-|WïWt<W.. Ingezeten MededeeMtig. Zijn Uw handon en lippen pijnlUk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Pnrol In doezen van 30, 60 en 90 ets. By apoth. en drogisten. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 21 November. Do heer Dion Kooien heeft de opdracht der Koningin tot Kabinets-formatie „Ln overweging genomen". Verder zijn wij, terwijl ik dit ga sehrij ven met de op 26 October jl ontstane crisis nog niet gevorderd. De sub-leider van de ohr.-historische partij, hoofdredaoteur van haar voornaamste orgaan, de heer Snoeck Henkemans, heeft in eene te Rotterdam door hem gehouden rede verklaard, op kondschap te zijn uitgegaan, maar niets wij zer te zijn geworden. Men beeft allerlei „mogelijkheden" gepo neerd. Van anti-revolutionnaire zijde (in „De Rotterdammer") telt men er een vijftal op: een Rechtsch Kabinet met mr. Kooien of een ander als formateur; een Rechtsch-Linksch Ministeri-. met den heer Kooien of een ander als premier; een extra-parlementair Kabinet zonder mr. Kooien. En dan voegt het blad er aanstonds bij, dat de beide eerstgenoemde „mogelijkheden" vrij wel kunnen uitgeschakeld worden.. 't Is een chaos! 't Is nu een toestand, waarvan in onze parle mentaire historie geen antecedent kan worden gevonden. December nadert met rassche schreden. En in het Kamer-zittinkje van Woensdag 14 November j.1. dat precies een kwartier duur de, werd besloten tot het afdeelings-onder zoek, op dienzelfden dag, van het ontwerp- Fleskens tot verlenging van 't Schoenenwetje met een half jaar na 1 Januari 1924, alsook tot het onderzoeken, in de sectiën, op 28 dezer van de ontwerpen tot herziening van het Indisch Regeerings-reglement, in verband staand met de jongste Grondwets-revisie. Ir. Albarda, de schrandere sociaal-democraat, wees er even op, dat de nieuwe minister van Koloniën zeer wel met andere voorstellen, ter vervanging van de nu aanhangige, kan komen. Dus zou de Kamer „monnikenwerk" hebben verricht. En mr. dr. Kooien, de praeses-Kabinetsfor- mateur, de groote mam van het oogenblik, antwoordde hem, voorzoover de verkoudheid hem t spreken gedoogde, dat de Kamer nu juist zoo prachtige, unieke gelegenheid heeft om tête reposée", in alle kalmte, die wets voorstellen Ite wikken en te wegen. Zoodat het resultaat van het afdeelings-onderzoek kostelijk materiaal zou vormen voor den minister van Koloniën, hetzij deze de voorstellen van den heer De Graaff mocht bandhaven dan wel: ze wijzigen. En ook nu had'mr. Dion Kooien duizendmaal gelijk. En ook mu school er heerlijke ironie in z'n woorden. Want het afdeelings-onderzoek is in menig geval een „wassen neus" Zoodra het kiezersvolk niet contröleeren kan, wie van de uitverkorenen zich beijveren voor 's lands belang, neemt de spybelary geweldige afmetingen aan Als 1t eens mogelijk yas om na te gaan, hoe veel leden der Kamer in de vijf afdeelingen ontwerpen „onderzoeken", men zou tot zeer pikante verrassingen komen in de allermeeste gevallen!. Dat de Kamer op de grens van November en December profusie van tijd heeft om in de sectiën -te werken, zal wel sinds den jare 1815 voor de eerste maal zijn voorgekomen!.... Op den 14en November maakte de heer Van Ravesteyn eene interpellatie aanhangig. 