Derde Blad. VAN ZATERDAG 8 DECEMBER 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg van het 2e blad). Te 's-Gravenhagie slaagde voor het Machinisten-examen diploma B, de heer W. de Wijn, alhier. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het departement van marine ingekomen telegrafisch bericht is Hr. Ms. „Tromp", onder commando van kapitein-ter zee T. A. van Hengel, op zijn oefeningsreis gisteren van Tunis vertrokken. Tweede Abonnementsconcert. Wij meenen goed te doen de lezers nog eens te wijzen op het kunstgenot, dat hen Maandagavond wacht. De drie kunstenaars, Hovyd KrausAdema, Max Kioos en de pianist Baerwald, hebben een zeer mooi pro gramma samengesteld. Mevrouw Kraus zal allereerst eenige aria's uit Figaro's Hochzeit zingen. De heer Baerwald speelt een sonate van Mojart (jammer genoeg geeft het pro gramma niet nader aan welke), waarna Max Kloos met Brahms' Ernste Lieder optreedt Deze „ernste Lieder" zijn uit het boek van den Prediker in de Duitsche bijbelvertaling. Mevrouw Kraus zingt vervolgens liederen van Sehubert, Hugo Wolf en Max Reger, en Max Kloos zal Mahler's Lieder eines fahren den Gesellen vertolken. Van den pianist zyn er variaties op een thema van Max Reger, terwijl de beide vocale kunstenaars mevr. Kraus en Max Kloos besluiten met een aan tal duetten (Duitsche Volksliederen). Het is zeer te hopen, dat velen dit concert komen bijwonen; omtrent mevrouw Kraus, die zooals wij zeiden, hier eens is opgetre den, kunnen wij de verzekering geven, dat zij een zangeres is van zeer groote beteeke- nis, met een fraai geluid en een groote mu zikaliteit, En Mahler's cyclus van den „fahrenden Gesellen" is aan zangliefhebbers bekend; hiervan zal vooral het sublieme „Ich hab' ein scharfes Messer" den toehoorder imponeeren door zijn kracht en passie. En Wat Hugo Wolf en Sehubert als liederen- componist beteekenen weten de kenners ook wel. Laat dus niemand verzuimen van deze eenige gelegenheid gebruik te maken. De firma Goldschmeding (filiaal Hoofd-; gracht) stelde gratis een Kapsvleugel be schikbaar. Overigens raadplege men de ad vertentie in dit nummer. H. B. S. V. Met het rymelen is het vanzelf, nu St. Ni- coiaas achter den rug is, afgeloopen. Dus moet het proza het maar weer aoen. Waarom ook niet? er is zooveel, te veel! - proza in 't leven. 't Begin was een geweldige slag op het bek ken. 't Beteekende: „we gaan beginnen", maar onaertusschen schrok je je een aap. Dadelijk daarop kwamen er een menigte jongens en meisjes, die vrije oefeningen deden, 't geen uitstekend van stapel liep en een goed effect maakte. Toen kwamen ne jongens alleen, met zeven-mijispassen liepen ze op het tooneel te ijsberen, ae kleintjes voorop, 't Was een canon van armen en beenen: een gedeelte ging naar rechts, een ander naar links, en de rest bleef waar ze waren, en tenslotte emoigde alles weer bij het begtn. De phiiosofen beweren dan ook, flat tusschen begin en einde geen prin cipieel verschil is. Na deze vrije oefeningen kwam het H. B.S.- quanet, dat eigemyk een quintet en nog eigen- 1 ijker een sextet was, en vergastte ons op een feestmarsch en nog enkele anuere dingen. Ge durende deze muztek maakten de jongelui achter in de zaal een heidensch lawaai. Zoo ziet u alweer, dat je 't van je vrienden hebben moet. Daarna kregen we het Hawaian-duet. Zij speeiden als eerste nummer: „Moeder, ik heb zoo'n buikpijn!" en oe jongelui braken finaal de zaal af. Eu met een aantal zeer mooie mar- mergroepen werd het eerste geaeelte van het programma van gisterenavond afgesloten. Gaar tusschendoor kreeg de heer Scnuit, die het qiiariet, aat een sextet was, had „opgeleid", bioemen, speelde de „<Jasino"-jazzbano popu laire wijsjes, en had de voorzitter, de heer Aan der Most, een openingsspeech gehouden, om leeraren, enz. weikom te heeten. Na ae pauze: Jean-Baptiste Poquelin dit Molière, in