HELDERSCHE CflURAHT Derde Blad. VAN ZATERDAG 12 JANUARI 1924. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Er zijn zoo van die huishoudelijke ergernis sen; van die kleine speldeprikken, die, steeds 'terugkeerend in eindeloos-grauwe rij-, kunnen aangroeien tot een hevige koorts: symptoom van de besmettelijke, -hoogst-gevaarlijke ziekte der Alledaagschheid! In de meeste gezinnen be smetten de leden elkander wederkeerig op grie zelige wijze met de ziekte-stof: de man dOet het de vrouw, de vrouw den man, en vice versa. Niemand die het beter wist en heviger onder vond dan Strindberg, al zag hij de besmetting zich dan ook bijna uitsluitend in één richting voltrekken: de richting vrouw-man namelijk. Iit zijn tooneelstukken, evenals in zijn ander werk, heeft hij de pijn-gevoelens, die de ziekte hem ontwrong, uitgekreten in een poging zich daarmede lucht te verschaffen. Paul Wegener, de Duitsche Strindberg-vertolker bh uitnemend heid, heeft het ons deze week wederom in een serie uitstekende vertooningen op suggestieve wijze voorgevoerd Het eten, dat aanbrandt scènes met de dienstboden; het morsen, van sigaren-asch op 't kleed het te Iaat thuis komen voor middag maal of nachtrust, strijd over 't huishoud^ boekje, 't blijven laten we ons niet beter voordoen dkn we zijn! dageüjksche zondetjes, kleine symptoompjes, aan enkele waarvan we ons allemaal, 't zij man of vrouw, zoo nu en dan schuldig maken Strindberg heeft ons deze week weer eens doen beseffen tot welk een hei, tot welk een zware, doodelijke ziekte, deze, op zichzelf baga- tel-achtipe feitjes al heel gauw het voorspel kun nen zijn. Moraal: let op de pekel-zondetjes, want dat zijn juist de ergste.Past op Uw saeck! Toch: moraal zonder boeman, zonder gart, heeft tot op dén huldigen dag, op het mensch- dom nooit veel vat gehad.Men moge enkele uren ln den schouwburg huiveren als Strind berg beelden oproept van „waartoe-dlt-alles- leldt" als we weer -thuis zijn denken we op z'n hoogst, tusschen 't morsen van twee sigaren- asch-klodders, of het klagen over huishoud geld en kleeding door, aan „die Wegener", die zoo prachtig speelt en aan „die Strindberg", die toch bliksems knap schreef,.... maar wel wat overspannen was. Den volgenden "morgen is er hevig huishou delijk debat met de dienstmaagd op de gang komt de Heer des Huizes te laat aan 't ontbijt ligt de aschtobbe omgekeerd voor de voor deur en staat „dat andere", dat „van gisteren avond", dat van „het -tooneel", ergens vèr weg aan den horizont der „uitgangetjes". Maar....: de boeman, met en benevens de gart, zijn op komst!! Tegelijk met de visch, de eierkolen en het Argentijnsch vleesch, zullen deze beide moraal» sancties in den vervolge ook door onze zorgzame gemeente gedistribueerd1 worden.Er zijn tenminste plannen in die richting. Men zij ge waarschuwd! Over eendgen tijd zal de Gemeente een 8000 woningen ln exploitatie hebben, zoodat een- aan zienlijk deel onzer medeburgers B. en W. als dan als huurders zullen moeten welgevallen. Om echter welgevallig te zijn, zal men ziet- hier waar de boeman en de gart om den hoek komen gluren! aan zekere eisehen van „or dentelijkheid" moeten voldoen. Wordt men te kwader ure tot de categorie „ontoelaatbare ge zinnen" gerekend, dan loopt men ernstig kans geplaatst te worden ln een apart Gemeentelijk Woning-complex onder "„straf toezicht". "t Is zoover nog nietMaar er wordt door onzen directeur van den Wbnlngdienst bereids hard aan gewerkt.... De grenzen van de „ordentelijkheid" en van het al dan- niet „toe laatbare" van het gezin-, zijn ook nog niet vast gelegd. Mogelijk wordt, ter bepaling van een en ander, eerst nog wel een -Commissie be noemd, wier eventueele taak, vooral al-s zij- zich