IE COURANT 30 CENTS PER HALF POND .VOOR ALLE STAMDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEM EM BR ADEM SCHUIMT IM DE PAH Tweede BI VAM DINSDAG 27 NOVEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Donderdag j.L slaagde te Amsterdam voor verpleegster (diploma van het Witte Kruis) mej. K. Sennekes. De heer H. Roskam alhier is te 's-Gra- Vn!? ,geslaa^d voor diploma A ma chinisten-examen. D,e„ heer Grunwald, wethouder van de Financiën en van de Water- en Lichtbedrjjr ven, zal in plaats van Donderdagmiddag Woensdagmiddag van 841/, uur spreekuur houden. De „Pelikaan". De „Pelikaan" met de onderzeebooten K. n, K. VII en K VIII, is op zijn uitreis naar iNed.-Inaiö den 25sten November te Colom bo aangekomen. Stoomschip gestrand. Hedennacht is in de Eierlandsche gronden gestrand het Grdeksche sjs. „Elpidophoros". De sleepbooten Drenthe, Texel en Volhar ding hebben vastgemaakt en willen trach ten het stoomschip vlot te brengen. Ophaal- en Stortlngsdlenst Gemeente belastingen. Verschenen ls het verslag voor den Op haal- en Stortlngsdienst voor de belastingen te Helder over het jaar 1922, waaraan wij het volgende ontleenen: D& 19 Mei 1920 werd begonnen met de inning aan de huizen der belastingschuldigen met 840 wekelijksche en 837 maandelijksche deel nemers, totaal 677. Reeds bij den aanvang der werkzaamhe den werd in de plaatselijke bladen later bij publicatie in openbare gelegenheden waar veel publiek komt ook de aandacht van belastingplichtigen bepaald bij den Stor tlngsdienst. De vrijwillige stortingen heb ben zich echter tot een gering bedrag be paald, gelijk hieronder blijkt. Geleidelijk steeg het aantal deelnemers bij den Ophaaldienst, met dit suooes zelfs, dat het aantal in l1/, jaar steeg tot 2892. Uit de proefneming .bleek dus dat de Dienst vol doende levensvatbaarheid bezat, waarom de Raad, in zijne vergadering van 20 Juli 1922, besloot, met ingang van 1 Januari 1922 den Dienst als een afzonderlijk bedrijf te be schouwen. De Dienst is gevestigd in het kantoor van den Gemeente-ontvanger. Voor vergoeding voor het gebruik van localiteit, licht en ver warming wordt jaarlijks een bepaald bedrag aan de Gemeente betaald. De werkzaamheden van den Dienst be staan in1 het wekelijks of maandelijks opha len van gelden aan de huizen der belasting schuldigen, alsmede tot het gelegenheid ge ven om bedragen ten kantore van den Dienst te storten, met het doel van die gelden de verschuldigde Rijks- en Gemeentebelastinr gen, schoolgelden daaronder begrepen, te voldoen Het aantal deelnemers bedroeg op 1922, zooals hiervoren reeds gezegd In den loop van dit jaar vermeer derde dit aantal nog met Zoodat op 31 December 1922 bij den Dienst waren aangesloten, verdeeld in 1971 wekelijksche en 1444 maan delijksche deelnemers. In het geheel werd 291 maal ten kantore gestort door 105 verschillende personen. Uit de balans en verlies- en winstreke ning blijkt, dat de Dienst over 1922 géén Eerlied heeft Igeleden. De inkomsten, be staande uit ontvangen rente van aan de ge meente Helder in rekeningoourant geleen de gelden, .benevens de provincie van het voor de geinde belastingen, dekken ten volle de uitgaven. Zelfs behoefde niet eens aan spraak te worden gemaakt op het maximum van 8 der voor het Rijk geinde belasting,- penningen. (B 228) Ingezonden Mededeeling. Jan. 2892 523 8416 i aardige liefdadigheidsaotie. Wij gelooven echter, dat men met meer collectriees had moeten op treden, want het drietal was o. L niet voldoende om de geheele menigte goed „af te visschen". Christelijke Vrouwenbond. In dit nummer vindt men eene adverten tie van een vergadering van den Christe» lijken Vrouwenbond betreffende eene Vrij dagavond te houden lezing door mejuffrouw van der Molen uit Haarlem over „Vredesbe weging en Volkenbond". Het doel van dezen Vrouwenbond is de vrouw te ontwikkelen en het cultuurleven Van haar tijd te doen