NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WI2RINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD! GELD! Eerste Blad. No. 6804 ZATERDAG 15 DECEMBER 1923 51e JAARGANG De voorgenomen rechtstreeksche onderhan delingen tusschen Dultschland en Frankrijk. FEUILLETON. Een weinig VIM op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw vaatwerk prachtig helder. Vraagt ons Ge«chenken-album. Pinkèrton. Ingezonden mededeeling. Zijn Uw handen en lippen MEXICO. Obregon ten val gebracht? Ingezonden Mededeeling. Zelfs vrouwen klagen. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57*, f 0.75, f 0.85,,t 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERG. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glroreteniag No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Ingoz. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met'br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. BUITENLAND. Overwegende dat de Fransche regeering het niet oneens is met de uitlatingen van Fransche zijde, welken den laats,en tijd her haaldelijk zijn gehoord, dat het lijdelijk verzet thans volkomen is geëindigd, aldus een radiogram uit Berlijn,, 'heeft de Rijksre- geering naai- met stelligheid verluidt thans besloten de Frantiche regeering formeel voor te stellen in reohtstreeksche onderhandeling van re,geering to:t regeering te treden om rent het sw-scbie complex van Rijn- en Ruhrqua. AIvorCH' d oor de C. v. H. ingestelde oommissie van onderzoek naar den eoonomi- schen toestand van Duitschland tot vrucht- haren art>eid kan komen, moet naar het oordeel der Duitsche regeering eerst worden vastgesteld, of 'de betaalkracht van een Duitschland mèt Rijnland en Ruhrgebied dan wel zonder deze streken zal worden on derzocht. Men verheugt zich te Berlijn over de in stelling der beide oommissies, over Ameri- ka's deelneming en men hoopt, dat de mid delen zullen worden gevonden om de Duit sche vermogens in het buitenland voor het Duitsche Rijk belastingplichtig te maken. UIT HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt aan de „N. Rott. Crt." ge meld: In het Roergebied is van een geregeld goe derenvervoer op de spoof nog geen sprake. Zelfs het vervoer van levensmiddelen loopt nog verre vdn vlot. Het komt herhaaldelijk voor, dat wagons met voedsel van de grens van 't bezette gebied eerst na acht dagen haar bestemming bereiken, zoodat herhaaldelijk voedsel tijdens het vervoer bederft. Voor de betrokken firma's levert zulks groote schade op, aangezien volstrekt niet vaststaat, hoever de aansprakelijkheid van de Fransch-Belgi- sche regje gaat. Onder het door de regie aangestelde Duit sche spoorwegpersoneel heerscht ontevreden heid over de betalinc van salarissen en loonen in franken, die tengevolge van het groote aan bod van franken in het bezette gebied slechts geringe koopkracht hebben. Het gemiddelde dagloon bedraagt, berekend in goud, slechts 2 tot 2V» goudmark, hetgeen voor het onder houd der gezinnen te weinig is» Vrijlating van politieke gevangenen. Essen, 18 Dec. De Fransche en de Belgi sche bevelhebber deelden aan de gedele geerden van het Duitsche Roode Kruis voor •het Ruhrgebied mede, dat de vrijlating van een groot aantal' politieke gevangenen in de allernaaste toekomst kan worden verwacht, daar bet lijdelijk verzet, nu de Rijksregee- ring de overeenkomst tusschen de Duitsche spoorwegdirectie en de regie heeft goedge keurd, als geëindiigd 'kan worden be schouwd. Het proces tegen de Dusseldortsche Schupo's» Bet proces tegen de Schupo's te Dussel- •dorf, naar aanleiding van Jiet gebeurde op den „Separatistenzondag", begint op 17 de- 26r. In totaal zulten. 46 porsonon terecht- staan, van wie de meesten in Fransche ge- vangenissen zijn opgesloten. Onder de be klaagden bevinden zich de verbannen regee- ringspresident dr. Grützner, negen officie ren en 24 beambten der Schupo. Zij worden beschuldigd van doodslag medeplichtigheid daartoe, toebrengen van lichamelijk letsel, ■verstoring der openbare orde en het ïndie- dooi- ELEANOR H. PORTER. 