NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. LET OP Nr. 5796 DINSDAG 27 NOVEMBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdags, Donderdag* en HETOAlSOTlDB^ITOÏÏTEBEk <3. EMS BOKB Ju, HELDER Buööfftt) Koningstraat 29 Tolefioom 80 en 403 Poat-Olrarekientag Na 16066. ADVERTENTIEN; 30 at p. 106?! OsnUSB®, ifUtm. meflefl» CB<jRnniftiieö3te al» seflflSWtoa. tekat) 60 «t. Ëledüe adretitemtóe» (ffevijaHtfd, te koof;, fcj ttwwj) T. 1—4 re®ebJ 40 otl., elke neutel mee® 10 at. bij vooruitbetaling fiaftceei Bvxeam r. d. blad en mot tot. onder ao, 10 at. p, adv. eactea). 8ewJji«o.a. 4 at Licht op i voor auto'a en fietsen j 4.22 BUITENLAND. Ingezonden Mededeeiln» BELGIE EN DUITSCHLAND. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel heeft Zaterdagochtend aan Jasper een nota overhandigd, waarin vervat zijn de gedetail leerde technische aanmerkingen van België en waarin hij verklaart, dat zijn regeering geneigd is, de bespreking van 'het vraagstuk van het herstel voort te zetten, op den grondslag van die aanmerkingen. De Belgische regeering zal die nieuwe nota aan de commissie van herstèl door zenden, die, naar men weet, thans de Bel gische technische opmerkingen, in het laatste grijsboek «gepubliceerd, onderzoekt De moord o plnitenanf Graff. Den 25sten dezer moest de Duitsche regee ring de één en een kwart millioep frank betalen, die de Belgische regeering naar aanleiding van den moord op luitenant Graff had geëisch-t De Duitsche regeering heeft dit bedrag niet vol daan, maar aan de Belgische regeering gevraagd de kwestie te onderwerpen aan het hof van ar bitrage in Den Haag. Brussel 26 Nov. De Belgische regeering heeft het verzoek van Duitschland om de kwes tie van de schadevergoeding wegens den moord op den Belgischen luitenant Graff aan het Hof van Arbitrage in Den Haag te onderwerpen, verworpen. Daar Duitschland geen gehoor heeft gegeven aan het ultimatum, dat vandaag ver streken is en de één-en-een-kwart millioen frank boete niet betaald heeft, heeft de Belgische regeering vandaag te Duisburg—Hamburg, waar de moord gepleegd is, het aan het Duitsche rijk behoorende rollend materiaal in beslag la ten nemen. Het zal verkocht worden totdat de verschuldigde som ibijeen ié. De regeerlngscrlsto. Na gedurende drie maanden het ambt van Rijkskanselier te hebben vervuld in welk tijdsverloop het Ministerie nog eenmaal gewij zigd werd is Stresemann door den Rijksdag ten val gebracht. Anders dan tot dusver het geval was valt de verantwoordelijkheid geheel op den Rijks dag. Vroeger verdween de kanselier doorgaans reeds van het tooneel, indien de toestand hache lijk en zijne besprekingen met de fractieleiders hadden doen zien, dat een uitweg niet meer mogelijk was. Thans evenwel vroeg Stresemann nadrukke lijk een motie van vertrouwen in de regeering, waardoor de verantwoordelijkheid voor den loop der gebeurtenissen nadrukkelijk werd gelegd op de tegenstemmers, met name de Duitsch- nationalen en de soc.-democraten. Wat nu? vragen de Duitsche 'bladen. En te recht I wie zal bereid gevonden worden den deso- laten boedel te aanvaarden? Zal Dultsch- natlonale partij trachten, zooveel aanha-ngerb te verkrijgen, dat zij; regeeren kan of zal men het tenslotte in een combinatie van soc.-dem. en communisten moeten zoeken? Andere mogelijk heden zijn de vorming van een extra-parle mentair kabinet of in uiterste instantie instelling van een dictatuur. Een eigenaardige gebeurtenis was het op den voorgrond treden van von Kardorff, lid van de Duitsche Volkspartij. Hem werd de vorming van een ministerie opgedragen. Het zonderlinge van het geval was, dat von Kardorff voornamelijk door het Centrum op den voorgrond werd geschoven. De democraten sloten zien hierbij aan. Noch de Volkspartij, noch de Duitsch-natlo- nale partij bleken van zijn candldatuur te willen weten. 