E T Op alla WMMing LEES DiTS.V.P. Herman Nypels Derde Blad. Ook in Mode-Artikelen, VAN ZATERDAG 5 JANUARI 1924. Een kort woord tot afscheid. Het is mij door verschillende omstandigheden niet mogelijk geweest, van allen, die ik daartoe vond aangewezen, persoonlijk afscheid te nemen. En dat aantal was veel grooter, dan ik ooit had kunnen vermoeden, waar persoonlijke omgang tot een mijner zeldzaamste bezigheden behoorde. Zoo blijkt, dat door een twintigjarig wonen en werken in een plaats toch vele banden wor den aangeknoopt, die sterker blijken dan men dacht en die men, nu het op verbreken aankomt, pas bemerkt en waardeert. Zooals alles, wat men verliezen of verlaten moet, pas de waardeering vindt, die het verdient. Gezondheidsredenen nopen mij, dichter bij het centrum vanf mijn ambtelijke bezigheden te gaan wonen, anders sou Helder, de plaats, die voor mij van zoo groote beteekenis werd, mijn woonplaats zijn gebleven. Het is dan ook niet zonder weemoed, dat ik vertrek en het afscheid valt me zwaarder dan velen wellicht denkeru Helder verkrijgt ook voor degenen^ die er niet zijn geboren, op den duur iets vertrouwds; de plaats is groot genoeg, om haar een stedelijk aanzien en verkeer te geven, maar de onderlinge kennis van de bewoners geven er iets intiems en gezelligs aan. Dat alles zal ik missen, maar meer nog het werk, de bemoeiingen, die ik zoo lange jaren hier mocht uitoefenen, en die van het groote vertrouwen hebben getuigd, dat ik in zoo hooge mate van een groot deel der bevolking mocht ondervinden. Bovendien sta ik op het standpunt, dat, zoo eenigszins mogelijk, de afgevaardigde naar een of ander vertegenwoordigend lichaam behoort te wonen In de streek, die hem verkoos. Zoo blijft hij op de hoogte en lm de sfeer, die noodig is, om voor de belangen van zijn district op te komen, waar noodig. Zoodat ik maar zeggen wil, dat er klemmende redenen noodig waren, om mij eindelijk te doen besluiten, mijn werk, mijn relatiën, mijn vrlenr den, etc., etc. te verlatens. Die redenen waren vooral, dat mijn hoofdfunctie door mijn gezond heidstoestand niet kon worden vervuld, zooals men dat mag verlangen en zooals ik dit zelf eisch. Intusschen geloof ik miet, dat mijn wonen in Haarlem mij zal doen vergeten, om voor de be langen van Helder en het Noorderkwartier op de bres te staan. In den geest blijf ik temidden van de menschen, die mij hun vertrouwen schonken, en ik hoop, dat, indien een beroep op mij moet worden gedaan, men dit evenmin zal nalaten, als tot nu toe. Mijn besten dank aan allen, die mij In de af- geloopen jaren zoovele blijken van vertrouwen en toegenegenheid gaven en aan de velen, met wie ik in verschillende besturen en colleges zoo aangenaam mocht samenwerken. Mijn dank ook aan de Redactie van dit blad, niet alleen voor nu, doch voor de vele malen, dat deze mijn bescheiden pennevruchten-wel wilde opnemen. Mocht er ook In de toekomst reden en gelegenheid zijn^ over een of ander actueel onderwerp het mijne te zeggen, dan zal lk dit gaarne doen en hoop ik op dezelfde loyali teit, die ik tot nu toe van de Redactie mocht ondervinden. De beste wenschen voor de Gemeente Helder en hare ingezetenen. A. W. MICHELS, Lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, v. Heyithuizenweg 24, Haarlem. Helder, 2 Januari 1924. PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg van het 2e blad). IJsclub „Het Noorden". De IJsclub „Het Noorden" heeft heden de baan achter het fort Dirks Admiraal geopend. Hedenmiddag wordt er gereden, terwijl hedenavond voor verlichting