren wij, dat wat Poincaré tot toegeven bewogen heeft Crewe's dreiging was dat zijn volharding bij zijn voornemen betref fende sancties, Engeland zou noodzaken zich uit alle gemeenschappelijke commissies terug te trekken. Die bom, benevens flinke houding van Italië, dat hier daarom zeer in den geur staat, en het feit, dat België zichtbaar onder den indruk van den loop der zaken was, heeft den doorslag gegeven. Uit Britsche bron hoor ik echter nog andere toelichting. Volgens deze zou Poincaré alleen erin toege stemd hebben, de sancties voorloopig te laten vallen, om hen na de verkiezing aan de regee ring met gezag definitief voor te leggen. Of de verkiezing van Britschen kant in de preliminaire onderhandelingen in dezen' geest werkelijk op den voorgrond gebracht is, kan moeilijk uitge maakt worden, maar lijkt onwaarschijnlijk. Mocht Baldwin's meerderheid bestendigd blij ven, dan zal het Die-hard-element wel iets ster' ker Invloed blijken te hebben, hetgeen voor Poincaré natuurlijk gunstig is. Toch geloof ik niet, dat eenlge Britsche regeering Poincaré hierin ter wille zal zijn. De correspondent van de „Times" te Parijs spreekt over een nieuwe leer, die bezig is in Frankrijk zijn gedrag niet enkel door het ver' drag van Versailles, maar wel degelijk moe laten regelen door het beginsel, dat de staat het recht heeft, zich tegen bedreigingen van buiten te beschermen. Naar de Fransche meening, stelt het verdrag van Versailles op het stuk van Dultsche wapening wat enge grenzen. Als ik goed begrijp, komt deze leer hierop neer, dat net verdrag strikt geldt wanneer erom gaat de vrijheid van anderen te binden, niet echter wanneer Frankrijk's vrijheid van handelen erdoor gebonden zou worden. Nieuw is de leer lntusschen in de praktijk niet. De be zetting van het Roergebied berust op geen an der beginsel. Slechts is zij nog bemanteld door de Fransche tekstverklaring van het verdrag, De nieuwe leer zal ongetwijfeld in Engelanc weinig sympathie ontmoeten. De eenigszlns consequente toepassing is uitnemend erop be rekend de breuk in de Entente te bevorderen. In Engeland vergeet men niet, dat de Dultsche beslissing ten aanzien van de contröle-commis- sle genomen is als gevolg van de Fransche uit legging van het verdrag van Versailles. DUFTSCHLAND. Uit den Rijksdag. Berlijn, 28 November. In den Rijksdag zijn vandaag, voordat hot politieke debat weid voortgezet, de drie moties van wan' trouwen ln het kabinet-Stresemann (Inge diend door de Duitsoh nationalen, socialis ten en ooonmunlsten) voorgelezen. Na deze voorlezing stond de rijkskanselier op en vroeg een duidelijke ondubbelzinnige beslis sing van het parlement over de kwestie van vertrouwen. Daarop diende do leider van de volks partij, mede uit naam van het centrum en aemokraten, de volgende motie van wan trouwen in: „De Rijksdag betuigt de rijks- regeerlng zijn vertrouwen?' Vervolgons werd hot dobat voortgezet. De motto van vertrouwen verworpen. Berlijn, 28 Nov. De Rijksdag heeft de mo tie van vertrouwen in het kabinet-Strese mann met 280 tegen, 165 stemmen en 7 blarn co verworpen. Btresemann dient het ontslag van het Kabinet ln. Berlijn, 28 Nov. Onmiddellijk na de stem mlng heeft Btresemann zich naar president Ebert begeven, om daar het ontslag van zijn Kabinet in te dienen. De Rijksdag reageerde zoo goed als in het geheel niet op den uitslag der stemming. Rijkspresident Ebert heeft bet ontslag van het kabinet-Stresemann