Tweede Blad. BUITENLAND 1923. VAN MAANDAG 81 DECEMBER 1923. lm den loop vaas ütot jaar geraakte "Enge Ierland. lflRngeh0<?rt ^bben, dat het jaar «W*™ öpoed den te- van vreedzame toestanden voeren wri'ra m det oonierentiiejaar 1922 het ge- ,,"Jn vr i8 w,el hee! erg bedrogen uitgeko- der d'an ooit werd er voortgang ge- ^5Lm economisch herstel. Het te- CKLn eerd°r waar- D© volkenhaat en de tegenstehmgien op economisch gebied hadden t gevolg dat maatregelen genomen wier-' dien die het herstel tegenwerkten. u eerst, aan het 'eind© van het jaar, gloort er een vonkje van nieuwe hoop, is er weer een kleine kans d'at er een weinig verbete ring komt, dat herstel van inderdaad vreed zame toestanden een einde zal maken aan ontwrichting van handels- en bedrijfleven in bijkans elk land van Europa. Het is niemand euvel te duiden, zoo hij wei nig hoop heeft op de komende gebeurtenis- sen. Zoo vaak toch leek het dn de jaren die na het Sluiten van den „Vrede" alweer ach ter ons Liggen, d'at men eindelijk eens voort gang zou maken. Doch d'e maatregelen die genomen werden waren eerder geschikt om de pogingen tot herstel te fnuiken, dan om hieraan ook maar de geringsten steun te verLeenien. De Invloed' daarvan heeft zich op ons allen doen gelden. 1928 toch was een jaar vol gevaren. De tal- looze politieke verwikkelingen waren meer malen van dien aaxd, dat Europa slechts op het kantje af voor een nieuwen oorlog ge spaard bleef. Noch deze gebeurtenissen, noch grove onrechtvaardigheden, tegenover gelheele bevolkingen begaan, vermochten de wereld meer in beweging te brengen. Conferentie te Lausanne. Begin Januari was de conferentie te Leu- saime nog to vollen gong. In 1922 hoopte man reeds, dat vóór Kerstmis van dat jaar de Turksche quaesti© geregeld zou zijn. Do Turken onderhandelden echter op Oostersche wijze. Telkens, wanneer eetn schikking aan staande scheen kwamen zij met nieuwe edschen voor den dag. Op het laatst van het jaar was de kwestie over het villajet Mosoel, die weer roet in het eten .gooide. Engeland zoowel als Turkije eischten het recht op dit •district op. Belden bedoelden zij do petro leum, die daar aanwezig moest zijn, doch dit woord werd door bedden, angstvallig ver meden. Herhaaldelijk dreigde de conferentie te mislukken. 6 Jan. verliet Riza Noeri Bei, na een dbor hem zelf uitgelokt incident, de vergadering. Dientengevolge nam' Ismet Pasja in de com missie voor de capitulaties eveneens een af wijzend standpunt in. Riza Noeri Bei liet zich op een zeer onhebbelijks wijze uit over de Armeensche kwestie de Armeniërs, zoo zeide hij, zouden steeds in het geheim door de Europeesche mogendheden gesteund zijn met het gevolg, dat men „to het be-' lang van den vrede" niet meer over deze kwestie zou spreken. M. a. w., men liet de Armeniërs aan hun lot over. De eigenlijke kwestie, waar het om draai de Mosoel kwam, den 26sten Jan. toch weer ter sprake/ Curzon stelde ten slotte voor de kwestie aan dein Volkenbond ter re- galing over te laten, doch Turkije wilde daar niets van weten. Daardoor werd do toestand weder zeer gespannen. Reeds hield! men re kening met een nieuwen oorlog, met Turkije. Door Frankrijk werd een vredesverdrag aan de Turken ter teekening voorgelegd. Dit zou niet definitief zijn, doch slechts de, stand van zaken weergeven. Deze daad van Frank rijk, waarover met Engeland geen overleg werd gepleegd, veroorzaakte in Engeland groote beroering. Naderhand bleek evenwel, dat Frankrijk op deze wijze wilde voorko men, dait de conferentie werd aftrebroken, en dat zou kunnen worden vastgesteld, dat zij gledhts verdaagd was. De beau róle was aan Frankrijk, daar het geschil liep tusschen Engeland en Turkije. Bovendien, wilde Frankrijk, dat groote belangen had bij de betaling der