Engelscho manoeuvres in da Mlddeilandscho Zee. De Engelscho admiraliteit heeft besloten dat het Atlantisch eskader zijn, eerstvolgen de vlootmanoeuvres zal houden in de nabij heid van Majorca in de Middellandsohe Zee. De geheele Atlantische vloot zal daartoe in de eerste helft van Maart ter plaatse worden geconcentreerd terwijl het Middellandsche Zee-eskader dat by Malta station heeft, zich by de Atlantische vloot zal aansluiten. De manoeuvres zullen tot het einde van Maart duren. GRIEKENLAND. De strijd om de republiek. De berichten omtrent den uitslag der ver kiezingen in Griekenland, wijzen op een zeer groote meerderheid der tweo Vcnize- listisene groepen d.w.z. van de liberalen en republikeinen, wier voornaamste onderscheid is dat republikeinen reeds vóór de verkiezin gen de dynastie wenschten af te schaffen, terwyl de liberalen den grondWettelyken weg wilden bewandelen en door de samenstel ling eener constitueerende Kamer over den regeeringsvorm een beslissing wenschten te zien. Naar uit alle berichten valt op te ma ken hebben deze twee groepen een zóó groo te ierheid verkregen, dat er van wer kelijke oppositie bijna' geen sprake kan zyn. I" verband daarmede heeft het kabinet dan ook den Koning gisteravond in over weging gegeven een tydelyk verlof te ne- nemen tot over de regeeringvorm zou zijn beslist. Daarop heeft de Koning na een kor; beraad' een toestemmend antwoord gegeven. Hy zal heden in den loop van den dag naar Roemenië vertrekken. Van een omwenteling kan byna niet wor den gesproken, daar allen het ongeveer eens zijn en leger en vloot de regdering van Pias tiras steunen. De verwachting der Konings party, dat de verkiezingen haar positie zou den versterken, is geheel yded gebleken, daar zelfs in districten, die men als onwan kelbaar {royalistisch beschouwde Venelis ten zym gekozen. Zelfs in den Peloponesus zijn eenige oud-ministers van Konstantyn gevallen. Me gelooft dat de royalisten het ten hoogste tot 25 zetels zullen brengen, te genover de 870 der beide Venizelistisch e par tijen. De koning richt zich tot Venizelos. 'Uit Athene werd Dinsdag gemeld: De koning heeft Venizelos telegrafisch verzocht de regeering over te nemen. Admiraal Koendriotes is tot regent be noemd, in afwachting eener oplossing van het vraagstuk betreffende den regeerings vorm. Het hof, d'e Koning en Koningin zouden Dinsdagavond' naar Boekarest vertrekken. Het vertrek van den Grlekschen Koning. Athene, 18 December, 10 uur 's avonds. De koning en de koningin vertrekken vannacht met de Grieksche boot. De koning krijgt'een miljoen drachmen voor de reiskosten en zyn civiele lijst. Athene, 19 December. De koning heeft verklaard, dat hy heeft toegegeven aan de gestelde eiscben en den drang van de om standigheden, welke het noodig maakten, dat hy voor het ©ogenblik het land verliet om binnenlandsche verwikkelingen te ver mijden. Admiraal Koendoeriotis zal opnieuw tot de regenschap worden geroepen. In den brief aan de regeering, waarin de kening zich bereid verklaart het land' te ver laten zegt hij, dat hy zyn rechten op den troon geenszins opgeeft, doch moet zwichten voor de eischen van leger en vloot. Hy ver klaart nadrukkelyk, dat hy zich nooit in de politiek heeft gemengd of zyn rechten als constitutioneel vorst is te buiten gegaan, en dat hy ook thans de nationale vergadering in staat wil stellen, zonder invloed zijner- zyds tot een besluit aangaande de grondwet tige regeling te komen. Gevecht met een moordenaar. Stoombootdlenst „Esona". De Amerlkaansche bladen hebben een be- Voor de in verband met de a.s. feestdagen ge