HELDERS» COURANT Vierde Blad* VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1923. - BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Aan de „Telegr." wordt uit Berlijn gemeld: In welingelichte kringen is men van meening, dat de besprekingen achter de coulissen wèl de financieele kwesties geregeld hebben, maar dat de strijd over de politieke vraagstukken nog onverminderd voortduurt. Met andere woorden: Duitschland is op het oogenblik bereid te beta len, Frankrijk wil zijn financieele vorderingen op redelijke wijze begrenzen en de internatio nale financiers zijn het eens over een project, dat beide partijen aannemelijk achten. Alvorens echter de koop gesloten wordt, wenscht Duitsch land, dat zijn gezag in het Rijn- en Roergebied wordt hersteld en dat het bezettingsleger zoo spoedig als mogelijk is, het Duitsche rijk ver laat. Frankrijk dringt aan op spoedige betaling en Duitschland verlangt een spoedige ontrui ming. Het pessimisme, dat in de financieele kringen te Berlijn heerscht, hangt samen met de achterdocht, die men hier voorgeeft tegen Frankrijks politieke plannen te koesteren. Waarschijnlijk zullen echter ook deze nevelen spoedig optrekken. Waarschijnlijk kan men aannemen, dat de Fransche ambassadeur te Berlijn in den loop der laatste maanden de beslissende onderhan delingen gevoerd heeft. Zeer sterk trok even eens de houding der Fransche diplomatie te New-York de aandacht. Zooals men weet, wei gerden de Vereenigde Staten aanvankelijk deel te nemen aan de besprekingen, die thans te Pa rijs gevoerd worden. De Fransche gezant ver liet destijds het Witte Huis en antwoordde den Amerikaanschen journalisten, die hem onder vroegen: „Alles is verloren". Énkele dagen lafer keerde hij terug in het bezit van nieuwe in structies en plotseling veranderde Amerika zijn houding door toe te stemmen in het zenden van twee „toekijkers" naar Europa. Deze nieuwe instructies van den heer Jusserand vormden blijkbaar een ook naar Amerikaansche meening bruikbare basis. Brussel, 29 December. De Peupl© Schrijft, dat het officieuze Havas-oommuniqué, waar bij verklaard wordt, dat de laatste Duitsche stap slechts bedoeld is om de pandneming in gevaar te brengen en dat de Duitsche voor stellen1 dan ook een ongunstig onthaal vin den te Brussel en te Parijs in strijd is met inlichtingen, door het blad uit officieel© n ron te Brussel ingenomen en volgens welke .nen te Brussel van meening zou zijn, dat Duitschland de zaken breed beschouwt en een' nieuwen weg wenscht in te slaan, die goede gevolgten kan hebben voor de oplos sing van de gansohe quaestie van het herstel. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. In een hoofdartikel met het opschrift: Een terugkeer tot het verstand, legt de „Times" den nadruk op de beteekenis die moet worden gehecht aan de beide door de commissie van herstel in het leven geroepen commissies. Het blad zegt, dat waar frontaanvallen tot niets hebben geleid, de beide nieuwe commis sies met haar bescheiden programma's van zeer grooten dienst kunnen zijn. Het essen tieels-financieele vraagstuk is thans wederom losgemaakt van het politieke geschil, waarme3 het hopeloos scheen verbonden. Er is leven in de commissie van herstel gekomen, en waar in den laatsten tijd de politiek de com missie overschaduwd had is thans een af scheiding verder verzekerd door de bestudee ring van een zuiver afgebakend en belangrijk aspect van het gansche groote vraagstuk op te dragen aan commissies bestaande uit niet- officieele financieele deskundigen. Dat zulke commissies in omstandigheden als de huidige kunnen worden samengesteld