aanvaard. Lttbe bij Ebert_ In parlementaire kringen verluidt, dat de president van den Rijksdag,, de heer Löbe, hedenavond bij Rijkspresident Ebert is ont boden. t Ebert heeft het afgetreden kabinet belast met de afdoening der loopende regeerings- zaken. Het verloop der zitting. De Berlijnsche oorrespondent van bet Htol. telefoneerde gisteravond uit den Rijksdag: Zooeven tussdhen half acht en acht uur is het derde Kabinet-Stresemann ten val ge bracht en wel met een verrassend groote meerderheid. De voorspelling, dat die groot ste van alle coalities ten slotte de zwakte ba sis zou hebben, is verwezenlijkt. De uitslag der stemming beteekent een volkomen nederlaag voor Stresemainn. Slechts weinig soc.-democraten waren weg gebleven. De meesten stemden tegen en dat was na de jongste debatten ook geen ver- rasskig! mcör. Was het lot van het Kabinet gisteren nog onzeker, hedenmorgen was de beslissing ge vallen door de mededeeling van den Kanse lier, dat hij een positief votum van vertrou wen verlangde, want de Regeering had slechts door verwerping der moties van wan trouwen kunnen worden gered. Stresemann heeft echter deze redding, „een op grond van een of andere extraparlementaire reken kunde tot stand 'gebrachte beslissing zooals hij zich ondubbelzinnig uitdrukte, niet ge wild. Hij wist, dat hij daarmee harakiri pleegde en is daarmee de eerste Duitsohe minister-president geworden, die met zijn kabinet door de verwerping van een recht streeks votum van vertrouwen ten val is ge bracht. Een votum in de Dultsche parlemen taire geschiedenis, want zijn voorgangers zijn steeds afgetreden vóór de definitieve be slissing was gevallen. Na de stemming riep de kanselier de Duit sche journalisten voor het aanhooren eener verklaring bijeen. lntusschen had in de zittingzaal nog een interessante stemming plaats over een voor stel van den rood en vleugel, om tegen von Kahr, Hitier, v. Lossow, Dudendorff, enz. een vervolging wegens hoogverraad in te stellen, dat met een kleine meerderheid werd verworpen. Een deel der democraten, onder wie de leider prof. Schücking zelf, stemde tot algemeene verrassing vóór, en onmiddel lijk daarop verklaarde de fractievoorzitter, senator Petersen, dat men deze splitsing niet verkeerd moest opvatten. Een deel der frac tie was van meening geweest, dat het parle ment deze quaestie aan de justitie zou over laten. Voor het eni bloc tegenstemmende cen trum werd; geen verklaring afgelegd. De „Ruck nach rechts" heeft zich dus reeds heden duidelijk aangekondigd. De algemeene politieke toestand. De communistische, natlonaal-soclalistlsche en völklsche organisaties verboden. Berlijn, 23 November. Twee door generaal von Seeck onderteekende verordeningen ontbinden en verbieden voor hpt geheele rijksgebied: le alle organisaties en instellin gen van de communistische partij, de com munistische jeugdbonden en' de communis tische Derde Internationale; 2e alle orga nisaties en1 instellingen der nationaal socia listische arbeiderspartij en der Duitsch-\öl- kischa Vrijheidspartij. Aan het Hbl. wordt gemeld: Berlijn, 28 Nov. In den loop van den dag hebben amb-enaren der politieke politie op •last der militaire autoriteiten bij ca. 40 D.