NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 Januari RATINÉ- en WINTERJASSEN. Balans-Uitverkoopsprijzen. Jooq^iynpgpjj ZATERDAG 12 JANUARI 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: G. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het eerste kwartaal ten bedrage van 2.— per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij beleefd de kwitantie b]] eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. HET FEUILLETON ls op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. Tandzjer. Volgens Fransche en Enigelsóhe bladen ls Spanje bereid de overeenkomst betreffende Tandzjer te teekenen mits de grens rond Ceruta en Melilla een weinig wordt uitge breid. DUTTSCH LAND. Kinderellende. Als resultaat van een onderzoek bij de burgemeesters van de groote steden, merkt het Berliner Tageblatt op. dat de Duitsche kinderen bet meest van de huidige ellende te lijden hebben. Uit het onderzoek bleek, dat er te Dregden gemiddeld 700 kinderen met een leeg© maag naar school komen, het twaalf uurtje ontbreekt geheel en al en1 da gelijks bezwijmen er op school kinderen uit zwakte. Van de 1200 kinderen van eenige scholen lijden er 285 aan ernstige rugge- graatsverkromminig. Te Neurenberg bleken er van de 7850 onderzochte kinderen 6000 sterk ondervoed. Te Leipzig ontbeert negen percent van de schoolkinderen warm eten. Te Munchen bleek 78 percent van de onder zochte kindleren tuberculeus. Trouwens overal in Duitschland zijn de tehuizen voor tuben culeuze kinderen en volwassenen te klein om aan de aanvragen te voldoen. De ver spreiding van de ziekte wordt nog in de hand gewerkt door de slechte woningtoe standen, waardoor vaak zes of meer leden van een gezin in één kamer moeten slapen. UIT HET BEZETTE GEBIED. De algemeen© staking, weltoe de communis ten op touw gezet hebben, maakt vorderin gen Te Benrath heeft het personeel van alle fabrieken bet werk gestaakt. Men edscht, dai de gemeenten aan de uitgestotenen en de sta. kers werkloozensteun uitkeeren en levens middelen verschaffen, wat volgens die rijks wetten niet geoorloofd is. Te Uerdingen heeft die directie van de che mische fabrieken v. h. Weiier ter Meer de poorten van de fabrieken igesloten. Te Kre- fekl, waar de textielindustrie al stil lag door die staking, heeft ook de Rheinische Holz. huette haar hoogovens, die pas weer op gang gebracht waren, gedoofd. Te Remscheic heeft de Bergsche Stahlindustrie haar den ren gesloten en het werkvolk op staarden voet ontslagen. Te Duisburg is het tot botsingen gekomen tusschen werkloozen en politie. Zij betoogden mee voor den achturigen werkdag en tracht ten daarbij de Rheinische Stahlwerke binnen te dringen en het raadhuis te bezetten. De politie slaagde er ten slotte in de menigte uiteen te drijven, zonder dat het tot ernstige kwetsuren kwam. De separatisten. Uit verscheidene steden van het bezette gebied, met name uit Koblentz, wordt gemelc dat een nieuwe staatsgreep der separatisten ophanden ia De separatistische beweging ln de Palts. De toestand in de Beiersche Palts blijft te Londen de aandacht trekken. De bladen wij den er lainge artikelen aan, ten betoog© dat de Fransche en Belgische hooge oonmissa- rissen in het Rijnland er in hebben toege stemd eenige besluiten, door de separatisti sche autoriteiten uitgevaardigd, te lekrach- tigen. De Engelsche regeering heeft daarte gen geprotesteerd aangezien zulks de erken ning van die autoriteit insloot, hetgeen on- vereenigbaar is zoowel met de Eitgelfche po litiek als met de vroegere beweringen van de Fransche en Belgische regeeringen. De „Times" zegt o.iel: Bekend is dat Engeland wenschte in de geheele zaak een onafhankelijk onderzoek in te stellen, doch daartegen heeft Frankrijk Ingezonden mededeellng. Verft thuis met merk „Vossekop in Ster >ezwaar gemaakt. Het te Parijs opgeworpen denkbeeld: om het onderzoek te doen