HELDERSCHE COURANT Derde Blad. Winterdienst Ned. Spoorwegen. VAN ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923' AMSTEBDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Als er een schaap over de brug is, volgen er meer. Eerst wandelde de eierkool over de brug van het gemeenschappelijk overleg tus^p.hen „handel" en Gemeentebestuur, en thans is dan de aardappel, als tweede schaap, op het punt te volgen. De aardappel handelaren hebben1 zich namelijk, op voor waarde dat er niet tot gemeentelijke distri butie'zal worden overgegaan, ©venals de ko- lenhandelaren bereid verklaard met de Ge meentelijke autoriteiten in overleg te treden inzake de détail-prijzen. Komt mem zoodoen de tot eep, regeling, dan verklaarden zij zich eveneens bereid de controle op de nakoming daarvan over te 'laten aan de Gemeente-amb tenaren. Het is een feit om zich in te ver heugen, dat bovengenoemde brug blijkbaar meer en meer in gebruik wordt genomen. De kans op het bereiken van practische prijs verlagingsresultaten is met zulk een brug grooter dan zonder, toen beide partijen de Gemeentelijke levensmiddelenvoorziening en de particuliere handel elkaar vanover het ravyn nuttelooze scheldwoorden pleegden toe te schreeuwen. Meer business" in de regeering en min der regeeringsbemoeiimg in „business" stel de dezer dagen de heer Willis H. Booth, voorzitter van de internationale Kamer van Koophandel te Parijs, in zijn voor onze K. v. K. gehouden rede, als leusDeze brug, dit kolen- en aardappelen-overleg is zeer zeker een stap in de door hem bedoelde rich ting. It niearns business. Dat overigens de Begrootingsdebatten, waar de Raad deze week weer ©enige uren aan besteedde, „business" beteekenen kan men, evenmin als van vorige begrootingsde batten moeilijk zeggen. De eigenlijke busi ness wordt meestal gedaan in de diverse Commissies, waarheen de in deze debatten ter sprake gebrachte zaken dan tenslotte bijna alleen verwezen worden. Zoo werd dan o.a. een geanimeerd „dans- debat" de kwestie van het opheffen van he'; dams-verbod naar de Commissie voor de Strafverordeningen verwezen. Niet echter dan voor den heer Gulden nog gelegenheid te hebben, gegeven een nieuwe psychologi sche indeeling van het menschdom te berde te brengen. Er zijn nu eenmaal, verklaarde hij, „brullofts-menschen" en „begrafenis- mensohen"; ik als voorstander van de op hefing van het verbod reken me onder de eersten. De tegenstanders zijn begrafenis menschen. De sociaal-democratische me vrouw Pothuis, die de moderne step-dansen te lijf ging en dan ook zich solidair verklaar de met de meest rechteche anti dans gezinde collega's, mocht zich dus ook onder de laatsten rekenen. Waartegen zij evenwel in een repliekje verontwaardigd opkwam Zij hielü heusch wel van een pretje, bekende zij, en later zou zij nog wel genoeg gelegen heid vinden te toonen dat zij in andere op zichten „modern" genoeg is. Tenslotte deed de heer Gulden nog op merken, dat hij niet alleen als Raadslid pro het dansen stond te spreken, maar ook als. oud-danseur! En de Burgemeester, op wiens behoudend hoofd de meeste verwijten der gefnuikte danslustigen zijn neergekomen en die men algemeen aanzag als de groote rem voor een meer gezellig hoofdstedelijk leven, wees er op dat het dansverbod, in eersten aanleg, niet van hem afkomstig is, maar dat het al over de honderd jaar in Amsterdam bestaat. Alhoewel er dan vroeger, anders dan nu, ruimschoots met vergunningen werd ge werkt. Intussohen maakt men de balans van een en ander op, dan gelooven we wel dat de zaak van de opheffing van het verbod, waar over thans in de Commissie de beslissing moet vallen er niet slecht voorstaat En dat men hier binnen niet al te langen tijd ©yen vrij de beenen van de vloer zal kunnen hef fen als dat thans reeds te den Haag en m