Tweede Bad. PLAATSELIJK NÏUW& Verbetering Het IJa. De| Collecte Drentsche kinderen. Roode Kruls-collecte. Uit het Polltle-rapport VOOR DEN POLITIERECHTER. Jhr. L. P. D. Op ten Noort f De kabinetscrisis. Minister Aalberse. De .Zeehond", Begrooting Zulderzeefonds 1924. Het nlenwe mailschip voor de St Mfi. De loonsverlaging bfi de Spoorwegen. 6e. de penstoenkortóng zal worden opge- In ons bericht in het Wig nummer Ibe- treffendè het zinken van <n hak, geladen met ijzer, afkomstig van die Wilhelm", moet ■worden gelezen, dat dit ijw niet is afge haald' van het wrak van dj „Wilhelm" (het schip is alhier indertijd binnengebracht), doch van het Texelsche shnd, waar het tijdelijk was opgeslagen. De felle oostenwind, dheen paar dagen l'ang ons in het gezicht bes, was oorzaak, dal liet eigenlijke ijsgenotveel van zijn be koring verloor. Schaatseneden is goed en wel, het is een gezonde n pittige liefheb berij, maar als er zoo'n sndende oostenwind op de baan staat is het pnot vrij apocrief. En 2300 zijn dan ook vele nfderen maar wijse lijk thuis gebleven, en zig men op de ver schillende (banen rondom e stad voor 't mee- rendeel de jongens en reisjes, die ziich de zen winter prachtig kunpn oefenen. De IJs club ,3et Noorden'' had p de banen van het Heldersche Kanaal ook oaanvegers aange steld!, die zorgden, dabde boel behoorlijk schoon bleef. De verlicht baan, die ook hier was, trok des avonds hei wat bezoekers. Gisterenavond, toen d koude oostenwind was gaan liggen, en dihtengevolge in den windloozen en klaren atmd het rijden weer veel' meer bekoring kreg, werd dan ook door velen geprofiteerdvan de gelegenheid, door „Het Noorden" gdchapen. Op die ba nen langs de fortgrac] gereden, en ook op h vermaakte men zich op de ijzem Helaas: de dooi is rijn de bloemen voor <e -ramen verdwenen, reeds heeft het ijs die Igenaardige, donker grijze tint, die iedere rjder wel kent, en die hem met schrik vervat.Zou het weer gedaan zijn met de ijisjret?.Wij willen het beste ervan hopei vreezen echter met groote vreeze. Het publiek, dat we van deze banen en het werk der IJsclub rofiteert, schijnt nog altijd niets te gevoelen voor een kleine ver goeding aan de IJscluK Op het ijs gaat men met bussen rond, was in men een kleinig heid kan offeren ter d# dring der kosten. Wie denkt, dat deze bussen flink wat geld bevat ten, vergist zich: menpegeert ze eenvoudig. Terwijl het het Bestutr van de IJsclub niet mogelijk is zijn onkosten te dekken. De baan vegers zijn in vasten bondienst genomen en verdienen een aardig daggeldje met het en werd zeer druk Heldersche Kanaal laat in den avond as ingetreden; reeds Is dat niet een eid. schoonhouden der klein offer waard? r' Na sneeuw, dooi en n>g eens sneeuw, gevolgd door de vorstperiode vei de laatste dagen, zijn de wegen in onze stai zeer glad geworden. Vooral degenen, die kojtelings in een der groote steden vertoefden ej dat zijn er heel wat! is dit opgevallen. Wel wordt er door de Gemeente-Reiniging dagelijks zand gestroo 1, en worden de ingeze tenen herhaaldelijk do r de politie aangemaand om zand of asch voor itun woningen te strooien, doch dit neemt niet veg, dat het bijna overal glijden en glibberen, ;in plaats van loopen ia Voor ouden van dag® een onaangenaam kar weitje. Er vallen dan ook meermalen menschen, gelukkig nog zonder érnstige gevolgen. Zoo kwam in de afgeloopen week des avonds een Jonge man op d® Kanaalweg te vallen, waardoor hij een bloedende wonde hoven het rechteroog bekwam. Na voorloopig aan een der politiebureaux te zijn verbonden, zou bij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Wel een bewijs, dat de