Evangelisatie PALMSTRAAT. gebreide vlootaanoeums, die waren bevo len om uit te maken welke waarde heit Pa namakanaal zou hebben bij een aanval uit zee, ziin verijdeld: door een niet militairen vlieger, die na te Cristobal te zijn geland, daar vertelde dat hij de aanvallende vloot had gebombardeerd mot tomaten: en zoo doende, zonder eenig boos opzet, het ge heim van. den aanval had onthuld, MEXICO. De Burgeroorlog, Een draadloos bericht van een olietank- boot in de Golf van Mexico zegt, dat kanon- neerbooten van de Mexicaansche opstande lingen Donderdagochtend om 11 uur de reede van Tampico hebben gebombardeerd Ook het Nederlandsche sa „Maasdam" zou beschoten zijn. Er waren ongeveer 15 gra naten geschoten toen het telegram werd ver zonden. KORTE BERICHTEN. Uit Madrid wordt gemeld, dat Mattia en Nicolau, de moordenaars van mintgtftr Dato gratie hebben gekregen. In het Zuiden van Frankrijk ïs een lichte aardbeving waargenomen. Bedden stonden te schudden en in verschillende huizen vie len de schilderijen van den muur. Op de Effectenbeurs te New York is giste ren voor 85.000 dollar een zetel verkocht. In Berlijn is zoovele valsch noodgeld ln om loop, dat de gemeente, die dit noodgeld uit geeft, een belooning van 1000 goudmark heeft uitgeloofd voor de opsporing van de falsarissen. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. 8TOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Burgerlijke Stand der gemeente Helder VISSCHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. SPORT. SCHAATSENRIJDEN. Voetbal. GEMENGD NIEUWS. De valsche postwissels. -Uit het verhoor ls goblekon, dat Ronkel eenigen! tijd in Frankrijk en België»heeft vertoefd en dat hij uit liet laatste landi werd gewezen, daar Jifj zich niet zaakjoa inliet, die niet door dein beugel konden. Met de op brengst van de vorige bonadeeling van de posterijen is net tweetal eveneens naar Pa- getrokken. Toen het geld op was kwamen zij weer naar Holland -en zij pleegden het twee de misdrijf. Ook dit gold was er spoedig doorgebracht Behalve koffers en kleeding hebben zij nog gouden horloges en ringen gokooht. Daar ook deze financiën waren uitgeput, kwamen zij weer naar Holland- terug om voor den derden keer hun slag te slaan. De postwissels w-aren daartoe reedis klaar ge maakt. t*' Tot dusver is de aangifte van 16 kantoren binnengekomen. Ook is aan het licht geko men, dat Momersson. d evervaardiger van de valschte wissels is geweest, en dat Ron kel ze aan de bijkantoren geïnd heeft. Zy verklaarden uit armoede tot de daad gedwongen te zijn. Anto-ongelnk. Gisterochtend! is te Barneveld een auto te gen een boom gereden. De handelsreiziger Crarner uit Utrecht is by dit ongeluk ge dood; de hem vergezellende vriend werd ge wond. De auto reed' met een gang van 30 a 35 K.M. langs den Ryksstraatweg te Voorthui zen, -onder de gemeente Barneveld, toen plotseling de bestuurder door een defect aan dien motor het stuur kwijtraakte, waardoor de auto tegen een boom reed. Beide inzit tenden waren handelsreizigers uit Utrecht. De bestuurder kreeg slechts een lichte ver wonding aan het hoofd!, terwijl zijn mede- inzittende, Cramer genaamd, zoo ernstig ge kwetst werd, dat hy spoedig na het ongeval overleed. De gewonde handelsreiziger is nog gister avond! per trein naar zy® woonplaats terug gekeerd. Voor de rechtbank te Groningen stonden Donderdag terecht een 18-jarige en een 20- jarige knaap, die 1 Dec. tegen 9 uur op hee- terdaad werden betrapt bij een inbraak in het dekkleeden- en zakkenpakhuis van den heer Waterborg a.di. Hoogéd'er A. Vier we ken te voren was in hetzelfde pakhuis in gebroken, de brandkast met een daar aan wezigen sleutel geopend en 200 meegeno men; een paar dagen later kwamen de in brekers terug en haalden toen uit een brand kast een bedrag van 70. Toen1 werd in het kantoor een electrisch toestel aangebracht, dat de opening der deuren onmiddeliyk sig naleerde. Dit toestel kondigde 1 December 's avonds