Bestelt Uw drukwerk bij C. OE BOER Jr. Concert- en Cabaretavond Bekendmaking BESTEL! UW DRUKWERK Bil C. DE BOEI Ir. VereeniginB - Pensioenhelang. Rheumatiek AKKER's FRANZ LIEHR op WOENSDAG 16IANIIARI 1924, Kloosterbalsem Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, UIT DEN OMTREK. Julinnndorp. Onmiddellijk vergaderde hot bestuur tot Anna-Paulowna. Burgerlijke Stand van Anna-Paulowna. Wieringen, 7 Jan. Burgerlijke Stand van Wieringen VERGADERING AMBACHTSSCHOOL Bijkantoor van het ACCOUNTANTSKANTOOR van J. ELTE, te Amsterdam, Hoogstraat 107, waaraan als madewerker verbonden Is de Heer J. F. JACQUES, oud-Hoofdcommies der Gemeentebelastingen. Het kantoor bèlast zich met het inrichten, controleeren en bijhouden van adminis traties, benevens het behandelen van BELASTINGZAKEN. CONCERTZAAL „CASINO". op 17 JANUARI 1924, ten bate van HONGEREND DUITSCHLAND, 0.a.: Opvoering eener Serenade uit vroeger tijden. le Rang f 1.50,2e Rang f 1.00 (alles Inbegrepen). NADANSEN. «I. HEIJLOO, voorh. FILBRI, Opticien, HOOFDGRACHT 73. Speciaal adres voor alle soorten BRILLEN'en PINCENEZ, DE BESTE DUITSCHE PIANO. Pianomagazijn Kanaalweg 90a' Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Dc Firma C. JAMIN te Rotterdam brengt ter algemeene kennis, dat zij, noch door vesti ging van nieuwe, noch door vergrooting van bestaande filialen, noch op eenige andere, wijze aan hare zaken eenige uitbreiding zal geven, zelfs een groote uitbreiding van hare fabriek, waarvoor alle maatregelen tot on middellijke uitbesteding reeds genomen waren en waardoor in haar bedrijf, waaraan reeds 1200 personen verbonden zijn, opnieuw 500 gezinnen een bestaan hadden gevonden, niet zal doen uitvoeren, zoolang in Nederland niet bestaat een dat werkelijk dien naam verdient, in de plaats van het tegenwoordige departement, waar een geest overheerschend is, die, ofwel den arbeid en de nijverheid vijandig gezind is, ofwel van derzei ver nooden niets begrijpt Zij is tot dit besluit genoodzaakt zoowel door de belemmeringen, welke het tegenwoordige Ministerie van Arbeid enz. de nijverheid in het algemeen in den weg legt als door zijne speciaal te haren opzichte gegeven wille keurige, bezwarende en door geenerlei wer kelijk belang gemotiveerde voorschriften. Op de van verschillende zijden gedane aan biedingen van huizen, offertes voor leveringen en voor uitvoering van werken, alsook op aanvragen voor betrekkingen, zal zij dus, zoo lang de tegenwoordige richting aan dit departement blijft heerschen, niet kunnen ingaan. Zij geeft hiervan langs dezen weg kennis met net doel, belanghebbenden veraere noo- delooze moeite te besparen en ook is het haars inziens niet ondienstig, dat de redenen, die haar tot dit besluit brachten, op deze wijze ter kennis van het publiek komen. Vrijdagavond, 11 Januari, hlold het onder steuningsfonds bf) ziokto „V. Z. O. 8.", zijn gewone jaarlijksohe algemeene ledenverga dering ln het lokaal van den heer J. Slik ker Oz. Aan den oproep van het bestuur hadden 80 leden (waaronder 8 damesleden) en 1 donateur gehoor gegeven. De voorzitter der vereeniging, de heer L. Tigchelaar, opende met de gewone plicht plegingen de vergadering, heette de aan wezigen welkom en wel in het bijzonderde dames, waaruit spreker opmaakt, dat ook het zwakke geslacht zich meer en meer met het vereenigingsleven gaat bemoeien, het welk toch een verblijdend verschijnsel mag genoemd worden. Verder spreekt hij de hoop uit dat het hedenavond een prettige verga dering mag zijn, en dat de te nemen besluiten mogen bijdragen tot groei en bloei der vereeniging. Daarna geeft spreker