IE COURANT Extra Aanbieding J. J. H. KOOPMAN, Hulp aan Duitschland 10% korting Vijfde Blad. Gedurende de St. Nicolaas geven wij op al onze Pelterijen Vossen, Shawls, Colliers, Moffen, Bontvoeringen, enz. VAN ZATERDAG 1 DECEMBER 1923. VOOR DE STERVENDEN I Groote sorteering Alleen prima kwaliteiten. Nieuwe modellen. BONTWERKER, WESTSTRAAT 17. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Een voorstel tot afschaffing van het staande legier voor Hongarije. [Boedapest, 30 Nov. De „Uzujsag" vernoemt dat de Hongaarscbe regeering bij monde van den minister van financiën Kallay een1 voor stel aan de oommissio van den Volkenbond zla doen om "der wille van bezuiniging het te- genwoqrdige staande leger af te schaffen en den militairen dienstplicht weder in te voe ren. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. Te Londen werd1 gisteren algemeen ver wacht, dat in de gistermiddag gehouden con ferentie van de oommissie van herstel, die de Duitsche rapporten over den huidigen toestand in Duitschland voor zich had lig gen, een voorstel zou worden gedaan om een oommissie van deskundigen te benoemen toj het instellen van een onderzoek naar het be- taalvermogen van Duitschland en de metbo den om evenwicht te brengen in de Duitsche begrooting en andere aanverwante vraag stukken. De Commissie van Herstel en het betalings vermogen van Duitschland. Londen, 30 Nov. Een officieel communiqué te Parijs gepubliceerd, meldt, dat de Com missie van Herstel met algemeen© stemmen het volgende besluit heeft genomen: Ten einde in verband met de bepalingen van ar tikel 234 van het verdrag van Versailles de bronnen van inkmsten zoowel als het beta lingsvermogen van Duitschland te bestudee- ren, heeft de Commissie van Herstel beslo ten twee oomité's te vormen van deskundi gen uit de geallieerde en geassocieerde lan den. Het eerste comité moet de middelen nagaan om de begrooting in evenwicht te brengen, zoomede de maatregelen, die geno men moeten worden om den 'geldkoers te stabiliseeren; het tweede comité zal het be drag nagaan en vaststellen van de waarde van het kapitaal, dat uit het land gegaan is. De keuze der leden berust uitsluitend bij de Oommissie van Herstel, die de regeering der Vereenigde Staten zal uitnoodigen, zich te doen vertegenwoordigen. Een Havas-telegram meldt nog, dat het tweede comité niet alleen moet nagaan hoe groot de naar het buitenland gebrachte ka pitalen zijn, maar ook de middelen moet na gaan om1 ze naar Duitschland terug te brengen. SPANJE EN ITALIË. De toenadering tusschen Italië en Spanje is een zaak, die de belangstelling der Fransehen gaande moet houden* onverschillig welke andere zorgen zij mogen hebben. De politiek der hond genootschappen is, ondanks de vreeselijke les sen van den algemeenen oorlog van 191418, opnieuw aan het opkomen. Spanje, dat zich eens door Lord' Salisbury moest laten zeggen, dat het tot de „dying nations" behoorde, toonde onder het directorio van Primo de Rivera dadelijk nei ging, om zijn plaats als factor in de Europeesche politiek te hernemen. Het verrassende bezoek van koning Alfonso en koningin Victoria te Rome komt in een belangrijk licht door talrijke aanwijzingen voor toenadering tusschen Spanje en Italië, waarvan men verwacht, dat zij zal leiden tot een Entente of een bondgenootschap tusschen de twee landen. Er doen allerlei ge ruchten de ronde over, die zelfs zoover gaan, dat men op de mogelijkheid zinspeelt van een groot Latijnsch blok met deelneming van Zuld- amerikaansche republieken. Zeker is voorloopig dat te Madrid half November een Italiaansch- Spaansche handels- en scheepvaartovereen komst is gesloten met het een of andere aan hangsel, die het begin kan vormen van een nieuwe constellatie in het Westen van de Mid- dellandsche