meeleven. Mejuffrouw van der Molen is een bekend woordvoerster. De Luthersche zang- vereenlging, onder leiding van haar direc teur, den heer Rrizee, heeft haar medewer king voor dien avond toegezegd. Een verbetering. Meermalen is er over geklaagd, dat het des avonds in de omgeving van den Watertoren zoo donker is, hetgeen vooral door het verrijzen van scholen in deze wijk en toenemen van het ver keer meer en meer naar voren treedt Thans kunnen wij melden, dat er binnen afzienbaren tijd daarin verbetering zal komen en dat de Gas fabriek is overgegaan tot het plaatsen van een tweetal lantaarns, een op den Brakkeveldweg en één aan de Javastraat bij de Vakschool voor Meisjes, die naar verwacht mag worden, spoedig ontstoken zullen worden. Wij zouden nog wil- j len wijzen op de wenscheljjkheid om ook op den Polderweg tusschen Oronjéstraat en Waterto ren nog een lantaarn te plaatsen, want ook daar heerscht Egyptische duisternis. Het gevaarlijke snoepgoed. Naar wij vernemen, zijn door den Keurings dienst te Alkmaar, in samenwerking met. de Hr. Ma „Tromp" te Nlce. Men schrijft aan het H.bl. d.d. 18 Nov. Donderdagmorgen, „boem, boem", een-en- twintig maal, uit de metalen monden van ons pantserschip, dat zijn fijne lijnen vertoonde op de reede van „de bloemenstad". Aan het consulaat de vlag in- top; de heer De With reeds „in drokke 'besognes" met het formeeren van comités van ontvangst, 's Mid dags de kopstukken der Hollandsche Kolonie bijeengetrommeld in een gezellige theevergade ring in „Ruhl", het groote palace op de Pro menade des Anglais. Drie dagen lang worden Nice's straten ge garneerd met 350 Hollandsche blauwkragen, ieders bewondering afdwingende dóór correct heid en soberheid in houding en gedrag. De stad is op dat punt niet verwend, het ter reede vertoeven van ook maar het kleinste Ameri- kaansche oorlogschip, is reeds kenbaar -aan de tot aan de tanden gewapende mariniers patrouilles in de straten om de passagierende „Jacks" in den band te houden. „Allesde schuld van den wisselkoers" zeggen dan de New Yorksche Rivieragasten ter verontschuldiging van de O.W.-ersmanieren hunner matroosjes. Vrijdagochtend onder mijn ramen een vreem de muziek, trom en fluit; ik herken echter dadelijk het „slaet op den trommele van dire- domyne", den ouden geuzenmarsch. Alom gaan de balcondeuren open het is de landings divisie van de „Tromp", tamboers en pijpers voorop, kwiek en kranig door de Avenue de la Viotoire marcheerende. „Sla je bajonet maar af, je bent gean nexeerd", zeg ik tot mijn buurman, oud-kolonel der Chasseurs, die me schokschouderend ant woordt: „quand même ils ont 1'air rudement bien". 's Middags de driekleur geheschen op Hote Negresco in welks vermaarde eetzaal de Hol BINNENLAND. Voor de Helden der Zee. Zaterdagavond omstreeks half acht stelde zich aan den Bonselaarsweg de stoet op, die door de stad zou trekken om gelden op te halen voor de Heldersche helden, der zee. Voorop ging Dorus Rijkers met een tweetal bestuursleden, getooid met de door hen verdiende medailles. Door de „serenade-club" van het Stedelijk Muziekkorps, een twaalftal muzikanten, die zich gaarne voor bet goede doel beschikbaar stelden. De muziek werd op den voet gevolgd door een met paard bespannen wagen met een imitatie-reddingboot (een marine-jol) met een aantal „redders" In costuum. Een sprekend opschrift duidde het doel der actie aan. Een drietal collectriees in maskerade-costuum en de onmisbare fakkels completeerden het geheel, dat door de politie ge ëscorteerd werd. Langs Wachtstraat, Vloot- straat, Langestraat en Dijkstraat ging het naar het Westplein, waar voor 't eerst gestopt werd en de muziek geld in de collectebussen moest blazen. Vervolgeps marcheerde men over den Kanaalweg en Postbrug naar de tweede halte, het Koningsplein, waar dank zjj den Zaterdag avond en de markt een groote menigte zich ver zamelde. De tocht werd