zal worden corg gedragen. De baan is voor iedereen toegankelijk. Het bestuur heeft blijkens een ln dit num mer voorkomende advertentie bussen op de baan geplaatst, terwijl eenige leden loten sullen verkoopen. Begrijpelijkerwijs zijn er aan het onder houd en de verlichting van de ijsbaan tamelijk Ïroote kosten verbonden, en tot dekking er kosten zullen de schaatsenrijders dan ook zeker willen bijdragen door het koopen van een lot of het geven van een bijdrage. A. G. O,-lezing van den hoor Portielje. De heer Portielje, de inspecteur van „Artis", vertelt gaarne en veel van zijne vrienden, de dieren, die deze unieke instelling onzer hoofd- stad bevolken. In 'li veeljarigen dagelljkschen omgang heeft hij, met onverstoorbaar geduld en volharding, hun levenswijze of juister: levenswijzen bestudeerd, en zijn even enthousiaste photo- graaf heeft met niet minder geduld tallooze op namen en welke! gemaakt. Wie de artike len in „De Levende Natuur" en „Bulten" volgt, weet met welk een ontzaglijke moeite zulke op namen worden gemaakt, en hoeveel eindeloos geduld ervoor noodig is. Vooral de laatste jaren hebben ten opzichte van de levensverrichtingen van dieren veel hieuws gebracht, dat aan tal van; legenden, en zelfs aan te goeder trouw door Brehm e. a. neergeschreven misvattingen een einde maakte. En de natuurliefhebbers zitten niet stil; steeds weer brengen zij nieuw mate riaal aan, steeds weer verruimen zij ons inziob in de physiologische en psychologische levens functies van het dier. Het was daarom van het A.G.O.-bestuur een goede gedachte als inzet voor het nieuwe jaar den heer Portielje uittenoodigen naar hier te komen, en het was jammer, dat e°n psycholo gische fout van het bestuur oorzaak was van een gering bezoek. Die psychologische fout was het feit, dat de entréeprijs .te hoog was, waar door velen afgeschrikt waren. De toegangsprij zen voor de AX3-.0.-avonden zijn meestal 26 cents, ditmaal had men gemeend die op 40 cent te moeten brengen en voor kinderen op een kwartje. En ziedaar! dit wreekte zich, en toen het veranderde inzicht kwam, was het te laat en hebben alleen twee meisjes ervan geprofiteerd, die wel voor „vol" moesten worden aangezien, maar volgens de .bewering van een der bestuurs leden „aardige kinderen" waren. Dit is nu eigenlijk zoo'n beetje dingen ver klappen, waarmee u als publiek niet te maken heeft. Maar u mag het ook eigenlijk wel weten, omdat per slot van rekening de schade en schande op den rug van A.G.O. zelf komt. Als u nu maar niet denkt, dat de aanstaande Olinge Doorenbos-avond goedkooper wordt, want dat 3pu me spijten. Dat kan niet. Om ter zake te komen: de heer Portielje dan kwam met zeer veel interessante bijzonderheden over het leven van de dieren, en met zeer mooie platen. Allereerst: wie het dier wil gadeslaan ln zijn handelingen, moet zoo onbevangen mogelijk waarnemen. Wij menschen vermenscheÜjken te veel het dier, en wij beseffen te weinig, dat aan zijn handelingen een ander bewustzijn dan het onze ten grondslag ligt Er is tot op zekere hoogte wel verwantschap, physologlsch en psychologisch, tusschen dier en mensch, maar omgekeerd, zijn ze ook in veel dingen elkanders tegenpolen. WIJ mogen dus bij de bestudeering van het dier, vooral niet te veel letten op die bestaande over eenkomst of dat verschil. Wij moeten ons oor deel over een handeling opschorten, totdat wij de bedoeling daarvan begrijpen. Men wordt niet zoo gauw wijs uit het dier. Elk dier staat in be trekking tot het milieu, waarin het leeft. Wij mogen vooral