is op zichzelf reeds een groote winst en een hoopvol teeken. Nieuwe wrijving tusschen do geallieerden. Londen, 29 Dec. De weigering van Frank rijk om ten opzichte der Engelsche en Ameri kaansche credieten voor levensmiddelen ten be hoeve van Duitschland eenige tegemoetkoming te toonen en het volhouden der Fransche regee ring, dat de kostten der bezetting en de schade vergoeding, niettegenstaande alles, preferent moeten blijven, heeft in Londen een zeer on- aangenamen Indruk gemaakt. Men spreekt er van, dat de Engelsche en Amerikaansche regee ringen ln verband met deze weigering ophelde ring zullen verzoeken aangaande de militaire credieten, die Frankrijk aan Roemenië, Polen en Zuld-Slavië heeft verstrekt en dit zou dan op zijn beurt weer samenhangen met een aam dringen op afbetaling der vorderingen, die En geland en Amerika op Frankrijk hebben. DUITSCHLAND. Duitschland! en de bezettlngskosten. De rijksregeering heeft besloten, de kosten voor de bezetting van Duitsch grondgebied ge durende een beperkt tijdstip in beperkte mate te blijven betalen. De werktijd der ambtenaren tn Duitschland. Het rijkskabinet heeft door een verordening den werktijd van de in dienst van het rijk staan de ambtenaren geregeld en wel voor de eerst volgende twee jaar. De verordening zegt, dat elke ambtenaar de verplichting heeft zijn volle werkkracht in dienst van den staat te stellen. Het werk, dat hem wordt toevertrouwd* zal hij ten uitvoer moeten brengen zonder hierbij re kening te houden met een bepaalden-werktijd. De werktijd wordt op 54 uur per week bepaald. Indien gedurende een zekere week meer uren wordt gewerkt, dan zal een andere week een zelfde aantal uren minder mogen worden ge werkt. Overuren worden dus niet vergoed. De indeeling van den werktijd zal door de bevoegde autoriteiten worden vastgesteld nadat de amb tenaren hieromtrent geraadpleegd zullen zijn. De dienst wordt in ochtendl- en namiddagdienst verdeeld. Slechts met een bijzondere vergunning van den rijksminister van binnenlandsche zaken zal aan een stuk door mogen worden gewerkt. De ambtenaren of liever de leiders hunner vakvereenigingen verklaren in de pers, dat zij door de rijksregeering in het geheel niet zijn geraadpleegd inzake de regeling van den werk tijd. Zij zijn voorts van meening, dat de regee ring geen grootere fout kan begaan dan den werktijd op ongeveer 9 uur pej dag te bepalen. Tot nu toe werd reeds gedurende 8 uur per dag hersenarbeid verricht en dit is al meer dan ge noeg. Engelsche en Amerikaansche deskundi gen hebben uitdrukkelijk verklaard, dat een verlenging van den werktijd der intellectueele arbeiders geenszins een vermeerdering van pro ductie beteekent. De vakorganisaties hebben dit standpunt herhaaldelijk tegenover de regeering verdedigd. Deze blijft echter van meerling, dat bij een verlenging van den 'werktijd de presta ties in evenredigheid izullen toenemen. De waar de dezer prestaties gaat echter verloren, indien men denkt aan het meerverbruik van licht, ver warming, onderhoud, kantoormateriaal, enz. De georganiseerde ambtenaren zullen op 2 Januari vergaderen om hun meening over de besluiten der regeering uit te spreken. Dultscherg naar de Fransche strafkolonie. Naar aanleiding van het bericht, dat zich on der een der jongste transporten gevangenen naar de Fransche strafkolonie Guyana en het Duivelseiland ook drie Duitschers bevonden, die door een krijgsraad in het Ruhrgebied we gens sabotage veroordeeld werden, eischen de Duitsche bladen, naar draadloos wordt gemeld, dat de Duitsche regeering krachtig te Parijs en zoo noodiig ook bij andere mogendheden