VERLANGT ELK KIND NAAR Z'N BOTERHAM MET PRU5 PER HALF POND 30 CENTS GELD! GELD! Eerste Blad. GRATIS. N o. 5806 DONDERDAG 20 DECEMBER 1923 51e JAARGANG Zij, die zich met ingang van heden voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 Januari t iv du i cnnwn I IC I ra LMBfe FEUILLETON. 21) HSLDERSCHECOURANT IN VERBAND MET DE KERSTDAGEN ZAL DE „HELDERSCHE COURANT" NIET DINSDAG 25, DOCH MAANDAG 24 DECEMBER VERSCHIJNEN. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 20 Deo4.16 uur. Vrijdag 21 4.17 BUITENLAND. Het bestuur van Tanger. Naar Dinsdagavond uit Parijs werd ge meld, is een overeenkomst inzake het sta- stuut van Tanger door Frankrijk en Enge-1 land onderteekend. Spanje onderteekende i ad referendum. Men verwacht spoedige rati- j ficatie door de betrokken regeeringen. Italië en de overeenkomst van Tandzjer. Rome, 19 December. De Italiaansch pers I is zeer ontsticht over het verdrag van Tandzjer en de wijze, waarop bij het tot standkomen vooral de Fransche opvatting J schijnt te hebben gezegevierd, met voorbij gaan van de belangen van andere mogend heden, met name Italië en de Vereenigde Staten. Men verwacht van Washington een protest inzake de afschaffing der capitula ties. VOLKENBOND. De ontwapening ter zee. In October j.1. heeft de Volkenbond' ook Rusland uitgenoodigd zijn marinedeskundi gen te zenden naar een bespreking tot uit breiding van het maritieme ontwapenings verdrag van Washington. Deze bijeenkomst zal op 21 Januari te Ge- nève plaats hebben. Tsjitsjerin heeft op de uitnoodiging geantwoord, dat de bond van Russische sovjet-republieken zich zijn hou ding ten opzichte van den Volkenbond wenscht voor te behouden, doch wel bereid is mee te werken tot ontwapening ter zee en derhalve vertegenwoordigers zal zenden, mits de bijeenkomst niet in Zwitserland plaats heeft. De Zwitsersche regeering heeft, naar Tsjitsjerin in herinnering brengt, aan Rusland geenerlei satisfactie gegeven na den moord op Worofski, het heeft de moor-, denaars vrijgesproken en de Zwitsersche autoriteiten hebben duidelijk bewijs gegeven van een verdraagzaamheid, die gelijk staat met aanmoediging, ten opzichte van de moor denaars en zoodoende is het Rusland onmo gelijk vertegenwoordigers naar een Zwitser sche stad te zenden. De tweede Volkenbondsconferentie voor het verkeerswezen. De aanneming van nieuwe leden der tech nische commissie voor het verkeerswezen van de conventie over het internationale regiem dar zeehavens is het praktische gevolg van de voor twee jaren gehouden conferentie van Genua, en wel van de daarop aangenomen motie. De groote beteekenis van de havenconventie ligt ln artikel 2, waar vastgelegd wordt het be ginsel van gelijkheid, jegens alle sahepen der verdragsluitende partijen in zeehavens in acht te nemen, onverschillig, of die schepen de vlag dragen van het land, waartoe die haven be hoort, dan wel tot een buitenlandsche koop vaardijvloot te behooren. Alle schepen der an dere verdragsluitende staten moeten op voet van gelijkheid met de schepen van het eigen land behandeld worden. Dit beginsel wordt versterkt in het bepaalde in de artikelen 5 en 6, die betoogen ertegen te waken, dat door douanerechten of spoorweg verkeer de praktische beteekenis van de open stelling der zeehavens onder gelijke voorwaar den voor schepen van alle landen zou vermin- Ingezonden Mededeellng. ALS DE SEHDOL UIT IS, ""PvGeuxn^ dURGENSJ PLANTA derd worden. Art. 9 bepaalt, dat de kustvaart niet onder de conventie valt. Men was het 'algemeen ermede eens, dat schepen, die slechts van de ééne nationale ha venplaats naar de' andere varen, wel eenige voorrechten mogen ontvangen, die de groote zeevarende schepen van het land ten opzichte van de schepen van andere landen niet mogen gei 1 eten. Intusschen bestond in dit verband vaart" meer en meer uitgebreid wordt. In artikel 12 is bepaald, dat iedere staat het recht heeft bfi het teekenen of ratificeeren der conventie de verklaring af te leggen, dat hij zich het recht voorbehoudt het vervoer van landverhuizers te beperken tot schepen, die overeenkomstig de nationale wetgeving bijzon dere vergunning daarvoor verkregen hebben. Art. 8 regelt het nemen van represaillemaat regelen en kent den anderen staat het recht toe onmiddellijk, ook zonder goedkeuring van den die represailles nemenden staat, het geval aan het oordeel van het Internationale Gerechts hof te onderwerpen, waarna het Hof dan on middellijk naar de regelen der summiere pro cedure een beslissing zal geven. DUITSCHLAND. De uitzonderingstoestand. De leiders van de Duitsche sociaal-demo cratische partij hebben in een onderhoud met de rijksregeering het einde van den uit zonderingstoestand geëischt. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in het bezette ge bied werd einde November op ongeveer 2 millioen geschat. In het onbezette Duitsch- land! waren op 1 December 1,45 millioen ar beiders geheel en 1.83 millioen gedeeltelijk werkloos. Treindlefstallen. Sinds een jaar of twee werden er voort- door ELEANOR H. PORTER. De volgende maand krijgt Mellioent's vader honderdduizend dollar. Je bent nu zeker niet meer zoo verbaasd over mijn gezegde, dat de kwestie nog al ingewikkeld is? Wat mijzelf betreft, zoo moest jij (mij eens alen. Ik eet alles, waar ik trek in heb de man, die mij' nu over gezondhei dsbeschuit spreekt, zal ik mores leeren, daarvoor ben ik werkelijk op het oogenblik sterk genoeg. Ik loop kilometers zonder er iets van te mer ken. Ik ben twintig pond aangekomen en geniet volop van het- leven. Ja, ik begin er zelfs een beetje pleizier in te krijgen genea loog te zijn. De Hillerton-gegevens zijn bijna uitgeput, zoodat ik begonnen ben uitstapjes naar de omliggende plaatsen te imaken. Ik kan zelfs heeie middagen op een oud kerkhof zoekbrengen met datums op te schrijven van met mos 'begroeide grafstee- nen, zonder mijn eetlust te verliezen. Ik had reeds mijzelf gelukgewenscht met het feit, dat ik werkelijk een genealoog was, toen ik een paar dagen geleden een echten genealoog ontmoette. Mijn hemel, Ned, die man kón veertien duizend, vier honderd' twee en zeventig da tums zoo uit zijn hoofd oppoemen, wat hij ook inderdaad voor mij gedaan heeft. HÖ kende den naam van lederen Blake (hij is een moeilijkheid, doordat het begrip „kuist een Blake) van het jaar één af, wist hoeveel kinderen zij gehad hebben, wanneer zij ge storven waren en waardoor. Ik ontmoette heim op een morgen op het kerkhof. Hij was bezig naar een bepaalden steen te zoeken, toen ik hem iets vroeg. Het was net alsof ik een lont in een vat buskruit gegooid had. Dat was de vonk, die een vloed van namen en datums deed losbarsten. Nog nooit heb ik zooiets ge hoord. Hij begon bij de Blaisdells, maar sprong bijna dadelijk naar de Blalces over. In vijf minuten was ik stom van verbazing. Ik heb hem uitgenoodigd om eens met vader Duff te komen praten. Hij weet heel wat van de Duffs, een van de Blakes trouwde lang ge leden met een Duff. Ik zou hem graag met vader Duff hooren praten of beter gezegd, ik zou hem willen zien probeeren met vader Duff te spreken. Heb ik je ooit geschreven hoe vader Duff over genealogen denkt? De zer dagen zie ik niet veel van den ouden man, want nu het wat kouder begint te wor den brengt 'hij het grootste gedeelte van zijn dag in zijn stoel voor het fornuis in de keu ken door. Wat een brief is dit geworden. Ik mag hem wel per postpakket verzenden en moet je hem maar bij gedeelten lezen. Maar ik wilde hebben, dat je wist, hoe de dingen hier staan. Wanneer je komt, zul je ze dan beter weten te waardeeren. Natuurlijk zul je niet vergeten, dat de heer Stanley G. Fulton's brief met instructies den eersten November geopend moet worden. Steeds gaarne Je JOHN SMITH. durend goederen van allerlei aard ont vreemd uit de treinen, die 's nachts het sta tion Berlijn Lichtenberg passeeren, De po litie is er thans eindelij^ in geslaagd, de daders van de diefstallen* te arresteeren. Gisteren werden drie lmnJier op heeterdaad betrapt. Het bleken spoorwegambtenaren te zijn. In verband met deze zaak zijn er intus schen reeds nog 40 ambtenaren in hechte nis genomen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het proces tegen de Schupo-agenten. Te Dusseldorf wordt thans door den Fran- schen krijgsraad de zaak behandeld tegen de Schupo-agenten, die indertijd in strijd ge raakten met een troep separatisten, waarbij een aantal van de laatsten gedood werden. Heel onpartijdig gaat het daarbij niet toe. Toen de verdediging verklaarde, dat in een wagen