IE COURANT EXTRA AANBIEDING! MANTEL-COSTUUM WESTSTRAAT 17. Tweede Blad. IS—2S JANUARI naar maat, VAN DINSDAG 15 JANUARI 1924. Evenals vorige Jaren bieden wij aan van met zijde gevoerd, van blauwe en zwarte Gabardine, Serge, Kamgaren of Laken,voorf 65. MANTELS naar maat, van prima zijden Pluche, tegen veel verminderde prijzen. 1ste klas bewerking. Elegante Coupe. DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER, GEMEENTE-BEGROOTING EN SALARISSEN. (Ingezonden). Geachte Redactie, Er ia een eigenaardige mentaliteit te be speuren biji dien medewerker, die in de Hel- dersche Courant van 12 dezer beschouwin gen geeft over de gemeente-begrooting voor 1924. Immers, hij geeft ondubbelzinnig te kennen, dat de salarissen van het gemeente* personeel wel als sluitpost van de begrooting kunnen dienen. Voelt hij niet hoe schromelijk onbillijk, hoe ondoelmatig bovendien, dat zou zijn? Be denkt hij niet, diat de ondernemers van be drijven en de handelaren, alsmede het in het particuliere bedrijven en in den handel werk zaam zijnde personeel, reeds lang vóór dat de loonen der gemeente-ambtenaren en werk lieden ook in deze gemeente op een be hoorlijk peil waren, hunne verhoogde inkom sten genoten? Herinnert hij zich niet, hoe bij de vaststelling der salarisregeling 1920 de Raad voelde, door de bepalen, dat die salaris- regeling terugwerkende kracht zou hebben tot 1 October 1919, hoe het gemeente-perso neel achter kwam èn bij het Rijkspersoneel èn bij degenen, die hunne inkomsten uit par ticuliere ondernemingen trekken? Weet hij niet of niet meer? dat, ondanks die wel willende gezindheid van den Raad jegens het gemeentepersoneel, dat personeel de hem toegedachte verhooging over het vierde kwartaal 1919 niet ontving, omdat daarvoor toen geen geld meer beschikbaar was? Be seft hij niet hoe teleurstellend het voor dat personeel heeft moeten zijn, dat het toen de dupe werd van het te late aanbrengen van de noodige verbetering in de salarissen? Is het hem niét bekend, dat bij de vaststelling der salarisregeling 1919, zonder dat er veel tegenspraak op volgde, in den Raad de op merking werd gemaakt, dat reeds toen die regeling onvoldoende was? En wanneer uw medewerker dat een en ander, nadat ik het hem nogeens heb voor gehouden, dan wel weet en wel begrijpt, oor deelt hij het dan niet schreeuwend onbillijk, dat, nu de nood aan den man.neen, nu mem ook elders, te pas of te onpas, schreeuwt om vermindering der levensomstandigheden in financieel opzicht van alle overheidsper soneel, gezegd zal worden, dat de salarissen nu maar weer naar omlaag moeten, om even wicht in de begrootingen te verkrijgen? Heeft uw medewerker, die de begrooting zoo goed heeft gelezen, daarin ook niet aan getroffen den post van 50.000 voor werkver schaffing ed. aan werkloozen en, zoo ja, is dan daaromtrent die gedachte niet hij hem opgekomen, dat wanneer die post eens niet bestond of een volgend jaar eens niet meer bestaan zal, de inkomstenbelasting alleen ten igevolge daarvan al ruim 6 naar omlaag zou (zal) gaan? En, in verband daarmede, zou hij nu maar rustig goedkeuren kunnen, dat het gemeentepersoneel, dat, zooals boven is gezegd, toch, wanneer er van vermeerde ring van inkomsten sprake was, steeds ach teraan is gekomen, dergelijke buitengewone uitgaven geheel voor zijne rekening krijgt? Heeft het de aandacht van uw medewerker ■niet getrokken, dat de begrooting een be drag van ruim 66.000, of 8 van het. be drag der inkomstenbelasting, minder bevat als Rijksuitkeering dan hare voorgangster, en zoo ja, moet he^ gemeente-personeel ook dat bedrag maar geheel alleen opbrengen? Bij het beginsel: „de salarissen sluitpost der be