NUTSSPAARBANK VIII' DIEN, Hoofdgracht A. v. d. Poll, STER-TABAK Heldersche Maatschappij tot Glasverzekering, SCHOOLGELDEN ZATERDAG ZONDAG met vol op Donderdag 6 December 1923 Tooneelvereeniging „TAVENU", CUBA-Overal, Keizerstraat 10-12 Brakkeveldweg, Tuindorp. Lager Onderwijs. K. ACKEMA, van 8 tot 11 uur, CASIMO-GEBOUW smakelijk lachen?? BAL NA. HOtel-Café „MINNEBOO", St. Nicolaas- cadeau: Aannemers van Schilderwerken. Glashandel. Mach.Verffabriek. iederen WOENSDAG, lederen dag geopend op Zaterdag Ie Rang en Front-Balcon f 1.00, 2a Rang en Balcon f 0.60 .n.s inb.gr.pen. Winterpantoffels, Voetbal, of Voetbalschoenen. OP EN OM HET BINNENHOF. (Den Haag, 27 Nov. Toen de leider van de anti-revolutionnairen, de 'heer H. Colijn, den pertinenton en onaan- tastbaren wensch uitte, dat wilde men op medewerking van zijne partij rekenen bij de oplossing der Kabinetscrisis, allereerst „de schade, op 26 October berokkend", moest wor den „hersteld", lag t voor de hand, dat er van uur. Koolen's pogingen tot vorming van een nieuw Coalitie-Kabinet niets zou terecht komen. Men wist wel, en „De Nederlander' had1 't dag aan dag verduidelijkt, de chr. historischen waren ibereid om tot het bereiken van een accoord tusschen- de partijen van de voormalige Coalitie meê te werken. Waar vaststaat, dat de tien katholieken, die ■tegen de Vlootwet stemden, volstrekt niet wei' gerachtlg zouden worden bevonden om meê te werken tot uitgaven voor 's lands defensie, daar kon door eenig uitstel der behandeling van eene inmiddels gewijzigde Vlootwet, en het op den voorgrond schuiven van de zóó urgente taak van bezuiniging, veei goeds wor den verkregen. De behandeling der Staatsbe- groot!nf voor 1924 is thans 't allermeest ur gente. De anti-revolutionnair Van der Voor van Zijp heeft reeds, in eene te Rotterdam gehouden rede, wenken verstreikt voor eene „omwerking" van het Vloot-ontwerp, gelijk deze vriend van onze Marine die uitvoerbaar acht. Slechts de heer Colijn bleef met ijzeren vuist vasthouden aan het parool, hierboven aangeduid. Herstel!.... Dus: een knieval van de meerderheid, die op 26 Ootober de crisis berokkende? Althans: van het tiental katho lieken, die tegen de wet durfden stemmen?.... Aldus begreep 't ook „De Nederlander", maar toen antwoordde de heer Colijn: „Eilieve, wie heeft van boete gerept!?^.!. Ik sprak slechts van schade-herstel....1" Den ,4n politicis"-onzijdigen, neutralen koerantier, dus ook: de Redactie van dit blad, moet 't bij dit alles toch gaan duizelen. Hij beseft, dlat den heer Colijn beter dan wien ook in den lande thans bekend zal wezen de precaire, hoogst bedenkelijke toestand van onze geldmiddelen. Dezen schranderen en er varen staatsman-oeconoom-militair zal toch ook klaar moeten zijn het onhoudbare der be wering, dat eenig uitstel der behandeling van de Vlootwet of eenige wijziging, in het veelbe sproken ontwerp aangebracht, de veiligheid van den Staat in gevaar kan brengen. Men moet natuurlijk aannemen, dat de heer H. Colijn, deze onhoudbare stelling handhavend, óók tegen het nadrukkelijk betoog van de chr.