GUJ DAT Doch het is noodig! Vooral in dezen tijd! .Maar dubbel noodig is het in dezen tijd te weten, dat gij het bedrag voor Uwe reclame zoodanig besteedt dat het 'm-rWcf mogelijke effect bereikt wordt. g 00lst Dat hangt af van de opstelling en den inhoud Uwer advertenties. Maar niet minder hangt de waarde van Uw advertentie af van het antwoord op de vraag: In welke mate wordt het blad waarin ik adverteer verspreid en wie lezen het? De HELDERSCHE COURANT komt in zoo goed als alle gezinnen in deze stad. Daarmede dient gii rekeniim te houden als gij den advertentieprijs gaat vergelijken met dien van alle andere bladen, die hier ter plaatse verschijnen Een plaatselijk blad met een oplaag van 500 resp. 1000 exemplaren, zou feitelijk geen hoogeren regelpriis morren herekenen dan één dertiende resp. één zesde van den régelprijs van de Heldersche Courant. K Van de HELDERSCHE COURANT bedraagt de oplaag 6300-6500 exemplaren. Dit cijfer noemen beteekent nog niets. Wat voor de adverteerders echter WEL iets te beteekenen heeft, is dat wij lederen adverteerder in de gelegenheid stellen op verschillende, willekeurige dagen van ultgiftS dit oplaagciifer te r zonder vooraf van dit voornemen kennis te geven. controleeren, Alleen op DEZE wijze is het oplaagcijfer een waardemeter voor Uwe advertenties. Uit het bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver eeniging van werkgevers in het bakkers bedrijf heeft, ter uitvoering van een deze week gehouden buitengewone algemeen© ledenvergadering, aan de arbeidersorgani saties meegedeeld, dat de vereeniging geen nieuwe landelijke 'arbeidsregeling wenöcht af te sluiten. De bestaande regeling loopt 29 dezer af. Naar aanleiding van den1 brief van de Ne- dlerl. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf aan de arbeidersorganisaties, waarin zij mededeelen dat hun vereeniging in de gehouden algemeene ledenvergadering besloten heeft geen nieuwe landelijke ar beidsregeling voor he bakkersbedrijf af te sluiten^ hebben de vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van de Chr., de R.K. en de neutrale bonden van arbeiders in het bakkersbedrijf Zaterdag een vergadering gehouden, waarin de daaruit voortvloeiende gevolgen zijn besproken. Tevens is aan de NederL vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf een brief gezonden, waarin de samenwerkende vereenigingen zeggen met eeni'ge verbazing van deze beslissing kennis genomen te hebben, omdat het hoofdbestuur van de werkgeversvereendging 5 November medegedeeld had, wel de over eenkomst te zullen opzeggen, maar bereid te zijn en prijs te stellen op het afsluiten van een nieuwe .arbeidsregeling en bij brief van 18 November de werkneraersbesturen uitnood'igde tot een bespreking om te be raadslagen' of de mogelijkheid en bereidwil ligheid aanwezig is om tusschen betrokken partijen een nieuwe overeenkomst af te sluiten, terwijl daarenboven, in de conferen tie die gevolg was van deze ullnoodiglng op 20 November het hoofdbestuur mededeel de de tegenwoordige arbeidsregeling te heb ben opgezegd om te karnen tot een betere regeling. Uit het meubelbedrijf. De commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in het meubelbedrijf heeft aan de betrokken werknemersbonden meegedeeld, dat die organisaties het collec tieve contract na 8 Maart 1924 niet wenschen te bestendigen. De Leidsche patroonsver- eeni'ging heeft eenzelfde mededeeling ge daan. Het N. O. G. en de benoeming van schoolhoofden. Het hoofdbestuur van het N. O. G. beeft, blijkens mededeeling in „Het Schoolblad', aan de inspecteurs van het lager onderwijs verzocht, bij de benoeming van hoofden van scholen rekening te willen houden met het