grooting" zal dit een en ander wèl het geval zijn. Laat uw medewerker de hier gestelde vra gen eens rustig overwegen, en ik maak me sterk, dat hij1 tot .andere gedachten zal komen dan die, welke hem leidden bij het neerschrij ven van zijn beschouwingen; dat hij bet met name eens zal zijn met deze opvatting: laten, waar het moedig is de begrootingen siulten- de te maken, alle ingezetenen liet hunne daartoe op de gewone wijze bijdragen, al thans den eersten tijd nog. Ja, den eersten tijd nog, want uw medewerker bedenke wel, dat de levensstandaard, vooral voor hen, die alleen van hun salaris moeten1 leven en ge noodzaakt zijn alle' levensbehoeften te koo- pen, nog niet noemenswaard is gedaald, zelfs ,ln de laatste weken wed'er belangrijk hoo- ger is geworden. Den eersten tijd nog, op dat het gemeentepersoneel, al moge het dan waar zijn, dat het thans vanwege ztln vaste positie in eenigszins gunstiger omstandig heden verkeert dan andere Ingezetenen, zich eenigermate kunne herstellen van den ach terstand, die vroeger zijn deel werd. Den eer sten tijd nog, opdat kunne worden afgewacht of de hoopvolle voorteekenen op een beteren economischen toestand', op een opbloei van het bedrijf- en zakenleven die zich alom ver toornen, in vervulling zullen gaan, opdat, wan neer dat het geval zal blijken te zijn en wan neer het Rijk aan zijne algemeen erkende verplichting tot verhooiging der uitkeering aan de gemeente zal voldoen, men de handen efhoude van het welstandspedl van het ge meentepersoneel, welk peil, ook volgens de meening van ons gemeentebestuur, nog niet bovenmatig is. Immers, men boude er wel re kening mede,- dat, wanneer dat personeel eenmaal in salaris zal zijn teruggebracht, het, ook wanneer de tegenwoordige malaise reeds lang voorbij zal zijn, geruimen tijd zal duren eer dat personeel weer „bij" is. Daarom acht ik het dan ook een zeer ver standig beleid van Burgemeester en Wet houders, dat zij, uitgenomen dan de inhou ding van den vacantietoeslag, nog niet ko men! met een aanslag op het welvaartspeil van ambtenaren en werklieden, döch dat zii liever voor deze moeilijke jaren voor 19211 immers is dit ook reeds geschied en wel zon der dat een financieels débflcle er het ge volg van was aanspreken het, zooals uw medewerker het noemt, tegoed van vorige jaren. Zeker, de inkomstenbelasting is in deze gemeente tamelijk hoog, doch men vergete bij vergelijking met andere gemeenten niet, dat hier gelukkig! nog niet worden ge heven: straatbeJasting, bouwbelasting, zake lijke bedrijfsbelasting, opcenten op vermo gensbelasting en buitengewone opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, om bij eenige der in verscheiden andere gemeenten veelal wel geheven belastingen te blijven. Evenmin vergete men, dat heel wat gemeen ten uit hare bedrijven belangrijk meer in komsten trekken dan onze gemeente zeer gelukkig! momenteel nog behoeft te doen. Ook houde men wel in het oog, dat bij ver- li poging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen ook het overheidsperso neel daarin zijn evenredig aandeel bijdraagt en wel naar met veel grooter zekerheid vast te stellen maatstaf dan de overige burgerij. In den achterliggemden tijdl van hoog-oon- junctuur is heel wat geschermd met de „vaste positie" van het overheidspersoneel, om ver- noogingerf van salaris tegen te houden; laat men dan in dezen tijd van laag-conjunetuur - die hopelijk spoedig verdwijnen zal niet dan in het allernoodzakelijkst© geval die vast heid van positie aanranden! Het is toch im mers een erkend feit, dat het belang der ge meenschap het best gediend wordt door goed bezoldigd personeel en bovenal door perso neel, dat weet, dat