Volle schoone Buste Bestelt Uw drukwerk hij C. DE BOER Jr.H KLOKKEN Oudkerk Van Praag Gebroeders PRONK - R.-K. Kerk, Kerkgracht 64, Helder. E.S.O.N. A Vanaf heden bij p Profiteert dus bij Oudkerk Van Praag. M Dinsdagavond, 4, 11 en 18 December, Advertentiën. Qriêntalische ÉUSTEPILLEN. Hang-en Staande- Aanbevelend, B E E MSTE R BO E R, Keizerstraat 25. VOOR DE KOU! Taai-Taal, Harten, Chocoladeletters- HEDEN ONTVANGEN: CONFERENTIES uitsluitend voor NIET-KATHOLIEKEN, door de Paters Dominioanen van het klooster te Zwolle, te half negen precies. Duur der conferentie één uur. TOEGANG VRIJ. Onvolwassenen alleen onder verantwoordelijk geleide. 4 December: De zichtbare Kerk van Christus. Pater M. GIJLSWIJK. 11 December: Aflaten. Pater F. OTTEN. 18 December: De alleenzaligmakende Kerk. Pater M. GIJLSWIJK. E. S. O. N. A. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Wintendienst ingegaan 1 Oetobeff 1923. S AN IT AS, Kanaalweg 3, bij 't Weatpleln. Te koop 200 M. draagbaar Spoor (CO cM.), mot 4 Karren, met Wlasel en Booht, bij i Eigen Stoomboot- Onderneming Dagelljksche passagiers-goederendienst Heider-Alkmaar-Amsterdam v,v. Vertrok van Helder! 'a morgena 7.45 (behalve Dinsdags) A'dam l 0.30 De keuze Is enorm. De echte Leidsche dekens, afkomstig van de fa. GEBRS. v. WIJK Co. te Leiden en de Koninklijke Dekenfabrlek fa. ZAALBERG ZOON, Leiden^ zijn bij ons verkrijgbaar, beneden alle concurrentie I Alle dekens, eenmaal geëtaleerd, worden door ons direct opgeruimd. Nog een partijtje, thans voor f 7.95. Aanbevelend. schuur, behoorende bij het door de ouders van De H. bewoonde perceel, stond heden voor dat feit terecht. Door den rijksadvocaat mr. Asser werd gevorderd 1 maand gev. Tegen den smid G. J. M. te Hoogkirspe!, die de distillateursbenoodigdheden had yervaardlgd, wetende met welk doel de»e zouden. worden ge bezigd en die thans eveneens terecht stond, vor derde mr. Asser 3 maanden gev. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. Ingezonden Mededeellng. AMSTERDAMSOTT13 BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het expressionisme. De stads uitbreiding en het stadsschoon. Een tragisch samentreffen. - De Dam-bebouwtng. De autobus. St. Nicolaas. Ik heb mij, In mijn vorigen brief, te., expressionistisch gedragen! Ik schreef als „titel" van een van mijn hoofdstukjes: „Expres sionisme" en liet verder den inhoud van dit hoofdstukje achterwege.... Nu stelt het ex pressionisme zich o. m. wel tot taak met een enkel krachtig, suggestief gehaar, met een en kele kreet, met oen enkele rake lijn de kern, het wezen vü een geheel complex van verschijn selen te karakteriseeren, maar ik mocht niet verwachten» dat het bloot neerschrijven, hoe kordaat dan ook, van het enkele woord-zonder meer U nader tot het begrip zou gebracht heb ben. Nu ik dan -echter bij dezen de fout even wil herstellen, is het aan den anderen kant even min mijn bedoeling een „verhandeling" te gaan houden over het expressionisme, dat zich op verschillend kunstgebied den laatsten tijd den volke kond doet. Wèl wil- ik met een enkel woord wegnemen de verkeerde opvatting als zouden we hier met een geheel nieuw verschijn sel te doen hebben, dat lijnrecht Ingaat -tegen alles, wat vroeger op kunstgebied, hetzij on der de benaming impressionisme, hetzij onder dien van het -naturalisme, -gepresteerd werd, Alt-ijd wil een kunstwerk, onder welken soort naam men het dan ook indeelt, uitdrukking ge ven aan de oorspronkelijke idee, het oorspron kelijk gevoel dat in den kunstenaar leeft. Zelfs in die -kunstwerken, waarvan de oppervlakkige beschouwer getuigt, dat het sprekend op de uiterlijke natuur gelijkt, leeft iets