bij geen enkel Besluit worde osialagen, omdat EÖ vrouw ia. In de toelichting wordt o. t ?ezegd: Adressante voelt ten volle de onafwijsbare noodzakelijkheid tot venninviraiag van ambte naren, dat de daaruitvolgond! ontslagen ook vrouwen zullen treffen, voer aareesante onver mijdelijk. Dat zij evenwel de *~ereersten en de eenigsten zijn, lijkt haar niet rechtvaardig. De tot nu toe in de bladen gepubliceerde Re- geeringsplannen vertoonen n een sterke neiging tot wering uit 's Rijksdienst, omdat zij vrouw is: Het ontslag der gehuwde ambtenaressen, voor zooverre zij geen kostwinster van het gezin zijn; Als argument voor dit onts-? wordt aange voerd: de dubbele inkomsten vai een gezin. Ge zien van dit standpunt zou elke ambtenaar, die buiten zijn salaris ook nog «rodere inkomsten geniet: pensioen, verraogensinkomsten van zich-zelf of van zijn vrouw: of vel andere reve- nuën, ergo over dubbel inkomen beschikt, in de termen vallen om ontslagen M worden, gelijk dit thans alleen voor de gehuwde ambtenaressen wordt voorgesteld; daarnevens is in het vooruitzicht gesteld, dat voor de ambtenares in den vervolge het huwe lijk zal beteekenen: Eervol öntsig; Geen sprake dus meer van de mogelijkheid, dat de ambtenares mag optreden als kostwinster van het gezin. Wettelijk mag z? dus niet in het huwelijk treden met een man, e niet over ge noegzame middelen beschikt, o® haar te onder houden in den stand, waarin s® gewoon is te leven. Tevens wordt daarmede bet huwelijk ge degradeerd' tot een kostwinninc/oor de vrouw, een), verdrag itusscheni een werkgever en een werkneemster. Dan ligt-, volgens de publicaties, aan de beurt het ontslag der ongehuwde nnbtenaressen; daarna eerst volgen de ongehuv Ie mannen: Voor dit hier de vrouwen toten voorgaan Is geen enkel redelijk motief aan te geven. Over het algemeen toch zijn het de ongehuwde vrou wen, die hebben te zorgen len z rgen voor be hoeftige ouders of wel zich belasten, met het on derhoud van het gezin van valer, moeder "en andere verwanten*' terwijl dit Mj ongehuwde mannen, slechts uiterdt zelden voorkomt. Boven dien kan hij het ontslag voorkomen door te hu wen, zoo mogelijk met een vrouw, die over eigen inkomsten beschikt. Adressante meent-, dat uit de reheele manier, 'waarop de vermindering van ar Meneren is op gevat, ten duidelijkste Wijkt, dat- in eerste in stantie hierin wordt gezocht eer middel om het der vrouw voor goed onmogelijk te maken in 'b Rijksdienst een bestaan te x "den. Dit niet tegenstaande artikel 5 der Gronlwet uitdrukke lijk ieder Nederlander daarop het recht verleent. Adressante vraagt noch bijzondere gunsten noch bevoorrechting voor de vrouw, alleen maar voor haar als burger van den Staat een gelijke behandeling als voor den man. Emigratie-Centrale FMand. De Emigratie Centrale Holland te 's-Gra- venhage verzoekt mede te doelen, dat zij geen geldelijken steun verleer.' aan emigran ten. Haar doel is uitsluitend, aan personen, die over voldoende middelen beschikken om den reis te betalen, een loonende werkkring te bezorgen in overzeesche landen, die voor bewoning door Nederlanders geschikt zijn en voor energieke menscbe ngroote kans bie- dlen op een goede toekomst Voorloopig bestaat de beste kans op plaat sing voor personen tusschen M en 40 jaar, die ongehuwd zijn, en geschikt of bereid, in den landbouw werkzaam te worden gesteld. Voorkeur Nedertandsch fahlkaat De minister van binnenlanöscbe zaken en landbouw heeft het volgende geschreven aan de provinciale en gemeentebesturen; De rijkscommissie Werkverruiming deelt mij mee, dat o.m. naar aanleiding van mijn rond schrijven van 28 Mei 1923, veel meer dan vroe ger aandacht wordt besteed' aan bet Nederland- sche fabrikaat. Toch komt het nog herhaaldelijk voor, naar de commissie meent tot, hetzij uit gewoonte, hetzij