de derde inbraak aam. Het pak huis werd door een aantal agenten van poli tie omsingeld, waarna de inspecteur Krui- zinga met eenige agenten het kantoor bin nendrongen. In de duisternis ontstond een worsteling met de beide inbrekers, van wie de eefl rijn revolver schoot op genoemden vinger en aan dèn linkerslaap kreeg beide inbrekers werden echter overmand Vn gearresteerd. Later bleek, dat zij ook heb! ben getracht hun slag te slaan/ in het kantoor van den directeur der Drentsche Stoomboot Maatschappij, op wien zy een aanslag pw! deni De slag dien zy hem daarby toebTach! ten was echter niet hevig genoeg aangeko- men, zoodat hy in staat bleef zich te verde. digem, waarna de kerels op de vlucht gingen. De eerste beklaagde, de 18-jarige, heeft be kend dat zy den aanslag ploegden en hun doel gemist hebben, omdat de directeur niet bewusteloos werd geslagen. Tegen hem werd geëischt vier, tegen den anderen be- kl. drie jaar gevangenisstraf. Op verzoek van de verdedigers werd da verdere behandeling uitgesteld. Overreden. Op den Haagweg ter hoogte van de pa pierfabriek te 's Gravenhage is gisteravond omstreeks 7 uur een loopknecht van de firma Peek en Cloppenburg, die op een fiets- zat, doodgereden door een autobus op Delft De bus is door de politie in beslag genomen en de bestuurder is aangehouden. Borooving van 10.006. Ini een perceel aan de Ceintuurbaan te Amsterdam is een Duitscber beroofd van 10.500. Twee vrouwen zyn in verband met deze berooving door do politie gehoond. De vermoedeiyk-e dader schynt intusschen met den buit de grens over te zijn gegaan. Het is bekend, dat hij in het bezit was van een paspoort Correspondentie. -Wegens plaatsgebrek moest een ingezon den stukje van EL tot het volgend nummer biyven liggen. INGEZONDEN. Het Drentsche kind. In aansluiting met de voorgaande mededee- lingen van het -Comité tot steunverleening aan het Drentsche -kind, wordt nog -bericht, dat het totaal ingekomen bedrag -thans 899.25 be draagt, waarvan 858.86 op de Bank van Wis- selink is geplaatst. Na den korten -tijd van voorbereiding konden uit Helder negen kisten -met kleeren-, wegende 780 K.G., aan den Burgemeester van Emmen worden -toegezonden in zyn kwaliteit van voor zitter van het plaatsely'k Oomité ald-aar. Van deze zending is de foto te bezichtigen in de publicatiekast van de drukkery dezer courant. Aangenaam zal de commissie het -vinden, wan neer nog meerdere ingezetenen geldi of goed (heide mag ook) aan het adres van den heer Heydanus, Molengracht (bloemenwinkel) willen toezenden. By het Comité ikwamen klachten in, dat door anderen, niet tot het Comité behoorende, is ge collecteerd'. Door den voorzitter is deze aangele genheid in handen gesteld- van den Commissaris van Politie alhier, B. en W. meenden hun toestemming te moe ten onthouden op ons verzoek, om Zondag a.s. een zang- en muziekdemonstr&tie met collecte te mogen houden -langs de Heldersche straten. Voor vandaag gaven B. en W. die toestemming wel, doch in de vergadering, die gisteravond- met de afgevaardigden der verschillende vereenigin gen gehouden werd-, bleken grondige bezwaren het Comité -te noodzaken, van bovengenoemde vergunning geen gebruik te maken. Getracht zal worden, -B. en W. alsnog van meening te doen veranderen en hun dringend te verzoeken, voor hetzelfde doel hun toestemming te geven op Zondag 27 Jan. aA. De zangvereenigingem zullen dan in de gelegenheid zijn één of meer repetities -t-e houd-en van' de nummers, die zy ten geboore zullen brengen. Terwyi de heeren B. Meyer en Kokelaar zich, als lid van het Heldersch Comité hebben terug getrokken, ls het verder aangevuld met Mevr. De Jong, Spoorstraat en de heeren P. Pleters en IJac. Polak. Naar aanleiding van het stukje van den heer Th. Smit in „De Telegraaf', waarin hy mee deelt, dat voldoende' gelden en goederen voor zyn 180 leerlingen zijn Ingekomen, meent het Comité er met -nadruk op te moeten wy-zen, dat de bedoeling is, mede te