Turksche rente, in elk geval een regeling treffen die Turkije zou bevredi gen. Weinig vermoedde men toen te Parijs, dait juist de kwestie der rentebetaling ten slotte tot een conflict zou leiden. Na eindeloos getraineer, kwamen die Tur ken eerst den 8en Februari nuet een nieuw voorstel. Het vraagstuk betreffende Mosoel werd1 van de agenda afgevoerd. Binnen een jaar zou deze quaestie tusschen Engeland en Turkije geregeld worden. De westgrens van Turkije zooal's de geallieerden die voor- •steldén werd aanvaard, zoomede de demi 11- tarisatie der zeeëngten en van Gallipoll. Ook in de oplossing der nationalitedtskwestie en die van de openbare schuld verklaarden de Turken toe te stemmen. Inzake de capitula ties maakten de Turken, weder bezwaar, met het gevolg, dat de geallieerden weder moosten toegeven. Na deze concessies begon het lieve leven opnieuw. De Turken weigerden wederom het verdrag te teekenen. Thans liep het geschil tusschen Turkije en Frankrijk over de be taling der Turksche schuld. Hierover kon men het miet eens worden. De conferentie werd verdaagd, en de delegaties verlieten Lausanne. Eerst 24 April werden de onder handelingen hervat. Tn dien tusschentijd had het Incident to Smyrna plaats. De Turken eisch- len het vertrek van de vreemde oor logsschepen uit de haven van Smyrna. Ook Nederland was daarbij betrokken, daar de „Tromp" te Smyrna vertoefde. De vast beraden houding der geallieerden noodzaakte evenwel de Turken op dezen eisch terug te komen, nadat men dreigend dicht cene her vatting der viiandeUikheden was geaderd. Tenslotte kwamen de geallieerden de Tur- ken in zooverre tegemoet, dat zij allen hunne oorlogsbodems, op een irn, terugtrokken. Ook na de hervatting der conferentie dreigden meermalen conflicten. De conc™" tratie der Turksche troepen aan de grens van Syrië leidde tot wn eomfhet met Frank rijk, welk land dreigde de conferentie te ver laten. Eindeloos duurden die onderhandelingen. Nu eens schenen die Turken de voorstellen der geallieerden te willen aanvaarden, dan weier stelden zij zich geheel afwijzend daar tegenover. Eerst bet eind van ff uil bracht de onidler- teekeniing van het vredesverdrag. 28 Aug. d.a.v. werd1 het door >dle Nationale vergade ring geratificeerd. Turkije trad vrijwel als overwinnaar uit den strijd. Schadevergoe ding aanvankelijk hqpaald' op 15 mÜUioen pond behoefden 2:ij niet te betalen. Zij kregen Thracië en den dalweg van de Ma- ritza aills igrens. Frankrijks eisch. tot beta ling der rente-coupons in goud1 wierd afge wezen. Deze zal in '.Turksche of Fransche munt geschieden. Bij Adrianopel verkrijgen de Turken een grenisregoliiig in hun voor deel 'tegenover schadeloosstelling aan Grie kenland. Na de ratificatie van liet Verdrag volgde in het laatst van Augustus de ontruiming van Konstantimopel door de- geallieerde troe pen. De Turksche kwestie was daarmede al thans voorloopig opgelost. Sterker dan vroeger is Turkije wit den oorlog te voor schijn gekomen. En evenals zoovele leuzen uit den grooten oorlog moest ook die van de verdrijving van de Turken uit Europa weer opgeborgein worden. Het schad evergoedi ngsvraagstuk. Een erfenlis van lf)22 was ook de regeling van het schadevergoediugsvraagstuk. Niet tegenstaande de tsiirijke conferenties was men hiermede in 1922 slechts weinig opge schoten. De Vereenllgde Staten toonden zich ar wel bij geïntenestseerd, doch de vrees In de Europeesche (politieke) vraagstukken verwikkeld te worden weerhield' de Unie van aotieve deelname a.an de beraadslagingen, Beghi Januari hield Hughes reeds een rede, waarin hiji de overbrenging van bet vraagstuk van politiek naar eoonomisch ter rein bepleitte. Frankrijk bleek echter steeds het groote struikelblok. Eerst nu op het eind van van het jaar