niet uitsluitend een reflex-ma chine in het dier zien, want er zijn, naast eenige reflexen, ook wel omschreven lijnen waarlangs het handelt. Wij noemen die het instinct, en dat is soms van zeer samengestelden aard. Ervaring speelt daarbij vaak een rol, ook aangeboren erfe lijkheid. Zoo'n dierlijk instinct is niet te verge lijken met ons menschelijk verstand. Op deze wijze, leidde de heer Portielje ons in zijn onderwerp in; allerlei merkwaardige staal tjes van dierlijk instinct deelde hij ons mede. Een der groote menschapen in „Artis" kan een deur van zijn hok openen; toen op zekeren dag evenwel de klink verplaatst werd (een geval waarbij de mensch dus onmiddellijk de veran derde situatie zou overzien), stond de aap mach teloos, en moest het heele proces van onderzoek weer doorloopen om dit nieuwe probleem op te lossen. Een olifant, die zijn rug krabde tegen een ijzeren staaf van zijn hok, begon te merken, dat daardoor een deur openschoof en schuurde nu herhaaldelijk tegen die staaf, ook als hij geen euk had, en met het kennelijk d'oel bij zijn buurman in het andere hok te komen. Toen men een grendel op deze deur maakte, duurde het nog verscheidene weken vóór het dier het vruchtelooze van verdere pogingen inzag. Een mensch had dit natuurlijk aanstonds gezien. De mensch komt tot logisch denken, tot abstrahee- ren en combineeren; een dier niet. 'Zeer mooie lantaarnplaatjes werden ons voorts vertoond, waarbij de heer Portielje uit voerige toelichting gaf. We zagen verschillende vogelsoorten in. hun levenswijs; eerst zwanen, waarvan de spr. ons vele merkwaardige eigen schappen vertelde. De .typische roerdomp in eigenaardige aanval- en toorhhouding kregen we te zien; het dier is dan totaal veranderd1 en schier onherkenbaar. Men wist niet wat het meest te bewonderen: de zeldzaam-mooie opna men, van verschillende fasen van toorn of schrik, of de uitgebreide kennis omtrent schier elk dier van den spreker. Voor uilen geldt de legende dat ze lichtschuw zijn; zelfs serieuse schrijvers 'beweren dit. Het berust op foutieve waarnemingen, en op klakkeloos elkander-na schrijven. Uilen zijn niet lichtschuw, en als ze zoogenaamd zitten te slapen zijn ze integendee' wakkerder dan ooit, want het toeknijpen van hun oogen is een soort mimicry, een vermom ming, die ze voor het gevaar verbergen moet. De spr. waarschuwde terloops tegen de zoo genaamde dierenromans van Amerikaansche schrijvers als Curwood; de daarin1 beschreven „vermenscheljjkte" dieren bestaan eenvoudig niet. Er is helaas veel van dien Amerikaanschen prul-import in. ons land. Zoo passeerden een groot aantal vogels de revue, en was het 11 uur, vóór wij het wisten en vóórdat alles wat de heer Portielje meege bracht had aan photo's, vertoond1 was. „Een vol gend1 maal de rest". Hopen wij dan op meer bezoek. Dr. Ketner, die spr. inleidde en ook aan het slot een woordje sprak, deelde mede, dat waar schijnlljk 21 Jan prof. Van der Pluym (Am sterdam) eene lezing zal houden over Rem. brandt. 6 Februari komen de heer en mevrouw Clinge Doorenbos, en in Maart de heer Alt met een lezing over Meyerbeer's opera „de Huge noten". Er komt dus weer leven. Wij komen te zijner tijd nog wel op een en ander terug. Ingezonden mededeellng. hetzl] gemaakt of naar maat, geven wij ondanks beëindiging van onze opruiming 20 o korting, bij contante betaling. als wollen shawls, wollen vesten, truien, handschoenen, slobkou sen, trustpakjes, zijden shawls, flanel-overhemden en pyama's, ondergoederen etc., voor zoover het betreft seizoenartikelen voor