van HEEREN- en KINDERKLEEDING. De Duttsohe vertegenwoordiging te Parlja en Brussel. Geen drooglegging. ZIE ONZE ÉTALAGE! Vraagt zichtzending. Keizerstraat 62-63 Stroop ersstrop. Winterdienst ingegaan 1 Ootober 1928. Vertrek Texel: 8.—v.m., 11.—v.m., 2.80 n.m. v_.s VHn D# Dulfscho regeering heeft in beginsel be sloten de ambassadeursposten te Parijs en Brussel weder te doen bezetten en aldaar reeds voorstellen omtrent bepaalde personen gedaan. Zij heeft daarop nog geon antwoord ontvangen. FRANKRIJK, Th. A. Stoinlen. t In ö'en ouderdom van 64 jaar ia te Parijs overleden de bekende teekenaar Theodore Alexandre Steinlen, over de geheelo wereld beroemd om zijn prachtige teekeningen, waar in hij op zoo aangrijpende wijze het levens leed', de armoede en de misère uitbeeldde. In menig arbeidersgezin hebben Steinlen's tee- keninigen een eereplaats aan den wand ge kregen. Wie kent niet de teekening, waarop een vader in werkmanskiel niet een klein verschrompeld armoekind aan elke hand moeizaam voortsjokt onder de blinkende lam pions van de feestende stad? Wie kent niet zijn prachtige katten?.Eenvoudig als zijn leven was ook zijn kunst, die met krachtig sprekende lijnen en sobere kleuren wist te ontroeren. St<v i was een Zwitser; hij werd 20 No- vem >er i350 te Genève geboren, doch woon de van ziin 19e jaar af te Parijs. Hij schijnt in behoeftige omstandigheden te zijn over leden; naar verluidt zou hij, die door zijn werk aan zoo menige prachtuitgave waarde gaf, slecht* een bedrag van dertig francs achterlaten. ENGELAND. In een nieuwe bijeenkomst van de leiders der arbeiderspartij, die Donderdag gehouden is, nu samen met het algemeene bestuur van de vakbeweging, is men eenigszins terugge komen van de aanvankelijke verklaring, dat de arbeiderspartij niet van eenige coalitie wilde weten. Vermoedelijk hebben de mannen van de vakbeweging ook wel iets te zeggen gehad over het andere fiere besluit, om maar dadelijk met de toebereidselen van een nieu we algemeene verkiezing na, zeg, zes weken te beginnen. Het geval wil, dat de laatste ver kiezing de fondsen van de arbeiderspartij voor verkiezingsdoeleinden al uitgeput heeft en dat de wintertijd niet het geschikte seizoen is voor een beroep op de arbeiders om een offer voor de partij te brengen. Zoo krijgt men den indruk, dat aan den eenen kant het plan voor een nieuwe alge meene verkiezing reed3 voorzichtig wat naar achteren is geschoven, ter voorbereiding van het eerste stadium van zijn verdwijning, en aan den anderen kant de arbeiderspartij niet meer zoo principieel gekant is tegen het denk beeld van de een of andere samenwerking met de liberalen. Onder de voorwaarden, die de liberalen zeker zullen stellen in ruil voor de toezegging, dat zij een arbeidersministerie niet onmoge lijk zouden maken, behooren in de eerste plaats matiging op het voor de nieuwe derde partij zoo geheel vreemde gebied van de bui- tenlandsche politiek en het opbergen van de kapitaal-heffing. Voor de tweede maal binnen drie jaar heeft Schotland krachtens zijn bijzondere recht van plaatselijke keuze tegen geheel onthouding zijn stem uitgebracht en zich voor h®t behoud van redelijke faciliteiten tot verkrijging van drank verklaard. Er is geen nieuw gebied droog gemaakt. Edinburg en Glasgow hebben zich nadrukkelijk ver klaard voor „geen verandering". De Daily Mail merkt op, dat Schotland dus niet met smokkelschepen omringd zal wor den, behoorende aan handelaars in vergiftige surrogaten van behoorlijken drank, die on der het vrome régime van Pussyfoot