schijnt het die reeds door Hughes aangegeven richting uit te gaan. In Engeland votnuS de door de Vereenigde Staten gewenschte richting ook rijkelijk steun. Dientengevolge kwam het tusschen Frankrijk cn Engeland herhaaldelijk tot con flicten waarbij van weerskanten geztowpeald werd op een ophofJSnig der Entente. Het be gon reedis, toen in Januari de Commissie van Herstel officieel het ingsbreke blijven van Duitsohinad vaststelde. De Engelsche gede legeerde, Braidlburry onthield Zich daarbij van stemming. Het beSluit van de oommissie was bet gevolg van een zondter resultaat ge bleven beraadslaging der gedelegeerden te Parijs. Engedand, (Frankrijk en Italië had den ieder een plan tot regeling der schade vergoeding ingediend. De oonferentie leidde niet tot overeenstemming; 4 Januari wer den die besprekingen ei,roken. In scherpe bewoordingen gaf! de En gelach e premier Bonar Law zijn afkeuring over de houding van Frankrijk te kennen. In Duitschland ver wachte men moeilijke tijdlen. Zooals spoedig zou blijken, terecht,. Voor Frankrijk was het besluit van de Oommissie van Horstel een gereede aanlei, ding om de sanutiis-pollitiek zoover mogelijk door te voeren. 7 Jfnnuari was reeds'een be gin gemaakt met de bezetting van het Roer gebied'. Aanvankelijk geschiede dit onder d'e leus, dat de daarheen gezonden inge nieurs-oommissie beschermd moest worden. Ba de Vereenigdo Stateü werd dit optreden scherp afgekeurd., De Senaat besloot dien tengevolge tot terugroeping der Amerikaan- sche bezettingstroepen. Het tot dusver door de Amerikanen bezette gebied werd: door de Franschen bezet. De bescherming; van d'e ingenieurs-com missie in het Roergebied' bleek al heel spoe dig dn een geregelde bezetting over te gaan 11 Januari weid Essen bezet en daarna volgden andere nijverheidscentra. Ht gevolg was het neerleggen van den arbeid in de mijnen en lijdelijk verzet dier arbeiders en imbtenaren in hei; bezette gebied, waardoor het nuttig effect voor Frankrijk tot du! daalde. De houding dber Engeland1 inzake de scha devergoeding aartgenomen bracht Duitsch land ertoe een nieuw voorstel te doen. In Frankrijk achtte omen het direct onaanneme lijk. België liep achter Frankrijk aan. Ook in Engeland keurde men het voorstel niet goed, doch zag men hierin een grondslag voor on derhandeLtogen. 16 Mei deed Druitschlamd een nieuw voor stel, Voorgesteld werd' betaling vain 50 ntil- 1'i'ard in 35 jaar en een moratorium van jaar. In hot laatst Iran' Mei weid' bekend, dat Beliglë aan Frankrijk een voorstel tot rege ling der schadevergoeding had doen toeko men, waarin o.a. het nemen van monopolies werd voorgesteld, In verhand hiermede hield Poincaré besprekingen te Brussel met de Belgische regeering. Het resultaat hiervan was weinig bemoedigend voor Duitschland, d'aar België en Frankrijk het eens werden over een verzwaring van den druk op Duitschland om het tot nakoming van zijn verplichtingen te dwingen. Een nieuw voorstel van Duitschland on, derging hetzelfde lot ,als de vorige. Intusschen werd de economische ontred dering in Du'tsehland volkomen; het steu nen van het lijdelijk verzét verslond ontzag gelijke sommen. Het separatisme, dat door de bezettin gsan tori teiten werd1 gesteund, dreigde het Rijnland voor Duitschland ver loren te doen gaan. 24 September besloot de Duitsche regee ring tot het opheffen van het lijdelijk verzet Poincaré, die steeds de opheffing van het lijdelijk verzet rils voorwaarde genoemd had voor hervatting der besprekingen, liet Duitschland weten, dat hij bereid was nieuwe voorstellen in ontvangst te nemen. Dit was het eerste licht punt, na bijna een jaar stil stand van de actie tot herstel vam den eco- nomischen toesband in Europa. Het resultaat van de Fransche sanctie-po litiek