dezen winter, eveneens 20 korting. Kleedingmagazijnen Helder - Schagen. Ter beschikking stellen van grond. Ten vervolge op eene tusschen de Oom- missie voor heit Grondbedrijf en den archi tect O. Schuiitemaker alhier gevoerde be spreking, verzoekt deze laatste de aan de Westzijde van dien Brakkeveldweg gelegen terreinen, kad. bekeind in Sectie E. Noa 111, 116 en 120, alles gedeeltelijk, gedurende een 'aar, ingaande na de dagtekening van het Raadsbesluit, te zijner beschikking, even tueel van zijne rechtverkrijgenden, te stel len, daar hij! wil trachten gegadigden te viiir den, die naar zijn plannen, één of meer wo ningen ter plaatse wenschen te stichten. Hoewel het die bedoeling van adressant is géén financiëele verplichtingen op zich te nemen of de erfpacht van dat terrein aan te vragen, zoolang de bebouwing van het ter rein nog niet gewaarborgd is, mee- nen B. en W. dat het toch gewensclit is op het verzoek in te gaan. daar een dergelijke massabouw naar een behoorlijk ontwerp uit welstandsoogpunt verre is te verkiezen bo ven1 erfpachtsuitgifte in kleine gedeelten voor allerlei gebouwen. B. en W. hebben dan ook tegen inwilli ging van het verzoek geen bezwaar, mits op de volgende voorwaarden: lo. zoodra adressant met dien bouw wenscht aan1 te vangen, behoort hij; de erfpacht van den benoodigden .grond vooraf, overeenkom- komstig de betrekkelijke Verordening], bij den Gemeenteraad aan te vragen, onder storting van de waarborgsommen; 2o. een eventueel© bebouwing mag voors hands alleen en uitsluitend plaats hebben langs den Brakkeveldweg; 3a. een bebouwing langs de geprojecteerde straat Westelijk van den Brakkeveldweg zal alléén dèn toegestaan kunnen worden, wan neer aan de voorwaarde sub 2o geheel is vol daan, voor zooveel het 8e klasse grond be treft en indien overigens aldaar een terrein in erfpacht wordt genomen over minstens de halve lengte langs die straat en over de volle diepte dér geprojecteerde perceelèn; 4o. de bebouwing, bedoeld sub 2o en 8o, zal zoodanig moeten geschieden, als nader door of vanwege Burgemeester en Wethouders zal worden aangegeven en steeds ln volg orde van aansluiting; 6o. het bepaalde sub 4o. zal ook van toe passing zijn op den in het plan van uitbrei ding als 2e klasse aangeduiden grond. Onder opmerking, dat na beëindiging van dèn termijn van beschikbaarstelling boven genoemd! (nl één j aar) nader zal kunnen wor den bepaald of verlenging van dien termijn kan worden toegestaan, stellen B. en W. den Raad voor het vorenstaande goed te keuren. BINNENLAND. GEMEENTERAAD. Verschenen is een' vervolgagenda voor de raadsvergadering op Dinsdag 8 Januari 1924. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de derde suppletoire 'begrooting van de In komsten en Uitgaven der gemeente Helder, dienst 1028; Alsvuren op het besluit tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1928; (Voorgesteld wordt deze stukken' voor kennisgeving aan te nemen.) Verzoek van de afdeeüing Helder van den1 Nederlandsohen Bond van Koffiehuis-, Reis-/ tauranthouders en slijters met verzoek toe te staan, dat automatische muziek in vergun ning»- en verlofslokalen wordt gemaakt. Voorstel van het lid van den Raad E. J. Bok tot wijziging van de verordening, re gelende de pensionneering der Wethouders en' hunne weduwen en (of) weezen. Idem tot wijziging van de verordening regelende de aanstelling en den werkkring 'ënals der vaste Commiasiën der Gemeentewet. bedoeld in art 54 (Voorgesteld wordt de drie laatste stuk ken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-adviea) Erfpacht