kleurige en fraaie costnums. Het oubollige kluchtspel van Scapin's schelmen streken wrd vtot vertolkt (al waren niet alle jongeiui rolvast). Het leeuwenaandeel droeg ló. J. G. Schokking weg, die Jan Musch naar de kroon streefae. En om elf uur werd alles in gereedheid ge bracht voor het bal. Toen zijn we maar weg gegaan: que diabie allais-je faire dans cette gaiere? De Duitsche lichter „Wilhelm". De in den nacht van 15 op 16 Nov. op de Texcische kust gestrande lichter „Wilhelm", is nadat 300 ton der lading was gelost hedenmorgen door twee sieepbooten vlotge- bracht en door de „Drenthe", van het bureau Wijsmuller, naar onze haven gesleept. Een mooi succes voor hen, die deze 'berging heb ben ondernomen. Leger des Heite. Morgen, Zondag, zullen de samenkomsten in het Leger de3 Heils geleid worden door een der meest populaire officieren van Nederland, n.1. Stafkapitein Bruyne, terwijl de Stafkapitein op Maandag 10 Dec. twee lichtbeeldensamen komsten zal houden, des nam. 5 uur voor kin deren met een speciaal daarvoor geschikt pro gramma en 's avonds 8 uur voor volwassenen. Zij, die al bij een vorige gelegenheid die samen komsten bezochten, zijn er van verzekerd', dat hun een aangename avond wacht. BUITENLAND. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Winterdienst ingegaan 1 October 192*. Dagelijks: Vertrek Texel: 8 v.m., 11.— v.m., 2.30 n.m. Helder: 9.30 v.m., 12— midd., 4.15 n.m. De Kabinetscrisis. Jhr. imr. F. Beelaerts van Blokland heeft aan de Koningin verklaard, tot zijn leed wezen niet in staat te zijn, de hem gegeven opdracht tot samenstelling van een extra- parlemenair kabinet te aanvaarden. Naar ons ter oore kwam, zijn de pogingen van jlir. mr. Beelaerts van Blokland om een extra-parlementair kabinet samen te stellen, voornamelijk gestuit op moeilijkheden in verband met de bezetting van het departe ment van financiën. (Reeds in een deel der oplaag van het vorig nummer opgenomen.) De Koningin heeft gisteren ten paleize ter conferentie ontvangen den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. D. A. P. N. Kooien. Het Engelsche Koningspaar naar ons land. De „Tel." deelt mede dat 'bij het Engel sche koningspaar het voornemen bestaat een bezoek te brengen aan Koningin Wilhel- mina. Dit bezoek izou ongeveer in Maart plaats hebben. Ofschoon van andere zijde dit bericht officieel wordt tegengesproken, heeft het HbL er de bevestiging van ver nomen met de bijvoeging dat, met het oog op dit ibezoek, een der vlbugcls van het pa leis aan het Noordeinde zal worden ver bouwd. Volgens de N. Rott. Crt. wordt het bericht van de Telegr., dat bij den Koning en de Koningin van Engeland het voornemen zou bestaan, binnenkort de Koningin van Ne derland te bezoeken, van Engelsche zijde of ficieel tegengesproken. De wegen in Noord-Holland. In de Woensdag te Purmerend gehouden vergadering van de Landbouwvereeniging in Noordhollands Noorderkwartier is een bespreking gehouden over het onderhoud van de wegen in de provincie Noord-Hol land. Op voorstel van den heer P. Stapel te Hoogkarspel werd tenslotte besloten, om voor de gewenschte verbetering contact te zoeken met den N.-H. Bond van waterschap pen en de afdeeling Noord-Holland der Ver. van Ned. gemeenten, die reeds met deze zaak bezig zijn. Suppletoire Waterstaatsbqgrootüm 1922. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1922. Aan de Memorie van Toelichting van den Minister van Waterstaat wordt o. a. het vol gende ontleend: Voor het herstel van stormschade aan onder scheidene werken is moeten worden besteed een bedrag van 564.286.79. Het verlies op de exploitatie Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1922 is te stellen op rond ƒ7.300.000. In verband daarmede moet het toegestaan bedrag tot dekking van het verlies verhoogd' worden met 3.430.862. Evenals ten vorigen jare is over 1922 gele den een verlies op de expl. aan het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden. Dit verlies, bedragende ƒ294.792.781/», is voor een bedrag van 250.000 gedekt uit de over het jaar 1916 gevormde reserve, terwijl tot dekking van het; restant het voor „Memorie" uitgetrokken arti- kei is te brengen op rond 44.793. Voor schade, geleden met een Duitsche ehèque, aangebracht ter betaling van den aan koop in Duitschland van een drijvend droog dok voor de Visschershaven te IJmuiden moest ƒ127.000 worden uitgetrokken. Hulp aan Duitschland. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft aan het Roode Kruis 50 pet. reductie toegestaan op de vracht voor ver voer van zijn wagons met Liebesgaben voor Duitschland, op het Nederlandsche parcours. UIT DE PERS. Het nieuwe academische ziekenhuis te Leiden. De regeering is tot de conclusie gekomen, dat het nieuwe academisch ziekenhuis te Leiden behoort te worden voltooid. Met die voltooiing zal in totaal ongeveer 5 millioen gemoeid zyn, welk bedrag de totaal-kosten van den bouw dus met in begrip van de tot 31 December 1923 uitge geven 9JL80.D00 op ongeveer 14.000.000 brengen zal. Het genoemde bedrag van ongeveer 5 mil lioen zal, meent men, op de meest economi sche wijze verwerkt worden, indien het ver deeld wordt over ongeveer 71/, jaar, waar van 1.800.000 in de jaren 1924 en 1925. Onze interneeringskosten. Brussel, 7 Dec. Volgens de „Nation Beige" hebben de onderhandelingen over de terug betaling van de interneeringskosten van Belgische militairen aaii Holland tot een definitief resultaat geleid. De schulden zijn gekapitaliseerd per 31 December a.s. met een rentevoet van 41/» Het op deze wijze verkregen bedrag, her leid per 31 October j.1. is groot 361.546.430 francs. Deze som zal in 30 half-jaarlijksche ter mijnen worden afbetaald met bijrekening van 5 rente. Het gesticht te Medembllk. Het Staatsblad no. 524 bevat het Kon. be slui van den 22sten November, tot wijziging van het Kom besluit van 20 December 1922 (Stbl. no. 682), waarbij aan het bestuur der provincie Noordholland vergunning is ver leend, om liet Rijksgesticht te Meden)blik als gesticht voor krankzinnigen te bezigen. Daarbij is bepaald, dat artikel 2 van dat be sluit wordt gelezen als volgt: „In het gesticht mogen slechts mannelijke krankzinnigen verpleegd worden ten getale van niet meer dan 331". Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af geloopen week, eindigende 7 Dec. in Neder land uitgesproken 70 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 7 Dec. 1923 3954 faillissementen tegenover 2932 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. De „Msb." (R.K.) geeft onder het opschrift „De tweede mislukking" als haar meening te kennen, dat het niet behoeft te verwonde ren, dat de heer Beelaerts niet geslaagd is. ,,De taak, welke de heer Beelaerts zich blijkbaar gesteld had, verschilde in wezen met zoo veel van die, welke door dr. Kooien pas was opgegeven. Op een meerderheid van 60 past nu een maal geen extra-parlementair en nog min der een zaken-kabinet; meer dan ooit rust thans op de groepen van rechts de plicht el kander opnieuw te leeren verstaan. Zy spe len anders oa. hoog spel met de belangen van land en volk." De vraag, of de rechtsche partyen al dan met in staat zijn samen een parlementair Kabinet te steunen, krygt opnieuw actueel belang zegt „De Tijd" (R.K.) Aan het beginsel is volgens „De Tijd" niets veranderd. Maar practisch zou de sa- menwerking, de vorming van een coalitie kabinet, steunende op de drie rechtsche groepen, voorloopig onmogelijk zyn. De kern van alle moeilijkheden ligt hier in, verklaart het blad verder, dat het ver trouwen bjj de rechtsche bondgenooten zoek IS. »De mislukking van den heer Beelaerts van Blokland ais kabinetsformateur zal nie mand verbazen, die den toestand zag zooals die werkelijk was." zegt „Vad." En