19) „Neem mij niet kwalijk," verontschuldig de hij zich dadelijk. „Er was iets, wat zeer grappig in mijn ooren klonk." „Maar «Mellioent, weet je het zeker? Ik ge loof nooit, dat zij t gezegd heeft," zeide juf frouw Maggie ongeloovig. „Ik heb hem de geheele week in geen vel den of wegen gezien. Niet, dat 't mij schelen kan!" Melüoent draaide-zich met vlammende oogen om. „Het kan mij geen steek schelen geen steek, wat dat betreft." „Natuurlijk kan het je niet schelen. Het is niet de moeite waard om hij een van beide stil te staan. Wat komt 't er op aan, als zij 't werkelijk gezegd heeft, kindlief. Je moet er niet meer aan denken!" „Maar ik kan 't niet uitstaan, dat zij alle maal over mij praten," zeide Mellicent met een door 'tranen verstikte stem. „En vroe ger waren wij altijd z<*>veel bij elkaar, en nu. ik zeg u, dat ik - morgenavond niet naar dat bal kan gaan." b „Maar, wanneer je met wilt, behoef je niet te gaan," verzekerde- de heer Smith haar. „Ik noodig jou en je tante Maggie uit om met mij morgen naar Hubbardville te rijden. Er zijn daar eehige registers, die ik wil raadplegen. Wij zullen in het hotel eten, vant het zal den geheelen dag in beslag ne men, aoodat wij niet dan laat in den avond nen van valsche aanklachten. Het proces zal vele dagen duren. Tot de verdedigers be hoort o.a. mr. Van Houten uit Den Haag. ENGELAND. De politieke toestand. In de politieke crisis in Engeland Is een element van dramatische spanning gekomen door het besluit van de arbeiderspartij, om de regeering van Baldwin zoo spoedig moge lijk in het Lagerhuis uit den zadel te lichten en dan zelf de vorming van een regeering ter hand te nemen. Zoo spoedig mogelijk betee- kent natuurlijk: met een'amendement'op het adres van antwoord op de troonrede. Daar de arbeiderspartij dit als minderheid niet uit eigen macht kan doorzetten, zal het amende ment zoo opgesteld moeten worden, dat ook de liberalen niet anders kunnen doen dan er voor stemmen. De arbeiderspartij is dan waar zij wezen wil. De koning zal Ramsay Macdonald ont bieden en hem met de vorming van een mi nisterie belasten. De koers, dien de „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, al dadelijk in haar hoofdartikel aanwees, wordt dus gestevend. Dienaangaande is het offi- cieele besluit gevallep in de vergadering van het bestuur van dë arbeiderspartij. Daar is echter nog een tweede besluit genomen, dat inzicht in de politieke tqekomst verschaffen kan, n.1. het besluit tot onverwijlde mobilisa tie van alle krachten der partij voor een nieu we algemeene verkiezing, welke gezien de j onzekere parlementaire constellatie, noodig zou kunnen worden. Dit is een aanwijzing, dat de arbeiderspartij eenmaal aan het bewind niet voornemens is, voor het parlement te verschijnen met een program, dat noch vleesch, noch visch is, maar dat de contien- tieuse punten van haar „platform" bevat, Zij zoekt geen verdere medewerking van de libe rale partij dan om de conservatieve regeering van Baldwin ten val te brengen. („N. Rott. Crt."). De Arbeiderspartij zal onmiddellijk na het bijeenkomen van het parlement aan Baldwin de vraag stellen, op welke wijze hij denkt de werkloosheid te bestrijden en voorzieningen voor de werkloozen te treffen. Ingezonden Mededeeling. m ri De Levet-'e Zeep Maatschappij, Vlaardingen fabrikanten van LUX en TWINK. t 1 -6 De vlootbasis te Singapore. Het bezoek van graaf Cavan, chef van den generalen rijksstaf, aan Singapore en de do minions zal, in verband met de tegenwoor dige omstandigheden, niet doorgaan. Tengevolge van den uitslag van de verkie zing, is dadelijk opgemerkt, dat er nu wel iets meer zou komen van het inrichten van e kostbare vlootbasis te Singapore. FRANKRIJK. - De kieswethervorming. Woensdag werd gemeld, dat de Kamer het voorstel had aangenomen betreffende de toe kenning van één extra-stem aan elk gezins hoofd voor elk minderjarig kind. Uit de bladen blijkt, dat dit voorstel nog geenszins is aangenomen, maar dat de Kamer slechts het voorstel goedkeurde om