Voorstel tot aanvulling van het Raads besluit djd. 18 November 1923, tot uitgifte van grond in voortdurende erfpacht aan de finma Sterrenburg en Boerdijk. Voorstel tot wijziging en aanvulling van het Raadsbesluit d.d. 26 September 1928, tot uitgifte van grond in voortdurende erfpacht aan G. Groot Grondbedrijf. Voorstel tot verhuring van gronden van het Grondbedrijf. Prof. H. J. Hamburger, t Proff. dr. H. J. Hamburger, hoogleeraar in de physiologle en weefselleer aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is gister avond overleden. Minister OoIQn. Naar het HM. verneemt is de Minister van Financiën, de heer Cohjn, voornemens, zich in het imidden van de volgende week voor een maand naar het buitenland te be geven, tot het doorbrengen van een verlof tijd. Het Rijks Inkoop-Bureau. De Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwartier heeft aan den Minister het volgend schrijven gericht: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, heeft de eer Uwe Excellentie te berichten, dat in hare algemeene verga dering d.d. 7 November 1.1., naar aanleiding van een daartoe strekkend adres der Kamer van Koophandel te Middelburg, de vraag werd overwogen of het wenscheüjk moet worden geacht, dat genoemd Rijks Inkoop- Bureau worde opgeheven, waarvan zij Uwe Excellentie het onderstaand verslag ver meende te moeten doen toekomen. „Voorheen werden de benoodigde goederen voor de Rijksinrichtingen door de Bureaux dier inrichtingen publiek aanbesteed, althans voor partijen van eenig belang. Elk fabri kant of handelaar werd daardoor in de ge legenheid gesteld naar de levering mede te dingen, zoodat tegen zeer lage prijzen werd ingeschreven. Ongetwijfeld was dit voor het Rijk de meest practische wijze om de goederen zoo voordeelig mogelijk te koopen. Behalve de voordeelen, die worden behaald bij de pu blieke aanbesteding, voorkwam men abuizen btj den aankoop, die bij de nieuwe wijze ontstaan, tengevolge van de omstandigheden, dat de aankoop thans over vele, dikwijls ondeskundige schijven loopt. Het ligt toch voor de hand, dat de inrichtingen, die zelf de verbruikers der goederen zijn en dus ook de deskundigen, beter georiënteerd zijn om voor den aankoop harer behoeften zorg te dragen. Wanneer er verschillen zijn, welke bij centralcn aankoop niet kunnen uitblijven, veroorzaken deze stagnatie in de aflevering en meerdere onkosten. Een onderzoek bij de betreflende Rijks inrichtingen, zal de Regeering de juistheid dezer bewering bewijzen. Behalve de bovenomschreven bezwarends een publieke aanbesteding steeds billijker, omdat ieder gegadigde daaraan kan deel nemen. 2 kleine partijen, welke niet voor publieke aanbesteding in aanmerking komen, kunnen door de betrokken bureaux evengoed onderhands worden aanbesteed. Het R.I.S. zendt slechts aan begunstigde firma's de aanvrage waardoor verschillende belastingbetalende handelslieden worden uitgeschakeld om naar de levering mede te dingen. Uit het verslag van het R.I.B. wordt de indruk gewekt, dat de tegenwoordige methode voordeeliger is en aat door de goedkoope prijzen die worden bedongen, de onkosten van het Bureau gedekt worden. Deze voorstelling is aanvechtbaar en niet te controleeren. Tegen de inkoopsprijzen van het R.I.B. zou men moeten stellen, die welke bij publieke aanbesteding betaald zouden moeten worden, hetgeen niet is geschied. De Kamer komt tot de conclusie, dat bij publieke aanbesteding steeds de voordeelig- ste prijzen te bedingen zijn, omdat in die gevallen de onderlinge