'De Duitsche Volkspartij' had trouwens bij monde van haar tijdelijken leider Scholz aan den Rijkspresident reeds medegedeeld, dat zij van oordeel was, dat uit haar midden slechts dr. Stresemann voor de«oandidatuur in aanmerking kwam. Dat ook don Duitsch-natonalen de candlda tuur van von Kardorff niet aanstond, is even min te verwonderen, daar deze vroeger tot hen heeft toebehoord en hun den rug heeft toege- Von Kardoff liet dan ook spoedig aan presi dent Ebert weten, dat hij: zijn pogingen om een Kabinet te vormen, opgaf. Deze droeg daarop de vorming van een nieuw Kabinet op aan Dr. A1 b e r t, den vroegeren minister van wederopbouw in het ministerie- Cuno. Deze heeft de opdracht aanvaard. Daar een politiek kabinet zoo goed als onmo gelijk blijkt, is men tot het plan teruggekeerd een zakenkabinet te vormen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Te Gelsenüdrchen' Is heit Zaterdag tot plunderingen op groote schaal gekomen, terwijl later vechtpartijen plaats vonden tus- schen de menigte eni afdeellngen Duitsche Politie en Fransohe militairen, die waren opgetreden' tot het herstel van de orde. Voor zoover tot nu toe bekend is zijn er drie bur gera gedood; men weet nog niet hoeveel ge- Een kind is gauw tevreden! wonden er zijn maar waarschijnlijk ia het aantal tamelijk groot. De onlusten zijn ook overgeslagen naar Rotbausen, waar d!e communisten een brug bezet hielden om te beletten dat de politie versterking kreeg. Te Essen hebben de plunderingen sinds Vrijdag niet opgehouden. In sommige wij ken werden op straat de wagens met levens middelen aangehouden en geplunderd. In verscheiden gevallen viel de menigte de politie aan, welke van haar wapens ge bruik moest maken. In Bochum zijn communisten in hechtenis genomen. Uit gevonden geschriften kon het bewijs worden geleverd dat de communisti sche samenzweringen zich over het geheele Roergebied vertakken. De separatisten in de Palts. De leden' der rechtmatige regeering van de Palts, die na de bezetting van Spiers door die separatisten naar Ludwigstoafen waren verhuisd, zijn door die separatisten gevangen genomen. De separatistische troepen, die ten deele uit jongens van 16 jaar bestaan, werden bij' hun intocht te Ludwlgshafen door een com pagnie Fransohe soldaten gevoeld. De Fran- schen die de twee stadhuizen bewaakten, hebben voor de separatisten plaats gemaakt De separatisten hebben de ambtenaren onder bedreiging met geweld gedwongen door te werken.. De politie, die door Fran- schen' is ontwapend voorziet nog in den orde- dienst, echter zonder revolver. De zaken daar ter stede zijn bijna alle gesloten. De gondloonen. Het loon van de rijksarbeiders zal van de volgende week af in goudmark worden bef- rek end en van 26 tot 80 penning per uur be dragen). Bovendien wordt voor vrouw on kind een toeslag van 8 penning per uur be taald. Duitsche nood. Men schrijft uit Duitschland aan de „N. R. Orl": Van dag tot dag worden de •toestanden hier onhoudbaarder. De al maar dalende mark maakt de menschen nog armer dan ze reeds zijn. De ellende is zoo groot geworden, dat men als nor maal voelend mensch niet anders kan dan mede werken bij de bestrijding daarvan. Eerst als men zelf practisch mededoet aan de bestrijding van den hier heerschenden nood, kan men er een idee van krijgen welke uitbreiding de el lende reeds genomen heeft en nog verder nood zakelijk nemen moet. Een oude heer van 73 jaar vindt men met opengesneden polsaderen. De doktoren komen om hem de polsen weer dicht te naaien, terwijl de oude man, die veel, veel betere tijden gekend heeft, smeekt, dat men hem toch in Godsnaam zal laten doodbloeden. Ik bezoek een oude dame, een „Von" uit eer ste Duitsche familie. Zij heeft niets meer. Alles is verkocht; verstompt, apathisch, verwacht ook zij het einde. Een moeder vond ik radeloos. Een sympa thieke vrouw met twee dochtertje, die zij klaar blijkelijk aanbad, wonende in een, naar normale begrippen, onbewoonbare ruimte. Zoo vochtig, als lk nog geen woning zag. De vrouw huilde op aangrijpende wijze, omdat ze begreep, dat zij hare kinderen in deze behuizing gedurende den winter zou zien sterven. Geen warmte, geen kolen, eten, kleeren, schoenen. De corr. was tegenwoordig bij de uitdeeling van een warm middagmaal aan de armen. In ketels van 150 pórties werden aardappelen, witte kool en water gekookt. In deze ketels waren per ketel 3 pond vet gedaan. De dames en heeren, die de