'Over het vertrek van den ex-Kroonprins uit Wierin- gen naar Silezië. „Ik stel voor", zei Praeses, „over dat verzoek in de eerstvolgende vergadering te be slissen!" Er werd gelachen. In de volgende openbare vergadering!... Met St. Juttemis? Pats!, beukte de presidiale hamer. Als geen sterveling meer denkt aan de avon turen van Wilhelm Jr. von Hohenzollern, zal m'nlster Van Karnebeek, hopen wij, dat al thans deze bewindsman nog aan het roer blijft!, of zijn opvolger aan de groene tafel over dit zaakje hetwelk dan „uitgeplozen" zal zijn tot aartsvervelens toe, den communlstlschen in- terpellant hebben te antwoorden?.... Hopen, verwachten wij, dat dr. Van Rave steyn verstandig genoeg zal wezen om zijn Vragen „in te slikken"! zoekt. Mr. dT. Kooien „overweegt" dus, - Poogt de Kablnets-crlsis op te lossen. Wij hebben pas de tijding onder de oogen gekregen, dat de Rijks-inkomsten over October 1923 ae kleinigheid van ruim 101/» millioen gul den minder bedroegen dan die over de tiende maand van 1922. Het werk der ingrijpende bezuiniging is een levenskwestie voor ons volk. De ontwerpen-Staatsbegrooting voor 1924 liggen daar onaangeroerd. Behoudens dan enkele Voorloopige Versla gen van de Tweede Kamer. Terwijl mr. De Geer, de oud-minister, in zijn brochure heeft verduidelijkt voor zoover noodig, dat uitstel der behandeling van de Vlootwet (door hem bepleit), absoluut niets te maken heeft möt de leuze van „geen man en geen cent". De Staatsmachine is stop-gezet! De toestand wordt met het uur gevaarlijker. En de heer Colijn onderneemt het, in zijn .^Standaard" te schrijven: „Zoolang de toestand van 26 October niet grondig gewijzigd is, is herstel der saamwerking volstrekt uitgeslo ten. Aan lijmen en krammen doen wij niet meê. Onder geen voorwaarde zijn wij bereid mede te werken aan de vorming van een Kabi net, dat z e k e r is van felle aanvallen van den vijand, en niet zeker van den steun van zijn vrienden". !Men teekent dit van anti-revolutionnaire zijde als dezelfde houding, die eenmaal Groen van Prinsterer de woorden deed zeggen: „In ons isolement ligt onze kracht!" Er leeft nog een, die Groen gekend heeft. En die waard is, ten volle, in één adem met hem te worden genoemd. En óók met dr. Kuyner. Hij is een zeer-hoogbejaarde. Zijn lichaams kracht neemt helaas af. GEMENGD NIEUWS. Moordaanslag. Te Delft heeft H. T. Woensdagavond een moordaanslag gepleegd op zijn vroegere verloofde, mej. C. de B. Toen zij met L. de K. in die Trompetstraat liep, viel hij eerst de zen persoon van achteren aan en stak hem met een mes in den rug. Het meisje heeft hij vervolgens met hetzelfde mes in de beide oogen gestoken en ook aan den rechter schouder. De be'do verwonden zijn naar het gasthuis vervoerd. De dader wist te ontko men. Een schadepost van een kwart millioen. Do ontvanger der registratie en domeinen te Rotterdam heeft Woensdag definitief aan geslagen het oomplex panden Oppert 69 en Verlaatstraat 52 en 56, in gebruik geweest bij de posterijen. Bij den voorloopigen afslag werd het oom plex door den heer J. E. Duller Ingezet op 95.800. De makelaarsfirma Van Alphen en Co. heeft nu g'steren, naar de „N. R. Ct." meldt, het oomplex gekocht voor 95.900. Behou dens de noodige zekerheidstelling heeft de ontvanger den koop gegund. Een paar jaar geleden heeft het rijk het oomplex voor 841.000 gekocht. Bij een openbare inschrijving voor hetzelfde com plex, eenige weken geleden gehouden, was het hoogste bod 75.000, dat toen niet werd aangenomen. De „Tijdgeest" en „Utile". De centrale recherche te Rotterdam heeft op last der justitie bij verschillende hoofd agenten en vertegenwoordigers van „De Tijdgeest" en „Utile" alle aanwezige loten en vertdere besoheiden der 434ste loterij, als mede alle reclamemiddelen in beslag ge nomen. Een honderdjarige. De gep. wachtmeester der artillerie J. M. Timp, te Utrecht, is Donderdag 100 jaar ge worden. Bij deze gelegenheid heeft d'e ad judant van den Minister van Oorlog, kapi tein van den generalen staf Carstens, zich naar Utrecht begeven om namens den Mi nister den heer Timp geluk te wenschen en hem de eermedaille in goud der Oranje Nassauorde te overhandigen, hem door de Koningin toegekend. Maar zijn