werken tot leniging van den nood ln de Drentsche venen ln de meest uitgebreide beteekenis voor de resteerende 22 gehuchten met 40.000 kinderen. Het Comité. LAATSTE BERICHTEN. Washington, 19 Januari. Een Excbange- telegram meldt, dat een hooggeplaatste autori teit aan de „United Press" heeft medegedeeld-, dat de Vereenigde Staten besloten hebben oor logsschepen naar Mexico te zenden. Uit Tampico wtordt gemeld, dat de knstbatte- ryen der'oorlogsschepen de rebellen gedwongen hebben zich terug te trekken. Een Exchange- telegram uit Port Arthur (Texas) meldt, dat het olietankschip „Virginia" aan de blokkade van Tampico ontsnapt is en radiografisch heeft mee gedeeld-, dat stad en haven geheel in duisternis gehuld zyn. Een ander radiobericht uit onbe kende bron meldt, dat het bombardement 7 doo- den heeft veroorzaakt. De haven is gesloten voor uitvarende schepen. De petrojeum-maat- schappyen vreezen voor de veiligheid van hun schepen. en 'eavonde half 0> Da. A. J. VAN LEEUWEN, Luit ter zee le kL A. Seret en F. A. Gastman worden eerstdaags uit Ooet-Indie terugverwacht De off. van den M. S. D. 2e kl. H. P. Millaard en D. J. Montó worden uit Oost-Indië terugver wacht Luit. ter zee le kl. H. Ferwerda zal 2 Febr. per stoomschip Koning der Nederlanden naar Oost-Indië vertrekken. Luit ter zee 2e kl. W. F. C. Zimmennan en J. Laga&ij worden eerstdaags uit Oost-Indië terug verwacht De off. van gez. le kl. bij de zeemacht L. Hen driks zal 1 Maart per stoomschip Vondel zijn be stemming naar Oost-Indië volgen. Luit ter zee 2e kl. C. A. Weernihof en B. Q. Boelen worden eerstdaags uit Oost-Indië terug- varwawcht De off. van den1 M. S. D. 2e kl. C. M. van de Velde en H. W. Polderman zijn uit Oost-Indië teruggekeerd. Hr. Ms. Hydra wordt den len Maart te Vlisain- gen in dienst gesteld. Met ontslag uit den Zeedienst: 19 Jan.: marinier 3e kl. J. H. van der Linden en stoker le kl. C. Cillissen. 1 Febr.: militair werkman J. J. van- Dort 9 Febr.: militair werkman H. J. Verbeek. 21 Jkn.: matroos 2e kl. T. L. Bout BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan ondervolgende officieren en schepelingen vergunning verleend om naar Ne derland terug te keeren: Per s.s. Tamlbora, 29 Deo. van Priok: Kwartiermeester W. H. de Vries, matroos 2e kl. H. H. Lok, se-rg.-schrijver J. Brakhoven, off. v. d. M. S. 2e kl. G. W. Jl Massa. Per a.a. Vondel, 5 Jan. van Priok: Lut. ter zee 2o kl. W. R. van der Ben, off. v. d. M. 8. le kl. J. Staal en ld. 2e kL J. Verschoof, stoker le kl. W. Anne», korp.-seiner J. H. Jole, korp.-vlgtmr. T. Punt en E.- K. J. J. Raadsheer, stoker le kl. H. M. v. d. Wolde, marinier le kl. A. C. J. Muis, mach.dr.-maj. G. J. Lauwere. Per ea. Patria, 12 Jan. van Priok: Luit. ter zee le kl. G. T. J. Roprda, off. v. dl M. S. 2e kl. C, van LeydOn. Verleend© vergunning per s.8. Vondel' inge trokken: matroos le kl. W. H. Helveneteyn en korp.rn.dr. le kl. J. Kok. 23 Jan.: luit ter zee 2e kL M.-R. A. Boesman dienende bij de 0.zeed.-kaa. van zijne plaatsing ontheven. 24 Jan.: schrijver-mal. G. D. van Reeden van Kon. Instituut naar Wachtschip Willemsoord. Onderscheidingsteeken voor trouwen dienst Aan de eorg. Th. N. Bakker en O. G. Ottervan ger van het xeg. kust-art wordt op 24 reep. 25 Jan. e.k. do bronzen medaille voor trouwen dienst toegekend. Wachtgeldregeling voor militairen. 's Gravenhage, 18 Jan. In Sts.bl. no. 3 is opge nomen het Kon. Besl. van 5 Januari IQ24. tot na dere wijziging van de, bij Kon. Besl. van 28 April 1923 vastgestelde bijzondere wachtgeldregeling van eemge categorieën van militairen. Na de thans aangebracht wijzigingen, zal Art 6 van vorenvenmeld Kon. Besl. luiden als volgt: Het wachtgeld eindigt: a. door ontslag uit den militairen dienst, al dan niet onder toekenning van pensioen; b. wanneer de belanghebbende in den zin der wet voor -het reserve-personeel der landmacht IQ05 een voon pensioen geldenden diensttijd heeft van 5 jaar, indien 'hij reeds, in het