gedrongen voelt een enouête te gaan houden, niet -benijdenswaardig Ujkt.... Maar dit ter zijde. Hoofdzaak is: het boeman-vooruitzicht en de daaraan vast te knoopen en bij dezen nog eens ernstig te herhalen waarschuwing» Mannen-broedersl Morst niet met asch, be perkt de kegel-avonden tot het uiterst minimum. Vrouwen-zusters! Sluit vrede met uw -keuken prinses en weerstaat den booze ln den vorm van de modlstel.Opdat Bet U welga ln uw Gemeentelijke woning en gij „toelaatbaar" blijve.... Nog altijd is het dansen ln het openbaar, ook al wordt aan een herziening van het verbod evèneens hard gewerkt, ln onze goede Am- stelveste „ontoelaatbaar". Vandaar dat het -toe laatbare dansen in besloten gezelschappen, in dans-instltuten, ten huize van dansleeraren op ongekende wijze bloeit.De laatste jaren overtreft het aantal bordjes met „Damsl-eeraar" allengs dat der advocaten, doctoren en tandart sen. En het aantal advertenties, waarin U wordt bekend' gemaakt, dat er nog eenige dansles uren- beschikbaar zijn, of waarbij U wordt aan geboden in 10 lessen alle moderne steps bij te brengen, wedijvert met dat der boekhoudkun dige luilekkerla-nden en der „kantoor-opleidin gen"! Het dansles geven werd een lucratief be drijf en, hét dient gezegdl, heel wat leeraren, die als intellectueelen nu eenmaal niet anders _ku-n- nen dan hun aandacht wijden aan de ontwikke ling der hersenen, vestigen zich op minder so- Mden maatschappelijken grondslag, dan de voet- en-been-paedagogen.Wie zal het dan ook, dit zoo zijnde, en de vraag zoo groot, den schoon-gebouwden jongeling met innemend en lenig onderstel kwalijk nemen, dat hjj, na overdag met scheermes en schaar of met type writer en copde-boek geploeterd te hebben, '8 avonds zich een ruime bij-verdienste schept door het geven- van dans- en maintien-lessen? Kwaad kan 't niet veel, zou imen zoo zeggen en of men zijn avonden en zijn geld verbruikt in de bioscoop dan wel in een of ander dans instituut is.... lood om oud ijzer.... 't Zijn beiden toelaatbare zaken en zij geven het hui dige menschdom nu eenmaal- veel vermaak. Maar er zijn- -nu eenmaal altijd zure dwarskij kers, die roet in het eten trachten te gooien. Wat in dezen, overgezet zijnde in de sprake van Terpischore, dan zou moeten luiden: zand trach ten -te strooien op den gladden dansvloer der clandestiene dans-dnsütuten.Want „clan destien" zijn ze, deze bovenbedoelde plaatsen des vermaaks, waarvan de bordjes zich zoo snel vermeerderen, in de vakkundige oogen der aller-officieelste officieele en rijk-bediplomeer- de, in het Nederlandsch Verbond van' Danslee raren georganiseerde meesters van het gilde. En deze Meesters hebben dan ook onlangfe »n vergadering bijeen heviglijk geprotesteerd-. „Ontoelaatbaar", roepen zij uit-Staat en Gemeente moeten- ingrijpenEen „Dans- Staats-examen dient te worden- ingesteld!!.... Het onbevoegd -uitoefenen van het vak moet evenals dat in de medicijnen het geval is ver boden worden en de overtreders zwaar gestraft.. Toe, laat 't maar -toelaatbaar blijven, zou men hen wel willen smeeken. Nu „het" voor het intellect nog steeds malaise is, moet „het" toch- ergens blijven. Al is 't dan ook maar in be-enieni en voeten-. Ik kom dezen keer van het toelaatbaar en on toelaatbaar niet af! Is 't, vraag ik me dan ook af, toelaatbaar, dat in een uiterst democratische vakvereen'iging fascistische middelen worden toegepast? Of is dat ontoelaatbaar? Het bestuur van „Bewust Streven", de chauffeurs-vakver- eeniging, die hier de zoo langdurige staking geleid heeft, verklaart zich blijkbaar voor het eerste. Er was, aldus deed het den volke kond, in de Vereeniging een zeker aantal „obstruc- tionisten", die nog steeds niets van- opheffing der