geost is nog helder. Er straalt nog steeds nobele strijdvaardigheid in de schran dere grijze oogen van den staatsman-in ruste, die zich nog niet bedwingen kan te „getuigen", wanneer het hart het eerlijke, nobele, 'hem tot spreken dwingt. Hij De Savornin Lohman, is in dit op zicht de gelijke van zijn tijdgenoot Samuel van Houten, nóg hooger in leeftijd, 's Is geen ander dan Lohman, die in „De Nederlander", onder den schuilnaam van „oud-gediende", den heer H. Colijn een af straffing toedient. Lohman erkent, dat de tien katholieke Ka mer-leden, die op 26 October 1923 tegen de Vlootwet stemden, „een politieke fout" be gingen. Zeker. Maar, „geen politie* misdrijf"! En dan herinnert de „oud-gediende", hoe op 1 Juni 1900, toen de Eerste Kamer het ont werp der Ongevallenverzekering verwierp, velen aandrongen op minister Lely's aftreden. Niet de chr.-historischen van toen! Schoon zij, in politieken zin, tegenover het Kabinet stonden en ock tegen het wetsontwerp waren. Maar zij waren van oordeel, onder Lohman's leiding, dat 's lands belang een zoo spoedig mogelijk tot stand komen van die wet eischte. En: „dat door wederzydsche toegevend heid dit doel bereikbaar was. De regeering bleek tenslotte hierin meé te kunnen gaan; een gewij zigde wet kwam reeds 2 Januari 1901 tot stand en het land heeft erbij gewonnen." En ook dit nog vraagt Lohman, of 's hee- ren H. Colijn's woorden niet den indruk moe ten vestigen, dat „hier een partijbelang in de plaats treedt van 's lands belang? Door èeni'ge wijziging der wet en kortstondig uitstel adviseert de grijze staatsman, is het spoedigst te verkrijgen wat het land noodig heeft. Of vraagt hij, „wordt de eisch gesteld: óf den heer Colijn volgen in alles, óf eene gezonde oplossing der crisis zooveel mogelijk bemoeilijken?...." Erkend wordt thans in „De Nederlander", dat „indien na de verschijning van het Vloot wet-rapport, en zeker na het aftreden van Mi nister De Geer, opnieuw overleg was ge opend tusschen Kabinet en Kamer-meerderheid, veel kwaad had kunnen worden voorkomen. „Maar nu dit eenmaal niet geschiedde, make men toch van geen enkele zijde de bestaande reusachtige moeilijkheid grooter dan zij is, door de gemaakte fouten op te blazen tot gebreken, welker werkelijk bestaan onmogelijk zou ma ken het gaan van den weg, wier betreding in 's lands belang noodzakelijk is." De crisis, welke berokkende het aftreden van het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck, stag natie brengend in 't allerdrukst van het parle mentaire jaar, moet in de gegeven omstan digheden worden beschouwd als een ongeluk voor 's lands belangen. Zij was het gevolg van schromelijk tekort aan tact en staatsmanswijs- heid bij de leiding van het Ministerie. En in zoover mag de verdwijning van het Kabinet- Ruys van onpartijdig, kleurloos standpunt wor den toegejuicht. De crisis werd mede berokkend doordien slechts de katholieke partij zich mag verheugen in leiders, die inderdaad van 't hout zijn, waaruit staatslieden, tactici worden gesneden. Terwijl zoowel de anti-revolutionnaire als de chr.-histo- rische partij 't met achtenswaardige epigonen, menschen van het tweede en derde pian moeten doen. Aan de taotlooze halsstarrigheid van het Ka binet, niet aan de leiding der katholieke party. was 't tenslotte te wijten, dat tien katholieken tegen de Vlootwet stemden. Intusschen, gedane zaken nemen geen keer. Eisch van welbegrepen landsbelang, zéér urgente eischI, is nu, dat de Staatsmachine weêr op gang wordt gebracht. Met grooten spoed. Opdat in periode'van hoogst-onrustbarende vermindering der Rijks- 'nkomsten het werk der ingrijpende bezui niging worde aangevat met forsehe hand. Mr. ANTONIO Een lief Jochie. Walter Johnson uit