anders dan de preciesse (fotografische) afbeelding. „Wij com- poneeren óók, al merkt men het dan niet zoo direct", zei eenmaal de Duitsche, naturalistische en Impressionistische schilder Max Liebermann. M. a. w. ook de nlet-expressionisten zoeken uit drukking te geven aan het eigen innerlijk door de voorstelling van het onderwerp heen.De expressionisten evenwel, zou men kunnen zeg gen, trachten dien weg door de voorstelling heen te bekorten, -teneinde de oorspronkelijke com positie-idee directer en als 't ware naakter tot den beschouwer te brengen.... Zooals gezegd, den laatsten1 tijd hebben wij, ook hier in Amsterdam, vele expressionistische proefnemingen- meegemaakt. Allereerst op schil- dergebied, maar -ook b.v. op tooneel-gebied, toen kort geleden „Het Nieuwe Tooneel" met de op voering van „Dat ben jij!" een interessante stap in de „nieuwe richting" waagde. Bij deze voor stelling was gebroken met de oude décor-traditie en ook met het oude „natuurlijke" spel, en trachtte men alles terug te bnpngen tot een ver eenvoudigde, maar -teven-s sterk geconcen treerde symboliek. Öf met een en ander echter het publiek nader werd gebracht tot wat de expressionistische richting wil, valt te betwijfelen. Dat nader- brengen- is daarentegen -wèl gebeurd door het vertoonem van een film, die hier de laatste we ken „liep". En hi-°r heeft de- kunst dan bij uit zondering eens reden dankbaar te zijn voor de door de rolprent geboden hulp! Het was deze film, het ook reeds enkele jaren geleden hier vertoonde „Kabinet van dr. Caligari", die het publiek op nieuwe wijze boeied en onder den indruk bracht, en di-e zoodoende deed beseffen, dat „het expressionisme" 'nog wel iets meer be- teekent dan een modegril of een ziekelijke af wijking van sommige moderne altisten. Dat ik het in mijn vorig schrijven opengelaten hoofd stukje dan thans -nog even vulde, is dan ook alleen om op het belang van deze film te wijzen. Mocht zij- op Uw weg komen, Gij zult kunnen oordeelen of zij1 U niet meer zegt dan.mijn theoretisch -praatje.... Theoretische praatjes: daarvoor heeft men In verschillende kringen meerdere malen de ideeën en kunstbeschouwingen onzer moderne archi tecten uitgescholden. Ach, wat geeft al dat pra ten over nieuwe architectuur, over gemeen schapskunst, over moderne stedenbouw, ver zuchtte men. Men heeft echter langzamerhand wel moeten- inzien, dat wat in deze jongere bouwmeesters leefde, ook wat meer was. Ber- lage behaalde met zijn Beurs de eerste over winning en -na hem bevochten anderen met steeds weer nieuwe werken de zege.... Een zege, die juist dezer dagen zóó definitief werd, dat Mr. Van den Bergh in de laatste Raadszit ting sprak van den modernen stedenbouw als van een „jonge wetenschap" (wel iets anders dan een praatje, dus!) en terzelfder -tijd prof. Roland Holst in de Sorbonne te Parijs onder grooten bijval sprak over „de nieuwe architec tonische idee" die hier In Holland zoo krachtig 'evend blijkt. Een buitengewoon tragisch samentreffen is het zeker, dat juist nu de strijd zoo kennelijk in een overwinning zijn beslag kreeg, twee der moedigste en-.meest talentvolle pioniers aan het bouwend gilde der jongeren moesten ontvallen. Op hetzelfde uur, dat de Raad in het Prinsenhof over stadsschoon en moderne stedenbouw debatteerde, werd door vrienden en vereerders het stoffelijk overschot van den jongen, gendalen bouwmeester De Oerk op Zorgvliet ten grave gedragen, en, als ware dit nog niet genoeg, op hetzelfde oogenhlik overleed ook, terwijl hij onderweg was naar de begrafenis van zijn collega en medestrijder, de bekende architect De Bazel. Het laatste treurige feit, dit -plotseling ver