Zee. Niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland komt dan voor nieuwe problemen ■te staan. Terwijl voor Frankrijk zijn (verticale) verbinding met zijn Afrikaansche bezittingen, het reservoir voor zijn reserves aan manschaps- materiaal, in het geding komt, heeft Engeland na te gaan welke gevolgen de omkeer kan heb ben voor zijn (horizontale) verbinding ^angs Gibraltar naar Indië. Maar voor Frankrijk komt daar nog bij, dat het, militair gesproken, in een heel andere positie zou geraken, Indien het noch op de veiligheid van zijn Zuidelijke grens aan den kant van Spanje, noch op die van zijn Zuid oostelijke grens aan den kant van Italië zou kunnen vertrouwen. In den laatsten oorlog bleek het voor geen van beide zorg behoeven te hebben. Zoodra Italië te verstaan gaf, dat het den „casus foederus" voor bet Drievoudig Ver- bond niet aanwezig achtte, kon Frankrp zijn dekkingsleger uit het Zuidoosten des lands met een gerust hart wegnemen. Alleen doordat Italië voor Frankrijktoen geen bezwaar opleverde, kon de Duitsche vloedgolf, die over het Fransche gebied sloeg, tenslotte gestuit worden. Niemand zal zich in slaap laten sussen door de gebrui kelijke verzekering, dat het samengaan alleen het behoud van den vrede ten doel heeft of iets dergelijks. Primo de Rivera's eigen uitlatingen tegenover een medewerker van de „Mattino luidden trouwens alles behalve geruststellend. Want, volgen® een telegram uit Rome, zeide bij tot den Italiaanschen journalist: „Mijn regee ring zal haar aandacht besteden aan de rë°r£®." nisatie van de particuliere nijverheid, zoodat zij, zoo noodig, in een oorlogsnijverheid kan her schapen worden. Wij zijn van P^n een mili- taire luchtmacht te organiseeren. Wij hebben met dit doel een overeenkomst met de Ita aan- sche regeering aangegaan, daar Italië uitste kende vliegtuigen maakt. Wij hebben vele I - haansche fabrikaten noodig en Italië heeft van ons grondstoffen noodig". Engeland moet er in de toekomst dus reke ning mee houden* dat er een Spaansche lucht macht boven Gibraltar verschijnen kan, naar «elke vesting het nieuw ontwaakte Spaansche imperialisme verlangend uitziet. Misschien zal de nieuwe bedreiging de Engelsche politiek ten slotte toch weer in de richting van een herstel van de Entente met Frankrijk dTijven. Voor Frankrijk is het vooruitzicht echter nog som berder, omdat de Italiaansche politiek het in den laatsten tijd weinig vriendelijk behandeld heeft. Italië wenschte in de kwestie van Tandzjer ge kend- te worden. Het vraagt deelneming aan de oeconomische overeenkomsten over het Roer gebied. Het schijnt Zwitserland te steunen in zijn geschil over de zónes met Frankrp. Maar juist omdat Frankrp op den duur geen bedrei ging van de verbinding met zijn Afrikaansche koloniën kan velen, zal het zich de vriendschap van de nieuwe enitente-genooten trachten te verzekeren. Het zal daarbij misschien wat heb- benl te geven om wat te verkrijgen. Maar gezien het gestadige gevaar, dat het van den kant van den Rijn bedreigt, zal het ter wille van een goede verstandhouding met Spanje en Italië die offers moeten brengen. Het bewerken van die goede zijn, van een tegendruk, die het evenwicht in verstandhouding of, zoo dit onmogelijk mocht de Middellandsche Zee 'kan herstellen, lijkt voor taan een hoofddoe1 van de Fransche politiek. („N. R. Crt."). DUITSCHLAND. De regeerlngscrlsis. Marx geslaagd. Berlijn* 30 Nov. Naar officieel wordt mee- gedieeld is de leider van het Centrum, dr. Marx, erin geslaagd' een kabinet samen te stellen. De lijst der nieuwe ministers vermeldt de volgende namen: Dr. Marx (Centrum), rijkskanselier; d!r. Stresemann (D. Volkspartij), minister van buiteniandsche zaken; dr. Jarres (D. Volks partij), minister van bimnenlandsche zaken en