door onwetendheid of misver stand, soms ook zonder eenig verklaarbaar mo tief, orders in het buitenland worden geplaatst, welke zooal niet geheel, dan toch voor een groot deel door de Nederlandsche nijverheid hadden kunnen worden uitgevoerd. De heerschende werkloosheid wordt hierdoor veelal noodelooa vergroot. Het zal mitsdien aanbeveling verdie nen, dat niet tot plaatsing van oen order bij onderhandsche aanbesteding in bK buitenland worde overgegaan dan nadat met to oommissie in overleg is getreden, opdat de» zich kunne vergewissen omtrent hetgeen ten behoeve van de Nederlandsche industrie zou kunnen wordenl verricht Ik meen u daarom te mogen uitnood igon, geen orders in het buitenland te plaatsen, alvo rens de rijkscommissie Werkverruiming Is ge hoord. faillissementen tegenover 220 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een iJsbreker voor Finland. De Fünsdhe regeering heeft besloten, een ni< uwen groeten ijsbreker te bestellen, die in Nederland, bij de Machinefabriek en Scheepswerf van T. Smit Jr. te Rotterdam, zal worden1 gebouwd. Do prijs mag ten hoogste 1,503,000 bedragen. Het Alhmaarsche telefoonnet (Vragen van Kamarladon.) De heer Van de Bilt heeft tot een Minister van Waterstaat do volgende vragen gerioht lo. Wil de Minister mededoelen, wolke bezwaren er bestaan tegen overneming door het Rijk van het personeel van bet Alkmnar- ache telefoonnet, welk telefoonnet door het Rijk op 1 Januari j.L werd overgenomen P Is de Minister bereid alsnog maatregelen te treffen om het bedienend pononeel, dat nu geheel broodeloos komt te staan en onder wie er zijn met 20, 19 en 10 dienst jaren, alsnog geheel of gedeeltelijk over te nemen, zooals dat indertijd bij de overneming van het Heldersch telefoonnet üoor het Rijk geschiedde 2o. Welke overwegingen hebben den Minister geleld tot het niet goedkeuren van den door den raad dra gemeente Alkmaar voorgestelden maatrogei om de hoogere kosten van de bediening voor den nacht- en Zondagsdienst, nu die niet door het Rijk geschiedde, door de aangeslotenen zelf te doen betalen, en welke avt .-wegingen hebben geleid tot het voorschrift, dat de gemeente de grootere kosten niet mocht verhalen op de abonné's? Is de Minister bereid om, nu de abonné's tegen die verhoogde uitgaven geen bezwaar maken (zie „N.-H. Dagbl." van - Januari), alsnog de gemeente in dezen vrijheid van bapdelen te geven Faillissementen ln Nederland. Volgens miededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn ever de af- geloopen week eindigende, 18 Jan. in Neder land uitgesproken 73 failissemraten tegon 76 faillissementen in dezelfde weak van net vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 18 9a. 1024 210 TWEEDE HAMER. Bij de replieken over de regeeringsverklaring acht de heer Dresselhuys (v.-b.) de rede voeringen van de sprekers uit de rechterzijde in hooge mate onbevredigend Spr. VTaagt positieve tegenspraak van de beschuldiging, dat een der ministers op het aanblijven- van het kabinet- Ruys zou hebben aangestuurd En nationaal kabinet had daarboven verre de voorkeur gehad. De verantwoordelijkheid voor de crisis en de gevolgen daarvan rusten geheel op de rechter zijde. De heer Troelstra (a-d) acht samenwer king van de Roomsche en socialistische arbei ders, ondanks de verklaring van den heer No- lens, in de toekomst zeker. Spr. dient de vol gende motie in: De Kamer, niet bevredigd door de verklarin gen der regeering omtrent de oplossing van de crisis; van oordeel, dat de grondwettelijke prak tijk in deze niet is gevolgd; overwegende dat onverwijlde Kamerontbinding dient plaats te hebben; gaat over tot de orde van den dag. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer VanRavesteyn (oomm.) merkt op, dat zijn partij reeds van den aanvang af eei! beroep op het volk heeft kunnen doen. Dit is niet geschied, en maandenlang, zegt spr., heb ben de groot-kapitalistische partijen kunnen intrigeeren. De heer Troelstra is reeds jaren bezig den hengel uit te werpen naar de katho lieke arbeiders, maar heeft nog altijd niet ge leerd, dat dit hem niets zal geven. Alleen ver heldering van inzicht zal de katholieke arbeiders den klassenstrijd sterker doen voeren. Spr. dient een motie van wantrouwen en afkeuring in tegen de Regeering. Ook deze zal dadelijk worden behandeld. De heer Marchant (v.-d.) zegt in zijn repliek o.a., dat de anti-revolutionnairen, in- plaats van onredelijke en arrogante eischen te stellen, zich voorgoed dienden te onttrekken aan het vormen eener coalitie van rechts. Dan zouden zij. wel de partijen noodzaken tot een andere formatie. Voor Kamerontbinding was op 26 October wel, thans geen aanleiding, meent Bpr. Vóór 1925 zal er wel niets meer komen omtrent een Vlootwet. Spr. sluit zich aan bij degenen, die de mededeelingen van den voor zitter van den Ministerraad omtrent de gevol gen van de verwerping van de Vlootwet onvol ledig en onvoldoende achten. Spr. acht het het best den patiënt thans aan zijn lot over te laten en iaf te "wachten. De heer Schaper (s.-d.) merkt op, dat de heer Marchant de intelligentie van de massa onderschat. Deze is niet van details op de hoog te, maar begrijpt zeer goed de beteekenis van het opruimen van de coalitie, het politieke wan gedrocht van Kuyper en Schaepman. Spr. ver klaart tenslotte tegen de motie-Van Ravesteyn tel zullen'stemmen. De heer Schokking (chr.-hist.) betoogt, dat men niet zonder meer de schuld voor het gebeurde aan de rechterzijde kan geven, omdat die rechterzijde tenslotte geen gesloten collec tiviteit is. Hij stelt er prijs op de samenwerking der rechterzijde te handhaven. Nog wordt gerepliceerd door de heeren R u t- gers en Wijnkoop. Eerstgenoemde wijst er op, dat inderdaad bij deze crisis de samenwer king der rechterzijde niet is gelukt, en dat zij, die -tijdens de crisis zijn geraadpleegd, daarom trent geen verantwoording aan de Kamer schul dig zijn. En de heer Wijnkoop betoogt, dat zij, die op het oogenblik het inconstitutioneel zit tende ministerie niet mede willen wegwerken, daardoor het fascisme hier te lande in de hand werken. De letter van de Grondwet is door deze crisis-oplossing geschonden en wjj willen we ten, waarom de Kroon zulke inconstitutioneel® daden heeft gedaan. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt-, dat het gerucht als zou een nieuw Vlootontwerp bestaan, onjuist ls. De zaak wordt onderzocht en voorbereid, maar hoever men is, weet spr. absoluut niet. Verder beroept de Minister zich, ten aanzien van de oplossing dezer orlsis, op een anteoedent ln 1878. Dat de Kamer zelf Ka merontbinding zou vragen, ware de ongerijmd heid in kwadraat, meent spr. Er is immers geen conflict tusschen Regeering en Kamer?, daar de Regeering de uitspraak der laatste heeft aan vaard De stemming der beide moties wordt bepaald op Dinsdag a.s. Het „Handelsblad", het verloop der discussies besprekend, acht het resultaat hoogst onbevre digend. Over do belangrijkste politieke crisis, die Ne derland sinds 55 jaren heeft 'beleefd, zullen, merkt het blad op, nu geen authentieke gege vens bestaan. Ietsi, dat ook ivoor den geschied schrijver een groote leemte zal wezen, daar de gegevens nu begraven zijn ln t Kabinet van de Koningin. Men heeft ln deze betreurenswaar dige afwijzing maar berust. Niemand scheen het de -moeite waard' te vinden om hierover nu eens een motie in! te Ülenen. UIT DE PERS. Het Russische supplement van „de Telegraaf". Reeds meermalen hebben wij gewag gemaakt van de onthullingen van de Parijsche (Commu nistische) „Humanlté", betreffende.de omkoop baarheid der Fransche pers. In ons