Warwick is pas acht jaar. Hetgeen niet wegneemt, dat hij voor den rechter in zijn woonplaats Maandag heeft terechtgestaan voor vier strafbare fei ten, die een allerbeminnelijkst karakter ver raden. Hij heeft n.L de baby met een broodmes gestoken, een. vork in het lichaam van zijn broertje geprikt, de kat op het vuur ge gooid en het jongetje van de buren met heet water overgoten. Moeder kwam móé voor den rechter. De ziel! Ze is bang voor haar spruit. Echt bang. Vader is een Duitscher; hij is na den oorlog naar DuitsohJand teruggegaan en liet de vrouw met de vier 'kinderen zitten. Resul taat? De rechter moe$i dat maar beoordce len. Maar liefst had zidat lieve Waltertje naar een tuchtschool werd gestuurd In dien zin werd ook vonnis gewezen. Een moderne moord. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit New-York, dat aldaar de bankier W. H. Sup- phen, die onlangs een nalatenschap van 6 millioen dollar erfde, dood in zijn woning is gevonden. De doode hield nog zijn pijp in de hand. De tabak die zich daarin bevond bleek bij onderzoek in cyaankali gedrenkt te zijn. De politie gelooft, dat de moordenaars zich 's nachts toegang tot de werkkkamer van den bankier hebben verschaft en toen zijn tabak hebben geprepareerd. Als motief voor den moord, die groote ont roering te New York heeft teweeggebracht wordt „de vrouw" genoemd. Voorzichtigheid geboden! De 25-jarige arbeider P. F. J. Rekers wilde Dinsdag in de fabriek van de firma Keunen te Einhoven een electrisch lampje, dat slecht brandde, vaster in de fitting draaien. Daar voor ging hij op een twee meter van den grond verwijderde ijzeren fruis staan. Toen hij he tlampje indraaide, werd hij.door den stroom getroffen, waardoor hij viel. Met een schedelbreuk werd' hij ipgenomen en naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij 's avonds is overleden. Een rens geveld. De hoogste den van het bosch van Joux in de Jura is gekapt; het was, naar een Fransch blad meld, een reus van 60 meter, die de Pre sident genoemd wérd en boven alle andere boomen van het bosch uitstak. Men heeft ne gen uur moeten werken om dei. boom, van de plaats, waar hij geveld is, ver een af stand van 400 meter, naar het boschpad te vervoeren, waar hij op een kar geladen kon worden, die hem naar de zagerij bracht. Naar het Ned. T. A. uit Stockholm meldt, zijn wee Zweedsohe ingenieurs, Sven Bergh en K. E. Larson, er na twee maanden van onafgebro ken proefnemingen, waarvoor de regeering sub sidie had gegeven, in geslaagd het vraagstuk van de extractie van olie uit olievoerende leien >p te lossen. Men verkrijgt op goedkoope wijze lardolie van voortreffelijke qualiteit. Als bij- >roduct wordt een bijtende kalk gewonnen, die voor cementfabricage of verwerkt op kunst- neststof met vrucht en voordeel zal kunnen worden gébruikt. Gebruik van ondeugdelijke kaas. Te Arnhem komen verschillende ziekte gevallen voor, welke door medici worden geacht te zijn een gevolg van het eten van kaas, bereid van molk van aan mond- en klauwzeer lijdend vee. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, deden de ziektever schijnselen zich slechts voor na het gebruik van kaas, die bij denzelfden winkelier ge kocht was. De keuringsdienst stelt een on derzoek ln. De verschijnselen van de ziekte komen bij alle patiënten overeen. Vooral hevige brakingen doen zich voor. peld hadden, dat er totaal 1752.121/» uitge keerd is, en dit nog niet het geheele bedrag is, daar er nog een paar lijsten terugontvan gen moeten worden om te teekenen. De Con trole-oommissie voor de Werkloozenkas had zich wat licht van haar taak afgemaakt. Dat de voorzitter candidaat gesteld was voor den gemeenteraad, maar nog niet gekozen, doch wel een zetel