het woord aan den secretaris, den heer L J. Gaakeer Pz., die de notulen van de vorige alge meene vergadering leest, welke met een opmerking (niet wat betreft de notuleering, maar wel over datgene wat er in gezegd wordt) onveranderd, en onder dankzegging voor de keurige weergave, worden vastge steld. Daarop volgde het jaarverslag over 1923 van den secretaris, waaruit wij het volgende weergeven. Allereerst een keurige inleiding, waarin hij den toestand van „V. Z. O. S." schildert voor zooveel betreft het gepasseerde jaar 1923. In dit 14e jaarverslag worden vervolgens gememoreerd, dat het afgeloopen jaar niet rijk aan emoties is geweest, maar wel aan vele en langdurige zieken. Dat er gehouden zijn: 1 algemeene-, 1 openbare- en 6 be stuursvergaderingen. In de openbare ver gadering trad als spreker op de heer J. F. Kuijer uit den Haag, met als onderwerp: „De komende ziektewet". Verder dat de districtsvergaderingen te Schagen nog maar steeds matig worden bijgewoond. Dat de algemeene vergadering van den Noord- Hollandschen Bond van Ziekenfondsen ge houden op 27 Juni 1923, in de „Harmonie" te Alkmaar, is bezocht door onzen afgevaar digde, A. Speur. Verder bleef het bestuur vrijwel intact en werd één vacature in den Raad van Toezicht aangevuld. Drie werk gevers sloten zich bij de Z. R. van de Land- bouw-Onderlinge aan, zoodat er thans 9 daarbij aangesloten zijn. Contributie en uitkeering bleven stabiel. Het bodeloon werd met 5 pCt. verminderd, terwijl dezelfde per soon daarvoor in functie bleef. Een besluit tot het houden van een half jaar lij ksche ledenvergadering werd door een verzuim niét uitgevoerd. Een commissie voor zieken bezoek werd ingesteld, en op het orgaan „Zelfbeheer" warden 8 abonné's gewonnen. Gezien de negatieve resultaten vond de Centrale L. O. geen termen aanwezig om nogmaals voor haar beginsel een propagan dist naar Koegras te zenden. De afgevaar digde bezocht voorts nog een vergadering in den Haag tot stichting van een Herstel lingsoord. Dc lotenverkoop voor het Sana toriumfonds vlo't nog niet, de prijs is daar wel de oorzaak van. Het aantal donateurs en donatrices steeg tot 17. Het ledental verminderde van 121 tot 111. Aan 26 leden waaronder 14 mannen en 11 vrouwen werden 701 ziektedagen uitgekeerd. De secretaris eindigt dit verslag met een stevige opwek king om het ledental weer te doen rijzen. Niemand over het gesprokene het woord verlangende, brengt de voorzitter hem na mens de vergadering dank voor zijn keurig samengesteld verslag. Volgt het verslag van den penningmeester door den Raad van Toezicht waaraan we het volgende ontleenen. Ontvangstensaldo 1922 f 723.02, ontvangen contributie f 776.03, begunstigers f 60, Landbouw-Onderlinge f 16.25, terug van den penningmeester f 25, totaal f 1590.30. Uitgavenuitkeering ziekengeld f 888.76, bodeloon f 77.76, secretaris en penningmeester f 50, porto, drukwerk enz. f 78.05, bond van ziekenfondsen f 27.90, totaal f 1122.46. Saldo per 1 Januari 1924 f 467.84. De voorzitter vraagt of er dit jaar geen rente gekweekt is, en ontvangt een bevre digend antwoord, waarna het verslag wordt goedgekeurd metdank aan den penning meester voor zijn accuraat beheer en den raad wan toezicht voor de gehouden contröle. De vergoeding voor secretaris en pen ningmeester wordt opnieuw vastgesteld op I 25, voor ieder dit jaar. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden K.Bregman, J. Wijngaard, P. Heijblok, terwijl de voorzitter kennen gaf niet langer als bestuurslid te kunnen fungeeren. De heeren K. Bregman en J. Wijngaard werden herkozen, terwijl gekozen werden de dames M. BregmanKuiper en N. KossenGlas. Voor den raad van toezicht was aftredend P. Verver, die herkozen werd. Allen namen hunne benoeming aan. Tot afgevaardigden voor de bonds- en districts vergaderingen worden benoemd de heeren Speur en Gaakeer. Daarna brengt .de heer .Speur verslag uit van de bondsvergadering te Alkmaar. De contributie voor 1924 wordt na veel discussies vastgesteld een half jaar zooals zij thans is: 55 ct. voor de volle en 30 ct. voor niet-volle leden per maand, en in het zomer-half jaar worden die bedragen respect. 75 en 40 ct. per maand. Een en ander in verband met den achteruitgang der kas wegens de zware uitkeeringen. De uitkee- ringen blijven, mede omdat de contributie wat verhoogd is bepaald op f 7.50 en f 3.75 per week. Deze beide punten joegen heel wat stof in de lucht, maar werden overigens met groots meerderheid van stemmen aan genomen. Het bodeloon bleef bepaald op 10 pCt. en de heer van Wilsem werd in zijne functie gehandhaafd. Hiermede was men genaderd aan de rondvraag, waarbij verschillende punten werden aapgeroerd, die echter voor een couranten verslag minder geschikt zijn, en die wij dan ook als van minder belang maar achterwege zullen laten. Op het maandblad „Zelfbeheersching" werden nog 2 abonné's gewonnen. Alzoo aan het einde der verga dering zijnde, neemt de voorzitter (thans voor het laatst) als voorzitter het woord, zegt dank voor de steeds prettige wijze waarop hij de vergaderingen heeft mogen leiden, verder voor de samenwerking op dezen avond, en |dat de besluiten mogen zijn in het belang der vereeniging, waarna sluiting volgt. hot vordeolen der verschillende funotios. rot voorzitter werd gekozen do heer P. Bregman, tot vioe-voorzitter de hoer J. Wijngaard, tot secretaris do heer I. J. Gaakeer Pz. en tot penningmeester de heer K. Bregman. Een nieuwe ster op het gebied van prlk- sledensport Donderdag jongstleden kwam onze plaatsgenoot, de heer H. Delver Pz., als nummer één uit het strijdperk van 82 der geoefendste liefhebbers van deze .winter sport te Wannenhuiizen te voorschijn. Het was een waar succesje voor hem, daar zelfs de oude ster op dit gebied van sport, de heer Slijkerman, door hem verslagen werd. Op 1 Januari 1923 bedroeg het aantal in woners dezer gemeente 4089. Gedurende het jaar 1923 werden 52 meis jes en 48 jongens geboren, terwijl er 19 vrou welijke en 17 mannelijke personen over leden. Er vestigden zich 181 vrouwelijke en 189 mannelijke personen, zoodat bet totaal aan tal inwoners op 1 Januari 1924 4210 bedroeg. ONDERTROUWD: G. Heddes en J. J. de Moei. GETROUWD: O. J. de Boer en F. Masch- mann. (Wegens de slechte postverbinding tengevol ge van den vorst kwaan de correspondentie van 9 Januari eerst Zaterdagmiddag 12 uur in ons bezit). Vergadering van de IJsclub „Wieringen" op 1.1. Zaterdagavond in het hotel van den heer M. de Haan. Aanwezig 69 leden. Na opening door den voorzitter, den heer N. Kaan, welke de aanwezige heeren welkom heet te, worden door den secretaris, den heer O. Duijnker, notulen en jaarverslag gelezen en met dank onveranderd goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer H. G. Rump, reke ning en verantwoording. De heeren, J. Doves, Jb. Bruul en K. Klaasse-Bos onderzochten haar en bevonden alles in de beste orde. De ontvangsten waren ƒ129.46, de uitgaven ƒ61.25, terwijl ook nog te betalen is een renteloos voor schot ad 50, zoodat er dan een kassa overblijft van ruim ƒ18. Met algemeene stemmen goed gekeurd. Een bestuursvoorstel om de contribu tie te verhoogen met 25 cent en te brengen op 1.werd