- Völkischen en communisten huiszoeking ge daan. De oentrale bureaux der- beide partijen, alle districtsbureaux, de redactle-bureaux van de „Rote Fahne" en van het „Deutsche Tageblatt" zijn 'gesloten en verzegeld. Den medewerkers is ten strengste verboden' voor deze organen te werken of de bureaux te Iaö troelen» In beide kampen is veel materieel ln ha- slag genomen. Arrestaties werden niet ge daan. Op dezo wijze la heden ln het geheele Rijk opgetreden. Een' radiogram uit Berlijn meldt, dat te Erfurt het uit vijf leden besaande bestuur der ooiniraunistische partij in Thuringen is gearresteerd. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 28 November. De indertijd bij ver stek door een Franschen krijgsraad veroor- deelde directeuren der fabrieken van Krupp: Baur, Ountz en Sohrapler hebben vergunning gekregen naar Essen terug te koeren. De andere veroordeelde directeuren van Krupp zijn naur men weet reeds ©eni gen tijd geleden vrijgelaten. Thans is ook tussohen de groep-S tinnes en do Mioum overeenstemming bereikt, zoo dat thans alle industrleelen in het Ruhrge- blied met de bezettingsautoritei ten een rege ling hebben getroffen. Brussel, 28 November. De overeenkomst, tot stond gekomen tusschen de intergoal- lleerde oommlsslo in het Roer-gebied en de Dultsche industrleelen, zal van kracht zijn tot 14 April 1024. De Roer-mijnen zullen als belasting, verschuldigd over de periode 1 Januari—1 November, 16 millioen dollar be talen. Zij zullen aan de entente 18 pet. van do netto-productie leveren. Tn do toekomst zullen zij 10 fes. per ton betalen. Do voorraden la het Roer-gel >ied la foc- slag genomen tot op 1 Octoiber blijven het eigendom van de geallieerden. De bestaan de regeling van den uitvoer van kolen blijft van kracht. De voorraden van producten der metaalnijverheid kunnen sleohts als zooda nig worden behouden, Indien de achterstal lige belasting worden 'betaald. Zij zullen slechts kunnen worden uitgevoerd ln hoe veelheden overeenkomende met de gemiddel den uitvoeren van dergelijke producten in 1922. BEIEREN. Naar het Holl. Nieuwsbureau uit Munchen verneemt beweert men daar in 'gewoonlijk goedingelichte kringen, dat Von Kahr 'bin nen enkele dagen zal aftreden. Hij zou dan vermoedelijk worden opgevolgd door gene raal von Epp, den vroegeren bevelhebber der Rijksweerbaarheid in Beieren, die waar schijnlijk beter dan de dictator van het oogenlblik in staat zou blijken de 'goede verstandhouding met Berlijn te herstellen. Het is voornamelijk de Beiersche volks partij, die blijk geeft von Kahr niet vol doende meer te vertrouwen, terwijl de na tionalisten hem' in weerwil der verschillen de ontkenningen over en weer blijven verdien ken dubbel spel te hebben gespeeld bij' den staatsgreep v^n Hitier. ITALIË en SPANJE. Rome, 23 November. In welingelichte 'kringen' gelooft men, dat het totstandkomen van een entente tusschen Italië en Spanje nog slechts een kwestie van dagen is. Men verheugt izich hierover, omdat zulk een' en tente een krachtige steun zal blijken! voor de buiten! andsche politiek van Rome, voor al ten opzichte van de vraagstukken der Middellandsche Zee. De aansluiting dezer twee Latijnsche landen zou verder een tegenwicht worden voor eventueele pogin gen van Frankrijk om de hegemonie van i Europa tot zich te trekken. andere arbeiders in het scheepsbouwbedrijf. De onkosten, die het veroorzaakte, bedragen 10.000.000. Nlenwe kruisers. Londen, 23 Nov. Volgens de bladen heeft de Admiraliteit plannen in voorbereiding omtrent den onlangs door Baldwin aange- kondi'gden aanbouw van nieuwe kruisers. Wanneer do regeering aanblijft zullen een achttal kruisers, elk van 