zijn belangen door de overheid^ op loyale wijze worden behartigd. Ijii dit laatste geschiedt niet, wanneer de o\ eihcid zonder noodzaak tornt aan verkre- rechten van hen, die haar dienen', i let vriendelijken dank voor de opname H. 14 1 24. uw dw. In dit stuk van den geachteni inzender K. is een eigenaardige mentaliteit te constatee- ren. En eene, die trouwens meermalen is waar te nemen. Dat is, dat zonder dat men zich de moeite getroost om het onderwerp waar over het gaat, in zijn geheel te bestudeeren, men maar naar de pen grijpt om zijne meening neer te schrijven en daarbij nog een verkeerde voorstelling geeft van bet geen anderen aanvankelijk over 't betrokken onderwerp na rijp beraad naar voren heb ben gebracht. Dat is een eigenaardige men taliteit, die vooral bij den opbouw zoo zeer is te betreuren. Immers is het onjuist voorgesteld, dat in het artikel voorkomende in het nummer van 12 dezer in de eerste en voornaamste plaats een aanval gedaan wordt op de'arbeidsvoor waarden van het gemeentepersoneel. En al de vragen, die de geachte inzender ons des wege stelt had hij kunnen nalaten zoo hij de conclusie sub ten le gesteld eens wil lezen. Doch latefi wij ingaan op de aangevoerde argumenten, welke in hoofdzaak inhouden, dat de salarissen enz., van het gemeenteper soneel n i e t als sluitpost der begrooting mo gen dienen en dat dit mede met den alge- meenen roep in den lande maar overal te pas of te onpas naar voren gebracht wordt en dat er nog wel andere middelen en wegen zijn om het te verwachten tekort te bestrij den. Voorop zij dan gesteld (ter mededeeling aan de ingezetenen, die dit niet mochten we ten), dat er een paar zeer kernachtige ver schillen zijn ten aanzien van de begrooting der gemeente Helder, vooral voor het dienst jaar 1924 en b.v. die voor het Rijk. le. De gemeente-begrooting moet sluiten. D.w.z. dat de gewone jaarlijks terugkeerende uitgaven, door de over ©enig jaar geraamde gewone ontvangsten moeten gedekt wor den. Dit is in de laatste jaren niet het geval met de Rijks-begrooting, welke een steeds grooter wordend te kort aanwijst. De Rijks- regeering wordt daarin alleen gecorrigeerd door de deswege ontstane gevolgen. 2e. Zijn er in de gemeente-begrooting geen posten aan te wijzen 'waarop voldoende kan worden bezuinigd, zonder legale deeden te raken. Het is een begrooting, die momen teel in de moeilijke omstandigheden waarin wij verkeeren, voor zoover mogelijk voor ziet in de sociale behoeften van onze ge meenschap. Wel zijn er natuurlijk nog een aantal zaken op te noemen, welke voorzie ning eischen,'doch die achterwege gelaten moeten worden uit gebrek aan middelen. Zoodra men echter aan de geraamde uitga ven -gaat tornen, zóó, dat inderdaad een o.i. noodige bezuiniging van omstreeks 200.000 verkregen wordt, dan treft men voorname lijk die ingezetenen, ook van het gemeente* personeel, die juist bij die sociale voorzie ning haat hebben en die deze voorzieningen nu eenmaal niet kunnen ontberen, Iets anders is het echter met de Rijks- begrooting en waarschijnlijk zullen ook wel in -andere gemeente-begrootingen 'posten rijin aan te wijzen, waarop bezuinigd zal kunnen worden. Natuurlijk zal er altijd1 strijd ge voerd1 worden over de vraag waarop be zuinigd zal kunnen -en1 moeten worden, doch wil leggen hier de maatstaf bij aan, in welk opzicht die beoogde bezuiniging de legale deelen van onze gemeentschap treffen. B.v. noemt de geachte inzender de post ad 60.000 voor werkverschaffing, e.d. Hij vraagt daarbij of wij dit wel gezien hebben en zin speelt op de mogelijkheid om dien post binnenkort geheel -van de begrooting af te voeren, waardoor naar zijn meening de