reeds vele jaren geleden uitgesproken ver langen van het N. O. G.: dat bij benoeming tot hoofd eener school de oudste in jaren den voorrang zal hebben. Het adres wijst erop, dat in de benoemingswijze in de verschillen de deelen van het land de grootste verschei denheid heerscht en wil het ancienniteits- beginsel ook toegepast zien bjj onderwijzers benoeming, in die gevallen, waarin de be noeming een promotie inhoudt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 30 Nov. in Neder land uitgesproken 124 faillissementen tegen 79 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 80 Nov. 1923 3884 faillissementen tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het weer ln November. Het Kom Ned. Meteor. Instituut heeft het volgende voorloopig overzicht gepubliceerd van het weer in November. Gemiddeld over de geheel© diaand was de da'gelijklsche maximum temperatuur 3 12 graden en' het minimum 1 2 graden Cel sius 'beneden normaal. In de laatste week waren de afwijkingen nog igrooter en kwam dagelijks vorst voor. De regenval gemiddeld over het geheel© land bedroeg ongeveer 66 tegen 69 milli meter normaal. In Zuid-Holland en Zeeland viel veel re gen!. Den 17en kwam een uitgebreid onweer voor. De Bilt had 52 uren met zonneschijn tegen' 57 uren normaal. GEMENGD NIEUWS. Het familiedrama te Sleen. Zaterdagmorgen om 9 uur is te Sleen, in tegenwoordigheid van dé justitie, een aan vang gemaakt met het opgraven van het lijk van den in 1918 döor zfjn zwager doodgesla gen Jan M., achter het huis van den moor denaar J. W. Omstreeks half 12 werden de overblijfselen van het lijk op een diepte van ongeveer 80 cM. gevonden. Zooals vermoed werd, kon aan het hoofd nog een wonde van 5 oM. diep worden geconstateerd. Het lijk lag voorover in de kuil, Rjjk gezegend. Bij een echtpaar te Hulst niet gezegend met wereldsche goederen, is het 29ste kind geboren. Valsche Nederlandsche bankbiljetten. In de grensplaats Eger verscheen Woens dag j.l. een jong paartje uit Saksen, dat bin nen enkele uren tijds erin slaagde voor 675 aan bankbiljetten van 25 bij verschillende banken en wisselkantoren te wisselen tegen Tsjechische kronen. Bij deponeering door de banken bij het correspondentschap van de Tsjecho-Slowaaksche bank, bleken de biljet ten valsch te zijn. Zij waren langs photogra- fischen weg vervaardigd. De politie arres teerde het paar op het station, juist toen het wilde vertrekken. In bezit van het tweetal vond men nog 10.000 Tsjechieche kronen en 50 Mihoen mark. Treindieven,. Te Brussel heeft men een zekeren Gold- stoin gearresteerd, een sierlijk gekleed© jonge man vun 24 jaar, die een der hoofdpersonen is van een Internationale dievenbende, welke haar zetel te Keulen had. Te Parijs heeft men een ander lid1 der bende, Wesbloch ge- heeten, gevat. De leden van deze bende voer den diefstallen uit in treinen, op stations, in speelhuizen, hotels, enz. Nader verneemt de TeL hieromtrent: De voornaamste verdachte, Goldstein- M end el of hij werkelijk zoo heet, dat is een andere vraag ontkent, dat 'hij met de heele zaak wat de maken zou hebben. Over 'n paar dagen zullen hij en Weis- bach, een andere aangehoudene, naar Ant werpen worden overgebracht, waar men ze dan oonfronteeren zal met den heer Slier en inet nog andere menschen, die een en ander van de tredndiefstalien ondervonden hebben. Volgens de Antwerpscbe politie zijn sdhier alle treindieven, die opereeren tus schen' Amsterdam en Parijs, vreemdelingen. Het zijn 'geen Belgen, ook geen Hollanders of Franschen, Men meent alle redenen te hebben om te veronderstellen, dat de inter nationale treindieven een' centrale hebben te Berlijn. De dieven profiteeren' van de omstandig