vice-kanselier; dr. Gessier (Dem*), rijks- weer; dir. Luther (D. Volkspartij), financiën; dr. Brauns (Centrum), minister van arbeid; dr. Höfle, rijkskost en bezette gebieden; dr. Hamm, economie; Graaf Kanitz, voedselvoor ziening; Oeser, verkeerswezen; Enniger, jus titie. De separatisten ln het Rijnland. De separatisten te Duisburg zijn Donder dag door de Belgische gendarmerie ontwa pend1. Daarmede is de separatistische heerschap pij in Duisburg geëindigd. Twee separatisten, die in de Engelsche zone waren gearresteerd, zijn tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het dra gen van verboden vuurwapens. PORTUGAL. Dei voormalige Duitsche schepen ln Portugal. De Portugeesche ^minister van Handel diende bij het parlement een wetsvoorstel in* waarbij, de regeering wordt gemachtigd tot verkoop der voormalige Duitsche schepen, die thans door Portugal geëxploiteerd wor den. De exploitatie leverde in de laatste twaalf maanden, eindigende September, een verlies op van 524.000 conto's. Drie der boo ten zullen door de regeering als vrachtbooten in gebruik worden gehouden, terwijl de ove rige aan Portugeesche particulieren en sche epvaartmaatschapp ijen zullen worden verkocht ITALIË. Ontploffing ln een vuurwerkfabriek. Volgens een bericht uit Foggia aan de „Tri- buna" heeft in een clandestiene vuurwerk fabriek een ontploffing plaats gehad, waardoor vier personen werden gedood en drie gewond. Overstroomingen ln Ncord-Itallë. In heel Boven-Italië heerscht noodweer. Het water van de Isonzo en de zijrivieren ervan sloeg bruggen, gehuchten en huizen weg; het water staat op tal van plaatsen drie meter hoog. De bewoners vluchten. Op de hoogvlakte van de Karst wordt vooral Gradiska bedreigd, ter wijl ook de plaatsen Versa en Villessa in gevaar verkeeren. De villa van Nlttl door fascisten vernield. Berlijn, 80 Nov. Uit Rome wordt gemeld, dat 500 fascisten* waaronder veel studenten, ln de villa van den oud-premier Nitti binnendron gen en haar vernielden. RUSLAND. Volgens een bericht van het Praagsche blad Nardoni Politdika zou professor Schlo-f- fer, van die Duitsche universiteit te Praag, naar Rusland- ontboden zijln ten einde Lenin te opereeren van een hersengezweX Daklooze kinderen-. Het probleem der daklooze kinderen is on tegenzeggelijk een der meest gewichtige vraagstukken, die de bolsjewistische macht hebbers hebben op te lossen. Honderddui zenden verwaarloosde, havelooze, hongeren de kinderen zwerven door het onmetelijke land, bedelend en stelend in hun onderhoud voorziend, een geweldige schaar van toe komstige misdadigers. Alle bolsjewistische kranten schrijven over de ellende van deze verschoppelingen, roepen om hulp, wijzen op het groote gevaar, dat den staat bedreigt, /Indien deze kinderen niet ten spoedigste zullen geholpen worden, maar de regeering erkent haar machteloosheid hier te helpen en de zaak blijft zoo als zij was. Neen, het kwaad wordt steeds erger. Hoe verschrikkelijk de toestand dezer el- lendigen is zien wij uit het volgende, dat wij aan de „Iswestia" ontleenen: „Zaterdag om 11 uur des morgens zag ik op de halfvergane treedjes van een kelder trap, bij' de kerk van Boris en Gleb, drie ha velooze kereltjes van 9—12 jaar. Zij lagen op de k-oude vochtige trap te slapen en wa ren dichtgedekt met eenige affiches, die zij van den muur hadden gescheurd. En dat bij de koude van deze dagen! „Den zelfden dag was ik om 12 uur des middags op het Roode plein. Bij de kerk van Wasiliej den Zalige zag ik het volgende too- n-eel. Onder de steenen van het trottoir was een groot hol gegraven en uit het hol staken vuile lompen, waarmee de vloer van het hol was bedekt. De smalle ingang was door prik keldraad afgerasterd, zoodat de nieuwsgie rigen, die naar dit vóór-historische schouw spel