Rotterdam het geval is. Men weet t: onze Burgemeester en1 de Kunst verkeeren op niet al te besten voet. Vooral niet sinds de heer de Vlugt bij ge legenheid van het bezoek van Zweden's Ko ning op de gladde vloeren der kunstcritiek min of meer potsierlijk uitgegleden was. Toch heeft dit keer de Kunst, weinig haat dragend als zij nu eenmaal is, 'sRaads Voor zitter uit een lastig parket weten te redden- Tijdens de jubileumsweek hadden commu nistische propagandisten hier en daar op trottoirs en schuttingen oproepen geverfd als diaar zijn: ,Breekt het spel!", „Doet niet meel", enz., enz. En ziet, steedis weer bleken deze openbare schilderaproeven dien volgen den1 dag reeds door de Gemeente-reiniging verwijderd te zijn. En dat, terwijl voor wat het uitwisschen van andere, niet cómmums- tische opschriften betreft, bij dezQ Gemeen te-reiniging niet den minsten ijver te be speuren viel! De Burgemeester werd over dit zonderlinge verschijnsel, door middel van een interpellatie van communistische '''ij, Zvjn antwoord erkende hij ruiterlijk, dat de order tot het verwijderen der oomm. op schriften van hem Persoonlek was uitge gaan. Zij hadden zijn kunstzinnig oog pijn gedaan en voldeden, naar zyn inzien, zoo weinig aan aesthetische eischen ,dat deze bedreiging van het stadsschoon geen dag geduld kon worden. Met deze kunstzinnige beschouwingen werden .^^P^anten op elegante wijze afgepoeierd. Vergetenjnag niet worden, dat Burgemeester langs de tentoonstelling voor ketterkunde bezocht en er zich liet rondleiden OT ging liet geven, maar of het nu alleen daar aan ligt, dat hij: plotseling een scherpen fcijK gekregen heeft op de onartistieke vormen der communistische letters, betwijfeld wordlen! Zwaarder dlan de Burgemeester evenwel hadden het deze week in den Raad twee au- dere Gemeentelijke autoriteiten te verduren. Wethouder dr. Vos en onze Brandweer-Com mandant Gordijn namelijk. De laatste is, ik schreef het vroeger al eens een geliefde zondebok. Critiek op zijn beleid! in en buiten het Corps kwam al meerdere malen tot uiting. Waar hij in enkele gevallen blijk gaf niet met de personeels-boniden in overleg te willen treden, meende men thans in dat feit een punt van aanval in dien Raad te hebben. De Burgemeester dekte hem echter door er op te wijzen, dat dé Ct. voor kleinere aange legenheden steeds bereidwillig confereerde met de organisatie-besturen; en dat, voor wat de grooter© aangelegenheden betreft, moest afgewacht worden tot de kwestie van het Gemeenschappelijk Overleg, op het oogenblik nog commissoriaal, ook voor de Brandweer afdéende geregeld zou zijn. In principe had de heer Gordijn zicji nooit te gen een dergelijk overleg gekant. Men heeft dus af te wachten hoe zijn houding in de praktijk, na dé definitieve regeling zal zijn. Reden om een motie aan te nemen waarin de Cf. tot een1 dergelijk overleg wordt aange spoord was er dus, zeidie de Burgemeester, niet. Waarop deze motie zij: was van den heer Overst dan ook kelderde en den beer Gordijn weer even respijt krijgt van de aan vallen zijner critici en.benijders! Het zal wel niet ver van de waarheid! zijn, als men onder de critiek die de Wethouder voor de Gezondheid de Volkshuisvesting te verdüren had, eveneens een aantal klanken zoekt Van verholen benijders.De critiek op de onder zijn beheer staande organisatie, wist hij in zijn antwoord goed te pareeren. Hetzij door te bewijzen dat er in. dezen tijd geen gelden meer voor beschikbaar moch ten en konden gesteld worden (als inzake de kinkhoest-bestrijding), hetzij door toe zegging van verbetering te doen (het ver meerderen van het aantal bedden in de Gooische sanatoria voor t.b.c. patiënten). Met de verdediging van zijn eigen, meer oïmi'ddellijke werkzaamheden, meer onmid dellijke gangen en wegen, had hij het moei