zyn mislukking brengt ons weer een stap nader tot Colyn. Nu staat, om het ge- vleugeid woord van 1909 met een variant te gebruiken, niets den terugkeer van Colyn, maar thans als kabinetsformateur, in den weg. En die wordt liem thans van alle kan ten gebaand. De zaak reduceert zich besluit het blad tot de vraag wanneer en hoe diep de tien dissidenten op de knieën zuilen komen. Het „Utrechtsch Dagblad" (lib.) schrijft in een beschouwing over het mislukken der pogingen van jhr. Beelaerts van Blokland o.m.: Twee mannen zouden ons kunnen redden, mr. Zimmerman en de heer Golyn. Den eer ste heeft men krachtens de nationale tradi tie van dit volk, dat zyn eigen waarde en zyn eigen nooden niet begrijpt, naar bet buitenland gezonden, om daar het wonder te volbrengen, dat ons hier van den afgrond zou houden, den ander heeft men wegge jaagd, omdat hy den overmoed had, de bron van onze welvaart, Indië, op welks gebied ieder deskundige binnen vijf jaar een we reldoorlog verwacht, te willen verdedigen. Thans, nu heel het vaderland kermt urn be-jl zuiniging en reconstructie, heeft de ver- tenigde aanslag van linkerzijde en uefaiti- sche katholieken de basis vernield, waarop in de gegeven omstandigheden uitsluitend bezuiniging en reconstructie mogelijk was; het beheer van Golijn over onze financiën. Een kabinetsopdracht aan den heer Colyn acht het blad, gegeven de positieve verkla ring van alle kabinetsleden, een volstrekte onmogelijkheid. Dan blijft er nog één weg over: Hare Majesteit kan het demissionair ka binet verzoeken aan te blijven, en daarna de Kamer ontbinden. De dan volgende ver kiezingen zullen een tegen de vloot gerichte meerderheid brengen in de Tweede Kamer, hetgeen de verantwoordelijkheid eener nieu we regeering zal plaatsen op de schouders, die die verantwoordelijkheid behooren te dragen. genoemd. Maar denkt men, dat de heer Co lyn bij de katholieke kamerfraktie een gul ler onthaal zal vinden, wanneer hij met zijn eenmaal reeds verworpen eischen ten twee den male tot haar komt, nu niet als anti- revolutionnair fraktievoorzitter, maar als kabinetsformateur? De onderstelling zou weinig gevoel van waardigheid aan de ka tholieke fraktie toekennen. Men komt niet uit deze krisis, als men niet begint met het allesbeheerschende feit, te er kennen, namelijk dat de koalitie uiteenge- sprongen en tot regeeren onmachtig is. Tenzy men aanneemt, dat ook de huidige volksvertegenwoordiging onmachtig is en dus ontbonden moet worden. BUITENLAND. De „N. Rott. Crt. komt het gewenscht voor, dat nogmaals eene poging zal worden gedaan tot vorming van een geheel nieuw kabinet. Men zou dan daarbij kunnen begin nen, daar waar blijkbaar de heer Beelaerts geëndigd is. In aanmerking nemend, dat onder alle departementen het departement van financiën datgene is, welks bezetting de grootste bezwaren oplevert, zou de formatie kunnen worden opgedragen aan een eerste klas financier, die bereid zou zijn, het be heer van dit departement op zich te nemen, en zich daartoe voor eenige jaren vrij te ma ken. Aan de noodige medewerking in finan- cieelen kring, om een zijner voortvarendste mannen hiertoe af te staan, zal het dunkt ons, niet licht kunnen ontbreken, omdat men in dien kring toch wel in de eerste plaats zal willen begrijpen, hoe gewenscht het is, dat juist het departement van financiën zal wor- bezet door een man van onbetwist gezag. Al wat voorshands noodig zou zijn, is slechts, dit, dat de formateur niet aanstonds vervalt in allerlei pourparlers met Kamer- partijleiders, en zich van den aanvang af buiten den partijstrijd houdt. Hij moeie zich niet met de vraag, hoe zijn kabinet zal wor den genoemd. De Kamer in de eerste plaats, en haar partygroepen, hebben het recht ver speeld, politieke kieschkeurigheid tegenover een nieuw kabinet aan den dag te leggen. Het kabinet stelle de zaak voorop, die .bet behartigen wil. De formateur zoeke mannen, zonder naar hun kleur een onderzoek in te stellen. Indien dit geschiedt, en dus niet ge poogd wordt by de formatie zekere partijen in het gevlij te komen, zit er waarheid in de meening, door den heer van Vuuren in „De Tijd" verdedigd, en ongeveer hierop neerko mend, dat zoo de brutalen niet de halve we reld, toch wel de moedigen in dit geval de Kamermeerderheid zullen hebben. Intusschen, hoe dit zy, de tijd dringt. In de financieele wereld pakten de laatste weken nu en dan eenige wolkjes samen. Er is veel aan gelegen, dat zich geen donderkoppen zullen gaan vormen, waar op een kwaad oogenbiik de bliksem kan uitslaan. Wat vóór alles eiéch is, lijkt wel, dat ook bij degenen, die in het buitenland ons financieel beleid met belangstelling gade slaan, het vertrou wen zal worden herwonnen. Indien de ka binetsformatie uit het net der partij-intri- guen, waarin zy soms wel verstikt leek, zal worden verlost, dan zal ook dit niet wei nig bijdragen, om de lucht te zuiveren van de gevaren, die dreigen. En een kabinet, dat niets dan zijn nobele doel ter rechtvaardiging van zijn optreden heeft, zal door het land van harte welkom worden geheeten. Zoo het zijn doel zuiver stelt en niettemin in de Kamer gedwars boomd mocht worden, zal het met recht een beroep op de kiezers kunnen doen. Uit het (s.-d.) Volk: Men kan natuurlijk nu nog weer eens een derde poging tot rechtsche kabinetsformatie wagen, desnoods weer onder een nieuwen' naam, bijv. van rechts zakenkabinet oe iets van dien aard. Reeds is de naam van den on- vermijdelyken heer Colyn in dat verband DUITSCHLAND. De ryksregeering is niet de vakverenigin gen van de rijksbeambten en -arbeiders overeengekomen, dat met ingang van 1 December de loonen in goudmark 50 percent van het bedrag van voor den oorlog zullen bedragen. De werktijd In den mijnbouw. Berlijn, 7 Dec. Op de „Thyssen-Werke", waar met de tienurendag een begin is gemaakt, wordt thans in een aanplakbiljet der directie be kend gemaakt, dat het voornemen bestaat, reeds binnen korten tijd het geheele bestaande loon-systeem af te schaffen en tot een zuiver stukwerk-Toon terug te keeren. Een dergelijke mededeeling heeft de „Bochumer-Verein" ge daan. De Duitsche metaalarbeidersbond heeft be sloten, principieel aan den achturendag vast te houden. De leden hebben zich verplicht, de voorwaarden der werkgevers met betrekking tot den tienurendag niet aan te nemen. De tegenstand der arbeiders tegen de ver lenging van den arbeidstijd heeft te Walsum geleid tot een schietpartij tusschen politie, die tot bescherming van de werkwilligen aanwezig was, en gewapende mijnwerkers, die de her vatting van het werk met geweld wilden belet ten. Het aantal gewonden aan de zijde der mijn werkers is niet bekend, daar deze snel wegge bracht werden. De „Dortmunder Union" heeft bij het begin van deze week 4000 arbeiders opgezegd, en ook op de Kruppfabrieken te Essen zal een groot aantal werklieden worden ontslagen. ENGELAND. De verkiezingen. Londén, 7 Dec. De uitslagen der verkiezin gen zijn thans feitelijk compleet: 591 zetels van de 615 in het Lagerhuis zijn bekend. De stand is aldus: conservatieven 256, liberalen 144, arbeidersparty 184, onafhankelyken 10. (Volgens deze cijfers zouden er dus reeds 594 en niet 591 uitslagen bekend zijn). De resultaten in de overige 24 districten zullen waarschijnlijk niet veel wijziging brengen in de resp. posities der partijen. De verschil lende partijen hebben thans een sterkte, wel ke het elke regeering onmogelijk zou maken om in functie te blijven tegenover een ver- eenigde oppositie der overige partyen. De regeering is blijkbaar volledig versla gen op het vraagstuk van vrijhandel of be scherming. De resultaten toonen aan, dat ter wijl vele conservatieven, vooral in Noord- Engeland, zich van stemming onhielden, de