bloeien. „Droogmaking beteekent niet geen drank, maar slechteren drank." ITALIË. Tegen het vloeken. In Italië bestaat sedert gexuimen tijd een „anti-vloekverbond" dat sinds 't einde van den oorlog zijn activiteit belangrijk uitge breid 'teelt om tal van soldaten, die in de loopgraven volop van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben om te vloeken, deze ge woonte af te leeren. Thans zijn de leden van plan gelden te verzamelen voor de oprichting van een monument voor de Heilige Madonna op een van de groote pleinen te Milaan. In het geheele land worden vergaderingen ge houden, vooral in Toscane, waar de vloek- epidemie in hooge mate schijnt te heerschen. In Ferrara hebben verschillende Senatoren en Kamerleden volksvergaderingen toegespro ken om de hoorders van de slechtheid van het vloeken te overtuigen. Duizenden school kinderen waren odner het gehoor. De beweging wordt door Mussolini en door de fascisten krachtig ondersteund. De sectie der fascisten in Prata di Pordenone nam kortgeleden de volgende resolutie aan: Iedere fascist van deze sectie, die Gods naam misbruikt, zal gestraft worden met een boete van vijf Lire." TSJECHO-SLO W AKI JE. Splonnage. De Vecer verneemt van bevoegde zijde dat de gevangenneming van gravin Louiso Esterhazy te Praag geschied is op aanklacht van spionnage, die blijkt uit een tweetal van haar brieven waarvan een geadresseerd is aan een famililid der gravin, n.1. Tarnowski, oud-gezant van Oostenrijk-Hongarije. In dien brief belooft zij militaire nieuwtjes te zullen leveren en al haar krachten te zullen inspannen ter begunstiging van een wijzi ging van de Tsjecho-Slowaksche grenzen. Haar pogingen om relaties aan te knoopen met de Fransche militaire missie evenals met Engelsche officieren, hebben geen resultaat opgeleverd'. De gravin die een fanatiek aan hangster is der dynastie, is verloofd met den Hongaarschen kolonel (Morberg, die' des tijds den militairen staatsgreep van koning Karl leidde. Ook zij zelf heeft aan die actie toen deelgenomen. RUSLAND. De boycot van Zwitserland begonnen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Russi- pche regeering thans is begonnen met de tegen Zwitserland gerichte boycot, als tee- ken harer ontevredenheid over het vonnis van Lausanne, waarhij de moordenaar van Wo»ow9ki b'ee!. Zwiteergche burgers sullen voortaan geen visum meer naar Rusland kunnen verkrijgen, terwijl ook goederen uit Zwitserland niet meer in Rus land imogan binnenkomen. MEXICO. Do burgeroorlog. New-York, 18 December. De berichten be treffende den toestand in Mexico zijn tegen strijdig. Er is een telegram uit San Antonia, 't welk behelst, dat de revolutie zich uitbreidt langs de Westkust van Mexico en dat de ste den Yucataw, Mend'a en Progresso in handen zijn van d© revolutionairen. Een met vertra ging overgekomen telegram uit Mexioo (stad) beweert, dat de regeeringstroepen bij Espe- ranza de opstandelingen hebben verflagen. De regeering ontkent, dat Tampici zich bij dein opstand heeft aangesloten. OOST-INDIE. Verduistering van 59 mille. Aan de Deli Ct. wordt dato 20 November uit Weltevreden geseind: De Raad1 van Justitie veroordeelde K., hoofdkantoor-chef bij den dienst van toezicht der S.S.,* wegens verduistering en verval- sching van handteekening gedurende vijf jaar, waardoor de S.S. tot een, bedrag van 50 mille werd benadeeld, tot 4 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief, plus de kosten van het geding. Oorlogsmatcrieel voor Ncd.