staking wildon weten. Alleen toen het be-' stuur met aftreden gedreigd had, kreeg men het opheffin-gs-besluit er door. De laatste dagen wordt er nu eindelijk weer -gereden-; de, ln de lange rustperiode opgeknapte taxi's, ataxen en En-tams schieten weer door de straten. Maar nu moeten de obstructionisten er ook -maar uit, denkt het bewust strevende bestuur en het zal to-t royement der recalcitrante leden overgaan. Hoofdzaak is hier natuurlijk: dat de stad weer kan rijden. Maar het onderwerp „fascisme in de vakvereeniging" doe ik daarbij toch even -ter bestudeering aan die hand. Ten besluite en ter tegenwicht van vakver- eenJging-aangelegenheden nog even- een kapita listische mededeellng, als U 't zoo noemen wilt.... Deze n.1.: de schenking, ter afbouw, aan het Koloniaal Instituut van een half mlllloen door een ongenoemde. Een- daad, die stad en land. zeker ten goede komt. Het geld1 begint weer te rollen. Ook de leenln-g van een half mlllloen, die onze Gemeente wil aangaan, -komt, naar het zich laat aanzien, door d-lt hernieuwde rollen* goed onderdak. Met welke vertrouwenwekkende geruststel ling Ik dan dezen keer maar besluit. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. - De balans. De bladen bevatten artikelen ln verband met het feit, dat het heden een jaar geleden is, dat de Roer werd bezet en iken de balans op van dat optreden der Franschen en Belgen-. Zij wij zen- op den schadelijken invloed daarvan, niet alleen voor het bedrijfsleven van Duitschland De bladen schatten de economische schade op vier milliard goudmark en -brengen in herinne ring, dat gedurende de bezetting honderd-twee- en-dertig menschen zijn gedood, negenendertig- duizend vijfhonderd vierentwintig ambtenaren, beambten en arbeiders met gezamenlijk eenbon- derd zesduizend eenhonderd vierentwintig fami lieleden verbannen» Tweeduizend eenentwintig Dultschers smachten nog in de gevangenis, waaronder drleh-onderdvijftLg in het buitenland. Tweehonderd negen scholen voor honderdzeven en twintigduizend negenhonderd leerlingen zijn in beslag genomen, honderd drle-en-zeventig bladen verboden. De separatistische beweging ln de Palts. Londen, 11 Januari. De moord op de separatistische leiders wordt hier algemeen als een onvermijdelijk gevog van het Fran- sche drijven beschouwd. Men brengt de Iersche kwestie in herinnering en houdt die Frankrijk als les voor, waaruit het leeren kan dat het, zoo dergelijke verschijnselen zich eenmaal voordoen, alleen van kwaad tot erger kan komen. Men is bang voor weerwraak der separatisten en vreest dan opstand onder de bevolking. Wat de correspondent van de Times Inde Palts vertelt over de behandeling,waaronder hij te lijden heeft, klinkt weinig bemoedi gend. Volgens hem is een Britsch burger zijn leven daar op het oogenbllk niet zeker. Le Londen meent men in diplomatieke kringen dat uit dezen moord opnieuw blijkt hoezeer een onpartijdig onderzoek naar wat in de Palts gebeurt broodnoodig is. Voor het Fransche voorstel, dat dit onderzoek door de geallieerde hooge missie te Koblentz zal geleid worden, voelt men niets, daar twee leden dezer commissie reeds deden blijken, dat zij het separatistisch standpunt aanvaarden, door decreten van de zooge naamde autonome regeering van de Palts tei> registratie te accepteeren. Lord Kilmarnock heeft zich bij die gelegenheid niet van stemmen onthouden maar tegengestemd. Volgens den diplomatieken correspondent der Daily Telegraph is de eenvoudigste procedure, dat Engeland naar de Palts twee inspecteurs met prima kennis van locale toestanden stuurt. Hij denkt dat Frankrijk daartegen geen bezwaar kan maken, hetgeen men echter niet zou zeggen wanneer men sommige Fransche bladen leest. Ten slotte, zegt