vorig num mer deelden wij mede, dat het blad o. m. meldde, dat tijdens de oorlogsjaren de „Telegraaf" van de Russische regeering een subsidie ontving van twee maal J 80.000 „voor bijzondere, aan Rusland gewijde supplementen". „Het Volk" toekende bij dit bericht aan: Wat die supplementen wel aan „De Tele graaf" gekost zouden hebben? Ze zullen wel extra dik betaald zyn. Hier wordt een tipje opgelicht van den overigens doorzlchtlgen sluier, die over de gloeiende Entente-gezindheid van „De Tele graaf" hing. Wat zou er te voorschijn komen, wanneer de Engelsche en Fransche staats-archieven ook eens geopend werden? En wat, wanneer later het bolsjewistisch staats-archief eens geopend en de subsidie- rekening der „Tribune" opgeslagen werd? De tijden veranderen* maar sommige regee- ringsmethoden niet. „De Telegraaf" antwoordt hierop: „Het Volk" deed een wonderbaarlijke „ont hulling", n.L, dat „De Telegraaf" in Rusfli- schen dienst zou hebben gestaan. Wij volstaan voor het oogenblik met de imededeeling, dat daarvan nimmer sprake is geweest en dat de conclusies en insinuaties van „Het Volk" absoluut onjuist zijn. De Russische Regeering heeft destijds een doodgewone handelstransactie met ons aan gegaan; thans is het contraot nog niet afge- loopen* daar slechts een klein deel is uitge voerd tengevolge van den bizonderen loop der gebeurtenissen in Rusland. Wij zullen nader overwegen, of wij op der gelijke insinuaties verder moeten ingaan en of het gewenscht is het geheele contract en de financieel® zijde ervan uiteen te zetten. Doch in elk geval' zullen wij onzen raads man mr. J. de Vrieze opdragen om „Het Volk" in rechten aan -te spreken, teneinde door de Justitie te laten uitmaken, of het ge oorloofd is dergelijke brute beleedigingen te publiceeren, zonder vooraf bij ons degelijke informaties in te winnen. Wij merken dikwijls, dat „De Courant- Het Nieuws van den Dag" een doorn in het oog is der „Volk"-red'actie, doch daarom is het nog niet geoorloofd om tot dergelijke un faire concurrentie zijn toevlucht te nemen. Als „Het Volk" de arbeiders wil opvoeden,, moet het beginnen met eenigszins de behoor lijke eigenschappen van een goed paedagoog toe te passen. „Het Volk" antwoordt hierop o.m. Dat onze onthulling „wonderbaarlijk" kwam voor de „Telegraaf", zal wel zoo zijn. Het eenige wat de heeren besluiten konden was naar hun advocaat te loopen. „Brute beleedigingen" mag men volgens hen alleen publiceeren na vooraf, bij de betrokken personen zelf, „degelijke in formaties" te hebben ingewonnen. Maar wat de heeren niet konden besluiten was hun lezers mee te deelen, noch wat wij hebben gezegd, noch* en vooral, wat zij hebben gedaan. Zij zullen nog „nader overwegen", of zij het con tract zullen uiteenzetten^ De lezers, natuurlijk, zullen vragen: welk contract? De redactie zegt het niet, en weet in haar begrijpelijke verbou wereerdheid nog niet of zij het ooit zal zeggen.... Intusschen zijn twee dingen reeds duidelijk: wat wij hebben bekend gemaakt is waar maar voor de „Telegraaf" bëhooren zulke feiten als het aannemen van groote geldsommen van een vreemde regeering een regeering nog wel als de Tsaristische! tot de „doodgewone han delstransacties". Dit laatste hebben we nimmer betwijfeld. Dat een dagblad tegenover een vreemde regeering in een andere verhouding moet staan dan door bandelstransakties wordt bepaald, is iets wat de „Telegraaf" niet begrijpt. En wat speciaal met deze „transacties" door beide partijen werd bedoeld, regeering en pers, hebben wij afdoende uiteengezet. Nog een derde ding is duidelijk: de met haar gesloten overeenkomst is door de „Telegraaf" „slechts voor een klein deel" uitgevoerd. De „doodgewone transactie" is dus, mag men zeg gen, een gewone doode transactie gebleven. Heeft ook de „Telegraaf" slechts „een klein deel" van de bedongen koopsom ontvangen? Volgens het in de „Humanité" afgedrukte do cument zijn de ƒ60.000 ten volle uitgekeerd. Of was de bewuste ƒ60.000 slechts een klein deel van het geheele bepaalde bedrag? Ziedaar een of twee „degelijke informaties", welke de redaotie misschien alsnog zal willen beant woorden. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. „De Kamer van Koophandel besluit te onder zoeken welke de oorzaken zijn, dat groote be stellingen aan het buitenland worden gegund, en welke middelen kunnen of moeten worden aangewend om zulks te voorkomen". Deze motie, Ingediend door de heeren Bois- sevaln en Asscher, kwam in de laatste vergade ring van onze Kamer van Koophandel ter tafel Beschouwt men deze motie op zichzelf, los van :aar voor-geschiedenis, waaruit zij geboren werd, dan formuleert zij, inhaar kalme be woording, eigenlijk niets anders dan.... een vanzelfsprekendheid! Een onderzoek als daarin bedoeld toch* be- ïoort uit den aard der zaak tot de oompetentle van een Kamer van Koophandel; het grijpt vanzelfsprekend in het hart der werkzaam- ïeden van een dergelijk instituut. Heeft het niet tot iaak en is niet de op den voorgrond tre dende funotie: „het beschermen en bevorderen van den handel en de nijverheid ln het betref- ende district"? En ziet men groote bestel ingen nanr het buitenland vloelon, ls het dan niet plicht der Kamer na te gaan wat de diepere oorzaken van een zoodanige, de eigen ïandel en nijverheid schadende, beweging zijn? Waar mon zich, ook ln onze K. v. K., druk maakt over allerlei secundaire détail-kwesties, daar mag aan dit primaire probleem toch zeker wel aandacht gewijd worden! En töch: bovenstaande motie werd met 17 egen 16 stemmen verworpenl Weer op zich zelf beschouwd, zou de Kamer zich daarmede eigen brevet van onvermogen tot het verrichten van haar eigenlijke taak uitgereikt hebben! vlaar: noch motie, noch haar verwerping kèn men nu eenmaal op zichzelf beschouwen. Kijk naar de voorgeschiedenis! Die voorgeschiedenis was hier: „het gunnen van den bouw van het nieuwe mailschip der „Nederland" aan een Fransche werf en de daar op, ln een vorige vergadering door den heer Verschure geoefende kritiek.De heer Ver- schure kwam met cijfers, verklaarde het ver schil in prijs tusschon de Fransche en de Ne derlandsche aanbieding niet groot genoeg om tot een „bultenlandsche gunning" te komen de „Nederland" kwam daarna met andere cijfers en rekende ons een grooter verschil voor.... En verder brak vervolgens een stroom, elkan der bestrijdende kranten-artikels los.... Vooral toen' bekend' werd, dat door de nlet- gunnlng aan de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij, een van onze Amsterdamsche werven binnenkort gesloten zou moeten wor den en dientengevolge een 1000 werklieden or sl raat zouden komen, en daarenboven nov geruchten de ronde gingen doen* dat ook en cele volgende bestellingen van schepen vooi onze vaderlandsche Industrie verloren zouden gaan, begreep men, dat de zaak toch wel vèr uU ging boven een uitsluitende kritiek op het be leid van de „N€deriand"-directie. In dien geest sprak ook de voorsteller van dt motie, de heer Boissevain, op de laatste K. v. K.- vergadering. Zocr terecht o. i. verklaarde hij, dat „er in Amsterdam nog teds een gevoel van onzekerheid heerscht ov\ wat er nu eigenlijk gebeurd is en dat niet vasiwtaat* dat alles gedaan, wordt om dergelijke groote opdrachten in hei land zelf te houden".... Zelfs sprak hij,bei vermoeden uit, naar aanleiding van oen dezer dagen gehouden lezing door prof. -Treub, die ook Commissaris van de „Nederland" is, dat een zeker „politiek" motief in het spel zou kun nen zijn en dat men met deze gunning in zeke ren zin den arbeiders een „harde les" had wil len geven „De arbeiders moeten