zal pro testeeren tegen deze barbaarsche straf voor Duitsche patriotten. UIT HET BEZETTE GEBIED. De verzachting van, het Roer-regime. Met betrekking tot 't bericht, van de „Frank furter Zeitung", dat op 11 Januari a.s. een groot gedeelte der Fransch-Belgische troepen het Roergebied zullen verlaten, meldt de „Tel.", dat dit bericht niet geheel juist is. Naar het blad van welingelichte zijde verneemt, zal men in begin Januari overgaan tot een hergroepeering van de bezettingstroepen, waardoor het mogelijk zal worden de Belgische bezetting met 2000 en de Fransche met 3 tot 4000 man te verminderen. Deze troepen zullen zich voorloopig echter niet ver van het Roergebied verwijderen. De Roer bezetting zal in den loop der maand Januari onzichtbaar worden, doch de veiligheid van de ingenieursmissie moet verzekerd blijven en bij het minste incident zal men het tegenwoordige regime herstellen. De Separatistische beweging ln de Palts. Na den aftocht van de separatisten uit Aken, gevolgd door de ontruiming van Krefeld en Duisburg, heeft men betrekkelijk weinig meer gehoord over de separatistische beweging. Een oogenblik trok zij weer de aandacht toen de separatistische regeering te Koblenz uiteen viel in twee deelen, die verschillende onthulliugen deden over eikaars gedragingen. Nochtans blijkt de beweging nog lang niet deed. Vooral in de Palts blijft zij actief. Zoodat onlangs nog minister Stresemann den Franschen gezant. De Margerie heeft gewezen op de toestanden aldaar, die reeds aanleiding gaven tot talrijke protesten bij de Fransche regeering. Stresemann heeft deze protesten herhaald en den Franschen gezant,'de noodige aanwijzingen toegezonden, waaruit moet blijken, dat in de Palts een stelselmatige samenwerking zou bestaan tusschen de separatistische benden en de bezettingautoriteiten. Stresemann heeft met klem aangedrongen op herstel van met het vredesverdrag in overeenstemming zijnde toestanden in de Palts. Thans wordt weer aan de „Frankf. Z." gemeld, dat de Fransche commandant-gene raal De Metz zonder eenige reden de con certen heeft verboden van het Paltische orkest. Daardoor hebben ongeveer 50 artisten vlak voor Kerstmis plotseling hun ver diensten verloren. ENGELAND. Een aardscliudding. De bevolking van Devon (Z.W. Engeland) werd op Kerstavond opgeschrikt door een aardschudding, waardoor zelfs de muren -'an de huizen trilden en belangrijke mate- rieele schade werd aangericht. De Kerst vreugde werd door deze onverwachte ge beurtenis op wreede wijze verstoord. Aarde werk viel rinkelend aan stukken, ornamenten vielen op den grond, vloeren trilden. Geen wonder, dat de verschrikte bevolking de straat op vloog, om te zien, wat er aan de hand was. Een verslaggever van de „Daily News" toog op onderzoek uit en had onder meer een onderhoud met den plaatselijken direo- teur van het postkantoor te South-Brent. Deze verhaalde als volgt„Wij hadden ter eere van het Kerstfeest een gezelllgen avond gearrangeerd en hadden een groot gezel schap van vrienden en bekenden bij ons genoodigd. Plotseling, temidden van de feestvreugde, hoorden wij een donderend geraas. De muren vpn ons huis beefden, het servies rinkelde en de grond onder onze voeten schudde. In het eerst dacht ik, dat een zwaar beladen vrachtauto voorbij reed, doch anderen waren van meening, dat een hevige ontploffing had plaats gehad bij de gasfabrieken. De schok duurde niet langer dan één minuut. Wij waren sprake loos van schrik en pas toen wij op straat roependestemmen hoorden, ijlden wij allen naar buiten. Daar was het reeds vol men- schen, die allen verschrikt vroegen, wat er aan