heid, dat de betrekkingen tusschen de ver- scMllende pohtiecentralen in Europa nog zoo goéd als verbroken zijn, om zich in vei- ligbeidbe stellen tegen dé poltie in Westelijk Europa. Zijn ze in Duischiand op een of an der manier aan papieren gekomen, dan we ten ze, bij voorkeur langs Holland, in onze streken door te dringen. En wanneer ze dan op het punt staan geknipt te worden, na een goed gelukten slag, dan vluchten ze op nieuw naar Duitschland, waar we vanwege de politie ernstige samenwerking moeten missen. De politie meent, dat tegen' deze roovers- internationale nooit afdoend© zal kunnen worden opgetreden, zoolang de bende niet op de treinen zelf in 't oog wordt gehouden. Het is niet voldoende, dat de politie in de stations het oog houdt op verdachte indi- duen, zij zou ook in staat gesteld dienen te worden om deze indviduen te volgen. Ook zou het toezicht verscherpt moeten worden op de vreemdelingen, die langs de Hollandsche grens of langs hét grensbureau van Herbesthal uit de richting Aken België binnenkomen, want daar langs vooral slui pen de treinroovers naar binnen. Een gestoorde Inbraak. Aanslag op een inspecteur van politie. Uit Groningen wordt aan de Telegraaf ge meld: Do recherche heeft Zaterdagavond1 op hee- terdaad een tweetal inbrekers betrapt. Eenigen tijd geleden werd tot tweemaal toe ingebroken in het pakhuis van den heer W. aan de Hooge der Aa. Den eersten keer openden de dieven de brandkast met den aanwezigen sleutel en namen' een geldkistje met zich mede, waarin een bedrag van eeni- ge honderden guldens. Ook namen zij den sleutel mede. Den tweeden keer forceerden zij een in het pakhuis aanwezige brandkast en namen een nieuw aangeschaft geldkistje, ditmaal met een inhoud van 70, met zich mede._ De recherche stelde indertijd een uit gebreid onderzoek in, echter zonder resul taat. Daarop bedacht een hoofdinspecteur, Moolenaar, een Ingenieus toestel, dat als ver klikker zou dienstdoen. Zaterdagavond nu deed dit toestel zijn plicht en signaleerde aan het hoofdbureau, dat zich inbrekers in het gebouw bevonden. Dadelijk snélden alle be schikbare agenten per fiets naar de plaats, zoodat weldra de geheele omtrek was afgezet. Inspecteur Kruizinga, vergezeld van een in specteur in uniform en een rechercher, dron gen het eerst het gebouw binnen. Toen zij het donkere kantoorvertrek met hun zaklan taarns verlichtten, zagen zi) aldaar twee mam nen gehurkt zitten. 'Op de sommatie om te voorschijn te ko men, bleven de mannen echter zitten en na men zelfs een dreigende houding aan. Ter wijl nu de rechercheur één der dieven met 'zijn revolver in bedwang hield sprong in specteur Kruizinga den ander op den nek. Er onstond een hevige worsteling, tijdens welke de inbreker gelegenheid' had tot twee maal toe op den inspecteur te schieten, welke echter niet ernstig werd gewond'. Spoedig daarop werden de deugnieten overmeesterd en naar het hoofdbureau vervoerd. Bet zijn de 18-jarige O. W. en de 20-jarige O. F. R. Eerstgenoemde maakt deel uit van een bende, waarvan ln den' afgeloopen zomer reeds twee leden werden gepakt. Inspecteur Kruizinga kreeg een schamp schot aan do hand en den linkerslaap. INGEZONDEN. Marine Sanatoriumfonds. Zaterdag 8 December a.s. zal ln Casino ten bate van het Marine Sanatoriumfonds een Cabaret-avond gegeven worden» waarbii de heer Verschoor voor het'laatst zal optreden wegens zijn vermoedelijk a.s. vertrek naar Oost-Indië. Aangezien Verschoor op 12 Januari 1J-4 nog een Maskaradebal wilde houden, besloot de Propaganda-Commissie in overleg met Verschoor den avond van 8 December te be schouwen als te zijn den afscheidsavond van hem. Ik verzoek dan ook beleefd aan een Ieder