daarop langs Prins Hen driklaan en Stationsplein voortgezet naar de (Verlengde) Spoorstraat, waar nabij de Gere formeerde Kerk opnieuw werd- gespeeld en het auditorium, dat inmiddels aanzienlijk was aan gegroeid, nogmaals gelegenheid kreeg voor het goede doel te offeren. Langs Spoorstraat en Bierstraat werd het Nieuwe Kerkplein bereikt, de vierde pleisterplaats. Nadat op de Weststraat voor het huis van den fotograaf Arents de red dingboot met bestuur op de gevoelige plaat met behulp van blitz-licht was vastgelegd, werd J«ngs den Kanaalweg het einddoel, „Casino", bereikt, waar de politie te voren een afzetting bad tot stand gebracht, wat niet overbodig bleek. •Een laatste nummertje muziek, nog eens ram melen met de collecte-bus en de reddingboot *erd door rappe handen met wagen en al da I 8lno"-«aal binnengeloodst om öp het T.O.P.- ai-masqué verdere diensten te bewijzen. Toen ®Preldde de menigte zich langzaam, al nam ®^,een nog een kijkje bij de auto's, die nog berden aanvoerden. Zoo eindigde deze politie, gisteren bij alle kleinhandelaren en bij landsche kolonie, de consul en zijn charmante den grossier de gevaarlijke suikerspeentjes in beslag genomen en naar Alkmaar overgebracht. Het goedje is daardoor aan den handel onttrok ken en kan dus geen onheil meer stichten. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: ceinturen; een grijze handschoen, een kin derwantje, een portemomnaie, een hamer, een schaartje, twee sleuteltjes aan, een stukje touw, een kdndertaschje. en bijc Thijssen, Spoorstraat 3, een portemonnaie met inhoud. N. Lengers, Koningdwarsstraat 15, een hee renhand schoen. Rosmale, Oostslootstr. 22 een witte bok. Willemse, Sohagenstraat 79, een huisdeur sleutel. Brouwer, Goverstraat 16, een ceintuur. Telegraafkantoor, een vulpen. A. Guijken, Leliestraat 20, 'een armband horloge. O. Lebbe, Brakkeveldweg 1, een jongens cape. M. van Es, Onrust 24, een ceintuur. H. Locher, Spoorgracht 87, een portemounale met inh. J. Bontes, Paardenstraat 10. een bril. D. C. Koomen, Bonselaarsweg 12, een hond. W. Bruntink, Achtergr, W.Z. 75, een porte- monnaie. G. van Puffeleni, Ruijighweg (43, een R.-K, kerkboekje. A. Nieuwland, le Vroonsfcraat 80 een ovale broche. A. Kramer, Vischstraat 100, een knot wol» v. d» Plas, Kuiperstraat 28, een vulpen, j. Liebert, Binnenhaven 99, een potloodhou der. De Loos, Dijkweg 42, een portemonnale met inhoud v. d. Veer, Vlamingstraat 84, een kinder wantje. H. Biersteker, Brouwerstraat 68, een porte monnale met inh. Bruin, Middenweg 0, een p. damesschoenen. D. Smit, P. Krugerstraat 86, een zakdoekje. echtgenoote aan het hoofd,- de officieren een „thé dansant" aanbieden. Reeds vroeg is ieder ter plaatse; een deel van de zaai, keurig versierd met bloemen en vlaggen, is gereserveerd voor Nederland; het middenstuk waar gedanst wordt is geheel 'bezet (de directie had, „zaken zijn zaken", gezorgd voor een passende reclame in de bladen) door een uitgelezen Rivierapubliek, gevende te zien een kleur van elegante toiletten. Klokken half vijf verschijnt in de omlijsting der geopende vleugeldeuren de regentenkop van commandant Van Hengel, slank, pittig in zijn uniform, omgeven door een dertigtal offi cieren en adelborsten. De muziek zet het oude plechtige strijdlied der Oranjes in, gevolgd door het bruiscbende „aux armes citoyens" de heele zaal is overeind en ondqr kletterend ap plaus wordt de goudblinkende gastenstoet naar de feesttafels geleid. Daarna, even de voorstelling: er zijn oud ministers, admiraals en generaals aanwezig, even een gloeiende welkomstspeech van den schout bij nacht Vorstman die met drie dave rende hoezee's de Koningin liet leven, de infernaalste van alle Jazzbands zet oorver scheurend het gekannibaliseerd „Brautchor" uit de „Lohengrin" in waarop de foxtrottende en twosteppende paren zich op den dansvloer werpen. En zoo bleef het den heelen langen voor avond, onze „roodkragen en goudgekrulde galons" deden opgeld onder fle Franscbe dan sende wereld en gedanst, gedanst ls er tot aan het diner-uur. Het comité had natuurlijk Janmaat niet ver geten en verschafte des anderdaags de equipage het genot van een autobussentoer naar Monte Cario, de sprookjesstad en terug over Oap Ferrat, het mooiste plekje der Rivierp. 