liberalen en Labour in grooten getale ter stembus trokken voor de handhaving van den vrijhandel. Een der belangrijkste veranderingen in vertegenwoordiging heeft plaats gehad te Manchester, dat tot dusver vertegenwoor digd was door 7 conservatieven en 3 leden van de arbeiderspartij en nu als vertegen woordigers heeft: 1 conservatief, 5 liberalen en 4 leden der arbeiderspartij. In politieke kringen heerscht groote op winding. Zoo spoedig mogelijk zal de kabi netsraad bijeenkomen en verwacht wordt, dat Baldwin dan het ontslag van zyn regee ring zal aanbieden. Indien hij dat doet, zal de koning waarschijnlijk een anderen con servatieven leider verzoeken een nieuw mi nisterie te vormen, omdat deze party nog steeds de sterkste is in het Lagerhuis. Men noemt lord Derby als toekomstig kabinets formateur. In het thans ontbonden parlement hadden zitting: 332 Conservatieven: 117 Liberalen (te zamen); Labour 144; Ulster-unionisten 11; Kleine partijen 8. VEREENIGDE STATEN. De boodschap van president Coolidge aan het congres. Washington, 6 Dec. De boodschap van Coolidge aan het Congres brengt hulde aan de nagedachtenis .van Harding en loopt daarna over de buitenlandsche zaken. Amerika heeft één kardinaal principe in zijn buiten-, landschepolitiek te handhaven, n.1. dat deze een Amerikaansche politiek moet zijn, maar Ame rika erkent zijn verplichtingen om anderen te helpen. Hij stelt geen verandering in de politiek voor, die weigert het Volkenbondsverdrag te aanvaarden en daaraan te voldoen. Aan den anderen kant raadt de president het perma nente hof van internationale justitie aan den Senaat aan, als het eenigste practische plan, waarover vele volken het ooit eens zijn ge worden. Wat betreft Rusland wijst de presi dent erop, dat, hoewel Amerika de beklagens waardige ellende aldaar heeft gelenigd, de re geering niet voorstelt in verbinding te komen met een regime, dat sympathie en internatio nale verplichtingen weigert te erkennen. Ame rika is echter bereid zeer groote concessies te doen om het Russische volk te redden. Er zijn aanmoedigende blijken van terugkeer tot de oude gebruiken in de maatschappij, maar er zyn er nog meer noodig. Als de Russische re- geeriug teekens van berouw toont, moet de Amerikaansche regeering de eerste zijn om Rusland te gaan redden. Wat betreft de buitenlandsche schulden be halve de Engelsche schuld, zei de president, dat hij niet voor de schrapping was, maar dat hij geen bezwaar zag tegen de regeling daar van volgens de lijnen van de procedure, die in zake de Engelsche schuld was aanvaard. De regeering zal de zeer aanzienlijke belangen van de Amerikaansche burgers in Duitschland be schermen. Niemand kan ontkennen, dat Ame rika zich opofferingen getroost. De uitgestelde rente alleen bedraagt 1 millioen dollar per dag. Overgaande tot de binnenlandsche vraag stukken zei de president: de regeeringsfinan- ciën moeten worden hersteld in een veiligen toestand, want daarop berust de hoop op voor uitgang en voorspoed. Het volk heeft jaren lang zonder morren den geweldigen last der belastingen gedragen. Deze last moet worden verlicht. De bestaande tariefwet heeft haar twee voornaamste doeleinden volbracht, door het vestigen van een zeer groote export- en importhandel. De Amerikaansche koopvaardij vloot zal zoo economisch mogelijk optreden, totdat de toestand in de scheepvaart zoodanig is, dat die vloot voordeelig kan worden ver kocht. Een aanvullende wetgeving is noodig ter vrijwillige consolidatie van de spoorwegen. Sinds eenige jaren is liet personeel van leger en vloot tot een gevaarlijk punt verminderd en verdere verminderingen behooren niet te worden aangebracht. Beide diensten moeten eerder sterker dan zwakker worden gemaakt. Amerika wenscht geen oorlog meer, maar het wenscht ook geen zwakte, die overweldiging uitlokt. Duikbooten en vliegtuigen zijn noodig