wei op dien avond aanwezig te zijn, aange zien de heer Verschoor een extra mooi pro gramma heeft ingestudeerd en in alle op zichten verdient op dieni avond voor een stampvolle zaal te spelen. Hij' toeh heeft zich bijzonder onderschei den om met opoffering van zeer veel vrijen tijd en door het bijeengaren van duizenden guldens een onzer gevaarlijkste ziekten, de t. b. c., te heipen bestrijden. Verscheidene, door het Marine Sanato- riumfonds, ter verpleging uitgezonden slachtoffers zijn volkomen genezen terugge keerd. D vele dankbetuigingen, welke berusten in het archief van het Bestuur zijn hiervan het bewijs. Het behoeft dan ook geen betoog als het Bestuur schrijft: „dat zij Verschoor met leede oogen zien vertrekken." De genezing hebben deze menschen ook voor een deel te danken aan het gepresteerde door den heer Verschoor. De prijs behoeft u niet af te schrikken. Zij is bepaald op 0.70 met inbegrip van een programma. De programma's, tevens toegangsbewijs, zijn verkrijgbaar bij de resptievelijke corres pondenten van het M.S.F.: Sigarenmagazijn Kokelaar, Kanaalweg; Dirk Pot, Koning straat, en bij Blinkhof, Javastraat 21, Mille- naar. Trompstraat 85 en Tasseron, Schagen- straat 06. O. H. J. van Pappelendam. Couponnen-handel. In antwoord op de waarschuwing Magneet, Tilburg, 'tls de vuilste handel die bestaat. Want degene die voor 2 een paar schoenen' of deken ontvangt weet dat 8 betaald is door mede-arbeiders die niets er voor heb ben ontvangen. O ja, voor elke 2 een cou pon met 4 aanhang-ooupons die zij weer mo gen verkoopen. Want dé Magneet zend de schoenen of deken alleen als de 2 +4 X 2 10 netto bij haar kantoor in de lade ligt nu nog porto en vracht dan is dat 10.75. Fa. Oudkerk v. Praag noteert in de courant prima dekens 7.95, dat is 25 goedkoo- per, en zoo is dat met J. H. in schoenen ook zoo of liever iedere solide Heldersch© winke lier in elk artikel ook, is beter dan zoo'n cou ponnen-handel. Fa. Magneet doet geen zwen; del, maar hij of zij die dan 8 of 10 waarde ontving en zelf 2 betaalde, laat zijn of haar vriend of mede-arbeider het overige betalen met de gedachte, zij beduvelt maar weer een paar anderen. Nette handel. W. Buter. SPORT. Voetbal. resp. nadeelen van decentralisatie en centrali satie. Samengevat zijn de nadeelen van het gecen traliseerde systeem voor den rekeninghouder dus, dat hij: 1-dag later bericht krijgt van locale stortingen; 1 dag later bericht krijgt van locale giro's; 2 dagen later kan beschikken over locale chèques; 1 dag later kan beschikken, over in- terlocale chèques dan bij het gedecentraliseerde systeem. Van interlocale stortingen en interlocale giro's (die uit den aard der zaak het grootste deel van de transacties bij den postchèque- en girodienst uitmaken) ondervindt de rekeninghouder van het gecentraliseerde systeem geen nadeel. Het is niet te weerspreken, dat bij een gecen traliseerde administratie in sommige gevallen voor rekeninghouders eenlg tijdverlies zal ont staan. Centralisatie geeft dus ongerief voor die postrekeninghouders, die over hun saldo geheel of gedeeltelijk wenschen te beschikken. Het vlug wegtrekken der saldo's ondervindt belem mering. Ook ten opzichte van decentralisatie zijn er nadeelen, waarvan misschien de belangrijkste is, dat zij1 den, dienst te samengesteld maakt. De regeering kan, indien zij den raad van den directeur van den postchèque- en giro dienst meent niet te moeten opvolgen, na vast stelling vsn de juiste saldo's per 4 Ootober 1923, tot drieërlei besluiten: 1. Liquidatie. 2. Voort zetting van den dienst met beperkte decentrali satie. 