is mtosschen bedroevend gebleken. On noemelijke waarden zijfn in het bezette ge bied verloren gegaan, waarbij de kleine hoe veelheid kolen, die Duitschland) in bet begin van het jaar ten achter was, en op grond waarvan Duitsehland's óm gebreke blij,ven geconstateerd werd in het niet verzinkt In plaats van een Duitschland dat nog tot het betalen van eenige schadevergoeding in staat was, kwam een, geruïneerd land. dat onmachtig is tot betalen. Tegenover de sanctie-politiek van België en Frankrijk stelde Duitschland een eoono mische zelfverztoking die het land op den rand van den afgrond! bracht Enigeland heild zich afzijdig; tem ©tod© den schijn te bewaren onthield het zich van stemming te gen de door Frankrijk en België genomen besluiten. Tenslotte echter trachtte Engeland, ge dwongen door de ongunstige economische toestanden in eigen land, tengevolge van de algemeen© ontwrichting in Europa, opnieuw een oplossing van het schadevergoedi ngs vraagstuk te verkrijgen. In de tweede helft van Ootober had eene gedachtewisseling plaats tusschen Engeland en d'o Vereenigde Staten over het bijeenroepen van eene eco nomische cenferntie. Weer waren het Frank, rijk en België die roet in het eteni gooiden. Beide landen verklaarden) met hot denkbeeld in te stemmen, dloch Frankrijk maakte voor behoud ten aanzien van de bevoegdheid van do oonferentie. Zij zou het onderzoek moeten beperken tot het huidige betalingsvermogen van Duitschland, terwijl dte commissie van Herstel het hoogste gezag moest behouden In die Vereenigde Staten was men over dit voorbehoud zeer ontstemd, en de meening van president Cooiidge was dan ook, dat op die wijze het houden van eene conferentie nutteloos was. Frankrijk trachtte neg een poging te doen om de conferentie toch te laten doorgaan Het wilde db Vereenigde Staten niet af schrikken en stelde daarom voor, dat de vaststelling van het Duitsche betalingsVer- mogen niet Hanger zou gelden dam tot 1980 (om d'an m>et zwaardere elschen te komen en Duitschland's opkomst te verhinderen?) en dat de schuld van Duitschland niet vermin, derd mocht worden dam met toestemming van alle geallieerden. Dat zou dus beteeke- nen, dat d'e schuld niet, verminderd werd zoolang Poincaré aan het bewind' is. Nadat een diepgaand1 verschil van meening de toestand tusschen Frankrijk en Duitsch lanld) uiterst gespannen! gemaakt had1, be sloot de Commissie van Herstel ten slotte tot do instelling van 2 oommisnies. De eerste zal tot taak hebben do middelen ma to gaan tot het in evenwicht brengen van de Duit schie begroeting en het &tabilfeeeren. van de Mark, de tweede zal moeten onderzoeken hoeveel kapitaal uit Duitsohlamd is .ge vlucht". Het feit, dat de Vereenigde'Staten1 offi cieuse vertegenwoordigers to de commissie heeft, die evenals de Engelsche gedelegeer den financieel© specialiteiten zijn vam naam wettigt de hoop, dat indérdaad resultaten zullen worden bereikt. Voor Poincaré zullen zware dagen aanbreken. Uit het rijk der pbrasen is het schadévergoedingsvraagstuk thans overgebracht naar dat van de nuchtere Zakelijkheid, waarbij getallen en niet rheto risohe spitsvondigheden den 'doorslag geven Uitladingen van de bedde Amerikaansch© des Ininidigen to dier zake gedaan voorspellen hem niet veel goeds. - Alles tezafhem is er hoep, dat we in het ko mende jaar een.1 stap nader zulleni komen tot de regeling van het schadévergoedtogsvraag- stuk. Daarmede zal dan ook de meest nood zakelijke stap gedaan zijn in' de richting van het herstel van den vreedzamen toestand in Europa, hetgeen zijn invloed op den alge- meenen eoonomischem toestand spoedig za" doen gevoelen. Duitschland. Zondagmiddag, 81 December 1922, hield Rijkskanselier Cuno te Hamburg eem rede, waarin hij ook het schad