genot is van militair pensioen, of van 20 jaar, indien dit niet het geval is, met dien verstande echter, dat het wachtgeld niet vóór 1 Mei 1924 komt te vervallen-en uiter lijk wordt genoten, gedurende een tijdvak, gelijk aan den voor pensioen geldende diensttijd van be langhebbende op 30 September 1922. Met uitzon dering inzooverre op dezen regel, zal het recht op wachtgeld, na het volbrengen van vorenvermelden termijn van 5, c.q. 20 jaar, worden gehandhaafd: 10. voor een reserve-officier, die zich als voor waarde voor zijne benoeming voor, een bepaalden etrmijn heeft verbonden: tot het einde van dien ter mijn, en 20. voor een reserve-adjudant-onderofficier die zich als voorwaarde om in het genot van pensioen te worden gesteld verbonden heeft om bij het reser ve-personeel der landmacht te dienen tot hij den leeftijd van 50 jaar zal hebben bereikt: tot den da tum, waarop hij die verplichting zal hebben ver vuld; een en ander, voor zooveel het onder 10. en 20. bedoelde tijdstip valt na 30 April 1924. Dit besluit treedt in werking den I9den Ja nuari 1924. Joham de Witt, uitr„ vertr. 16 Jan. v. Geniua. Kambangan, uitr., arr. 17 Jan. te Antwerpen. Boeroe, arr. 17 Jan. v. Batavia te A'dara. Jan Pieterez. Coen, th-uisr„ vertr, 16 Jan. v. Algiers. Karimata, uitr., pass. 14 Jan. Perim. Roepat, thui-sr., vertr. 16 Jan. v. Colombo. Simaloer, uitr., pass. 16 Jan. Gibraltar. Kon. Holluidsche Lloyd. Kermemerland, arr. 17 Jan. v. B.-Ayree te Rosario Rijnland, thuisr., vertr. 17 Jan. v. Bahia. Flandria, uitr., vertr. 16 Jan. v. Lag Palmaa. Kon. West-Indische Maildienst. Delft, v. A'dam n. Chili, pass. 18 Jan. Vliseingen. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 17 Jan. v. Madera. Van Renaselaer, vertr. 18 Jan. v. A'dam a. Weert- Indië. Amersfoort, vertr. 16 Jan. v. Talcahuano n. Co- quimbo. Breda, v. Chili n. Duinkerken, vertr. 15 Jan. r. Ouraqao. H*'.der, y, A'dam n, Chili, vertr. 15 Jan. r. Ou- Astrea, arr. 18 Jan. v. Jacmel te New-York. Ilaleurlain, vertr. 15 Jan. v. Arica n. Iquiquo. Luna vertr. 15 Jan. v. New-York n. Port au Prince. Stuyv«6ant, uitr., pas». 12 Jaiu te Azoren, Kon. PaketvaartmaatschappiJ. Slgll, vertr. 17 Jan. v. Batavia n. Bangkok. HollandAmerika Lijn. Blijdendijk, arr. 18 Jkn. v. New-York to R'darn. Bungendijk, arr. 17 Jon. v. R'dam te Baltimora Edam, v. R'dam m. N. Grloans, arr. 17 Jan. to Coronma. Vcondam, v. R'dam n. New-York, pass. 18 Jan. Cape Race. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, vertr. 17 Jan. v. Southampton. Kinderdijk, v. R'dam n. Vanoouvor, vertr. 16 Jan. <v. Londen. Cardiganshire, v. d. N. Paeiflckust n. R'dam, vertr. 9 Jan. v. San Pedro. Lochkatrine, arr. 16 Jan. v. R'dam te Los Angelos. HollandAustralië Lijn. Siantar, thuisr., vertr. 18 Jan. v. Duinkerken a. Antwerpen. HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, thuisr., arr. 18 Jan. te Vizagapatam. Ridderkerk, uitr., arr. 17 Jon. te Kurach.ee. Holl.O.-Azië Lijn. Ouderkerk, vertr. 18 Jan. v. E-sbjerg n. Kopen hagen. Mapia, uitr., arr. 17 Jan., te Port Said. HollandOost-Afrika Lijn. Méliekoric, arr. 18 Jan. v. O. Afrika te RMaan. Holland, arr. 16 Jan. v. Boira te Port Natal. Tosari, thuler., vertr. 16 Jan. v, Londen n. Ant werpen en pass, 17 Jan. V-lissinjen. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Randfontein, thuisr., pass. 17 Jon. Las Palrnas. Springfontein, thuisr., vertr. 17 Jon. r. Lorenzo Marqués. HollandWest-Afrika Lijn. Alibireo, arr. 17 Jan. v. R'dam te Hamburg. Amlbom, vertr. 16 Jon. v. Duala n. Londen. Hermee, uitr„ pasa. 16 Jan. Dun-geneea. Rotterdamscho Lloyd. Patria, thuisr., vertr. 17 Jan. v. Sabang. Soerakarta, uitr., pass. 17 Jan. Finisterra. Bandoeng, thuisr., vertr. 18 Jan. v. Sabang. Blitar, uitr., arr. 17 Jan. te Belawan. Kedoe, uitr., arr. 17 Jan. te Londen. Soekaboemi, thuisr., vertr. 57 Jan. v. Port Sald. Tamlbora, thuisr., vertr. 57 Jan. v. Port Said. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Aludra, 16 Jan. v. Hamburg n. Antwerpen. Malta, gep. 15 'Jan. Alpha Novoroesisk n. R'dam. Aldabi, uitr., pass. 14 Jan. Ferro (Kanar. Eilan den). Alcyone, thuisr., vertr. 16 Jan. v. St. Vincent. Aligora/b, thuisr., arr. 16 Jkn. te Santos. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Lycaon, v. Japan n. R'diam, vertr. 17 Jan. v. Tsingtao. Machaon, arr. 18 Jkn. v. Jkpan te R'dam. Eurymachus, arr. 17 Jan. v Java te A'dam. Dardanus, v. Japa nn. R'dam, vertr. 15 Jan. v. Colombo. Patroclus, v. Japan n. R'dam, vertr. 15 Jan. v. Singapore. Laamedon, vertr. 16 Jan. v. Sl.anghai n. A'dam. JavaBengalen Lijn. Ceram, arr. 16 Jan. v. Calcutta op Java. JavaChinaJapan Lijn. Tjikarang, arr. 16 Jan. v. Snanghai te Batavia. Tjikomibang, vertr. 17 Jan. v. Chinwangtao n. Dairen. Tjikandi, arr. 15 Jan. v. R'dam te San Francisco. JavaNew-York Lijn. Anjer, v. Java n. New-York, pass. JC Jon. Malta. Veendijk, v. New-York n. Java, vertr. 17 Jan. v. Port Said. van 17 om 18 Jan. 1924. BEVALLENJ. M. de Vries-Dekker, d. OVERLEDENC. Beemetorboer, 80 jaar, wed. van G. G-eldemeijar. GETROUWD: C. Quak en M. Snieder; J. Baak en L. Ligteringen; J. van der Zon en II. L Lo k-oman. 17 Jan. 1924. Aangevoerd door garnalenvisschors: 090 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0Ü30.72. 18 Jan. 1923. Niets binnen. 19 Jan. 1924. Vun. 8 uur niets binnen. BROEK OP LANGENDIJX, 18 Jan. 1924. Grove uien 10.8010.70, drielingen 7.90, peen 5.60,roode kool 7.20—9.40, kloinero 6.40 —6.90, gelo kool 6.50—8.80, kleinere 5.60— 6.20, Deenedhe witte 4206.80, kleinere 220 —8.80, allee per 100 K.G. De Olympische Spelon. Dit jaar te Parijs, in 1928 te Amster dam. De uitzending onzer vertegen woordigers. De steunactie alhier. Ieder sportliefhebber heeft hopen, wij ten minste wel eens van de Olympische Spelen ge hoord: het gemoderniseerde overblijfsel uit de Grijze Oudheid; de roemvolle dagen van* het. Griekenland. Van de goede gébruiken van die tijden -heeft de sportwereld van thans het elke vier jaar terug-koerend© wereldsporttournooi over genomen. En zoo zal het festijn dit jaar te Parijs plaats hebben (vorige maal, 1920, te Antwerpen). In 1928 zal Amsterdam de eer genieten omi sport- menschen uit alle windstreken te ontvangen, al» tenminste de Hollandsche laksheid zich op den duur laat overwinnen en de overheid in 't bij zonder do regeering tijdig tot het inzicht k-ome, dat aan het doorgaan van do Olympiade 1928 te Amsterdam een enorm landsbelang is ver bonden, dat zelfs in dezen tijd van bezuiniging financieolen' steun wettigt. Immers het vreemde lingenverkeer dus het verplaatsen van geld uit de zakken van vreemdelingen ln die van land- genooten wordt er sterk door aangemoedigd en de naam van ons land wordt al eenigo jaren te voren overal in den vreemde en ook daarna genoemd, hetgeen een reclame is voor Neder land en Nederlandsche instellingen, welke niet mag worden weggecijferd en weiko zeker een offer waard ia. Immers: „do cost gaet voor de baet uyt". In ol-k laad, dat- aan de Olympiade deel neemt, heeft een Olympisch Comité de leiding en ver zorgt de uitzending der vertegenwoordigers in overleg en- met steun van d© diverse sportorgani saties. Dit is ook in ons land het geval. Daar heeft het Nederlaadech Olympisch Comité de lei ding. Over deze organisatie en haar plannen heb ben 'wij reeds eerder een en ander gepubliceerd; ook toen een- verzoek om subsidie aan het N. O. C. in den Raad onzer Gemeente werd behandeld, drongen wij aan op steun, al was het maar een klein bedTag om den naam van Heldor in ons land ook onder de steunend© gemeenten genoemd te zien. De Raad, vormoedelijk onbekend met hef- betroffemde onderwerp, verleende oohter deze subsidie niet. Mien verwaes naar de plaatselijke sportvereenigingen, die het ook niet breed hebben 1 Nu is het heel moeilijk om in Nederland de mas»a voor een zeker doel in beweging te bren gen. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat het N. O. C. een -heel, heed moeilijk werk -heeft omi de uitzending van Nedeflaiuteehe sportmensehen naar Parijs mogelijk te maken. Temeer omdat het in het vooruitzicht gestelde regeeringsaubsidie, waarop vast gerekend was, -plotseling word' geschrapt. Het particulier Initia tief en de steun van oen aantal gemeentebesturen zal dus de financieel© TpcwMljkh^kn moeten zien og fcapa. fin ks&ui alleen, de huisvesting en verzorging vnn anzo sportmenBehen er gaan om. 22 voetballers en oen aantal N. V. B.-officials heen gedurende een aantal dagen te Parijs, alsmede de reiskoeten, zajn nioti gering; doch er moet ook voldoende worden geoefend om met eenigo ka-na op succee te kunnen deelnemen. De voetballers verkoeren in dit opzicht in oen uitzonderingspositie, want zij worden gesteund dooT hun bond, die er niet slecht bij zit, dank zij de populariteit van dazon tak van sport De andere sporten, die van niet mindior botcckenis zijn, doch niet die inkomsten als kijkepol genieten, staan er echter minder goed voor en zijn op steun van anderen, middels het N. O. C., oangoweaen. Het N. O. C. moet nu die gelden binnen, afzien- 'baren tijd' bijeen zien te brengen en hoeft daartoe reeds een beroep gedaan op de medewerking en steun van alle sportmensohen en hun organisaties. In verschillende steden zijn reeds subooimité's gevormd, mot plaatselijke strekking. Deze sub commissies -belasten zich mot den verkoop van steunbriofkaarten, van hot N. O. C.-speldje, met -het organiseeren van sportwedstrijden en avon den voor bet goede doel, enz. Dezer dagen werd nu Dr. H. Schürmann door het N. O. C. aangeschreven en verzocht om ook te Helder zoo'n .beweging op touw te zetten. Als ge volg hiervan vormde zich bereids een voorloopig Comité, dat -bestaat uit: Dr. H. Schürmann, voor zitter; Notaris A. M. Engelman, ondervoorzitter; P. Th. Luyokx, West straat 61, secretarie-penning meester; Jto'h. Bakker en Th. Staim, leden. Dit comité dat voorloopig dus voor uitbrei ding vatbaar ie, hield reeds voorbereidende be sprekingen en besloot om op Dinsdag 29 Januari a.s., des avonds 9 uur in „Musis Sacrum" aan de Koningstraat een openbare vergadering uit te schrijven, waarop zooveel mogelijk allo Heldor echo sportorganisaties zullen worden uitgenoo- digd. Mochten enkele voreen-igingen of personen aan do aandacht van do promotors ontsnappen, dan wordt toch op hun tegenwoordigheid gaarne prijs gesteld. Een ieder is wolkom! Op deze ver gadering zal een definitief comité worden geko zen, zal het voorloopig comité haar plannen uit eenzetten en aan do goedkeuring der vergadering onderwerpen, terwijl een bestuurslid van hot N. O. C. dien avond zal spreken over Nederland en de Olympiade te Parijs. Ziethior do bedoeling. Volgaarne hebben wij aan hot beroep op onze medewerking voor het goede dool gevolg gegeven. Wij steunen het dan ook met volle sympathie, omdat wij weten hoeveel moeite en kosten een dergelijke uitzending van aportmenschen kost. Wij hopen spoedig op de zaak nog verder terug te komen-, doch r;oopen nu reeds sportmensehen en -vereenigingen toe: „Steunt het goede doel! Bespreekt het to veren in eigen kring, opdat go beslagen ten ijs komt!" En vooral: „Bezoekt die vergadering op 23 dczerl" Eén voor allen, allen voor één! L De Nederlanders te St. Moritz. De sportredacteur van het Hbl. meldt uit 6t Moritz: Donderdagochtend werd de 1500 Meter verro den. Eerste werd Boot in 2 min. 82.7 sec.; tweede Blaise in. 2 min. 88.1 sec.; derde W. Kos in 2 min. 42.4 eoc.; vierd© Koning; vijfde Spengler. De 5000 M. word gewonnen do<y Boot, in den recordtijd van 9 min. 29.5 sec.; 2. Blaise, 9 min. 38.8 6ec. 8. W. Kos, 9 min. 44.2 sec N.-H. V. B. le klasso B. Bol weg: Helder 2WJF.C. 8, scheidsrechter Baas, aanvang 2 uur. Castricum: C.S.V.—II.R.C. 2, scheidsrechter Vol, 2 uur. Midi don weg: Geel Wit—Alkmaar, scheidsrechter Kort. Alktaoar: Alemaria Vlctrlx 2—Q.SiC. 2, 10 uur, scheidsrechter Kwast. Koog aan do Zaan: K.F.C. 2V_A.F.C„ 2 uur, scheidsrechter Bruin. 