stonden te kijken, het hol niet konden naderen. Uit het hol klonken kinderstem men. Het was dus een verblijfplaats van ar me kleuters, die zich op deze wijze tegen de koude trachtten te beschermen. De politie werd gewaarschuwd en weldra verscheen een agent. Hij verwijderde het prikkeldraad en kroop in het hol. Daar vond hij twee on beschrijfelijk vervuilde jongetjes van een jaar of tien. Zijl protesteerden tegen het bin nendringen in hun „huis", dat zij zelf had den gemaakt, doch de agent trok hen uit het hol en bracht ze naar het politiebureau. Ingezonden Mededeellng. Voor Vijf Gulden voedt U één persoon gedurende één maand in onze Holland- sche keukens, die voor* Duitschers en Nederlanders in Duitschland bestemd zyn. Zendt nog heden deze gift aan het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, don Haag, onder motto.: „Voor Duitschland", en gjj doet een goed werk I Een hitte-golf ln Zuid-Rusland. Volgens een bericht van den correspondent van de „Daily M'ail" te Riga, wordt Zuid- Ruslandi op het óogenblik bezocht door een hittegolf, zooals er in vijftig jaren geen is voorgekomen. In den loop der vorige week steeg het kwik tot 22 gr., waardoor aan den komenden oogst groote schade wordt toege bracht. Zoo is b.v. het winterkoren dat in September en October wordt gezaaid- en in de lente den grond uitkomt, nu reeds opge komen, zoodat de oo-gst gro-otendeels ;als ver loren kon worden beschouwd. De correspondent voegt erbij, dat te Kief de seringen bloeien en dat de bloemisten te Odessa viooltjes ve-rkoopen. TURKIJE. Een aanslag op KemaL Boekarest, 29 November. Men verneemt uit Kon-stantinopel, dat er een moordaanslag heeft plaats gehad op Kemal püsja en zijn echtgenoot e door middel van vergif in hun voedsel. Alleen door spoedige geneeskundige hulp konden beiden worden gered. VEREENIGDE STATEN. Aanklacht tegen een gouverneur. -Indianapol-is, 30 November. De Grand Jury heeft rechtsingang verleend tegen Mooray, den gouverneur van Indiana, op aanklacht van valschhedd in geschrifte en oplichting. GEMENGD NIEUWS, Postdiefstal. Aangeteekcnde stukken ontvreemd. Naar de Telegr. meldt, werd j.L Dinsdag: ochtend ten' postkantore te Weesp, toen de postzak geleegd werd* welke met den eer sten trein van Amsterdam aldaar wordt aan gebracht, het pakket aangeteekcnde stukken, hetwelk volgen-s het bijlgesloten advies, zich in den zak ntoest bevinden, niet aangetroffen. Heit pakket bevatte zes aangeteetoende stuk ken, waarvan twee met aangegeven gelds waarde. Laatstgenoemde stukken waren res pectievelijk aangegeven voor de waarde van 8000 en 600. De directeur van hiet postkantoor te Weesp gaf niet dadelijk aan de politie kennis van het vermiste, aangezien eerst in Amsterdam geïnformeerd werd of wellicht verzuimd was het pakket aan-geteekemde stukken in den postzak mee te geven. Van Amsterdam uit werd echter ten stelligste verzekerd, dat bet pakket aan het hoofdpostkantoor in den zak was 'gesloten, welke voor Weesp bestemd was. Dinsdagavond werd aan de politie aldaar kennis van het ontbreken) van het vorenbe doelde pakket gegeven, waarna het onder zoek onmiddellijk een aanvang nam. Zoowel ten postkantore aldaar als te Amsterdam, zijn door de politie alle -ambten-aren en beambten gehoord!, die eenigszins inlichtingen betref fende het vermiste pakket konden gev-en. Tot op dit oogemblik heeft het politie-onderzoek echter nog geen resultaat opgeleverd. Noodlanding. Gistermorgen daalde voor de haven van Harlingen in zee het watervliegtuig W. 53, bemand! met den officier-vlieger v. d. Vijver en den waarnemer Schatt. Wegens een defect aan de waterschoenen, was men tot dalen gedwongen. De inzitten den werden door schippers, die in roeibootjes in -zee lagen te visschen, opgenomen. Een vaartuig van