aangenomen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de op brengst der lijsten voor het huren van land, inmalen van water, enz., voor een te maken flinke ijsbaan was ƒ235.50, en dat de kosten van de nieuwe baan bedragen 450, zoodat er een tekort is van ongeveer 215. Door het hef fen van entrée's op de banen van niet-leden en het geven van een avondfeest op de electrisch verlichte baan, waarvoor de muziekvereeniging „Harmonie" zich beschikbaar stelde, hoopt men het tekort te dekken. Verder hadden nog enkele huishoudelijke be sprekingen plaats, waarna de voorz. de verga dering sloot met den wensch, dat van de nieuwe ijsbaan een druk gebruik moge worden gemaakt. Vergadering van de Visschersvereeniging „D.E.T.V.", op Maandag 7 Jan. j.1., nam. uur, in het hotel M. de Haaa Voorzitter, de heer J. Hijsen, opent de ven gadering met een woord van welkom tot de vele aanwezigen. Hetgeen hedenmiddag bespro ken zal worden, is zeer zeker van groot belang voor de Wieringer visschers. Dat het een be langrijke vergadering is, getuigt wel de groote opkomst, ruim honderd namen komen er op de presentielijst voor. Verschillende punten zullen op deze vergadering worden besproken, doch he voornaamste'is toch wel het afdüken van het Amsteldiep. Al' jaren aaneen is dit in bespreking geweest, doch nu is het een voldongen feit Het werk is aanbesteed en binnenkort wordt hier mede begonnen. Dezen zomer reeds zullen de visschers er de nadeelen van endervinden, in niet geringe mate, en van den herfst ais de win ter voor de deur staat, is het nog veel erger. Dan is zeer zeker de halve visschersvloot tot werke loosheid gedoemd. En wat dat wil zeggen, hier voor is verder commentaar overbodig. Dan zijn ook die ménschen broodeloos. Door onze Regee ring is zoover ons bekend nog geen enkele maat regel genomen om de visschers schadeloos te stellen.. Wel zijn door de visschers verschillende opgaven verstrekt wat betreft waarde van schip en vischwant, aan de Regeering, en is naar die gegevens ook een wetsontwerp gemaakt doch in behandeling is dit in de Tweede Kamer nog niet geweest. Op een bestuursvergadering met het College van B. en W. is door ons besloten twee afgevaardigden, te zenden naar de algemeene vergadering. De heeren M. Kooi en Jb. Lont, onze secretaris, zullen hiervan aanstonds verslag uitbrengen. Door het Centraal Comité te Vol'en dam wordt steeds voor onze belangen geijverd, doch tot nu toe met weinig succes. Hoe de stand, van zaken nu is, zult gij aanstonds vernemen. Ik hoop van harte, dat onze gezamentlijke po gingen succes mogen hebben in het belang van onze visschersbevolking. Hierna worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, en onder dankzegging goedgekeurd. Volgt stemming voor vijf nieuwe bestuursleden. Drie wegens perio dieke aftreding, t. w. de heeren S. Zomerdijk, M. Kuit en Tj, Wigbout, welke allen met groote meerderheid wederom worden benoemd. En twee wegens bedanken, t. w. de heeren S. Bakker en Jb. Ruitenburg. Hiervoor worden gekozen de heeren P. Bakker en G. Dirks. Allen nemen hunne benoeming aan. De heeren B. Kat, P, Bakker en H. van Kalsbeek, belast met hét na zien vari de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Kaleveld, brengen bij monde van den heer Kat verslag uit en verklaren, dat deze keurig in orde la Dat er in kas was begin 1923 364.47. Ontvangsten 154.90. Totaal 519.39. Uitgaven 86.