be lasting met ruim 6 zou kunnen verlaagd worden. -Inderdaad hebben wij ook dezen post in de begrooüng iniet alleen gelezen, maar ook bestudeerd. En In tegenstelling met den ge- achten inzender, zijn wij van meening, dat niet gerekend kan worden op spoedige ver dwijning van die uitgaaf, en dat feitelijk het College van B. en W. al den verkeerden weg opgaan, door aldus voor dit doel zooveel min der uit te trekken en dus daarmede een weg inslaan, die ook indirect aan het gemeente personeel nadeel zal berokkenen. Immers blijkt uit deze begroeting, dat voor 1924 uitgetrokken wordt voor: Steun aan uitgetrokken werkloozen en Werkverschaffing aan werkloozen 50.000. Volgens mededeeling van het College van B. en W. op bladz. 66 van de Memorie van Toelichting was voor dit doel in 1928 ge raamd 60.000. Hierbij wordt vergeten, dat er ook nog een subsidie geraamd is voor werk lozenkassen van 8000.Die staan zeker in 1924 stop, althans wordt daarvoor nu niets afzonderlijk uitgetrokken. In elk geval is bij elkaar in 1923 68.000 geraamd. In 1922 zeg gen B. en W. is uitgegeven 95.552.61 en naar wij- meenen te weten in 1921 116.685.37. Hierbij' is nog naar wij vermoeden vergeten melding te maken van een uitgaaf in 1922 van ongeveer 17 a 18.000 als garantie loon voor haringvisschers. Zoodat alles- bij elkaar de bestrijding van de gevolgen der onvrijwillige werkloosheid niet onbelangrijk achteruit gaat; eefst doordat het Rijk geen subsidie in de werkverschaffing meer verstrekt, daarna doordat de werkloozen van die rijde naar het Armbestuur verwezen wor den en nu de verminderde zorg van de ge meente. Immers trekt ook het Armbestuur voor dit doel niet meer uit, dan in 1922 uit gegeven ia Hierbij diene tevens niet uit het oog te worden verloren, dat in de laatste ja ren de gemeente een niet onbelangrijk aan tal openbare werken heeft laten uitvoeren, waarmede eveneens de werkloosheid bestre den is. Zoodat: voor 1924 reeds niet onbe langrijk minder yoor dit doel uitgetrokken is. Welnu, de geachte inzender weet mis schien wel, dat honger een scherp zwaard is. En dat juist de vakvereenigingen in het par ticuliere bedrijf door die werkloosheid niet met succes den strijd tegen loonsverlagingen kunnen voeren. Bij eenig nadenken ontwaart men onmiddellijk het verband tusschen de voortdurende werkloosheid en het loonpeil, ook van het Overheidspersoneel. Hoe minder overigens do Overheid doet ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid, hoe spoe diger de arbeidsvoorwaarden zoowel van pai" tjculiere arbeiders, als van hen die in Over* heidsdienst zijn, naar beneden gaan. Natuurljjk, ook de geachte inzender z»E beamen; dat die post ad 50.000 op die bc- grooting moet blijven. Wij zeggen: „niet al leen blijven". Er is zelfs meer dan gewenscld is reeds besnoeid -en het zal de vraag zijn of daarmede inderdaad kan worden volstaan. Over het -algemeen bevatten de economi sche verhoudingen nu geen perspectieven om zoo optimistisch te zijn, dat een volgend jaar die post van de begrooting kan verdwijnen. Integendeell De inflatie van de franc belet zelfs een verplaatsing van de werkkrachten naar België en Frankrijk, hetgeen tot voor kort nog mogelijk was. De uitvoer van visch komt nu nog meer in de knel en dus zal straks in het voorjaar die soort van werk- ui-den-gang-houderij het gemeentebestuur nog meer zorg baren en de gemeentekas extra aanspreken. Zoodat alles bij elkaar men uit dit voorbeeld alleen kan zien, hoe juist die uitgaven van beteekeaxis zijn voor. de rust in de gemeente. En het zou tot eer strekken van het gemeentepersoneel, indien het zich op kon werken tot het algemeen so ciaal inzicht, dat de