voor de marine en de verdediging van Panama moet worden ver volmaakt. De aankomst van nieuwe immigranten be hoort te worden beperkt tot de mogelijkheid van het land om ze op te nemen. De president stelt een onmiddellijke registratie van alle vreemdelingen voor. De dranksmokkelvloot. New-York, 6 Dec. De dranksmokkelvloot ligt thans geankerd ter hoogte van de kust van New Jersey, buiten de twaalf mijls grens. De inbeslagneming onlangs van het smokkelschip „Tomako", op zes pn een halve zeemijl buiten de kust verwekte opschudding onder de smok kelaars en is waarschijnlijk de reden, dat zij met hun schepen de nieuwe positie hebben in genomen. Amerikaansche hulp voor Duitschland. Senator Lansodt heeft een wet ingediend tot bet beschikbaar stellen van 20 millioen dollar voor steunverleening in Duitschland, die zullen worden besteed onder leiding van Coolidge. MEXICO. Opstand tgen de regeering. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat een ern stige opstand tegen president Obrogon gaan de is. Ook hooggeplaatst zee- en landofficie- ren te Vera Cruz hebben er zicb bij aan gesloten. De bevelhebber van de Mexicaan- sche vloot in de Golf van Mexico, en gene raal Sanchez zonden samen een brief aan Obregon om hem mede te deelen, dat zij be sloten hebben „de grondwet te verdedigen tegen den inbreuk daarop gemaakt door pre sident Obregon." De beweging verspreide zich over 9 staten enin het petroleumgebied van Tampico. Donderdag zijn twee kolonnes rebellen (waarschijnlijk van Vera Cruz) op weg ge gaan naar Mixico (stad). Zij tellen tezamen 6000 man. Bovendien zijn er te Vera-Cruz 15.000 man saamgetrokken, terwijl de stra tegische punten om de stad versterkt zijn. De Mexicaansche minister van oorlog heeft troepen uit Tamnico gestuurd om de opstandelingen-troepen, die onder bevel staan van generaal Sanchez, aan te vallen. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat presi dent Obregon in den kabinetsraad verklaar de dat het land vrede moet hebben en dat de opstand met ijzeren hand moest worden onderdrukt. Een bericht uit San Luispotosi meldt dat de federale troepen de staatstroe- pen ontwapenden en den opstand onderdruk ten. BELGIE. Internationaal Congres van Overheids personeel. De volgende week zal te Brussel een inter nationaal congres van overheidspersoneel gehouden worden, waaraan zullen deelne men vertegenwoordigers van organisaties van arbeiders in openbare diensten bedrij ven uit Nederland, België, Duitschland, En geland, Frankrijk, Zwitserland, Denemar ken, Zweden enz. ITALIË. Overstroomingen. Door het slechte weer en de voortdurende regens zijn verschillende rivieren buiten hun oevers getreden, o.a. in Toscane en Umbrië, waardoor de velden zijn onderge- loopen. De rivier de Veline heeft een deel van de binnenstad van Rieti overstroomd. Een brug is ingestort. KORTE BERICHTEN. De Berlijnsche minister van oorlog heeft een wetsontwerp op het jaarlijksch militair contingent ingediend, dat het contingent voor 1924 op 64.000 man bepaalt. Bij Tongeren is een leerling-vlieger neer gestort en gedood. VERGADERING KN, VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Maandag 10 December. Abonnementsconcert. Casino 8 uur. Dinsdag 11 December. Uitvoering Zangver. „Morgenrood", Casino 8 uur. Woensdag 12 December. Apologetische Ver., Casino, 8 uur. Prof. Dr. J. J. Buitendijk. Onderw.: Wezen en zin van het leed. Vergadering Volksonderwijs, Scala 8.15 u. Vrijdag 14 December. Opeyb. Vergadering „De Dageraad", Casino 8 uur. Vrijdag 21 December. Geb. Palmstraat, 8 uur, Chr. Vrouwenbond. Donderdag 27 December. Jubileum-tentoonstelling Padvinders, Casino. Vrijdag 28 December. Jubileum-tentoonstelling Padvinders, Casino. Alkmaar Packet. Voor Goederen. Van Helder 11.30 v.m. Van Amsterdam 3 n.m. ui IfcHrr-.'Ti i - ii

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9