het Loodswezen uit de haven van Harlingen vertrok ter assistentie en bracht het vliegtuig, na het op sleeptouw genomen te hebben, in de haven. Een tweede vliegtuig, bemand met den groepscommandant-vlieger P. van Lennig en luit. ter zee Woldringh, streek ln de haven neer en steeg nadat het eerstgenoemde vlieg tuig binnengesleept was, weer op. Lal. Woensdagavond werd' te Huizen een 10- jarig jongetje vermist, dat St. Nioolaasétala- ges z-ou -gaan zien. Familie, politie en een speurhond gingen op onderzoek uit, dóch moesten onverrichter zake terugkeeren. Te haif twee kwam -de vermiste verschrikt en uitgeput naar huis. Eenige jongens hadden hem buiten- het dorp gedragen (hetgeen als oorzaak -gelden mag dat de speurhond' geen spoor kon vinden), een prop in den mond ge duwd en aan banden en voeten vastgebonden. Na uren tobben is het hem gelukt zichzelf te verlossen. De politie stelt een streng onder zoek in. Een grappenmaker. Te Röhlinghausen heeft de politie den ar beider L. Pull in hechtenis genomen die zich op gemakkelijke wijze verrijkte door in de opschriften van de banknoten van 1, 2, 5, 50 en 100 millioen, de M. te veranderen in een B zoodat ze in plaats van millioenen, bil- lioenen1 mark waard werden. Alkmaar Packet Voor Goederen. Van Helder 11.30 v.m. Van Amsterdam 8 ia. De toestand der zeevisschertJ in October 1923. Naar de afdeeling visscherij van het de partement van binneniandscho zaken en landbouw mededeelt, was in October, evenals in Sepit-. de visscherij: van grooteren om Vang, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Volgens de voorloopige op gaven bedroegen de hoeveelheid en op brengst der aangevoerde visch respectieve lijk 17.921.000 K.G. en 3.328.260 tegen 16,715,800 K.G. en 2, 414,400 in October 1922. De stoomtreilers vingen veel rondvisch, de platvischvangsten w-aren daarentegen ma tig, Doordat de visscherij met de zeevisch- zagen tengevolge van het -koude en ruwe weder weinig kon worden uitgeoefend', voer den, de Deensche motorkotters weinig aan in Engeland. Het gevolg hiervan was, dat de vischprijzen daar stegen* hetwelk indi rect -een gunstigen invloed had op de visch prijzen hier te lande. Bovendien had de in krimping van het Duitsche visschershedrijf ten gevolge, dat de consignatie van Duit sche visch op de Belgische markt niet zoo omvangrijk was als vroeger was geweest In verhand met het een en ander waren de 'be sommingen der stoomtreilers bevredigend en breidde het bedrijf met deze vaartuigen zich zoodanig uit, dat vrijwel alle vaartui gen, die daarvoor in aanmerking konden komen, in de vaart waren. In het geheel waren, dit er 120 tegen 107 in October van het vorige jaar. Duitsche stoomtreilers voerden in 70 rei zen 745,000 K.G. aan. Het aantal loggers en -zeilkustvisschers, dat zich met de treilvisscherij bezig hield, was kleiner, dan verleden jaar October; er namen in beide perioden evenveel motor- kustvissohers -aan deel. Het bedrijf der kust- vischers ondervond over het algemeen veel belemmering door -het slechte weder. De zeilloggers en zeilkustvisschers besomden gemiddeld meer, jde m-otorkustvisschers daarentegen minder dan in October van het vorige jaar. De visscherij met d'e zeevischzegen werd in ongeveer denzelfden -omvang uitgeoefend als ln de vorige maand, doch leverde ge middeld minder op dan in October 1922. De aanvoer door Deensche motorkotters was gering. Aan de beugvisscherij namen deel 9 zeil schepen- (1 stoomvaartulg en 7 zeilschepen in October 1922). Ook deze visoherfj onder vond veel nadeel van het slechte weder. De zeilschepen vingen en besomden dan ook gemiddeld veel minder, dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ook in deze -maand gingen- nog eenige vaartuigen in verband met de gunstiger vooruitzichten de