's Avonds, alarm in de kombuizen van het oorlogschip, de commandant biedt de diverse autoriteiten een diner aan en den volgenden morgen om 10 uur teekent zich de slanke sil houet van ons slagschip al flauwer en flauwer af tegen den azuren hemel, dan nog de rook pluim, en Harer Majesteits „Tromp is uit het zicht, latende achter aan ons Hollanders In den vreemde de allerbeste herinnering aan 's lands weermacht. De Crisis. Mr. Kooien kan de opdracht niet uitvoeren. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft aan H.M. de Koningin verklaard niet in staat te zijn de hem gegeven opdracht tot sa menstelling van een nieuw Kabinet, te aan vaarden. Later werd gemeld: De Koningin heeft opdracht tot samenstel ling van een extra-parlementair kabinet ver leend aan jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, chef der afdeeling Diplomatieke Za ken van het departement van Buitenland- sche Zaken. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland heeft ver zocht deze opdracht in beraad te mogen houden. In verband met deze mededeeling is niet van belang ontbloot hetgeen dé (k-r.) ,Jtot- wijs hebben den 18en dezer beslist, dat ambtenaren in rijksdienst geen aanspraak op vaoatiegelden kunnen maken en zulks met ingang van 1 Januari 1922. De ambtenaren, die vacatiegelden tenge volge van het geldende besluit ontvangen hebben, moeten die terugstorten, aangezien zij die, naar de ministers aan de ambtenaren schrijven, ten onrechte genoten hebben. De veiligheid van de reizigers ln het Nederlandsch-Dultsch verkeer. Naar aanleiding van besprekingen door de Nederlandsche Spoorwegen gehouden aan het ministerie van verkeerswezen te Berlijn ter verzekering der veiligheid van de reizigers in de internationale treinen, heeft de minister voor verkeerswezen de verschillende spoorwegdirecties in Duitsch- land aangeschreven den treinibealnbten en boven hén 'gestelde ambtenaren op te dra gen dat zij zich niet alleen moeten bemoei en met de controle van de plaatsbewijzen; maar dat zij zich ook zooveel mogelijk moe ten toeleggen op de beveiliging van de rei zigers tegen verdachte personen en wel door zich niet op te houden in dienstafdee- tterdammer" Zaterdagavond schreef onder I Tiogen, maar door zich geregeld door de zij- het opschrift: „Geen coalitie-kabinet?" .*2 ^eveni en ,de Yep „In aansluiting aan ons bericht van Dins dag kunnen we thans op grond van betrouw bare gegevens, het volgende melden: „Gelijk gemeld stelde de anti-rev. Kamer fractie zich van meetaf op 't standpunt, dat 't gebeurde op 26 Oct. een Kabinet steunend op de drie groepen der rechtere,voors-cember Weidadigheidkegéb ütei- hands onmogelijk maakte, tenzij herstel der| „mrüri schillende afdeelingen in het oog te houden. In het bijzonder moeten slecht bezette af deelingen bewaakt worden. Nieuwe Nederlandsche Postzegels? Naar het „Utr. Dgbl." meldt, zullen 1 De- Alkmaar Packet Voor Goederen. Van Helder 11.80 v.m. Van Amsterdam 8 bjo. M. Texöïs Eigen Stoomboot-Onderneming. Wintendiienst ingegaan t Oetoöae 1928. Vertrek Texel: 8.— vun., 11,— v.m., 2.80 mm. Heideat 9.90 van, IA— midd», 4Jl6 m schade werd verkregen en de redelijke zeker heid werd gegeven, dat herhaling niet te ver wachten is. „Besprekingen welke de strekking hadden om dit te hereiken, hebben niet tot het ge- wenschte resultaat geleid, zoodat de vorming van een Kabinet uit de drie 'groepen der rechterzijde thans niet meer te verwachten is. „Zooals we reeds 'Schreven, was de neiging om wederom een coalitie-kabinet te vormen bij de chr.