maar eens leeren, dat het verkeerd is zoo weinig mogelijk te leveren voor het ontvangen loon, terwijl de regeering maar eens moet inzien, dat arbeidsschuwheid en luiheid niet stelselmatig aangewakkerd moeten worden", had' prof. Treub n.1. in die lezing, naar aanleiding van de „Fransche opdracht" gezegd. Tegen welke uitlating de heer Boissevain krach tig opkwam. Van die „harde lessen" van den heer Treub zeide hij allerminst gediend te zijn Temeer niet waar, volgens zijn inlichtingen, „ei geen sprake van was, dat arbeidsschuwheid en luiheid in dien omvang als voor eenige jaren terug geconstateerd kon worden". En deze laat ste woorden hebben in den mond van een ge matigd man ls de heer Boissevain, die daarbij in den Gemeenteraad steeds voor bezuiniging opkomt en die allerminst voortdurend in aan bidding ligt voor „Sinte Werkman", ongetwij feld beteekenis. Men ziet tot hoever de door de „Nederland in den K. v. K.-vijver verwekte beroering uit golft. We kunnen alle uit-golvende kringen hiei niet nagaan. Maar genoeg bewijs nog eens dat de zaak van veel wijder strekking en be teekenis is, dan een bepaalde gestie van een be paalde Maatschappij, die men al dan niet goed keurt. En töch: verworpen?! 't 'Schijnt onbegrijpelijk, tenzij men.... Ie positie van de „Nederland" in het hoofdste delijk handels- en bedrijfsleven in aanmerking neemt. De „Nederland" is een uiterst „deftige", machtige Maatschappij, welks bestuurderen be- hooren tot de élite der Amsterdamsche handels regenten. En zoo een Maatschappij, kan men toch inaar niet, zooals een der Kamer van Koop handel-leden zich uitdrukte, „als de eerste de oeste straatjongen ter verantwoording roepen!" Daar zit 'm de kneep 1 Want al sprak de motie dan ook alleen in al gemeene termen, en al deed de Voorzitter tpmerken, dat het hier een zaak van nationale beteekenis gold, terwijl de Kamer zich bij het eventueel onderzoek niet als arbiter in een spe- iaal geval zou behoeven op te werpen, töch vas men 'blijkbaar bevreesd tijdens dit onder zoek de „Nederland" als „getuige" voor het voet- ieht te moeten laten verschijnen. En hoe waardig en gewichtig een lichaam als onze Kamer dan ook moge zijn, daar wilde de meerderheid dan toch maar liever niet aan.... Wat volgens velen jammer en niet gunstig is voor het prestige van dit overigens zoo energiek werkend lichaam. Wèl doortastend en op haar „qui vive" is de Kamer echter geweest in een andere zaak van niet minder nationaal belang. De bevoorrechting n.L van de haven van Antwerpen boven die van Amsterdam door de bezettings-autoriteiten aan de Roer. Nog met Nieuwjaar was er ten dezen geen vuiltje aan de lucht, maar thans lebben, naar de voorzitter mededeelde, „deze autoriteiten zekere eischen ten aanzien van sommig Rijnvervoer naar Nederland gesteld, van welke het vervoer via Aken en Antwerpen vrijgesteld is". Men vraagt o. a. borgtocht voor iet goed, dat uit het bezette gebied naar Neder land gaat, teneinde zekerheid te hebben, dat deze goederen niet via ons land het onbezette gebied bereiken. De Kamer heeft aanstonds tegen deze schen ing van de Rijnvaart-akte geprotesteerd. Welk protest aanstonds door de Regeering werd door gegeven en ondersteund. Het is zeker goed* dati de Kamer er als de ippen hij. is, waar het een geval van „oneer- jke concurrentie" van Antwerpen betreft.... Zonder „oneerlijkheid" of ongerechtvaardigde bevoordeeling ls die concurrentie toch al zwaar genoeg! Daar kan, om een voorbeeld te noemen, onze diamant-industrie van meespreken.... Géén geval van „oneerlijke concurrentie", al zou 't er hij kwaadwillige gezindheid den schijn van kunnen aannemen! is het feit, c at de tram-brleven-busjes de laatste dagen plots óók te berde zijn gebracht èn door de K. v. K. èn door den directeur van ons hoofdpost kantoor, èn