verdeeling van deze gaarkeuken leidden, vertelden, dat vele der hier eten-komenden den geheelen dag niets anders meer te eten kregen. Deze processie ongelukkigen was hartverscheu rend om aan te zien. De dankbaarheid, waar mede de Duitsche dames, die dit karige middag maal verdeelden, behandeld werden,was voor deze vrouwen wel een groote voldoening. In de stad., waar de oorresp. woont, is een man, die naar een gesticht voor tubexculeuzen gestuurd zou worden,-niet in staat daarheen te gaan, omdat hij geen kleeren meer heeft. Ziek ten zijn trouwens het ergste wat de menschen kan overkomen. En.... de ziekenhuizen staan leeg. Niet, dat de menschen gezonder geworden zijn; het tegendeel is veeleer het geval, maar de menschen zijn eenvoudig niet meer in staat, om de behandeling te betalen. Epidemieën zijn bij de toestanden, die wij hier nu beleven, volstrekt niet uitgesloten. Me dicijnen kan bijna niemand meer betalen; de ziekenfondsen zijn door de markdaling volko men geruïneerd en daarmede 80 pet. der dok toren. De ziekenhuizen zijn er eveneens treu rig aan toe, en hoe het er met de hulp uitziet, die tegenwoordig de gemeenten en het rijk kunnen verleenen, kan men zich ook wel voor stellen. En nergens is voorioopig eenig licht te «en. De werkeloosheid breidt zich overal snel uit. De handel wordt steeds moeilijker. De invoer van levensmiddelen, die slechts tegen betaling met deviezen mogelijk is, kan daarom niet goed toe nemen. Maar ook al zou hij toenemen, dan zou den nog zeer groote kringen niet in staat zijn deze levensmiddelen te koopen. Slechts een zeer krachtige algemeene hulp van bulten kan hier nog iets uitrichten. Maar als daarmede te lang wordt gewacht, zal het sterven, dat nu reeds in Duitschland begonnen is, nog veel grootere en verschrikkelijkere vormen aannemen. De „ram.p in Duitschland" is veel en veel wreedej; en grooter dan de „ramp in Japan". Wat de depreciatie van de mark beteekent, tóont een ander briefschrijver van de „N. R Ort." aan. Men stelle «ch voor, dat ons geld zoo gede- precieerd was als de mark. Dan zou een pond vleesch met been, volgens den prijs te Essen, 1.800 milliard fulden kosten. Daar er ongeveer 417 bankjes van 1000 gulden in een kilo gaan, zou dat bedrag in dit bankpapier ongeveer 4.340.000 kilo wegen. Stelt men het gewicht van een stuk slachtvee op 600 K.G., dan moet men zich de zaak als volgt aanschouwelijk voorstel len. Men plaatse op een weegschaal 8680 stuks rundvee, en op de andere stapelt men bankbil jetten van 1000 gulden. Op het oogenblik, waar op beide weegschalen balanoeeren, heeft men geld genoeg om het eene pond vleesch te betalen. Boter kost nog meer, worst eveneens. Deze zelfde oorrespondent deelt op ander ge bied nog treffende staaltjes mede van den nood. Hij verhaalt van een arts, dio de kinderen op eeriige scholen in het Roergebied onderzocht had. Hij was verschrikt door de verwoesting, die hongerlijden in kinderlichamen in weinige we ken had aangericht. De ellende van den eigen lijken hongersnood wa* eerst korten tjjd zoo acuut geworden. In de zomermaanden waren al die kinderen weg geweest, in het onbezette Duitschland, in Beieren, in Nederland. Bijna allen waren zij welvarend teruggekomen, maar de ontbering was nu zoo volstrekt, dat de winst als sneeuw voor de zon was weggesmolten. Slechts tien procent van de kinderen waren nog bevredigend gevoed. De rest leed zichtbaar gebrek. Armen en been en werden stokjes, het lichaampje werd jammerlijk om aan te zien. De tuberculose woedde in alle vormen. Een vreeselijke plaag werden ook de huidziekten. Een groot gedeelte van de kinderen in de volks scholen was er reeds door aangetast. De li chaampjes hadden geen weerstandsvermogen meer: vele kleinen waren verstoken van onder goed; zeep was er thuis niet. De schrijver heeft een brief van een Fransch commandant onder de oogen gehad, waarin vrij stelling van kolenbelasting voor het plaatselijk ziekenhuis .werd geweigerd. Daardoor werden de kolen volstrekt onbereikbaar. Als nu nog winterkoude kwam voor de be volking, die verkleumt te midden van bergen, van steenkool, dan werd het eerst voor goed