de aange legenheid te behandelen. Veertig regimenten Infanterie opgeheven. Het „Journal Officiel" deelt mede, -dat de reeds vroeger aangekondigde opheffing van 40 regimenten infanterie thans een voldongen feit is. De officieren der verdwenen regimen ten zijn in het kader van andere regimenten ingelijfd. Tot de ontbonden regimenten be- hooren troepen, die in den oorlog lauweren hebben geoogst, o. a. het 49e uit Bayonne, het 78e uit Limoges, het 89e en 103e uit Parijs, het 140e uit Grenoble. De vaandels dier troe pen zullen in de Invalides worden onderge bracht. Door deze ontbinding en vorige reorgani saties is het Fransche leger van 173 regi menten (vóór den oorlog) op 65 teruggebracht. PORTUGAL. I De mislukte revolutionaire beweging. Volgens een bericht uit. Lissabop aan de Madrileensche bladen blijkt de revolutionai- re beweging van 10 December te zijn geleid door kapitein Carvalho, oud-minister van Oorlog, commandant van den torpedojager „Douro". De bemanning en de commandant van de „Douro" capituleerden na een ulti matum der regeering en werden opgesloten in een vesting. De beweging, waarover nie mand zich verbaasde, zou schipbreuk heb ben geleden tengevolge van de afvalligheid van een groot aantal samenzweerders. OOSTENRIJK. De poststaking geëindigd. Te middernacht is het gelukt overeenstem ming te bereiken tusschen de vertegenwoor- digers dér regeering en der ambtenaren, zoodat de staking hij de posterijen, de tele graaf en de telefoon na drie dagen is ge ëindigd. VEREENIGDE STATEN. Grensafsluitlng. De Vereenigde Staten en de regeering van Mexico zijn van plan een grensafrastering aan te kiggeri, .die de grootste der wereld zal 1 zijn. Vanaf El Paso, Texas, zal ze naar het westen loopen over een lengte van duizend mijlen naar den Oceaan, ten zuiden van San Diego, om de grens tusschen de Vereenigde terug zullen zijn. Ga je mee?" „Oh, mijnheer Smith, wat lief van u. Na tuurlijk ga ik mee, ik zal dadelijk telefonee- ren naar iemand.naar iedereen.dat ik niet op het bal kom, omdat ik „uit de stad" zal zijn." Vroolijk sprong zij op maar juf frouw Maggie hield haar met zachte hand terug. „Een oogeniblik, kindje. Het kan je niet schelen je zeide, dat 't je niet kon schelen dat Oarl Pennock je niet meer komt op-* zoeken, nietwaar?" „Ja, dat is zoo." „Nu, dan zou je toch ook niet willen, dat anderen zouden gaan denken, dat 't je wel kon schelen, wel?" „Natuurlijk niet!" Mellicerit werd vuur rood. „Je hebt gezegd, dat je op die partij zou komen, nietwaar? Dat wil dus zeggen, dat je de uitnoodiging' hebt aangenomen- en men weet dit dus, niet?" „Ja, natuurlp! Maar dat was vóór me vrouw Pennock die dinigen van mij heeft ge zegd." „Dat 'begrijp ik, maarbedenk nu eens, wat die menschen morgenavond zullen zeg gen, wanneer je er niet bent." „Nu, dat ik.... ik.i.Alle kleur ver dween uit haar gezicht en ze werd zoo bleek als een doek. „Zij zullen toch niet verwach-, ten, dat ik zaïl komen na .die.beleediging." „Dan zullen ze begrijpen, dat 't je wel kan schelen, is 't niet zoo?" „Ja, ik.ik. zij.ik kan 't niet" Zij draaide zich kortaf om en liep naar het venster. Geruimen tijd stond zij daar met haar rug gekeerd naar de twee anderen, die haar aan dachtig gadesloegen. Toen draaide zij zich met dezelfde korte beweging om en kwam terug. Haar wangen waren nu vuurrood, ter wijl haar oogen schitterden. Trotsch hief zij het hoofd op. „Ik geloof, mijnheer Smith, dat ik morgen maar niet met u mee zal. gaan," zeide zij vast beraden. „Ik ben besloten naar het bal te gaan." Het volgende oogenblik sloot de deur zich achter haar. HOOFDSTUK VUL De ongeduldige Sint Nlcolaas. Het was ongeveer vijf maanden na het vertrek van den multi-millionair, den heer Stanley G. Fulton naar Zuid-Amerika dat de heer D. Norton den volgenden brief ontving: Beste Ned! Ik ben blij dat ik noig maar één maand moet wachten. Ik gevoel mij als Sint-Nioo- laas, die met zijn doos speelgoed door een sneeuwstorm opgehouden wordt en die zich niet den tijd gunt om te wachten omdat hij zoo verlangend