scheiden van De Bazel, werd midden onder de zitting aan de Raadsleden bekend. En het had een merkbaren invloed op den loop der debat ten. Naar men weet werd De Bazel indertijd- -tot adviseur benoemd der Vijzelstraat-verbreeding en kreeg hij later tevens de opdracht tot het bo-uwen van bet aan die verbreede straat te ver rijzen gebouw der Nederlandsche Heidemaat schappij. Toen het betonnen geraamte van dit -gebouw al hooger en- hooger verrees en, reeds in zijn half-affen toestand de omliggende, lagere gebouwen -ging overheerschen, sloeg velen ver dedigers van ons hoofdstedelijk schoon de angst om het hart. Men had nooit mogen toestaan, zoo hoog te bouwen. Dat zou het karakter van de omgeving bederven...., deze en dergelijke klaagtonen werden vernomenEn men kan -er zeker van zijn, dat deze tonen zich in deze Raadszitting tot een felle kritiek zouden hebben uitgekristalliseerd, (een begin ervan was al merkbaar), ware niet dit onverdachte doodsbe richt daar een stokje voor komen steken-. Nu legden de critici zich neer bij een: „enfin, we zullen zien hoe het wordt als bet -gebouw af is; misschien heeft de bouwmeester De Bazel ach teraf toch wel gelijk gehad en overzag hij den toestand zooals hij worden moet beter, dan zii, leeken". Hetwelk, ook zonder doodsbericht, ongetwij feld de eenigst juiste houding ware geweest! Raker dan deze détail-critiek was o. i. de cri- tiek uitgeoefend op het feit, dat de hoofdstad eigenlijk een uitbreidingsplan-ln-groote lijnen ontbeert. Wel bestaat er een dergelijk plan van 'Berlage voor wat „Zuid" betreft, maar t^n eer ste is dit slechts een onderdeel en ten tweede kwam het zelfs als onderdeel min of meer op losse schroeven te staan, omdat Berlage zich bij het ontwerpen van zijn plan een eenigszins mo numentaal station-Z-uid ge-dacht had, dat dan- als middelpunt de wijk zou beheerscbt hebben een station, dat echter achteraf wel een „station- en-Espagne" zal blijven: op zJn hoogst komt er een. of ander hulp-stationnetje. Geef ons een volledig uitbreidingsplan in groote lijnen, rie-p mem dan ook. Wethouder Ter Haar, die in zijn repliek over 't algemeen trouwens dezen dag gelukkig was, kwam aan dezen roep tegemoet met te verklaren, dat er „hard aan gewerkt wordt" en dat men vóór het einde van het vol gend jaar een- dergelijk plan mag tegemoet zien. Ook aan de klachten over de samenstelling en het werken der Schoonheidscommissie kwam hij ep afdoende wijze tegemoet met de toezeg ging, dat don Raad binnenkort een voordracht zal bereiken ter benoeming van een nieuwe Schoonheidscommissie, In dit alsdan herboren lichaam zullen, naar hij mededeelde, zitting heb ben: twee architecten, één schilder, één beeld houwer, één hulsarchitect, één oudheidkundige en vier leeken* die belangstellen in stadsschoon. Zoodat alle richtingen er dan in vertegenwoor digd zullen zijn. Het spreekt vanzelf het kan moeilijk an ders, kwam bij' deze debatten óók weer „het Middendam-terrein-vraagstuk om den hoek -glu ren! Na jaren en jaren praten had men dan eindelijk het besluit genomen in alle geval „In principe" tot bebouwing over -te gaan. Het wach ten was op de -beslissing aan wie het terrein tenslotte in erfpacht uit te geven: aan de hotel combinatie of.... aan de firma van het.... broekenpaleis. Intusscben hebben nu onlangs wederom een aantal notabelen èn handelsgrootheden een adres aan den Raad gezonden om het terrein tóch inaar weer niet te bebouwen. Moeten we nu weer een stap van jaren terug? Moet het Raadsbesluit, waarbij „in principe" -tot be bouwing besloten werd, nu maar weer ongedaan ge-maakt worden? Moeten zich al die debatten en besprekingen-, die dit besluit, in