richt over een moorddadig gevecht by hetl wijzigde dienstregeling der „Esona", verwyzen V Athene, 19 December. Danghis, de leider van de liberalen, die by de verkiezingen zoo'n groote overwinning behaald hebben, heeft Venizelos te Parijs telegrafisch ver zocht onimiddellyk ovefc te komenDe gryze staatsman heeft echter besloten „op het oogenblik" niet terug te keeren. Naar men zegt, zyn de groote mogendhe den niet voornemens thans in te grijpen. Minder gerust is men op de houding van Roemenië en Servië jegens een republi- keinsch bewind in Griekenland» en in enkele kringen spreekt men zelfs van de mogeiyk- heid van tusschenkomst van die zydë. (Naar men weet zyn koning George II en koning Alexander van Servië beide gehuwd; met een dochter van den koning van Roemenië). BRITSCH-INDIE. Onrust aan de Afghaansche grens. Londen, 19 Deo. De berichten omtrent de spanning op de Afghaansche grenzen biy- ven zeer onrustwekkend. De Britsch-Indi- sche regeering heeft zich genoodzaakt gezien een vrij aanzieniyke troepenmacht in de na- byheid der grens te oonoentreeren om een eventueelen aanval der Afghanen af te slaan. Alle Europeesche vrouwen hebben Khaboel verlaten en vermoedeiyk zullen ook de mannen spoedig bevel krijgen, te vertrek ken, Het Afghaansche leger is in de buurt van Jellabad geconcentreerd, VEREENIGDE STATEN. Geen onderhandelingen met Sovjet-Rusland. De minister van buitenlandsche zaken Hughes deelde door bemiddeling van den Amerikaanschen consul te Reval aan de sovjet-autoriteiten mede, dat „er ditmaal geen reden schynt te zyn voor onderhande lingen'' als voorgesteld in het telegram van den minister van buitenlandsche zaken van Sovjet-Rusland, .gisteren op het Witte Huis ontvangen. Hy voegde erby, dat de Ameri- kaanschhe regeerinlg „niet voornemens is haar beginselen te verkwanselen." De Ame- rikaansehe regeering heeft geen verplichtin gen tegenover Rusland aangegaan of haar verplichtingen geloochend. Het meest ern stige is de voortgezette propaganda om de instellingen van de Vereenigde Staten om ver te werpen. Do regeering kan geen on derhandelingen aanknoopen voor deze po gingen, van Moskou uit geleid, worden op gegeven. De komende verkiezingsstrijd. De voormalige minister van financiën Mao Adoo, schoonzoon van oud-president Wil- son, heeft thans definitief laten weten dat hy een Democratische candldatuur presidentschap zou aanvaarden. plaatsje Drew, ergens aan de Mississippi, uitgestreden dloor één man een neger tegen een welbewapende menigte. Deze ne ger, een pachter, geraakte in woordenwisse ling met zyn landheer, en plotseling in dolle woede uitgebarsten schoot hy hem dood'. Na den moord te hebben gepleegd zocht de ongelukkige snel zooveel vuurwa pens byeen als hy vinden kon en vluchtte naar een moerassige streek in de buurt, waar hij zich verborg. De politie spoorde hem op, doch de moordenaar schoot uit een hinder laag een aantal achtervolgers neer. Toen versohanste hy zich in een droge sloot. Do menigte vervolgers was inmiddels aange groeid en telde spoedig een paar honderd personen, die een onafgebroken vuur onder hielden tegen de plek waar de neger zich ver dekt had opgesteld. Aanvankelijk hield de neger stand; maar toen er in het eind een machinegeweer aan te pas kwam, werd de moordenaar op twee plaatsen getroffen en buiten gevecht gesteld. Gelukkig was hy doodelyk gekwetst en stierf hy spoedig. Men begrijpt wat er anders in het land der lynch- justitie voor den man zou hebben opgeze ten, n.1. de brandstapel. De menigte was dan ook begrijpelijkerwijs ten felste verbitterd. De neger had n.1. niet