-historische „voortrekkers" in, voor die houding zijn goede en vaderlandslievende redenen heeft Welke die motieven zijn, blijft intusschen den onpartijdigen pennevoerder gansch duis ter!.... Zeker is slechts, dat elke dag verder duren van de Kabinets-crisis, o. a. het werk der bezuinigings-doorvoering vertragend en be lemmerend, ons volk schatten kost. De ver antwoordelijkheid, drukkend op hen, die deze hoogst gevaarlijke situatie in het leven riepen, is dus nogmaals gezegd, buitengewoon zwaar! Op 24 November ji. heeft mr. dr. Kooien H. M. de Koningin gemeld, dat 't hem niet mogelijk is, aan de verstrekte opdracht tot Ka binetsformatie steunend op de drie Recht- sche partijen, gevolg te geven. Die boodschap .zal voor een man van mr. Koolen's doortasten den aard en forschen „Ausdauer" verre van Iaangenaam zijn geweest. Hij had intusschen het mogelijke beproefd, was tenslotte afge stuit op de noch voor dr. Nolens cjs. noch voor mr. Schokking c.s. te aanvaarden „conditiones- sine qua non" der anti-revolutionnairen. Soa Mecfoaeeilnjj. onbekend, werd nu door de Kroon opdracht verstrekt tot vorming van een extra-parlemen tair Kabinet. En de heer Beelaerts richtte tot H. M. het verzoek, deze opdracht „in beraad te mogen nemen". 't Is tien jaar geleden, dat, onder leiding van mr. Gort van der Linden, een extra-par lementair Kabinet werd gevormd. De politieke samenstelling van het Parlement was toen gansch anders dan de constellatie van nu. Er bestond alle reden om het extra-parlementaire Ministerie van 1913 een Linksch tintje te ge ven, terwijl bij dat van 1923 dan de Rechtsche nuance" 't sterkst zou moeten uitkomen. Intusschen, de taak, welke de heer Bee laerts „in beraad" nam, is evenmin gemak kelijk als die, welke mr. Kooien vruchteloos trachtte te volbrengen'!.... Vooreerst: het eventueel optredend Kabinet- Beelaerts zal op z'n hoogst een levensduur hebben, zich uitstrekkend van December 1923 tot midzomer 1925, als wanneer de groote ver kiezingen moeten plaats hebben. Waar voor die anderhalf jaar mannen te vinden, val lend binnen de termen om voor het ministers- ambt in aanmerking te komen, en bereid om n de huidige omstandigheden eene portefeuille te aanvaarden? 'Terwijl het leven van zulk een „cabinet d'affaires", met bezuiniging tot hoofdleuze, voortdurend bedreigd' zou worden door den staatsman, wiens „onafwijsbare conditiën van herstel" den heer .Kooien hadden doen terug deinzen! In hoever mr. Beelaerts, na con tact te hebben gezocht met het anti-revolution- naire hoofdkwartier, onmiddellijk na die be spreking met den'heer H. Colijn aanleiding zou kunnen hebben gevonden om H. M. te verzoe ken, van de formatie-taak te worden ontheven, ik laat 't nu verder onaangeroerd. Gesteld, ook mr. Beelaerts moet van de hem gedane opdracht afzien, wat dan!? Genoemd is: zooveelste reconstructie van het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Vooreerst heeft men de nadrukkelijke verklaring, vóór 26 October door den minister-president gedaan, dat bij verwerping van de Vlootwet het Minis terie in zijn geheel, èn „ook alle ministers I besluit zeer moeilijk aan de Kroon voordragen, doch aan deze moeilijkheid van tenslotte for meelen aard kan worden tegemoet gekomen. Kamer-ontbinding zou nu. zooals mej. mr. Van Dorp heeft opgemerkt, eenigermate te- gemoet-komen aan het gemis, te onzent, van een referendum. Het kiezersvolk kan dan uit spraak doen pro of contra het „verlanglijstje om in Sinterklaas-stijl te blijven, van het ministerie-Ruys. Treedt dit laatste zegevieren^ uit het strijdperk, welnu, hetzij mr. Ruys o! de heer Colijn kan met vaste hand, met tien voudig-herwonnen kracht, de teugels aanvatten En het Regeerings-program-Vlootwet voorop!. uitvoeren, zonder dat in zülk geval door hevig tumult en woedend protest-geschreeuw den arbeid van Ministerie en Parlement zou worden verstoord*. De achterstand zou dan in betrekke lijk korten tijd kunnen zijn ingehaald. ,,'t Kan vriezen, 't kan dooien!" placht de dokter in Brooshooft's „Zijn meisje karnt uit", -te zeggen). 