door de groote pers..,. Nadat uw onderdónlge dienaar al een week eerder het on- 'erwerp in déze krant behandeld hadJe mot toch maar 'n journalistieke neus hebben!" zooals juffrouw Pennewlp zeil Dezen keer ls er natuurlijk gewichtiger en zwaarder over gesproken en beschikken we over doorslaande gegevens, die aantoonen, dat dit nleuwlgheldje op de lijnen 1 en 2 werkelijk bij iet nubliek aardig Is ingegaan.Per dag tooh worden op deze manier tegenwoordig al onge veer 6 h 7000 brieven verzonden. Het aantal chtlngen is ongeveer vierhonderd per dag on en bewijze van de capaciteit van de busjes kan aangehaald worden het feit, dat op Oudejaars avond maar eventjes een 25.000 stuks corres pondentie vervoerd werden. Maar wie gedacht mocht hebben, in een onbe waakt oogenblik van optimistisch Idealisme, dat de zorgzame posterijen deze nieuwe wijze van brief vervoer en bus-organisatie uit vriendelijke bedoelingen uitsluitend voor ons gemak hadden ngesteld, vond zich wreed bedrogen... Neen, heeft onze postdirecteur ln een pers gesprok gezegd', de bedoeling der tramhusjes ls, zonder dat het de administratie extra-kosten op- overt, op de bestaande busllchtlngen te bezulnl- gon. i Alleen omdat in de nabijheid van de tram- jnen 1 en 2 in de toekomst negen vaste bus- Ren gemist kunnen worden en met deze een auto plus bijbehoorend personeel, alleen aarom, geacht publiek, hangen er de buBjes aan de wagens.... 4 Het ls een dèslllusie! BUITENLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt aan de „N. Rott. Crt." ge meld: De communistische agitatie voor de algemeene staking begint zich te kenmerken door een ver werping van het terrorisme. Zoo hebbon te Krefeld met gummiknuppels uitgeruste benden de bedrijven, die nog werkten, tot stilstand ge- j dwongen. Te Veldern hebben de communisten elke poging om het werk te hervatten* met g®. weid verijdeld. Dientengevolge moeten vele be drijven, waar patroons en werklieden het eens waren geworden, blijven stilstaan. Enkele werk gevers zijn zwaar mishandeld en in sommige fabrieken is alles kort en klein geslagen. Te Dusseldorp zijn bij verscheidene commu nistische belhamels handgranaten gevonden, Niettemin is in de distrioten Dusseldorp en Solingen een sterke neiging om weer aan het werk te gaan bij de arbeiders waar te nemen. Ook in de textielfabrieken van het district Mün- chen—Giadbach verflauwt de stakingsbeweging, Het proces tegen de Bchopo-agenten. Het verzoek tot revisie van het vonnis van dèn Fransohen krijgsraad te Dusseldorf in de zaak tegen de Schupo-agenten is door het revisaegerecht afgewezen. De separatistische beweging ln de Palts, De gemeenteraad van Spiers heeft niet algemeene stemmen betaling geweigerd van de door de separatisten opgelegde boete van 20.000 goudmark voor de begrafeniskosten van Heins-Orhia Gedurende de aanwezigheid van don Brit schen' consul-generaal te Spiers hebben de separatistische wachtposten hun wapenen afgelegd. Den volgenden dag droegen zij echter weder wapenen. ENGELAND. De nieuwe ministers. De parlementaire medewerker van de Times geeft de volgende namen op de nieuwe lijst van ministers, die volgens hem reeds vaststaan: MaoDonald, eerste minister en rninWfp van buitenlandsche zaken; Cüynes, Lord Privy Seal en Leider van het Lagerhuis; Philip Snowden, kanselier van de Schat- kist; Sidney Webb, minister van arbeid; W. Adamson, minister van Schotland; Patrick Hastings, procureur-generaal; Slesser, advocaat-generaal; W. Graham, financieel secretaris van de Schatkist Bij het noemen van de redenen die de libe ralen geleid hebben tot het besluit om de conservatieve regeering door die van de ar beiderspartij te vervangen zei Asquith Don derdag nog, dat de liberale party zich op recht en ten plechtigste heeft verbonden om aan socialistische