de hand was. Bij den een waren de schilderijen van den muur gevallen, bij den ander een geheel servies van het buffet rinkelend op den grond aan scherven." Het merkwaardigste van alles is wel, dat door geen enkele seismograaf een aardschok werd geregistreerd. Het is zeer wel moge lijk verklaarde een seismoloog dat in South-Devon een zwakke aardschok heeft plaats gehad. De trillingen, welke in Enge land voorkomen, zijn echter steeds zóó gering, dat zelfs het fijnste instrument ze niet registreert. Ook vroeger hebben in dezelfde streek aardschokken plaats gehad en vonden hun waarschijnlijke oorzaak in scheuringen in het gebergte, tengevolge waarvan lichte tril lingen van de aardoppervlakte voorkomen. Dergelijke schokken zijn echter steeds zon der ernstige gevolgen geweest. TURKIJE. Uit SanrRenuo wordt gemeld dat de gewe zen sultan van Turkije Mehmed Ali in een open brief die 'bewering der regeering van Angora tegenspreekt als zou hij door zijn afzetting als sultan tevens hebben opgehou den kalief te zijn. De ex-sultan verklaart, dat de opstandelingen van Angora de heilige rechten van den Islam hebben aangetast, aan gezien het onmogelijk: is Kalifaat en Sul tanaat te scheiden. VEREENIGDE STATEN. De Vereenigde Staten en Enfop& In een artikel met het hoofd: „Overtuig Amerika en redt Europa", in de „Daily Chro- niele" brengt Lloyd George hulde aan het ernstig verlangen, dat hij bij de Amerikanen aantrof om de werkelijke feiten betreffende Europa te kennen. In het bijzonder was hij hierdoor getroffen in het Midden Westen, en hij voegt er aan toe, dat zij, die denken dat het machtige volk, dat zich in de Mis- sissipi-vallei heeft opgehoopt, slechts aan rijkdom denkt, het groot onrecht doen. De onzienbare dingen maken grooten indruk op hen en wanneer men hen voldoende over de oorzaken inlicht, zijn zij in staat zich iedere opoffering te getroosten. Lloyd George vervolgtWanneer Amerika overtuigd is, dat het zijn plicht is Europa te redden van den ondergang en dat door tusschen beiden te komen het dit verwarde werelddeel kan redden, zal Amerika die taak ter hand nemen, maar ook niet eerder. Ei genbelang alleen zal Amerika niet tot han delen nopen. Er moet een of andere aan drang zijn van meer .verheven aard. Lloyd George verklaart, dat, toen hij terugkwam, hij meer dan ooit overtuigd was, dat de hoop van de menschheid in de onmiddellijke toe komst afhangt van de mate waarop de beide grootste gemeenebesten kunnen worden over tuigd om in de wereldgebeurtenissen samen te werken. Met voldoening doet hij uitkomen, dat met de wegneming van de Iersche grie ven de oude oorzaken van verschil tusschen Groot-Britannië en Amerika ook hebben op gehouden eenige politieke beteekenis of waarde te hebben. De ramp der torpedojagers. De bevindingen van den krijgsraad ten aanzien vari de bevelvoerende officieren van de zeven torpedojagers, die in September bij Hondapoint in een zwaren storm op het strand werden geworpen, zijn thans bekend gemaakt. Van de elf officieren, die zich hadden te verantwoorden, werden slechts twee gestraft, met name kapitein Watson, de commandeerende officier van de torpe- dojagersflotielje, en de luitenant Donald Hunter, de commandant van de „Delphy", het vlaggeschip. Denby, de staatssecretaris van Marine, heeft gelast dat kapitein Watson onderaan de ranglijst van kapiteins wordt geplaatst en 150 promotiebeurten voorbij •moet laten gaan, en dat luitenant Hunter 100 promotiebeurten voorbij moet laten gaan. Scbout-bij-nacht Latimer, „judge advocate- general", en schout-bij-nacht Long, chef van het Scheepvaartbureau, hebben de meening