een lange reeks van jaren voorafgingen, weer opnieuw gaan herhalen? Om dan tenslotte weer uit-te •monden in een nieuw „principieel" besluit, dat men daft eventueel weer ongedaan kan gaan maken? Laat ons dit -bespaard zijn! De opmer- king door wethouder Tor Haar aan hot zenden van dit adres vastgeknoopt deze n.1.: „dat hij niet begreep, dat sommige menschen steeds maar weer zoo lichtvaardig hun handteekening op Adressen plaatsten, scheen zeer juist. Laten we in 's hemelsnaam nu maar aan het „principe" vasthoudenl Al was 't alleen maar ter besparing van den kostbaren gemeentelijken tijd, die op het Prinsenhof tóch al zoo angstig ruim vermorst wordt. Inzake de bebouwing kwam de wethouder overigens nog met een verrassing, met een „priment". Hij deelde n.L -mede, dat er zich behalve de bovengenoemde twee bekende gega digden-, den laatsten tijd nog als derde had op gedaan: een tweede hötel-combinatie, die zelfs thans reeds betere financieele waarborgen heeft weten te verschaffen dan de eerste. In de richting-hótel wordt dus blijkbaar wèl gewerkt. Laat ons hopen, dat men in die rich ting dan tenslotte de eindpaal zal -bereiken, waarbij dan tevens rekening kan gehouden worden met het plan van architect Walenkamp, dat naar -het ons voorkomt, nog altijd de beste oplossing biedt! Fantastische vergezichten in de toekomst gin gen in deze Raadszitting ook nog open, toen de „underground" en de „Hochbahn" ter sprake kwamen. Toen de wethouder echter even voor rekende hoeveel ettelijke millioen wel met den aanleg van een bescheiden stadsbaantje van 10 K.M., boven, dan wel onder den grond, gemoeid zouden zijn, sloeg men den uitkijk op deze toe komst-visioenen- maar schielijk weer dicht.... Dat we echter heelemaal verstoken zullen blij ven, binnen afzienbaren tijd, van het -pleizier van een, zij het dan ook bescheiden-, onder-, grondsch „verkeertje"behoeft daarbij ook tunnel onder het Y zijn in vèr- gevorderden niet gevreesd te worden. De plannen voor een staat van voorbereiding en weldra zal men met een en ander voor den Raad komen. Een sympathieke kreet om „méér groen!" steeg tenslotte ook nog uit den Raad op. We hebben, als stad, inderdaad véél te weinig, „long"-oppervlakte. Haarlem heeft 14, Den Ingezonden mededeellng. Haag 12.5, Rotterdam en Groningen hebben circa 9 vierkante meter „groen" per Inwoner, tegen onze stad 3.58! Het nadeelige verschil ts wel groot en de zorg er voor en de uitbreiding van ons stedelijk ademhalings-oppervlak is dus wèl dringend geboden. Een zorg, die echter niet noodzakelijkerwijs behoeft te ontaarden in een moordt en brand schreeuwen bij het verdwij nen van- een- enkelen boom of -een paar heesters, zooals te geschieden staat in de reeds in gang zijnde verbetering van de Plantage-Middenlaan en de spoedig op komst zijnde dito van het Rem- brandtspleiü. m Er kan misschien in komende jaren gezegd worden: „met de Kraaienknip begon de victo rie!" Want moeten wij den toekomstblik van wethouder Ter Haar gelooven, dan gaat de tram op-rails in- die toekomst uit onze binnenstad ver dwijnen en zal men het daar enkel en alleen met de motorbus moeten doen-. Die dan zoo goed als uitsluitend op het geruischiooze asfalt zal rijden: want met de asfalteering van een groot, een derde gedeelte der geheele stad, wordt krach tig doorgegaan. Het idee om ook de auto-bezit tende weggebruikers In de kosten van deze asfalteering te laten bijdragen, een denk* beeld, dat wij vroeger al eens opperden en ver dedigden, bleek ook bij B. en W. te bestaan. Wethouder Wibaut verklaarde er veel voor te voelen, maar deed daarbij opmerken, dat hier dan een Rijksregeling diende getroffen te wor