Btormxïen Toni® to bokotnen aan liet Hoofdbureau nua Politie: C. F. Albérs, Amjelierstraat 31, een cein/torar. BINNENLAND. gadering, welke stond onder leiding van het. Hoofdbestuur der Nederlandsohe Vereeniglng van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft een aantal speciale punten, als: loonen, emolumen ten, bevordering, pensioenen, dienst- en rust tijd-bepalingen, remmingsvoorschriit-en, diensf- uiivoering, dienstkleeding, toepassing van de wachtgeldregeling, verlofregeling, straffen en verandering aan materieel besproken en ver volgens ook de algemeene actie, waarin de orga nisatie thans gewikkeld is. De bondsvoorzitter, de heer P. Moltmaker, heeft een korte uiteen zetting van den stand van de onderhandelingen met de directie der Nederlandsche Spoorwegen gegeven. De vergadering vereenigde zich geheel met het optreden van de organisatie. Maandag is wederom een bespreking gehou den tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers van de vakbonden, voor zoover zij tot onderhandelen bereid waren, waartoe thans ook de neutrale Bond behoorde (de Bond van ambtenaren was nog weggebleven). Na zeer uitvoerige bespre kingen is op alle punten overeenstemming be reikt, behalve op dat van den loonaftrek voor de 4e klasse standplaatsen. De vakbonden wilden de standplaatsaftrek van 16 pet. op 12 pet. zien teruggebracht, terwijl de directie slechts tot 14 pet, wilde gaan. De vakbonden zouden ermee1 accoord gaan, dat de ƒ200.000, waarover het verschil liep, dan op andere wijze zouden moe ten worden gevonden, doch de directie wille daar niet in treden. Ook kon zij niet accoord gaan met een aftrek van 12 pet, zoo deze slechts zou gelden voor het in dienst zijnde personeel en het nieuwe personeel met den vollen aftrek van 16 pet. zou worden belast Aangezien op dit punt geen overeenstemming kon worden ver kregen, zijn de onderhandelingen daarop af gestuit. i—r— BUITENLAND. Een nieuw ontwerp Vlootwet „De Msb." bericht, dat de eenheid in de Ka tholieke fractie betreffende quaesties van prac- tische politiek momenteel geheel hersteld is. Het moet in de bedoeling der Regeering lig gen, een nieuw ontwerp-Vlootwet in te dienen, waarin door enkele wijzigingen de voornaamste bezwaren zouden worden ondervangen, welke van rechtsche zijde in de Kamer tegen de oor spronkelijke wetsvoordxacht werden gemaakt Uit het Rotterdamsche havenbedrijf. In een gisteren in het Algemeen Verkoop lokaal gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Centralen Bond van Trans portarbeiders is de brief van de Scheepvaart- Vereeniging Zuid besproken,waarin de eisch werd gesteld, dat de arbeidsorganisaties den 10- urigen arbeidsdag in1 de continu-bedryven zou den aanvaarden, alvorens verdere besprekingen over loonregeling plaats hebben. Besloten is, den achturigen arbeidsdag te handhaven. Voorts is in deze vergadering een bespreking gevoerd over de houding, die de organisatie zal aannemen, indien de Scheepvaart-Vereeniging Zuid toch den 10-urigen arbeidsdag mocht in voeren. Te dien opzichte is besloten, het bestuur vrijheid te geven, naar bevind van zaken te han delen. De opdracht aan de Bchotsche werf. In het blad van Zaterdag heeft men kun nen lezen dat ook een Rotterdamsche reederij aan een buitenlandsche werf den bouw van een schip heeft opgedragen. Het geldt dit maal geen| Fransche maar een Engelsche werf, zoodat er van valuta of andere kunst matige conourrentie geen sprake kan zijn. Met een expert op scheepsbouwgebied, die bij verschillende Nederlandsche scheepswer ven geïnteresseerd is, en die herhaaldelijk buitenlandsche werven bezoekt, had een