minder dan drie personen gedood en elf ge wond, van wie er waarscby nlyk vier aan hun wonden zullen bezwyken. MEXICO. De burgeroorlog. Naar dd. Maandag uit Yera Cruz werd ge meld woedde toen by Apizaco een slag tus- schen de opstandelingen en- de regeerings- troepen. Byzenderheden over het verloop van den strijd ontbreken nog. Ook elders wordt hevig gevochten. Er rukten versterkingen op uit Vera Cruz in de richting van de hoofdstad. In de omstreken van San Marco zijn de regeeringstroepen aangevallen op de opstan delingen. Vera Cruz, 19 Dec. De bladen melden, dat er een wapenstilstand wordt beraamd en dat de Ia Huerta zich met generaal Martinez van de regeeringstroepen in verbinding heeft gesteld nopens een staking der vyandelykheden. ZUID-AMERIKA. Nieuwe aardbeving. Parijs, 10 Dec. Uit Columbië wordt ge meld, dat een nieuwe hevige aardbeving in de. grensstreek tusschen Columbië en Ecuador alles vernield heeft, wat er nog over was van de vier steden, die al zoo deerlyk geteisterd waren door de aardbeving van een dag of wat geleden. Er liggen nog tal van lyken onbegraven. KORTE BERICHTEN. Volgens mededeeling van het Mexicaansche consulaat-generaal zouden alle consuls in Euro pa zich ter beschikking der voorloopige regee ring hebben gesteld. De Kamer van Koophandel te Amsterdam sprak zich ten opzichte van den Postchèque- en Girodienst uit voor een matige rente, voor af schaffing portvrijdom, voor berekening over- schryvingskosten en voor een commissie van advies. Het bericht omtrent den voorgenomen aanslag op den Zwitserschen bondspresi dent wordt tegen gesproken. ij naar de heden geplaatste advertentie. PLAATSELIJK NIEUWS. voor het krijgen Onze plaatsgenoot de heer F. H. Latjes, thans dienende by het 2e Reg. Veld-Art., behaalde 17 December op de Rykshoefsmid- school te Amersfoort het diploma in hoef beslag. Jubileum M. P. van Hooydonk. Wy laten hieronder nog een aanvulling vol gen van ons verslag in het nummer van Dinsdag. Ter receptie, welke des middags gehouden werd1 werd o. a. het woord gevoerd door den oud-voorzitter, den heer Schlahmilch. Hy had op 9 Dec. 1888 als voorzitter de verbintenis met den nieuwen Directeur Van Hooydonk getee- kend. „Wat hebben wyZeide hy tot den jubi laris,, lange jaren in vriendschap en onderlinge waardeering samengewerkt, ik 23 jaar jaren als voorzitter en 29 jaren als leider der jongste- adspiranten-klasse. Wy hebben van „Pro Pa- tria" gemaakt een instituut voor lichaamsoefe ningen van groote beteekenis in onze gemeente". Spreker voerde het woord speciaal namens de drie eere-leden en bood MeVrouw en den Jubi- aris een fraai bloemstuk aan. Marine-monument Marine-Rampenfonds. Op Zondag 16 December J.L werd alhier de eindvergadering gehouden van het Co mité tot stichting van een Marinemonument. Uit het accountantsrapport bleek, dat ad ministratie van den penningmeester in orde bevonden was. Dezen werd daarop decharge verleend. Aan baten bleek nog aanwezig te zyn een bedrag van ruim f 19000.waarna beslo ten werd een Marine-Rampenfonds te stich ten teneinde steun te kunnen verleenen by marinerampen in de toekomst. Dit fonds zal bestaan uit 15, leden, waaronder 7 bestuurs leden. Het fonds is gevestigd te Helder. Op de statuten zal de Koninklyke goedkeuring worden aangevraagd. Getracht zal worden aansluiting te verkrygen met bestaande fondsen van gelyke strekking zooals Adder- tomia en Naereboutfonds, om zoodoendi door centralisatie een groot fonds te vor men. Poppentheater Kellenbach. Vrijdag wordt de kaartverkoop voor de pop- penkastvertooning van den heer Kellenbach, die