deze correspondent, zou de taak van het onderzoek op den Volkenbond gewenteld moeten worden. Berlijn, 11 Januari. Volgens een bericht uit Spiers is ook de aanvoerder der separa tisten, die zwaar gewond was, aan de bekomen verwondingen overleden, zoodat het aantal dooden in het geheel zes bedraagt. Als sanctie heeft de regeering der separa tisten het nachtverkeer in de stad verboden. Na den aanslag te SpiersL Pretesten tegen de erkenning der autonome Palts. Het separatisme ln het Rijnland. DUITSCHLAND. Ontslag van ambtenaren. FRANKRIJK. De omkoopbaarheid der Fransche pers. Klotz, de minister van financiën in- het kabl- net-Polncaré, dat ln 1912 aan- het bewind was, moet het bij de mededeeiingen van de „Huma- nité" betreffende de omkoopbaarheid van de Fransche pers Ln- het bijzonder ontgelden. Klotz, la grand corrupteur, Klotz, de groote omkooper, plaatst het communistische orgaan vet -gedrukt boven de jongste „onthullingen". Deze bestaan ditmaal uit een uitvoerigen brief van Kokoftsef aan Sasonof en. brieven van Rafalowltsj aan Iswolskl, den Russischen gezant te Parijs, aan Davidof en- Kokoftsef. De „Humanité" trekt uit deze dokumenten de conclusie, dat minister Klotz, met medeweten van Poincaré, den. toen- maligen minister-president, de door Rusland voor het subsidieeren. van de Fransche -pers be schikbaar gestelde fondsen aanwendt, zonder dat men van- Russische zijde zelfs maar kan controleeren op welke wijze dat geschiedt. ENGELAND. Het zinken van de L 24. -Londen, 11 Jap. Er wordt nog slechts een zeer flauwe hoop gekoesterd, dat de officieren en minderen in den onderzeeër L 24, die giste ren bij- Portland tot zinken werd gebracht, levend gered zullen worden» De admiraliteit meldt, dat een wrak, hetwelk naar men gelooft de onder zeeër is, gesignaleerd is tien mijlen ten Zuid westen van Portland in dertig vadem of 180 voet water en dat duikers en bergingstoestellen ge reed zijn aan het werk te gaan zoodra het weer het -toelaat.. Er staat helaas evenwel een halve storm en ruwe zeeën maken het den duikers onmogelijk te dalen tot een diepte van 180 voet, hetgeen ongeveer de grens -is, waartoe zij zelfs onder de gunstigste omstandigheden kunnen gaan. Volgens de jongste berichten hebben vrij» wllllgers moedige pogingen gedaan o-m af te da len, ech-ter zonder succes. Een havenambtenaar te Portland- deelde aan de persvertegenwoordi gers mede, dat als de diepte te groot blijkt voor de duikers, eeb poging zal worden gedaan om den onderzeeër door middel van trossen van mijnenvegers naar ondiep water te sleepen, waar het gemakkelijker moet zijn het vaartuig aan de oppervlakte te brengen. IHet lot der -bemanning zal in groote mate af hangen van den aard der schade, aan den onder zeeër toegebracht. Duikers, die heden het slag schip „Resolution" onderzochten, waarmee ae onderzeeër in botsing kwam, vonden sporen van een zwakken stoot aan bakboordzijde. Er wordt op gewezen, dat als de onderzeeër alleen maar geraakt werd, de bemanning nog in leven zou kunnen zijn. Zij heeft lucht en zuurstof en voedsel, waarop zij het ongeveer vier dagen kan uithouden als de waterdichte schotten zijn ge bezigd, maar als de onderzeeër opengescheurd of in tweeën gesneden is, is er geen hoop. De afwezigheid van olie aan de oppervlakte der zee, die gewoonlijk volgt op het breken van een on derzeeër, is als een hoopvol teeken aangemerkt, maar anderzijds wordt er op gewezen, dat het mogelijk is, dat ais er olie aan de oppervlakte is gekomen,deze door de woelige zee zou zijn weg geslagen. Heden ls aan boord van het slagschip „Reso lution" -een onderzoek begonnen- naar de ramp. Uit niet-officieele mededeeiingen blijkt, dat de onderzeeërs-flottielje zee koos om een1 