geschie den door een missie der bondgenooten vindt geen steun in Engeland en het is te hopen dat de regeering zal blijven volharden bij ïaar politiek van- een onafhankelijk onder zoek. Er kan geen twijfel bestaan over de ge grondheid van de meening dat de instel- 'ing van een autonome regeering van de Palts wettelijk niet van kracht kan zijn wanneer deze niet constitutioneel gevormd wordt trachten» plebisciet, 't welk aangevraagd is door een derde van de stemgerechtigden of indien zij, uit een revolutionnaire beweging voortgekomen, door de regeering van het Duitsche rijk erkend wordt. Doch, in ieder geval is de Rijnland-Commissie niet bevoegd tot de erkenning van ©enigen nieuwen staat, welke dan ook. De Machester Guardian zegt over deze zaak: Het Engelsche standpunt is dat er geen sprake kan zijn van erkenning van de sepa ratisten zoolang niet duidelijk blijkt, dat de separatisten een lichaam vormen dat door de wenschen van de plaatselijke bevolking en in overeenstemming met de constitutioneele gebruiken van bet rijk is ontstaan. Separatistische leiders doodgeschoten. Woensdagavond omstreeks half 10 zat de separatistische leider Heinz-Orbis met eenige andere lieden in zijn hötel te Spiers aan tafel, toen plotseling vier of vijf jongelui de zaal bin nenkwamen, zich zonder opzien te wekken naar leinz" tafel begaven en zich achter de daar ge zet enen plaatsten. Zij riepen: „handen omhoog, 3et is om de separatisten te doen", waarop zij verscheidene schoten op Heinz losten en ook op de anderen schoten. Zij eischten, dat de aan wezigen een kwartier lang met de handen in de hoogte zouden blijven zitten en het gebouw niet zouden verlaten. Daarop draaiden zij het icht uit en gingen heen. Aan den ingang van het hötel schoten zij nog drie menschen neer en ongeveer 50 passen verder nog twee. Later bleek, dat d'e separatistische leiders Weiss, Sand, Weil en Fussheller waren gedood en Lilienthal zwaar werd gewond. De separatisten hebben in verband met dezen moord een aantal burgers uit de heele Palts in lecbtenis genomen en de politie en de bezet tingstroepen hebben tal van huiszoekingen ge daan. Volgens de bladen heerscbt er ln heel de Paltz al' geruimen tijd een groote beroering uit vrees voor een nieuw schrikbewind van de se paratisten. Woensdag is het te Spiers op ver schillende plaatsen tot botsingen gekomen tus schen: de burgerij en de separatisten', waarbij weer vijf menschen gedood zijn. Tengevolge van de stappen, welke Engeland te Parijs en te Koblentz ondernomen heeft, be sloot de Fransche regeering haar vertegenwoor diger in de Rijnlandcommissie een onderzoek ter plaatse te laten instellen. ENGELAND. Een dulkboomt geramd. De bemanning omgekomen? De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Engelsche onderzeeër L. 24 Donderdag nabi, Portland is gezonken. Men vreest, dat alle dertig leden dier be manning om het leven zijn gekomen. Het ongeluk vond' plaats doordat bij' he uitvaren van de Atlantische vloot de duik boot in. aanvaring kwam met het slagschip „Resolution". Het was mistig weer op het oogeniblik van het ongeluk, de zee was vrj, kalm. De boot ligt op een diepte van 80 vadem. Hoewel de ramp 's morgens plaats vond) werd zij eerst om 1 uur 'a middags opgemerkt, daar de duikboot niet naar boven kwam. On middellijk werd het ongeluk draadloos naar den wal geseind, zoodat onmiddellijk de duik- bootlichter kon uitvaren, later gevolgd door nog andere lichters met duikers. Er wordt geen moeite gespaard om zoo mogelijk de duikboot te lichten. Men heeft hoop, dat de bemanning nog kans heeft gezien, tijdig de waterdichte .schotten te sluiten. Als dat inder daad gebeurd is, bestaat er nog de mogelijk heid, dat de bemanning gered kan worden. Aan boord bevonden zich 6 officieren en 37 manschappen. De L. 24 is op stapel gezet in de laatste jaren van den oorlog en liep van stapel spoe dig na den wapenstilstand. Het schip had een waterverplaatsing van 890 ton boven water en 1070 ton onder water. De snelheid1 bedroeg 17 knoopen. Fabrleksramp. Naar de Tel. meldt zakte in een wolspin nerij te Bradford een machine die op de derde verdieping van een gebouw werd op gesteld door den vloer en eveneens door dien van de tweede verdieping. 