der separatisten tallooze handgrana ten en andere munitie was gevonden, merk te een der Fransche rechters op, dat dit feit niets te beteekenen had, zoolang de separa tisten er geen gebruik van hadden gemaakt. Zij hadden wel een kanon mee kunnen ne men. Bij het verhoor der beklaagden had Dins dag een heftig incident plaats tusschen het O. M. en den verdediger, Schnéider. Een van de agenten, die nadat zij ontwapend waren door Fransche dragonders naar de gevange nis waren gebracht, verklaarde, dat hij bij de aanvallen van de separatisten ernstig was gewond. Toen het O.M. vroeg waarom hij dat niet bij zijn verhoor had gezegd, ant woordde hij, dat de tolk hem daartoe geen gelegenheid had gegeven. Het O..M. noem de Schneider's verklaringen toen een type van Duitsche leugenachtigheid, waartegen de verdedigers protesteerden. Mr. Van Hou ten legde verschillende fotografieën voor, waaruit de waarheid der verklaringen bleek. HOOFDSTUK IX. Die goede neef Stanley. Het was op een der eerste dagen van November, dat de heer Smith op een mid dag thuiskomende, dadelijk bemerkte, dat er iets buitengewoons moest zijn voorge vallen: In de huiskamer bevonden zich de heer Frank Blaisdell, zijn vrouw Jane en hun- dochter Mellioent. Mellicents wangen waren vuurrood en haar oogen geleken meer dan ooit op sterren. Ook mevrouw Jane's gelaat was purper 'gekleurd; zij deed' zeer opgewon den, dodh in haar 'houding lag iets weife- lends. De heer Frank droeg nog zijn witte stof jas, die hij altijd achter de toonbank aan had, maar waarmede hij nooit 'boven kwam. In zijn hand hield hij een geopenden brief. Het eerste, wat tot den heer Smith door drong, toen 'hij de kamer binnentrad, was een opgetogen uitroep van Mellioent. „Oh! Mijnheer Smith, mijnheer Smith! U raadt nooit, wat er gebeurd is. U komt er in geen honderd jaar achter!" „Niet? Ik hoop, dat 't iets goeds is.Hij zag er bijna even verrukt uit als Melicent zelf. „Goed! Goed!" Zij klapte in haar han den. „Mijn hemel, mijnheer Smith, wij krij gen honderd' duizend. „Melicent, ik zou er liever nog niet over spreken," kwam haar moeder scherp tus- schenbeide. ,vMaar, moeder, het is toch geen geheim. Het kan niet geheim gehouden worden!" „Wanneer 't waar is, natuurlijk niet. Maar De behandeling der gevangenen. 'De Belgische hooge commissaris te Ko- blenz, de heer Rollin Jacquemyns, heeft he den aan den heer F. Gheel Gildmeester te Essen meegedeeld, dat deze de Duitsche ge vangenen in de gevangenissen van Leuven, Verviers en Aken bezoeken en hun kerstge schenken van de neutrale oommissie bren gen mag, waaruit blijkt, dat de in Duitsch- land verwachte gratieverleening vóór Kerst mis niet zal plaats vinden. Daar de heer Gheel Gildemeester de Kerst dagen echter naar het Fransche eiland St. Martin de Ré vertrekt, teneinde geschenken te brengen aan het dertigtal Duitsche slacht offers van den Ruhroorlog, die aldaar met tot dwangarbeid' veroordeelde boeven hun transport naar het bagno van Cayenne af wachten, zal de Zwitsersche advocaat Bar- tholomy in plaats van den heer Gheel Gilde meester naar de Belgische gevangenissen gaan. (Hbl.) BEIEREN. Voorzorgsmaatregelen. Mtlnchen, 19 Dec. Naar aanleiding van de geruchten omtrent een Putsch tegen den Land dag en de Regeering werden heden omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. Het landdag gebouw was door politie beschermd, zoo ook het post- en telegraafkantoor. ENGELAND. De politieke crisis. Uit Londen werd Dinsdagavond gemeld. Het feit, dat Engeland midden Januari de arbeiderspartij aan het bewind zal zien, staat thans zoo goed als officieel vast. Eenerzijds door de redevoering van Asquith in de con ferentie der liberale partij, waarin hij zeide, dat het oogenblik 'gunstig scheen om de re geering der conservatieven1 ten val te bren gen, terwijl dan de arbeiderspartij als haar opvolgster onschadelijk was met de liberalen 't is niet waar," wierp mevrouw Jane nadruk kelijk tegen. „Geen mensch, die bij zijn ver stand is, zal zoo iets doen." „Hè«hwat?" stotterde de heer Smith, d'ie er plotseling minder opgewekt uitzag. „Drie verre bloedverwanten, die hij nooit gezien heeft, ieder honderd1 duizend dollars nalaten." „Maar u zeide toch, dat hij een neef van ons was," bracht Melicent in het midden. „En