in den bondsraad heeft gekregen. Hierna eenige toelichtingen van den voorzitter, die eveneens den secretaris dank zegt voor zijn uitgebreid verslag. Volgt verslag van den penningmeester bij monde van een der leden van de kasoommissie en hieruit blijkt dat er een saldo aanwezig is van 91.45, waaronder een maand contri butie af te dragen aan het hoofdbestuur. De voorzitter zegt ook dezen rapporteur dank voor zijn moeite en accuraatheid en den penningmeester voor zijn net beheer. I Volgt bestuursverkiezing; aftredend P, Bregman, K. Verver en W. Amels, die ter stond herkiesbaar waren. Allen werden met groote meerderheid van stemmen herkozen en nemen hunne benoeming aan, waaraan door den voorzitter nog wordt toegevoegd, dat hij rekent op de medewerking van alle leden. Voor de kasoommissie was aftredend A. Dijkshoorn, niet herkiesbaar. Na drie stemmingen gekozen K. Wijnsma. De con trole-commissie voor de werkloozenkas werd samengesteld'door de benoeming tot leden van K. Duit, S. Kossen en A. Dijkshoorn. Plaatsvervangers zijn A. Kossen, P. Rlen- stra en P. Heyblok. Bij de rondvraag werd er gewezen op het ophalen der oontributie, waarbij veel critiek naar voren gebracht werd. De heer Jonkman geeft in overweging een vasten bode aan te stellen, die begint dan in het werk te zit ten, en is meteen een goede en goedkoope propagandist Op een volgende vergadering zal dit punt nader aan de orde gesteld wor den. Een lid geeft zich nog op om met 'bon netjes voor de muziek op stap te gaan. Verder wordt medegedeeld, dat degenen die prikken voor de gemeente, zich daartoe moeten aanmelden lederen werkdag des voonmiddags tusschen 9 en 10 uur ten huize van den secretaris. Tevens wordt gezegd, dat de plaats om te prikken voor de organi satie nog niet is bepaald, maar toch zoo spoedig mogelijk zal worden bekend ge maakt. Tot slot wordt er een levendige bespre king gehouden over het niet tewerkstellen van arbeiders uit Koegras bij het eleotrische laagspanningsnet alhier. Scherpe critiek ontwelt aan veler boezem en het slot is dat er besloten wordt om Woensdagmorgen di rect- een onderhoud aan te vragen met het Dagelyksch Bestuur der gemeente Helder en met klem deze zaak aldaar te bepleiten. De heer Jonkman vraagt nog of hefrook nog nut kan hebben over eenigen tijd een open bare vergadering te houden en dan ook daar de vrouwen eens bijeen te krijgen. Dit voor stel wordt algemeen toegejuicht. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met eenige gepaste woorden deze geanimeerde bijeenkomst. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. Jullanadorp. Arbeiders Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf. Dinsdagavond hield de Afd. Koegras van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf hare jaarverga dering in het lokaal van den heer H. Veul. Ongeveer half acht opent de voorzitter P. Bregman deze 'bijeenkomst, heet de aanwe zige leden welkom en inzonderheid het hoofdbestuurslid, den heer M. Jonkman uit' Utrecht. De voorzitter memoreert eenige za ken uit bet afgeloopen jaar en zegt verder voortaan iedere maand te willen vergaderen. De secretaris K. Verver leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. Nu volgen een serie ingekomen stukken over helimbepLanting, wintèrpropaganda, steunlijst textielarbeiders, welke na voorle zing door den heer Jonkman uitvoerig wor den toegelicht. Bij de circulaire over het aan melden der werkloozen bij de Arbeidsbemid deling wordt aangedrongen om ook buiten de uitkeeringsperiode zich aldaar bij eventueele werkloosheid te laten inschrijven. Wegens bekrompen kasmiddelen wordt besloten als nog geen donatrice te worden van de Arbei- dersmuziekvereeniging te Helder, maar wel zal getracht