evergaocMmgsvraag stuk ter sprake bracht. Hit wees op hetgeen Duitschland in weerwil van zijn verval reeds betaald had en noemde de Fransche bezorgd heid over „oorliogszuchtigheM van Duitsch land ongemotiveerd. Aan- het slot van zijn rede sprak Cuno die hoop uit, dait het nieuwe jaar het einde zou brengen vam het tegenover Duitschland toegepaste stelsel van geweld Wel is deze hoop jjd'ei gebleken. Reeds in Januari kwam de uitbreiding vam sanctie- politiek en werd het Roergebied bezet. Duitschland1 verklaarde alle leveranties en betalingen optekening van de schadevergoe ding stop te zullen zetten, daar de bezetting strijdig was met het verdrag van VersaMce. In het bezette gebied' werd bet lijdelijk ver zet georganiseerd. In verschillende plaatsen hadden botsin gen plaats, waarna aan de betrokken ge meenten booge boeten opgelegd werden. Wij herinneren hier aan de incidenten te Buex en te Essen. Door een uiterst streng regime trachtten de Franschen het lijdelijk verzet te fnuiken. Zware boeten en straffen gaven niet het ge- wensch'te resultaat, -evenmin als de inbeslag nemingen van geiden. Ook de onrecht va ar dige uitwijzingen brachten in het lijdelijk verzet geen verandering, In verband met de later plaats gehad hebbende gebeurtenissen in het bezette gebied is het vermoeden maar al te zeer gewettigd', dat met die uitwijzing van Pruisische ambtenaren en met de ont wapening der politie geen ander doel be oogd werd, dan het effenen van het terrein voor de separatistische actie. 30 September begon de actieve actie der separatisten. Een bloedige botsing had plaats te Dusseldorf. De Franschen naimen. de op roerlingen in bescherming en ontwapenden de veiligheidspolitie. De separatistische beweging breidde zich allengs uit. In verschillende plaatsen slaag de zij er aanvankelijk in zich van het be stuur meester te" maken, dank zij de hulp dioor de Fransche en' Belgische bezetting verleend. Den 20sten Ootober werd te Aken de Rijnlandrepubliek uitgeroepen,.doch deze beweging mMukte geheel en al. Bij de daar opvolgende ruzie tusschen de leiders der af scheidingsbeweging kwam diiidelijk aan het licht, dat van Fransche zijde de beweging niet alleen daadwerkelijk, maar ook met geld gesteund werd. In1 December verliep de se paratistische actie, behalve in de Palts. De bezetting van het Roergebied en de steun door het Rijk aan het lijdelijk verzet verleend, veroorzaakte een scherpe daling van de mark, en een steeds verder gaande economische ineenstorting van het Rijk. De broodprijs, die 20 Januari te Berlijn 1000 Mark bedroeg, steeg in Augustus tot 400.000 Mark. 28 Sopt. kostte een ai 5.2 iui.1- lioen Mark. In varband met de economische crisis om stonden half Augustus opgeregeMh.ed.en in geheel Duitschland, 11 Augustus was het kabinet-Cuno genoodzaakt, af te treden. Dr. Streisenxann werd tot Rijkskanselier be noemd en 'Slaagde er spoedig in een miauw kabinet samen te stellen. Tn- dien tijd nam de rechtsradioale aocie toe, terwijl ook de oomimiuniisten hunne po gingen om de arbeiders tot een putsch te be wegen voortzetten. Dit leidde tot het afkon digen van den uitzonderingstoestand voor geheel Duitschland op 25 September. Beieren weigerde deze uitzonderingstoestand voor het gehoede Rijk te erkennen. Ven Kahr werd tot dictator benoemd. Het amitwoordl der Rijk-sregearing hierop was de benoeming van generaal von Lossow tot bevelhebber van de Rijksweer in Beieren. 30 September trachtten de communisten zich bjj verrassing meester te maken van Küstrin. De poging mislukte echter. 