5 lijken wer den uit de puinhoopen geborgen1, twintig ge wonden, grootendeels vrouwen en meisjes, werden in het ziekenhuis opgenomen. FRANKRIJK. De omkoopbaarheid der Fransche pers. De „Humanité", het orgaan der commu nistische pers, zet de publicatie voort van de documenten, welke in de archieven van St. Peterburg zijn gevonden, 'en welke moeten aantoonen hoe gedurende de vijf h tien jaren, die aan den wereldoorlog vooraf gingen, het Fransche volk door zijn bladen op onjuiste en tendentieus© wijze over Rus land werd ingelicht, zulks tengevolge van de omkoopbaarheid der Fransche pers. Wi, hebben reeds een enkele maal van deze docu menten melding gemaakt, hoofdzakelijk brieven van een zekeren Raffalovitsj, een Russisch agent te Parijs in d© jaren 1905 tot 1010, aan de machthebber* te Petera- Ingezonden Mededeellng. koopt U bijna voorniets bij de Fa. I. GRUNWALD, Keizer straat 116 (boven). Spotaanbiedingen. Deze maand HEEREN-COSTUUMS naar maat, vanaf f35, RATINÉ-WINTERJASSEN naar maat, vanaf f 25. GRUNWALD, Keizerstr. 116 (bovsn). burg. Successievelijk zijn alle bladen aan de kaak gesteld, de „Temps'V de „Figaro", de „Matin" niet uitgezonderd, en uit de gepubliceerde brieven bleek ten duidelijkste hoe deze bladen zich met Russisch geld lieten betalen om gunstige berichten) over het Tsarenrijk te plaatsen, ten einde de Fransche spaarders aan te moedigen aan1 de I Russische leeninigen deel te nemen. De „Humanité" publiceert thans ver schillende brieven van Raffalovitsj aan Kokoftzef, den Russischen minister-presi dent in 1912, meer met betrekking tot Poin- caré's politiek, waarin o. a. wordt gezegd: „Het schijnt dat uw collega in Frankrijk verstoord is over de door de radicaal-socia listen begonnen campagne, welke er in be staat te zeggen: wij dulden1 geen oorlog, welks uitgangspunt in de Oostersche aange legenheden 'zou zijn gelegen, o. a. in de betrekkingen tusschen Servië en Oostenrijk. Om deze' perscampagne te verlammen, is geld noodig en Lenoir (een1 der agenten in Russischen dienst) is mij komen zeggen dat hij ten opzichte van de „Aurore" en de „Lanfcerne" financieel© verplichtingen heeft aangegaanHij heeft mij verzocht het geld te doen storten bij: de Banque de Fran- ce, de eenige instelling, welke tegen indes- creties gevrijwaard is." Het feit dat het Fransche volk in zijn ïart weinig voor een samengaan met Rus land bij een eventueelen Europeeschen oor log voelde, wekte in Rusland .bezorgdheid. Raffalovitsj lichtte zijn: meesters voor in een brief, dxl. 16 Maart 1909 (de echtheid van 'geen1 der brieven is tot dusver ergens betwist). Hij zeide, dat de politiek© vooruit zichten afschuwelijk zijn: men ziet reeds de kiemen eener algemeene botsing tengevolge van de houding van Servië, welk© door de Oostenrijksche militaire en imperialistische partij onverdraagzaam wordt geacht. Men zet het Oostenrijksch-Hongaarsche leger reeds Belgrado bezetten', tezelfdertijd als een Oostenrijksch-Montenegrijnsehe oorlog en een opstand in Bosnië-Herzegowina, met onlusten in Boheme. Men ziet Rusland mo- biliseeren en zajn protesten met eenige leger corpsen op de Oostenrijksche 'grens onder steunen, Duitschland met dezelfde maatre gelen op de Fransche grenzen antwoorden, Frankrijk op zijn beurt op de Oostgrens, Engeland kruisers naar de Oostzee zendeni. „De Fransche regeering," aldus Raffalovitsj, welke zich van haar verplichtingen te on zent bewust is, zal haar verbintenissen na komen, doch zal de Fransche bevolking gaarne zien dat de vrede