Rotterd. corresp. van het „Hbl.", naar aan leiding van bovengenoemde opdracht, eon onderhoud over de vraag of de buitenland sche concurrentie zoo fel is, dat onze Neder landsche industrie daar niet tegen op kan. De zegsman was niet optimistisch gestemd wat betreft de vóoruitzichten voor de naaste toekomst. Er dreigen nog meer orders naar het buitenland te zullen gaan, want de En gelsche werven doen aanbiedingen die 10 shilling per ton lager zijn dan de Neder landsche. Tooh zien zij, ondanks dat prijs verschil, kans tot het.maken van matige winsten, wat van onze Nederlandsche werven met haar hoogere prijzen niet gezegd kan worden. Het verschil vindt zijn oorzaak voorna melijk hierin, dat men in Engeland, wat de loonen aangaat, thans vrijwel gedaald ls tot het peil van voor den oorlog. In ons land is dat bij lange na nog niet het geval. Toepassing van het subsidie-stelsel, zooals bijv. bij de werf „De Nieuwe Waterweg" gebeurd is, vond onze zegsman geheel uit den booze. Wij zullen onze prijzen moeten aanpassen aan het wereld-niveau. De zegs man heeft herhaaldelijk de werven te St. Na- zaire bezocht, waar de „Nederland" haar schip laat bouwen. Ook hij zei, uit ervaring te weten, dat het daar met den arbeidstijd niet zoo nauw genomen wordt, wat er officieel dan ook op papier moge staan. Om zeven, ja zelfs om acht uur 's avonds is het bedrijf er soms nog in vollen gang. Hij achtte dan ook de concurrentie, aie deze werven onze Ned. bedrijven aandoen door den langoren arbeids tijd', grooter dan de valuta-concurrentle. Bovendien zijn de loonen er in verhouding lager* dan hier te lande. Volgens zijn mee ning, die op tal van prijsopgaven van binnen- en buitenlandsche werven gebaseerd is, zal de Nederlandsche scheepsbouwnijver heid den eerstkomenden tijd met een geduchte concurrentie, niet slechts van den Franschen, maar ook van den Engelschen scheepsbouw hebben te rekenen. En van deze laatste zal men toch niet kunnen beweren, dat zij haar oorzaak vindt in buitengewone omstandig heden: „Als onze prijzen zooveel hooger zijn dan die der Engelschen, ls dat een bewijs, dat onze kosten te hoog zijn. Ik zie geen ander middel om er bovenop te komen dan dat wij, net als het buitenland, onze loonen en onzen arbeidstijd aanpassen aan de omstandigheden van het oogenblik". Spoorwegpersoneel. Zondag heeft te Utrecht een drukbezochte vergadering van treinpersoneel van de Neder landsche Spoorwegen plaats gehad. Deze ver HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Hef comité van onderzoek geïnstalleerd. Parijs, T4 Jan. De deskundigen stelden in de hedenochtend gehouden bijeenkomst de te volgen werkwijze vast. Zij vereenigden zich met het voorstel van Dawes om in de eerste plaats de stabilisatie van de Duitsche valuta in studie te nemen, waarmede van- middeg een begin zal worden gemaakt. Zij besloten, dat zij geen persoonlijke mede- deelingen zullen geven en slechts bij uit zondering aan do pers een communiqué zullen verstrekken. Parijs, 14 Jan. Te elf uur is vanmorgen de eerste zitting van de commissie van deskundigen tea onderzoek van den flnan- cieelen toestand in Duitschland geopend. De president van de Commissie van Herstel, Barthou, heette de leden welkom en ver klaarde, dat de Commissie van Herstel geen wonderen verwacht, noch een onverwachte oplossing van het vraagstuk der Vergoeding, maar dat ze oprecht hoopt, dat de bevoegd- ïeid en het gezag van de leden van het comité van deskundigen tot bespoediging van een resultaat zal bijdragen. Hij wees er verder nadrukkelijk op, dat iet verdrag van Versailles een charter is binnen welks kader de werkzaamheden