2 October zag Stresemann zich genood zaakt af te treden in verband met de elschen der Duitsche Volkspartij, die opname van Duitsch-natianalen in de regeering verlang de. Pi'esident Ebert droeg daarop aan Stre semann de vorming van een nieuw kabinet op. Behalve met Beieren geraakte het Rijk in moeilijkheden met Saksen, alwaar een socia- listisoh-communistisch kabinet werd1 ge vormd. Terwijl men te Berlijn Beieren blijk baar niet aandurfde, nam men tegen Saksen scherpe maatregelen. Generaal Muller, be velhebber van de Rijksweer in Saksen liet de communistisch© ministers arresteeren. D© dreigende toestand itn Beieren- zoowel als d,e actie van rechfcsradicalen en oommu- nisten in andere deelen van het Ryk gaf de regeerimg aanleiding tot het benoemen van generaal von Seekt tot opperbevelhebber der liijksw-eer, waarbij deze tegelijkertijd met dictatoriale macht bekleed werd. - Krachtig trad hiji op tegen de links- en rechtsradi- calen. Generaal von Lpssow wiens houding in Beleren eenigszins dubbelzinnig leek werd ontslagen. De Nationaal-soaialistische, de Duiitsch-Volkische en de communist'sche partij- werden ontbonden en alle instellin gen van die partijen opgeheven. Zijn maat regelen ter onderdrukking van den Putsch in Beieren hebben ongetwijfeld door hunne preventieve werking do miriukkirg in de band gewerkt. OBij het indienen van een machtigingswet waarbij aan' de regoering groote bevoegdhe den werden verleend voor het 'herstel van dein economiiischeni toestand (15 November was de Reciteanark reeds ingevoerd) bleek de positie van het kabinet-Streeemann uiterst zwak te zijn, zoodot Stresemann opnieuw moest aftroden. Zijn opvolger, Dr. Marx, nam' Stresemann, ais minister van Buiiten- landsche zaken in zijn kabinet op. Het eerste werk van den nieuwen Rijkskanselier was het indienen van een nieuwe machtigings wet, welke 8 December werd aangenomen. Intuesahen was aan Strese-mann, opdracht ge geven tot het aanknoopem v,an- nieuwe on derhandelingen met Frankrijk. Het conflict met Beieren, hetwelk wij hier boven1 reedis aanhaalden, dreigde een oogen blik ernstige afmetingen aan te nemen. Na afkondiging van. de uitzonderingswet stelde von Kahr de wet tot bescherming der republiek voor Beieren buiten werking. De rechtsradiicale actie werd' door hem gesteund. Het niet optreden van de Rijksweer tegen 'deze actie leidde tot het ontslag van den Rijksbevelheb'ber, generaal von Lossow, die daarop tot bevelhebber der Beiersche Rijks weer benoemd weid. 7 November had in Beieren de rechte' radicale staatsgreep plaats, die onder leiding stond van Hittler. Ook Ludendorff was hier bij betrokken. Aanvankelijk sloten von Kahr en generaal von Lossow zich bijl de beweging aan. Later heette het evenwel, dat zij dr. ondier dwang gedaan hadden. Von Lossow riep de -hulp in van de Rijksweer die zich buiten München bevond met het gevolg, dat Ludendorff en Hittler 9 November werden gearresteerd. Daarmede nam ook de rechte- radicaLe actie in Beieren! een einde. Voor het -economisch, herstel to Duitsch land was 1923 ook vrijwel een verloren jaar, De -geweldige daling van do mark, die ten slotte nog beneden de roebel kwam te staan veroorzaakte to talrijke kringen diepe ellen de. De honger bedreigt weer een groot diee' van de Duitsche jeugd. .Hulp is dringend noodig en het is verblijdend te zien hoe Hol land to deze weer voorgaat. Engeland. Enigeland had dit jaar heel wa/t met zijn bondgenoot Frankrijk te stelen, en meerma len werd dian ook de Entente bedreigd1. Nadat Engeland in het begin van het jaar tot een regeling gekomen was met de Vereenigde Staten over de betaling der ooriogsschulden afbetaling binnen 62 jaar richtte de werkzaamheid' zich op het herstel van den eoonemischen toestand to Europa. In Enge land acht men het herstel van Duitschland hiertoe noodzakelijk. De uitbreiding van de bezetting dOor België en Frankrijk gaf dan ook meermalen' aanleiding tot scherpe cri- tiek,1 welke te Parijs ales behalve vriende