in gevaar wordt gebracht voor Servië en den oorlog m'et Duitschland als gevolg?" Inderdaad adviseert Raffalovitj dan ook, „niet te marchandeeren op de 100.000 francs, welke de heer Klotz (destijds minis ter van' financiën) tot einde Januari wil hebbeni." Met dit geld moest den Franschen oppositiebladen den mond worden gesnoerd. NOORWEGEN. Het hoofdbestuur van den algemeenen bond van Noorsche vakvereenigingen heeft rapport uitgebracht over de houding van den bond ten aanzien van de vakvereeni- gings-interoationale van Moskou. De meerderheid van het hoofdbestuur, 'be staande uit negen leden, beveelt vrije samen werking met Moskou aan zonder formeele toetreding tot de internationale. De minder heid, bestaande uit vier leden, is voor toe treding. Een referendum onder de bondsleden za de beslissing nemen. RUSLAND. Wat de Russische wetenschap heeft gepresteerd. Een Russische geleerde, professor Pers man, heeft kort geleden een voordrachi gehouden over het hetgeen de Russische wetenschap den laatsten tijd gepresteerd heeft. De Russische academie van weten scheppen heeft nl. de noodzakelijkheid inge zien de productiemiddelen van het land vast te stellen en heeft daarvoor een leger van wetenschappelijke onderzoekers gevormd, die reeds vijf jaar lang in deze richting werkzaam zijn. Tegelijkertijd heeft de Rus sische industrie vele technisch onderlegde mannen geleverd, die in dezelfde richting werken. Prof. Fersman vertelde zooals blijkt uit het verslag in de „Izwestia" van de vele expedities, die in Oostelijk Siberië, in Mongolië in het hooge Noorden schitterend werk hebben geleverd. De „Gosplan" (het Economisch Rijkscollege) is voornemens in den loop van dit jaar 800 nieuwe expedities uit te rusten. Het werk van de expedities van 1928 heeft de Russische geleerden in staat ge steld vele ingewikkelde geologische pro blemen op te lossen. Het is aan koene lJs- zeevaarders gelukt door te dringen tot de noordelijkste punten van Novazembla en van Frans Jozef land. Wij hebben daar reide de spreker het meest noordelijke radio station der wereld ingericht. Wij hebben het hartje van het schiereiland Kola onder zocht, welks tajga (oerwouden in het hooge Noorden) en toendra nu voor het eerst een menschen voet heeft betreden. Van groot gewicht was de ontdekking van den ij sstand een jaar vooruit te bepalen, hetgeen de poolvaarders in staat stelt een vrijwel on gevaarlijke en ijsvrije route vast te stellen. Er zijn in Rusland een aantal onderzoe- ringscentra ingesteld, waarvan elk een zeer aeperkt speciaal gebied bestrijkt om zoo doende ieder detail op de meest grondige wijze te onderzoeken. Door dit onderzoek zijn rijke radium-bevattende ertslagen (in Terghana, Midden-Aziatisch Rusland) ge vonden, en in het Noorden, bij den mond van de rivier de Jenissei, platinalagen. Op 100 werts afstand van Petersburg geweldige hoeveelheden alluminium; aan de oevers van het Balkasj-meer in het slib het mineraal saf ratel, dat wellicht de oplossing zal geven van het raadsel van het ontstaan van de aardolie. Het verslag bevat verder nog mededee- ingen over opzienbarende ontdekkingen op het gebied van kristallographie, erfelijkheid, psychologie en linguïstiek. YEREENIGDE STATEN. D© vredesprijs van Bok. De oorrespondent van de Morning Post heeft in Washington pogingen gedaan om te weten te komen, hoe president Ooolidge denkt over het plan van den inzender, die den door Bok uitgeloofden prijs heeft ge wonnen als het beste voorstel strekkende om de Ver. Staten werkzaam te doen zijn in het belang van den wereldvrede. De oorrespondent werd verwezen naar de Boodschap van Coolidige bij de opening van het Congres. De President had nJ. bij die gelegenheid verklaard, dat het land' defini tief geweigerd had, de Volkenlbondsovereem komst goed te keuren, en had te kennen ge geven, dat noch de Senaat, noch de Presi dent voornemens