op 2 Januari alhier in „Casino" optreedt, op de scholen gesloten. Kinderen, die dus nog geen kaartje hebben, en nog deze voorstelling willen bywonen, kunnen, dit morgen alzoo nog op de scholen krygen. Na Vrijdag is die gelegenheid voorby. Bijkantoor Nieuwedlep (Ankerpark). In verband met de Kerstdagen' wordt de ouderdomsrente te(n bykantore Ankerpark uitbetaald als volgt: Voor hen, die dies Dinsdags uitbetaald krygen op Maandag 24 Dec. Voor hen, die des Woensdags uitbetaald op Donderdag 27 Deo. Goed afgeloopen. Dinsdagmiddag bevond zich een marine sloep, bemand met 12 man, onder commando van een officier op weg naar de haven. Zy kon het tegen het harde ty en den feilen wind echter niet bolwerken, zoodat zy naar den Zuidwal werd gedreven. Van den wal werd reeds spoedig bemerkt, dat de sloep zich in een gevaarlyke positie bevond. In overleg met de autoriteiten werd echter het uitvaren van de reddingboot voor- loopig niet noodig geacht, en werd een sleepbootje met een bemande vlet ter as sistentie gezonden. De sleepboot kon de sloep echter niet bereiken terwyl de sloep op drift sloeg. QSarop werd de „Dorus- Ry kers" ter assistentie uitgezonden, doch deze kon de sloep, door de inmiddels ingevallen duisternis niet terugvinden, terwyi de on diepten haar beletten verder te varen. De marinesloep was inmiddels afgedre- en over de ondiepten heengeslagen; zy kwam des avonds behouden aan de Haukes op Wieringen aan. De opvarenden van de op drift geraakte vlet werden door een visscher- man opgepikt en eveneens te Wieringen aan land gebracht. Nader meldt men ons van Wieringen: Dinsdagnamiddag zal schipper L. Wigbout tydens stormweer op den Zuidwal in de Zui derzee een groote roeiboot in nood. H;j voer met zyn visschersaak er op af en het bleek dat de roeiboot, bemand met 14 mariniers en een officier, reeds half vol water stond en de bemanning niet tegen stroom en wind op kon roeien. Een tweede vlet met 4 matrozen en een reserve-officier, welke ook in de na- byheid was en hulp aan de roeiboot kwam bieden, maakte ook water en kon geen hulp verleenen, zoodat beide booten het hard te verantwoorden kregen. Schipper Wigbout bood hulp aan en wel dra waren allen aan boord. Met achterlating van een roeiboot koerste de schipper met de opgepikte bemanning naar d'e Haukes, waar hy, trots het stormachtige weer, veilig de haven binnen liep. Mariniers, matrozen en officieren, welke te Helder thuisbehoor- den en een oefeningstocht deden, kwamen op Wieringen aan en vonden in het café van den heer K. Halfweeg een goed onderko men. Spoedig hingen de natte kleeren by de kachels te drogen. Denzelfden avond werd telegrafisch bericht van de reis naar Helder gezonden en om een sleepboot ge vraagd om 't gezelschap te halen. Woensdag- voormiddags ll'/j uur arriveerde een sleep boot en vertrokken de miiitairen. Een vergeefsche tocht van de „Dorus Rykers" De tweede reddingtocht die de „Dorus Rykers" met stormweer maakte was die in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.1. In ons advertentieblad van gisteren na men we reeds een kort bericht op over d'e stranding van het Fra'nsche s.s. „Alesia", op de kust van Texel. Dinsdagnacht bm halfdrie werd de be manning van onze Heldersche reddingboot gewaarschuwd, omdat ten N.W. van den vuurtoren geregeld vuurpylen werden af geschoten, van een in nood verkeerend schip. De sleepboot waarvan het schip was losgeslagen seinde draadloos dat het in noordelyke richting afdreef. De „Dorus Rykers" moest wachten tot er om hulp werd gevraagd van Texel, omdat de plaats waar het schip zat onder het red ding