-Indië. Volgens een bericht in de Stockholmsche bladen is een contract afgesloten tusschen de Bofors-Maatschappij en de regeering van Nederlandsch-Indië over de levering van oor- logsmaterieel aan Nederlandsch-Indië voor een bedrag van ongeveer 6 millioen kronen. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indlë. Tengevolge van onvoorziene bezwaren is de beslissing omtrent het doorgaan van den vliegtocht Nederland—Indië voorloopig uit gesteld tot het voorjaar. Het uitvoerend co mité zal binnenkort een nadere uiteenzet ting geven van het verloop van deze aange legenheid. Een Amerlkaansch vlieger verdronken. Lawrence Sperry, dé Amerikaansche vlie ger, die onlangs zijn vliegtuig naar Engeland had overgebracht, is 3 mijlen van Hastings in zee gevallen en naar men gelooft verdron ken. Tijdens de verkiezingen had Sperry zich met zijn vliegtuig ter beschikking ge steld van de liberale party. Sperry was op weg naar Amsterdam. Ingezonden mededeellng. AMSTERDXMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. „Zoudt U denken, juffrouw Pen- newij)Huilebalken. De Duvelshoek. De kunstsubsidies. Louis Bouwmeester. De be volkingsaanwas. „Zoudt U denken, juffrouw Pennewip? Vast en zeker, juffrouw Groen...." Het refreintje werd hier de laatste wéken populair. Het verdrong voor een groot deel het andere, dat ons van het „moed-in-houden" sprak. Louis Davids, die bekende beschaafde Hollandsche zanger-bij-de-piano, heeft op de hem eigen bescheiden wyze, avond aan avond in de Tuschinsky-bioscoop voorgedragen en.... het ging er in. Gnuivend lachte men om het beeld, door dit liedje opgeroepen, van die twee kousen breiende burger-juffrouwen, die hoofdschuddend en babbelgraag de vra gen van den dag aan het bespreken zyn. Zoo nu en dan vertoonde de Raad, het kan niet ontkend worden, tijdens de Be- grootingsdebatten, ook een beeld, dat aan dit juffrouwen-tafereeltje deed denken. Maar dat wekte dan by de „toeschouwers" geen gemoe- deiyken lach. Het wekte ergernis en Jan Pu bliek zat onderwyi pruttelend uit te rekenen hoeveel dat grapje nu weer aan de gemeente, d. i. aan „onze belastingcenten", kosten zou De heer De Vlugt, goed burgervader als hy zich wenscht te betoonen, meende zich op een gegeven oogenblik (we waren al ver over de dertigste zitting) tot tolk te-moeten maken van deze pruttelende scharen onderdanen, en rekende de praatgrage Raadsleden voor, dat elke zitting aan de Gemeente 600 kostte en dat aan deze Begrooting reeds over de 20000 „vergaderd" waren. Daarby kwam dan .nog, naar hy opmerkte, dat ondertusschen het werk van B. en W. zich voortdurend bleef op stapelen, zoodat er een steeds stygende ach terstand ontstond. „Of de dames en heeren dus als-'t-je-blieft maar een beetje voort wil den maken en er voor zorgen, dat er deze week Vrydag een eind aan kon worden ge maakt". In een volgende zitting voelde de Burgemeester zicji genoodzaakt op deze, zyn eigen zweepslag, terug te komen. Ik heb, met het noemen van deze uitgaven-cyfers heusch niets anders bedoeld dan U aan te zetten tot spoed en tot kortheid, verklaarde hy toen. Er zyn er, naar my gebleken is, die gedacht heb ben als zou ik daarmede de Raadsleden wil len beschuldigen van het slaan van een slaatje uit het rekken der debatten. Dat is ver van my. Aan zoo iets heb Ik allerminst gedacht. Ik weet integendeel, eindigde hy, terwyl hy dit doekje voor het bloeden elegant toebond, dat velen zich in deze vergaderzaal voor het belang der Gemeente opofferenIntuS' schen trok hy de teugels als leider der debat ten nog eens extra hard aan, wat dan ook wel