2o klasse D. Bolweg: Helder 3—Batavier, scheidsrechter Gourte, 10 uur. Tuindorp: H.R.C. 3—(HJLC.4, schldsrochter Bauta, 10 uur. Huis duinen: S.VB.J.V.C., scheidsrechter Vlam, 2 uur. Tetrel: Texel—Geel Wit 2, scheidsrechter Dol, 11 uur. 80 klasse D. Sehagon 2—Oosterend, aanvang 2 uur. Tuindorp: HJLO. 6—Helder 4, 12 uur, scheidsrechter Leur. öe klasso E. Huisduinen: Batavier 2Heldor 5, aanvang 2 uur, scheidsrechter v. d. Vijvar. Huisduinen: S.V.S. 4—H.R.C. 6, aanvang 10 uur, scheidsrechter van 't Hof. Batavier-terrein: Atlas <HJl.C. 7, aanvang 10 uur, scheidsrechter An- nyas. Jüllansdorp: JJV.C. 2—6.VB. 8, aanvang 2 uur, scheidsrechter v. Doorn. Overzicht. lo klasse B. Heldor 2 ontvangt W.F.G. 8, wat geen gemakkelijke tegenstander lei hoewel we een kloine overwinning voor do withomdon verwachten. Als Geel Wit thans wat geluk heeft, zal van. Alkmaar gewonnen worden. Alemaria Victrix 2 ontvangt Q.S.C. 2, terwijl V.A.F.C. naar KJF.C. 2 moet; Alemaria en V-A.FjO. zullen wol mot de eer gaan strijken. 2o klasse D. Helder 3 krijgt gelegenheid re vanche te nemen, daar Batavier op bezoek komt, waar de le maal met 61 van verloren werd. De Spartanen, welke den laatsten tijd zoo kranig voor den dag komen, krijgen- J.V.C. op bezoek, waar zij een appeltje mee te schillen hebben. Hoewel het wel-Iicht niet van een- leien dakje zal gaan, geven we S.V.S. toch de beste kane. Is Geel Wit 2 in goeden vorm, dan- nemen zij van Texel één winstpunt mee. H.R.C. 3 tegen dito 4 is natuurlijk voor hot thuisspelende olftal. 3e klasse D. Hit.C.'ö ontvangt- Helder 4, wat een spannende match belooft tte worden. Beide ploegen verkeeren momenteel in goede conditie en hébben reeda veel fraais laten zien. Schagen 2O.V.V. zal wel voor de bozoekkera zijn. ILR.C.-niouws. H.R.C.—V.S.V. Morgen ontvangt Hit.C. de Veleer-kampioen-pretendenten, welke vast be sloten zijn om HJt.C. in eigen hol te slaan; of hun zulks gelukken zal zullen we hebben af te wachten. We gelooven echter niet dét de Racers eengewilllg slachtoffer zullen- zijn, gezien het feit, dat- de vorige ontmoeting in een onverdiende 10 nederlaag eindigde. We willen echter de Racers in overweging geven-, om zich niet to bang te betoonen en zich niet to laten -beïnvloeden door forech spel. Elke H.R.C.-speler moet direct den -bal overgeven aan z'n partner, dit is een goede methode tegen forséh spel. Dit is tevens H.R.C.'s laatse thuiswedstijd en we hopen van harte, dat dit een overwinning mag- zijn, zulks tevens al's inzet voor het nieuiw-e jaar. Vermoedelijk zal HJR.-C. geheel volledig uitkomen. Het publiek wordt aangeraden zich van elke op- of aanmer king aan het adres van spelers en scheidsrechter te onthouden, daar zulks nadeelige gevolgen kan hebben. Scheidsrechter is do heer Heincrt. Naar men ons mededeelde zal VH.V. vergezeld worden door circa 150 supporters. Hopen we dat de Hü..C.-supportere hun favoriten ook aan zullon moedigen. II.R.C. 2C.S.V. 1. De Racers moeten op bezoek bij Castricum. Zou nu eens gewonnen wor den op vreemd-en grond, want tot dusverre is men ©r niet in geslaagd om uit nog maar een wed strijd/ te winnen en de behaalde resultaten, welke zeer goed' te noemen zijn, werd/en alle behaald op eigen grond. De vorige ontmoeting eindigde in een 2—O-overwinning voor H.R.C. De keeper van het 8e elftal zal vermoedelijk Kleine vervangen-, daar deze laatste verhinderd Is. Dit is hem echter best toevertrouwd. Vertrek om 10 uur per auto vanaf Spoorstraat. Heldor-nieuws. Heldor S—W.F.C. 8. Na een- rustperiode van circa 3 weken zal Zondag weer eens gevoetbald worden. De withomdon ontvangen W.F.C. 3. Daar schikken, zullen' die reserves lang geen gemakke lijke taak hebben. Naar men ons medodoolt ver schijnt Heldor 2 met een flinke ploeg, zoodat het een geanimeerde match ken worden. Aanvang 2 uur. Het 3e elftal speelt thuis tegen Batavier en- krijgt daardoor gelegenheid revanche te nemen van de groot-e