10.000 ton en kos tende 2.000.000, op stapel worden gezet. FRANKRIJK. Poincaré ln dte Kamer. In de Kamer zeide Poincaré, dat Jaspar had •bevestigd, dat de bezetting 123 millioen aan België had opgebracht, hetgeen het resultaat was van de onverwoestbare solidariteit van beide landen. Hij verklaarde, dat er 43.500 spoorwegmannèn waren in dienst genomen. De productie overschrijdt de 2 millioen ton kolen en l'/a millioen ton cokes. Duizenden werklie den, vooral van Stinnes, hebben vrijelijk den oproep van onze ingenieurs beantwoord. Hij vestigde er de aandacht op, dat Stresemann de waarheid geweldig heeft vervalscht, aangezien Frankrijk en België van plan zijn de producten van de exploitatie van de Roer tusschen de ge allieerden te verdeelen. Overgaande tot den terugkeer van den ex- kroonprins zeide hij, dat 't verdrag niet de ver banning van den ex-kroonprins bepaalt, maar het herstel van de noodlottige dynastie der Ho- henzollerns zou een onduldbare bedreiging voor den vrede in Europa zijn. (Toejuichingen). Sprekende over de kwestie van de veiligheid herinnerde Poincaré aan de langdurige onder handelingen in 1919, die op een overeenstem ming waren uitgeloopen. Brinnd merkte op, dat het verdrag van bij stand van Lloyd George vernederend was, om dat het alleen hulp aan Frankrijk bood ais dit werd aangevallen. Wij vroegen Engeland, dat België en Frankrijk den Rijn als gemeenschap pelijke grens der drie landen zouden beschou wen en die met alle macht verdedigen, in geval van aanval. Poincaré verklaarde, dat het voorstel voor het verdrag van Lloyd George onaannemelijk was De weigering van Brland is daarvan het bewijs Hij wees op het gevaar van zoo'n verdrag, da ons een bedrlegolijke veiligheid zou geven en den mede-onderteekenaars zou vergunnen, ons zekere ontwapeningen op te leggen zonder over eenkomstige waarborgen Een van de essëntieole waarborgen voor Frankrijk- is de vrije werking van de controle commissies. Poincaré herinnerde vervolgens aan de besluiten van den Gezantenraad. Ik denk dat Duitschland zal buigen; dn elk geval zullen de werkzaamheden dier oommissles noch ge schorst, noch beëindigd worden. De beste waar borg voor onze veiligheid zullen wij dat is de meening van Foch en Pétain verkrijgen, door onze tegenwoordige positie in het bezette gebied te versterken. Wij zullen overgaan tol de ontruiming van de Roer als de schadever goedlng Is betaald, maar zoolang Duitschland geen betere gezindheid toont, zullen wij op ons qul vive moeten blijven. Poincaré toonde vervolgens aan, dat het ver drag de geallieerden volstrekt niet dwingt, de stichting van onafhankelijke Dultsche staten te beletten en eindigde: WH zijn op alle punten trouw gebleven aan de reeds beproefde politiek van hardnekkige en duurzame pogingen om de entente imet onze vrienden te bewaren, maar wij zijn vast besloten, niets op te offeren van onzo schadevergoeding, noch van onze veilig heid. WIJ zullen ons niet laten vermurwen door de weeklachten van Duitschland, nooh ons door zijn onbeschaamdheden laten ontroeren. Tardleu vroeg hierna naar hetgeen was voor gevallen op de jongste gezantenconferentie. Poincaré antwoordde, dat hij deze vraag niet op zich wil laten zitten. Hij wil de verantwoorde lijkheid voor de regeering niet langer dragen, Indien de Kamer op dit speciale punt de hou ding van het gouvernement niet goedkeurt. Hl) wenscht nog dezen avond een duidelijk antwoord van de Kamer