worden de daarvoor ontvangen bonnetjes aan den man te brengen. Volgt 'het jaarverslag van den secretaris, waaruit wij vermelden, dat het vergadering- bezoek gering was, het ledental van 45 op 31 daalde, dat geen toeslag op de uitkeeringen 1 werd verleend, dat 'bijna alle leden gesteim- De 8-uur winkelsluiting. In de allereerste plaats meen ik goed te doen eerst den heer S. N. Bakker van ant woord te dienen. Deze heer zegt dat inder daad een oplossing gevonden moet worden om ook het winkelpersoneel een korteren ar beidsdag te waarborgen. Gemakkelijker voor hem is het omnie t aan te geven op welke manier de winkelbedienden dan wel kunnen agiiteeren en strijd voeren om het beoogde doel te bereiken. Bakker is ook overtuigd dat 8 uur minstens de winkel gesloten moeten zijn. De strijd moet hiervoor worden aan gekondigd en gevoerd. Jawel, heer Bakker, dit schijnt u gevoeld en begrepen» te heb ben, doch strijd, alleen wanneer deze georga niseerd plaats vindt kan voordeel brengen, kan sucoes hebben. Organisatie moet er dus komen ook en juist van het winkelpersoneel. Al gqan de winkeljuffrouwen vlug trouwen, al heeft het verloop van personeel ook nog zoo'n grooten omvang, doet niets ter zake. Zij zijn dan in ieder geval de baanbrceksters geweest voor een behoorlijken werktijd, voor hen die na hen in dienst treden. Voor het verdere meen ik dat de heer Bakker spo ken ziet, wanneer hij, bepaald gedachteloos neerschrijft: „Hierin l;gt tevens het antwoord aan den heer T., die de winkeljuffrouwen verwijt geen organisatie te hebben gesticht. In de eerste plaats willen zij niet staan onder lei ding vun een bepaalde partij, (vetgedrukt, van mij: T.), daar alle gezindten bij hen ver tegenwoordigd zijn en dan wordt haar be trekking als een soort doorgangsperiode be- sohouw'd, enz., enz." De Heldorsche Bestuurdersbond, mijnheer Bakker, is geen partij, nooh een instelling hiervan. De Heldersche Bestuurdersboiid, heer Bakker, is niet sociaal-democratisch, want hierop slaat uvj redeneering met de aanduiding van „bepaalde partij". De Hul- dersche Bestuurdersbond is een vakcentrale, waarin alle vakken en gezindten, zoowel Katholieken naast Sociaal-democraten, Vrij zinnig-democraten en Christelljken, broeder lijk met elkander d'en strijd opnemen tegen al wat reactie is, tegen al wat meent de hand te moeten slaan aan de rechten der arbei ders. Of dus gelijk elk vakman of ongeschoold arbeider en ambtenaar ook de winkelbedien den in de gelederen der alle gezindten om vattende vakcentrale willen treden, ligt ge heel aan hun inzicht, omtrent het georgani seerd' verkrijgen van alle rechten, welke ook •de arbeiders in den afgeloopen tijd hebben verkregen, nJ., en in de allereerste plaats een verkorte arbeidstijd. Een boeman, mijn heer Bakker, hebben de winkeljuffrouwen niet noodig. Daarvoor zijn de tijden te ern stig en de opzet te doorzichtig. Doch, wan- neef nu de moderne vakorganisatie, beli- óhaamd in den Helderschen Bestuurdersbond nu eens w I partijdig was, dat wil zeggen, wel uit de S.D.-arbeiders party voortgeko men, gesteund en geleid, zou dit dan voor de winkeljuffrouwen een ramp zijn? Zouden wanneer dit dus wel zoo was, en de winkel juffrouwen dus ook de leiding van hun zaak ons toevertrouwden, zou dan de winkeljuf- l frouw daarvan nadeel ondervinden? Heeft dieze party het niet altijd voor de arbeiders, voor het werkend en ploeterend deel dezer samenleving opgenomen? Welnu dan, heer Bakker, waarom moet deze uiting uwerzijds dan als boeman, als (spook gebruikt worden? Zoodra gij kunt aantoonen met cijfers eri bewyzen, dat d6 I sociaal-democraten dé arbeiders hebben g&. I trapt, geslagens vooi hen niet zijn opg©. komen, hebt gij recht om te