concurrentie het scherpst is ea abuizen bij de aflevering tot een minimum worden teruggebracht. Het geheele bureau met zijn staf van ambtena ren zou kunnen verdwijnen, hetgeen een niet onbelangrijke bezuiniging van de Rijks middelen zoude beteekenen. Mogelijk zou voor het centraal inkoopen van kantoor-meubelen en kantoorbehoeften het R. I. B., doch dan uitsluitend met be kwame vakmenschen, nuttig werk kunnen blijven verrichten, doch in het algemeen kan de Kamer zich geheel vereenigen met de strekking van het adres ter Kamer te Middelburg, dat de spoedige verdwijning van dit Bureau beoogt." Emigratie-Central© Holland. Aangaande de onlangs gestichte „Emigratie Centrale Holland", waarover wij reeds een en ander meedeelden, vernemen wij nog het vol gende: Het ligt in de bedoeling arbeiders te doen emigreeren naar Frankrijk, België en Canada. Dit jaar hoopt de Centrale 2000 werklieden naar iet- buitenland te brengen, het tweede jaar 4000, Knol; 't derde 6000. Er zal worden bogonnon het uitzenden van ongehuwden en kleine ge zinnen; van de laatsten zullen die het eerst in aanmerking komen, waarvan de vrouw voorheen in dienstbetrekking was en in staat is den eer sten tijd mee te werken. Niet alleen landbou wers, doch ook goede vaklieden zullen worden uitgezonden; in Engeland en de Scandinavische landen, waar de emigratie naar bedoelde landen reeds gedurende geruimen tijd wordt bevorderd, kan men te dien opzichte op succes bogen. Het Hollandsche Comité zorgt er voor, dat de emi granten naar Canada het eerste jaar bij boeren onderdak krijgen en, boven kost en inwoning, van twintig tot dertig dollar per maand verdie nen. In de overige landen zullen, al naar het vak eveneens eenige waarborgen worden ge geven. Daarbij zal het niet worden gelaten. Het ligt in de bedoeling in de rijken, waarheen de menschen vertrekken, Hollandsche organisaties op te richten, wier taak het is ervoor te zorgen, dat de immigrantenjjriè dat jaar, slagen, en, in dien noodig, worden gesteund. Men zal de can- diöaat-emigranten hier eenige opleiding behoo- ren te geven, onderwijs b.v. in de taai van het land waar zij zich willen vestigen. Maar de or ganisaties in het buitenland zullen moeten staan onder een leiding, zich hare verantwoordelijk heid tegenover de geïmmigreerden ten volle be wust, opdat nog jaren lang hunne belangen in het vreemde land worden behartigd. Elke drang tot emigreeren zal zijn uitgeslo ten, slechts wie zich daarvoor vrijwillig aanmel dien, zullen worden geholpen. De regeering heeft, door de benoeming van den chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van A., H. en N., den heer F. K. J. Heringa, tot lid van het Comité de contróle erover aanvaard; de groote gemeen ten hebben toegezegd het streven zooveel mo gelijk te zullen bevorderen. De stopzetting van den pastchèque- en girodienst De officier bij de Haagsche rechtbank heeft gisteren conclusie genomen ln de beide giro-zaken, waarvan de vorige week de pleidooien zijn gehouden. In de procedure-mr. v. Aalten contra den Staat der Nederlanden, waarin was geöischt opheffing van de rekening en uitbetaling van het saldo met vergoeding van 6 pet. rente van den dag der dagvaarding tot aan de voldoening, concludeerde mr. Polman namens mr. Hermans, dat de Staat zou worden veroordeeld tot betaling van het saldo waartoe deze zich reeds bereid had verklaard doch dat geen hoogere rente zou worden toegewezen dan l'/j pet. en voorts, dat de kosten zouden worden ge compenseerd. In de procedure tusschen de Van Olden- barneveldtstichting