3. Voortzetting van den dienst, gecentra liseerd. Vóór de regeering hieromtrent een besluit neemt, zal zij moeten bellissen over de te ver goeden rente. Indien de regeering tot een beperkte decen tralisatie mocht besluiten, kan de dienst als volgt worden ontworpen: Bik girokantoor moet een afzonderlijk geheel vormen (met volledige boekhouding en inwen dige dagcontróle), hetwelk de gegevens opzendt naar één hoofdgirokantoor, dat de gegevens van de drie kantoren vereenigt en controleert. Gebouwen of kantoorruimten voor die drie girokantoren zullen moeten worden aangewe zen, en het personeel voor die kantoren zal moeten worden aangesteld en opgeleid voor de boekhouding. Voortzetting van den dienst: Gecentrali seerd. Besluit de regeering den dienst na de weder-openstelllng volgens het gecentraliseer de systeem voort te zetten, dan is zulks moge lijk door de boekhouding op de thans in ge bruik gestelde rekening-courantkaarten te blij ven voeren, met groeps- en dagcontróle op de boekingen. Een schema omtrent een en ander is aan het rapport toegevoegd. De wedstrijden van Zondag. N. V. B. De sneeuw en de vorst zijn oorzaak geweest, dat de oogst ditmaal buitengewoon klein is. Vooral in het Westen schijnen deze factoren sterk te hebben gewerkt en voor zoover wij kun nen nagaan is in het Westen (dus Noord- en Zuid-Holand en Utrecht) alleen gespoeld.... te Helder. En daar was H.R.C.de Kennemers ook de eentgste ontmoeting, die nog bijna zou zijn afgelast. De Kennemers voelden voor spelen niet veel, doch na wikken en wegen besloot de heer Geurts, die den aangewezen, doch weggebleven scheidsrechter K. Kooiman verving, tot spelen. H.R.C. behaalde een verdiende overwinning; 2—1 ware een betere verhouding geweest. Overigen» zie men het verslag. Overigens zijn ons geen Westelijke uitslagen bekend. Afd. III (Oosten) Ie klasse. Do 'bijzonder© omstandigheden hebben verrassende uitslagon tengevolge gehad. Zoo werd Horaoles op eigen grond door Z.A.O. geklopt (1—2). De kampioo- non 'boekten hun 4o nederlaag, nu tegen Enschedé met 48; zou Go Ah end dit seizoen nu eona niet Oostelijk kampioen worden? Behalve deze le klasse wedstrijden werd in het Oosten niet veel meer gespeeld. Afd. IV (Zuiden). Hier is do oogst Quantltatlef nog het grootst, doch le klasso ontmoetingen hadden niet plaats. In de lagere klassen in Lim burg waar de invloed van sneeuw en vorst niet zoo groot schijnt te zijn is nog vrij druk gespeeld. Afd. V (Noorden) 1© klasse. Hier had de ©enigste wedstrijd dezer afdeeling te Groningen plaats, die een verrassend© uitslag had. Veloct- tas sloeg thuisspelend de stadgenooten en led- dors, Be Quick, imet 2—1. Velocitas was bijna voortdurend sterker en leidde tweemaal; rust ging in met 1—0 voor de thuisclub, die op 'fotzner na vollod'ig was, doch vrij slap speelde. H.R.C.—De Kennemers 3—0. Het is do eenigste wedstrijd geweest, die te Heldor voor de competitie gespeeld is. Allo andere terreinen waron wegens gladheid door sneeuw of hardheid door vorst afgekeurd, do ineoste reeds Zaterdag middag, waarvan wij des avonds door aanplak king reeds mededeeling konden doen. Merkwaar dig genoeg werd hot H.R.C.-terrein voor den N.-H. V. B. afgekeurd, terwijl men het voor den N V iB. wel bespeelbaar achtte. Wie van de beide consuls het nu bij het rechte eind heeft gehad, zouden we niet positief durven zeggen Bijzonder glad was het veld niet; wol hard, terwijl ook do weersgesteldheid allesbehalve ideaal was. Of er dus gespeeld kon worden, was oen kwestie van opvatting. Wij hadden het met erg gevonden, als men tot aflasten besloten had, doch wi© weet hoeveel ijs- en sneeuw Zondagen in dezen als streng aangekondigden winter nog te wachten ZIBr werd dus gespeeld en 'een tamelijk 'groot© schare woonde trappelend vau koude