schrijven, zoo- als u schreef. Doch deze boeman, dit spook was niet noodig, had heer Bakker kunnen Laten rusten. Gelukkig, voor den heer Bak ker kan de Heldersche Bestuurdersbond zelf z'n boontjes wel doppen, al schromen wij niet te zeggen^ dat de den meesten steun voor allé zaken door ons aanhangig gemaakt, van de S.D.A.P., dat is de politieke arbeiders beweging, hebben verkregen. Dat hebben ook de ambtenaren en de arbeiders ingezien, da kan dus met een beetje goeden wil ook het winkelpersonee). M. de R., nog een enkelen regel voor den snaaksohen heer Quast, die meent een zoo ernstige zaak met grollen af te ma ken. Ook deze meent in de persoon van on- dergeteekende de schim te zien van een boeman, die meer kwaad dan goed zal doen aan de zaak der winkelbedienden. Laat ik den heer Quast geruststellen door te verwij zen naar de beantwoording door mij aan den heer Bakker. Nogmaals, men moet de zaak niet welbe wust verwarren, ook niet de heer Quast. Ik voor my, zal de Held. Winkeliersvereenl- ging niet rangschikken onder de politieke organisaties, als hijv. de Vryheidsbond. Ik denk daar niet aan, trots dat ik over geen andere gegevens beschik dan wat de pers my voorlegt. De heeren Quast en Bakker had (ten dus ook kunnen, neen moeten weten, dat de Hei- dersche Bestuurdersbond met politiek niets uitstaande heeft. Tenlotte M. de R., nog een opmerking. Ik heb de politiek niet uitgelokt, en dit was ook nimmer mijn bedoeling. Mijn vorig artikeltje was uitsluitend bestemd en gericht voor en aan de winkelbedienden, welke ik een weg wilde wijzen op welke ma nier zy lotsverbetering konden verkrygen. Niets meer en niets minder. Waarom bei de heeren rneenen mij van antwoord te moe ten dienen, is mij tot nu toe een raadseL Eer der had ik dit verwacht van de winkelbe dienden zelf. U ndjnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. J. W. v. TEEOKELENBURG, Secretaris Helxi. Bestuurdersbond. Koningsweg 1. V PAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres, seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant-, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Uit de Damwereld. Het kampioenschap voor Nederland Is ge wonnen door J. H. Vos met 11 punten. De tweede prys werd gedeeld door Herm. de Jongh en A. Visser, die ieder 9 punten be haalden. Verder eindigde I. J. de Jong met 7 en C. J. Lochtemberg met 4 punten. De oompetitie van den Nederlandschen Dambond vangt in December aan. De wedstryd om den Meestertitel is te Am sterdam begonnen. Een geestige afwikkeling in natuurlijken stand. S m 1 Pj Stand ln cijfers: Zwart: 7/9, 12, 14, 10, 28 en 20. Wit: 27, 81/88, 80/88 en 15. In dezen stand speelt Wit: 1. 88—28! Als Zwart nu aansluit met 14—19, loopt de witte schijf 15 naar dam. Zwart is dus gedwongen tot: 1. 28—29. Nu echter Wit: 2. 27—21. Als Zwart thans slaat 2017 dan wint Wit eenvoudig door 88—8B enz. Zwart slaat dus: 2. 16 27, waardoor Wit als volgt wint: 8. 82:21! 26:17 4. 88—88 29:88 5. 87—82 88:27 6. 8141 Werkelijk fraai! Stand in cijfers: w^o/'o8/10' 18/16> 18> 19 en 28. Wit. 24, 27, 28, 80, 82, 86/38, 40, 48 en 49. Wit speelt hier: v*iwï~;85,^waard0<,r sohtfl 24 schijnbaar spoelt^ art denkt er ook zoo over en 2. 87—311120:29 8. 88—33 29 38 4. 80—24 19:80 28:19 18:24 88 27, Andersom slaan geeft hetzelfde resultaat. 7. 81 :4 16 27 4 81 'gewonnen. ■tets dergelijks kan in de partij voorkomen. i i, 1 In het moeras! Grappig zit tink Je. Van St. Juttemis. Lohman's advies. Roetwerpers. De zware taak der oplossing van de Kabinets crisis thans te bemoeilijken staat gelijk met 'andverraad. Ingezonden mededeeHng, Olie uit leisteen. zm. 'm, y/ê WM. m&. m* ma 9' ^7.,1420- Nu echter:

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2