-74. Batig saldo 432.65. Nu moeten er echter over 1923 nog rekeningen binnenkomen van ongeveer to taal 50. Voorz. dankt de commissie voor haar mededeelingen en den penningmeester voor zijn nauwkeurig beheer. Daarna verzoekt hij de afge vaardigden verslag uit te willen br engen van de vergadering te Amsterdam. Door den secretaris, den heer Lont, wordt nog weer eens uitvoerig medegedeeld wat er alzoo op deze vergadering was besproken. Aangezien ech ter in verschillende bladen reeds een verslag van deze vergadering heeft gestaan, zullen wij dit niet geheel weergeven. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat er toch zooveel mogelijk op moet worden aangedrongen, dat er een regeling wordt getroffen voor de visschers, Zooveel mogelijk moetoni de verschillende autoriteiten worden lnr gelicht over het groote belang, wat hier op 't spel staat, vooral voor de Wieringer visschers, om dat die er nu zoo aanstonds al schade van heb ben. Er wordt door don heer Zomerdijk een schrijven voorgelezen van den heer Van de Bilt, katholiek Kamerlid, welke vraagt hem zooveel mogelijk alle Inlichtingen te verschaffen. Door den heer Kalsbeek wordt voorgesteld, om ln ver schillende bladen te schrijven over den toestand welke zich hier aanstonds zal voordoen, Indien de Regeering geen maatregelen neemt. Door den voorz. wordt toezegging gedaan, zoo mogelijk hiervoor te zorgen. Ook komen er voorstellen om eigenmachtig stappen te doen. Dit wordt echter door het bestuur ontraden. Door den heer M. Kooi wordt medegedeeld, dat hij het noodig ach t, dat er eens een paar leden van het Gentr. Comité naar Wieringen komen, om zich met eigen oogen te overtuigen van de noodzakelijk heid', dat hier wordt ingegrepen. Ook te Amster dam, aldus spr., heb ik dit naar voren gebracht Ik heb gezegd: hier wordt veel gesproken, maar inmiddels wordt de dijk gelegd. Het ls meer dan tijd, dat er krachtig wordt gewerkt voor de schadeloosstelling. Spr. zegt, dat hem door den Voorz., den heer Demmers, de toezegging is ge daan, dat, als wij' het noodig oordeelden, zij be reid waren om ndar Wieringen te komen. Door den heer D. Minnes wordt nu het woord gevraagd. Gehoord de vele besprekingen, aldus spr„ kom ik tot de conclusie, dat de vergadering geheel accoord gaat met de besprekingen van de vergadering van de afd. Amsterdam. Ook wat betreft de schadeloosstelling. Dat wil zeg gen volgens Wetsontwerp 1920. Naar aanlei ding hiervan stel ik de volgende motie voor: „De vergadering besluit het Centraal Comité in kennis te stellen met het verhandelde cp deze vergadering, en deze te verzoeken er bij het Mi nisterie op aan te dringen zoo spoedig mogelijk de schadeloosstelling voor de Zulderzpevisscherf In behandeling te nemen, en als Ejt!a ie caZ& "het eerste Wetsontwerp, volgaas gagiïKyi den Zuiderzeeraad, Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. Door den heer TJ. Wigbout wordt gevraagd of er voor zal worden gezorgd, dat de heer Van de Bilt de noodige inlichtingen krijgt. Voorz. antwoordt, dat hiervoor zal worden ge zorgd. Door den heer H. Breed wordt voorge steld den secretaris eene vergoeding te geven voor de vele werkzaamheden, welke deze zich voor de Vereeniging getroost Voorz. zegt, dat de secretaris van geen vergoeding wil weten. Wordt besloten als bewijs van waardeering een blijvend aandenken te koopen. De zorg hier door wordt aan het bestmy opgedragen. De heer F. Bakker stelt voor een bepaling of regeling te treffen voor afsluiting Texelstroom, wat betreft korren van consumptiemosselen. Voorz. stelt voor deze regeling in een bestuurs vergadering nog eens nader te bespreken. Alge meen goedgevonden. Niemand meer het woord verlangende, wordt door Voorz. met een woord van dank voor de groote opkomst gesloten. U.L Dinsdag hield de IJsclub te Hippolytus- hoef een avondfeest op