waren, hun politiek te wij zigen. „Het incident" zoo had de President gezegd „was gesloten". Dit antwoord aan den mb van de Morning Post beteekent waarschijnlijk, dat noch de President noch de Republïkeinsche leden van den Senaat eenlg plan zullen bevorde ren, dat een formeele adhesie van de Unie aan den Volkenbond omvat JAPAN. Aanbouw van zes kruisers. Volgens berichten uit Tokio heeft de mi nister van Marine besloten nog dit jaar te doen overgaan tot den aanbouw van twee kruisers, ieder van 10.000 ton en vier krui sers, ieder van 7500 ton. Ingezonden Mededeellng. fa bah" 1 Amerikaansche sa Oobias van 6000 ton op de pier van Trebizonde (aan de Zwarte Zee) vergaan. Naar gameid wordt zijn 300 man bij de ramp om het leven gekomen. <o> Orkaan op de N. W.-kust van Spanje. Uit Madrid werd Donderdag gemeld: Op de kusten van Noord-west-Spanje heeft eep hevige orkaan gewoed. Uit San Sebastian wordt gemeld1, dat een stoomschip voor de haven van Passajes schipbreuk heeft geleden. Negen der opvarenden verdronken. Storm ln de golf van Blscaye. Lloydls scheepvaartbureau te Lonlden deelt mede, dat Woensdagavond een draadloos te legram werd ontvangen, uitgezonden door het Ned'erlandsche schip „Waaldijk", dat toen ten Westen van de Golf van Biskaye en 70 mijl ten Noorden; van Oorima was. Het telegram luidde: „Hebben zoo even sloep opgepikt van „Tasmania", welk schip 5 uur tevoren is verlaten. Tweede sloep met kapitein en andere helft der bemanning drijft nog rond, doch is nog niet gezien. Ge lieve er op te letten." De „Tasmania", een Italiaansch© boot, me tende 3922 ton, is een van de schepen, die in den jong sten storm in dit gebied zijn veron gelukt. Biarritz, de bekende badplaats, ls hevig geteisterd. Donderdag werd vandaar gemeld De storm duurt steeds voort en de tot nu toe aangerichte schade wordt geschat op ze ven millioen francs. In den vroegen morgen werd de borstwering overstroomd door een golf van wel 20 Meter hoog. De borstwering werd igrootemdeels weggeslagen. De bene denverdieping van het casino werd geheel leeggespoeld. Tot dusver ls de ondergang gemeld van II1 visscherahooten. (Teiegr.) Te St. Nazaire werd Woensdag tijdens den storm, een deel van de hoofdpier weggesla gen. Blokken steen met een gewicht van een halve ton, werden 100 meter en verder weg gesleurd. Te Noyon werd een kleine stoom boot door de golven opgenomen en boven op den zeeboulevard gezet Springvloed. De sneeuwstorm die Woensdag op de Zuidkust van Engeland woedde, ging gepaaw met een springvloed). De stad Portland werd van het land afgesneden door zware zeeën die over Chesll Beach Road en den spoor weg heensloegen, zoodat deze wegen tijdelijk onbruikbaar waren. Scheepsramp bJJ Trebizonde. Tengevolge van een swareni storm is het LUCHTVAART. Het vergaan van de Dixmude. Onder het hoofd „Een harde les" schrijft de Parijsche correspondent van de „N. Rott Ort." aan zijn blad 0. a.: Vele beangstigende vragen zijn door 't ver gaan van de „Dixmude" opgewoeld. De lezer weet, dat ze evenals de „Méditerranée" een Zep pelin was. Het heet, dat de Duitschers ze had den ineengeflanst Deze en dergelijke bewerin gen behoeft niemand au sérieux te nemen. Het is menschehjk, dat vooral degenen, wier ver antwoordelijkheid' hierbij in het spel is, verzach tende omstandigheden zoeken voor den onder gang van wat de bloem der Fransche luchtvaart was. In de eerste plaats heeft het de kwestie der waarde van de Zeppelin opnieuw aan de orde gesteld. Men zegt, dat het departement van oorlog de .wee door Duitschland te leveren luchtschepen afgewezen had, waarna marine zich erover ont fermde. Dat ze broze reuzen zijn, staat vast Wie d'it probleem aanraakt, begint zich af te vragen, waarvoor ze bestemd zijn. Gedurende den oorlog hadden de Duitschers er voorname lijk snelle vaarten naar en van Londen mee voor. De werkingsstraal behoefde maar