district van de Koog behoorde. En die hulp werd gevraagd 1 Om 5 uur vertrok de „Dorus Rykers" ter redding De elementen waren losgebroken ver telde de schipper ons de golven storm den groot en forsch met witte koppen op de „Dorus Rykers" aan, namen hem hoog op en wierpen hem dan weer met een smak in donkere, dreigende diepte. Zoo worstelden onze mannen met de gol ven, toen wy rustig sliepen. De kortste, doch gevaarlykste weg was door het „Molengat" en deze weg werd door de Dorus Rykers genomen om zoo spoedig mogeiyk op de plaats der stranding te ko men. Om ongeveer 7 uur was men ter hoogte van de Koog gekomen waar men dacht dat het schip was. Nog steeds was de zee hoog en de golven dansten om en over de red dingboot lieen. Eenige vuurpylen werden afgestoken om de aandacht van het schip te trekken. Doch tevergeefs. Om 71/, uur stoomde men meer landwaarts en ontwaarde toen ongeveer 1 K.M. bezuiden de Koog, het gestrande schip. De boot was door de golven hoog op het strand gegooid, zoodat men er onmogeiyk bij kon komen. De bemanning von de Dorus Rykers was teleurgesteld on wilde reeds onverrichter zako terugkeeren toen zy eenige K.M. Noor- deiyker een ander schip bemerkten dat seinen gaf. Hierheen werd nu koersgezet en al spoedig zag men dat dit de sleepboot was waarvan het gestrande schip was losgesla gen. Met vlagseinen uit het internationaal sein boek onderhielden de beide booten een ge sprek. Van de zijde van de sleepboot werd gevraagd of de menschen gered waren, waarop door de „Dorus Rykers" ontkennend werd geantwoord. Eenigen tijd seinde men op deze manier door, toen plotseling, door een onverwachte en hevige stormvlaag mast en vlag van de reddingboot naar beneden sloegen. De mast was middendoor gebro ken. „Ze zullen wel gedacht hebben" zeide de schipper lakoniek „die Hollanders heb ben ook een rare manier van seinen." Nu werd het onderhoud begrijpeiykerwys moeiiyker en maakte men gebruik van een groote scheepshaak, waaraan de vlaggen be vestigd werden. Men besloot naar de vei lige haven van Nieuwediep terug te keeren. En zoo stoomden de booten gezamenlijk op. De sleepboot bleef op de reede van Texel liggen terwyi de „Dorus Rykers" gisteren morgen om 12 uur onze haven binnenkwam. De bemanning van de „Dorus Rykers" be stond uit schipper O. Bot, monteur R. Eel- man en de matrozen S. Oostendorp, D. Bot, W. de Boer en K. Byi. Onze Texelsche correspondent meldde ons nog, dat de bemanning, bestaande uit 13 per sonen, door de reddingboot van de Koog zyn gered- Storingen in het Electrisch bedrijf. Wy weten, dat storingen in het electrisch bedryf niet te vermyden zyn. Maar zooals het den laatsten tijd met de stroomleverlng in deze gemeente gaat, wordt het toch .wei wat al te bar. De laatste dagen was het veer meer dan treurig en in den loop der vorige week al niet veel beter. Op die wyze leidt de bedrijfszekerheid aan- merkeiyk onder aansluiting op het electrisch net. Bovendien berokkent het de aangeslotenen vooral bedryven aanmerkelyke schade, wan neer alles eensklaps sil gelegd wordt voor 10 minuten, een kwartier, soms langer. Vooral 's avonds leveren die storingen hoven- dien gevaar op, doordat alles in een Egyptische duisternis wordt gehuld. In bedryven, waar be halve van electromotoren, ook nog van andere krachtwerktuigen gebruik gemaakt wordt, is dit zeer zeker het geval. Bovendien wordt de stroom hier waariyk te duur betaald, dan dat men de aangeslotenen ook nog de schade kan laten bekostigen, die de on voldoende voorziening in de stroomlevering heni bcrokkBii'ti i Wy vertrouwen, dat het