drijfnetvisscherij op ha ring uitoefenen, zoodat 293 vaartuigen, waar van 41 stoom-, 21 motor- en 231 zeilloggers in bedrijf waren. In October 1922 namen aan dezen 'bedrijfstak deel 257 -vaartuigen, waar van 31 stoom-, 15 motor- en 211 zeilloggers, Er was -over het algemeen flink -haring te vangen. Het slechte weer belemmerde- ech ter sterk de uitoefening der visscherij al thans voor d'e zeilloggers. Deze brachten dan ook over het algemeen veel kleinere vang sten thuis, dan de stoomschepen. De storm achtige weersgesteldheid berokkende 'boven dien veel vleetschade. De prijzen hielden zich intusschen 'goed. Weliswaar toch was de uitvoer naar Duitschland in verband' met de betalingsmoeilijkheden-, welke zich da-ar te lande hoe langer hoe meer voordeden, veel verminderd' en ging er naar België ook minder haring, dan in September, doch de export naar' de Vereenigde Staten- van Noord-Amerika nam aanzienlijk toe. De be sommingen waren dan ook in "doorsnee 'be vredigend. LANDBOUW. Arbitrage. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal in December een propagandetocht ondernemen om de vee houders in N-oord- en Zuid-Holland op te wekken tot deelneming aan de voearhdtrage. Om de veehouders allen in de gelegenheid te stellen zich van deize zaak volkomen op de hoogte te stellen nood-igt het hen- uit tolt bijwoning van een der bijeenkomsten, die voor dit d-o-el zullen worden igeh-ouden. Voor Noord-Holland -zijn -zij 'gesteld op 8 Decem ber in Kmsnapolsky te Amsterdam, op 4 December in de Doelen te P-unmerend, op 6 Deoember in 'Ceres te Schagen, op 7 Decem ber in Centraal te Alkmaar en op 8 Decem ber in De Doelen te Hoorn, telkens te 11 uur, behalve te Amsterdam, waar de hij'een- komst op 1 uur is -gesteld. Daar voor alle plaatsen de marktdag is uitgekozen, mag worden verondersteld, dat velen aan de uit- noodiiging gevolg zullen geven. Arbitrage, -het beslechten van -geschillen door vertrouwensmannen in plaats van door den rechter, bezit het 'groote voordeel dat het oordeel in handen is van personen* die volkomen ter zake kundig zijn, en dat deze personen niet te maken hebben met allerlei formaliteiten, waaraan de gewone rechter zich heeft te houden en bovendien minder geld behoeft te kosten* Daartegenover staat wel is waar het na deel, dat de rechtsprekende personen, als zij niet met groote zorg gekozen worden, wel -eens minder gevoel hebben voor recht dan deskundigheid, doch dit is te voorko men door aan 'die keuze alle zorg te beste den-. Zoo zal het b.v. niet mogen voorkomen, dat het bestuur der v-ereeniging als rechter in hooger beroep fungeert, want 'bij -de keuze van een bestuurslid wordt natuurlijk meer gelet op bestuurskwaliteiten dan op recht vaardigheidsgevoel.- Bovendien dient ervoor te worden -gezorgd, dat in de rechtspreken de oommissie iemand' zit, die verstand heeft van het opstellen van een vonnis; een rechts geleerde is daarvoor misschien wel het m-eest aangewezen. Naar ik meen, zijn deze punten ibij de Ver- eeniging van veearbitra'ge in orde en be staat dus geen gevaar, dat de zaak hierdoor minder gunstige uitkomsten zal geven. Een zeer groot gemak zal het zijn, dat ieder, die lid van de vereen!ging wordt, daardoor al leen reeds zich verbindt elk geschil, dat hij met een ander -lid- door den in- of verkoop van vee mocht krijgen, over te laten aan de beslissing van een arbitragecommissie, die daarvoor door de vereeniging is -aangewezen. Do veehandelaars, althans de als solied bekend staande, schijnen voor deze arbitrage veel te voelen- en als lid tot de vereeniging te zijn toegetreden. Als vele veehouders het- Ingezonden Mededeellng. zelfde doen-, is dit -rechtsinstituut in eens voor elkander en is snel recht voor alle vee- handelsgeschillen aan leder lid verzekerd. Ieder, die met veehandel op de hoogte ls, weet van -hoe groot -belang dit is voor een roëele handel en voor het voorkomen van groote schade. Daarom is het te wenschenv dat veie veehouders door hun tegenwoordig heid op een der bijeenkomsten blijk geven, dat zij belang in de zaak stellen. O. NOBEL. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Zaterdag 1 December. Uitvoering Mandolineèlul» „Ars et Labej/', Casino 8 uur. Maandag 3 December. Comeerfj „Helders Mannenkoor", (Sasltt® 8 Uv Woensdag 12 December. Apologetische Ver., Casino, uur. Prof. Dr. J. J. Buitendijk. Onderw.: Wezen en' zin van het leed. Vergadering Volksonderwijs, Scala 8.1S Vrijdag 21 December. Greb. Palmstraat, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek moest het ingezon den stuk van den heer T. tot het volgend nummer 'Mijven liggen. UIT DEN OMTREK. Schagen. Wanneer wij ln breede trekken de balans op maken van de herfstmarkten* dan komen wij tot de volgende uitkomst. De handel had zich omstreeks half September van een groot ge deelte van den afzet hij aankoop meester ge maakt. Er zijn maar weinig boeren, die met het door hen gefokte en geweide jongvee: graskal- v-eren* pinken en vaarzen, ter markt gaan. Ver reweg het grootste deel wordt op levering aan huis verkocht, meestal aan kooplieden* die bij hen bekend zijn, waarin zij- b(j ondervinding vertrouwen kunnen stellen* Wanneer dan- ook tegen een bepaalden datum geleverd -moet wor den, -dan vertrouwt de verkooper, dat hij op dien tijd den bedongen prijs zal ontvangen-, al is de markt iets lager. De koopman kan er op aan-, dat hij de gekochte beesten zal ontvangen, zelfs al mocht de markt omhoog zijn gegaan. Dat is handel en -vooral de veehandel is eene zaak van- vertrouwen. Nu is de -inkoopsom bijna in eiken herfst vrij hoog, de koopman, die han del drijft om winst te maken, vraagt dus een flink bedrag boven zijn inkoopsom. De bouw- boer, door wlen een belangrijk deel van den aanvoer op de herfstmarkten wordt gekocht, is niet terstond te vinden voor dure inkoopen. Dat geeft dan meestal een trekkend begin. De -boer moet en wil vee hebben, omdat hij vaak wegens huurcontract verplicht is, om een bepaald aantal wagens of kub. meter mest op elke hectare te brengen. Anderen willen het hebben* omdat be paalde deelen van hun bouwland stalmest eischen, en omdat niet alles met kunstmest is goed te maken. Bij- het trekkend begin bemerkt hij al heel spoedig, dat hij toch wel iets boven zijne gedachte zal moeten geven, zoodat er spoe dig meer handel is. Voordat wij met deze herfst- balans verder gaan, willen wij eerst een- bezoek aan de Schager scheimar-kt brengen-. Deze schei- markt hebben alle oude markten van Hollands Noorderkwartier: Alkmaar, Purmerend, Hoorn en Schagen* Na deze markt volgder «r eenige weken van marktstilstand, tot aan vroeg voor jaar, wanneer de handel weer begon. Het markt wezen werd dus door de laatste markt in No vember te Schagen in twee deelen gescheiden. De andere genoemde steden hadden daar weer andere datums voor. Bij weinig aanvoer was de vetmarkt te Scha gen vast. Besteed werd van 90 cent tot 1.25 per K.G. Schapen waren prijshoudend. Vette eenjarige schapen liepen tot 5.50; Londen scha lammeren tot ƒ43. De vetste en zwaarste schapen gingen naar Groningen. Weidelamme- ren, overhouders liepen van 31 tot 39. Vette varkens waren goed 401/» cent; uitvoervarkens 37 a 39 cent. Oude kippen duur. Gewone boe- renkippen '/la/110. Naar wij vernemen, heeft „It Sels-kip" te Helder zich in verbinding gesteld met de Krite Skagen voor eene uitvoering van het Tooneel- stik ..Het Wondervan Y. C. Schuitmaker. Deze uitvoering zou dan op een nader te bepalen dag te Schagen worden gehouden*

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 15