lijker. Venveten had men hem n.1., dat hij te.ambulant was, te weinig, op zijn bu reau, met zijn neus in de stukken zat, en ook: dat hij nog zoo jong waal Dit laatste verwijt kon niet worden afge weerd. En gehinderd zal het dr. Vos dan ook wel niet hebbenl Wat het eerste betreft: ja, h ij moest toegeven dat hij veel pp reis was. Maar dat waren meerendeels reizen naar den Haag in verband met de werkloos- heidszorg. Intusschen, waar de Wethouder dit verwijlt toch blijkbaar niet geheel en al met logische verklaringen kon doodslaan, beloofde hij in 't vervolg wat meer boven de paperassen te zullen zitten. Of dit echter aan den dienst als zoodanig ten goedé zal komen, zal hij in zijn binnenste wel betwijfelen en. wij met hem nu voortdurend te zijnen bu reel© met het vragen van zonderlinge en dikwijls nuttelooze inlichtingen kunnen 'gaan lastig vallen. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De regeeringscrisis. Naar in het begin dezer week uit Berlijn werd gemeld, zou Stresemann, indien de mo tie van vertrouwen in de regeering werd verworpen, hiefcoor wijken en dus aftreden. Hiermede zou hij dus zijn eerst ingenomen standpunt, om in het uiterste geval tot ont binding van den Rijksdag over te gaan, heb ben prijsgegeven. De laatste keer dat hi er mee dreigde, nJ. om de tegenstand tegen zijn politiek in de eigen partij' te overwin nen ,is het hem gelukt zijn tegenstanders daardoor weer mee te krijgen. De N. Rott. Crt. de mogelijkheden be schouwende, die Stresemann tot zijn omkeer hebben gebracht zegt hierover o.m.: Uit de kwestie van de toelating van den gewezen Duitschen1 kroonprins knunen voor hem geeui bijzondere moeilijkheden voortkomen, want in de» eerste plaats hadden zelfs de socialistische ministers toen zij nog aan het bewind: waren, daarop hun fiat ge geven, en ten tweed© hebben de geallieerden, ondanks de dreigende taal die minister Jas- par in de Belgische Kamer heeft doen hoo- ren, daarin aanmerkelijk ingebonden. Hun nota dienaangaande komt hierop neer, dat zij Duitschland Slechts aansprakelijk stéllen voor latere euvele gevolgen van die toela ting. Dat heeft dus nog den tijd. Voorziet hij dan soms groote moeilijkheden van de her vatting van de militaire controle, die de ge allieerden, zij het dan nog zonder bedreiging met sancties, Duitschland aangezegd heb ben en geeft hij er de voorkeur aan, dit var ken door een regeering van rechts te laten wasschen? Maar een regeering van rechts zou nog in sterker mate oen minderheidsre- geering zijn dan die van Stresemann reeds is en in de sociaal-democraten, hoewel dezen zich nu als hulptroepen van de conservatie ven schijnen1 te willen aanbieden, om Strese mann te verwijderen, nog féllere tegenstan ders krijgen. Een rechterzijde die aan de re- geering kwam, zou moeten beginnen met wat Stresemann heet niet meer .te willen doen, namelijk met het ontbinden van den Rijks dag en bijgevolg de dictatuur moeten hand haven, om welker afschaffing de heel© lin kerzijde roept. Als Stresemann dus nu wijkt, weet hy eigenlijk bij voorbaat, dat daarmee het einde gekomen zal zijn voor alle parle mentaire regeeringen die mogelijk waren, en hij de dictatuur „sans phrase" binnen haalt. Wat Duitschland dan te wachten staat, s wel ongeveer te voorzien: verscherping van conflicten met de geallieerden, vererge ring van de verdeeldheid, tin het binnenland' en het uitblijven van de buitenlandsohe cre- diethuip, welke juist op dit oogenblik met ■vrij groote stelligheid wordt4 aangekondigd. Het Amerikaansche consortórium b.v., dat een müliard dollars beschikbaar zou willen stellen, om bij te dragen tot de stabilisatie van den Duitschen muntstandaard, noemt als voorwaarde voor die hulp, dat er in Duitsch- and normale toestanden moeten heerschen. Dinsdag reeds was de val van het