succes had. Zooals b.v. by de voordracht aangaande de verkoop van een slopje, uit mondend in de Reguliersbreestraat. Door dit gangetje, tusschen twee perceelen van de Fransche Bazar in, konden tot nog toe de uit gaande scharen, onder het tintelen van tal looze gekleurde lampjes door, het „Palais des 'Attractions" bereiken. Maar genoemde maaks-paleis zal dan alleen door den ingang Bazar wil het thans aankoopen. Het ver- aan de "Vijzelstraat bereikt kunnen worden. Deze voordracht, die de aandacht der RaadS' leden naar de plaatsen van vermaak heen- léidde, bleek inderdaad.... een attractie. Een juridische, een bouwing-, een debat attractie.... En de vergadering was al hard bezig zich aan deze pleiziertjes te buiten te gaan, toen de Burgemeester er een eind aan maakte met een, in razend tempo uitgespro ken: „Ik sluit de beraadslagingen; verlangd iemand stemming? Niemand? Dan is de voor dracht aangenomen!" Waarop het, als bi, overrompeling hardhandig aap teugel ge trokken paardje, niet veel anders meer kon doen, dan eenigszins beduusd lachen.... De voordracht over de 80 nieuwe éénmans- wagens voor de Gemeentetram, wy be schouwden de vorige week deze voordracht wel wat voorbarig als reeds aangenomen, leverde ook, naast meer zware beschouwin gen over de arbeidsuren der bestuurders, in ruime mate stof voor „boert en luim" van onze stadsafgevaardigdenMen nam, met een spottend knipoogje naar de corpulente gestalte des Heeren Boissevain, het lot der dikkere mede-menschen in bescherming (moest men niet vreezen,,dat zy in het tour niquet zouden blyven hangen?!) en zoo ook het lot eventueel onder de wagen gera kende voetgangers, die met die ééne man personeel wel wat heel lang op „opvyzeling" zouden moeten wachten; men sprak min of meer schalksch van dienstmeisjes met man den, van vrouwen met kinderenMaar hoe men ook in het meer vermakelyke genre z'n best deed, ook hier was de hoofdstede- lyke volksgeest den Heeren op het Prinsen hof al lang voor geweest't Is nu een maal een feit, dat de deuren dezer éénmans- wagens by het open en dicht draaien min of meer zonderlinge geluiden te voorschyn too- verenEn zoo heeft het publiek ze dan ook al aanstonds met den aanvalligen naam van „Huilebalken" gedoopt De tachtig nieuwe huilebalken komen er nu définitief. Na belofte van den betreffen- den Wethouder, dat er aan het versterken van hun wat slappe traanklieren aandacht zal geschonken worden. Ernstiger werden daarentegen de debatten toen het om'de amusements-kunst ging Het begrootings-hoofdstuk betreffende de verschillende künst-subsidies gaf, als altyd, aanleiding tot veel gekibbel en geharrewar. Hoe kan het ook anders? Nooit zal het in een formule of wettelyke voorschrift zyn vast te leggen waar de kunst" ophoudt en het „amusement" begint. Als er ooit een kwestie van smaak en temperement is, dan is het wel deze. En zoo bleken dan ooik deze keer de meeningen zeer verdeeld over vraag of de „Opera Comique" van Louis Bouwmeester Jr. valt onder de. „kunst-instellingen" die aanspraak op subsidie kunnen maken, al dan nietTenslotte was, nadat het oordeel van verschillende „kunst-autoriteiten" doör de vrienden van den jongen Bouwmeester in biet vuur was gebracht, het antwoord van de meerderheid: „Ja!" En werd het voorstel van den Heer Drabbe om aan dezen Ope rette-Koning alsnog een 10.000.subsidie te geven, met 26 tegen 10 stemmen aangeno men. Het geslacht Bouwmeester bleek trouwens over het geheel sterk favoriet! Frits en Adolf krygen voor hun „Nieuwe Tooneel" ook een sterk verhoogde