Gem. Electriciteits- bedrijf geen gelegenheid zal laten voorbygaan om by het provinciaal bedryf met klem op af doende voorziening aan zal dringen. Verbetering Polderweg. Eenigen ty d geleden hebben wy er op aan gedrongen om den Polderweg, zoowel wat breedte als wat bestrating betreft, te verbe teren. Elk gebruiker van dezen weg heeft deze wensch volkomen onderschreven. Thans vernemen wy, uit goede bron, dat er reeds plannen zijn ontworpen om den Pol derweg aanmerkelyk te verbreeden en o.m, van flink© trottoirs te voorzien'. Men zal dat met volle instemming verne men en er slechts aan toevoegen: hoe eer hoe beter. Derde Volksconcert. Door allerlei oorzaken was het ons niet mo gelijk geweest dezen winter de volksconcerten (de Woensdagsche abonnementsconcerten) by te wonen, maar waren wy steeds aangewezen op de Dinsdagsche. 't Deed ons daarom genoegen, nu ditmaal onze gang ons naar het Woensdag concert leidde, te zien, dat ze nog niets van hun populariteit hebben ingeboet, en dat nog altijd vele honderden bezoekers van deze goedkoope gelegehheid gebruik maken om goede muziek te hooren. Toen wy „Casino" betraden, was de ouverture „Rosamunde" van Schubert al aan den gang, en stonden een dertigtal laatkomers te wachten op het opengaan der deuren, en toen wy in de zaal kwamen, bleek, dat die al op enkele stoelen na, geheel bezet was, ook boven. En veel bekende gezichten zie je op zoo'n avond; veel trouwe bezoekers, die van deze concerten echt genieten. Na de ouverture volgde het Ballet uit Schu- bert's „Rosamunde": voorname, aristocratische muziek, van een oorspronkelykheid; die wel dadig aandoet, goed en met liefde gespeeld. Als soliste 'trad op mevrouw RienksRiedel, die een aria uit Haydn's „Schepping" op de haar eigen voortreffelyke en beschaafde wyze zong. Een paar zeer mooie moderne liederen van Hugo Wolf en Max Reger volgden, en oogstten veel applaus. Het eerste gedeelte van het pro gramma was daarmede afgeloopen. De Hollandsche liedjes na de pauze vielen nog meer by het publiek in den smaak. Cath. v. Rennes had een beetje dilettanterig liedje van Louise de Clercq op muziek gezet, terwyl Wierts bekoord en beïnspireerd was door Ge- zelie's muzikale lied. O, de muziek van Gezelle's verzen! De vele Alliteraties, de vloeiende rijmen, keer- en tusschen- en dubbelrymen in het zoet-gevooisde Vlaamsch, hoe mqeten zy den musicus bekoren! En Wierts maakte er dan ook allerliefste liedjes van, die Mevr. Rienks liefde vol vertolkte. De zangeres werd door Mevrouw Velthuys uitstekend geaccompagneerd op den „Oasino"-vleugel. Het orkest vertolkte van Beethoven een frag ment uit diens ballet „die Geschöpfe des Pro- metheus". In dit adagio hadden een viertal musici, t. w. de heeren Van Vessem, Klamer, 3xter en Meeues gelegenheid' tot solo's op hun nstrumenten, resp. violoncel, fluit, klarinet en agot. Ieder, die weet hoe gevoelig met name de blaasinstrumenten zyn, en hoe vooral inzetten, embouchure e. d. van belang is voor de vertol king, zal overtuigd zyn van de voortreffeMjkheld, waarmede deze partyen gespeeld werden, die het publiek wist te appreoïeeren. IMet de ouverture van den TannhSuser werd besloten. Hoe geniaal en grootsch is dit werk gedacht, en hoe bevattelyk is het geschreven! Welk een gloed en passie, en wat een innige vroomheid tenslotte, die al het felle oplo9t in de ieeriyke akkoorden der pelgrimsl Wel was Wagner een groot meester! Ook hiervan was de vertolking uitstekend en dat het publiek ook dit nummer waardeerde, getuigden de uitingen, die wy by het ischeiden opvingen. 