kabinet voorspeld. De communist Remmel slaagde er toen evenwel in door zijn optreden eene verda ging van de vergadering te forceeren; juist toen de kanselier zijn rede zóu houden. Dit is nu Donderdag geschied. Ruim drie uur sprak Stresemann. Hij weigerde uitdruk kelijk een regeeringsprogram te geven. Ook vroeg hij niet het vertrouwen van den Rijks dag. Wel vroeg hij een spoedige beslissing. O.m. deelde hij mede, dat voor de aan staande onderhandelingen) van het rijk met Beieren de terugkeer der Beiersohe rijks- weer op grondwettige onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Verder sprak de rijkskanse lier er over, dat de partijen van de burger lijke arbeidersgemeenschap het kabinet in overweging hadden gegeven, den militairen staat van beleg door den burgerlijken te ver vangen. Daartoe was de regeering bereid, maar slechts voor die deelen van het rijk, waar het reeds rustiger geworden is. Verder gaf de rijkskanselier een ©enigs zins geheimzinnige aanduiding omtrent een credietaanibod van een particuliere groep, dat echter aan het aanblijven van de tegen woordige regeering gebonden was. Blijkbaar was dit een poging om indirect de stemming van het parlement te beïnvloeden. Tegen het slot van de rede bleek duide lijk de bedoeling van den rijkskanselier, zich van de neutraliteit der sociaal-democraten te verzekeren, terwijl hij naar rechts geen aansluiting zocht. De redé vond grootemi bijval. Moties van wantrouwen. Na de rede van den Rijkskanselier wer den een motie van wantrouwen ingediend door de Duitsch-nationalèn. De soc.-dem. verklaarden deze niet te kunnen' steunen. Anderziids besloten de soc.-diem. tot het in dienen van een motie van wantrouwen, die evenwel zoodanig geredigeerd is, dat de Duitsch-nationalèn er niét vóór kunnen stemmen. Vermoedelijk zal eohter eerst een motie van vertrouwen worden voorgesteld, en deze zal waarschijnlijk worden verworpen, zoodat de val van' het kabinet-Stresemana vrijwel vaststaat. - De communist Remmele werd' door den president voor 20 dagen van de zitting uitge sloten wegens zijn herhaalde weigering om de zaal te verlaten, toen dit hem door den president geboden werd. Tot driemaal toe probeerde Remmele Donderdag den Rijks dag binnen te dringen, tweemaal met den hoed in de oogen gedrukt en ten derden male met een list ,dle mislukte. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Essen en in de omgeving ervan zijn Donderdag weder onlusten verwekt door communisten en werkloozen. Te Steede- en Rbtthausen is bij die onlusten een politie agent doodgeschoten. In den avond werd ook te Essen zelf geschoten. Fransche ge pantserde automobielen kwamen toen aan om een einde aan de straatgevechten te ma> ken. Een politieagent is gedood en een an der zwaar gewond. Een nota van generaal Nollet Generaal Nollet, hoofd van dé ontwape ningscommissie, heeft in overeenstemming met de Belgisdhe autoriteiten een nota aan den Gezantenraad' gericht naar aanleiding van de incidenten, waarvan twee militairen, een Belgisch officier en een Fransch onder officier, te Leipzig het slachtoffer geweest zijn. De beide regeeringen zijn het geheel eens over den tekst van die nota, waarin schadeloosstelling in geld, bestraffing der schuldigen en excuses geëischt worden. Men meldt reeds, dat de commandant van de vierde groep van de rijksweer in Saksen een berisping heeft gegeven aan zijn onder geschikten naar aanleiding van de arrestatie der geallieerde militairen. - INGEZONDEN. Het Hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis verzoekt ons plaatsing vanehet volgende: Onze vertegenwoordiger is uit Berlijn te rug. Hij heeft overal informaties ingewon nen. In sommige gedeelten dier stad is de toestand onhoudbaar. Er moet geholpen wor den. Eten moeten de menschen hebben, of zij gaan te