't Is verre van onmogelijk, dat die uitslag der verkiezingen het Kabinet-Ruys in het ongelijk stelt. Daardoor zou dan de dringende noodzake lijkheid van het thans uitlokken eener uit spraak van Jan Kieizer en Johanna Kiezeres zeker scherp aan den dag zijn getreden!. 'Mocht de heer Colnn ook na dat vonnis, door kiezersvolk geveld, zijn ongenaak- en onaantastbare „desiderata" handhaven, wel nu, hij ware ten volle in de gelegenheid om de kracht te meten, welke zijn isolement hem en zijne partijgenooten in zulk geval kon ver schaffen. Er warezuivering ingetreden^ men kon „nieuwe lijnen trekken", nieuwe grenzen afbakenen. Bovenal: de band van vertrouwen tusschen Volk en Parlement zou beduidend ver sterkt zijn-, wat toch reeds zóó dringend noodig is. Niemand zal durven betwisten, dat Kamer ontbinding c. a. in dezen tijd des jaars eene stag natie, stremming zou berokkenen, waarvan de ernst niet moet worden onderschat. De loop van zaken, de op 26 October ontstane crisis, hebben ons dermate „in het moeras" gebracht, dat slechts zeer-forsohe middelen herstel kun nen -brengen. De bewering, dat de parlementaire toestand in Nederland nooit -zóó ingewikkeld en veront rustend is geweest als nu, zij mag niet over dreven worden genoemd. En juist daarom is 't de vraag, -of het nog een poosje voortsukke len met een groep verantwoordelijke bewinds lieden, die tot krachtige, ingrijpende maatrege len niet in staat zijn en wier ministeriëel leven telkens in gevaar komt te verkeeren, aanbeve ling verdient?.... Er kan alle reden zijn om te onderschrijven de bewering, dat de wijze, waarop in 1922 de ministeriëele crisis werd opgelost, «en zeker hetgeen na mr. De Geer's aftreden werd ^be kokstoofd" in de Regeerings-cuisine, bron is van al de ellende, waarin wij nu verkeeren Napleiten noch jammeren brengt iets verder, 't Komt er nu op aan, de arme Staatsmachine weêr op gang te brengen, zoodanig, dat zij niet weêr na korte poos „in het moeras" zinkt! ndividueel", zouden aftreden. Dit laatste kan slechts beteekenen, dat geen der leden van het Kabinet-Ruys eventueel bereid zou worden bevonden in het volgend^ Ministerie plaats te nemen. Na de verwerping der Vlootwet zouden al thans de premier en de Excellentiën van Finan ciën, Marine en Oorlog niet meer in het Minis erie kunnen terugkeer en!Van een gere construeerd1 Kahinet-Ruys kèn dus geen sprake zijn. Bovendien had, afgescheiden- van al het verdere, dit Ministerie zijn prestige in het Parlement nagenoeg geheel verloren. De vorming van een Kabinet-Colijn, in ernst thans door sommigen aanbevolen, is slechts denkbaar, zelfs misschien aangewezen, bijaldien een „beroep op de kiezers" ten gunste van de Vlootwet ware uitgevallen. Wanneer de poging tot het samenstellen van een extra-parlementair Kabinet dus ook mis lukt, dan zal er geen ander middel tot zuivering van de zoo-zwoele politieke atmosfeer resten dan: ontbinding van de Tweede Kamer, Toen den 26en October ji. voor de fameuse stemming alle-hens op het parlementaire "dek werd -geroepen, -er 99 van de honderd present bleken, bevond zich onder de afgevaardigden, voor wie de tocht naar het Binnenhof een offer had beduid, in de Linksche gelederen een moeizaam-kuchende grijsaard. Het afschuwelij ke asthma-Hjden belet hem te redevoeren, bemoeilijkt hem zelfs 't spreken. Prof. mr. Visser van Yzendoorn, hem be doel ik heeft doen weten, dat hij. zich in 1925 niet meer verkiesbaar zal stellen. Die tijding was te wachten. De heer Visser van Yzendoorn woonde in tateren tijd, door gezondheidsredenen belet, maar zelden de Kamer-vergaderingen bij,. Aan de discussie nam hij nooit meer deel. De leiding van den Vrij