't Viel niet mee uit de propvolle zaal weg te tomen, maar met wat geduld ging het. En bui ten wachtten ons de sneeuw en de jagende wol- cenmassa's. Zitting van het Kantongerecht te Helder. Op de gisteren gehouden zitting van het Kan tongerecht alhier trokken onder de vele zaken de volgende de aandacht: In de eerste plaats oen nasleep van de Jubi leumfeesten, waaronder het tapverbod wel liet meeste gewicht in de schaal legde. Men weet, dat voor de jubileumfeestdagen een tapverbod zou worden ingesteld. Op 80 Augustus nu wa ren reeds een tweetal tappers, P. en D., door de politie geverbaliseerd, die ter zitting ook het feit erkenden. In hun verdediging voerden zy echter aan, dat in de Held. Ort. van 1 September had gestaan een voor stel van B. en W. aan den Raad die eerst op 4 September zou by- eenkomen om een tapverbod in te stellen. Op 80 Augustus en ook op de aan 4 September voorafgaande dagen was dus van een wettige verordening, regelende het tapverbod, geen sprake en konden de overtreders op grond daar van ook niet veroordeeld worden. Zij vroegen dus vry'spraak. 5 De Kantonrechter bepaalde in deze zaken de uitspraak op 14 dogen. Voorts stond nog terecht iemand, die tydens de wielerwedstrijden op de Loodsgracht niet op last van de politie achteruit was gegaan en iemand, die by het opbrengen van een arrestant in de Ooststeeg niet op eerste vordering van de politie in een bepaalde richting had verwilderd en zich daartegen had verzet, zoodat zelfs de gummistok er aan te pas kwam en de man die zeide op weg naar huis te zyn, naar het bureau werd geleid. In beide zaken zal de agent van politie nog worden gehoord, zoodat ze tot 23 Januari werden uitgesteld; Een andere belangrijke zaak met princlpiee- len ondergrond was die tegen M. M. Pdirecteur eener Mk, die to rijn dienst had een portier, die overdag op 's Rykswerf werk zaam is en daar meer dan 12 uur per week werkt. Deze portier verrichtte buiten de onder neming 's Ryks werf ook arbeid in den schouw burg, hetgeen op grond van de Arbeidswet ver boden is. Aangezien dit euvel hier ter stede meer voorkomt, betrof het dus een prlncipieele beslissing. Directeur en portier erkenden de feiten en overeenkomstig den eisch werd eerst genoemde tot 5.boete, subs. 3 dagen hech tenis veroordeeld. Van hooger beroep werd af gezien,-zoodat de zaak onmiddellyk haar beslag kreeg. De Ambtenaar van het O. M. releveerde nog, dat hy deze overtreding zeer zeker strafbaar achtte. Door deze uitspraak is dus definitief beslist, dat menschen, in dienst op 's Ryks werf, by andere overheidsbedrijven, enz., buiten hun eigenlyken werkkring en in hun vryen tyd geen bybaantjes (arbeid in andere ondernemingen) mogen uitoefenen, behoudens toestemming van de Arbeids-Inspectie. Het is dus te verwachten, dat na deze beslissing in soortgeiyke gevallen meer processen-verbaal zullen volgen. Uit het PoIItie-rapport. Zaterdagavond! ontstond er op de Spoor- gracht e>en volksoploop, doordat er vis- schers met een koopman twisten, waarby met een mes zou zyn gedreigd. De koopman bleek zich, toen de politie kwam, in een loge ment op te houden, alwaar eenige andere visschers een paar nieuwe bretels van hem hadden vernield, waarop hy ook deze vis schers met een mes had] gedreigd. De politie herstelde de orde en nam den koopman voor verhoor mee naar 't bureau, waarna hy weer op vry'e voeten werd! ge steld. Door een café-houder aan de Hoofdgracht werd Zaterdagavond' aangifte gedaan, dat te zynen nadeele een flesch jenever was ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmorgen werd de politie telefonisch gewaarschuwd; dat in de Middênstraat een