gronde. Het Hoofdbestuur wil be ginnen met een vijftal keukens op te richten, vier in Berlijn en een in Essen. Ook Ne derlanders zullen in die keukens van voedsel worden voorzien. Voor 5.kan één persoon gedurende één maand worden gevoed. Stuurt vijf gulden aan het Roode Kruis, Prinicesegracht 27, den Haag, en gij1 doet een goed werk, onder het motto, „keukens". Wat niet in de keukens gebruikt wordt, gaat met onze treinen mede en wordt door Nederiandsche comité's verdeeld!. Het spook van den hongersnood gluurt overal. De Hel ln het Roergebied. Des morgens vragen zij:'„ach, ware het maar avond!" Als zij opstaan van hun jam merlijke, armelijke legerstede en zij zien hun kinderen schreien, vragende om voedsel smeekend© om een korst zwart brood, die er.niet is, wanneer zij in de uitgeteerde, holoogjge gezichtjes staren,, dan zijn zij on machtig die ellende te aanschouwen, dan kunnen zij niet zien, hoe hun eigen bloed en vle'esch wegteert, en dan smeeken zij: „ach, ware het toch avond I opdat wij; al is het sleehts voor korte pooze, onze oogen konden sluiten om in den slaap vergetelheid te vin den, te onvlieden de ons omringende ellen de. Maar als die avond van den- bang door leefden dag komt, als de nacht gaat komen, dan wentelen zij zich rusteloos op hun leger- sttde, dan daalt de slaap niet over hun oog- ies, dan in dien donkeren nacht verlaat het schrikwekkend! spook der sombere werker lijfcheid hen nog niet; dan is hun hart als van angst toegeknepen, dan smeeken zij weer: ach, ware het toch weer ochtend! In den ouden tijd hebben eens moeders raar eigen kinderen geslacht, in oude tij den gebeurde eens in een belegerde veste deze gruwel. Zal dit zich herhalen in hèt Ruhrgebied? Zal daar ook aan de jeugd geeffend worden?En zij, de Hollanders, die daar wonen, zij, die nog lang aan het wreede noodlot hebben kunnen ontkomen, Tunis Port Mahon 6, 7 Dec. 9 Dec. 10t/m.l3 Dec. Palma 16t/m.20 Dec. 23 Dec. 26 Dec. 28 De©. 30 Dee. 1 Jan.'24 MAIL voor Hr. Ms. „TROMP". 27,29 Nov. laatste lichting hoofdkantoor 6.30 a., etadsb. N Malaga 6.80 a., 6.— m., 6.30 a., 6.80 a., 6.— m., 6.— m. 6.30 a., 6.— m., 6.30 a., W 8e lichting. 8e eli2 4e 3e 8e M/ia 4e M/ia 4e 14e 8e Na deze laatste zending blijft de correspondentie te Helder bewaard. VERTROKKEN PERSONEN. Naam: J. A. de Reuver, N. C. H. Leydeckers, F. J. de Haan, J. Markwat, A. C. A. Bussing, G. Hagers, F. J. Fels, L. Chr. Kooien, E. T. A. Dieterich, C. A. C. M. Doorman, J. Kruit, J. E. Hoorensv.Heijningen, M. C. Moes, J. B. Meyer, J. van der Wolf, E. I. J. NandorfF, H. Nieuwenhuys, G, Duinker, J. J. Reuvers, D. J. Toree, C. H. Brouwer, A. L. Boeser, J. Lösscher, C. Ouwehand, J. W. Eiselin, I. Duin, Beroep: fourier art., command., R. W., luit. t. zee, off. mach. 2e kl serg. mach.dr., luit. t. zee le kl„ serg.-maj. art., adelborst, off. vlieger, luit. t. zee 2e kl., serg. art., off. mach. le kl., luit. t. zee le kl., stuurm. koopv., serg. monteur, koopman, luit. t. zee 2e kl., kapt. t. zee, maj. torpedom., zonder, opz. teek., kapelaan, Steengr. 1, Langestr. 12, Hoogstr. 114, Krugerstr. 63, Polderweg 1 b, v. d. Hamstr. 4, Wachtschip, Plantsoenstr. 11, de Wetstr. 38, Spoorstr. 36, Langestr. 10 a, Kon. Inst., Binnenh. 30 a, Tromp, Trompstr. 12, Pelikaan, Wachtschip, STluisdUkstr. 16, Polderweg 20, Middenstr. 38, Zuidstr. 2, Tromp, Wachtschip, Loodsgr. 44, Keizerstr. 98, Jan in 't' Veldstr., Vertrokken naar: Gods dienst: Ouderkerk, G.K. Yinkeveen, N.H. Amersfoort, RK. Uithoorn, Werkendam, N.H. N.H. A'dam, N.H. Batavia, Geen. Batavia, R.K. Batavia, Geen. Batavia, R.K. Bunnik, Geen. 's Gravenhage, DG. Texel, E.L. Indië, Geen. Kwadijk, G.K. Batavia, E.L. R'dam, N.H. A'dam, N.H. Batavia, N.H. 's Gravenhage, Geen Batavia, Geen. 