heidsbond was van hem op mr. Dresselhuys overgegaan. Het vertrek van prof. Visser van Yzendoorn is voor het Parlement een- ernstig verlies. Deze eminente jurist van uitgebreide kennis op al lerlei gebied was een van de „ouderwetsch-be- mpwintiwi Mortod oeJinft Int. Oomm. Tel. 74. haar glorie-tijd sieraad zou zijn geweest. Man van fijne beschaving, van fonkelenden geest- Reus op den katheder, de genoegelijkste „conviva" aan vriendendisch.Epicurist van de allerbeste soort. Die een boek van weten schappelijke waarde evenzeer op waarde kan schatten alseen fijne sigaar, waar profes sor zoo intens van kon staan genieten, een klapdeurtje met den rug opeh-houdend, staande op den drempel, half achter deur verscholen, aldus luisterend naar eene rede en tegelijk zijn hartstocht voor het geurige kruid bevredi gend. Arme, geniale, schrandere prof. Visser van Yzendoorn!Gij zult uw heerlijkste sigaren moeten opofferen. En uw taak in de Kamer, van voorlichter, vredestichter in menig geval, gids bij moeilijke problemen.... Ook van de plaats, welke gij straks zult openlaten, zal moe ten- getuigd, dat men vruchteloos een- zoekt, in staat om ze op eene wijze, uw gaven evenarend, te bezettenEn- het aantal van dergelijke „niet te vervullen vacatures" wordt helaas steeds grooter in het Parlement! Mr. ANTONIO. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Een demissionnair Ministerie kan zulk eenl teekenende" figuren, die ook van de Kamer in Donderdagmorgen is de najaarszitting voort gezet. De heer Gerhard beantwoordde de vele op merkingen, die over het beleid van Ged. Staten gemaakt zijn. Spr. dreef den spot met hen, die meenen, dat men de welvaart der arbeiders be ter -maakt naarmate zij de positie der arbeiders steeds beroerder maken. Objectief bekeken is de verlenging van den werktijd van 45 tot 48 uur slechts een vr}j on beduidende kwestie. Maar in het college van Ged. Staten was men ervan overtuigd, dat de arbeiders er in zouden zien een sein tot nog meer veranderingen (verslechteringen) van hun positie. Het college zou trouwens niets willen doen zonder de commissie voor georganiseerd overleg te hebben geraadpleegd. Spreker zeide verder, dat Ged. Staten er op dit oogenblik niet aan denken, tot loonsverla ging over te gaan. Hij weet natuurlijk niet hoe er in de toekomst, die duister is, over gedacht zal worden. Niemand, zei spr., heeft aangetoond, dat d-e nestand der provincie het noodzakelijk maakt, de positie der werknemers te verslechten. Komende tot den werktijd in de provinciale rrankzinnigengestiohten, wenschte spr. In het openbaar nadrukkelijk te verklaren, niet te ge- 'ooven, dat ongestraft in andere krankzinnigen gestichten het zware en inspannende werk van verplegen langer dan -ten hoogste 48 uur per week zou duren. "Wat den vacantiebijslag betreft, die over 1923 niet is goedgekeurd, meende spr. dat het noodig 's, aan de commissie voor georganiseerd overleg in overweging te geven- of het nog wel goed is, deze bepaling in het salarisreglement te hand haven. Hierna kwam de voorzitter, jhr. mr. D. E. van Lennep (Ged. Staten) aan het woord. Spr. verdedigde de uitbreiding van personeel op de provinciale griffie; de werkzaamheden zijn daar zeer toegenomen. Hij acht het van de overheid niet goed als zij probeert, de toenemende werk. zaamheden door hetzelfde aantal werknemers te laten verrichten; dat is allerminst in het belang van de provincie. Ook deelde spreker mee, dat Ged. Staten er niet aan denken, het aantal ran gen te verminderen. Op voorstel van den voorzitter werd afgezien van repliek. De balans, verlies- en winstrekening