gladheid gevaarlijk is. Uit den toestand van thans valt deze les te trekken, dat het hoog noodig is om in den ver volge met man en macht sneeuw te ruimen kort nadat die heeft opgehouden te vallen. Ge bruik van pekel, vooral-in de hoofdstraten, komt ons zeer gewenscht voor. Nu Is het waar, dat de vele feestdagen belem merend:hebben- gewerkt, doch elders heeft men dit bezwaar wel weten te overwinnen. En de publieke veiligheid gaat voor alles! Wij willen van deze gelegenheid tevens ge bruik maken om eens te wijzen op een goede maatregel, die in andere steden ook met succes wordt toegepast, n.1. het plaatsen van (met hang slot gesloten) kisten met zand op openbare Slelnen en nabij bruggen. Men heeft dan onmld- etlijk het eerste materiaal ter beschikking en behoeft niet steeds de komst der Gemeente- Reiniging af te wachten. Brugwachters en po litie zouden dan de eerste voorzorgen direct kunnen nemen; ook op feestdagen. 'Buitendien kan het aldus opgeslagen zand goede diensten bewijzen bij brand, bij ongeval len (als er bloed heeft gevloeid of andere vloei bare stoffen op den rijweg zijn gevallen), bij kleine reparaties aan het wegdek, enz. Wij ge- looven niet, dat d'e uitgaven voor een aantal van dergelijke zandkisten zoo groot zijn. Zelfs voor Helder -niet. Ook de burgerij willen wij nogmaals op haar plicht tot -medewerking zoowel moreel als wettelijk aan de bestrijding van gladheid wijzen. Reeds gaven wij eenige malen daarover meerdere bijzonderheden, doch de massa komt nu eenmaal1 log als ze is heel langzaam in beweging, zelfs ris het aller belang geldt. Daarom herhalen wij nog eens: „Strooit zand of asch voor uw woningen en erven!" Ge voor komt daardoor wellicht, dat een medemensch -een arm of -been breekt .of zich ernstig ver wondt. En ouden van dagen kunnen zich dan tenminste op straat wagen. Voorts verbiede men zijn kinderen om de wegen, die voor het verkeer dienen, glijbanen -te maken of op ge vaarlijke wijze te sleden. Jeugdvermaak mag geen ouderenleed- worden. En bestuurders van trekdieren, scherpt het hoefbeslag van uw bees ten! Denkt aan anderen en aan uzelf! Merken we nog op, dat de gemeente een goed werk heeft gedaan door de gevaarlijke plaatsen op het ijs met stroohulzen aan te geven en het baanvegers- en koekezopie-bedrijf wat te regelen. i Naar wij vernemen zal (het Stedelijk Mu ziekkorps, beihoudens goedkeuring van B. en W., op a.& Zaterdag, of indien heit wéér dat nieib toelaat, een volgenden Zaterdagnamid dag, muziek maken door de verschillende straten. Daarbij' zal dan gecollecteerd worden ten behoeve der Drentsche kinderen uit de veen- streken. Reeds nu worden jonge dames opgeroe pen, die ziidh eenige uren disponibel willen stellen voor (het beoogde doel. Men geve zich ten spoedigste op bij L de Jonge, Breewateistraat 34, J. v. Bngelsdorp Gastelaar, 2e Willheiliminadlwarsstraat 6, H. Broekhuijizen, Sdhagenstraat 117, L. van Loo, Middenstraat 45, A. Verschoor, Sluis- dijikstraat 46 en voorts bij de leden van heit Stedelijk Muziekkorps. 'Het bestuur van die afdeeling Helder van het Nederland'sche Roode Kruis deelt per circulaire aan de leden mede, dat de onlangs alhier gehouden collecte zuiver heeft opge bracht de som van 7 1956.40 en dat van dit bedrag bereids 7 1900.