aanval te doen op de sla-gvloot als deze Portland verliet. Dit was een- deel van bet program voor de voor- jaars-manoeuvres. Van het vuurschip Shambles, ongeveer vier mijl van Portland, zag men de L 24 op de gewone wijze duiken, blijkbaar ter voorbereiding van het offensief. Eerst na het eind van den schijn-aanval, toen de onderzeeërs flottielje aan de oppervlakte was gekomen, en de L 24 niet weer verscheen, werd een ongeluk gevreesd. Aan boord van het slagschip „Reso lution" was een schok gevoeld, maar zoó licht, dat niet beseft werd, dat het schip in aanraking was gekomen met een onderzeeër en eenigen tijd lan-g werd het spiegelgevecht voortgezet. Dit feit droeg bij tot de moeilijkheid de plaats van het gezonken vaartuig te bepalen. PORTUGAL. De storm. tugal en van Tandzjer heeft het geducht ge spookt Melding wordt gemaakt, dat tal van sche lpen de haven van Casablanca niet konden be reiken. SPANJE. De storm. Madrid, 10 Jan. Tengevolge van den- storm aan de N.W. kust is bij Gijon een- stoomschip gezonken, terwijl vele andere ernstige averij op liepen. Bjj Bilbao zijn omstreeks 40 visschersvaar- tuigeni vernield. Een zware reis. Madrid, 11 Jan. Volgens een tele gram uit Vigois in die haven binnengekomen de Britsche vrachtboot „Arncliffe", die met 'n lading steenkool op weg naar Argentinië was. Het schip heeft met ontzettend weer te kampen gehad, hetgeen aan verscheidene leden der bemanning het leven heeft gekost. Tegenover Kaap Finistère werd destoomer door een vervaarlijke golf getroffen, waar door een der stokers tegen den wand werd geslingerd en gedood. Toen even later de kapitein, de eerste stuurman, een timmer man en eenige matrozen op het dek bezig waren, sloeg wederom een groote golf over het dek, waardoor de stuurman en de timmerman overboord sloegen, terwijl de kapitein tegen de reeling werd geworpen en twee ribben brak. Een tweetal anderen werd eveneens omvergeworpen en gewond. Vier der reddingbooten werden weggeslagen. Het schip slaagde er in de haven van Vigo te bereiken en deelde mede, van twee andere booten seinen te hebben ontvangen, die in nood verkeerden; de „Arncliff" kon hen echter onmogelijk te hulp komen. Haar gewonden werden te Vigo naar het zieken huis overgebracht. (Telegr.) GRIEKENLAND. Athene, 11 Jan. Venizelos heeft het ambt van premier aanvaard. VEREENIGDE STATEN. 4.000.000 goedkoope auto's per jaar. De Ver. Staten zijn het land van de groote getallen en van de automobielen. Woensdag hadden auto-fabrikanten een feestmaal te New- York en ln de -toosten werden mededeeiingen gedaan omtrent de verwachtingen voor de auto- productie in het loopende jaar. De tafelende fabrikanten waren het er over eens, dat in 1924' de auto-fabrloage in versneld tempo zal worden voortgezet en dat daarmee een scherpe ooncur- rentle en een prijsdaling zullen gepaard gaan. Er zouden beweerde men in dit jaar in de Unie 4.000.000 goedkoope auto's wórden- afgeleverd, door slechts twee maatschappijen. Ofschoon geen namen genoemd wérden, werd vrijwel algemeen begrepen-, dat Ford- en Ghe- vrolet-wagens bedoeld waren. De vredesprijs van Bok. New-York, 10 Januari. Teleurgestelde me dedingers naar den Bok-prij-s hebben zich tot de justitie gewend- om gedaan te krijgen, dat voor den prijs definitief zal worden toegekend, de jury door den rechter, zal worden genood» zaakt, alle ingekomen antwoorden da-t zdj-n er 22000 te lezen. De ontploffing te Peorla (V. St.) Peoria, 10 Jan-. Thans is uitgemaakt, dat bij de ontploffing in een fabriek van mais-pro- dueten- in Peorla 21 lijken ziijn geborgen; men vreest* dat er nog 20 lijken onder het puin liggen. Expeditie naar den Mount Everest De samenstelling van de nieuwe expeditie, di? dit jaar