van het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf dienst 1922 en die van het Provinciaal Waterleidingbedrijf wer den goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd de begrooting voor het Provinciaal EÜeotriciteitè- bedrijf dienst 1923. Aan de orde kwam hierna de begrooting van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf. De motie-Binnendijk werd verworpen. Alleen de heer Binnendijk stemde voor. De begrooting voor het Waterleidingsbedrijf werd- zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals die voor het provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. (De motie van den heer Colijn werd door Ged. Staten overgenomen). Eveneens werden goedgekeurd de begrootin- gen voor het provinciale ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum en dat te Medemblik. Aan de orde kwam hierna de begrooting van de provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1924. De heer Thomassen verdedigde in het kort zjjn motie' betreffende het zoeken van werkver schaffing. Deze motie werd aangenomen inet 21 tegen 20 stemmen. 'Besloten werd tot het instellen van een- re servefonds, nadat mr. Bomans had meegedeeld, dat er <^p verzoek van den heer Ketelaar een kleine redactiewijziging is aangebracht. De heer Best vroeg of van de zijde van Ged. Staten spoedig een voorstel kan worden ver wacht tot wijziging van de financieels verhou ding tusschen de provincie Noord-Holland en het hoogheemraadschap Noord-Holland's Noor derkwartier in voor het hoogheemraadschap gunstigen zin, wat kan leiden tot verlaging van de zware lasten van het hoogheemraadschap. De heer Hendrix (Ged'. Staten) antwoordde in bevestigenden zin. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering werd om half twee geslotea Dinsdagochtend' komen de Staten weer bijeen. GEMENGD NIEUWS. Een overval Te Marseille is een dezer avonden, niet later dan 8 uur, door een gewapende en ge- maskerde bende van 5 man een inval ge daan in de villa van een Marseillaasnche familie, die op dat uur aan het avondmaal zat. Met hun revolvers ln de hand bedwon gen de bandieten zoowel de leden van het gezin als het personeel en zeker zouden zij op brutale wijze hun slag geslagen hebben als niet de grootmoeder van het gezin, een kordate dame van zeventig jaar, uit de eet» camer had weten te ontsnappen, zich in een gangkast te verbergen en vervolgens den tuinman te waarschuwen. Deze kwam met zjjn geweer en toen een der bandieten ook hem bedreigde joeg hij, den onverlaat een schot hagel in het lichaam. Het gevolg was d at de man, om genade smeek end aan de politie werd overgeleverd; ook de an dere Inbrekers werden gepakt. Onder ben was een vroegere knecht van de familie, flte cort geleden ontslagen was en toen onder iet uiten van bedreigingen de villa verla ten had!. Onvoldoende vakontwikkeling. Te Parijs zijn, volgens een mededeellng van den prefect van politie aan den gemeen teraad, 450.000 vreemdelingen gevestigd, van wie er telen een handwerk uitoefenen, dat door de Franschen min of meer in den steek is gelaten. Het Journal dringt in ver band hiermede aan op reorganisatie van het vak-onderwijs. Er loopen maar te veel Jeug dige Parijzenaars rond, die geen baantje ïebben omdat zij geen vak kennen. Ter voorkoming van vervolglngskosten worden achterstalllgen In de betaling van SCHOOLGELDEN ultgenoodlgd het verschuldigde binnen 8 dagen te voldoen. (Dienst 1922/23). Adres: Mej. Wed. BUIJKES, STATIONSTRAAT II - HELDER. ARCHITECTEN- INGENIEURSBUREAU I Stationstraat 3, Helder. Vraagt Inlichtingen, o.a. Gevel- teekenlngen, Woningbouw. POLDERWEG