lijk werd opgenomen. Dit ging zelfs zoo ver, dat men te Parijs verklaarde, dat elk voorstel tot bemiddeling tusschen Frankrijk en Duitschland als een onvriendelijke daad be schouwd zou worden. In dien tijd gingen in Engeland -eveneens temmen op -om ook de ooriogsschulden der geallieerden te regelen, waartegen van Fransche zijde eveneens ver zet kwam*. Men verweet Engeland niet mede te werken tot het verkrijgen van betaling dioor Duitschlamd. De toestand werd nog toe gespitst door de publicatie van het nieuwe Fransche Vlootplan waarin men een bedrei gi-n;g van Engeland zag. Het debat to het Bnlgedscbe Lagerhuis over d-e uitbreiding der luchtmacht, waarbij de sterkte der Fransche luchteskaders !n het ge ding gebracht werd, gaf Poincaré aanleiding tot het schrijven van -een scherp artikel in do Figaro, waarin hij betoogde dat Frankrijk zijn bondgenooten elders moest zoeken. In zake het herstel-vraagstuk 'kreeg Engeland in dien loop van het jaar Italië aan zijn, zijde, terwijl men ook to België lichtelijk huive rig werd van de Fransche politiek. Dit alles leidde ertoe, dat, nadat nog maermalen het verschil van inzicht tot een conflict had drei gen te leiden, waarbij Frankrijk steeds zijn wil dóórzette, Engeland nu ten slotte toch dóór wist te zetten.' dait bet betalings- vermogan van Duitschland onderzocht zal worden. land ook nog to stniblieltogen miet de Ver eenigde Staten en Rusland. Met dó eerste natie kreegt het verschil van meening oveï de drankvoorraden aan boord van echepea en de toepassing van de 12 mijlsgrens. Dezs kwestie werd vrij spoedig geregela. Van ern stiger aard dreigden de verwikkelingen met Rusland te werden. Door uitbreiding van de territoriale grens tot 12 mijl bemoeilijkten de Russen de visscherij van Engelsche tra-w ier aan de Moetrmainkust. Ook werd het tus schen Engeland en Rusland gesloten hanr delsverdrag niet nagekomen. De kanonneer boot „Harebell" werd naar de Moermankust gedirigeerd omt de Engelsche visscbetrij te beschermen. Op een vrij krasse nota van Engeland! antwoord Rusland miet het verzoek tot opening van onderhandelingen en wer den de meeste eisch en .ingewilligd. De in beslagneming van de Engelsche trawler „James Johnson" werd door het gerechtshof te Moskou nietig verklaard. Nadat de weg al-diis geëffend was, vertrok Rrasain ter on derhandeling naar Londen. 20 Mei had- Bonar Law wegens gezond heidsredenen zijn ontslag als eerste minister ingediend. Hij werd opgevolgd door Baldwto, die de door Bonar Law gevolgde buitenland- sche politiek voortzette en het dus met Frankrijk over de herstelquaestie ook al niet te best vinden kon. Lang heeft Balldwni het niet gemaakt. De algemeene economische toestand to Europa had een sterken invloed op de Engelsche nij verheid. De conservatieven meenden haar er weer boven op te kunnen brengen door de invoering van beschermende rechten. 13 November verzocht Baldwto den koning het' parlement te ontb'nden. De verkiezin gen werden vastgesteld on 5 December. De conservatieven leden hierbij een zware ne derlaag. Voor de tweedie maal verklaarden de Engelschen' zich met groote meerderheid voor den vrijhandel. Opmerkelijk was bij deze verkiezing de sterke vermeerdering van het aantal arbeidersafgevaardïgden. Na de conservatieven -vormen zij de sterkste partij to het parlement. Daar van samenwerking tusschen de verschillende partijen geen sprake is, zal vermoedelijk in Januari Ram- say Maodonaid, de ledder van de Labour- partij met de vorming van een ministerie be last worden. In de laatste helft van' December kwame» verschillende berichten binnen over een ge spannen toestand aan de grens tusschen Britsch-Indië en Afghanistan. Waar dan ver moedelijk Rusischen Invloed achter zou zit ten. Naar het schijnt Is ook de»e kwe,C« ■weer aan hot luwen. In Ierland keerde de mat weer. Na ont zettende offers to goed em bloed zag De Valera etodeJijk het nuittelooze vam zijn ver zet to. 28 Mei proclameerde bij het neerleg gen van de wapens. 