beschonken man een volksoploop veroor zaakte. Toen de politie verscheen, vluchtte de man een logement binnen, waarin hy op last van de politie werd vastgehouden. Deze herstelde inmiddels de orde. Het be schonken heerschap bleek Zaterdag tevoren ook reeds te zyn bekeurd ter zake openbaren dronkenschap, zoodat de man blykbaar „den moed' er in houdt". Door een bewoner van de Janzenstraat werd bij de politie aangifte gedaan van ver- moedelyke oplichting door een avontuurlyk heerschap, gepleegd ten nadeele van ver schillende ingezetenen. De politie stelde een onderzoek in en hield dezen sinjeur Maan dagmorgen aan. Hy werd door de politie bui ten de grens der gemeente geleid, zoodat we kans hebben voorloopig van hem af te zyn. Zondagavond ontstond er in een café aan de Zuidstraat een twist tusschen bezoekers, waarby een zekere v. E., geholpen door een viertal kornuiten, met een stoel een lamp stuk sloeg en later den kastelein op zijn hoofd raakte, waardoor deze werd verwond. v. E. werd voorloopig in arrest gesteld; proces-verbaal wordt opgemaakt. Door een bewoner van de Vischmarkt werd Maandagavond aangifte gedaan, dat, toen hy met zyn vrachthauto even té voren over den Ruyghweg reed, door een viertal jongens baldadig met steenen naar zyn auto werd geworpen, waardoor een glasruit daar van werd vernield. Dinsdagavond deed een bewoner van de .Spoorstraat aangifte dat door een 7-tal voor zyn woning stoeiende jongens een glas ruit voor zyn woning was Ingedrukt. De politie zal tegen deze baldadigheden raar maatregelen nemen. Door een dienstbode, inwonende aan het Havenplein, werd Dinsdagmiddag aangifte gedaan, dat zy omstreeks half 2, toen zy per rijwiel in het Laantje aan de Zuidstraat reedi, door een onbekenden1 wielrijder was aange reden, tengevolge waarvan zij kwam te vallen, zy schrammen aan gelaat, hand en been bekwam en het rijwiel werd bescha digd; Een onderzoek wordt Ingesteld. Correspondentie. Het verslag van de Anti-Revolutionnaire Kies- vereenlging moest wegens plaatsgebrek biyven liggen tot het nummer van Zaterdag. BINNENLAND. Jhr. mr. F. G. van Panhuys. t Jhr. mr. F. G. van Panhuys, onze gezant In Bern, is Dinsdagochtend halfrijf in het het ziekenhuis aldaar overleden; De dood van dezen algemeen beminden, bekwamen diplomaat zal diep betreurd tvor- den door alle Nederlanders in Zwitserland! en door vele Zwitsers eveneens. De tydeiyke werklieden aan 'sRifka werf te Amsterdam. Alle tijdelijke werklieden van 's Ryks werf te_ Amsterdam zyn met 1 Januari a.s. ontslagen; zi,i mogen evenwel werkzaam biyven, maar dan alleen op arbeidscontract. („Tel."). Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. „Het Volk" deelt mede, dat Zaterdag en Zon dag 28 en 24 Februari ite Amsterdam een con gres van het N.V.V. en de S.D.A.P. zal worden gehouden, ter bespreking van het rapport in zake de bedryfsorganisatie en de medezeggen-1 schap. Zilver bons. Men vestigt er de aandacht op, dat op 81 dezer de gelegenheid vervalt -tot inwisseling van de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916) en van 2.50 (1915). Tot dien datum kunnen de bedoelde zilverbons nog ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën 'te Amsterdam (Heerengracht 344/46) worden aangeboden. Op het oogenblik zyn nog alleen in omloop de zilverbons van 1 en van f 2.50 van bet nieuwste type. Van de zilverbons, die niet behoeven te wor den ingewisseld,dragen d» bons v#nld»d*g- Heel vriendelijk. Ontvreemd. Nieuwsgierigen. Een vreemde sinjeur. Ruzie-makers. Baldadige Jongens. Aanrijding.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2