gemeenschap door mid del van het bestuur niet uitsluitend maar kan zorgen voor goede arbeidsvoorwaarden, maar tevens oog moet hebben voor het algemeen. Als men nu op deze wijze alle uitgaven der begrooting nagaat, dan zien wij, dat moge lijk hier en daar wat af kan, zoo b.v. op het benoodigde drukwerk) maar daardoor geenszins een aanmerkelijke bezuiniging kan worden verkregen. Telt men nu aan de eene zijde al de voor- deelige saldi, aan de andere de nadeeli-ge' saldi op, dan blijkt, dat er een nadeelig ver schil is tusschen ontvangsten en uitgaven, hetwelk dan door inkomstenbelasting moet worden gedekt van 972.000. En zoodra men dus niet meer te goed heeft van vorige dienstjaren, moet dit bedrag van de burgerij worden geheven. De geachte inzender meent, dat dan toch nog in de eerste plaats gezocht diene te wor den naar verhooging van inkomsten. Hij noemt daartoe een aantal objecten op, die gelukkig in deze gemeente nog niet aan belasting onderworpen zijn. Laten wij die ar gumenten ook even bekijken. In de eerste plaats: De straatbelasting. De geachte inzender zal weten, dat bij1 in voering daarvan de huiseigenaren heel spoe dig bij de verruiming der Huuroommissie- wet deze belasting op de huurders zullen we ten te verhalen. Bovendien hebben door de tijdsomstandigheden velen van de ingezete nen met kleine beurzen een eigen woning met een zilveren dak gekocht. Zoodat met de beste indeeling van het eventueel te ontwer pen tarief, deze belasting vrijwel zal neer komen op een verhooging der inkomsten belasting. Ja eerder nog degressief, (bij de tegenwoordige schaal der inkomstenbelas ting), zal werken. Buiten wonende eigenaren zullen niet worden getroffen, of zij verhalen het op de huurders. Een bouwbelasting is van zoo'n geringe be- teekenis, dat wij. een beschouwing daarvan achterwege kunnen laten. De zakelijke bedrijfsbelasting. Inderdaad zou daarmede aanvankelijk misschien een 15.000 a 18.000 in de gemeentekas te he velen zijn. Buiten een aantal bedrijven; die nu eenmaal zich niet kunnen verplaatsen, zou daarin voor een niet onbelangrijk deel het Rijk moeten bijdragen als zijn aandeel in deze belasting voor het personeel op de Marinewerf. Maar de vraag is, of de ge meente goed zal doen die belasting in te voeren, Immers, zijn wij juist ingelicht, dan -moet thans de leiding van die Marinewerf al het mogelijke doen; om de zaken nog zoo te la ten loopen als thans het geval is en dat dus bij het minste of geringste ontslag van perso neel zal moeten plaats hebben. Wanneer nu die belasting op 't bedrijf gelegd wordt, ont staat noodwendig vanuit den Haag een ster kere drang om op de aantallen van het per soneel te bezuinigen, met voor de gemeente nadeelig gevolg van grooter werkloosheid en vermindering van het belastbaar inkomen. Het aldus ais belasting verkregene zou wel eens praktisch tot evenveel minder ontvangst grootere uitgaat kunnen lelden. Zoo dat wij maar willen zeggen, dat het gemeente bestuur zeer voorzichtig met het invoeren van zoo'n belasting zal moeten zijn. Deze belasting werkt bovendien onbillijk, wijl deze ook betaald moet worden over het jaar of de jaien, als het bedrijf geen winst rqaakt. Dan de opcenten op de vermogensbelasting en de buitengewone opcenten1 op de dividend en tantièmebelasting. De eerste zou mis schien een acht k tienduizend gulden In de lade kunnen brengen; de tweede is voor onze gemeente van zoo'n geringe beteekenis, dat het de moeite der administratie bijna niet be taalt. Bovendien, in deze gemeente zijn .geen groote vermogens. Men treft daardoor meer hen, die door vroegere besparing een kapi taaltje bijeen gegaard hebben en vermeendien van de rente later