haar ijsbaan. Op de baan had men palen geplaatst, welke van electrisch licht waren voorzien, hetwelk een mooi gezicht opleverde.. De muziekvereeniging „Harmonie" gaf er een concert, zoodat onder de vrooljjke tonen van „Harmonie" de aanwezigen op de verlichte baan reden. De snerpende koude had velen thuis gehouden, zoodat de belangstelling niet overgroot was en de meesten, die er warén, vonden erniets aan. Men had er meer van verwacht, zoodat het feest doordat de meesten te vroeg vertrokken, spoedig geélndlgd was. Uüekg a« JI Dinsdag gehouden jjswed- i' e IWesferland hardrijden voor heeren 18 deelnomors. Ie prijs, 20, de heer P. RuiC- ourg; 2e prils, 10, de heer O. Sledgstra; a6 prijs, 5, de heer 8. Poel Nz. Verder werden nog 8 troostprijzen toege kend en wel de le, 7.50, aan den heer A Pm Az.; de 2e, 5, aan den heer Alb. Klein Sr en de 3e, 2.50, aan den heer C. Kooij Pz. b. te Den Oever hardrijden voor dames met een biljartbal op een bordje. 36 deelneemsters le Prijs Mep Tr Lont Cd.; 2e prijs Mej. a! Rotgans Nd.; 3e prjjs Mej. A. ten Bokkei Pd 4e Prijs Mej. A. M. Mulder Cd.; 5e prils Mei' Adr. Stadig—d© Haan. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Beide wedstrijden werden door veel publiek: bijgewoond. Steeds is 't rondom ons eiland alles ijs en is ons eiland nogal geïsoleerd. Gelukkig weet de postschipper jpet zjjn knechts per ijsviet den postdienst eens per dag te volbrengen, hetwelk lang geen baantje ia „van 5 tot en met 11 Jan. 1924. GEBOREN: Elize Anne, z. v. J. N Rijk en E. G. Krijnen; Cornelis Martinus, a v J. M. Bakker en T. Veeger; Barbera, d. v! J. O. Witte en M. C. Herpers; Cornelis, a v! W. van Hoerwaarden en M. de Porto GETROUWD: N. H. de Jong en J. Jonge- tx)Gr OVERLEDEN: J. Timmer, 80 jaar, wed. van B. P. van den Berg;D. J. Bruin, 60 jaar, gehuwd met J. C. Rab. des avonds ten 73/4 uur, In het Chr. Mil. Tehuis aan den Kanaalweg. Agenda Notulen. Jaarverslag. Benoeming Commissie t. h. nazien der boeken en kas v. d. Penningmeester. HET BESTUUR. voor Helder en Omstreken REKENINGEN ten laste der school, over het jaar 1923, worden in gewacht vóór 25 Januari a-s. aan de school. De Penningmeester. De smartelijkste aanvallen worden gemakkelijk ver licht door 't gebruik van Akker'* Kloosterbalsem, wereldberoemdwrijfmiddel, dat diep in de huid door dringt. Algemeen geprezen om zijn verzachtende en genezende werking bij alle wonden, winterhanden en -voeten, lendenpijn en ver stuikingen. Kooptheden nog Eischt nieuwe verpakking in cartons: pl.m. 20 gr. f 0.50; pl.m. 50 gr. f 1. pl.m. 100 gr. f 1.75. Alom verkrijgbaar. te geven door het STAFMUZIEKKORPS K. M., met vereerende medewerking van de dames Mevr. RIENKS RIEDEL (Zang), Mevr. VELTHUIJS—HUCHSHORN (Plano), de Heeren J. H. SCHOLTEN, oud-Luit. ter zee (Levensliedjes), G. JOH. v. d. LEE (Declamatie), ARIE v. d. WEG (Piano). Entr' Acta Muziek door het Stafmuziekkorps. Zaal 7 uur. Prijzen der plaatsen: Aanvang 8 nnr Plaatsbespreking bij den Heer KOKELAAR. Kaarten verkrijgbaar bty de Heeren J. M.PEETERS.y. Hogen- dorpstraat 33, G. v. VESSEM, v. Galenstraat 56, de dames verkoopsters en 'savönds aan de zaal. Op veelvuldig verzoek Is een beperkt aantal plaatsen gereserveerd tegen den prijs van 60 ct. ook op voorschrift van H.H. Doctoren, van prima kwaliteit, tegen concurreerenden prijs. Doublé so Easy met glazen al vanaf f 2.00, Alle Glazen worden hier direct vervaardigd. Wonderbaar In toon. Schitterende bouw Franz Llehr, Kon. Hofplanofabrlek, Llegnltz TE HELDER VERKRIJGBAAR: Rotterdam, Januari 1*924.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 3