toen hij stierf. „Die brief zegt niet, dat hij dood' is," ver beterde haar moeder. „Men heeft alleen niets van 'hem gehoord. Maar men zal iets van hem hooren en hoe zal 't dan met onze hon derd duizend' dollars gaan?" „Maar de notaris komt ze brengen," hield haar man aan. Toen wendde hij zich plotse ling tot den heer Smith. „Hier* wilt u dat eens lezen en ons zeggen èf wij' gek gewor den zijn óf dat een ander het is." De heer Smith nam den brief. Een nauw lettend toeschouwer zou hebben kunnen zien, dat zijn hand wat beefde. Aan het hoofd van den brief stond de naam van een beken den notaris uit Qhicago, maar hierop sloeg hij geen acht. Hij begon dadelijk den inhoud te lezen. „Hardop, als 't u blieft, mijnheer Smith, ik wil 't nog eens hooren," vroeg Melicent Mijnheer! '(las de heer Smith toen, nadat hij zijn keel geschraapt had) Naar het mij gebleken is, bent u een verre bloedverwant van den heer Stanley G. Fulton, den millionair van Chicago. (Wordt vervolgd). op de wipplank, anderzijds door het bezoek, door Sir John Bradibury aan Ramsay Mac Donald gebracht in diens 'geboorteplaats Lossiemonth. Het doel van laatstgenoemde reis ligt voor de hand. Bradbury heeft offi ciéél de benoeming in handen van de Engel- sche gedelegeerden in de comités die de Duitsche draagkracht enz. zuilen onderzoe ken: Natuurlijk hebben de aan te wijzen ge delegeerden rekening te houden met de op vattingen der Engelsche regeering ten op zichte van verschillende uit te brengen ad viezen. Dientengevolge beteekent de reis van Bradbury naar Lossiemouth niets an ders, dan dat hij zich op de hoogte wilde stellen in hoever de aanstaande premier zijn inzichten deelt, teneinde in verband daar mede de keuze zijner candidaten te bepalen. Het feit van dit onderhoud is dus een vol doend bewijs, dat men ook in de alleroffi- cieelste kringen rekening houdt met een spoedig optreden van Ramsay Maodonald als premier, terwijl het dan tevens voor de hand ligt, dat hij de portefuille van buiten- lindsche zaken zal aanvaarden. Als candidaten voor het lidmaatschap der twee oomité's noemt men Walter Leaf, den president van de Oounty Westminster Bank en Sir Rohert Kindersley, den voor zitter van de Lazard Bros Ltd. tevens com missaris van dé Bank van Engeland. Ver moedelijk zal een officieele mededeellng aangaande dez© candidatuur en omtrent de namen der twee andere Engelsche 'gedele geerden niet werden gepubliceerd voor Bradbury te Parijs is teruggekeerd. De liberalen elschen het aftreden van Baldwln. In de National Liberal Club heeft Dins dag een groote bijeenkomst plaats gehad van de liberale partij'. Afequith noemde deze 'bij eenkomst een ontmoeting van de liberalen, die gereed en begeerig zijn om zich opnieuw te vereeniigen tot een lichaam, teneinde hun onafhankelijk voortbestaan te waarbor gen. Hij verklaarde, dat er geenerlei aan bod, direct of indirect, (bovengronds en on dergronds, officieel en niet-officieel door de leiders van een der andere partijen aan de liberalen was gedaan. Die vrijheid wenscht Asquith voor zijn partij te behouden, zoodat zij ongebonden en in complete en niet aan te randen onschendbaarheid kaïn leven. Hij zeide verder: Als men ooit in dit land een proef wenscht te nemen met een arbeiders- regeer jng is het ondenkbaar een veiliger oogenblik daarvoor te vinden dan thans. Hij voorspélde, dat de eerste daad der regeering bij het bijeenkomen van het nieuwe parle ment zal zijn te trachten' een votum van ver trouwen te krijgen van het nieuw saamge- stelde Huis en wel bij het adres van ant woord op de troonrede. Het resultaat van dit pogen, zeide hij1, staat natuurlijk thans reeds onwrikbaar vast en wat hem betreft wenscht hij- geen vinger uit te steken om het bewind der conservatieve regeering te laten voort bestaan of ten val te brengen. De eenige voorzichtige en veilige weg voor de libe ralisme, zoowel in het belang der partij als dat van het land is, dat zij haar eigen weg gaat. Lloyd George en Simon sloten zich aan bij Asquith's woorden. De vergadering duur de zeer kort. Ingezonden Mededeellng. Bij hoest of keelpijn gebruikt men het beste Thermo-Tabletten. Doozen 400 Tabl. 80 ct. en 200 Tabl. 46 ct. By apoth. en drogisten.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1