toeslag uit de Gemeentekas (al viel dan ook het voostel- Lisser om Rooyaards 10.000.af te nemen en dit over de Bouwmeesters en het Schouw- tooneel te verdeelen). En wat men nog altyd voor den „ouden Louis" voelt zal a.s. Zondag morgen wel doorslaand tot uiting komen.... Dien dag namelyk -zal onze eerste, acteur eindelyk voorgoed uit het ziekenhuis ontsla gen worden.... Geheel hersteld en.... zoo als men dat van hem verwachten kan, geheel verjongd weer ook! In optocht zal men hem dan naar zyn woning brengen. Temidden van vaandels, muziek-corpsen en eerewachten.... Wat er ook van de verminderde belangstel ling in kunst gesproken moge worden, het geslacht Bouwmeester, met den eeuwig jeug digen tachtig-jarige aan het hoofd, vergeet men niet! Het Hollandsche geslacht In het algemeen trouwens blijkt ook byzonder sterke leefdrlf- ten te hebben. Dat kwam by de debatten over de werkloosheidszorg wel doorslaand aan het licht. De heer Boissevain kwam n.1. daarby met officleele stntistlek-c.yfers anntoonen, dat onze bevolking sincfc het begin van den oorlog maar eventjes met.... een millioen zielen was toegenomen!! Geen kleinigheid. Eiken dag komen er 400 „mondjes" byIn vroeger eeuwen, als een volk een dergeiyire snelle aanwas vertoonde, ging men eenvoudig op verovering uit, an nexeerde een nieuw gebied en men had op die manier een nieuw afzet-gebied voor zyn overtollige „zielen".... Dat gaat nu niet meer, aldus de heer Boissevain, en hy vestig de de aandacht op de emigratie-mogelykheid naar Canada, waar men de Hollanders graag ziet komen. De heer Wijnkoop vroeg later, nydig, In den loop van het debat, waarom de heer Bois- sevain-zèlf dan maar niet al lang naar Canada verhuisd was.... Dan waren we hem hier kwyt. Waarop de aangevallene antwoordde met ae begrypelijke wedervraag waarom Wijnkoop niet al lang naar Rusland was ver trokken? Intusschen bleek ook wethouder Wibaut niet ongeneigd eventueel, serieuse aanstaande landverhuizers naar Canada, by te staan en in de reiskosten tegemoet te komen. Of nu „Canada" Inderdaad „de" uitredding is, laten we in 't midden. In alle geval is het goed, dat het probleem van de bevolkings aanwas aan de orde werd gesteld. De cyfers door den heer Boissevain genoemd komen de meeste mensehen wel als een soort openba ring voor. Men had èr geen flauw idee van! En toch zyn ze meer dan waard er eens ern stig over te peinzen! GEMENGD NIEUW9. De Inbraak te Kampen. In den nacht van Zoriag 25 op Maandag 26 Nov. j.1. is naar wy ik Idden in het corres pondentschap van de Nederlqndsche Bank te Kampen, door inbraak en het forceeren der brandkast een bedrag aan geld van ruim 75,000 gestolen. Het onderzoek, door justitie en politie in gesteld, leidde tot de ontdekking dat de inbre kers te Kampen waren gekomen in een don kergeel gelakten Fordwagen met geblin deerde wielen, die er nogal aftandsch uitzag. Het spoor leidde verder naar Amsterdam en de Centrale Recherche aldaar werd ver zocht de zaak ter hand te nemen. Eeh in specteur van politie uit Kampen, kwam te Amsterdam ter nader onderzoek, en onder leiding van den1 inspecteur Van Slobbe heeft deze week de politie getracht den Fordwagen te vinden. In het begin der week -werd de auto te Aalsmeer ontdekt, toen was de Ford reeds .in de derde hand' verkocht. Door alle instan ties van dien wagenverkoop na te gaan kwam de politie een dertigjarigen Duitscher en een veertigjarigen Nederlander op het spoor, beiden te Amsterdam woonachtig, waarvan by onderzoek bleek, dat zy ongun stig beleend stonden. De