proefnemingen evenmin steun te verieenen als aan de protectionisti sche politiek. „Wy zullen onze beloften niet verzaken, zooals men zal zien wanneer wy op de proef worden gesteld. By oen Lager huis zooals het thans ls samengesteld, is het nutteloos om te spreken over de onmiddel- Ujke gevaren van een socialistische régime." De arbeidersmoeiiykheden. Meegedeeld wordt, dat de spoorwegsta king Zondag om middernacht zal uitbreken* Henderson zet echter zy'n pogingen tot be middeling voort, en heeft Vrijdag te Londen den geheelen dag mot de spoorwegdirecties onderhandeld. Met betrekking tot don toestand in het nrijnbedrijf wordt gemeld, dat by de stem ming onder do mynwertoers 610.000 stemmen zyn uitgebracht voor het 'beëindigen van do tegenwoordige overeenkomst on 114.000 daartegen. Werk voor de scheepsbouwers. Scheepsbouwers aan do Olydo zijn ver- zocht in te schryven voor het bouwen van zestien sohepen voor oon ontworpen nieuwen dionst tusschen Engeland on Australië. De schopen zullen worden uitgerust met diesel motoren. Behalve voor passagiers, zullen speciale voorzieningen worden getroffen voor het vervoer van bevroren vleeech. VEREENIGDE STATEN. Het avontuur vod de Shenandonh. Omtrent het losslaan van het Amerikaan- sohe luchtschip wordt nog gemeld: Do gezagvoerder MoCrary en de beman ning van 20 o 80 koppen, die aan boord van het luohtschip waren, toen het door den plot seling opgekomen stórm van den ankermast was geslagen, hebben een prachtig stuk mar noeuvreerkunst volbracht, door de Zeppelin in den feilen storm onder dwang en stuur te krijgen en er ten slotte, tegen een zeer straffen wind in, weer tneo naar het vlieg veld terug te koeren. Wellicht het opmerke lijkste en misschien ook het gelukkigste toe val bij deze esoapade was, dat het luchtschip Kvuld was met het ultra-neutrale, d»L vol- men onbrandbare gas-hellum, dat wei minder hefvermogen beeft dan waterstof- oi Hohtgas, maar maar dan ook niet tot explosie aanleiding kan geven. Een tweede gelukkige omstandigheid was, dat de Duitsche Zeppelin-expert, kapitein Hein en, zich aan boord bevond en door zijn groote kennis van de mechaniek dor Bhe- nnndoah en zyn bekwaamheid ln 't koersen mot het gevaarte, veel tot gelukkig verloop van den ongewenschten tocht bydroeg. Hei- nen liet zich met lof uit over de houding van do Amerlkaansohe bemanning en over de luchtwaardigheid en bestuurbaarheid van de Shenandoah, De bemanning was door een hevi'gen schrik overmand!, toen het luchtschip zich van den stalen mast had losgerukt Daarop nam hunne ontzetting nog toe, door het barsten van de twee voorste gas- reservoirs. Aan>de stuurboordrijde scheurde do wand over oen lengte van 70 voet aan flarden. Een van de verticale vinnen brak even eens en van besturen was geen sprake. Met lovenmenscheiyke Inspanning gelukte het 'Onslatte het sohip in evenwicht te krijgen. Twee gasreservolra werden daarvoor losge- aten. Toen werden de vier motoren aange zet en met oen vaart van 500 tot 1200 voet wist de „Shenandoah" don storm meester te blijven om koers te zetten naar den bega ne n grond1- Het ls gebleken dat het losraken van hef lichtschip het gevolg was geweest van een plot nel l.ngen zeer hevigen windstoot, die het metalen bekleedsel aan de voorspits letter- IJJk had afgerukt. Op het moment dat die ramp gebeurde woed het niet alleen fel, maar plasregende het Merkwaardig was ook nog, dat het door don storm weggeblazen luchtschip voortdu rend in drandloozo gemeenachan bleef met stations beneden op den vasten grond. De Amorlkaansche marine manoeuvres. Uit New-York wordt geseind^ dat de uit* Vergadering van Vrijdag 18 Januari. De nieuwe mailboot. Wijde kringen. Antwerpen en Amster dam. De trambusjes. Een des illusie. l

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10