— aan het Hoofdbe stuur van het Roode Kruis te 's-Gravenhage is overgemaakt, waarvoor van dat Bestuur een dankbetuiging is ingekomen. Het res teer ende bedrag zal dezer dagen verzonden worden. Van den Nederlandschen consul te Dort- mund is -bijl den Burgemeester dezer ge meente een dankbetuiging ingekomen voor de inzameling, die -bij de betrokken een op recht gevoel van dankbaarheid; heeft gewekt. Journalistiek. Het eerste nummer van het Katholieke Weekblad ,3e Heldersche Post", in vergroot formaat en' onder veranderde redactie is Dinsdag verschenen. In haar hoofdartikel zegt de redactie over de verandering in de wijize van uitgave en van redactie o.a.: „In twee maanden tijdl ma toet genomen be sluit door die R.K. Vet. v. Marinepersoneel Ghris- toplhorus is er als toet ware uit den grond gestampt een krachtig bedrijf, 1b er een groep vom in tel lectueelen, de beste uit ons land', aan 't werk getogen om de cultureel» ontwikkeling van ons Katholiek volk te, beginnen- met daden te stellen. Zoo d'e Katholieken van- Helder ziöto bezinnen en dit gebeuren ernstig bezien dam luit de dank baarheid door toiun gedachte een Te Deum. Want plotseling is ons Helder geworden het middelr punt van waar de geconcentreerde krachten tot cultureele ontwikkeling van ons Katholieke volk worden uitgeblazen over geheel Nedierlamd. En daardoor is ook ,J)e Heldersche Post" ge plaatst wn-Ti den spits van qps- Katholiek leven- in Helder. In onze kolommen zullen wij de trilling op vangen van de nieuwe Messias verwachting; die leiding geven aan Christus en- Zijn milde stern, die de eeuwige woarhedten dicteerde hebben wij afgeleid. Wij willen niet veruiterlijken maar verinner lijken, in het- besef, dat (het Katholicisme al-leen vormende kracht -bezit voor zoorer het inwendig wordt beleefd. Wij w-il'len een vakkundig bekwaam blad waarvan de Katholieke gedachte in haar vor mende invloed wordt losgelaten over Helder. Wij willen licht en leiding geven aan bet- Christelijk cultuur leeren, de Katholieken fun damenteels begrippen uitbouwen in het bescha ving-a leven. Wij "w-ilien, daar naast geven bet 'belangrijkste nieuws zoowel binnen ails buitenland, doch vooral het plaatselijke. Wij willen vooral den huisvriend zijn van alle Katholieken van Helder om samen op te bouwen den tempel Christi in ons maatschappelijk leven. Ziedaar wat wij willen 1 -Helpt ons Katholieken van Heldier om het Katholiek leven massaal te vernieuwen, gij die in Pastorie of oei, in geleerde of kunstenaarst- kring nieuwe wegen voor Christus zocht; helpt ons geloofsverdedigers, leiders en -bestuurders van volksbewegingen, Vinoentiamen, leden der H. Familie, vakvereenigingen en organisaties die streeft naar de cultuur der ziel op dat zij zal worden „de ziel der cultuur"; helpt ons, allen die gen- goede boodschap hebt uit te geven, welke wij zullen vermenigvuldigen om met ons blad - dat Dinsdag en Vrijdag verschijnen zal los te loten over Helder. Waar de preek niet doordringd. Uw propagan distisch woord niet gehoord wordt, Uw liefde werk niet wordt -gekend, Uw arbeid miskend, daar zullen wij komen met ons blad en Uw bood schap voortzetten! Moge dit begrepen worden en tuaschen de Katholieken van Helder en ons blad een innig» samenwerking blijven. Zwijntjes neergelegd. Als erfenis van het oude jaar resteerde nog de aangifte vare vermissing vare een rijwiel ten nadeele vare een matroos. Door de politie werd daarnaar een onderzoek in gesteld o.im. in (het Militair Tehuis aan d'e Spoorstraat, waar uit den aard der zaak heel wat rijwielen worden geplaatst. De con ciërge van toet 'gebouw wist mede te doelen, dat daar reeds eenige weken zich, een rijwiel bevond', zonder dat de eigenaar zioto aan meldde. Dit „zwijlntje" bleek niet toet ge zochte te zijn, doch dat van een stoker der Marine, wien (het op 1 September IJ. was ontvreemd. Het werd nu in 'beslaggenomen en is inmiddels door den eigenaar herkend en afgehaald. Het merkwaardige was, dat op het 'aangetroffen rijwiel was 'bevestigd1 