den strijd bij, die met het oog op de duisternis om tw»« uur zooi beginnen. De spelers schenen van de koude de ijzige wind stond dwars over 't VQld niet merkbaar hinder te ondervinden. Er is tenminste vrij vlug en pittig gespeeld en do wedstrijd was wel het aankijken waard. De aangewezen scheidsrechter was weer eens weggebleven!, doch nu was de heer Geurts er om de leiding over te nemen. Aangezien de Kenne mers ook in rood shirt 6pelen, kwam HJl.C. in het biauw-fwit uit. De 'gasten telden eenige in vallers die echter goed voldeden. Het was een aardige ploeg, die fair en open' spel te zien gaf. De rechtsback viel het meest op, terwijl do rechtsbuiten zich meermalen mooi wist vrij to maken en dan zuivere voorzetten gaf, die door de gladheid van het terrein en de activiteit van de IIJt.C.-verdediging niet tot succes leidden. Toch hadden de Bovorwijkers minstens een tegen- punt verdiend en haddon zij veel pocht. Jam mer was het, dat enkelen hunner, toen het tegen het einde wat tegenliep, een demonstratieve houding aannamen en de wedstrijd door uit het veld 1 oopen van het elftal bijna gestaakt dreigde te worden met alle gevolgen van dien. Gelukkig worden de moesten ten laatste overtuigd, dat dit niet de juiste en zeker de onvoordeeligste manier was om hun misnoegen mot de leiding te kennen te geven. Met 9 man werd ten slotte do laatste 4 minuten uitgespeeld, waarna een ieder blij was, dat het was afgeloopen. H.R.C. heeft goed gespeeld, maar ook veel ge luk gehad. De 8—C zege was dan ook geflatteerd, wat niot wegneemt, dat de 2 punten verdiend wa ren. Het elftal had er zin ln en toen vóór rust uit oen srafsohop wegens hands door den Os de leiding was genomen, ging het van een leien dakje, Bak was zeer op dreef en voedde zijn voorhoede geregeld, waardoor deze linie gere geld kon aanvallen. Het tweede doelpunt was een mooi ver schot van don Os. Over de derde goal bestond heel wat verschil van meening; wij ge- looven niot, dat de scheidsrechter, die ln 't mid den van 't veld stond heeft kunnen constateeren, dat het doelvak gepasseerd was. Wij, die dichter hij stonden, hebben dit althans niet kunnen waar nemen. Het toekennen was dan ook min of meer dubieus en geschiedde meer op overtuiging. De heer Geurts debuteerde hier als N. V. B.- scheidsrechter. Hij deed zijn best, doch was niet steeds even gelukkig ln zijn beslissingen, vooral niet waar het do bultenspeiregols betrof. Toch maakte hij ©en godecldeerden indruk. Over den wedstrijd schrijft onze verslaggever: Aanvankelijk hadden de gaston groot bezwaar om te spelen, omdat zij hot terrein te hard en daardoor te gevaarlijk vonden. Doch toen scheids rechter Geurts don grond1 nog eens oxtrfc keurde en de omstandigheden in aanmerkingen geno men ln orde bevond, was zijn parool: spelen! Om 2.08 trapt de K.-middenvoor voor zijn club af. Zij vallen onmiddellijk onstuimig aan; door den (bal laag te houden en handig passeeren, komen zij reeds in de eerste minuut tweemaal gevaarlijk dicht in de buurt van Beijer. Een vrije schop voor hands wordt door Bak wel goed ge nomen, doch succes 'blijft uit. Vooraltmog hebben de gasten het beate van hot spel; door ineens doorgeven 'krtjgt hun voorhoede steeds gelegenheid' aanvallend op te treden, Deze linie ontwikkelt keurig samenspel en hoewel Torburg vandaag bijzonder trapvast is en horhaaldo malen door verre trappen voor opluchting zorgt, belet dit niet dat zij steeds terug kernen. Vermelding Ü*"1 110,1x1 aolM>t v<m de" uitstekenden mlddenhalf wat Beljer evenwol op hoekschop wist te koeren. Inmiddels boginnon do blauw-wltte Racers zich ook to roeren. Bak schiet uit een

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2