is, de vreugde der kinderen te zien, wanneer zij hun geschenken in ont vangst nemen. Laat ik je ronduit zeggen, dat ik nu wer kelijk blij ben1 ,dat ik mijn plan ten uitvoer heb gebracht. Zeker ik moet toegeven,dat ik mij nog heel dikwijls voel als een kleinen jongen, die aan het sleutelgat staat te luis teren; doch dit alles zal ik vergeen zijn, wan neer ik de uitwerking van de verrassing zal zien. Nooit in mijn leven beb ik een stel men schen ontmoet, wie een handje vol geld zóó goed' te pas zal komen als de Blaisdeils hier in Hillerton. Het spijt mij alleen niets gewe- Staten en Mexico aan te geven. Telkens op afstanden van twee Eng. mijlen zullen waar schuwingsborden worden geplaatst, dat het verboden is over d'e afrastering heen te klim men of er onderdoor te kruipen. Ten zuiden en ten oosten van El Raso, waar de Rio Grande de grens vormt, is geen verdere af bakening noodig. Uit de Vereenigde Staten wordt het over lijden gemeld van W. A. Pinkèrton, de voort zetter van het particuliere detectivenbureau, dat door zijn vader gesticht'was. Dit was een organisatie van geheime speurders, die ge heel naast en buiten dfe gewone politie stond, doch die een groote en voor Nederlanders vrij onbegrijpelijke vrijheid van optreden en handelen bezat en nog bezit De organi satie heeft niet minder dan 2 3000 geheime agenten in haar dienst. In 1873 was Pinker- ton in Londen in gezelschap van een der mannen van Scotland Yard, toen zij twee lie den zagen, die een winkel binnengingen. Pinkèrton hid hen herkend'als twee beruchte Amerikaansche vervalschers en oplichters, en zeide tot inspecteur Shaw van Scotland Yard: zoodra er hier te Londen een groote oplichting zal plaats vinden, zijn dat de da ders. Pinkèrton verschafte ook aan Shaw foto's van de beide mannen. Spoedig werd de Bank van Engeland opgelicht voor meer dan 100.000. Dank zij de foto's van Pinker- ton werden de daders herkend en in het eind gearresteerd. Er bleek een heele bende te ber staan. Vier mannen kregen levenslang. Een groot succes behaalde Pinkèrton met ten te hebben van het bestaan van juffrouw Maggie Duff, zoodat ik haar nu ook niet wat zal kunnen geiven. (Ja, want ik weet nu alles omtrent „arme Maggie".Zij is het toon beeld vaii zelfopoffering en zelfverlooche ning; terwijl zij bij al haar eigen zorgen nog de verdrietelijkheden van andere menschen meetorst). Zij is echter geen Blaisdell, dus zou 'ik haar waarschijnlijk, al had ik haar gekend, toch niet hebben kunnen bedenken. Zij hou den allen van haar, niettegenstaande zij op een afschuwelijke manier van haar tyd en goedheid misbruik maken. Daarom veron derstel ik, dat zij van de andere duizenden wel eenig voordeel zal hebben. Mevrouw Jane in het bijzonder, hoopt al' tijd iets voor „arme Maggie" te zullen kun nen doen, dus neem ik aan, dat zij dan wer kelijk iets voor haar zal over hebben. Wie echter blijken zal degene te zijn, die bet beste met de honderd duizend zal kun nen omgaan, dus mijn toekomstige erfge naam zal worden, daarvan helb ik niet het minste vermoeden. Zooals ik vroeger reeds schreef, hebben zij allen geld noodig en hoog noodig om gelukkig te kunnen leven, bedoel ik. Zij zijn geen van allen 'bepaald arm, met uitzondering misschien van juffrouw Flora. Die arme ziel lijdt misschien gebrek, arme stakkerd. Het zal mij 'benieuwen, wat zij het eerste zal krijgen. De Niagara, de gramo- phoon of iets te eten zonder op den prijs te moeten letten. Helb ik je reeds over deze drie wenschen van haar geschreven? Ik kan niet zeggen, dat er één in de fami lie is, die werkelijk verkwistend is, tenzij' het misschien mevrouw James „Hattië" is. Zij is eergierig en genegen op een voet, iet- pijnlijk, schraal óf gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 6" en 90 ets. Bij apoth en drogisten. de arrestatie van den gentleman-dief Jacob F. Guthrie, in Chicago. De dief, die behoor lijk gestudeerd had en in de beste kringen werd ontvangen, stal om het intellectueele genot, dat hij erbij ondervond. Tenslotte kre gen de