de carebidlantaam van den matroos. Iemand' van het personeel verklaarde nog, dat een nog onbekend stoker niet lang geleden de lantaarn op het in 'beslag -genomen rijwiel hiad geplaatst ere zelf op een ander ver moedelijk het gestoten© was weggereden. Een dag later werd ook het tweede ^wijntje" op hetzelfde jachttereire neergelegd, zoodat behalve de lantaarn, ook het karretje boven water is. De dader volgt spoedig. Nautische aspiraties. Door een bewoner van de Spoorgracht werd aangifte gedaan, dat ten nadeele van zijln princippaal doormiddel van braak op het s.a „Texelstroom", liggende aan de Binnen haven alhier, waren ontvreemd een kompas en een sextant. Een onderzoek wordt inge steld. Aanrijding. Door een bewoner van de Walvischstraat werd aangifte gedaan, dat hij, toen hij met paard en wagen, geladen met melkbussen), op de Kerkgracht rechts van den weg reed, door een vrachtauto werd aangereden, waar door de wagen .bijna geheel vernield wercL Door de politie werd een onderzoek inge steld en bleek de aanrijding een gevolg te zijn van de gladheid van den weg. De schade zou worden vergoed, i De inbraak te Koegras. Op Zaterdag j.L is door de rjjksveldwacht te Julianadorp aangehouden en in handen van de politie alhier gesteld zekere D. S., wonende te Caüantsoog, die verdacht werd van het plegen van de inbraak in het café van< den heer Marees aan de Blauwe Keet aan het Noordholiandsch Kanaal, welke plaats had in den nacht van Oude- op Nieuwejaar. De verdachte werd alhier inge sloten en is Maandag naar Alkmaar over gebracht, teneinde aldaar voor den heer Of ficier van Justitie te worden geleid Zittinh van 7 Januari. Weer 'n pupil voor de reclasseering. De gehuwde vrouw, die onlangs terecht stond wegens oplichting van een zomer mantel, ten nadeele van een winkelier alhier, verscheen thans opnieuw met betrekking tot deze oplichting, voor den politierechter. De heer Muhring, reclasseeringsambtenaar, had een onderzoek ingesteld naar de levens omstandigheden van de vrouw en geadviseerd tot voorw. veroordeeling, alhoewel de vrouw niet die medewerking had betoond, die van haar verwacht mocht worden. Toen de heer M. haar bezocht, teneinde eens met haar te spreken, was zij uitgegaan en kwam de heer M. aan de „vaste deur". De pol.rechter maakte haar op er attent, waarop zij antwoordde, dat zij was uitgegaan om een betrekking te zoeken. Zij werd veroordeeld tot 2 maanden voorw. gev.straf met bijz. voorwaarden en 2 jaar proeftijd. 'n Onbetrouwbaar ambtenaar. Dinsdag stond terecht P. V., voormalig rekenplichtig ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Hoorn, ter zake tan verduistering in dienstbetrekking van f 11,969.45. Het onderzoek duurde den ganschen dag. Bekl., een bekende figuur te Hoorn en destijds No. 1 op de candidatenlijst van de anti-rev. voor den Gem.raad, gaf toe gelden te hebben verduisterd, doch kon zich niet indenken, dat het zulk een hoog bedrag was. Eisch 6 maanden gev. Mr. de Vrieze uit A'dam pleitte vrijspraak, subs. een voorw. straf. Uitspraak 22 Januari. Gisterochtend! is te Baann, na ©en korte on gesteldheid, overleden jhr. L. P. D. Op ten Noort, oud-directeur van de Stoomvaartmaat schappij Nederland", tot zijn dood president- commissaris van deze maatschappij en van de Kon. Paketvaartmaatschappij. Laurens Pieter Dignus Op ten Noort werd 18 Goh 1847 te Zutphen geboren. Hij werd aan het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord' o-pgeleid voor den zeedienst en ontving 1 Sep-t 1865 zijn aanstelling -tot adelborst le klasse. Na deze Instituutopleiding behoorde Op ten Noort tot een der besten van zijn promotie en