geuit, dat de opgelegde straffen te licht zijn, doch hieraan toegevoegd, dat de krijgsraad waarschijnlijk rekening heeft gehouden met den langdurigen dienét der beide officieren. Het is te verwachten, dat het Congres bij de behandeling van de marinebegrooting zich met de zaak zal bezighouden. MEXICO. De havenplaats Tuxpau in handen der rebelllen. Een bericht uit Vera Cruz meldt, dat het garnizoen van de havenplaats Tuxpau zich met de rebellen onder generaal Huerta heeft vereenigd. Dit feit is van belang, daar de rebellen thans onbetwist meester zijn van petroleumgebied waarvan Tuxpan de haven is. De regeering der V. S. heeft er in toege stemd een hoeveelheid oorlogsmateriaal aan de Mexicaansche regeering te verkoopen1. Hierin zajn oum. ook begrepen tien vlieg tuigen. CHINA. De toestand in Zuid-China. Blijkens berichten uit Wasinghton in de Times en de Morning Post neemt do vreem delingenhaat in Zuid China dén laatsten tijd toe, gedeeltijk tengevolge van de maatre gelen der mogendheden in Kanton. Het schijnt, dat de haat voornamelijk gericht is tegen de Amerikanen. De Morning Post meldt, dat de Chineezen een boycot van de Amerikaansche goederen overwegen,wegens de deelneming van de Amerikanen aan de vlootbeweging in de Kantonsche wateren. Het blad meldt, dat de Ver. Staten een voorzichtig gestelde, half officieels mede- deeling hebben verzonden, waarin zij te kennen geven, een gemeenschappelijke actie der mogendheden in China te willen bevor deren, teneide de verdragsrechten te bescher men; maar de Ver. Staten wenschen niet in de positie geplaatst te worden van leider bij die dwangmaatregelen, terwijl indien deze indruk Tn den Chineeschen geest ge wekt wordt, de Ver. Staten zouden kunnen worden genoopt een onafhankelijke politiek te voeren. LUCHTVAART. De „Dixmude". In het eind van 1920 heeft Du Plessis de Grenédan, de kapitein van de Dixmude, in 1'Aéronautique een kritisch opstel geschre ven over het luchtschip, dat ingevolge het vredesverdrag door Duitschland aan .Frank rijk was uitgeleverd, en dat, toen |het nog Duitsch eigendom was, den naam L 72 droeg. Du Plessis heeft in dat [opstel o.m. het volgende geschreven: „De Dixmude is verre van het onberispelijke model, dat men zou willen na-bouwen om den luchtkruiser te bezitten, dien onze marine noodig heeft. De groote luchtkruiser, schreef Du Plessis toen verder, moet weerstand en uithoudings vermogen, kortom soliditeit bezitten. De Dixmude is ongetwijfeld broos en niet in staat tot intensieven dienst. Zij is gebouwd voor korte oorlogsvlucliten, niet voor kruistochten boven zee. Aldus heeft kapitein Du Plessis de Gre nédan in 1920 geschreven. Is hij een slacht offer van zijn plicht geworden De Telegr. meldt nog: Het blijkt thans, dat de nachtwaker te In-Salah, die rappor teerde, dat hij op 26 December des avonds de „Dixmude" op geringe hoogte in Oos telijke richting zag passeeren, een inlander is. Ofschoon men het in verband hiermede als waarschijnlijk beschouwt, dat hij zien door gezichtsbedrog en fantasie tot zijn me- dedeeling heeft laten verleiden, is het merk waardig, dat de man zoo stellig bij zijn verklaringen blijft. Te Parijs neemt men evenwel thans aan, dat zijn mededeeling onjuist is en dat het luchtschip ten onder is gegaan gedurende den nacht van 20 en 21 December, toen het zieh boven de golf van Gabes bovonden moet hebben. Men neemt aan, dat alle drie-en-vijftig passagiers het leven verloren hébben. Aan den vader van den commandant van het luchtschip, die te Toulon woonachtig is, is het noodlottige bericht van den dood van zijn zoon medegedeeld, maar men heeft