Duitsoher werd ge arresteerd, daarna is ook de verdachte Ne derlander gepakt. Deze stond gereed, om met een nieuwe auto, waarschynlyk gekocht van den buit, en voorzien van een pas met Duitsoh- visum, het land te verlaten. Na deze arrestatie zyn er huiszoekingen gedaan in de woning van het tweetal, en kreeg het om hetgeen de politie aantrof allen schyn, dat een gedeelte van den buit in een vry kost baar ameublement is belegd. Beide verdachten, naar het hoofdbureau geleid, waren geheel in het nieuw gestoken; by den Nederlander, die een buitenlandsohe reis wilde aanvaarden, werd een zeer be langrijk bedrag in geld gevonden. Beiden werden, onmiddellijk aan een streng verhoor onderworpen. De commissa ris van politie te Kampen woonde de onder vraging by. De twee arrestanten staan by de politie bekend als bedrijvers van „groote onderne mingen." Oneerlijke beambte. De kantoorhouder der posterijen te 's-Gra- vendeel schynt zich reeds geruimen tyd aan verduisteringen te hebben schuldig gemaakt van gelden, die krachtens zyn ambt onder hem kwamen. Velen hadden trouwens al de ondervinding opgedaan, dat het met geldstor tingen, te zynen kantore gedaan, niet altyd in orde was. Nu zyn Zaterdag j.1. twee in specteurs uit Dordrecht eens een onderzoek komen instellen naar de boeken en de kas van dezen kantoorhouder. Nadat de majoor der ryksveldwacht ter plaatse zich by. hem gevoegd had, is S. naar de secretarie overge bracht en den dag daarop naar Dordrecht Het onderzoek naar de verduisteringen, die tot een tamelyk groot bedrag schynen op te loopem, duurt nog steeds voort. Het bankroet van een Antwerpsch reeder. Het Handelsblad' van Antwerpen maakt melding van een opzienbarend bankroet in de scheepvaartwereld, waarby sprake is van een tekort van 300 400 millioen francs. Het betreft de reedery der bekende Sierra- booten, die grootendeels met Fransch kapi taal werkt, doch waarby ook Belgisch kapi taal betrokken is. (Wy merken hierby op, dat de bedoelde Siërra booten, blykens Lloyds register, het eigendom vormen van de Sociétó Trans- ooéanique de Transports, waarvan de di rectie wordt gevormd door R. van Hemel- ryok Co. Deze maatschappy is trouwens, naar wy meenen te weten, reeds in 1921 te Parijs failliet verklaard.) De feiten, ten laste van den ree der Van H., hoofd der firma, gelegd zyn van dien aard, dat deze Antwerpsche reeder is aangehouden en opgesloten wegens bedriegelyk bankroet. In de scheépvaart- krinigen in Frankryk en vdoral te Antwer pen heeft het'bericht algemeene opschud ding verwekt. Nader wordt gemeld, dat tegenover een passief van meer dan 800 miljoen slechts 150.000 frank actief zou staan. In de boeken heeft men posten gevonden van 8 tot 6 mil joen frank voor eigen rekening. Voorts zijn eeiüge maanden voor het afsluiten van do bulans tantièmes uitgekeerd, welke recht streeks op de winst- en verliesrekening zijn gebracht. V. H. is te Antwerpen aangehou den op een klacht van aandeelhouders. Zijn muitresse is te Brussel aangehouden, doch weer in vrijheid' gesteld op de belofte, dat zy zich ter beschikking van do justitie zal houdon. Ia de kluis. Op de gemeontc-socretario van Borno ls do telefoon ondergebracht ln de snfo. Toen nu dezer dagen een. der ambtenaren moest telefoneeren, had hy de onvoorzichtigheid de kluisdeur achter zich dicht te trekken Tot overmant van ramp had hy den sleutel meo naar binnen genomen, zoodat de deur van de buitenzijde ■ook niet kon worden geopend. Per telefoon maakte de gevangene daarop een der wethouders met zyn benarden