dat niet alleen door zijn boekenkennis, maar ook door zijn practische bekwaamheden en durf, zooals o. a. bleek, toen hij den eersten Januari 1866 in den AUantischen Oceaan als adelborst aan boord van Z. M. „Van Speyk" de redding van den in nood1 verkeerenden Groninger schoe ner „Catari-na Maria" op zoo kranige wijze vol bracht, dat den, -nauwelijks de kinderschoenen ontwassen jonker eenige maanden later in te genwoordigheid van de geheele equipage van Z. M. „Adolf van Nassau" de groote zilveren medaille wérd uitgereikt, hem door de Zuid- Holla-ndsche Redding-Maatschappij' toegekend. Met Z. M. „Java" om de Kaap de Goede Hoop naar de Oost vertrokken, nam de heer Op ten Noort a/b Z. M. opnemingsvaartuig „Stavoren" deel aan het in kaart brengen van de vaarwaters nabij Banka en keerde na een 3-jarig verblijf in die gewesten weer over de Kaap naar het vaderland terug. Daar werd' hij tot ambitionnee- rend werk bij den toen in wording -rijnden tor- pedodienst der Marine eerst in Amsterdam, daarna te Helder bestemd en het was in deze betrekking, dat hij in ruime mate gelegenheid zocht en vond' om zich op het gebied van scbeeps- en werktuigbouw (wetenschappen, die hem 'bijzonder aantrokken) te bekwamen op een wijze, die de aandacht trok. De plaatsing te Helder heeft zijn verderen levensloop (bepaald. Hier toch kwam hij in aanraking met de maatschappij „Nederland", wier directeur, de heer Tegelberg, destijds aldaar den dienst dier Stoomvaart-Maatschappij bestierde. Was het wonder, dat, toen de Maatschappij den steun van een bekwaam, technisch ontwik keld, tactvol zeeman behoefde, hare keus op Op ten Noort! Viel? In de ontwikkeling van de Maatschappij „Ne derland1" heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Het personeel waardeerde zijn rechtvaardigheid, taot en zorgzaamheid en, dank zij de samenwer king van de Mij. „Nederland" en den Rotter- damschen Lloyd, werd' In 1888 de Kon. Paket- vaart Mij. opgericht. Ook daaraan heeft jhr. Op ten Noort zijn volle werkkracht gewijd'. Dank rij zijn toewijding werd het pleit voor den bouw van de Nederlandsche Oceaanvloot op Nederlandsche werven in die dagen reeds in eerste instantie -gewonnen. In 1890 vertrok Op ten Noort naar Ind'ië om de organisatie van, aanvankelijk 13, stoomvaart lijnen in den Archipel tot stand te brengen. Hij volbracht dit werk niet alleen op schitterende wijze, maar legde de grondslagen voor de ver dere ontwikkeling, waarop met vertrouwen steeds is voortgebouwd'. Bij' zijn reorganiseerenden arbeid had hij dik werf te strijden tegen sleur en onverschillig heid, en alleen een voortvarende, krachtig» per soonlijkheid als hij, die eerbied inbo'z'mde aan een ieder, die met hem in aanraking kwam, kor het gelukken, de moeilijkheden op verschil! eud gebied te overwinnen. In 1894 kon Op ten Noort, na genezing van ernstige ongesteldheid, de benoeming tot direc teur der Mij. „Nederland" aanvaarden en dade lijk ging hij ijveren om de ontwikkeling van den Nederlandschen scheepsbouw krachtig te steunen, eerst door het toevertrouwen aan een Nederiandsche werf van den bouw van een der groote passagiersschepen der Mij. „Nederland", de „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", daarna door de oprichting vani eene „groot- scheepsbouwwerf" te Amsterdam, welke, dank zij den financieelen steun van velen der besten in den lande, belichaamd werd in de zich sedert zoo krachtig ontwikkeld hebbende Ned. Scheeps bouwmaatschappij, welke, samengaande met de fabriek „Werkspoor", zoozeer aan de gekoes terde verwachtingen beeft voldaan. lOp ten Noort was een stoer werker, die zijn steun graag verleende