beperkt te zijn. De Franschen hebben ze door vermeer dering van den stookstofvoorraad van 4500 tot 10.500 K.M. uitgebreid. Dit was mogelijk, daar de ruimte, door de bouwers voor de bommen bestemd, bij het reservoir werd getrokken. Ook in andere opzichten was de „Dixmude" door de Franschen grondig nagezien. Niettemin ontbrak er nog veel aan, luitenant du Plessis stak dit niet onder stoelen of banken. Met politieke bijbedoeling worden nu brieven en andere documenten van hem opgedolven, om de overheid te treffen. Lieden, wier hoofd in de politieke opwinding, voorbode der algemeene verkiezingen, geheel op hol slaan, zien in dezen fatalen ondergang een verschijnsel van het Na- tionale-Blokstelsel. Eenige maanden geleden deed de „Dixmude al een fikschen tocht. Achteraf blijken de erva ringen, toen opgedaan, ver van gunstig, aller eerst wat de inzittenden aangaat. Volgens een nu openbaar gemaakt verslag van deft comman dant leden de mannen aan duizelingen:, neus- en oorbloedingen, doof- enheeschheid en dergelijke verschijnselen, welke bij sommigen tot een week na de landing aanhielden. Uit het gedron gen samenzitten in de nauwe ruimte met de be dorven lucht kunnen ze verklaard worden. De algemeene onderstelling is, dat het luchtschip door den bliksem is getroffen en in zee ge- stooten. Het gevaar, in 't water te worden geslingerd, heeft du Plessis voorzien. Dan, zei hij1 rustig tegen die hem ondervroegen, zijn we verloren. Bovendien had de „Dixmude" ongeveer 8000 K.M. in 119 uur afleggend zonder ongeval, de neiging vertoond, den voorsteven naar omlaag te steken. Vlak vóór het laatste vertrek had de commandant zijn superieuren verbetering van de inrichting voorgesteld. Zoo is dit oorlogsmiddel nog allesbehalve vol maakt, hij zelf zon op het wegnemen van die bezwaren. De boven hem gestetóen moet hij daarover onderhouden hebben, gelijk zijn vrien den ze kenden'. Dit is aanleiding geworden tot de beschuldiging, dat het commando tegen zijn zin hem bevel tot opvaart heeft gegeven. Onge twijfeld heeft het lichtvaardig gehandeld. De winter is voor de Middellandsche Zee de kwaad ste tijd, vooral die van den zonnestilstand. Du Ingezonden Mededeellng. BQ hard werk. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hfj bij bukken of zich bewegen voortdurend laat heeft van pijn? Hij moe* aicto dan wel ln acht nemen. Die hevige rugpijn kan ver oorzaakt worden door urinezuur, dat als ge volg van zwakke nieren in het bloed achter bleef en dan dient men op zijn hoede te rijn. Verwaarioozing van deze waarschu wing leidt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nlerzand, rheumatiek, nier- 01 blaassteen, en opstopping van de urine. Een) verstandig mensoh zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, Borgen, laat naar bed gaan en aloohol, en houdt zoo doende het overtollige urinezuur uit uw ge stel. Laat Foetert Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een geneesmiddel noodig hebt. Ei) werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornifrversohijn- selen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogwt- ko» f l.TS per doos. C2») COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderqche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. In<liö p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50. f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25 f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ot. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gHljaartf). Ingen. madefl, '(JboIomBresffSfl tig tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1— regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct, p. adv. axtraL Ètwüaao, cl* het is de van ouds beproefde verf. Verkrijgbaar bij: Mej. Wed. C. Westerbaan, Sluis dijkstraat 41,W.Th. Hangard, Koningstraat 21, Held er

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1