vreeselijk. In de laatste maanden is in het bezette gebied een toestand ontstaan, die het lijden der burger bevolking door de hongerblokkade in vreeselijk- heid overtreft. In het laatste stadium van den oorlog was het gebrek aan voedsel algemeen, niemand ontsnapte er geheel aan, en langzaam sijpelde de volkskracht weg. Zoo algemeen is het gebrek nu lang niet, velen hebben het zelfs nog zoo goed, als zij het kunnen wenschen. Maar de groep, die er het hevigst door wordt getroffen, ziet «ch door een snellen hongerdood bedreigd. - ENGELAND. Cnrzon gaat niet uit spreken. Ourzon die verzoeken van de hand wees om te spreken ten behoeve der conservatieve candidaten, verklaarde dat hij: tengevolge van de buitengewoon onrustwekkende posi tie der bultenlandsche aangelegenheden op zich had genomen op het Foreign Office te hlijven FRANKRIJK. Aardbeving. Een ernstige aardbeving heeft, volgens een bericht uit Parijs van Zaterdag, groote schade aangericht op de Zuidelijke helling der Pyrenëen, vooral in de provincies Oa- talonie en Arragon. Ook ini Zuid-Frankrijk is de aardschok gevoeld: NOORWEGEN. Zaterdag begon de uitsluiting in de ta baks- en papierfabrieken en de houtzagerijt en. Deze omvat 22000 werklieden. Het con flict dat tot deze uitsluiting aanleiding heeft gegeven, betreft den eiach der arbeiders van hooger loon. De officieele bemiddelaar had voorgesteld de loonen op het tegenwoordige peil te hand haven, welk voorstel de werkgevers en de arbeiders hadden aangenomen, behalve in de tabaksfabrieken waar de werklieden het hadden verworpen. Deze verwerping leidde nu tot de uitsluiting in de drie genoemde in dustrieën. Te Kristiania staken bovendien 5000 me taalbewerkers, die het werk hebben neerge legd om een loonsverlaging, waartoe het scheidsgerecht onlangs heeft beslist, te ver hinderen. RUSLAND. Massa-arrestaties. Volgens berichten uit Motekou hebben nieuwe massa-arrestaties in Russisch lntel- lecuetele milieus en onder de orthodoxe geestelijkheid plaats gehad. Alleen gisteren, reeds werden- meer dan 200 personen in de kerkers der Tsfeka ge vangen gezet. Het totaal aantal leden der Tsfeka bedraagt thans 10.000, die allen beter betaald worden dan de ambténaren der sov jets. Verval In het Russische leger. In een correspondentie uit Polen deelt Iemand in het Hbl. mede over verschijnsel van verval in het Russische leger. Volgens deze betrouwbare berichten is onder de of ficieren een groote ontevredenheid ontstaan. Zij hebben niet meer de buitengewone en be voorrechte toelage in geld en levensmidde len, 'zooals vroeger en zijl zien met afgunst de weelde, waarin de nieuwe rijken onder de Sovjet-groeten leven. Met andere woor den: de Sovjets hebben het leger niet zóó onvoorwaardelijk meer in hun hand, zooala eenige maanden geleden het geval was. Men zou zelfs absoluut betrouwbare garden van praetorianen ingesteld' hebben om deze stemming in de officierskringen ta onder drukken. Een veldtocht tegen Polen is zeker popu lair, maar een mislukking mag niet geris keerd worden: Zou hij mislukken, dan is niet vooruit te zeggen, welke houding een groot deel der militaire leiders zal aannemen. In elk geval ligt in deze ontevredenheid onder do officieren een gevaar voor den vrede. Want zij kan er gemakkelijk toe lei den, dat daarvoor een afleiding gezocht wordt, die het best in een populairen oorlog gevonden zou worden en dit is juist de oor log tegen Polen. Maar er is nog een verzwa rende factor. Estland en Letland hebben een militair en politiek verbond gesloten. Dit gebeurde vóór alles om niet in een of ander avontuur van Polen meegesleept te worden en bet verbond beteekent een «oh afkeeren van Polen. Maar anderzijds gelooven beide staten, dat het hun voordeel zou xdjn om bij Ingezonden Mededeellng. HJJ WAARBORGT een mogelijfcen strijd van Rusland tegen Po len, zich bij- Polen aan te sluiten, omdat bij een overwinning van Rusland hun bestaan sterk bedreigd wordt. Finland aarzelt; Li- thauen zal aan den kant van Rusland bomen; Roemenië is door een verdrag aan Polen ge bonden. VEREENIGDE STATEN. Bomaanslagen te Philadelphia. Zaterdagmorgen vroeg ontplofte