van het comité in volledige onafhankelijkheid en onpartijdigheid zullen moeten plaats hebben. Barthou sprak verder nog de hoop uit, dat Duitschland, dat zich zal kunnen laten hooren, de taak van het comité zal willen vergemakkelijken. Niet alleen de schuld- eischers van Duitschland en dat land zelf hebben belang bij een regeling van het Vergoedingsvraagstuk, men mag zeggen, dat het vreedzaam evenwicht van heel do wereld er van afhangt. De Commissie van Herstel verheugt zich vooral over de mede werking van Amerika, welke aan de be vindingen van het comité meer gezag nog zal geven. Barthou eindigde met het aan bieden van het voorzitterschap aan general Dawes. Generaal Dawes verklaarde in antwoord aan Barthou, dat de deskundigen zonder vooruit vastgestelde meeningen aan den arbeid gaan. Hij voegde hierbij, dat de Oommissie van Herstel verstandig deed 'te verbieden, dat questies van buitenlandsche politieken aard, zooals die van wettigheid van de bezetting van het Ruhrgebied, in het comité zouden worden besproken. Als wij, zeide hij, kunnen komen tol voorstellen, die geschikt zijn om den flnan- oieelen toestand van Duitschland te her stellen, zullen we gedaan hebben wat de Oommissie van Herstel in staat zal stellen, Duitschland weer te brongen op den weg naar de produotlvitelt, die tot den voor spoed van Europa zal lelden. Spr. eindigde, we moeten door de stabillseering van de valuta het water leveren, dat den molen van de Duitsche begrooting kan doen draaien, Dan moeten we den molen bouwen. De tweede commissie wier taak het is een onderzoek ln te stellen naar het in het buitenland belegde Duitsche kapitaal komt de volgende week vóór het eerst bijeen. De militaire contróle. BIJ de oontróle-bezoeken van de militaire entente-oommissie is het in tal van plaatsen tot protestbetoogingen gekomen, die hier en daar, vooral te Stuttgart een zeer vijandig karakter hadden. De rijksregeering |had evenwel afdoende maatregelen getroffen om de leden der commissie voor overlast |te vrijwaren. DE KLEINE ENTENTE. De conferentie te Belgrado, Uit Berlijn wordt aan de N. R, OL ge meld: Onze Berlljnsche correspondent meldt aan gaande de oonferentle: De meeste Berlljnsche bladen die over de oonferentle van Belgrado schreven uiten de meening, dat deze als een échec moet wor- don beschouwd van de politiek van Benesj. Zij: maken uit de berichten over de oonferen tle op, dat de ministers van Zuid-Slavlë en Roemenië Benesj vierkant hebben ver klaard, dat zij van een verbond met Frank rijk in oombhiatie met een toenadering tot Rusland, niet willen weten, omdat zij zioh niet wenschen te binden tot een verbond, dat ten slotte niet tot het behoud van den vrede zal kunnen strekken. Benesj zou daar op de heele kwestie van het bondgenoot schap maar hebben laten rusten. Flome. Vólgens een officieele mededeellng uit Rome heeft de bekendmaking, welke na af loop van de oonferentle versobenen ls, in di plomatieke kringen in Italië een' gunstlgen indruk gemaakt De bladen verheugen er zioh bovendien in, dat, blijkens berichten uit Belgrado, het vraagstuk van Fiuma thans eindelijk staat geregeld te Vorden. DUITSCHLAND. Een Engelsch oordeel over Duitschland. De bekend© Bngelscbe journalist Robert Dell schrijft in de radikale New Statesman: „Het is pijnlijk voor iemand die in Duitsch land woont, verplicht to zijn machteloos toe te zien, hoe dit vriendelijke, nijvere en be minnelijke volk geëxploiteerd en verraden wordt door een bende politici, die zeiven de werktuigen zijn: van Duitschland's ergste vijanden. Want de ergste vijanden van Duitschland' zitten niet in Frankrijk. Het zijn de