aan verschillende, met het zeewezen verband houdende, instellingen en werkzaamheden. Hoe groot zijne werkkracht was, is in 1920 gebleken. Hij maakte toen een zakenreis naar Nedl-Indië. „Het Bataviaasch Handelsblad" schreef bij die gelegenheid: „dat deze zeventig jarige tot op hoogen ouderdom de spreuk van Marnix van St Aldegonde huldigde: „Repos ailleure". In Jhr. L. P. D. Op ten Noort ging heen een van die groote mannen van de daad, waarop de natie, die hem bezit, terecht trots kan zjjn. Eere zij zijn nagedachtenis! CHbh"). Het Nederlandsche Oorxespondentiebu- reau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van vragen', van verschil lende zijden gesteld, omtrent 'het al dan ndet aanblijven van enkele ministers, meereen wij te kunnen' mededeelen, dat het kabinet zljin werkzaamheden zal blijven voortzetten in de samenstelling, zooals die was op het tijd stip, waarop de ministers ontheffing uit hun ambt verzochten. Het „Hbl." verneemt, dat de heer Oort van der Linden gedacht heeft aan de mogelijkheid van een nationaal ministerie, welks voornaamste taak zou hebben moeten liggen in het herstel van de staatsfinanciën. In die richting ging zijn advies, Zaterdag aan de Koningin -uitgebracht. Het blad meent te weten, dat het jongste ad vies aan de Koningin van den heer De Savornin Lobman (die, hoewel dat ndet naar buiten is ge bleken, meermalen werd geraadpleegd') even eens in die richting wees. Verder meldt het „Hbl", dat de christelijk- bistorischen verschillende malen (aan den heer Rutgers èn aan den heer CoHin) hebben doen weten, dat zij om uilteenloopende redenen, -maar vooral na de verijdeling van een kabinet-Kooien, een wederoptreden van den heer OoLJjn als mi nister op het oogenblik niet mogelijk achten. Minister Colijn. De minister van financiën, de heer Oolijn, is gistermiddag naar het buitenland vertrokken. Omstreeks den 20sten dezer wordt hij terug verwacht. De Nederl Hanze verneemt, d'at, minister Aalberse in de hoofdredactie van Het Cen trum zal worden opgenomen. Vergadering der Soc.-dem. Kamerfracties. „Het Volk" meldt: Dinsdagmiddag hield de Tweede Kamer fractie een vergadering, waartoe naar aan leiding van het bericht over de zoogenaamde crisis-oplossing, ook het Partijbestuur en de Eerste Kamerfractie, voor zoover nog bereikbaar, telegrafisch waren uitgenoodïgd. Besloten werd direct den voorzitter der Tweede Kamer te verzoeken: le. ten spoedigste een vergadering te beleggen, en wel uiterlijk 15' Januari, ten einde de Kamer de gelegenheid te geven zich uit te spreken over het verloop en de oplossing der kabinets-crisis 2e. in die vergadering Troelstra het woord te verleenen, ten einde de Kamer verlof te vragen om de regeering te inter- pelleeren over bovengenoemd onderwerp. Tevens werden maatregelen besproken om ook buiten het parlement een krachtig protest te doen hooren tegen de, uit den terugkeer van het gevallen kabinet-Coljjn-Ruys blij kende, volslagen negeering van den volkswil en van de uitspraak der volksvertegen woordiging. Ter inleiding van deze actie zal binnen eenige dagen een manifest verschijnen en zal hoogstwaarschijnlijk in Den Haag van wege het Partijbestuur een groote protest vergadering worden belegd, waarop ver moedelijk vergaderingen in andere plaatsen zullen volgen. Bijeenroeping van dé Tweede Kamer. Het ligt in het voornemen van den voorzitter cler Tweede Kamer, deze Kamer tegen ajs. Dins dagmiddag bijeen te roepen. Bezuiniging op de pensioenen. Naar de „Res.