het geheimgehouden voor zijn jonge vrouw, die eerstdaags een kind verwacht. Uit Parijs wordt voorts nog gemeld, dat het niet bekend is, of de commandant in het bezit van een parachute was. Indien hij er een tot zijn beschikking had, zou hij toch ongetwijfeld het laatst het luchtschip hebben verlaten. Mochten andere leden der bemanning van een parachute gebruik heb ben gemaakt, dan ligt het voor de hand, dat men nog meer lijken zou vinden. De zee is echter zéér roerig en maakt het moeilijk de onderzoekingen voort te zetten. In luchtvaartkringen acht men de kans niet uitgesloten, dat de „Dixmude" door den bliksem is getroffen en daarna in zee is gevallen. De talrijke vliegtuigen, die onder zoekingstochten boven het gebied gemaakt hebben, zijn teruggekeerd zonder iets be langrijks te kunnen rapporteeren. Het on derzoek wordt niettemin nog steeds voort gezet. OOST-INDIE. Verzet Op Soeimbawa is een politiedienaar uit een hinderlaag, door een indirect treffend schot gedood. De leider van het verzet, een terug gekeerde banneling, is bij het verzet tegen zijn arrestatie neergelegd. Voorts is een ver- kooper van bovennatuurlijke kracht gearres teerd. De bevolking stak bij een' patrouille- tocht de witte vlaggen uit De resident van Ti mor heeft drie legerbrigades aangevraagd, wijl de bevolking in de geboortestreek van den leider van het verzet zich gewapend heeft. Rechtspraak in Ned.-Indië. De Indische oorrespondent van de Telegr. deelt verbijsterende staaltjes mede van de wjjze waarop de inlander berecht wordt Wanneer er één zaak is, welke dringend regeling behoeft ln deze gewesten, zoo zegt hij, dan is het de lnlandsohe rechts bedeeling. W ewillen eenter iedere gedachte aan gebrek aan imtégriM't absoluut op zijde stellen. De oorzaak der groote fouten, welke de imland- sche rechtsbedoeling aankleven, ligt in hoofd zaak aan de organisatie. Bijzondere aandacht verdient de recht spraak der rapats en der inheemsche recht banken, waar bet voorzitterschap en meestal ook de feitelijke rechtspraak wordt uitgeoefend door den plaatselijken bestuurs ambtenaar. Wat zien we al te vaak gebeuren? Dat een kersversch van de schoolbanken komend be stuursambtenaar, na korten tijd van voorbe reiding voor zijne administratieve bezighe den, geplaatst wordt in een of .anderen uit hoek van het gewest en daar eenvoudig op de bevolking „losgelaten" wordt als rechter over leven en dood, als ongebreideld udtdee- ler van tientallen jaren dwangarbeid, ver banning, enz.! Ik heb een jongen meer was het niet van drie en twintig jaar gezien, die als bestuursambtenaar-hadiatvoorzitter, sterk© pressie uitoefende op de inlandsche leden van- den badlat om een beklaagde ter dood te veroordeelenl Be heb oud© kerels op onbewezen beschuldigingen, dlus in hoofd zaak op grond van de „overtuiging" van zijn ieudigen rechter, tot vele jaren dwangarbeid hooren veroordeeien door onrijpe, nauwelijks den kinderschoenen ontwassen bestuursamb tenaren! Dat gebeurt niet ééns, maar her haaldelijk en het toezicht van den resi dent, die immers denzelfden 'knaap zulk een verantwoordelijkheid durfde toevertrouwen, kon geen voldoende bescherming tegen de daaraan verbonden gevaren geven* Een algemeene fout van de jongeren aan wien evenzeer de rechtspraak is over gelaten is het gebrek aan taalkennis, waar door veel van hetgeen ter terechtzitting en bij het vooronderzoek behandeld is, voor den voorzitter-bestuursambtenaar een gesloten boek blijft. Dan1 moet hij' maar vertrouwen op zijn helpers den inlandschen djaksa, de hoofden of de Indo-griffier, die hem in ge brekkig, Hollandsch of .half begrepen