over het punt door Tardleu opgeworpen. Daarop gaf de Kamer aan Poincaré een groote meerderheid. KORTE BERICHTEN. Het gerulmen tijd geleden op de Plata-Rivler ENGELAND. Het conflict ln den scheepsbouw. Londen, 23 Nov. Bij' bet referendum on der de ketelmakers is de regeling, welke door de te Ed'inburg gehouden conferentie van werkgevers en arbeiders op 16 Nov. was voorgesteld', aangenomen. Maandag wordt het werk hervat. Het geschil, dat 30 weken heeft geduurd, omvatte 10.000 man, doch trof nog 60.000 aan den grond geraakte stoomschip „Montfer- land", van den Kon. Holl. Lloyd, Is vlot ge komen. UIT DEN OMTREK. Anna Paqlowna. Donderdagavond 22 Nov. hield de MidÖen- standsvereeniging een, algemeene vergade ring in „Voorburg". De voorzitter, de heer D. Koorn, opende de vergadering, die niet druk bezocht was. Daar de secretaris tot de ontdekking kwam, geen notulen by zich te hebben, wer den deze aangehouden tot de volgende ver gadering. Hierop wordt de verkiezing voor de Ka mer van Koophandel in het district Alkmaar besproken. De heer Sehmalz te Behagen, die zich steeds een uitstekenden vertegenwoordi ger van het kleinbedrijf beeft getoond, is af getreden etn opnieuw candidaat gesteld. Alk maar heeft echter een tegencandidaat, al thans voor bet klein bedryf; vandaar dat er gestemd moet worden, hetgeen, ongeriefelyk genoeg, plaats moet hebben te Helder, waar door men minsteais een hal ven dag kwijt is. Besloten wordt nu op Dinsdag 27 Nov., den verkiezingsdag, een autodienst in te stellen. Een en ander zal nader worden ge regeld door het Bestuur, terwijl' het bestuurs lid Stims de stemgerechtigde leden in onze gemeente tot deelname aan de stemming zal opwekken. Sohagen stelt zich gaarne voor de autokosten tot eeni bedrag van 15 gulden per autobus voor 15 personen garant. In de vorige algemeene vergadering was besloten, pogingen aan te wenden tot het stichten eener federatie. Het Bestuur doet verslag van hetgeen in dezen is bereikt. Er is vergaderd met afgevaardigden van Wie- ringerwaard, Anna-Paulowna en Wieringen en op die vergaderingen er zijn er 2 ge houden zag men het belang eener fede ratie in. Tezamen kon men gemakkelijker een spreker laten optreden, een afgevaardig de naar de Bondsvergadering zenden; de af- d'eelingen konden elkander informatie's ge ven enz. Op een nader vast te stellen Zon dagmiddag zal men nog een te Van Ewyck- sluis voor de definitieve stichting der fede ratie vergadering waarvan alvast tot gede legeerden worden gekozen de heeren Jb. Stins en H. Jonker Jr. Hierna rondvraag en sluiting; Mej. A. Jonker, leerlinge dér Rijksnor maallessen te Helder, behaalde de acte Vrije- en Orde-oefeningen. Breezand. Vrijdagavond 23 November hield de Nuts- vereeniging „Vriendenkring" een vergade ring met dames in het lokaal van. den heqr Jh. Borst De heer A. Raap, die als voorzitter de ver gadering opent, zegt verrast te zijn over de flinke opkomst, een opkomst, die hij heusch niet had durven verwachten. Voorts doet hij een beroep op aller medewerking om dezen avond te doen slagen. De secretaris, de heer Petten, leest daar op de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De heer O. W. van Oorschot verwekt met zijn lezing „De Ring", door het niet ver wachte comische slot, een geweldig gelach: Mej. M. van den Berg, die de vaste bij drage had; beleefde •daarvan nietj minder pleizier. ■Daarna werd het kamerstukje „De staken de dienstmeisjes" opgevoerd