wederom een poging zal doen om den top van de Mount Everest -te bereiken, is thans vrijwel compleet. Hoofdleider zal evenals de vorige malen ge neraal Bruce zijn» Zoowel de regeering van Britsch-Indië als de Dalai Lama van Tibet hebben hun toestem ming gegeven tot het ondernemen van den tocht. De expeditie vertrekt al einde Maart uit Dar- jeeling; zij zal de route nemen van de expeditie van 1922, door het Dsj-oembidal, langs Kam- padsjong naar het Rongboekdal. Het hoofdkamp wordt in laatstgenoemde vallei aangelegd. Dat kan tegen einde April zijn beslag hebben ge kregen; en dan volgt tegen einde Mei de defini tieve aanval op den top. LUCHTVAART. De Dlxmudei. Parijs, 11 Jan. Bij Kaap San Marco op Sicilië zjj-n drie aluminium banden, een telefoon draad, stukken- vleesch en een menschelijk hoofd gevonden. Men veronderstelt, dat een en ander van de „Dixmude" afkomstig is. Amundsen. Een draadloos telegram uit Berlijn meldt, dat Amundsen gisteren daar ter stede een onder houd had met vertegenwoordigers van de pers, waarin hij mededeelde, dat hij Mei of Juni a.s. zijn pogingen, over de Noordpool te vliegen, zal herhalen» HJJ hoopt uit Spitsbergen de Pool ln 24 -tot 20 uur te bereiken. Hij zal gebruik maken van Dornier-vllegtuigen, Duitsch model, die dit maal- niet zullen worgen voorzien van ski's, maar van Sloepen-, zoodat zij ook in- zee kunnen dalen. Verduisteringen» Kan er wel bij! Hij- stond, diep weggedoken in den hoogen kraag van zijn jas, op een van de weinige stille plekjes van de fortgracht. Peinzend staarde hij voor zich uit over de spiegelgladde ijsbaan, liet dan zijn oog gaan langs de rijders en rijdsters, die voorhij hem zwierdenen zuchtte. Het was of hij het niet met zichzelf eens kon worden. In zijn rechterhand bengelden- een paar Frie- sche blokken, echte, Friesche schaatsen, met breede ijzers. Zou hij het wagen- de schaatsen aan te bin den en zich op de -baan te begeven, temidden van zooveel goede rijders? Hij, die nog géén slag kon, die nog nooit een schaats onder zijn voet had gehad? -Deze gedachten gingen hem door het hoofd en lieten hem niet los. Hij over woog het vóór en tegen. Er waren onder de rijdsters veel kennisjes van hem, die een goede schaats reden -en hem met een hoofdknik of vriendelijken lach voor bijreden. Wat zouden zjj wel van hem moeten den-ken-, als hij zoo aan het sukkelen was? Zou den ze hem uitlachen? Hem niet meer groeten en met een staal gezicht negeeren? Hij huiverde alleen reeds bij de gedachte daaraan. Want het was toch wel leuk door een lief, aardig meisje vriendelijk gegroet te worden. En de kans was groot, dat ze hem niet meer aan zou den- zien, want, welke „Hollandsche jongen" kan er nu (niet schaatsenrijden? Al deze vragen stormden op hem aan en hij vond zelf, dat big zelden in zoo'n moeilijke po sitie had verkeerd» Toch hakte hij dén knoop door, en gedachtig aan het spreekwoord: „Wie waagt, die wint", trok hij de handschoenen uit, zette parmantig den rechtervoet op de linkerschaats en vervol gens, na veel moeite, den linkervoet op de rech- terschaats, richtte zich daarna uit zijn gebogen houding op, en stond- op zijn beenen als iemand, die te diep In het glaasje gekeken heeft. Op twintig meter rechts van -hem kwam er een- jongedame aan, die hij, tot zijn- ongeluk, onder het heir zijner vrouwelijke kennisjes mocht rekenen. Om een- goed figuur -te slaan, zette hiji zijn gezicht In de -plooi, trachtte z'ch zooveel mogelijk rechtop staande te houden, en greep, om -toch vooral de vormen der wellevend heid in acht -te nemen, naar de deuk van zijn hoed. Maar o wee, dat was zijn ongeluk, want nu verloor hij zijn evenwicht, zwaaide met armen ien beenen en plofte dan languit op 't. ijs. Het