Ma- leisch Si een paar woorden vertellen, wat de beklaagden en getuigen in hun lands-taaltje hebben beweerd. Op de basis van die frag mentarisch© vaak zeer subjectief opgestelde inlichtingen spreekt de voorzitter dan straks zijn vonnis uit: ophangen, of twintig jaren dwangarbeid. De schr. deelt verbijsterende staaltjes daarvan mede. GEMENGD NIEUWS. Brand op de „Maasland". Londen, 29 Dec. Te Havre is aangekomen het Nederlandsche stoomschip „Maasland" -met brand in de lading. Met behulp van stoombrandspuiten was mten het vuur spoedig meester. De lading werd door vuur en water ernstig beschadigd. De schade kan nog niet worden opgegeven. Een echtscheidingselsch wegens. vegetarisme. Dezer dagen maakten wij melding van een eisch tot echtscheiding, ingediend door een vrouw, omdat haar man min of meer bezeten was geraakt door de draadüooze telegrafie. Thans vinden wij meldiing gemaakt van een eisch tot echtscheiding, ingediend door een mameen zekeren William Pian, die er zijn vegetarische echtgenoote niet toe kan bewegen, een biefstukje voor hem te bak ken. Het geval doet zich voor te St. Louis. Het paar huwde Februari 1917 en William miste op den duur zeer zijn vleeschpotje, zoo dat hij al op 81 Maart van hetzelfde jaar zijn huis ontvluchtte. William nam later dienst in het leger, waar hij bleef .tot bet eind van den oorlog. Sedert heeft hij pogingen gedaan om zich met zijn vrouw te verzoenen, doch mra Paan meeait dat zij niet gelukkig kan zijn met een vleeschetenden man. Pian heeft nu maat een eisch tot echtscheiding ingediend:. Vijf gulden per seconde. „Wijsneus" schrijft in het „Hbld." Een groote gemoedsrust vervult thans ons, burgers anders zijn wij tegen Kerst mis maandenlang vermoeid geworden door het lezen van Kamerverslagen en Begroo- tingsdebatten. Ieder ernstig mensch wordt ten slotte wanhopig, als hij steeds de oppo sitie staaltjes van verkwisting hoort noemen en donkere voorspellingen doen over den gapenden afgrond waarheen wij glijden. Dit jaar zijn wij het lekker vergeten en toch glijden we harder dan anders, want een démissionnair ministerie kan natuurlijk nooit de rem zoo krachtig aanzetten, mocht het al willen. Het is nu voor diegenen der ambtenaren, die zuinig willen zijn, een treurige tijd; Excellentie haalt de schouders op over hun voorstellen. Het is een glans periode voor die ambtenaren, die graag met het geld naar buiten sneeuwballen duizend en-een gaten blijven hun open in de offlcieele schutting. Den moeizamen ijver, die gaten toe te stoppen, mist Zijne Excellentie. Vóór het ministerie aftrad was het tekort op de begrooting geraamd op 147 millioen gulden per jaar. Per dag boert Nederland dus vier ton achteruit. En dit wordt met den dag erger, totdat er een actief ministerie komt en deszelfs bezuinigingsvoorstellen worden aangenomen door de Kamer. Men zegt wel, dat elke seconde, die de klok tikt, een menschenziel de eeuwigheid ingaat. Voor hem die dit iets sombers vindt is het wijzer daar maar niet voortdurend aan te denken, want ondanks Pink Pillen en Electrische Gordels is daartegen toch niet veel te doen. Maar we moeten wel beseffen, dat elke seconde die de klok tikt, er in de Neder landsche sohatkist 19 guldens vloeien en 24 guldens eruit stroomen en dat tegen die wanverhouding een heeleboel te doen is. Onze groote gemoedsrust van heden is dus maar het paradijs van den dwaze de slaap van een opiumschuiver aan boord van een zinkend schip. Revisie van een proces na vijf en veertig Jaar. In 1878 veroordeelde het Assisenhof der Seine den apotheker Louis Danval tot. levens- angen dwangarbeid wegens vergiftiging