een bom op den drempel van het Spaansche consulaat te Philadelphia. Ik vielen 'geen dooden. De gevel van het gebouw werd verwoest. Een tweede aanslag geschiedde op het ge bouw van de Sons of Italy Bank, in welk gebouw het Italiaansche consulaat gevestigd is. Het gebouw is zwaar gehavend. De chef van de veiligheidspolitie wijt deat aanslagen aan revolutionaire organisaties. Hij heeft bevolen, dat alle consulaten in de stad zullen worden bewaakt. Ook de wonin gen van den burgemeester, de rechters en een aantal hooggeplaatste ambtenaren «taan onder bewaking. Geknoei met arts-diploma's. De dood, op de operatietafel van een dok ter te Unionville (Connecticut), van een me- caiüciën, die «ch onder behandeling had gesteld van een gekneusden vinger, heeft een geweldigen zwendel in artsdiploma'a aan het licht gebracht. De overheid heeft on langs een inval gedaan in twee zoogenaamde medische scholen, te 0t. Louis en te Kansas Oity en beiden gesloten. Naar thans geble ken is, dreven deze en andere, soortgelijke inrich tingen teen groeten handel tegen grove betaling in diploma's, waarmee waschhazen, fotografen en barbiers In verschillende doe len des lands de medische praktijk uit oefenden. Het geval te Oonnecticut illu streert op droevige wijze de gevolgen van dezen zwendeL De mecanicdën was met een zwaar gekneusden vinger bij1 dien „dokter" gekomen, die amputatie noodzakelijk ver klaarde, den patiënt op de opératietafel leg de met een kap over bet hoofd' en een vriend van dén patiënt verzocht er ether op te druppelen. Toen de vriend drie fleschjes eethier leeggespronikeldl had, slaakte de pa tiënt een diepe zucht en «gaf den geest. De pseudo-dkkter had zijn diploma i)e St Louis gekocht Men verzekert, dat er zoo 25,000 „dokers" in de Ver. Staten praktizeeren. Het departement van1 volksgezondheid is begon nen een onderzoek in- te Stellen naar de di ploma's van de 1000 geneesheeren, die hun praktijk te New-York uitoefenen. Een negertiuwellfk. Zaterdag trad te New York mej. May MaoWalter Robinson met dr. Henry Gorden Jackson van Ohicago in den echt.. Dit is het grootste negerfiuwedijk, waarvan imen dn de Ver. Staten heugenis heefl Eb waren 9000 gasten op de receptie 'genood. De bruid is een kleindochter van mevrouw Alelda Wal ker Robinson, die, toen de kappers van Fifth Avenue booge prijzen vroegen om de blanke dames met de „onmulation Marcel" van kunstmatige krullen te voor«en, schatten verdiend' heeft imet de krul uit de haren van haar zwarte zusters en broeders te halen. Met een fortuin van meer dan 1,250,000 dol lar beeft zij' zich later gevestigd in de ex clusiefste wijk van Irvlngton, een deftige N-ew-Yo-rksche voorstad aan de Hudson. In haar testament bepaalde «j dat haar huls aan geen blanke verkocht mocht worden1. LUCHTVAART. De Fransohe vlieger Salis heeft Woens dag van Grenoble uit een vlucht van 300 kilometer boven de Alpen gedaan. Hij. is rond den- Montblano gevolgen en over het gebergte der Grande Chartreuse naar Gre noble teruggekeerd!. Ingezonden Mededeellng. Een tel echt humeur, slapeloosheid1 en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Fosteris Maagpijlen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig verauikerde pillen 0.66; is apotheken en drogistzaken. (T0) COURAN ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETAUN© Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binuenlamid f2.Ned.. O. en. W. IjkUS p. z©op-ost f 2.60; id. p. mail en o/vorlge landen f 4.20. Zondagsblad ce»P. f Q.575, f 0.78, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et.; fr, p, p. 6 et. Dinsdag 27 Nov. 4.23 uur Woensdag 28 DUITSCHLAND. B 120 De moeder is echter niet tevreden voordat de kleertjes absoluut schoon rijn. Veel werk behoeft dit thans gelukkig niet meer te kosten. Meer dan vijf minuten zijn niet noodig om het waschgoed avonds in een RINSO sopje te zetten. RINSO doet 's nachts het werk en maakt al het vuil los. Het moet dan alleen maar uitgespoeld worden tonder wrijven of boenen. RINSO. de fijnste zeep In korrelvorm Is overal verkrijgbaar. Omgieten la Ja hul»

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1