's Gravenhage, N.H. Vlissingen, R.K. A'dam, N.H. Delft, R.K. Boeckel, R.K. ook zij zijn thans gegrepen; wreed, tnede- doogenloos. Twee oud-Helderschen, twee jutters kwa men deze week bij Bernard Meyer uit de Ster, zij kwamen op last van den Holland- schen consul uit Dortmunfl, 'zij kwamen hem smeeken te helpen, te steunen aan onze landgenooten, omdat die anders verloren zouden gaan. En Bernard Meyer kwam bij mij, gisterenavond op den feestavond der jutters. Allo, zeide hij, je moet met me mee naar de bioscoop, je moet spreken, je moet ze de centen uit den zak praten, die arme drommels, onze landgenooten, moeten geholpen worden, en je moet morgen schrij ven, schrijven, tot je de kramp in je vin gers krijgt, er moet geld, razend veel geld komen! Hier, lees, zeide hij, en duwde een Handelsblad onder mijn neus. De toestand is -al zoo kritiek, dat zelfs de Franschen hel pen, en dan zoudien wij jutters weigeren? De juters weigeren niet, zeide ik. Ze zul len geld geven, hoopjes geld. Maar de heer Meyer was nog niet tevre den. Ze moeten ook naar de tooneelvoorstel- ling, naar Tavenu, dat geeft 6 December me' Sinterklaas de „Suikerfr.eule". Dien avond gaan alle Helderschen weer naar Casino toe, allemaal krijgen ze daar een sinterklaas- cadeau en geven er meteen ook weer een present Met de eene hand geven en met de andere nemen, da's je ware! Het caudeau, dat u krijgt, is de opvoering door onze algemeen bekende, hoogstaande tooneefvereeniging Taveneu, dat is een reu- zen-sinterklaar-cadeau. Wat blieft u? Het kost u slechts 1.en 0.60 entree, dat is alles en daarvoor geeft u te eten aan de hon gerende Hollanders in 't Roergebied. U wilt natuurlijk nog meer doen en ook een kind uit Duitschland tot u nemen? Na tuurlijk, nietwaar? Levy Grunwald. De heer Grunwald pende op mijn verzoek spontaan het bovenstaande neer. Ik ben hel; volmaakt met zijne beschouwingen eens en wil daar geen woord' aan toevoegen. Ik ben het echter niet alleen, die hier de raddraaier is. Met onvolprezen medewerking van den heer Kokelaar en Schellinger, die met mi het uitvoerend comité vormen, ben ik erin geslaagd reeds Donderdagmorgen f 100.— voor directe hulp naar den Hollandschen consul te Dortmund te zenden. Een schitte rend! resultaat voorwaar, hetwelk voorname lijk te danken is aan de spontane gevers en de medewerking van den heer Toon de Hoogh, 'die ons toestond te oollecteeren tij dens de uitvoering van „de Toonkunst" in het overvolle Casino. Ons.comité dringt met klem aan om, bijaldien zich-hier ter ste de edelmoedige menschen bevinden, die een of meer kinderen, Duitsche of Hollandsche, uit dat helsche gebied willen opnemen, hier van ten spoedigste kennis te geven aan een van ons Comité. Kleedingstukken, oude zoo wel als nieuwe, worden gaarne door ons in ontvangst genomen en als u oude stuiver tjes of guldens heeft, wij1 weten er weg mee. Zij zullen goed "worden besteed. B. Meyer ,Kanaélweg 97. A. K. kokelaar, Kanaalweg 118. 31 F. Schellinger, Weststraat 76. In het nauw. (Van het onderstaande stuk van den heer Schoeffelenberger hebben wij het begin la ten vervallen. Hierin repliceert de heer Sch. op het verwijt, dat hij de Held. Crt. als zijn lijfblad zou gebruiken. Wij willen er hier voor de zooveelste maal den nadruk op leggen, dat de kolommen van de Held. Crt. open staan voor een ieder, mits de bescheidenheid daarbij in acht wordt genomen, en geen godsdienstige onderwer pen worden aangeroerd.) Wij laten hier den heer Schoeffelenber ger verder aan het woord: Ten tweede, mijnheer Boogaard, haalt u het stenografisch verslag er met de haren bij, waarmede u schijnt te bedoelen, dat het geen ik schreef over de gratis-cokesver strekking, onjuist zal blijken te zijn. Een tweede reddingsgordel, welke gij u om dqn hals werpt, waarmede gij uw politiek leven tracht te redden. Neem aan, ik ben ditmaal zeer