door mej. P. van Duin en gezusters van den Berg, waar mee ze zóóveel succes hadden, dat nog eens herhaald moest worden. Doch niet minder succes hadden de dames BlaauboerVader en Nieuwland en de heeren J. Davids en O. van Eeten met den bekenden een-acter „De werkstaking". Daarna gaven de gezusters van den Berg met dein heer O. W. van Oor schot nog een kamerstukje „De proef op de som", en vervolgens kregen we van de dames BlaauwboerVader en M. van den Berg en de heeren O. W. van Oorschot, K. Nieuwland en J. v. Kampen nog eeai heele reeks van voordrachten, zoodat de voorzitter dan ook ln zijn sluitingswoord moest verklaren, dat het hem, ondoenlijk was, allen afzonderlijk te bedanken. Doch hij hoopte, dat ook later de animo even groot zou mogen zi1n, want d'an was de gezelligheid der nog volgende nutsavonden reeds bij voorbaat verzekerd. Op eengoedbezocht© «lichtingsvergade ring van „Huiszorg" was van Breezander zijde de wensch geuit, ook hier eens een ver gadering te houden, waartoe het Bestuur dan ook besloot. Deze propagandavergadering nu is Donderdagavond gehouden, doch heeft weinig resultaat gehad, want de opkomst was niet zoo heel groot. Burgerlijke Stand van Texel van 17 tot en met 28 November. GEBOREN'Jan Willem Oornelis, z. v. Klaas Bonne en Adriana Boon; Time, v. Cornelis Dros en Marretje Roeper; Gerrit Jan, z. v. Jan Drijver en Geertje Vlaming; Hiltje, d. v. Jan Bakker en Trijntje Ramers. OVERLEDENNeeltje Koorn. 86 j„ we duwe van Cornelis Rab; Oornelis Bakker, 77 j.; Grietje Plaatsman, 65 j. gehuwd met Jaoob Ras; Jan Kooger, 82 j„ weduwnaar van Martje Geus. Nieuwe Uitgave. Gewoonlijk bespreekt men by liederen- kritiek eerst de muziek en dan pas den tekst. Daar evenwel deze belde liederenbundels gewijd zyn aan do nagedachtenis der dichteres en zelfs haar naam hebben vereeuwigd, ga een korte beoordeeling van den tekst vooraf. Justine de Bunje stierf op jeugdigen leeftyd: zij was 24 jaar toen zy van ons heenging. Het is on3 niet bekend of zy eene Heldersche was; wei woonde haar vader hier en ook thans nog zyn er, zooals men weet, familieleden van dezen naam alhier woonachtig. In een woord vooraf met een aantrekkelijk portret der dichteres versierd leidt de beken de H. W. van der Mei} (de dichter, die menig bekend volkslied heeft vervaardigd) haar by het publiek in. Hy zegt van haar versjes: ....„Daarin toch sprak een zuiverheid van gevoel en een eenvoud, die weldadig, maar ook weemoedig ontroerde". De titels der liederen ge tuigen reeds vah gevoel en weemoed, maar de inhoud der korte dichtregelen verraadt dezen weemoed in veel hooger mate. Alles is zeer sub tiel gehouden en bezingt melodieus de schoon' heid en reinheid, welke de goden leggen in de ziel en het werk van haar, die zy zoozeer be minden, dat zy haar jong tot zich namen. Zoo zegt Van der Mey het ongevëer in zyn voorwoord'. Door deze liedekens te toonzetten heeft Van Oort, indien ze al niet vereeuwigd zyn, ze onge twyfeld op den voorgrond gebracht en ze in ruimer kring geïntroduceerd. Over 't algemeen zijn ze goed geslaagd; het is geen maakwerk, maar werk, dat uit inneriyke inspiratie ontstaan is in de ziel van den gevoelvollen kunstenaar Van Oort. Zy zyn melodieus^klaar en bevatte lijk, en eenlge nonchalances doen aan hun mu zikale waarde niets af. Dergelijke nonchalances vertoonen zich al da- deiyk in net eerste nummer: „Open uw oog", waar den zanger of de zangeres geen tijd