28 Aug. werd hij gevan gen genomen. Frankrijk. De politiek van Frankrijk werd geheel ea al beheersoht door het herstelvraagistuk. On miskenbaar is ook de ^rensch Duitschland zoo volkomen mogelijk eronder te breDgen. Niet alleen rechtstreeksch doch ook door middel van steun aan de Duitschland omrin gende landen tracht Frankrijk dit doel te be reiken. Het verdrag met Polen en de juist ia het laatst van deze maand gesloten overeen* komst met Tsjecho-Slowakije wijzen to dia richting. In Engeland beschouwt men laatst genoemd verdrag dan ook als een nieuwe stap van Frankrijk op den weg der hege monie in Europa. J) at deze wapenen zich ge deeltelijk tegen Frankrijk zelf keerden, 'be wijst dadelijk de daling van de Franscha franc. In 't begin van het jaar toonde Frankrijk zich nog niet geneigd tot het treffen van eene regeling inzake de betaling der oorlog», schulden. Daarentegen beSteedidie het groote somman aan de militaire bewapening. De aanvraag tot verhoogtog van, het crediet voor de militaire luchtvaart met 86 millioen francs veroorzaakte ontstemming to Enge land. De voorgenomen, versterking van de Fransche vloot to het Oosten in verband met de plannen van Engeland inzake de vlaotba'fds te Singapore (welke plan na da ramp to Japan weer van de baan raakte) droeg hier nog een steentje toe bij. Ih het laatst van Mei diende Poincaré zito ontslag in bij president Mitlerand, naar aan leiding van het feit, dat dé Senaat zich in de zaak tegen Cachto en andere communisten onbevoegd verklaarde. Het ontslag weid döor Millerand echter niet aanvaard. Zooals reeds by het overzicht der achade- Vergoedingskwagtie werd opgemerkt, toont Poincaré zich den Matsten tijd een weinig handelbaardér. Ook to Frankrijk gaan an dere stemmen in dit opzicht op, zij het ook nog in bescheiden mate. Het bericht dat Frankrijk met de Vereenigde Staten bespre kingen wil aanknoopen over de terugbetaling der ooriogsschulden' moet blijkbaar dienen om de sympathie terug te winnen, die Frank rijk aanvankelijk to de V. S. in zoo groots mate genoot, doch door zijn houding tn de herstelquaestie grootendéels verspeelde. Aangaande de gebeurtenissen in Frankrijk verdiend nog vermelding de moord op den secretaris der monarchist'sche Ligue, Ma- rius Platteau, die 22 Januari door de anar chiste Germaine Berton werd doodgeschoten. De laatste werd juist de vorige week vrij gesproken. Op het eind van dit jaar- trof dé Fransche luchtmacht een ernstig verlies door het ver gaan van het luchtschip „Dixmude" (een vroegere Zeppelin) met 54 man aan boord. Zwitserland. Zwitserland kwam met Frankrijk In con flict over de vrije zones in Savoeie. Het refe rendum in Zwitserland gaf als resultaat, dat de Zwitsersche bevolking zich voor 4/6 tegen dé opheffing ervan verklaarde. Frankrijk stelde daarop voor, niettegenstaande dezen uitslag toch te onderhandelen over de op heffing, welk voorstel natuurlijk door de Zwitsersche bondsregeering van de hand ge wezen werd. Daarna hief Frankrijk eigen machtig de vrije zones op; het recht van den sterkste zou hier dus de beslissing brengen. Zwitserland wist echte® te verkrijgen, dat de qiuaestie voor het Haagsche hof zal wor den gebracht. Ook miet Ruriand kwam Zwitserland' to conflict. Donderd- g 10 Mei werd. een ver- tegexrwoordiger v u de Sovjet-regeering ter conferentie van Laiusanne, door Oonradl doodgeschoten. De Russen beschuldigden onmlddeHijk de Zwtoiemache regeering eryaa aavoMnendé toaftiktcetaa ter bercherwtfftg

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5