mannen, die hun eigen land opzette lijk; naar den kelder hebben geholpen en zich vetmesten aan den buit". Een hard vonnis. De Fransche krijgsraad te Wiesbaden heeft volgens de „Köln. Ztg." een vrouw, bij wie tijdens het lijdelijk verzet in het Ruhr gebied ,een aanzienlijke geldsom ter onder steuning van het spoorwegpersoneel werd gevonden, veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf en 500 goudmark boete. De verkiezingen ln Saksen. Berlijn, 14 Jan. Bij de verkiezingen, die gisteren1 in heel Saksen voor de gemeente raden zijn gehouden, hebben de sociaal-dem- een verpletterenden nederlaag geleden. De communisten hebben wel wat terrein gewon- wonnen, maar alleen bij de burgerlijke par tijen kari er van een overwinning sprake zijn. De separatistische beweging. De opvolger van Heinz. Spiers, 14 Jam. De 23-jarige separatist Kuhn uit Spiers, die wegens spionnage en verduistering straf heeft ondergaan, heeft als opvolger van Heinz-Orbis het voorzitter schap der „voorioopige regeering" in de Palts op zich genomen. ENGELAND. De politieke crisis. De koning zal heden persoonlijk om twaalf uur het nieuwe parlement openen en een paar uur later zal de strijd tusschen de par tijen loskomen bij het belangrijke debat over het adres van antwoord, waardoor het lot van Baldwin's ministerie heslist zal worden. Nog geen zeker spoor van de L 24. Londen, 14 Januari. De marineoverheid verklaart dat het thans weer onzeker is, of het wrak, dat men ontdekt heeft, werkelijk dat van de L 24 ia In dezelfde buurt zijü vroeger verscheidene schepen gezonken, onder welke een Duitsche duikboot. Het geschil bij de spoorwegen. De algemeene raad van het vakvereeni- gingsoongres is tusschenbeide gekomen in het geschil bij de spoorwegen en heeft be sloten, een commissie te benoemen die ver gaderen zal met de spoorwegdirecties en het bestuur van de unie van machinisten en stokers, ten einde te trachten een uitstel te bewerken van het in werking treden van de nieuwe loonregeling en van de staking, zoolang de nieuwe onderhandelingen han gende zijn. De mijnindustrie. De mijnwerkers vam Yorkshire en North- umberlamd hebben zich met verpletterende meerderheid1 voor opzegging van de nationale loonovereenkomst verklaard. VEREENIGDE STATEN. Bankroovers aan het werk. Chicago, 14 Jan. Eenlge roovers drongen Zaterdag het agentschap van de Staatsbank binnen en schoten' met hunne revolvers ze ven beambten neer, die tegenstand trachten te bieden. Voor de politie ter plaatse Jcwam, waren zij reeds verdwenen, met een betrek kelijk kleinen bult. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht in de Berlljnsche bladen is te Warschau Zondagnacht de geheele fascistische organisatie, bestaande uit veertien personen, onder wie eenige generaals on nndero hoogwaardigheidsbe- kleeders, gearresteerd. Tijdens een communistische betooging ter herinnering aan Llebkneoht ls gister te Hamburg een botsing met de politie ont staan, wnnrbij een botooger is doodgeschoten en versoheidone gewond. Een trein, die Zondag het station Allcante (Spanje) binnenliep,,ls gederailleerd, en tegen oen muur goloopen. Er werden vijftien personen gekwetst, van wie zeven ernstig. Te Peshawar (Br. Indlë) Is bericht ontj vangen dat de moordenaarsbende onderden beruchten Ajab, die verscheidene moorden aan de Indlsohe grens op haar geweten had. zioh aan do Afgaansche regeering overge geven heeft. GEMENGD NIEUWS. Een ontploffing. Kwart over zeven Maandagmorgen werden de bewoners van de Wijnhaven, van den Wolfs- hoek en van de schepen, liggende ln de Wijn haven nabij den Wolfshoek te Rotterdam, op geschrikt door een