gela ten wordt om adem te halen. Wat meer achtste rusten inplaats van punten achter de kwart der laatste lettergrepen zullen beter doen dan nu het geval is; aan den anderen kant zal de execu tant zich de vryheid wel permitteeren, de noten op die plaatsen te verkorten waar de ademhaling dit gebiedt. De strophe van zes gelyke noten waarden „Deel in de vreugden, maar meer in de smarten" doet voor ons gevoel wat styf aan, waartegenover staat, dat de begeleiding ze sier- yk omrankt en. het plechtstatige van dit lied er toch geenszins door ontsierd wordt. „Levenslied" (No. 2) heeft over de gansche lengte eenzelfde rhythme. Moet een levenslied niet eenvoudiger van structuur zyn? Wy den ken hier byv. aan den componist Doornbosch (het spreekt natuurlyk vanzelf, dat we geen parallel tusschen Van Oort en Doornbosch tok ken). Een verder op geslaagd contrapunt tegen de melodische structuur heft het eenigszins monotome van het rhythmisch karakter op. Waar de componist zingt van een „lichtstraal uit duisteren nacht", „betoont" hy het duister juist met de hoogste noot uit deze strophe. Is het misschien conventioneel als wij bet licht hooger denken en de duisternis dieper? In „Liedeke" (No. 7) ware het illustratief karakter van de klavierbegeleiding nog sterker uitgekomen, indien de componist niet de zang- party door de pianoparty had laten meespelen, doch arpeggio-akkoorden had aangewend, er wordt in dit lied zooveel van „snaren" ge sprokent „Wiegelied" (No. 0). Het wiegende element wordt hier door zes achtsten in de maat aange duid. Doet dit ook niet een beetje styfjes aan? Indien b.v. de 2e en 5e achtste eens weggelaten werden; zou o. i. dit toch aardige liedje nog beter bevallen hebben. „Weet je 't nog, lief?" (No. 6). Een liedje met vele trillertjes en lieflijk© vogelgeluidjes, dat door eenvoudigen van gemoed zeker gaarne zal worden gezongen. „Wandellied" (No. 4). Eenvoudig liedje met aldoor dezelfde begeleiding. Wie zal daar kwaad van spreken, als we denken aan Schubert's lied „der Musensohn", waar hy 4 pagina's met één zelfde begeleiding doorgaat, of aan het mis schien meer bekende „Ave Maria"? „Spelevaren" (duet ad libitum). No. 10. Moog warm, melodieus. Eind goed, al goed. Een van de nadeelen van een niet doorgecom- poneerd lied, d. w. z. een lied; waarvan elk couplet weder dezelfde melodie-vorming van het voorgaande heeft, is, dat van de drie cou pletten geheel verschillende begrippen het zelfde aanhooren. Zoo in het eerste gedeelte de woorden „geklater", „weiden" en „fluiten", en later, aan het slot „tellen", „bloeien" en „vrede". Ons oordeel samenvattend want de bo venstaande opmerkingen betreffen slechts on dergeschikte dingen, die aan de inneriyke waarde dezer composities geen afbreuk doen willen wy als onze meening zeggen, dat deze bundels in geen huisgezin, waar veel ge zongen wdkdt, mogen ontbreken. Nu het tegen St. Nicolaas loopt, kan dit aanleiding zyn er een of ander uwer kennissen mede te ver rassen. Het eerste nummer van den 2den jaar gang .van „Ons Eigen Tijdschrift" wordt in geleid door een klein artikel van den hoofdJ- redacteur D. J. v. d. Von, die bovendien een artikel wydt aan de St. Maarten-viering. Be langwekkend is het met veel illustraties en de bylage verluchte artikel van Frans Ver meulen: ,,'sRyics zorg voor onze Monumen ten". Schrijver vreest, d'at de bezuinlgin® ook die zorg zal verminderen en pleit er voor dat Kunst, gemoedsbeschaving, dooh