den, aangezien de Gemeente als zoodanig-o. m. onmogelijk kans zou zien ook op het uitgebreide „doorgaande" auto-verkeer een gedeelte der kosten te verhalen. En nu, terwijl we dan nog op het Prinsen hof in de Begrooting zijn bleven steken leeft daarbuiten, in de sneeuwbedekte straten en In de wintersche huiskamer de St. Nicolaas- stemming op. En óók anderen dan alleen de politieke heeren vragen zich ln deze dagen In spanning af: „Wie de koek krijgt, Wie de gard?!".... Helder—Alkmaar—Amsterdam: 'a morgens 7.45 uur (passagier»- es goederen dienst), behalve Dinsdags. Amsterdam<~~Alkmaar—H êfder: 's morgens 9.80 uur (passagiers- ea goederen dienst). Dagelijks VertPek Texel: 8.— v.m., 11.— v.m., >2.80 nxn. Helde»: 9.30 vjn., 12*midd., 4.15 Qjn. In 2 maanden door onze beroemde Prijs f 2.~ per flacon. Speolaal adrea voori Irrigatoren, Vrouwenspuiten, Patent Geneesmiddelen, Gumml- waren, enz., enz. Alle inlichtingen worden gratis verstrekt. D. BAKKER, Langovllet 41, Koegras. Sinterklaas-zendingen, welke op 5 Deo. worden vorzonden, worden beslist oi» 6 Deo. bastoldi die, welke 6 Deo. worden verscheept, zoo «Al mogelijk nog denzelfden dag. Afhaaldlenst te Helder, Alkmaar Amsterdam. Telef. Binnenhaven 46, Molenplein 867, Hoofdgr. 808. SINT NICOLAAS SINT NICOLAAS aan praohtsorteerlng met Weat Minster Blm- Bam en andera pracht Bongslagen. 't Is een lust om ze te hooren spelen en slaan. Daar ze rechtstreeks van de fabriek komen, kan ik ze ook goedkooper leveren dan leder a'nder. Komt daarom voor U een Klok koopt, eerst bij mij aan, zonder ver plichting tot koopen. SINT NICOLAAS SINT NICOLAAS Blauw kamgaren Dames-Japonnen, opruiming, f7,83. Zware Ratlné en andere Kindermantels, voor lage prijzen. Dames-Jumpers in fijne klenren, f 3.73. Zeldzaam. Zeldzaam. Zwarts Jumpors, voor bejaarde dames, van fijn lamswol vervaardigd, zijn wederom verkrijgbaar. Haast U1 Ratinó, ln courante kleuren, f 3.15 per el. Bokende wollen Shawls, van 300 voor 98 cent. Zijden Shawl, spotprijs, van f2.50 voor f 1.49. Dames-Slobkousen, van f3.00 voor f 1.25. Klndor-Slobkousen 69 cent. Gebloemde taschjes 45 et. Doozen geparfumoerdo Zeep, zeer mooi, 37} et (8 stuks) Gebloemde Dames-Onderrokken, f 1.59. Oohaakte Kinderjurkjes, f 1.48. Gekleurde satinet Dames-Onderjurken,allekieuran,f2.75 Jongens-IJsmutsen 38 oent, zeer mooi. Doosjes Zakdoekjes voor halven prijs. Letterzakdoekjos, prachtkwaliteit, 10 cent. Zuiver wolion oachemler Dameskousen, f 1.03—f 1.50. Ballen wol, bekende soort, 0ot. Groote knotten 47} ot. Knotten Jaegor-snjet 28 oent. Zwarte Sajet 22} oent. Indigo Trulenwol 05 oent. Plooirokjes, zuiver wol cheviot, fl.33, 1.00, 1.80, 2.00, 2.20 en hooger. Wederom een klein partijtje gerlbt Fluweel ontvangen voor 35 cent per el. Baddoeken 10 cent. Zeer groots wafel-baddoeken 27} ei Zware melton 20 cent Zware flanel 28 esni Lappen flanel, 4 el, voor f 1. Lappen zwaar Jaeger-flanel, 4} el, voor f1.75. Prima witte Katoen (Janzen en Tllanus), 29 oani Prima prima Dames-Nachthemden, pracht-borduursel, f 1.98. Prima Dameshemden f 1.05. Dames-Onderjurken, een pracht, f 2.23. Diynes-Flanellen, gefestonneerd, f 1.05. Prima Sloopen met overslag 60 eeni Prima geborduurde Sloopen, zeer fijn, van f2.26 voor f 1.15. LET WEL 11 Al onze goederen r.iJn niet. van do minderwaardige kwaliteiten gemaakt, zijn niet allen van kleine maten, doch allaen van keurige afwerking. Jongensulsters voor f6.B6. Blauwe keporjassen f2.98. Hoerenjassen voor f 14.60. Blauwekeperbroeken f2.48. Regenjassen voor f7.98. Manchester Jassen f 12.00. Hoeren-FantaBlebroeken f 8.75. Manchester vesten f 3.75.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6