geweldigen slag. Stukken van ijzeren scheepsluiken en hout werden door de lucht geslingerd en vielen met veel geweld op de kade. Eon ontploffing bleek te hebben plaats gehad aan boord van de motorboot „Wllhelmlna", groot 75 ton, liggende ln de Wijnhaven. Omstreeks 7 uur hadi de 20-jarige dekknecht G. van der Linden, na aan boord te zijn geko- men> een petroleumlamp aangestoken^ om, zoo als men dat noemt, den motor voor te warmen. Dadelijk daarop volgde de ontploffing, tenge volge van het vlamvatten van de benzinedam pen, waarmee de „Wllhelmlna" geheel door trokken was. De dekknecht sprong over boorc in de Wijnhaven om zijn brandende kleeding te dooven en ging vervolgens naar het politiebu reau in de Groote Pauwensteeg; hij is vandaar met brandwonden aan hoofd, rug en aangezicht naar het ziekenhuis gebracht. De motorboot „Wllhelmlna", die aan de N. V. Vervoermaatschappij „de Blauwe Ster" toebe hoort, was geheel geladen met kistjes, alle ge vuld met zes bussen, iedi Inhoudende 10 liter gasoline. Aan dek was etgedeelte van de la ding opgestapeld. Ook lagen er eenige vaten met benzine aan 'boordt. De kapitein van het schip, A. Maatje, zijn vrouw en een tweejarig zoontje, sliepen in het vooronder. Dadelijk na de ontploffing snelden eenige per sonen toe om hulp te verleenen. Zij brachten kapitein Maatje, diens vrouw en kind uit het vooronder naar boven. Kapitein Maatje, die ge wond was aan het hoofd en een been, en zijn j vrouw verkeerden in bewusteloozen toestand; hun kind, dat onder de moeder iag, was niet be wusteloos. Nadat men geruimen tijd tevergeefs getracht had, de levensgeesten bij hen op tej wekken, waarbij ook manschappen van de red dingsbrigade hulp verleenden, zijn Maatje en zijn vrouw in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Ook hun kind werd daar heen gebracht. De redders hadden in het vooronder een ont zettende verwoesting aangetroffen. Het ijzeren waterdichte schot, dat het ruim van het voor onder scheidde, was ontzet en omgevallen. De betimmering van het vooronder, dat vol rook stond, was stukgeslagen. Onder het ijzeren schot lagen bewusteloos Maatje en zijn vrouw. De gealarmeerde brandweer rukte spoedig uit. Binnen het uur was de brand gebluscht; het ruim werd vol gespoten, en het voorgedeelte van de „Wilhelmma" zonk dientengevolge. De 28-jarige schipper A. Maatje en zijn 27- jarige vrouw O. Luyendijk, zijn later in het zie kenhuis overleden. Het kind heeft geen nadee- lige gevolgen van de ontploffing ondervonden. In een boom op den Wolfshoek, op ongeveer 25 meter afstand van de plaats, waar het motor schip lag, is een stuk ijzer van den boeg terug gevonden. Oplichting van postkantoren; Aan verscheidene bijpostkantoren te Am sterdam, zeker een 23, is Zaterdag een post wissel van f 300 aangeboden. Deze wissel is aan alle kantoren, waar hij werd aange boden, uitb^aald. Later is gebleken, dat al deze wissels valsch waren; de posterijen zijn dus opgelicht voor een bedrag van ten minste f 6900. De vervalsching werd ontdekt aan het postkantoor aan het Tulpplein, dat onmid dellijk aangifte deed bij de politie. De ont dekking had plaats na de sluiting van het loket voor uitbetaling van postwissels. In den loop van den dag kwamen ook van andere kantoren aangiften in. De vervalsching is aangebracht op goede postwisselformulieren. De postwissels heetten uit Utrecht te komen. Het dagteekenstempel draagt den datum van 9 Januari. Alle stem pels, die op een postwissel staan, wanneer hij kan worden uitbetaald, zijn aanwezig. De postzegels zijn behoorlijk gestempeld. Zelfs de merkèn, waarop kan gezien worden iet uur van