geen overbodige luxe is. Van Melis Stoke een een-acter: „De om gekeerde Wereld", toekomstbeeld met ka rikaturen van G. van Raemdock, Felix Putten schrijft over „Chrysanten en Orchideeën. Zeer mooie foto's dezer bloe men versieren, het artikel. Van Tom Schilperoort vinden we een ar tikel over: „De Herleving van. het Nationale Oostuum in do Pr avenee, het land van Fré- déric Mistral", verduideïykt door verschei dene foto's. Een liedje van Cath. van Rennes: „Myn land", een. artikeltje van Anne Hallema by 2 heel by zond ere houtsneden van mej. A. J. de Graag en de zeer verzorgde Jeugdafdee- ling tot slot van dit nummer. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Het hoofd- en het bykantoor der poste ryen zyn respectieveiyk geopend op werk dagen van 's morgens 7.80 u. tot 's avonds 7.80 u. en van 's morgens 8 u. tot 's avonds 7.30 u. De telegraaf, gevestigd in het hoofd kantoor, tot 's avonds 9 uur. Des Zondags is het hoofdkantoor open van 8 u. ra. tot 9 u. m. en van 1 u. a. tot 2 u. a.; het bykantoor la op Zon- en Feestdagen gesloten. De kantooruren zijn op werkdqgen: a. Voor de frankeering, het debiet van postwaarden en de aanneming en afgifte van aangeteekende stukken, dageiyks van 7.30 u. v.m.7,30 n.m. en Zaterdags van 7.30 u. v.m.6.u. n.m. De aanneming van aan geteekende stukken, waarvan geen expresse bestelling wordt verlangd, heeft Zaterdags tot 8 u. non. plaats. b. Voor den dienst der postwissels, quitan- tiën en rijksverzekeringbank van 8.80 u. vjn.8 u. n.m. c. Voor den dienst der Rykspostspaarbank van 9 u. v.m.7.80 u. nun. Zaterdags van 9.u. v.m.6 u. n.m. d. Voor den dienst der pakketpost van 7.80 u. v.m.—7.80 u. n.m. Zaterdags van 7.80 u. v.m.6.n.m. e. Voor den postcheque- en girodienst van 8.30 v.m.3 u. n.m. De lichting der stadsbrievenbussen heeft op werkdagen plaats des v.m. 8.15 u., 's na middags 1.50 u en 5.10 u, en 's avonds 9.30 u. Bovendien geschiedt op Maandag en daags na een feestdag eene lichting des v.m. te 3.30 u. De op het station geplaatste brieven bus wordt 10 minuten voor het vertrek van iederen posttrein gelicht. De brievenbussen zyn respectieveiyk ge plaatst aan de Javastraat, Brakkeveldweg, Stakmanbossestraat, Binnenhaven, Zuidstr., Ankerpark,'Buitenhaven, Kruisweg, Molen straat, Koningstraat, Keizerstraat, Piet Heinstraat, Langestraat, Dykstraat en Scha- genstraat. De overeenstemming. Huiszoekingen bl) communisten en D.-Völklschen. De Bunje-Liederen. Tien Liederen ln twee Banden op woorden van Justine de Bunje. Muziek van Hen drik O. van Oort. Op. 25. Prijs per Band 1.50. In depót bij Hupfeld, Dlreotie Duwaer en Naessens, Am sterdam. Ons Eigen Tijdschrift. De Wereldpost. ttDe Wereldpost' van 22 November heeft op do le pagina een zeer actueele foto van den Duitschen ex-kroonprins en zyn gemalin op het landgoed Oels in Sllezlë. Een pagina foto's van de Herdenking van den Wapenstilstand in Frankryk en een van die in Engeland. Twee pagina's mooie en Interessante foto's van Het Grootbedrijf in de Amsterdamsche Haven. Een portret van Dirk Schëfer, die den 25 Nov. as. vijftig jaar zal worden, en twee pagina's sport-, dans- en gymnastiek-foto's. Behalve het week overzicht, den Londenschen en Paryschen brief, en de Modekrabbels, vinden we een arti kel over „Een Merkwaardige Amersfoortsche Instelling", de Poch, welk artikel de volgende week wordt voortgezet.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 15