hoongelach van het meisje, dat met korte slaagjes verder reed, sneed hem door de ziel. Met een bloedrood gezicht stond hij na veel ver geef sche pogingen weer op zijn schaatsen. HIJ voelde op zelcer deel zijns Uchaams een min of meer onaangename pijn, betastte het om -te oon- trflleeren of er ook inwendige kneuzingen had» den plaats gehad. Dan wierp hij nog een nijdige blik ln- de richting van het melske, dat de indi recte oorzaak van dezen val was geweest, en probeerde een stukje verder te krabbelen. „Hallo, jij hier?" Een heldere, vrooljjke jon gensstem deed deze vraag. „Aan het schaatsenrijden?" vroeg d-ezelfde stem. Onze arme schaatsenrijder keek om en blikte in de lachende oogen van een zdjner vrienden. Het ontging hem -niet, dat deze eenigs- zlns spottend naar zijn broek en rug keek, en hij antwoordde daarom gemelijk: „Ja-, aan het schaatsenrijden-? Je moet weten, dat ik het nog niet kan en het nu aan het leeren ben, zooals je ziet." „Ik zie niks", was het wederantwoord. „Zag ik maar wat, maar je staat daar te kijken alsof je je laatste oortje versnoept hebt". „Nou ja, ik ben al bezig geweest, maar ge vallen, snap je, en nu een- beetje bang voor den tweeden keer", en hij -bevoelde nog eens de plaats, waarop hij terecht gekomen was. „O-o-o-o-l" was het veelbeteekenend ant woord, „nou begrijp ik het. Maar wil Ik je soms een handje helpen." „Nu, als je wilt, heel graag", en het gezicht van den leerling-schaatsenrijder knapte heele- maal op. Ja, het werd zelfs door een zonnlgen lach verhelderd. „Nou, daar gaat ie dan! Hou mij maar vart, als ik -tot drie geteld heb, sla je je linkerbeen uit. Begrepen?" „Eén, twee, drie!" telde de leeraar. Maar in- plaats van het linker-, sloeg onze schaatsenrij der het rechterbeen uit, met gevolg, dat nu bel den op de baan terecht kwamen. Eenige krachttermen' rolden den leerling over de lippen. Zijn vriend- stond spoedig overeind en barstte in een onbedaarlijk lachen uit bij het zien van het arme zondaarsg-ezlcht, dat hij zette. „Baantje vegen, meneer?" klonk sarcastisch de stem van een nog geen achtjarige dreumes, die hem lachend- voorbijreed. „Kom hier, dan zal Ik je een baantje vegen", bromde hjj binnensmonds en probeerde dan met behulp van zlj-n leermeester weer overeind te komen. „Nu, probeeren we het nog eens", vroeg deze. En- toen hij een bevestigend antwoord kreeg, deden zij weer een poging, die nu beter slaagde. Wel werden er nog capriolen gemaakt, maar belden bleven ze -toch staande. Onze schaatsenrijder begon er nu werkelijk pleizler ln te krijgen, en het speet hem dan ook toen zijn vriend na een kwartier zei: „Ik ga nu alleen een baantje rondrijden en kom dan straks nog wel eens terug". Hij kon niet anders zeggen dan dat het hem goed was, en, wachtte daarna geduldig de terug komst af, maar al wie er kwam, geen vriend. Gelukkig, dat er nog stervelingen zijn, die gevoel voor hun medemenschen hebben. Was dat niet het geval geweest, dan zou onze schaat senrijder wellicht onder de schaatsen van ande ren- fjjn gemalen zijn. Het was nu langzamerhand drukker gewor den op het ijs. En hij' stond nog steeds, den kraag hoog op, te wachten op den vriend, die niet kwam. Angstig tuurde hij naar de mem- schenmenigte, die steeds aangroeide en hem met vreeze en beving Vervulde. Twee jongedames, -géén- kennissen van hem, géén vriendinnen, zagen hem zoo wanhopig staan, dat hun hart door medelijden werd be wogen. „Wilt U soms een stukje meerijden, mijn heer?" Vriendelijk werd de vraag gedaan en onze schaatsenrijder antwoordde op niet minder har telijke wijze: „heel graag, dames, heel graag". „Komt U dan maar tusschen ons in". Wel een. beetje verlegen door zooveel vriendelijkheid ging hy -tusschen de