te Rotterdam en den Staat, waarin van een saldo van ruim f 9000 een bedrag van f 5000 was geëischt, be nevens vergoeding van de kosten, welke eischeres heeft moeten dragen bij het aan gaan van een geldleening, werd eveneens geconcludeerd tot toewijzing van de vorde ring tot betaling van f 6000, doch tevens was de officier van meening, dat de te be talen moratoire interessen niet hooger kun nen zijn dan de conventioneele! Ook hier vroeg de officier compensatie van de kosten. De uitspraak in beide zaken werd bepaald op 29 dezer. De strijd in de Textiel-indnstrle. Hulp aan Duitschland. Het R.-K. Huisvestingscomité in Den Bosch heeft sedert het begin van zijn nieuwe actie ontvangen 801,429, waarvan 26,305 voor de bevolking, 14,266 voor de kloosters, 13,645 voor <te priesters em 9221 voor Ne- deriamders. In totaal rijn tot dusver verzonden 297 wagons levensmiddelen en Meeding. Het aantal kinderplaatsen steeg tot 4116. BUITENLAND. Hengelo steunt de uitgestotenen. De raad wijdde Woensdag een gehieele ritting aian het voorstel van B. en W. om voorloopig een arediet van 15.000 te ver leunen voor steun aan ongeorganiseerde en zoo noodig ook aan georganiseerde uitge sloten textielarbeiders. Een tweetal voorstellen om dit bedrag te verhoogen werd verworpen. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangenomen. Gezinshoofden ontvangen 8.— en 0.75 voor elk inwonend kind, ongehuwden 5.— p* week. De toestand. Op het gebied van de hooge politiek heerscht vrijwel stilstand. Slechts af en toe wordt hij verlevendigd door eenige berich ten over de onderhandelingen tusschen de sezettende mogendheden in het Roerge bied en Duitsohland over de regeling van den nieuwen toestand. Voorts door bijzonder heden over het groote plan tot vereffening van die Dultsche schadevergoeding aan Frankrijk, uitgegiaan van Dultsche industries len en waarvoor Rechberg zich te Parijs het vuur uit de stoffen loopt Het ls, willen wij er dadelijk bijvoegen, een stilstand in de in ternationale politiek die niets dreigends heeft, niets van d'e stilte voor een verwoes tenden storm b^voorboeld.. In- tegendeel, sterker wordt het gevoel dat het ergste met den winter, die de internationale betrekkin gen zoo lang verkild heeft, geleden is, en dat het eindelijk voorjaar zal worden. „If Winter oomes, Spring can't be far behind". De stilte ia gereedehjk te verklaren uit het wachten op eenig© belangrijke gebeurtenis sen als daar rijn: de samenstelling van de nieuwe 'Britsche axbeidprsregeering; de ver kiezing van 111 Fransche senatoren, een derde deel van het geheel, op Zondag; de aan staande opmarsch voor de algemeene ver kiezingen in Duitschland, Frankrijk en Italië in dit jaar. Uitstel van dé eerste twee is niet denkbaar, want de Fransche Kamer sterft in Mei haar wettelijk-natuuriijken dood' en de Duitsche Rijksdag in Juni De verkie zing voor den laatste zal zelfs, naar men verwacht, drie maanden vroeger zijp. dan de grondwet van Weimar vereischt. N. Rott. Crt DUTTSOHLAND EN FRANKRIJK. De „Figaro" geeft thans het geheele schade- vergoedingsplan van den Dultschen industrieel Amold Rechberg weer en knoopt er een be schouwing aan vast, waarin het blad de Fransche regeering op het hart drukt, het nauwgezet te overwegen. In groote trekken is het reeds bekend. Het strekt om het kapitaal van de belangrijkste Duit sche ondernemingen, naar keuze van de Fran sche regeering, door uitgifte van nieuwe aan- deelen uit te breiden met 30 pet. en die nieuwe aandeelen ter beschikking te stellen van de Fransche