-bode" verneemt, is men op het departement van financiën bezig met het ont werpen van een wijziging van de pensioenwet ten, waardoor een belangrijke besparing op deze uitgave verkregen zai worden. Deze wijzigingen zullen niet alleen voor het Rijk, maar ook voor de gemeenten een besparing geven in de kosten van pensioenbijdragen. Door het rijks- en ge- meentepersoneel zou een financieel offer moe ten worden gebracht. Scholenbouw. In den gemeenteraad van Dordrecht heeft wethouder van Oven meegedeeld, vernomen te hebben dat er een wet in voorbereiding is, die bet oprichten van scholen door ver- eeniginigeni zal bemoeliijiken. De conferentie over vlootbeperklng. De parlennentsredactenir van „Het Volk" meldt: Naar wij vernemen, zal do Nederlandsche regeering gevolg geven aan de uitnoodiging tot deelneming aan de voorbereidende samen komst die zich te Genève zal bezig houden met een uitbreiding van de beginselen van Washington met betrekking tot de vlootbe perklng, in' verband met de desbetreffende groote konferentie die later zal worden ge houden. De voorbereidende samenkomst, die aan vankelijk was vastgesteld op 21 Januari, is daarna uitgesteld! tot een nader tot bepalen datum', die vermoedelijk in Februari zal vair Len. Uit zuinigheidsoverwegingen en omdat de samenkomst slechts een voorbereidend ka rakter zal dragen, zal de Nederlandsche dele gatie uit ten hoogste twee personen bestaan. De desbetreffende departementen, te weten die van Oorlog en van Marine, overwegen nog wie als afgevaardigde(n) zai (zullen) worden benoemd. De gedelegeerden zullen marinedeskundi gen zijn' in verband met het technisch karak ter van de samenkomst, dat ook spreekt uit de door d'en Volkenbond gedane uitnoodi ging, waarin de term „expert naval" (acheep- vaartd eskundige) voorkwam. Wat het Departement van Marine betreft, schijnt het niet uitgesloten, dat de keuze zal vallen op een deskundige, die ervaring heeft op het gebied van internationale konferen- ties. De kapitein en do bemanning van den schoener „Zeehond", beschuldigd van het smokkelen van alcohol zjjn, naar men uit Now York seint, vrijgesproken. De schoener is niet vrijtgegefven, terwijl ook de verbeurdverklaring van de ladiaa werd' gehandhaafd. Verschenen is een wetsontwerp tot vast- stelling van de begroeting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonda voor 1924, Aan de memorie van toelichting *^1 het volgende ontleend': Hoewel het voornemen bestaat om de wer- ken voor de afsluiting en gedeeltelijke droou- making dier Zuiderzee weer krachtiger aan te vatten en voort te zetten dan' in de laatst verloopen jaren met het oog op den toestand van s lands geldmiddelen geschiedde, en aan het in 1922 voor de jaren 1922—1926 aan vaarde werkplan niet verder vast te houden zal toch, zoolang hieromtrent geen beslis-' ring is genomen, met d'e afwerking van het bovenbedoelde werkplan ook in 1924 moeten worden voortgegaan. In afwachting van die beslissing wordt thans een ontwerpbegroo- ting ontworpen die is gegrond op de uitvoe ring alleen van het beperkte werkplan. Voorshands is niet op uitbreiding van per soneel gerekend; het is echter gewenscht eenige tijdelijke ambtenaren' en beambten, die op den duur niet kunnen worden gemist, in 1924 een vaste aanstelling te kunnen ge-' ven. Volgens het beperkte werkplan zal in 1924 moeten worden voltooid! de volledige afslui ting van het Amsteldiep, waardoor op de be grooting voor 1923 een eerste post van 7 1.600.000, is uitgetrokken, en waartoe vol gens een nader opgemaakte begrooting in net geheel met een bedrag van 2.760,000 zal kunnen worden volstaan, terwijl zal moe ten worden voortgezet de aanleg van het af- waterings- en scheepvaartkanaal naar het Nleuwediep te Heldier. Voorts is weer te re kenen op 7 