-hist. partij! vrij sterk, doch 't is niet te verwachten, dat r.-k. samen met de chr.-hist. de regeeringisverantwoordelükheid op zich zullen nemen.' De redacteur herinnert er nog aan dat de r.-k. Kamerfractie Vrijdag een druk bezochte clubvergadering hield 'en deelt mede, dat mr. Kooien gisteren ter audiëntie bij de Konin gin is geweest. De N. Rott. Crt. verneemt daarentegen uit goede bron, dat de mislukking van mr. Kooiend pogingen in hoofdzaak verklaard moet worden uit de zeer gereserveerde hou ding der Christ. Hist. Partij. Deze zouden slechts een niet onwelwillende houding heb ben toegezegd. De kolenleverantles uit het Roergebied. Naar uit het Roergebied' wordt gemeld, hebben de Nederlandsche en de Italiaan- sche regeering door haar vertegenwoordi gers te Dusseldorp en Essen laten protes teeren tegen) de stopzetting van de kolen- leveringen aan Nederland' en Italië. Bnrgerwerklleden. De heer van Zadelhoff, lied van die Tweede Kamer, heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen gesteld: 1. Is het bericht in de dagbladen juist, dat aan pL 500 tijdelijke, met werkzaamheden in de kazerne belaste burgerljjfce werklieden schriftelijk tegen 1 Februari 1924 de dienst s opgezegd? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, te be vorderen, dat dit ontslagbesluit ingetrokken of geschorst wordt totdat de Tweede Kamer' over de al of niet vervanging dier burger- werklieden door pL, 1000 dienstplichtigen heeft beslist? 8. Is de minister tevens niet van oordeel, dat niet tot onslag mag worden overgegaan alvorens voor deize werklieden een behoor lijke wachtgeldregeling is ingevoerd, eni ls hij bereid tot zulk een regeling zijn mede werking te verleenen? I Vacatiegelden. Aan het Huisgezin wordt gemeld: De ministers van financiën en van onder- ge ven worden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan, door de regeering aan te wijzen, noodlijdende kunstenaars. Het ontwerp zal uitgevoerd worden door Jan Toorop, zoodat een tweetal fraaie zegels te verwachten ia Hoewel de officieels mededeeling nog ont breekt kan de uitgave niettemin1 wel als vast staand worden beschouwd. Uitsluiting ln die Textielindustrie. Zaterdag lg de uitsluiting ln de Textiel industrie begonnen. ÏLOOQ textielarbeiders zijn hierbij betrokken. De onmiddellijke oorzaak van het conflict is de aangekondigde 10 loonsverlaging. Voor korten tijd hadden de organisaties een verlenging van den arbeidsdag afgewe zen. Een voorstel van den heer Zaalberg, di recteur-generaal van den arbeid omvatte een loonoverkomst voor één jaar, terugbrenging der verlaging tot 5 100 overuren in het jaar waarvoor de overeenkomst gold. Ge durende 26 weken geen langeren arbeids duur dan 48 uur per week. 8 Vacantiedagen per jaar. De werknemers-organisaties verklaarden zich bereid hunne leden aanneming van deze voorstellen te adviseeren, mits de Patroons organisatie hetzelfde deed. Deze hebben het Voorstel evenwel afgeslagen. Het conflict ln de Twentsche Textiel nijverheid. Van den duur van het oonflict zal het af hangen of de uitsluiting zich automatisch zal uitbreiden over heel Twente en tot Gelder land, waardoor er dan 89 fabrieken met meer dan 20.000 arbeiders bij betrokken zouden worden. Vliegtuigen voor Rusland. Uit Helsingfors wordt gemeld: Naar hier verluidt, heeft de Russische re geering in Nederland 500 Fokkervliegtulgen besteld, welke bestemd zijn voor het ver voer van passagiers en post De N. Rott. Ot meldt hierbij: Een Russische commissie bevindt zich la in ons land en woont te Schiphol het invlie gen van de te leveren vliegtuigen bij. Van elke serie van vijf wordt er één toestel in* gevlogen. De Foikker-flabriek heeft reeds een vrij groot aantal afgeleverd. Deze toestellen zijn verscheept over Amsterdam. Thans worden onderhandelingen gevoerd met een Rotter- W— V Dagelijks:

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5