jongedames in, deed zijn handen kruiselings en reed, nog wel gebrekkig, eenige baantjes heen en- weer. Wat was hij gelukkig! Maaralle vreugde is van korten duur, en dat zou hij spoedig ondervinden. Een dikbuikig heer kwam puffend: en bla zend als een stoc mmachine aanrijden. Vlak voor ons drietal w 1de hij- beentje over gaan en wat nu de oorzaak van het ongeluk was, is nog onbekend, maar hij viel met een smak op het ijs. Zijn buik kwam op de harde ijsbaan en zijn „Past op Uw saeckl" Ontoe laatbare dansmeesters? Chauf- feurs-fascisme. Engelsche ten toonstelling. Het geld rolt weer. (Het antwoord op de Dultsclhe nota is gis teren te Parijs en te Brussel aan de Duitsche zaakgelastigden overhandigd. In gemeen overleg tusschen1 de Fransdhe en de Duitsche regeering zal de tekst niet worden -gepubliceerd, hangende de -bespre kingen met den Duitschen zaakgelastigde. Berlijn, 11 Jan. Het onderzoek naar de da ders van den aanslag te Spiera ls in weerwil van alle pogingen- der Duitsche politie en der Fransche gendarmerie tot dusver vruchteloos gebleven. De separatisten zetten hun terroristische vervolgingen voort. Op vele plaatsen zijn nog meer gijzelaars gearresteerd, aa te Ludwigs- hafen de directeur der Badische Andlinfabrik Weibel. De Rijksregeering zal te Parijs -en Brussel een protestnota doen indienen naar aanlei ding van het gevangen nemen van gijzelaars. Hedenmorgen werd ook de brug tusschen Marmheim en Ludwigshafen afgesloten, zoo- dat het verkeer tusschen den linker- en den rechteroever volkomen is afgebroken1. De Duitsche ambassade te Parijs en de le gatie te Brussel hebben opdracht gekregen een protestno-ta te overhandigen tegen de z.g. registratie van verordeningen der „auto nome regeering" van de Palts door de Rijn landcommissie, waarin tevens wordt geëischt, dat de Fransche en de Belgische regeering onverwijld daartegen opkomen. Koblentz, 11 Januari Wegens h-et gevaar voor een nieuwen aanslag van de separatis ten, heeft de-Duitsche politie haar vuurwa pens, welke haar in October door de bezet ting afgenomen waren teruggekregen» Zweibrucken, 11 Januari. De door de se paratisten in hechtenis genomen gijzelaars zijn allen weer op vrije voeten gesteld, nadat zij zich schriftelijk verbonden haddien de stad niet te verlaten. De zoogenaamde afvloeiing van ambtena ren is thans, naar men uit Berlijn meldt, zoover voorbreid dat te-gen 81 Januari 6 pet. van alle rijks- en staatsambenaren ontslagen zullen zijn. Met 29 Februari zal het aantal ontslagenen 10 pet. bedragen, en 81 Maart 16 pet Later zullen dan nog 10 pet. volgen. Dusseldorf, 11 Jan. De stakingsbeweging heeft zich van hier uitgebreid over de Brit- sche bezettingszone. Zij is naar Benrath en Solingen overgeslagen. Londen, 11 Jan. Ook op de kust van Por OOST-INDIE. Het O. M. bij den Raad van Justitie te Batavia eischte 14 December tegen beklaag de L. S», wegens verduistering van een be drag van circa 27.000, ten nadeeie van de Afdeelinigsbank te Bandoeng (de verduiste ring is te Bandoeng en te Padalaröng ge pleegd), gevangenisstraf voor den, tijd van drie jaar, benevens -betaling van de kosten van het -geding. Uit Semarang wordt aan het Bat NbL geseind: De agent van de Weeskamer te Tegal, Van M», is wegens verduistering van een -bedrag van elf duizend gulden veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Uit Semarang wordt aan het Bat NbL geroeid: De -gewezen wedono van Mldjen in het Damaksche staat terecht wegens verduiste ring van een bedrag van 60 duizend gulden. Annieta méldt aan het Bat NbL -De waarnmend hulpcollecteur van Boe- mi ajoe is voortvluchtig. Er ls een tekort in kas van 10 mille. De schaatsenrijder!

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9