500.000 voor den aankoop en den aanvoer van steen, terwijl zijn uitgetrokken bedragen: van 20.000 voor den aankoop van gronden, 7 80.000 voor verhooging van waterkeeringen op Wieringen, 7 75.000 voor onderhoud en exploitatie der rfjsbeplantingen en 7 5000 voor net onderhoud d!er vaargeul bij de Van Ewijcksluia Voorts is een post uitgetrokken voor het onderhoud der voltooide werken: de werkha- van bij den Oever, den bescbcrtmingsdijk om het toekomstige sluisterrein aldaar en eenige gedeelten van het in verband met de afslui ting van het Amsteldiep aangelegde afwate- rings- en scheepvaartkanaaiL Deze post be loopt 7 20.000. De totale uitgaven bedragen 7 4 millioen. „Nederland". De directie der Maatschappij „Nederland" verstrekt thans de volgende gegevens, omtrent de bedragen, welke den grondslag hebben gevormd voor haar beslissing in zake de gunning van den bouw aan de Fransche scheepsbouw-maatschappij. De inschrijvingsprijzen van de Hollandsché werven waren als volgt van de combinatie Maatschappij „Feijen- oord"/Wiltonf 6.200.000 van de combinatie Maatébh. „De Schelde" Wilton. 6.400.000 van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij 6.600.000 Door voor de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij toe te passen de marge van 5 °/0, waarop zij volgens het met ons afgesloten hellingcontract recht kan laten gelden, kwam hare inschrijving uit op f 6.270.000. De Nederlandsche Scheepsbouw Mij. bood ons het groote voordeel van een belangrijk vluggeren levertijdde beide andere Hol landsché werven werden hierdoor feitelijk uitgeschakeld. Voor de vergelijking met den laagsten Franschen inschrijver kwam dus het aanbod van de Nederl. Scheepsbouw „Mij. in aan merking. Zooals gezegd bedroeg dit f 6.600.000 af5 ten laste der Stoomv. Mij. „Nederland" 830.000 De Fransche prijs was. Verschil: T Bij bouw te Amsterdam be rekenen wij een besparing aan reiskosten, toezicht, transport enz. van f 6.270.000 4.900.000 f 1.870.000 60.000 Waar de Nedl. Scheepsbouw Mij. twee maanden vluggere aflevering geeft dan de Fransche werf, kan daardoor in het voor deel van de S. M. N. gebracht worden een bedrag van f 1.320.000 50.000 Eventueele steun van de regee ring en gemeentewege zou kun nen hebben bedragen maximum Zoodat ongedekt bleef 7 f 1.270.000 450.000 f 820.000 Maandag had te Utrecht de bespreking plaats tuaschen die directie der Nederland sche Spoorwegen en die vakbonden over even tueel te treffen maatregelen, die geheel of gedeeltelijk zouden kunnen komen in plaata van de door de directie verlangde 10 loons verlaging. Er werd een program ontvouwd, dat in het algemeen werd geaccepteerd dloor de verte genwoordigers der drie bonden. De directie verklaarde, evenzeer als de vakbonden te willen medewerken aan het opheffen der ongelijke concurrentievoor waarden terwijl er maatregelen in voorberei ding zjjn, die de verhouding met de poat zul len vaststellen. Als punten, om tot beeparing te komen werden door dé organisaties genoemd: le. voor het ziekenfonds en het ontvangen van1 loon in geval van ziekte wordt voortaan betaald, waarbij het beheer dezer instelling en de ziekenoontrole in handen van het per soneel zullen worden gesteld; 2e. de uitfceering van 4 dagen loon, zoo men over het afgeloopen jaar niet riek ia geweest, komt te vervallen; Se. ook de regeling, dat feitelijk ieder per jaar een dag te veel loon ontvangt, doordat een dagloon wordt berekend naar l/364ste van het jaarloon, wordt afgeschaft; 4e. verlangd werd verder, dat de 7 ult- keering aan de hoogere ambtenaren niet wordt bestendigd;

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7