te kunnen leven. Do ver andering in de levensomstandigheden heb ben die verwachtingen bijna voor de helft vernietigd. Want ook voor die rentetrekkerij is de waarde van het geld voor de'helft ge daald. Zoodat op het stuk der belastingen wel de benaming waaronder belasting gehaald wordt of kan worden, uitgebreid kan wor den, doch die uitbreidingen praktisch neer komen op verhooging van de inkomsten belasting. Blijft over: Vergrooting der winsten uit de bedrijven. Zien wij daarop de begrooting na, dan wordt te dien aanzien voor d© Waterleiding thans geraamd 67.01. Daarop voor nu of de naaste toekomst een .grooter bedrag te ra- J.J1 men bij. een waterprijs van ruim 41 cent per M8. zal wel niemand in zijn hoofd krijgen. Het zal beslist noodzakelijk zijn, om wanneer er straks een grootere winst gemaakt wordt, naar een verlaging van deze abnormaal- hoogen prijs te streven. De Gasfabriek. Daarvan wordt 50.770J.8V, winst verwacht. Dat is dus omstreeks l1/, cent per M8., welke indirecte belasting er toe leidt, dat de menschen met kleine inkomens en groote gezinnen vooral, onevenredig in de belasting bijdragen. Handhaving van den prijs van 13 cent per M8. zal bovendien onze gemeente in de naaste toekomst plaatsen in de riji van de gemeenten met een hoogen gas- prijs. Doch verhooging dier winst zal de ge meentekas in dit geval niet baten. Want de volgende jaren zal de gemeente niet meer ontvangen de extra hooge ontvangst der af lossing nu in de begrooting opgenomen en die nu leidt tot vermindering van het totaal te betalen nadeelig saldo. Immers zal straks dit bedrijf dien te dien aanzien bestaanden ach terstand hebben ingehaald en zal dan de af lossing in de gemeentekas te storten gelijk zijn aan het bedrag wat de gemeente aan baar schiuldeischers betalen moet. Hèt voor deeltje van vroegere jaren, dat de gemeente meer afgelost heeft, dan ontvangen van dit bedrijf, zal dan weder zijn ingehaald. Het Electriciteitsbedrijt Daarvan wordt een winst .geraamd van 18.121.82Vj, bij een verkoopsprijs van 40 ct. per K.W.U. voor licht en 20 cent (benevens speciaal tarief) voor kracht. Dit is gemid deld 5 cent winst. Als nu iets noodzakelijk is, dan is het zeker wel om naar verlaging dier prijzen te streven, opdat ook de minder draagkrachtigen eens in de gelegenheid ko men om van de gemeenschap electrische energie te kunnen betrekken. Bij elkaar genomen verkeeren de betrok ken gemeentebedrijven in een toestand, die eerder alle zorg vereischen om verlaging der tarieven na te streven, dan er meer winst uit te trekken als momenteel reeds voorgesteld wordt. Alles biji elkaar blijft dus straks de vraag open: Hoe zal voorzien moeten worden in het sluitend1 maken der begxootlng, waar om streeks voor een bedrag van f 972.000 moet worden gezorgd? Door verhooging van In komsten, al of niet onder den naam van in komstenbelasting? Door vermindering der lasten? Of door tijdig aan belde zijden tegemoet te komen en daardoor straks niet zoo'n groote sprong behoeven te doen? Men moge niet terugschrikken voor de fe nemen maatregelen. Want anders zal het ein de den last dragen, die.juist dan het zwaarst zal gaan drukken op het personeel In dienst van de gemeente. tt Hoewel niet bij dit onderwerp behooren- de, maar dit meer een gedetallleetrde bespre king der ingediende begroeting raakt, is het niet ondienstig hierbij op te merken, dat de totale lasten van het electrlolteltsbedrljf een kostprijs veroorzaken van nog geen 80 cent per K. W. U. De llchtverbruikers be talen dus 10 cent of 25 boven den netto prijs. Als alle electrische energie zoo werd ufgenomen, kon er een winst geraamd wor den van 86.900. Nu nog niet de helft van