nederlaag indertijd op het Stroo- weg-terroin geleden. Als we do verrichtingen van -boido teams met elkaar vergelijken, ligt oen overwinning voor B. in de lijn der verwachtingen, maar of deze thans ook zoo groot zal zijn, achten we evenwol uitgesloten-. Het loopt Heldor 8 van dit seizoen bijzonder tegen, terwijl het elftal niet zoo sterk is als het kampioensjaar, maar we tounnon ovenwei niet gelooven, dat ze zich nog>- maals door do Batavieren zullen laten inmaken. EL heeft op do center-voorplaats een 6poler van het 5o elftal, die wol moet voldoen. Aanvang 10 uur, scheidsrechter G-eurta Entrée 12'ïi cent. Batavier-nieuws. Morgen brengt B. 1 haar contra-visite aan Helder 3, van welk elftal reeds met 6—1 gewon nen werd. Hoewel H. er alleiminst sterk voor staat, moeten de Batavieren niet denken, dat ze nu ook zullen winnen. Er zal evengoed hard ge wenkt naoeten worden, want do withemden zijn hun zware nederlaag nog niet vergeten en zullen daarom lang geen gewonnen spel geven. Do voor hoede moot moer samenspelen, daar moet het van komen en d© bal moet -tegens veel vlugger af gegeven wonden-. Nu, Batavieren, hot beste been tje voor! Hert 2a elftal speelt thuis tegen Helder 5 om 2 uur. Voor B. een- zware wedstrijd, want -Helder behoort tot een dor sterksten uit deze afdeel ing. Als jelui nu maar geen pech hebben-, zooals don laatsten Zondag. Spnrta-nieuws. -Zondag speelt SjVB. 1 th-uls togen- J.VjC. 1, tegen welke club in Julianadorp met 31 word verloren, doch, gezien do conditie, waarin S. thans verkeert, verwachten- wij stellig een over winning. -Het 2e elftali e vrij, terwijl het 3e de gast is van J.V.C. 2, waar op eigen terrein gelijk (2—2) tegen gespeeld wend. Ook dit team zal zich weten te hadhaven. Elftal 4 ontvangt om 10 uur H.R.C. 6, beide elftallen- ontloopen elkaar niet voel; H. i-s op papier iets sterker, doch het voerdeel van eigen terrein zal wel een' woordje meespreken. Speelt allen weer eeni spo-rtiovo -partij en s/ucces, heerent Geel Wit-nieuws. Geel Wit 1Alkmaar 1. .Zondagmiddag $m 2 uur heeft -bovenstaande wedlstrljd plaats op het G.W.-terrein aan den Middenweg. Het is reeds eenigen tijd geleden dat G.W. een) wedstrijd spelende. Reeds voor ed 4etmaal is deze wedstrijd vaétigestold, doch gezien do weersomstandigheden bestaat er groote -kans- dat de wedstrijd thans wel doorgaat. Na zoo'n gedwongen rustperiode is hert moeilijk om iets to voorspellen. Volgens het Groentje zijn de Alkmaarders vol goeden moed on komen volledig uit en wol als volgt: Sougó, d.; Keppel en Mantel, a.; Knip, Schuijt en Vasbinder, m.; Efring, Boog, Teilemam Ooms en Pasma, v.; terwijl Geel Wit waarschijnlijk daartegenover stelt: B-oom, d1.; Dito en Luyekx, a.; Ran, Hoobe en v. Dam, m.; Zits, Hoogenboiscti, Bouma, Feij en v. Waarden. (Veranderingen voorbehouden). Wolaan Geel Witters, aangepakt van begin tot eind, denkt- omi jullie kleine kan-s, tracht die te -behouden en- te vergrooten. v. Dam zal Elfring wel geducht op de huid zitten, terwijl Telleman een kwade aan Hoebe zal hebben. Verder afwach ten. De leiding berust bij den heer Kort,- alzoo in -goede handen. Geel Wit 2 vertrekt naar Texel. Daar Texel 1 één der bovenste plaatsen -bezet zullen do punten op 't eiland' blijven of T. moet voel last hebben van do genoten rust. Wolaan Geel Wittere, met één punt zijn: we tevreden hoor. Geel Wit 8, dat bijna uitgespeeld is, heeft voor de verandering vrijaf. Inbraak met geweldpleging. iBT~.i tv "W- -w. 'S"--"Sr. «tip.-t/tA Den 26 Januari hopen J onze lieve Ouders J. M. J. VADER b en TH. VADER—RIJKERS, ban 35-Jarlga Echtvareenlglng A te herdenken. Hun dankbare Vader, Kinderen, Behuwd-, Klein- kinderen en Verloofde. Artilleriestraat 8. Geboren onze eerste Kleindochter TRIJNTJE. D. DE VRIES en Echtgenoot#, Helder, 19 Januari 1924, Hoogstraat 14. ZONDAG, v m. 10 uur van Bloemendaal. VRIJDAGMIDDAG CatechlwtlM, deer De. H. P. DE PREE.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 11