van zijn vrouw door middel van arsenicum. In 1902 kreeg de apotheker, die steeds zijn onschuld had volgehouden, gratie van den president en eischte onmiddellijk revisie van zijn proces. Dit verzoek werd in 1906 verworpen. In 1921 werd ioor professor d'Arsonville een mededeeling ge daan in de Academie van Wetenschappen, vaarin deze tot de conclusie kwam, dat zich ln het menschelijk lichaam zeer kleine hoeveelhe- len arsenicum bevonden, tot eenl totaal van een 'milligram. Danval grondde hierop, in het begin van dit jaar, een nieuw verzoek om revisie en de pro cureur-generaal droeg aan een vijftal geleerden een rapport op, waarvan de conclusie was, dat twee milligram arsenicum in het menschelijk lichaam geen vergiftiging vormen. Dit nu was juist de hoeveelheid in het lichaam van de vrouw van Danval gevonden. Er zou dus uit volgen, dat zij niet vergiftigd was. Het revisieverzoek wordt thans voor de straf kamer van het Hof van Oassatie behandeld. Een draadloos weldoener. „De torens zingen". Oolonel Green in New Bedford (Mass.) is een Amerikaansch radio-maniak, die met zijn geld geen raad weet en het derhalve den aether maar intrilt op een wijze, die de omwonenden ten zeerste weten te waar- deeren. Oolonel Green bezit een naar de laatste eischen uitgerust Radio Omroep- Station op zijn farm. Dank zij een overeen komst met de „American Telephone and Telegraph Company" in New-York Oi-y ontvangt hij iederen avond langs een spe ciale telefoonlijn de uitgelezen radio-pro gramma's van het station WEAF. De aldus ontvangen muziek is sterk genoeg om het zendstation van den kolonel te doen werken, juist als waren de artisten in de bibliotheek op Round Hills aanwezig. Op een watertoren in het veld heeft kolonel Green een groot aantal luidspre kende telefoons gemonteerd, die ds ontvangen muziek op dusdanig luide wijze weergeven, dat zij tot ver in den omtrek te hooren is. Talrijke omwonenden begeven zich desa vonds naar den Estate om aan den voet van den zingenden watertoren de concerten bij te wonen die op het beroemde New-Yorksohe omroepstation worden gegeven. („Tel.") Bespuiting met carbolincum. De aandacht van belanghebbenden wordt er qp gevestigd, dat een bespuiting met car- bolineum de werkzaamste ©n meest aanbe velenswaardige bestrijding is van alle insec ten, die op bet hout onzer vrucht- en andere boomen overwinteren.. In het bijzonder geldt dit voor bladluizen op pruim, appel, sneeuwbal; schild- en dop- 1'uizen op perzik, druif; spit op kruisbessen; spruitvreter op roodte en zwarte bessen; roode aan frambozen, wantsen op appel,* roode aalbessen ©n meer andere. In alle gevallen waarin' gedurende het vori ge seizoen deze insecten aanwezig waren, is een bespuiting zeer gewenscht. Behalve de genoemde insecten kunnen ook enkele schimmelziekten met carbolineum be streden worden, n.1. Noniliaziiekte bij d© pruim en verder mossen en algen (groen be slag) op oudere boomien. De meest geschikte tijd1 voor de bespui ting is: voor de perzik in die kas van nu tot het midden van Januari; perzik buiten tot begin Februari; druif in kassen van nu tot in Februari; appel, peer, pruim, sneeuwbal e.d. van nu tot in Maart. Voor perzik moet de emulsie niet sterker genomen wordenden 6 in alle andere ge vallen gebruike m-1 een emulsie ter sterkte van ongeveer Tl, Nadere inlichttr -en over deze bespuitin gen worden verst rekt dOor den Plantenziek- tenkundigen Diennt te Wagenlngen en door de op verschillende nb.atsen werkzame amb tenaren van dtazen disast Een Brltsch-Amerlkaansch ver toog tot Parijs?

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 11