dit bedrag, omdat voor een deel geleverd wordt beneden den kostprijs. Onze indruk is, dat thans reeds voor 1024 de geraamde winst niet onbelangrijk zal wor den overschreden en er feitelijk alle aanlei ding bestaat om ernstig verlaging der ta rieven te overwegen. PLAATSELIJK NIEUWS. Taptoe. Hedenavond 8 uur taptoe. Afscheid van den heer J. van Otteren. Op het bureau Arsenaal bij 's Rijkswerf al hier vond heden een niet alledaagsche gebeur tenis plaats. De heer J. van Otteren, als Bureel beambte le klasse blij genoemde afdeeling werk* zaam, wordt met ingang van 16 Januari op wachtgeld' gesteld, in afwachting van eervol ont slag met| pensioen. Ten einde aan het afscheid van den heer v. O. een blijvende berinnering te verbinden, veree- nigde zich het bureaupersoneel en werden hem door den Chef de bureau, den heer Van Gessel, eenige zeer waardeerende woorden toegespro ken, waarin gewezen werd op den bijzonderen staat van dienst en den voorbeeldigen Ijver en plichtsbetrachting, alsmede op de zeer vriend schappelijke wijze van samenwerking, waarna namens het personeel den scheidende een fraai souvenir werd overhandigd. De wènsch werd bierbij uitgesproken, dat de heer Van Otteren nog vele jaren van zjjn pensioen mag genieten. Door den heer De Jong werd nog namens dé collega's met een enkel woord herinnerd aan de prettige kameraadschappelijke verhouding, die nimmer door oneenigheid werd verstoord en w-enschte den scheidenden collega toe nog vele jaren een welverdiende rust te mogen genieten De heer Van- Otteren dankte met eenige ge voelvolle woorden voor de belangstelling, de ver zekering gevende met aangename herinnering aan de samenwerking met chefs en collega's le zullen terug denken. ■mmxm Voor het Drentscho MnA, In aansluiting met de vroegere mededeelingen heeft het Comité het genoegen thans -te kunnen mededeelen, dat de collecte op j.1. Zaterdag ge houden met inbegrip van de inteekenlijsten heeft opgebracht 818.22 en op jl Zondag in de bioscopen 1 69.60. In totaal is nu ingekomen J 860.16benevens eene verzameling kleede ren, die wel de moeite waard Is. Een en ander wordt niet rechtstreeks naar Barger-Compascum verzonden, doch ter beschikking gesteld van het Comité voor noodlijdende armen in de veenen te Emmen. Vóór het dlstribueeren worden de kleeren vanwege den Burgemeester van Em men gedesinfecteerd. Indien uit de mededeelin gen van het Comité te Emmen mocht blijken, dat er op het oogenblik grooter behoefte is aan kleederen dan aan geld, ligt het in de bedoeling van het plaatselijk comité hier kleederen aan te koopen. Door omstandigheden kon Maandag niet met het collecteeren worden voortgegaan; ook de toegezegde kleeren konden Maandag niet wor den afgehaald. Dinsdagmiddag wordt evenwel voortgegaan -met de werkzaamheden. Het Co mité drukt er zijne verwondering over uit, dat uit de omgeving nog in 't geheel niets omtrent eene inzameling of toezegging werd vernomen, en- wijst er op, -dat aan het adres van den heer Heydanus, Molengracht 6, gaarne bericht of zendingen worden aangenomen, Op de vergadering van j.1. Zondag in „M-usis Sacrum" waren een negental vereenigingen vertegenwoordigd, die alle- toezegging gaven te willen medewerken aan de organiseering van een grootschen zang- en muziekdag, zoo moge lijk op Zaterdag of Zondag. De algemeene ver- gadering van de plaatselijke vereenigingen zal worden gehouden' Vrijdag as. In de eetzaal van hotel „Bellevue", te 7.30 uur. (Zie verder hier omtrent de advertentie). Het- Comité brengt tenslotte zijn innigen dank uit voor de medewerking, die het allerwe gen ontvangen mocht, in het bijzonder aan de ambtenaren van het Raadhuis en de houders van