bestelling, zijn aanwezig. Ook het groote veiligheidsmiddel, de chèquewriter, waardoor dwars door het formulier in zwart en rood geperforeerd, het bedrag van het ge storte geld wordt aangebracht, is nagemaakt. Al deze postwissels waren geadresseerd aan een zekeren De Boer te Amsterdam. Echter staat op alle wissels een ander adres. De eenige fout, die gemaakt is, bestaat hierin, dat het adres geschreven ls over dé chèbuewriter, terwijl dat bij goede postwis sels juist andersom is. Ook blijkt de perfora tie bij nauwkeurige beschouwing eenigszins grover; ze is er vermoedelijk met een mesje in gemaakt. Ongeveer een jaar geleden heeft een der gelijke oplichting plaats gehad. Ook toen werden Amsterdamsche bijkantoren op een dergelijke wijze opgelicht. Toen echter waren de bedragen veel lager; in dien tijd werden aan bijkantoren geen hooge bedragen uit betaald, daar de controle moeilijk was. De dader is nooit ontdekt. Sedert de invoering van den chèquewriter achtte men bedoeld bezwaar verdwenen. De redding van 14 man van het stoomschip Tasmania. Het stoomschip „Waaldijk", kapt. Korver, van de Holland-Amerikalijn, is Zondagnacht omstreeks 4 uur te Rotterdam aangekomen, met aan boord den chef-machinist M. Bene- ditto, den marconist E. Colombino en 12 schopelingen van de bemanning van het Italiaansohe stoomschip „Tasmania", velk schip in de Golf van Biscaye in ontredder den toestand door zijn bemanning is ver laten. De beide genoemde officieren, die ln het Victoria-hótol op het Willetnsplein intrek hebben genomen, hobben het volgende me- degodoeld Het stoomschip „Tasmania", groot onge veer 6300 ton, vertrok den Ben dezer mot een lading kolen, onder bevel van kapitein T. Ferrari, uit Oamogli bij Genua, van Now- port naar Llvorno. De bemanning bestond uit 29 personen. In den morgen van den Oen Januari kreeg net stoomschip ln de Golf van Biscaye, op 80 mijl van Kaap Flnistère, met zwaar storm weer te kampen. Herhaaldelijk kreeg men zware zeeën over, en ten laatste sloeg een groote golf het houten voordok stuk; het water drong het schip binnen. Dezelfde golf sloeg ook de brug en twee ankers weg. Het water bereikte de machinekamer en de ketels, het schip kreeg slagzijde en kon niet meer manoeuvreeren. Besloten werd, de „Tasmania" te verlaten. In de eerste boot, die te water gelaten werd, namen met kapitein Ferrari plaats de eerste on de tweede stuurman, de eerste en do tweede machinist, de bootsman, de chef stoker, de chef-hofmeester, drie oliemannen, oen matroos en een kajuitsjongen. Omstreeks half tien in den voormiddag vertrok deze boot; bijna een uur later was zij uit het zloht van de op liet schip achtergebleven beman ning. Hoe het met de mannen ln deze boot gegaan is, is niet bekend. Inmiddels bleef de aan boord achterge bleven marconist E. Colombino voortdurend draadloos seinen. Zeven sohepen hebben het noodsignaal opgevangen en op grooten af stand herhaald. Des namiddags omstroeks half twee be sloten de op do „Tasmania" achtergeblevenen, dén meer en meer ontreddorden toestand van het stoomschip in aanmerking genomen, het schip te verlaten. De tweede boot werd te water gelaten en onder bevel van den chef-machinist Beneditto ging men zee in. Met den chef-machinist en den marconist namen 12 schepelingen plaats ln de boot Een bediende en een olieman bleven uit angst aan boord achter. Twintig minuten is men nog in de nabij heid van het schip gebleven. De „Tasmania die meer en moer slagzijde gekregen had. kon toen, naar men meende, elk oogenblik zinken. Herhaaldelijk heeft men de beide op het schip achtergebleven mannen nog toegeroepen, in zeo te springen, doch