regeering, die ze verkoopt aan Fran sche industriëlen. Voor de waarde van deze overdracht wordt Duitschland op s#hadevergoe- 'ingsreken-ing gecrediteerd. Gaan die gekozen ondernemingen binnen een tijdperk van 30 jaar over tot nieuwe kapitaalsuitgifte, dan wordt daarvan, door-bemiddeling van de Duitsche re geering, 23 pet, tegen contante betaling aan de Fransche regeering aangeboden, die van deze aanbieding kennis geeft aan de Fransche nijver heid. De aandeelen, welke deze niet overneemt, blijven in hezit van de Fransche regeering. De Duitsche regeering verplicht zich bij bij zondere wet te bepalen, dat de door Fransche belanghebbenden overgenomen aandeelen bin nen 30 jaar niet in Duitsch bezit mogen terug- keeren. De Fransche regeering verplicht zich bij bijzondere wet voor te schrijven, dat de aan deelen binnen 30 jaar niet buiten Frankrijk verkocht mogen worden. In de verwachting, dat de Vereenigde Staten en Engeland hun vorderingen op Frankrijk zui len kwijtschelden, wordt de Duitsche schadever goeding aan Frankrijk voorgoed op 25 milliard goudmark bepaald. De wijze van betaling van dit bedrag wordt geregeld volgens een nieuw plan. DUITSCHLAND. Het Belersche voorstel tot grondwets wijziging. Berlijn, 4 Jan. De Beiersche gezant te Berlijn, von Pröger, heeft hedenmiddag den Rijkskanselier dr. Marx het memorandum der Beiersche regeering, inzake de wijziging der grondwet van Weimar infederalistischen geest, overhandigd. Het memorandum verwerpt het unitaris- tische karakter der grondwet van Weimar, welke de Duitsche bondsstaten heeft gede gradeerd tot iets, dat tusschen staat en pro vincie instaat, het eigen leven der staten verstikt en een log ambtenaarsapparaat in het leven heeft geroepen. De ergste ervaringen der laatste vier Jaren hebben bewezen, dat het unitarisme en de centralisatie dier grondwet van Weimar den Duitschen staat niet veraterken, doch ver zwakken en in gevaar brengen. De grond wet va» Weimar is tot stand gekomen onder negatie van het bondsverdrag van 1870, buiten hetwelk Beieren zich in politiek op zicht niet gebonden aeht en waarheen het Rijk moet terugkeeien. Tot de voorgestelde wijzigingen behooren o. a. dezeDe Rijksraad moet evenals de vroegere Bondsraad naast den Rijksdag een gelijkgerechtigd wetgevend lichaam worden. Verbonden en verdragen met vreemde staten moeten ook aan de goedkeuring van den Rijksraad worden onderworpen. De Duitsche landen moeten ook het recht hebben om overeenkomsten met andere staten te sluiten (Beieren heeft reeds sedert 1919 een speciale verordening inzake de toelating en het ver blijf van buitenlanders). Het amnestierecht van den rijkspresident mag niet ingrijpen in het recht der landsregeeringen. Speciale rechtbanken van het Rijk, die inde rechter lijke souvereiniteit der landen ingrijpen (dit slaat op he^ Staatsgerechtshof), zijn ontoe laatbaar. Directe en indirecte belastingen en invoerrechten gaan slechts de landen aan. De bezetting der hooge ambten in het Beiersche gedeelte der rijksweer mag slechts in overleg met de Beiersche regeering ge schieden en de Beiersche troepen moeten, behalve aan de Rijksregeering, ook aan de landsregeering worden „verpfllchtet". M Ttaalberwerkersstaklug te Berlfjn. Op 70 of 60 van de 400 Berlijnsche fabrie ken en werkpl'aatesn, waar georganiseerde metaalbewerkers arbeiden, wordt gestaakt. In alle overige ondernemingen wondt het lij delijk verzet toegepast. In het geheel nemen ongeveer 250.000 arbeiders aan de beweging deel

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7