verlof en openbare vermakelijkheden, zoo mede aan de vereenigingen, die toezegging ga ven tot medewerking voor het organiseeren van een zang- en (muziekdag. Toonkunst. Haydn's Jaargetijden. Uitvoering op Maandag en Dinsdag 21 -en 22 Januari a.s., in „Casino", onder leiding van- den dirigent, den heer A. J. Leewens. Door de afd. Helder van de Maatschappij- tot bevordering der Toonkunst zal op bovenge noemde data Haydn's onsterfelijk meesterwerk worden uitgevoerd. Medewerking zal worden, verleend door Mej. Jo Vincent, (Amsterdam), sopraan, den heer Jos. Holthaus, (Rotterdam), tenor, den beer Willem Ravelli, (Den Haag), bas-bariton, het koor der afdeeling, een belangrijk uitgebreid strijkorebest, -terwijl de klavierbegeleiding in handen van Mevr. VeithuisHuchshorn is; Mej. Vincent, die op het laatst gegeven con cert van „Toonkunst" haar superioriteit in stem en voordracht glansrijk bewees, zal de Har.na- party zingen. De heer Holthaus, hoofdleeraar in solozang aan de Toonkunst-Muziekschool te Rotterdam, en Den Haag, vervult de Lucas-partij, terwijl de Simon-partij een zeer waardige vertolker vindt in den- heer Willem Ravelli te Den Haag. „De Jaargetijden", waarin „LenteZomer, Herfst en Winter" wordt beschreven in beeriyk klinkende solo's, duetten, terzetten, koren- en illustreerend orkest, Is een zeer -populair werk, wat aan de medewerkenden alle gelegenheid bied, van hun gaven -te doen bUjken. Het ligt in de bedoeling van liet bestuur der afdeeling de slotrepetitie op Maandag a.s. (uit voering van het geheele werk) voor bet publiek toegankeiyk te stellen tegen den geringen en- tréeprijs van 0.60 (inbegrip pl. belasting). Zoo zuilen dus nlet-ieden gelegenheid vinden- een uitvoering van dit mooie werk te kunnen by- wonon. Kaarten- rijn verkrijgbaar by de wer kende leden, by den heer Kokelaar en 's avonds aan de zaal. Eva Bonheur ln Casino. Men verzoekt ons het volgende te willen plaatsen: Iets schitterends, Iets buitengewoons komt Zondagavond 20 Januari ln „Casino". Op veler verzoek zal de begaafde actrice, Mevr. Esther de Boervan Rijk, populair meer bekend als „Kmertje" uit Heyermans' „Op Hoop van Ze gen", dien avond optreden in „Eva Bonheur". Mevr. de Boervan Ryk ls een artiste van naam. Iemand, die met baar 60-jarig jubileum niet alleen te Helder, doch door geheel Neder land bejubeld en belauwerd werd. Over haar optreden in Herman Heyermans' schitterend tooneelwerk „Eva Bonheur" is de pers van alle politieke richting enthousiast. „De Telegraaf" zegt: ,,'t Stuk werd op voor treft eiyke wyze voor het voetlicht gebracht. Zy speelde „Eva Bonheur" zeer ten genoege van haar Rotterdamsche vrienden." De katholieke „Maasbode": „Voor het spel niets dan lof. Het opgetogen publiek was zeer voldaan. Het geheel was zeer geslaagduit bundig applaus." „De Voorwaarts": „Een verve van humor, een sarcasme, welke het geheele stuk droeg en de toeschouwers in een opgeruimde stemming bracht." De eerste rangs artiste, die, bygestaan door tooneelspelers van naam, dit schitterend beoor deelde stuk van Hedjennans voor het voetlicht brengt, zal zeker hare Heldersche vereerders tót zich trekken. Het kostbare, eigenaardige décor, het dubbele tooneel met twee verdiepingen, wordt door dit uitstekende gezelschap meege bracht. Hoewel dit alles met groote kosten^ ge paard gaat, zal de „Casino"-dlrectie, teneinde ieder ln de gelegenheid, te stellen dit magnifieke tooneelstuk te aanschouwen; een zeer lage en- tréeprijs berekenen, n.1. 1.25 eerste rang, f 1 frontbalcon, 0.75 2e rang en balcon en 0.50 8e rang plus rechten. Voor plaatsbespreking zie men de advertentie.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5