zij durfden niet. Daarop ls mon met de boot weggeroeid. Omstreeks drie uur in den namiddag werd op grooten afstand aan stuurboordzijde een stoomschip waargenomen, die een haif uur later do „Waaldijk" van de Holland-Amerika lijn, bleek te zijn. De officier van de wacht van de „Waaldijk" heeft de boot, hoewel het stoomschip een anderen koers had, op een golf gezien. Langzaam is daarop de „Waaldijk" de boot genaderd, die wegens de hooge zeeën niet naar het stoomschip toe kon komen. Om vier in den namiddag lag de boot, dank zij de zeemansschap van den gezagvoerder van de „Waaldijk", langs zijde van dit stoomschip, en even daarna waren do schipbrenkelingen aan boord, waar zij van kleeding zijn voorzien. De marconist van de „Waaldijk" had do seinen van den marconist Colombino opge vangen. De levering van een bontmantel van 40.000. 's-Gravenhage, 14 Jan. De firma Kühn alhier had eenige jaren geleden voor reke ning van zekeren P. een Britschen luitenant aan' diens maïtresse geleverd een bontmantel ter waarde van ongeveer f 40.000. Nadien was de heer P. overleden, zonder evenwel den mantel te hebben betaald, op grond waarvan de firma K. voor den En gelschen rechter van da familie betaling trachtte te verkrijgen. Toen haar dit niet gelukte, omdat de vor dering een onzedelije grondslag had, bracht de firma de zaak opnieuw voor den Neder- landschen rechter, welke haar echter niet- ontvankehjk in haar vordering verklaarde. Met de rechtbank was het Gerechtshof van oordeel, dat het in strijd met het on geschreven internationaal recht en met de rechtsgelijkheid zou zijn, de firma ontvan kelijk te verklaren in haar vordering, nu zij geheel naar eigen keus eerst getracht heeft, bij den Engelschen rechter gelijk te krijgen, en voorts, omdat het door den Engelschen rechter gewezen vonnis biet in strijd is met de openbare rechtsorde in Nederland. De moordaanslag te Ynlkenswaard. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen inzake het cassatieberoep van O. P. de W., huis vrouw van M. D., door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch veroordeeld tot 4 jaar gevangenis- traf wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot. De Hooge Raad verklaarde het cassatiemiddel, volgens hetwelk het bewiijs van het aan beklaag de ten laste gelegde opzet door het hof zou zijn afgeleid uit aanwijzingen, welke door middel van aanwijzingen zijn verkregen, gegrond. De Hooge Raad vernietigde mitsdien het ar rest van het Bossche hof, doch alleen voor zoo ver, met gedeeltelijke vernietiging van het ln eersten aanleg gewezen vonnis, de requirante is schuldig verklaard aan een deel van het haar bij inleidende dagvaarding ten laste gelegde en daarbij wegens medeplichtigheid aan poging tot moord straf is opgelegd De Hooge Raad' verwees de zaak naar het ge rechtshof te Arnhem. Oplichting. Vrijdagavond werd het kleedingmagazijn „De Faam" te Leiden opgebeld om bij mevrouw M„ geb. R., aan den Kijnsburgerweg, heerencos- tuums op zicht te zenden. Een knecht ging er met vjjf costuums, ter waarde van ongeveer /500, heen. Even later vervoegde zich iemand ton huize van genoemde mevrouw met de mede deellng, dat deze ooetuums hadden moeten zijn bezorgd bij prof. M„ waarom hij verzocht ze weer mee te geven, wat geschiedde. Den vol genden dag bleek aan de firma, dat zij het slachtoffer is geworden van een opliohter. Van den dader geen Bpoor. Een vergiftiging. Ann de Qual de mö'el de Ville te Parfo woonde het echtpaar Tauhmon met hun vijf-. Jarig zoontje: de man, een RoemenlSr van afkomst, U.7 jaar oud; de vrouw, een Améri- kaansohe, 88 Jaar. De achteruitgang