toe- stand, waarvan zijn mede-ambtenaren notr steeds onkundig waren, bekend. Toen heb» ben alle smeden van liet plaatsje met ver eende kraohton eon opening in een der wan- den van de safe geboord, groot genoeg om een touw door te laten, waaraan de sleutel vervolgens naar bulten werd ingehaald en eindelijk icon de ingesloten© zyn eng ver- biyf verlaten. Toen Vrydagmorgen een nfdeeling van de landingsdivisie, die op zichzelf in do duinen aan het oefenen was geweest, naar do alge meene verzamelplaats terugkeerde, vonden zy een.konyntje, dat daar zonder zich te ho Vegen ineen zat. By nader onderzoek bleek dat het in een strik gevangen was. Hot scheen, te weten diat rukken en trekken hem het leven zou kunnen kosten en liet zich daarom gewillig pakken. Zich Strop losmaken en wederom de vriiheld geven was dan ook het werk van een pogen- blik en spoedig zag men het konyntjo weer mri razende snelheid wegtippelen, wat ieder met glundere oogen aanzag. geworden. Zooals men weet, ls Lord Carnar- von, wiens opvolger Howard Carter ls, ver- leden jaar ook zeer plotseling ziek geworden en gestorven. De oude geruchten, dat do Phnraohs zich wegens de grafschennis willen wreken, ko. men nu natuurlijk weer boven. Banderollo-zwendel. Sedert eenigen tyd worden winkeliers ln plattelandsgemeenten bezocht door iemand, die zich uitgeeft voor reiziger van een Rot- terdamsche firma, en die er zyn werk van maakt hen met een auto, beladen met sigaret ten en cadeaux, te bezoeken. De doosjes met sigaretten, die voorzien zyn van een belas- tingstrook voor een verkoopsprijs t an 25 ets. per 10 stuks, worden door hem aan winkeliers verkocht voor ƒ20 per 1000 stuks. Wie voor een bedrag van ƒ20 of ƒ30 koopt, ontvangt van dezen reiziger tevens een cadeau, bene- véns het noodige reclame-materiaal. ele winkeliers zyn reeds door de prac tijken van dezen man gedupeerd, daar de sigaretten van zeer slechte kwaliteit blyken te zyn. By on derzoek was het aan eenige keurmeesters van den keuringsdienst van waren te Arnhem ge bleken, dat onder de 2o cent-beiastingstroo- ken, 5 cent-strookerr werden aangetroffen. De doosjes van 5 cent worden dus eenvoudig overgeplakt met belastingstrooken van_ 25 cent. Volgens mededeeling van dezen reiziger aan de keurmeesters had hy Holland al afge werkt. Op een vraag of hy de doosjes voor 10 cent zou willen terugkoopen, antwoordde hy ontkennend. G»Tel. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Dagelijks: Helde?? p.80 1?.-* mldd..-4.16 jmo, Aaw'i fpat5 m-nsijg De wraak der Pharaohs? De bekende arohaeloog Howard Carter, de 1.eld,e£^an^et. onderzoek van Toet-Ankh- MARINEBERICHTEN. De oefeningsreis van Hr. Ms. „Heemskerck" en „Tromp". Naar aanleiding van het met pest besmet verklaren van de Kanarische eilanden is wyziging gebracht in de oefeningsreis, wel ke begin volgend jaar naar die eilanden zou worden ondernomen door Hr. Ms. Heems- kerek en Tromp. Het wordt nu een oefeningsreis naar de Middellandscbe Zee en het reisplan is aldus veranderd: 5 Jan. 1924 verirek van NieuweÜiep van Hr. Ms. Heemskerck; 11/12 Jan. ontmoeting van den1 bodem in zee niet Hr. Ms. Tromp; 1 15 Jan. aankomst te Algiers; 21 Jan. vertrek van Algiers naar Belearen; 1 Febr. vertrek naar Napels; 5 Febr. aankomst te Napels; 11 Febr. vertr. weder naar de Balearen via P,ahna; 14/15 Febr. aankomst in de Balearen; 23 Febr. vertrek naar Gibraltar via Palma; 28 Fdbr. aankomst te Gibraltar; 3 Maart ver trek van Gibraltar; 10 Maart terugkomst Nieuwediep. Onderscheiding. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, E. M. Wissmann, kapitein-luitenant ter zee, commandant van Hr. Ms. „Pelikaan". Het moet in de bedoeling liggen, den ge- pensionneerden vice-admiraal W. O. Smit de functie van permanent voorzitter van de com missie voer het examineeren van officieren en adelborsten der Kon. Ned. Marine op te dragen, welke betrekking, gelyk dezer dagen werd vermeld, in de plaats komt van het ambt van inspecteur van het militaire onder- wys by de zeemacht. In het commandcment doT marine te Middelburg is do gouden modaillo voor 36*jarigen trouwen dienst toegekend aan den opperkonstabel J. P. J. Jansen', den timmerman-maj. M. J. A. Zonderhuis on don serg.-torpedist J. L. van Dort. 11 Doe. por sjs. Johan do Witt uit O-J. in Ne derland torugekoordi: Torpedomaker-maj. E. Roskam en J. W. Gou>- bert, sorg.-torpodoniaker R. Koning, sorg.-torpedist H. J. van Arnhem, marinier le kl. H. P. van Et- tegor, J. A. van Lil en H. T. van den Berg. 15 Jon.: scrg.-mach.dr. N. Wolborcn vaii ir. Spoyk naar Z 8. 24 Doe.: toipodom.-maj. L. Hornes van Mar.- kaz. Amsterdam naar Onderzeed.-kaz. 3 Jan.: serg.-konst. C. M. 8teutel van Wacht schip Willemsoord naar Schorpioen; id. J. da Groot van id. naar id. 14 Doe..: imaah.dr.-maj. W. C. Kraay van Wacht schip Willomeoord naar v. Speyk; bootsman F. A. Ilousor van id. haar ld. (Geplaatst, bij kern bom. Triton). 18 Doe.: sorg.-tlmm. F. F. Felkers van Wacht schip Vllsslngon naar Wachtschip Willemsoord. 17 Doc.t mach.dr.-niaj. L. Kloosterman van Wachtschip "Willemsoord naar van Speyk; torpe- dl'st-maj. J, van der Molon van Wachtschip Wil lemsoord naar van Spoyk. In do maand Januari a.s. zullen geen 14 doch 3 onderofficieren naar de tropen worden uitgezon- don. Van Rotterdam vertrok heden per stoomschip I abaivan naar Oost-Indlë oen transport onder- officloron dor zeemacht onder bevel van den luit tor zoo 2o kl, W, Gauw. Burgeriyko Stand der gemeente Helder van 13 on 14 Dec. 1923. BEVALLEN: M. M. Glaa-IIamers, z.; T. Leeuw- DoUtra z.; II. Plstollo-Lokkers, z.\ V. T. Bosch- Lnan, d.; H. Delfos-Wol vors, d.; A. M. Spits- Dammort, d.G. Jurg-Rieuwers d. GE'lltOUWD: A. Bomhoff en j! van der Vlies- S. Keesman on N. van Zandwijk; J. Th. Luik en I\ Arcnts; II. A. Kaufraaun en B. Pesch; J. J, Aimabel on M. Kraan; A. A. A. van Kempen en G. 1Fabig; P. Kool on G. v. d. Blom; R. Kr* mor on N. do Kok. VISSCHERIJ BERICHTEN. 13 Dec. 1928. Aangevoerd door 8 korders: 100 middeltongen P. stuk 0.45; 100 kleine tongen p. stuk 0.15; kilf/1JoU^n.p' 8tuk 6 i 2 kisten «rtschol P- Rn! 9i KT8t0n kleine scho1 P- kist 5-8; n k fi^°n schar p. kist 2.50-3.50; 12 kisten bot tc n i door garnalonvisschers: 3770 a..U. gekookte garnalen p. K.G. 0.10-0.14. 14 Doe. 1923. Aangevoord door 18 korders: 900 middeltongen I' 'J.k 0.4O—-0.45; 600 kloino tongen p. stuk L i :a29; 80 k,l9ten zotschol p. kist 14-18; W) kiston 'kloino schol p. kist «6—8; 10 kisten t^p. lcist 14—15; 50 kisten schar p. kist J - 0; door goroalenvisschers: 3200 K.G. kookte garnalen p. K.G. 0.10—0.13. MARKTBERICHTEN. •BROEK OP LANGENDIJK. 14 Dec. 1923. Grove uien 7.40-7.90, drielingen >/7 8—8.20, roode kool 2.40—5, t i vlrl80, Kol° kool 2.10—3.G0, J 2, Deenscho witte 1—1.90, kleinere 0.:>ö 0.90, kroten 8.50—9 alles per 100 K.G.; rouzen bloemkool 6—12 40 'per 100 stuks. Aan voer: 12.800 K.G. uien, 8225 K.G. poen, 51.400 K.G, roodo kool, 86,900 K.G. gele kool. 35,300 K G. wltte, 450 K,G, kroten, 666 «tuks bloemkool, 8—8.20, kleinere kleinere kleinere

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 10