Pinkerton's hem te pakken, toen hij eën valsche chèque bij een bank aanbood. De man vocht als een razende om te ontsnappen, maar tenslotte* werd hij onschadelijk ge maakt. Nog net bijtijds werd opgemerkt, dat Guthrie een papier wilde inslikken. Pinker- ton belette dat en vond op het papier een adres dat bleek de schatkamer te zijn, waar Guthrie zijn buit hamsterde. Men vond er voor een waarde van 720.000 gulden aan kost baarheden. Nog een groot succes voor Pinkèrton was de opsporing van het beroemde schilderij van Gainsborough, „The Duchess of De- vonshire", welke uit een zaal van den kunst kooper Agnew, in Bondstraat te Londen, was ontvreemd. Pinkèrton wist te weten te ko men wie de dader was, kwam met hem tot overeenstemming door hem straffeloosheid toe te zeggen; en de schilderij werd terug gegeven. Doch wel het meest zijn de Pinkertons be-' kend geworden door hun „stakingsbrekers". Bij stakingen, waar de arbeiders de werk willigen molesteerden en bedreigden leverden zij werkwilligen en bovendien lieden, die deze werkwilligen mét de wapens in de hand beschermden. Het ging bij zulke gelegen heden hard tegen hard en enkele vermaarde stakingen in de Unie (o. a. te Chicago bij de Pulman-fabrieken in 1894) leverden door Pin kerton's ingrijpen een nederlaag op voor de stakers. l Volgens berichten uit New York ontving de Mexicaansche consul-generaal aldaar een telegram van Huerta, waarin deze mede deelt, -president Obregon. ten val gebracht en zelf het presidentschap aanvaard te hebben. De consul-generaal heeft dé verschillende Mexicaansche consulaten in de Vereenigde Staten bevolen, zich aan dez® mededeeling van Huerta niet te storen. Het revolutionaire hoofdkwartier meldt dat Geride en Progresso in Yuotatan in han den der rebellen z(jn. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat vélen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug ziin waarschuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en fris- sche luchtmeer levenszonnesohijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischen; al te vaak is zij de oorzaak van nier- aandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemak ken en Onrust, veroorzaaktdoor nVrver- sohijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, wa terzuchtige zwellingen, rheumatische pij nen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoorn'issen als nier zand, nier- en blaasontsteking, spit, rheuma- tiek, nierwaterzuoht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.76 per doos. (80) wat boven haar middelen, te leven, zou ik zeggen. Doch dit zal natuurlijk wel terecht komen, wanneer zij het geld heeft om aan haar wenschen te kunnen voldoen. Wat zal ik blij zijn dien armen Jim einde lijk eens op zijn gemak te zien. Hij doet mij denken aan dat oude paard, dat ik dezer da gen' in den tredmolen zag loopen, steeds voort te moeten zonder ooit het doel te be reiken. Hij werkt hard en dan neemt hij avondwerk en werkt nog harder; maar Ik vermoed, dat hij nooit genoeg verdient om zijn schulden te kunnen betalen. Wat een heerlijke rust zal hij door die honderd duizend vinden. Ik kan mij voor stellen. hoe voldaan hij zal zijn, wanneer hij eindelijk zal kunnen zeggen: „alle rekenin gen zijn betaald." De Frank Blaisdeils zijn de spaarzaamste]! van allen, tenminste Mevrouw Frank „Jane" en ik geloof, dat zij het voorzichtigst met mijn millioenen zouden kunnen omgaan. Maar de tijd zal het leeren. In elk geval zal het mij pleizier doen te zien, hoe zij intus- schen van de honderd duizend genieten. Het is te hopen, dat mevrouw Jane er dan toe over zal gaan om eenige deklakens, matjes en kleedjes uit mijn kamer te halen. Ik heb goede hoop. In elk geval zal zij dan wei ophouden met eeuwigdurend te zeggen: „wij kunnen het niet bekostigen", of „natuurlijk als ik het geld had, zou ik het doen". Het zal een uit komst zdjn als dat gezeur eindelijk ophoudt Geloof mij, Ned, dat alleen ia mij wel honr derd duizend waard. (Word/t vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1