hunner zaken, de nood en het verval deden hen be sluiten een einde aan hun leven te maken. Zij begaven zioh te bed en vergiftigden zich. Hot zoontje, dat tijdens het drama sliep, werd den volgenden ochtend wakker, riep om zijn moeder, doch kreeg geen antwoord. Drlo dagen lang bleef hij met de lijken zijner ouders alloen ln huls tevergeefs om hulp roepend. Daar hij de deur niet vermocht te openen, kon hij geen hulp halen. De burenl troffen het kind haast verhongerd aan. Do moord te Culemborg. Er is gisteren in verband met den moord te Oulemborg, weer iemand gearresteerd, juist op het oogenblik dat hij ln den trein naar Utrecht wilde stappen. De man is ge vankelijk naar Tlel gebracht. De omkoopbaarheid der Fransche pers. Onverstoorbaar zet de „Humanité" haar onthullingen voort. Aan de hand van brieven van Rafolowitsj, Kokof tsefSasonof, Iswolskl, Dawidof betoogt het blad, dat de Fransche regeering ln 1918 de Russisuhe regeering „genomen" heeft. Poincaré en Klotz, de toen malige Fransche minister van financiën, hebben, volgens het communistische orgaan, de Russische regeering bedrogen en van het Russische geld gebruik gemaakt in hun persoonlijk politiek belang. De Fransche regeerders van 1912 en 1918, zegt de „Hu manité", hebben de Russische regeering op- gelioht, die zelf met medewerking van de Eors de Fransche spaarders had opgelicht. >e pors heeft van de beide oplichterijen voordeel getrokken. Volgens de „Humanité" ls het bewijs geleverd, dat Poincaré en Klotz de regeering van Kokoftsef hebben weten te misleiden, dat zij van haar 800.000 frank hebbon weten los te krijgen zoogenaamd om dnarniodö de pers, die vijandig was aan het „oorlogsverbond", te muilbanden, maar dat zij daar geld hebben gebruikt om de Fran- sche radicale bladen, die oppositie tegen het kabinet PoincaréKlotz voerden, om te koopen. Huledeuredeiito!®, raantelceinturen, ooni klnder- porteamanEale net leb., een rins? met eloutole, oen wollen Wndeirhandsclioen, «en haar edenepeld, een centimeter, «en baak van een bril, een «tooi met echxij fbahoefteik En bij: O. dl Vroom, Rijkewee 62, een nieuw lichtraam N. do Wijoo, Emmaetrmt 83, een dasspeld. J. Pronk, Breestraat 28, een echolied. G. Rian1, Govorsetraat 56, een Jom« homdja. B. Mink, Onrust '20, een kindermiuts. J. Vlaming1, Vlaming-straat 14, een koralen bals- ketting. A. Toea, Hortesteeg 11, een damesportetaionnaio mot infi'. H. Ruiter, Langestraat 11, een ddlean idem. J. A. London, v. d. HAmstraat 8, een daimeshandf- schoen. EL Rinnen", Woonschip „Heldor 9", Achtarfoinnen- haven, een wollen handschoen, Boogaart, Jan in 't Veltstraat 15, 'oen kinder- portomonnaio mot dnh. Geervliet, Jam lm 't Veldstraat 81, een honden- Bwoep. Boogaard, NI ©u-w straat 8, een wollen handschoen. Zondervan, Weezenstiaoat 34, een ringetje. Keizer, Gaastraat 55, een schaats en een wollen handschoen. Schnatrnoier, Brakik evejdlweg: 101, een horloisps. Bioscoop Cinema Palaoo", een jongenejasje. C. Leijen, Aehtergr. Z.Z. 34, een ring imat steen. J. Noot, Sluisdijkstraat 99, een paar heerenhamd- echoenen. T. Blaauwboier, Koningstraat 107, een zelfstrik- toer (das). Krijns, Gasstraat 29, een ring met sleutels. Rieilrwed, Van Galenstraat 25, een rozenkrans. Vol, Vlootstraat 8, een zakmesje. Vam dier Lee, P. Hendriklaan, een penhouder. Roskam, Lamgestraat 74, een gymnastiekschoen. M. Kalevöld, Parallelweg 23, 2 paar slobkousen, EL J'. v. d. Hilet, Bloeanstraat 20, een alpaca beursje met dnhOud. Jacobs, Molenstraat. 62, oen vulpenhouder. W. Klok, Lamgestraat 115, een tafellaken. Geen overeenstemming.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6