meegaan de,, dat bovengenoemd verslag inderdaad uitmaken zou, dat hetgeen ik schreef, niet precies juist was, dan nog veranderd daar door geenszins uw houding en die van uw partijgenooten, tegenover de cokes-affaire. Vertel u mij eens, van wie is het uitgegaan, dat in het begin der week toch gratis co kes werd verstrekt? Wie gaf daartoe het recht? terwijl ons voorstel daartoe, door den raad is verworpen. Geschiedde dit, om de ontevredenheid in uw eigen gelederen te kalmeeren? Mij dunkt, dat de heer B. verplicht is dit aan het lezend publiek bekend te maken, ook aan dat van de Held. Crt. En nu de klap op den vuurpijl. Ik zou ver plicht zijn, volgens den heer B., de namen te noemen van de visschers en weduwen, die in de kou zitten en aan wie cokes zijn ge weigerd. Arme Reinderdl Vent ik mag je wel, maar nu verdien je toch, even recht gezet te worden. Hoe komt u er in vredes naam bij, om te citeeren volzinnen, die in doorsnee heeiemaal niet zijn gebezigtj. Waar toch lanceerde ik den onzin, dat er cokes geweigerd was? Er valt niets te weigeren, daar men, vóór ons voorstel in den Raad be handeld werd, eenvoudig de cokes kocht te gen 1.55 per H.L., later tegen 1,01 per H.L. en wel, naar aanleiding mijner vraag in de raadszitting van 26 Sept j.L, waar mede ik u even voor was. Ennu, wat betreft de namen te publi- ceeren van hen, die in de kou zouden zit ten. Foei begrijpt ge nu niet, dat ge met deze uitdaging, inderdaad bevestigt, dat er geen koude geleden wordt! Begrijpt ge ook niet, dat ge met deze vraag te stellen, zelfs uw geheele socialistische moraal overboord gooit! Weet gij dan niet, dat er nog men schen zijn die stille armoede lijden (dus ook kou), en niet gaarne hun naam gebruikt zou den zien voor een discussie, tusschen den heer B. en ondergeteekende? die, al zijn ze arm, ook nog eergevoel bezitten. Maar heer B. begint uw geweten niet te spreken? Wie is dezer dagen bij u aan huis geweest en haar nood klaagde. Was die vrouw u geheel vreemd? Ik heb die vrouw persoonlijk be zocht en daar dingen vernomen, die schreien tot ergernis. Daar stond in dat meer als knappe gezin, het fornuis te branden, of lie ver te smeulen, met rommel, wat voor den voddenkoopman was bestemd. Kent gij dat gezin niet? Komaan heer B., spreek op! Juist vroeg mij de man uit dat gezin, zijn naam niet te noe men, omdat deze zich nog geneerde en er nog een eigenwaarde op na houdt. Schaamt ge u niet, om met dergelijke strijdmidde len recht te willen zetten, wat zoo intens be dorven slecht is. Ik zal het hierbij laten. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 23 Nov. 1923. P. S. Geachte Redactie, Dezer dagen las ik het ingezonden stuk van den heer Zits over de wethouderssala rissen en pensioenen. Volkomen ben ik het er mede eens en ver zeker ik den heer Zits, dat wij daarop terug komen en hoop ik, dat wij daarbij gesteund zullen worden, door de partijgenooten van den heer Zits. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 23 Nov. 1923. 6.32 6.49 7.30 10.04 12.40 2.04 3.54 4.15 7.25 De trein naar Schagen (des Donderdags vertrekt 7.46 'e morgens. Zondags niet (tot Alkmaar) Zondags (tot Alkmaar) sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet Zondags niet 9.04 9.04 9.04 12.10 2.54 4.40 6.00 6.40 9.31 5.19 7.57 9.11 12.28 3.04 5.49 9.16 Zondags niet sneltrein; Zondags niet Zondags niet 11.21 Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags 8.35 9.37 11.21 2.41 6.19 8.05 11.05 11.26 12.57 Het tweede schaap. Bruilofts- en begrafenismenschen. Br. Fos en Ct. Gordijn. De burgemeester als kunstcrtticus. Expressionisme. 8e Berg. art., serg.-maj., serg. art., id. 7 October 1923. Vertrek van Helder: Vertrek van Aankomstt Aankomst te Amsterdam Amsterdam: Helder:

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9