L ATTENTIE I Wilt U een avond Bezoekt dan de schitterende voorstelling in CA$INO, te geven door de ten bate van de Hollandsche kinderen In het Roergebied. Een mooi St. Nlcolaas geschenk Sigaren, Sigaretten en verdere Rookartikelen. M. DE GROOT v/h. KLOP—WISSINK, SPOORSTRAAT 81. HEDEN 1 DECEMBER, nam. teir 5 uur, opening van het nieuwe te Helder. Telefoon intero. Prima LOGEERKAMERS (met stroomend water), naar alle elsohen des tijds fngerloht. Aparte TELEFOONCEL voor Intero. Twee nieuwe Victoria Billards. Drinkt onze bekende Amstel Bieren. Prima consumptie. - Lage prijzen. Tevens een reuzenzitje in de ruime zaal. Aanbevelend, QH. A. MINNEBOO. van den annex modern Ingerichte electrische Schoen- en Laarzenmakerij van COR Na DIT Oy PIANO- en ORGELLES. Hedenavond Spoorstraat. Depothouders. Mislukt! Onaantastbare eiscben, In 't moeras. De eenige uitwegProf. Visser van Yzendoorn. .Onmiddellijk na het vernemen van mr. Koo len's tijding ontbood H. M. den heer jhr. mi». F. Beelaerts van Blokland, chef der afd. Diplo matieke' Zaken aan het Departement van Bui- tenl. -Zaken, oud-gezant te Peking, ten paleize. Dezen als bekwaam bekenden diplomaat, op parlementair gebied „homo novus", gansch- ml i m TÏÏels liever dan eenpüp NIEMEU ER.'5 .gevestigd te HELDER, opgericht 1904. Directie: Firma GEBRS. HOOQERDUIJN MIDDENSTRAAT 18-20-22. in deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering Direct plaatsing van gebroken ruiten. Het kantoor Is gevestigd Weststraat 43 (Ingang Koogersteeg) en geopend de eerste 4 werkdagen van 's mprgens 9—127, uur. De Gemeente-Ontvanger, P. VAN DALEN. Tand-Techniker Zaandam, houdt spreekuur met ARTS, van 91/,—3'/j uur. 's morgens van 9 tot half één en *s middags van 2 tot 4 uur; alléén van 7 tot 8 uur *8 avonds. Dagelijks gelegenheid tot het In brengen en uitbetalen van gelden en tot rente-bl|schrljvlng. H. VAN DER LEE, Boekhouder. BAL „Suikerfreule" blijspel In 3 bedrijven van HENRI VAN WERMESKERKEN, Zaalopening 71/, uur. Aanvang 8 uur. Kaarten verkrijgbaar vanaf heden, en plaatsbespreken in het Sigarenmagazijn „Nederland", van den heer Koke laar, Kanaalweg 118, vanaf Maandag 12 uur en op den dag der uitvoering aan het loket. PRIJZEN DER PLAATSEN: de alom bekende en onovertroffen 6-cts. Sigaar, 13 cM. lang, 15 ct. waard, ook verkrijgbaar In kistjes van 25 stuks. Verder ruim gesorteerd In alle soorten Beleefd aanbevelend, Heden opening Schoenwinkel, BTEepVRAVÊNee,d,aan|VOOr 8,18 voorkomende REPARATIEN en leveringen van MAAT- en CONFECTIE-schoenwerk, tegen scherp conourreerende prijzen. Gegarandeerd waterdichte LAARZEN. Vlugge en vakkundige bediening. Tot en met 8 Deo. ontvangt leder bij Inkoop van minstens f 2.- een St. Nicolaas-verrasslng I Billijke conditie. Adres: PARALLELWEG 47. PRIJSBILJARTEN op ds Vlot brug, In bijzijn van St. Nloolaas, bij: P. FORRER, Spoorgracht 39,om vette Hammen an verschillends St.-Nloolaas-Surprlses. BELEEFD AANBEVELEND. In de navolgende 17 Depóts is ons blad geregeld verkrijgbaar s Bij de Boekhandelaren: N. Y. Boekhandel v/h. A J Maas Kanaalweg P Spruit, Kanaalweg 161. Duinker, Oostslootstraat. Smit, Westgracht 89 0. v. 't Hart, Schagenstraat 9. J. de Wit, Vijzelstraat 28. Riedeman, Oranjestraat 6. Montfrans, Jonkerstraat 17. R. Jongkees, Paardenstraat 24. J. Kikkert, Oorn. Ditostraat 84. H. D. Bres, Spoorgracht 36. Wed. C. Ran, Basstraat 88. Vah Leeuwen, Molenstraac 172. Minneboo, Vischstraat 35. Roomeijer, Polderweg 36. P. Kossen, Brakkeveldweg 71. J. C. Molenaar, Paleisstraat 4. westerhout, Javastraat.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2